[IN DE NIEUWE ZAAK:i FONGERS 1925 GULDEN UIT DE RIJNSTREEK. WEES SLIM GEBRUIK GLIM Overhemden Boorden Dassen Sokken UIT DE OMSTREKEN. een afzonticiiijke icgciing voor de oud-ge- pensionnccrden wordt gemaakt. De MINISTER staat sympathiek tegen over het etrevcn de oud-gepensioneerden te steunen. Waarom heeft men dit punt bij de burgerlijke wet ook niet ter sprake ge bracht? Het voorstel-Tcv Laan is echter niet altijd in bet belang der oud-gepen sioneerden, nu vroeger reeds de ponisioenen met 40 pCt. zijn verhoogd. De heer Ter Hall heeft gelijk in zijn opmerkingen dat een algemeene regeling als die van het amendement niet het meest gewenseht is. Het is de bedoeling een bedrag beschikbaar te stellen als de toestand der rijksfinan ciën blijvend beter wordt. Het amendement is daarom onaannemelijk voor de regee ring. De beer DRESSELHUYS (V.-B.) wenscht 'do Kamer zich te laten uitspreken dat thans maatregelen, genomen moeten wor den tot vaststelling van de positie der z.g. oud-gepensionneerden In dien geest dient hij een motie in. De VOORZITTER stelt voor ile motie op ®en nader te bepalen dag te behandelen. De lieer RUTGERS (A.-R.) zegt dat de motie wel behandeld h.an worden, maar vdóï het reces hunnen tooh geen maatrege. !en meer worden getroffen, waarvoor een wetsontwerp noodig is. liet voorstel van den Voorzitter latere behandeling wordt aangenomen met 42 tegen 18 Btemmen. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 44 tegen 15 stemmen. Overgangsbepalingen. De heer K. TER LAAN (S -D.) verdedigt een amendement- om te bepalen dat op den militair, die vóór 1 Juli 1925 op wachtgeld gesteld, js, van toepassing blijven de be palingen omtrent de regeling van het pen- uiqen en omtrent de ter beoordeeling van pensioenaanspraken te maken bereke ningen zooals deze op hen van toepassing waren vóór de inwerkingtreding dezer wet. De heer TILANUS (C.-H.) licht een amen dement toe waarvan de strekking is be perking van bestaande pensioenen voor wachtgelders te niet te doen. Voor de toe komst heeft hij daarvoor geen bezwaar, maar wel wil hij het bestaande handhaven. Hij hoopt dat de Rogeerïng daar geen be zwaar tegen zal hebben. De MINISTER zegt dat aanneming van het amendement-Ter Laan een groot deel van het financieel effect van het ontwerp zou wegnemen. Het is daarom dat hij het amendement ten stelligste afwijst. Hetzelfde geldt voor het arnendement- Tilanus. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 41 tegen 16 stemmen. Het nmendement-Tilanus wordt bij zjtten en opstaan verworpen. Het ontwerp is afgehandeld. Er beeft een tweede lezing plaats Vrijdag a.s. pensioenwet voor de zeemacht. •Aan do orde is thans de Pensioenwet voor de Zeemacht. Die Regeering 'brengt wijzigingen aan dvekeenkomstig de wijzigingen aangebracht in de Pensioenwet voor de Landmacht. De eindstemming heelt Vrijdag plaats. Militaire weduwenwet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Militaire We duwenwet. De heer TILANUS (C'.H.) wenscht de met reserveplicht vóór 1 Juli 1925 gepensioneer de militaireen vrij te stellen van bijdrage voor weduwen- en weczenpensioen. Het is een kweetie analoog aan die voor de pensi oenen van de Landmacht. De MINISTER wijst dit amendement op financieele gronden af Het zou te veel van het financieel effect der wijziging wegne men. Het amendement-Tilanus wordt verworpen met 29 tegen 22 stemmen. De heer K. TER LAAN (S.D.) verdedigt nu een amendement om te bepalen, dat de in deze wet aangebrachte wijzigingen niet van toepassing zijn op de militairen, die vóór de inwerkingtreding dezer wet op wachtgeld zijn gesteld of met reserveplicht zijn gepensionneerd. De MINISTER moet wederom dit amen dement afwijzen, omdat het dezelfde strek king heeft als verschillende vorige amende menten van den heer Ter Laan, die verwor pen zijn De> heer TF,R LAAN (S.D.) trekt het amendement in. Het wetsontwerp is afgehandeld. Vrijdag eindstemming. Pensioenwetten ieservepersoneel. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet ten voor het reservepëvsoncel der landmacht en voor het personeel der Kon. marine-re serve. Na eenige opmerkingen van den heer K. TER LAAN (S.D.) worden de algemeene beschouwingen gesloten. Het wetsontwerp is afgehandeld. Vrijdag eindstemming. Mijnconcessiën. Aan de orde is het wetsontwerp tot bij zondere regeling voor het verleenen van mijnconcessiën. Dc heer v d. WAERDEN (S.D.) betoogt, dat dit wetje de mijnpolitick grondig wij zig! Hel Parlement krijgt medezeggen schap in liet toekennen van concessies, ter wijl de exploitatie steeds meer aan particu lieren wordt overgelaten. Uitvoerig critiseert epr. de mijn- politiek en wijst luj op de voordeelcn der staatsex ploitatie, die ook door den heer Van IJssei- eteijn zijn erkend. Dc kolenproductie is in de laatste jaren zeer gestegen, gelijk uit de cijfers blijkt. De regeering wil van koers veranderen, waarbij zij niet betoogt, dat de resultaten der staatsexploitatie onbevredigend zijn. Feitelijk ontkent zij niets van de voordee lcn daaraan verbonden. Met particuliere ex ploitatie zijn allerlei gevaren verbonden. Het doel is nn rlc particuliere energie le prikkelen: de 8taat moet geen pionierswerk verrichten, .zegt de regeering. Sedert 1901 doet de regeering dat echter wel en waarom nu deze verandering De heer HERMANS (R.-K.) is vóór'dit oDtwerp, dat er wel eerder had moeten zijn, omdat vele concessie-aanvragen zijn blijven liggen. De nationale nijverheid wil hij zo;- veel mogelijk steunen. Hij steunt, dus dil ontwerp gaarne en hoopt, dat de voorwaar den zoo gunstig mogelijk worden om tot werkverruiming te komen, die zoo,dringend noodig is in ens land. omdat er te veel ar beiders zijn in ons land. Kapitaaleverschaf fing door den Staat keurt spr. da gr bij niet af en hij betreurt het, dat de regeering deze afwijst. Dc Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, constateert, dat de discus sie buiten het ontwerp om ging. Discussie heeft feitelijk weinig zin, want ieder geval komt opnieuw bij de Kamer aan de orde. Veel van wat de heer Van der Waerden zeide kan spr. onderschrijven, maar naast 't staatsbedrijf moet 't particulier bedrijf een plaats krijgen. Daar is niets tegen maar veel vóór, gelijk de heer Hermans be toogde. Spr. gelooft niet, dat het storm zal loopen met aanvragen. Heb ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. RECLAME. gjjiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiimiiiiiMiir:"iiiiiniii:)i'ii.ii t'iH'HRliHII'IIIIIOUJ-- l i 7 75 wurn 8681 Alpken. Ten kale van het Olympisch Comité heelt do A. V. V. „Alphen" alhier tegen tweeden Pinksterdag een, voetbalwed strijd uilgesalueven, De wedstrijd zai gaan Ugen A l' 0. I Amsterdam en Alphen I. Tevens zal een athletiekdemonstratie ge geven tforden door leden van de Néd. Atble- tiek-Unie. 