Wijziging der Verteringsbelasting. No. 20004. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Mei Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming UIT DE RIJNSTREEK. Goedkoope pensions restaurants vrij. Verschenen is de Memorie van Antwoord Nan de Tweede Kamer, betreffende de Wetsontwerpen tot aanvulling der zegelwet (Weeldebelasting.), wijziging der successie- !wet, wijziging der wet op de Inkomsten belasting 1914, herziening van de Verdedi- Ïipg9bela8ting B en wijziging van art. 33 er Leeningwet 1914. Bij de algemeene beschouwingen be spreekt de Minister van Financiën uitvoerig het geheele belastingsvraagstuk. Na te heb ben betoogd, dat de meermalen verkondig de leer, dat de Staat het geld moet halen 3aar, waar het het gemakkelijkst te krijgen is, geen basis voor duurzaam staatsbeleid biedt, behandelt hij de vraag of nu, na het herstel van het evenwicht in de begroo ting, de financieele toestand nog van dien &ard is, dat bijzondere voorzieningen noo- ïfig zijn Om die vraag te kunnen beantwoorden, moet men, zegt de minister, beginnen met 3e erkenning, dat de financieele toestand van het land alleen normaal is te achten, indien het natuurlijk accres der uitgaven, 3afc een gevolg is van den belastingaanslag, $n van den vooruitgang op geestelijk en maatschappelijk gebied, volledig kan wor den opgevangen door het automatisch ac- Sjres der gewone middelen, dat, zonder den 3ruk der belastingen te verzwaren, als ge- (Tolg van het in evenredigheid vermeerderd Volksinkomen, in de schatkist vloeit. Gaat men, voor zooveel thans reeds be- Sen'd, voorts de begrootingsciifers van f926 na, dan komt men tot een weinig be vredigend resultaat. Yoorloopige berekeningen hebben uitgo- yezen, dat, voor zoover thans reeds over Cen toestand kan worden geoordeeld, een Vertrouwen door den Min. in de vergade- fing der Eerste Kamer van 4 Maart j.l., Omtrent den stand der begrooting van 1928 geuit, alleen dan niet beschaamd zal wor den, indien men er in slaagt belangrijke bezuinigingen aan te brengen. De middelenstatcn over het eerste kwar taal van 1925 dragen, als men de stijging $ls gevolg van de nieuwe heffingen, die tot dekking van het tekort 1925 moeten dienen, uitschakelt, van een accres nog slechts zeer geringe sporen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat ér onder de andere middelen, .niet m de gewone maandelijksche staten vermeld, ver schillende zijn, die voor 1926 lager zullen moeten worden geraamd, dan zou het Voorshands niet verantwoord zijn, het ac cres van alle middelen tezamen voor 1928 Óp een hooger bedrag dan 10 millioen te ïfimen. Daartegenover staat, dat, voovzoover thans reeds bekend is, voor 1926 op een be- Hrag aan nieuwe uitgaven van f 25 millioen moet worden gerekend. Het is mogelijk, dat deze verhooging van uitgaven nog wordt verminderd ten gevolge Van besparingen op verschillende hoofd stukken der begrooting. welke thans nog filet bekend zijn Ook zijn de resultaten der nieuwe sala- TÏsregeling nog niet voor alle departemen ten uitgerekend. Anderzijds echter zijn in 3e Ovengenoemde f 25 millioen, alleen óe reeds bekende nieuwe uitgaven verwerkt, en niet het natuurlijk accres der bestaande, Zoodat, indien een oogenblik mag worden Aangenomen, dat dit accres tegen de ver dere besparingen opweegt, nog te voorzien zal zijn in een dekkiDg van f 15 millioen. Het is zonder mear duidelijk, dat men 4ach aan een illusie zou overgeven, indien men zou meenen, dat na het herstel van het en der belasting naar betere grondslagen over de geheele bevolking