BRIEVEN UIT CANADA. RADIO-PROGRAMMA. VRAGENRUBRIEK. Hiamor uit het BuifenBand. baar zijn maar die nochtans het vertier en de ontspanning verschaffen, die de jacliten- de en al jachtend rondtastende menschen noodig hebben De jazz-band voorziet in een behoefte en beeft zich ontwikkeld in een gemeenschap, die er onbewust om riep. Ter gelegenheid van Vincent Lopez' komst in Engeland heelt men door dezen en genen hooren verklaren, dat de tijd van jazz ten einde liep. Al-en kan daarover phanla- seeren. Uw briefschrijver, die niet erg mo dern voelt, heelt wat men noemt een „zwak" voor deze hyper-moderne muziek. Hij ziiet er meer in dan een verschijnsel van voorbijgaandeo aard. Ze ontwikkelt zich naair edeler vormen. De eerste jazz-muziek, die wij al verscheidene jaren gc-leden voor het eerst mochten genieten, klonk bar- baarseh en als het gejank van wilde kafjen in het woud. Maar ook toen al was er iets in dat alle zuivere muziek eigen is. De hartekreet van een duister ras, in slaven staat overgeplant naar een nieuwe wereld, klonk er in. Ze zou zich zeker niet zoo heb ben meester gemaakt van de harten der Westerlingen, indien ze bij dezen niet ge lijksoortige gevoelens had verklankt, gevoe lens die de oorlog en zijn nasleep moeten hebben gewekt. De wereld draait door en de lijd verzacht en heelt. Jazz verzacht ook. hiei in Engeland is de sasrophoon in do keri en in het concertgebouw gehoord. De saxophoon, die de zie 1 is van jazz-muziek, krijgt een pariij in de orkestrale muziek van reguliere en beroemde componisten als Strauss. Dat ziet er niet naar uit alsof jazz bezig is te verdwijnen. Het meest populaire nummer van het draadlooze avondprogram van Londen is dat van de Savoy Orpheans, een jazz-band, die haar-spel tot een eigen kunst heeft verheven Hel nummer is popu lair, omdat het voer bezitters van „luid sprekers de gewenschle dansmuzic-k ver schaft en cc-ns stille woonkamers in vroo- lijke danszalen verandert. Het vooruitzicht om na een da^ arbeid in het zware Londen de zinnen te kunnen verzetten, „in the lamp light of the Lome", met dansen op het opwindende rhythme van de sazophoon, die moderne tooverfluit, vevKcht den dag en het gemoed. En. wie geen luidspreker" heeft en het oor te luisteren legt aan den ethèr, vindt in jazz ambrosia voor den geest. Bedenkelijk© spijs, hoor ik zeggen. Maar de wereld heeft het er naar gemaakt. Vincent Lopez z'n jazz-band had nog nauwelijks voet aan. |3ritselien wal gezet, toen ze reeds het ver zoek kreeg in het Londensolie Omroep-Sta- 'tion te komen spelen. En een koor v»o Kozakken, dat den ether in zou zingen, moest plaatg maken voor de alles en allen overwinnende jazzband. Koren klinken schoon maar ze zijn van een tijd, die prak tisch gesproken ver achter ons ligt, van een tijd, die rustig en zeker scheen en waar aan iedereen in het binnenste van zijn hart nog met weemoed terugdenkt. Koren wek ken weemoed... en dat is het laatste wat de nieuwe menschen gewekt willen heb ben. Ik heb de jazz-band van Vincent Lopez door middel van de draadlooze" gehoord. In tegenstelling mc-fc de Savoy Orpheans, die het oorspronkelijke jazz ontrouw zijn geworden door het rhythme min of meer op te offeren aam liefelijkheid en schoon heid van klank en wier muziek daarom eymphonisch begint te klinken, is de mu ziek van deze Amerikaansche artiesten bijna uitsluitend rhytkmisch gebleven. Zij geven het echte, dubbele rhythms van jazz, waarbij de eene maat achter den an- harten, de eene met schoon e leugens en op windende onwezenlijkheden, de andere met de geglorificeerde klanken, sidderend en der© aan sleept en die in den luisteraar een spier-reactie, een soort reflex-be weging wekt-, om de maat, die achteraan komt, op te jagen de krachtigste aansporing tot dansen, die dunkt me ooit in muziek is neergelegd en een ding van zuivere in spiratie. Dit jaar kwam de dooi buitengewoon vroeg. In het eind van Maart kwam werke lijk warm weer en de sneeuw van een