'I Is een goed idee, dat navolging ver dient en wij wenschen de A. V. V. veel succes met dil plan. De heer H. R., alhier, geraakle gisteren in zijn werkplaats met zijn hand bekneld tusschen een machine. Het gevolg was, dat van 3 zijner vingers de toppen werden af- gekneld. Gistermiddag maakte de heer J- v. V. uit Boskoop met zijn auto een allergevaar lijkste* buiteling. Genoemde heer reed door de Pr. Hendr.straat loen plotseling een jongen, wiens hoofddeksel afwoei, den weg, vlak voor zijn wagen, overstak. Op dit moment stonden den bestuurder 2 wegen open: of den jongen overrijden, of de sloot kant in; hij koo9 het laatste, doch ook dit verliep niet hijzonder gunstig. Door den hoo- gen kant sloeg de auto finaal over den kop, waardoor de bestuurder er onder geraakte. De smid R. snelde onmiddellijk toe, die, ge holpen door zijn knecht, de auto zoover kon laten kantelen, dat de heer v. V. het hoofd boven water kon houden. Verder werd hij met behulp van eenige voorbijgangers uit het natte element verlost. De heer v. V. had na uit onderzoek bleek, geen verwon dingen bekomen, alleen was een zijner ar men ontwricht. Bodegraven. Dinsdagmorgen had in ho tel Van Haaften da publieks verkoop plaa s krachtens artikel 1223 B. W. van een huls mot tuin en kaaspakhuis aan de Spoorstraat, hveo gToete kaaspakhuizen tusschen Rijn kade en Wilhelminastraat en een winkel huis aan de Wilhelminastraat, alnier. Per ceel 1, bet noordelijk pakhuis werd in bod §ebracht voor 16100, door den heer J. v. Boon en werd niet afgemijnd. Perceel 2, het zuidelijür pakhuis, weird in bod ge biecht door den heer J. Domburg- voor f 6800, en werd eveneens niet afgemijnd. In combinatie werden beide perceclen niet gemijnd. Perceel 3, het woonhuis met tuin, werd in bod gebracht op f 7C00, door den heer R, Kuiper on afgemijnd op f1500 door denzelfde. Perceel 4, het pakhis aan de Spoorstraat, werd in bod gebracht op 1 3000 door den heer R. Kuiper eu afgemijnd op f30 door den heer J. v. d. Gieeen. In combinatie werden beide perceelen, in bird staande op f11530, af gemijnd op f5 door den hter R. Kuiper. Perceel 5, het winkelhuis, werd in bod gebracht op f8500 door den heer H. de Groot, en afgemijnjd op f550 door den heer O. van Rijn. Retfls vorige week werd vermoed, dat de aanvoer aan d ekaasmarkt deze week groot zou zijn, doch nu heeft ze de stoutste verwachtingen overtroffen. Ruim 600 par tijen werden ter markt gebracht. Men kan begrijpen, wat een geweldige drukte dat medebracht- De politie en marktmeesters hadden bijl de regeling van het verkeer dan ook een buitengewoon zware taak, waar van zij zich echter uitstekend kweten. Rjj bet aanvangsnur was do oude markt reeds overvol en was ook reeds de toegang van de nieuwe in gefcru k genomen L)e s'eeds aamijdende vv;g:n; kregen nu èer pleot j; in d(; aangrenzende s traten, zoo Jat aan b='de zijden van'de markt, wel 'enkele hinderden nieters ver, de wagens in twee dich'e rijin stonden geschaald.' X tegen t.3 ad do tie gïoote aanvoer'ging da handel h:-cl v.o: weiden goede prijzsn be-taed. Het is ge lukkig, dat de werkiaimheieii aan de nieuwe mark' nu vorderen, z-odat dan betere s'aan- plaatsen kunnen worden verkregen. De aan voer kan dan neg grooter zijn, voor bet terrein te vol wordt Docr een' aantal landbouwers uit Kockengen, leerlingen van een landbouv.- cuisus, werd Dinsdagmorgen ce.i excursie gemaakt naar onze gemeente. Bezocht wer den de kantoren en mig zijotn van Tuik.n- burg's Zaad handel en de boerderijen van de' heertn GrS3ff en Brortt (Schanszicnt) aan de Noordzijde. Voor een bezoek aan den proeftuin der eerstger em ie firma was de tijd te kort. De excursie stond onder leiding van den lanubouwleetear, den heer I Dienth. De cursisten arriveerden juist op het drukste moment van de markt en zullen dus wel een goeden indruk van de Bode- giaafsche kaasmarkt ontvangen hebben. Ecekcop. Dinsdag werd onze gemeente bezocht door een R.