wordt veideeld. In hel thams verschenen rapport der commissie-Van Vuuren, is van de gedachte uitgegaan, dat het leeningfonde zijn func tie als apparaat tot delging der crisisschuld, tot het einde zaïl blijven volvoeren. De minister kan zich bij dit denkbeeld wel neerleggen, te meer daar hem is geble ken, dat het, bij een herziening van het model der staatsbegrooting, waarvan de voorbereiding een goed eind is gevorderd, zeer goed mogelijk zal zijn, bepaalde mid delen voor bepaalde uitgaven aan Ie wij zen, waardoor het door hem beoogde doel nog eenvoudiger kan worden bereikt. De voorgenomen wijzigingen. Op dit punt zal derhalve het ontwerp worden gewijzigd. Bovendien zullen nog eenige andere ver anderingen, speciaal in het ontwerp tot aanvulling der zegelwet 1917 moeten wor den aangebracht, ten einde te voorkomen, dat enkele groepen der bevolking tot de minst draagikrachtige behoorende, door de verteringsbelasting te zwaar zouden worden gedrukt, en ook overigens deze belasting beter aan het beoogde doel te doen beant woorden. Deze nadere wijziging zal ten gevolge hebben dat de opbrengst deze belasting met een bedrag zal verminderen dat vol gens een globale raming op f 3 f 4 mil lioen jaarlijks kan worden gesteld. Voorts zal de wijziging van de wet op de personeele belasting de opbrengst dier be lasting met plus minus f l1/* millioen doen dalen. Aangezien uit den aard Ser zaak voor deze nadeelige verschillen compensatie moet worden gevonden zal de voorgestelde verlaging van oen der overige belastingen noodzakelijkerwijs voor een ongeveer gelijk bedrag moeten worden teruggenomen. Deze compensatie zal moeten gevonden worden door het ontwerp tot wijziging dor wet op de inkomstenbelasting 1914 in dien zin nader te wijzigen, dat de opbrengstver- raindering van f12 millioen op t7l/o mil lioen wordt teruggebracht. Daartoe moet de verhooging van de kin deraftrek, die in het aanvankelijk ontwerp op f300 was gesteld, teruggebracht wor den op f 200. Een tweede factor^ waarmede rekening valt te houden, is gelegen in de omstandig heid, dat, volgens het rapport der Commis- sie-.Van .Vuuren, waarmede de Minster zich kan vereenigen, de stand van bet leenings- fonds een verlaging der crisisheffingen toe laat met f 11% millioen. De Minister zal bjj nadere overweging de opbrengst der verteringsbelasting als volgt willen bestemmin: 1. Tot dekking van het verlies, dat de Staat lijdt wegens de voorgestelde wijzi ging: A. Van de successiewet f10 mil lioen. B. Van de wet op de personeele belasting f 1*/$ millioen. C. .Van de inkomstenbelasting 1914 f 8 millioen. Totaal f 191/s millioen. 2. Tot vergoeding aan het leeningfonds van het (na aftrek van de bovengenoemde f lli/e millioen) nog restende f3 millioc-n, totaal f 221/a millioen. Hetgeen de verteringsbelasting meer d^o f 221/2 millioen opbrengt, zou dan in het leeningsfonds gestort moeten worden, ten einde aangewend te .worden tot buitenge wone aflossing van crisisschuld, of wel tot nadere verlaging van crisisheftingen. Daaromtrent kan nader worden beslist, nadat de werkelijke opbrengst dezer be lasting zal zjjn gebleken, èvenwiöht der begrooting, waardoor ver- i Hei denkbeeld, een belasting te gaan flére teruggang is gestuit, de normale toe itanden in de staatsfinanciën vanzelf zul len terugkeeren Om den toestand weder gezond te maken 9.W.Z. om terug te keeren tot een even wichtstoestand tusschen het normaal accres 9cr uitgaven en der middelen, zijn voor Zooveel de Staat daartoe kan medewerken e- verschillende maatregelen noodig, waar Van