ge- heelen en zeer strengen winter verdween in ongeveer tien dagen. In gewone tijden is dit al iets zeer merkwaardigs, maar na een grootcn en zwaren sneeuwval is 't een groole uitzondering. Men had zelfs gedurende het midden der maand nog 'n enormen sneeuw storm gehad en de sneeuw stond als het ware in dijken langs de trottoirs. Met de diepe sneeuw, die men gewoonlijk hier in Winnipeg krijgt, is het noodig om na een storm of sneeuwval de trottoirs weer schoon te maken en dus den voetgangers weer de gelegenheid te geven, hunne wandelingen zoo gemakkelijk mogelijk voort te zetten. Zelfs in de grootste koude en diepste sneeuw zijn er toch velen, wïen de frissche lucht meer aanstaat dan de warme, klamme lucht, die men hier gewoonlijk in een volgepropte tram vindt, waar men óf tegen elkaar aan gedrukt staat, óf zich aan een leeren riem moet vasthouden. Gedurende den nacht worden dan die wan delpaden met een span paarden en een kleine sneeuwploeg, die juist breed genoeg is voor het pad, schoon gemaakt. Alle losse sneeuw wordt dan weggenomen en alleen de onderste laag van harde vaste sneeuw en ijs blijft. De oppervlakte van deze laag wordt ruw gemaakt, om zoodoende het gevaar van uitglijden met somtijds het gevolg van ern stige 'ongelukken, zooveel mogelijk te voor komen. De sneeuw, zoo van het pad genomen, wordt dan aan de kanten opgestapeld en men kan begrijpen, dat gedurende een win ter van ongeveer vijf maanden, gepaard met zwaren sneeuwval, dien men gedurende zes maanden kan verwachten, de sneeuw, op gehoopt gedurende dien tijd, meer op dijken begint te lijken bij het einde van het winter seizoen. Daarbij komt ook nog, dat die sneeuw door gestadigen toevoer, solide en vast is gewerden en het dus een lang en nat proces is, voordat alles is weg gedooid. Dit jaar, gedurende den laatsten storm waren die dijken zoo ongeveer lusschen anderhalf en twee Meter hoog en toch kwam de zon di rect daarna en een week later was alles weg, doch hadden we volop water in de straten. Zoodra. de sneeuw begint te dooien en het weer van temperatuur verandert van 30 gr. onder 0 F., naar boven gaat tot 30 gr. en, misschien 40 gr. boven het vriespunt met zonnige dagen, dan komt er ook langzaam aan eene verandering in de menschen. Ze welen dan, dat die lange, enorme groote koude met die snijdende winden ten slotte over is en niet meer terug zal komen voor een maand of zes. Een maand of zes en de winter komt in Canada alweer le voorschijn! Het is toch maar een zeer korten tijd, waar in ontzettend veel moet worden gedaan, maar met de mooie temperatuur gedurende den zomer en het droge vastelandsklimaat kan dat alles goed gearrangeerd worden. We weten, dat na zes maanden van groote haast en zwaar werk er weer eene pe riode komt van lange nachten en korte da gen, de wintermaanden, die van begin No vember tot het eind van Maart duren en du9 volop gelegenheid geven om wat uit te rusten van het zware en vermoeiende werk gedurende de zomermaanden. Hoe blij men soms is met het komen van den winter, toch ziet men weer met verlan gen uit naar het komen van het voorjaar, met de mooie dagen en koele nachten, het langzaam verwarmen der dagen en wanneer de sneeuw goed aan het dooien is, hoort men weldra de vraag, of men reeds kraaien ge zien heeft. Deze groote vogels, die hier ge durende den winter vandaan gaan, komen weer terug met het aanbreken van de lente. Zij zijn hier de warme lenteboden en hun gekraai klinkt als ware muziek. Waren zij maar niet zulk diefachtig gespms, zoodat de jacht,* met prijzen voor het grootst aantal geschoten vogels en de meeste vernietigde eieren, niet noodig ware! Na eenigen tijd begint de kleur over het geheele land te veranderen. De vaagbruine tint van dood gras en oude bladeren en de doffe tinten van de boomen en struiken ge ven het land een sombere grauwe kleur, die in het voorjaar geleidelijk verandert en bijna onbemerkt lichtgroen wordt, om daarna, met de steeds toenemende