-K. muziekkorps uit Lisse met een honderdtal jongens van het Patronaat. Het corps marcheerde van af de boot naar het Patronaat, onderwijl eenige muzieknummers ten gehoore gevende. Voor het gemeentehuis werd even slil gehouden. Donderdag reed het 8-jarig zoontje van den heer V. alhier met zijn rijwiel te water. Voorbijgangers hebben'hem op het droge gebracht, i Koudekerk. Van den metselaar D.. L., in de Lagewaard, is in den nacht van Dins dag op Woensdag een rijwiel ontvreemd, helwefk in een schuurtje opgeborgen was. De politie stelt een onderzoek in naar den dader. Leiderdorp. De rekening van den Groo- ten en Kleinen .Slachlpolder onder Leiden is over 1924 vastgesteld in ontvang op f 1699.66'A, in uilgaaf f 1275.881/5, saldo f 423,78. De begroeiing over 1925 is gesteld op inkomsten en uitgaven f 1630,54, met een omslag van f 9 per H.A. Tot voorzitter-is met algemeene stemmen gekozen de heer G. v.. d. Vailk Bouman, bur gemeester vanLeiderdorp. Roelofaiendsveen. Woensdagavond had in de Pancraüuszaal alhier de algemeene ledenvergadering plaals van het. plaatselijk comité der K, S. A. Tegenwoordig waren 14 vertegenwoordigende vereenigingen. De voorzitter de .heer J. J. de Koning opende de bijeenkomst niet een hartelijk woord van welkom tot de, aanwezigen, inzonderheid tol den pastoor llerschejl, die déze laatste ver gadering met zijn tegenwoordigheid wénschté tC vereeren. Dopr den secretaris werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd' goedgekeurd. Dé penning1 meester bracht hierna linaneiéel verslag uit Waaruit bleêk dat de ontvangsten hebben bedragen f f1415, de uitgaven 1255.45°, al- zoo een batig saldo' van f 158.69°. De voorz. dankte den penninjjm. voor zijn gevoerd be heer, waarna de rekening door de vergade ring werd vastgesteld. Doorhet bestuur werd medegedeeld ,dat wederom een film van de K. S. A. wórdt uitgegeven getiteld „Paus en Valicaan": Het béstuur zal trachten deze film in het najaar in de Veen le krijgen. Hierna sprak de voorz. een woord van af scheid tot pastoor Hersch'eit, die Zaterdag zich naar den Haag zal begeven om nog eenige jaren te mogen genieten van zijn wel verdiende rust. Spr. dankte zijn eerw. harte lijk voor den steun in het belang van de K. S. A. ontvangen. Hierna werd het woord ge voerd door den heer Vergeer in zijn kwali teit van voorz. der Onderlinge Brandwaar borg Mij. Ook de weleerw. heer E. Mathot richtte nog een woord van waardeering tot den scheidenden herder in zijn kwaliteit van directeur van de congregatie en tot slot nog de heer van der Meer in zijn kwaliteit van voorz. van hei genootschap „de Stille Om gang". Het bestuur van de K. S. A. overhan digde aan den pastoor als stoffelijk bewijs een mooi beeld van de H. Theresia, waarna de pastoor allen hartelijk dank zegde voor de sympathieke woorden lot hem gesproken. De voorz. slpot hierop de vergadering. Vrijdagmiddag zal de nieuwe pastoor Th. J. F. Bergansiu9 in de parochie zijn in trede doen. Zijn eerw. zal ongeveer half ze9 uur in Roelofarendsveen aankomen per auto, vergezeld van de heeren Kerkmeesters. De parochianen worden vriendelijk verzocht door het uitsteken der vlaggen van hun sym pathie te doen blijken. De heer Raadsen, kommies bij de di recte belastingen alhier, die in gelijke func tie was benoemd le Zandvoort, heelt deze standplaats niet aangenomen, doch is heden benoemd te Monster, welke betrekking hij wel heeft aangenomen. Waddinxveen. De werkman v. M. had in de labriek van den heer B. het ongeluk met zijn hand in een der machines te komen, waardoor hij ernstig gekwetst werd, terwijl ook een werkman -van den