de belangrijkste door den Minister fiog in het kort bespvoken worden. Verdere verlaging der gewone uitgaven. Ofschoon op dit gebied reeds meer of minder belangrijke maatregelen zijn tot Btand gebracht en met den reorganisatie- larbeid regelmatig wordt voortgegaan, moet |och in deze richting nog meer worden bë- reikt, en wel door af te schaffen datgene, (wait zonder al te groote bezwaren kan wor- 'deoi gemist en door het overblijvende zoo danig te organdseeren. dat met de kleinste kosten, hel grootste nuttige effect wordt ver- kregen. Gelijk de Minister reeds eerder heeft te kennen gegeven, zal de verlaging der uit gaven voor het belangrijkste deel verkregen (Worden door wijzigingen in de organisatie yan land- en zeemacht. Met alle krachten zal er naar gestreefd moeten worden om den schuldenlast te doen dalen; niet alleen door zoo mogelijk ver sterkte aflossing toe te passen, maar vooral óok door het aangaan van nieuwe leenin gen tot het uiterste te beperken. Alleen voor de uitgaven, welke onmiddel lijk ten minste even groote inkomsten voor den Slaat ten "gevolge hebben als de voor de leening verschuldigde rente, zooals bijv. met het woningvoorschot het geval is, is dekking uit geldleening verantwoord. Verbetering van het belastingstelsel. Ift belasling'hefling moet zoodanig ver beterd worden, dat eensdeels noodzakelijke kapitaalvorming daardoor zoo min mogelijk wórdt belemmerd en andersdeels de druk heffen van heu, die voor hun genoegen naar het buitenland reizen, verdient, naar de meening van den Minister om verschil lende redenen geen aanbeveling. Zeer onbillyk schgnt den Minister voorts pleiaiertreinen bijzonder kostbaar zijn, een hooge belasting te heffen, die zou neer komen op een zwaar belasten van hen, die, in verband met eigen vacantie en die van kinderen, acn het z.gm. reisseizoen ge- bonden zijn. Vervolgens nader het wetsontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 besprekend, merkt de Minister op, dat, behoudens de uitzondering, opgenomen in art. SIK. gaar- keukens e. d. in dat ontwerp belast z\jn, alle verteringen in hotels en eethuizen, zen der onderscheid. Daaruit blijkt voldoende, dat, althans voor bovengenoemd onderdeel der wet, veel meer gedacht i3 aan een verteringsbelasting dan aan een weeldebelasting. Ook goedkoope pensions en restaurants buiten de verte ringsbelasting. Toegegeven kan worden, dat er een groote categorie van personen bestaat, die ten gevolge van diverse omstandigheden, ge noodzaakt zijn hun toevlucht te zoeken in goedkoopere pensions. Voor dezulken zou de voorgestelde belasting te drukkend kunnen worden en om dit te voorkomen, heeft de Minister een aanvulling ontworpen, van art. 81K, tengevolge waarvan dat artikel ook toepasselijk wordt verklaard op die hotels en pensions, waar de prgs voor volledig pension met algeheele verzorging, voor 'écn persoon per week niet meer bedraagt dan f 17.50. Om bovendien tegemoet te komen aan de bezwaren, geuit tegenover de plattelan ders, die naar de steden moeten reizen en tegenover de handelsreizigers, die genood zaakt zgn voor hun nachtverblijf en hun maaltijden gebruik te maken van zeer een voudige inrichtingen, is artikel 81K boven-1 dien nog aangevuld door het trekken van een verdere grens. I Deze grens bestaat hierin, dat in eet cel egenheden voor een volledigeo maaltijd fl.25, voor nachtverblijf zonder ontbijt f2 en f2.50 voor nachtverblijf met ontbot k; o worden berekend zonder heffing van recht .Verder meent de Minister echter niet te kunnen gaan. Ten overvloede stelt* hjj