warmte der zon, zich le verdiepen tot ten slotte een donker groen bekleedsel aan ons land wordt gegeven Met het beginnen van die kleursverandering hoort men ook het eerste gefluit van de jonge kikvorschen, die gedurende het voorjaar in het leven zijn gekomen. Zij zijn in alle plas sen en hun gekwaak, dat ik eigenlijk met een soort gefluit zou willen vergelijken, gaat den geheelen nacht door. Soms ook geduren de den dag, doch meestal begint het tegen zonsondergang. Met het begin van dit bijzondere geluid, de „Manitoba Band", zooals dit hier in de provincie genoemd wordt, kunnen wij er ze ker van zijn, dat het voorjaar er is. Alle vogels komen weer terug, eenden ziet men van het Zuiden komen en ook de wilde gan zen, die, hoe hoog zij ook vliegen, toch hun aankomst laten weten door hun doordrin - gend geschreeuw. Alles, zoowel menschen als dieren, beginnen weer te leven, zijn vol hoop en verwachting, wat dit nieuw seizoen hun wel geven zal. Het grauwwitte tapijt is opgetrokken en in plaats daarvan zijn vroo- lijke kleuren verschenen, die, met behulp van de zon, verschillende tinten aannemen, terwijl ook de steden in zekere mate veran dering aantoonen, doordat zij geleidelijk door gepoels, geschilder of gewasch weer in nieuwe voorjaarskleedij te. voorschijn komen. En met al die hernieuwde bezigheden zet ten wij de schouders tegen het wiel, brengen de kolossale machine weer in beweging, in- duslrieele plannen worden gemaakt, prepa raties voor het boerenbedrijf worden begon nen. Wij hangen absoluut af van het lukken van den boerenoogst en met het geluk van een goed seizoen en goeden oogst kunnen wij dan weer eens achteruit kijken, laten wij hopen met voldoening, en een rustiger tijd perk ingaan met het komen van den «winter. VOOR ZONDAG 31 MEI. 7.50: Leipzig (ongeveer 400 MO Concert in die Un i v ers i teilakerk. 10 uur: Bloemendaal (340 M.) Godsdienst oefening in de Gerei. Kerk te Bloemendaal. 12.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 3.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 160p M. 6XX). Concert. The Cape Tows Orchestra, o.a. Ouverture „Anacreon" (Che- rubini). Birmingham (175 51. BIT), Orgelmuziek en liederen. Bournemouth (385 M, 6BJI). Militair Or kest. Cardiff (351 M. 5WA). Concert. Manchester (375 M, 8ZIJ). The „2ZIJ"- Augmented Orchestra, -■ -< 3 50: Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert. Berlijn (330 en 505 M.) Concert 4 20: Brussel (262 M.) Concert. 5 uur: Bloemendaal (340 M.) Godsdienst oefening in de Geref. Kerk.. 7.20: Hamburg (392 II.) Bremensla/üon- Conoert. 8.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert 8.10: Hilversum (1050 M.) Concert. 8.20: Londen, ChelmsJord )365 M. 2LO en 1C00 M. 5XX). Concert. The „2L0"- Quarlet, VOOR MAANDAG 1 JUNI. 7.40: Hamburg (392 51.) Theaterkroniek. (Officieele Amsterdainsche tijd). 11.20: Leipzig (ongeveer 400 M.) Middag concert op de Phonola. 11.50: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 3.20: Londen (365 M. 2LO). Tijdsein van Greenwich. Dansmuziek. Birmingham (475 M. 5IT). Militair Or kest. Jack Venables (Eederen aan de piano). Bournemouth (385 M. 6BM). Dansmuziek. Damesrubriek. Cardiff }3öl M. 5WA). The Station Trio. Concert. Manchester (375 M. 2ZIJ). Orkest, bariton. Newcastle (400 M. 5NO). Muziek van Fen wick's Terrace Tea Orchestra. Aberdeen (495 M. 2BD). The Wireless Dance Orchestra. 3.50: Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert der Hauskapelle. Berlijn (330 en 505 M.) Concert van de Rundfunkkapelle. 4.30: Brussel (262 M.) Conceit met mede werking van solisten. 5.20: Hamburg (392 M.) Concert, o.a. opera-muziek. 6 uur: Hilversum (1050 M.) Kinderuurtje. Mevrouw Antoinette van Dijk. 6.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 7.