heer K. met zijn vingers in een zaag terecht kwam en daardoor genoodzaakt was zijn arbeid le staken. Waarschijnlijk ten gevolge van de veel le groole snelheid, waarmede wend gereden, duikelde op den BTeedeweg alhier een Ford auto over den kop. Beide inzittenden wer den er uitgeslingerd, dooh bekwamen won der boven wonder, gaén letsel. De auto xvas zwaar beschadigd. RECLAME. Dit ei weid door een bankeibakker te Pni- merecd stukgeslagen, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat door het geheele ei een stuk tonw gestrengeld zat, naar schatting ongeveer een Meter lang. RECLAME. 8719 7269 IN ZEER GROOTE KEUZE Haarlemmermeer. Mej. J. Ruikhaver aan den Bennebroekerdijk alhier, is benoemd tot onderwijzeres bij het openbaar lager on derwijs te Oud-Torige. Bij de Chr. Gereformeerde Kerk le Aalsmeer is beroepen ds-. P. de Smit le Nieuwe Pekela. De arbeider J., wonende nabjj Aals meer alhier; wierp 's nachts uit. de „aardig: heid!' ee« groote straatkei door' <ecn open staand raam van de woning van L. De be woners, d^e zich reeds eenigen tijd ter ruste hadden bogeven,, kwamen met den schrik vrij. De politie werd met 't gebeurde in ken nis gesteld en maakte tegen J. proces-ver- baal op, Katwijk. Dinsdagavond werd vanwege de afdeeling Katwijk en Omstreken van de Nederl. VereénigiDg tot Bescherming van Dieren, in Casa Gara een algemeene ver gadering gehouden, onder voorzittersohap van den heer J. W. Kobus. Nadat do no tulen waren goedgekeuid en de ingekomen stukken behandeld ging men over tot het verkiezen van een bestuurslid, wegens het bedanken van den heer Th. te Brake, we gens te drukke werkzaamheden. In'die va cature werd met meerderheid van etemmen gekozen de heer D- O. O. Boekhoven, hoofd ambtenaar ter secretarie, die ter vergade ring zijnde, die benoeming aanvaardde. Vervolgens werd naar de'algemeene verga dering die dit jaar zal worden gehouden op 6 Juni te Zwolle, als afgevaardigde en diens plaatsvervanger gekozen reep. de heeren A. van der Berg en D. C. O. Boekhoven. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering aan een nauwkeu rige bespreking onderworpen, waarop ook drie voorstellen dezer afdeeling voorkomen. Bij de rondvraag werden nog besproken de opritten van het strand voor de schelpcn- visschers, de propaganda en het levend ko ken van garnalen. Naar we nog vernemen zal de heer D. O. O. Boekhoven het aecye- fcariaat der afdeeling waarnemen. Katwijk aan den Rijn. Gisteravond werd in de Consistoriekamer der Gereior- meerde Kerk een gecombineerde vergade ring gehouden van de A.-R. Kiesvereeni- ging en de A.-R. Propagandaclub. Het eer ste deel der vergadering stond onder lei ding van den voorzitter der K. V. den neer W. Sohoneveld. Deze opende de vergade ring met het laten zingen van Ps. 43 3, het lezen van Ps. 20 en ging daarna voor in gebed. Yoor zes leden van het- Centraal Comité werden herkozen en gekozen de heereD: Warnaar, Zuidema, De Wilde, Smeenk, Hofstede en Yam Grieken. Nadat de dames een kopje, koffie hadden gepresenteerd, werd de leiding overgedra gen aan den voorzitter van de Propaganda- club, den heer C. v. d. Perk, die vervolgens het woord gaf aan den heei*J. den Kort, die een inleiding gaf over: De grondslag der S.D.A.P. Om met den inleider van gedachten te wisselen maakten gebruik de heeren J. Minnee, ds. Meijering, J. de Kreek, G. van der Perk. Door ds. Meijering werden aan inleider de volgende vragen gesteld: Wie maakt de geschiedenis Welke is de betee- kenis van den arbeid? Waarin schuilen de fouten der Maatschappij Zou het praktisch mogelijk zijn de