voor, het in art. 81B genoemde minimumrecht van 10 cent terug te brengen op 5' cent. Verdere wijzigingen. Om tegemoet te komen aan het bezwaar van vele leden, die hét niet verdedigbaar achtten, dat de hotels en eethuizen, welke reeds zoo zwaar door de personeele belas ting worden getroffen, met een nieuwe be lasting worden bezwaard, is in het ontwerp een bepaling opgenomen, waarbij die per soneele belasting wordt verminderd. Bij nadere overweging is de minister voorts tot de gevolgtrekking gekomen, dat er ernstige bezwaren bestaan, tegen een op nemen in dit ontwerp van de volgende za ken a. Antiquiteiten en kunstwerken; b. Taarten, enz. en vruchten. Vooral omdat een goede naleving dezer wet ten aanzien van die voorwerpen uiferst moeilijk zal zijn. Hij heeft overwogen, of door een belas ting aan de bron, hierin verbetering ware te brengen, doch ook bij het heffen van een zegelrecht van de facturen van fabrikanten en importeurs, blijven er tal van bezwaren bestaan, niet het minst omdat de hoedanig heid van fabrikant en kleinhandelaar dik wijls in een hand is vereenigd. Inmiddels stelt hij zich voor nader te on derzoeken of aanschaffing van deze zaken niet beter op 'n andere wijze kan worden getroffen. In het gewijzigd artikel 81A ten tweeden 16 thans het criterium der belastbaarheid voor kleedingstukken enz. verlegd naar den aard van het klcedingstuk, of van de daar voor gebezigde stof. Met betrekking tot de wijziging der sue cessiewet, merkt de minister op, dat hij tot een verdere verlaging van het tarief voor echtgenooten cn kinderen, of tot een uit breiding der te hunnen aanzien bestaande vrij stellingen, thans niet kan medewerken. Dit zal moeten geschieden ten koste van de vermindering der tarieven in de overige gevallen en dit acht hij niet raadzaam. Met betrekking tot de wijziging der wet op de inkomstenbelasting 1914 zegt de minis ter te verwachten, dat de reeds vermelde verlaging van den kinderaftrek, van f 300 tot f 200 voor een deel tegemoet zal komen aan de bezwaren van die leden, welke van de voorgestelde wijziging van de Rijksin- komstenbelasting zeer bedenkelijke gevol gen vreesden, ten aanzien van de gemeen ten. Bij de kleedingstukken komt ook de stof in aanmerking. Bij de artikclsgewijze bespreking van het wetsontwerp tot aanvulling van de zegelwet 1917 zegt de Minister, dat hij een artikel heeft laten ontwerpen, waarbij de vraag cf al dan niet van kleedingstukken belasting verschuldigd is, zoowel afhankelijk wordt gesteld van de stof, waaruit het kleeding- stuk is vervaardigd, als van den aard van het kleedingstuk zelf, waarbij nog enkele voorwerpen, met de kleeding in nauw ver band staande, zijn genoemd, zooals: wan delstokken, waaiers en parasols. Om ontduiking te voorkomen, moet ook de 6tof worden belast, waaruit duurdere kleedingstukken in den regel worden ver vaardigd. Ten aanzien van vele artikelen, zooals ta pijten voorwerpen van kristal, serviezen van porselein of aardewerk, uurwerken, enz. is rekening gehouden met veel van hetgeen in het voorloopig verslag is opgemerkt. De gedachte om zooveel mogelijk uit te sluiten die zaken, welke reeds aanleiding geven tot het heffen van andere vrij hooge belastingen is nog verder doorgevoerd en is aanleiding geweest om de reukwaren, waarvan de meeste een vrij hoog alcohol gehalte bevatten, en taarten en ingelegde vruchten, bij welker bereiding de striker een groote rol speelt, uit te sluiten van de belas- arbeider; C. P. Rutten. huishoudster 5 L. M. Zwaneveld, dienstbode. Vertrokken zijn: M. J. ten Brink