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Orkest o.a. Ouverture „Tantalusuen" (Suppe). March „The Mad Major" (Alford). „0 Don Falale" (Verdi). Birmingham (475 M. 5IT). The Buffalo Orchestra. A Holiday Dance Programma. Bournemouth (385 M. 6B.M). The Wire less Orchestra. Cardiff (351 M. 5WA). The Wireless Or chestra. Manchester (375 M. 2Z1J) The Orginal Company-opvoerin» van the „7.30 Revue". Newcastle (400 M. 5XO). Orkest. Ouver ture „Zanetta" (Auber). Aberdeen (495 M. 2BD). The Wireless Orchestra, o.a. Ouverture „folantlie" (Sul livan). 7.25: Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert Klassieke muziek. 8.05: rarijs (1380 M. SFR), Concert met medewerking van solisten. S.10: nilversum (1050 51.) Concert. 9.50: Londen, Chelmsford (365 II. 2LO en 1600 5f. 5XX). Savoy-orkest. VOOR DINSDAG 2 JUNI. 7.50: Hamburg (392 M.) Thealerkroniek. 10.15: Amsterdam (1950 11.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias jOfficieele Am- sterdamsche tijd). 11.20: Leipzig (ongeveer 100 M.) Middag concert op de Hupfeld Phonola. 11 50: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest van Radjo-Paris. 12.20: Londen (365 M. 2L0). Tijdsein van Greenwioh. 5fuziek gedurende de lunch in het Holbom Restaurant. Hamburg (392 M Breeicnslatiou. Con ceit- w j 2.20: Cardiff (351 51. 5WA). The Statie» Trio. Frank Thomas (viool). 2.50: Birmingham (475 51. 5IT). Lcaeüll Picture House Orohestra. Aberdeen (495 M. 2BD). The Wiretegfl Orchestra. Paggy Henderson (sopraan).. Glasgow (420 51. 5SC). Freeman's Dane# Orchestra. 3.05: Bournemouth (385 M. 6BM), Or kest van het Bugalow Cafe. Causerie voor de daimes. Newcastle (400 51. 5X0). Concert. Nora Allisson. The Station Septet. 3.20: Londen (365 M. 2L0). Concert in* the Bush Pavilion. Cardiff (351 M. 5WA). The Carlton Or chestra. Manchester (375 M. 2Z1J). The „2ZJJ"- Icwarlet. 4.05: Birmingham (475 51. 5IT). Voor de dames. Manchester (375 M. 2ZIJ). Kindervertek- lingen. 4.20: Brussel (262 51.) Concert, RECLAME. sTS&pa BESlTS CT QPO in geurig) 25 eis. COtl P. M., to L. Begrijpen wij uw vraag; goed, dan is het u te doen om de deugp- delijkheid van geneesmiddelen (tjes), die bjj een drogist te verkrijgen zqd, te doen onderzoeken. Wij gefooven, dat u dan het best doet u te vervoegen bij de directie van den Keuringsdienst van Waren. Op het Pharm3ceutisch Laboratorium wor den ook wel onderzoekingen in dien a> gedaan, maar, naar wij meenen, geheel op eigen initiatief. R. K., te L. Voor menschen, di«t aauleg hebben voor zomersproeten, wordt aanbevolen een hoed met breedoi rand te diagen, daar Je sproeten vooral onder den invloed van de zon ontstaan. Er worden ook allerlei vaak dure watertjes aanbevolen, doek! bet resultaat daarvan is 'meestal gering. Eenige malen per dag het geacht met karnemelk wasscben is evengoed en kost weinig geld. A. v. V.. te L. Do Avondschool „Kennis is Macht" wordt gehouden in het gebouw van de Openbare school, Pieters kerks traat. Den directeur, den heer A. JJ. 5rerbrugge, kunt u oaar eiken avond tjjdeng de lessen aantreffen. RECLAME. LIMONADE PEK 1/1 ELESOH I MO. 1/2 t o.eo. Essence- en oitroenzuur om zelf limonade, te bereiden, bij J. M. A. WATERREUS, Drogist, Buigersdijkstr. 1, Teief. jj|^ Moesje, Is het dessert ongezond vooi roe, of ls er geoo.'g foor Iedereen? (Humoristl r-ïk accepteerde Fred niet den eersten keer dot bij aanreek Beed Ja, dat weet ik weL Je was ar niet bi). (London Mail) Stem op een arsianu: d,.„ /ij daar, George. Heb je wel gezien, hoe prachtig hel portaal geboend Is? (Passing Show) Eezuim'gings-eipert: U verknoeit veel te veel, iij l aan uw uiteilijk. Typiste: Dien verknoei Ik nJet. Ik ben hiet neg intar drie maanden en ik ben al verloold ge weest met den directeur en den Jongsten vennoot. (Passing Show) Geduldige echtgenoot: ik heb den heelen dag bp de kans genacht, lieve. Ik zal Je nn eens precies zeggen, nat fk eigenlijk van Je denk. (Gaiety) Kom Je d*er niet Jo, Tom mie? Nee, moeder vindt het niel goed. Kom, vooruit jó, ze merkt het ommers toch niet. Ja, dal doet ze .weL \t ls baddag vanavond. (Passing Show)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11