grondslagen der S.D.A.P. te bereiken Geheel in dem trant der in leiding werden ook deze vragen door De Kort beantwoord. Maar ten slotte ontpopte zióh ook weer de eohte A.R. die dc verga dering opwekte om bij do verkiezing haar stom uit te brengen op H. Colijn. Door ds. Meijering werd de vergadering met dankgebed gesloten Aam de Sandtlaan kwam een jeugdige fietser in botsing met een boerenwagen* De jongen kwam er mét eenige schrammen af, de fiets iets beter en de boerenwagen bleek wel tegen roo'n stootje te kunneiï. Onder veel belangstelling gaf de Har* mooie Katwijk Dinsdagavond haar eerstS zomerconcert in de muziektent. Het werd zeer gewaardeerd door het luisterend pu bliek. Katwijk-aan-Zee. In verband met de! vermeerdering van het slrandbezoek, i$ overgegaan tot tijdelijke uitbreiding van de gemeentepolitie, en zijn als agenten van pQ* litie benoemd dc heeren E. Rous van Kat wijk aan den Rijn en C. van Vliet, alhier. Deze benoemden volgden een cursus bij den heer Th. ie Brake, Rijksveldwachter te Kat* wijk aèn den Rijn. Gisteravond te ongeveer half elf werd door mej. G. kennis gegeven dat er op hel erf van de Gebrs. Taai, reederij alhier, een begin van brand was ontstaan. Reeds wer den vonken gezien. Met de minimax werd onmiddellijk naar het terrein gegaan, en werd door de politiebeambten Jonker, Nij$« boer en Van Egmond de brand gebluscht. Van de trawlvisscherij kwamen Woens dag te IJmuiden aan de markt de loggers J KW 16 met f332, KW TG met f 314, KW> 66 met f 261, en KW 92 met 1147 besom* ming. Lisse. In het Vierkant alhier is men sedert eenige dagen bezig, met het vernieuw wen van het 'liggende materiaal van de tram. Dinsdagavond was men gevorderd tot de kromming, waar de weg eenigszinfl klimt voor de Ned.-Herv. Kerk. De rail® waren bloot gegraven en de contra-rail weg genomen. Toen de tram van kwart vooï vijf aldaar wilde passeeren, kwam de mtt* ohine door het kantelen van de rail dwartl over den weg te staan. Van den voorsteif wagen Werd een balcon ingedrukt en kTeeg de bekapping belangrijke schade. Van de reizigers, welke allen zeer schrokken, is ge lukkig niemand verwond. Na een tweetal uren te hebben getobd in het slechte weer, stond de-machine weer op de rails, maar o, noodlot, bij het rijden, over omstreeks een meter afstand, schoof do machine er weer naast, en moest op nieuw weer gepoogd worden, de maohine op den goeden weg te krijgen. Door de talrijke nieuwsgierigen had de politie handen vol werk, om jufet op dat smalle gedeelte het verkeer gaande te houden. Nooidwijk. Gisteren werd op het daar voor feestelijk versierde terrein aan den Duinweg voor de lighal van de afd. Noord- wijk van de Zuid-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" de eerste spade in den grond gesloken door mevr. Van Panhuys. Dr. C. H. Herraanides, welke met de heeren T. H. van Spanje, Duyster en De Groot het bestuur van bovengenoemde vereeniging vertegen woordigde, sprak de hoop uit dat de Lighal in een drietal weken zou gereed zijn. De heer J. v. Omnicring werd door spreker bedankt voor het geheel belangloos ontwer pen van het plan en het op zich nemen van de leiding der verdere werkzaamheden. De plechtigheid was thans geëindigd en dr. C. H. Hermanides dankte mevr. van Pan huys voor haar bereidwilligheid. Noordwijk-Binnen. In hotel „Royal"* had een opvoering plaats van de operette, „Jantje in Modderstad". Enkele dames, bij gestaan door een op tooneelgebied bekend Noordwijker hadden zich veel moeite gege* ven om het geheel naar wensch le doeni slagen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6