en ge zin, cementwerkerA. v. d. Heyden, arbei der H. Hokke en gezin, MijdrechtH. B. M. Hendriks, dienstbode; M. Kalshoven, dienstbode; A. R. E. van den Berg, zonder beroepD. van Geest, timmerman C. Aker boom, dienstbodeC. A. v. d. Klis, schil der. Aan den bouwkundige D. Scheer, al hier is opgedragen het bouwen van een Bankgebouw voor de firma Goedewagcn van Gonda, to Boskoop... Voor de Vrijzinnig-Democratische par tij sprak in liet Zuid-Hollandsch Koffie huis de heer J. Kortland van Schoonhoven over ,,De Vrijzinnig Demoeraten, de a.s. verkiezingen en Nationale Ontwapening'\ De opkomst bedroeg slechts ongeveer 25 personen, dus was voor een verkiezingsver gadering niet talrijk. Het lag in de bedoe ling een Kiesvereeniging op te richten, omdat de bestaande voor een aantal jaren is opgeheven. Voorloopig ig daartoe echter nog niet overgegaan. Naar wij vernemen is de goedkeuring van het schooltoezicht op de verbouwings- I plannen van de Da-Costaschool afgekomen, zoodat nu binnenkort daartoe kan worden overgegaan. Kerk. bericht voor Eersten en en tweeden Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk Zondag v.m. halftien ds. Pott, n.m. 6 uur de heer Muller. Maandag v.m. halftien uur ds. Pott. Geref. Kerk Zondag halftien. en 6 uur en Maandag halftien uur ds. Dam. Geref. Gemeente, Zondag halftien en 0 uur preeklczen. Tweede Pinksterdag geen dienst. Burg. Stand. Geboren: Wou- trina Christophlina, D. v. P. H. Oldemans en C. P. Bijl. Willielmina Johanna, D. v. J. H. Renes en W. F. Croes. Overleden: N. J. H. van Dijk 16 j. phen a. d. Rijn en Maartj© Hoog^ndoorn jd. 31 j alhier. Burg. S4 a n d. Geboren: Nico- laas Theodorus, Z. v. P. L. de Jong en M. M. Hoogeveen. -- Catharina Maria, D. r. P. J. van der Salm en H. C. van der Kleij. Catharina Maria, D. v. Th. Berk en A. A. Zandvliet. Hendricus Jacobus, Z v. C. Th. van der Mant en W. van Haastrecht. RECLAME 8750 het denkbeeld om in het seizoen, waarin L tin.B pleiaiertreinen biteonder k*dW Automobielen «jn geplaatst onder de groep, waarvan 5% geheven wordt in plaats van 10%. De schilderijen zijn uit het oorspronkelijk ontwerp gelicht. Wat de plakzegels betreft, merkt de Mi nister nog op, dat het werkelijk in de be doeling ligt, om evenals bij de effectenno ta's, gebruik te maken van zegels, welke in tweeën gescheurd moeten worden. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 - LEIDEN 7797 Alphen aan den Rijn. Op de Juliana» straat alhier werd gistermiddag een meisje door een toeval getroffen. Bij den heer v. d. H. binnengedragen, slaagde men er in haar weder tot bewustzijn te brengen, doch zij bleek niet meer in staat zich te voet naar huis te begeven. Mej. v. L. kwam, nabij Gouwalu», doordat zy naar den verkeerden kant uit week, in botsing imet een motorrijder. Zij werd van haar rijwiel geslingerd en kwam vrij onzacht met het plaveisel in aanraking. Bij Z. werd zij binnengebracht om wat van de schrik te bekomen. Bodegraven. In 3e afgeloopen week vestigden zich in onze gemeente de vol gende personen: N. Roosenboom, arbeider; L. J. Verduvn, verpleegster; M. Doorns bal, eender beroep; i. Verlam en gedm, Boskoop. In de buitengewone vergade ring van de classis Den Haag der Gerefor meerde kerken is na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des woords en der sacramenten in de gereformeerde kerk dc heer P. H. van Eyk, beroepen predikant bij de Geref. kerk te Delft, voor den mis- sionairen dienst fe Solo (Java). De heer van Eyk zal fot zijn dienstwerk worden ingeleid op 17 Juni te Delft, waarbij als bevestiger zal optreden ds. K. van Anken aldaar. De lieer Van Eyk zal in Juli naar Indië vertrekken. Kerk. boricht. Eersten Pink sterdag. Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Glas. Salvatori, v.m. halftien uur de eerw. heer De Jonge, n.m. 6 uur ds. Kloots, van Zwam- merdam. Ncd.-Herv. (Geref.), Evangelisatie v.m. halftien uur en n.m. 6 uur ds. Beekenkamp van Leiden. Geref. Kerk, v.m. 10 uur en n.m. C nuf ds. Fernhout. Tweeden Pinksterdag. Salvatori v.m. half tien uur de eerw. heer De Jonge. Nederl. Herv. (Geref.) Evangelisatie v.m. halftien uur, ds. Ottevanger van Sluipwyk- Geref. Kerk v.m. 10 uur ds. Fernhout. Ncd.-Herv. Kerk Geen dienst. Gevonden voorwerpen. 1 rijwielbe* laetingp laatje, 1 baarstrik, 1 zilveren man chetknoop, 1 kinderketting. Inlichtingen bij de politie. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen«C. P. M. wegens het in nemen van een standplaats met autobus, zonder vergunning van B. en W. Leimniden. De lieer J. de Rijk heeft zijn benoeming tot lid van den raad aange nomen (vac. G. v. d. Akker). Waddingsveen. De damvereeniging Excelsior" alhier bracht een tegenbezoek aan het Rotterdamseh damgenootechap voor het spelen van een wedstrijd. Excelsior kwam met 19 spelers uit. Na een harden strijd won Rotterdam rqpt 2018. Als wij nagaan dat het eerste treffen tusschen die 2 vereenigingen een 202 overwinning voor Rotterdam opleverde, dan zegt de thans be vochten stand genoeg. In de meubelfabriek van den heer M alhier, ontstond een begin van brand, dat echter spoedig werd ontdekt. Met vereende krachten was men spoedig het vuur mees ter, zoodat erger werd voorkomen. Zwammerdam Op den op 20 Juli a.s. te houden grooten zangersdag te Ede, uit gaande van den Ring „Gelderland" van den Bond van Christ. Zangvereeaiigingen in Nederland zal onze plaatselijke zang- vereeniging Zingt den Heere" deelnemen in de tweede afdeeling. In de Woensdag alhier gehouden ver gadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den Tempelpolder werden rekening en begrooting goedgekeurd. Bij de begrootiug 1925 werd de omslag bepaald op f 50 per H.A. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden de heeren H. v. d. Laan en J. Streng, werden met nagenoeg algemee ne stemmen herkozen. Kerk. b e r i c'h t voor de Pinkster dagen. Ned.-Herv. Kerk. len Pinkster dag v.m. 10 uur ds. Kloots en 's avonds halfzeven de heer De Jonge, godsdienst-" onderwijzer te Boskoop. Tweeden Pinksterdag v.m. 10 uur d«. Klootfl. Geref. Kerk len Pinksterdag v.m. half tien en 's avonds halfzeven ds. Wissink. Tweeden Pinksterdag v.m. 10 uur, de zelfde. Burg. Stand. Ondertrouwd: Hermanus den Hollander jm. 27 j. alhier en Oetje Catharina Elisabeth Goudkuil, j3. 22 j. te Ter-Aar. Getrouwd: DiA Zwaan jm. 18 j. te Al- Haarlemmermeer Burger 1. Stand Geboren: Marinus, z. v. J. de Vos en O. Vonk. Willem, z. v. P. J. Kramer en M. Braam. Autje, d. v. J. van Soeleo en A. Bredeveld. Maria Anna Catharina. d. v. F. H. van Oss en J. P. do Bont Bartholomew, z. v. P. Lammerse en J. P. .Verhoeven. Clasina Diana, d. v. G. .Wanschers en G. Klomp. Willem, z. v. Bloemer en J. Pater. Jacoba, d. v. H- do Groot en D. Kleerebezem. Nicolaas, z. v. D. J. G. Slootweg en A. K. Hoog vliet Eelkje Grietje, d. v. W. Faber en N. v. Zuidam. Johanna Fredórika, d. v. B. F. Brizee en A. Buising. P0113, z. v. B. .Vermeer en H. van Putten. Jo hanna Maria, d. v. H. A. van Leeuwen en M. van Graas. Christiaan en Adriana, z. en d., tweel., v. A. Eaas en P. de Bruin. Ondertrouwd: J. van Leeuwen, 53 j., wednr. en G. van Maasdam, 39 j. J. FL Spaargaren, 29 j. en W. van Andel, 20 j. J. A. Kots, 23 j. en M. Bep. 31 j. P. Th. Duineveld, 29 j. en W. J. 'AL Baten, 32 j. Gehuwd: P. J. van Es, 20 j. en V. Scholte, 17 j. J. Douma, 27 j. en 0. v. d. Blom, 25 j. J. van Veen, 23 j. en M. Regndfer8, 20 j. W. Kil winger, 25 j. en J. Voogt, 23 j. M. Vergunst, 27 j. eo O. van der Luit, 20 j. T. Pauw, wednr., 32 j. en S. E. Meenderinck, 31 j. Overleden: Jan Bood, 81 j., wed. van M. Aarsen. Levenloos geboren: kind van het mannel. geslacht van J. Chr. Spaargaren en A. A. Vos. Woensdagnacht z\jn te Zwanenburg, in de Haarlemmermeer weer inbraken ge pleegd en wel bij A. K. en C. J. G. De dieven hebben zich door opensluiting toe gang tot de woningen verschaft en zich meester gemaakt van eenig geld. De politie stelt een onderzoek in. De stand der gewassen: Omtrent den stand van de verschillende te velde staande landbouwgewassen in den Baarlemmermcerpolder weiden óns van be trouwbare z\jde de volgende gegevens ver strekt: Tarwe: Door den buitengewoon zachttn winter is de tarwe goel door den koudon fchd beengekomen; hier en daar heeft de slak (grijze aardslak) schade berokkend. De stand is goed; soms wel wat al te weel derig met het oog op het legeren. Haver: Deze is goed opgekomen en laat zich tot heden goed aanzien. Rogge: Er is weer betrekkelijk weinig uitgezaaid. De stand is goed. Erwten: Ze staan uitstekend te velde. - Boonen: Boonen (paarden- en duivenboo nen) worden steeds minder uitgezaaid. Het gewas staat goed1. Vlas: De vlasbouw neemt hier van jaar tot jaar toe. Zooals het gewas er op 't oogen blik voorstiat, is het veelbelovend. Wanneer do gevreesde brand maar wegblijft f Spinazie ern andere fijne zaden staan goed; een enkel stuk merkten we op liet te wenschen over. Karwjj: De bloei is prachtig. Wel is dg stand over 't geheel niet vol (slakbeschadi ging langs de slooten) en het gewas eeniga- zins fijn; toch ziet men ook goede en zelfs een enkel uitmuntend stuk. Bieten: Er zijn dit jaar aanmerkelijk minder bieten uitgezaaid. De oorzaak ligt denkelijk aan de lage contractprijzen ia het begin van den contracteer tijd. Later is de prijs eenigszins verhoogd, indien aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. In ver houding tot den suikerprijs is het contract 1925 gunstiger dan in 1924 f Bovendien is er veel karwjj, Waardoor minder bietenland disponibel bleef. De bieten komen op het laat bezaaide land best op. De voor de slagregens gezaaide hebben eenigermate te worstelen met „de korst op het land". De gevallen regen was ook hier weer een ware uitkomst. Aardappelen: vroege en late soorten zijq meer dan gewoonlijk verbouwd, zeker ook al tengevolge van de betrekkelijk lage bie- tenprijzen. De stand is goed. Gras en klaveri In Maart en April wa3 het echt grasweer. Gras gaat en komt met iegen en wind. En daarop volgde het warme zomerweer in de tweede helft van Afei. Er is dan ook overvloed van gras. Hier en daar maait men reeds voor hooïvrinning. Boomgaarden: De pereboomen hebben, he- houdens enkele uitzonderingen, niet of slecht gebloeid. Bovendien blijkt de vrucht z.ch slecht te hebben gezet. Er komen derhalve in deze omgeving weinig peren. De appel- boomen bloeien béter, doch ook niet z56, als men dat gaarne ziet Over de vrucht zetting ia op 'fc oogenblik niets met zeker* beid te zeggen. Hillegom. De afdeeling van het Holl, Bloembollenkweekers Genootschap heeft haar gewone voorjaarsvergadering gehou-i den; zij was druk bezocht. Na vaststelling

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5