Limonade extract R. H. W. No. 20002. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 Mei Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. 1 «Geheel 1 NEDERLAND, rookt DE GOUDEN MEDAILLE. Volgens „H etVolk'-heefthet Eerste-Kamer-lid de heer Wittert van Hoogland aan de werkgevers en de werk nemers in het schildersbedrijf zijn bemid deling aangeboden in het hangende con flict. Er bestaan reeds lang plannen om te komen tot den bouw van een groot nieuw cenlraal-station in Den Haag, dat dan de Hollandsche- en Staatsspoorsla- tions zal combineeren. Hoewel hieromtrent nog geen definitieve plannen bestaan, heeft men zich gedacht, dit te doen verrijzen in het Westen der stad tusschen de Schenk- kade en de Spoorbaan naar Amsterdam. De daar gelegen terreinen dreigden echter in handen over te gaan van een bouwmaat schappij. Om dit te beletten, heeft de Haag- Sche Raad besloten tot aankoop van 4 HA. grond tegen f 6.60 per vierkarften meter, voor een bedrag van f 277.500. Als de plan nen om daar het nieuwe cenlraal-station te vestigen, doorgaan, heeft de gemeente du3 de genoemde terreinen ter beschikking. Te Gouda is een staking uit- gebroken op de drukkerij der firma J. Mul der. Er staken een 25 man slechts twee xnaehinezetters zijn aan den arbeid geble ven. De staking is ontstaan,, doordat de firma zich niet wenschte te houden aan de Overeenkomst, tusschen patroons en werk nemers in het drukkersbedrijf gesloten. De firma heeft ook een filiaal te Woerden. Debekcndemolen,,De Adriaan", gelegen in de nabijheid van de infanterie- iazerne te Haarlem, is voor f 12.100 ge kocht door de makelaars Niophaua en Blan- aert aldaar. Deze firma handelde in op dracht van de Vereeniging ,,De Hollandsche Molen", te Amsterdam. De bedoeling is 'den molen in het stadsbeeld te behouden, torwijl getracht zal worden hem ook in be drijf te houden. Maandagavond le negen uur werd dr. B. geroepen bij den barbier t. R., 22 jaar, aan de Prinsenstraat te Wij- keroog. De barbier, die daar alleen woont, had zijn meisje op bezoek, dat plotseling pngesteld was geworden. De dokter kon Slechts constateeren, dat het meisje reeds was overleden. De dokter achtte het noodig, de politie te waarschuwen. Deze heeft het lijk in beslag genomen en het naar IJmui den vervoerd. Het is dat van het 20-jarige meisje J. P. H., uit Beverwijk. De barbier is eveneens naar IJmuiden overgebracht en ter beschikking gesteld van den commissa ris van politie. Hij bevindt zich op het oogenblik nog in arrest. Waarschijnlijk be treft het hier een geval van abortus. De zaak is in handen van den rechter-commis- Saris te Haarlem gesteld C.Tel") Bjj dec overgang van leer lingen van de laagste naar een hoogere klas van een school te Hoorn, bleek, daf het onderwas, wat parate kennis betref^ allesbehalve vruchtdragend was geweest De onderwijzeres, tevens hoofd der school, heeft van het bestuur haar ontslag gekregen, ter wijl vele ouders er toe overgingen hun kinderen op een andere gemeenteschool te plaateen. De ontslagen onderwijzeres heeft baar belangen bij den Raad van Beroep voorgebracht Toen de trein Amsterda m Zandvoort, die gisteren 4.88 uur van het Cent raai-Station in de hoofdstad vertrekt, halverwege Sloterdijk en Halfweg was ge- komon, namen de passagiers in een der wagens plotseling een sterke brandlucht waar. Even later werd de trein plotseling tot stilstand gebracht. Het bleek, dat men in een derde klas-coupé aan de noodrem had getrokken, omdat uit een der portieren van dien coupé rook kwam van brandend hout. Met wat water «werd het blijkbaar smeulende vuurtje onder in het portier ge doofd. De trein zette daarop met enkele minuten vertraging de reis voort. De oor zaak van het vuur is waarschijnlijk het Werpen van brandende sigaren of lucifers In het portier.. Het vanWes t-A f r i k a te I.Jm u i- 0en aangekomen Nedcrlandsche stoomschip „!Boheldest room" heeft drie verstekeningen Aangebracht. Het waren negers, die zich op de Goudkust op het schip verstoken had den Zii zijn meegevaren naar Amsterdam en zullen waarschijnlijk met een ander schip teruggebracht worden. 'Te IJ muiden is binnengeko- men van een IJslandreis de U. M. 82 „Aneta", welke een zeldzaam voorspoedige reis heeft gemaakt. Aan boord heeft zich echter een treurig geval afgespeeld. De stoker J. A. n.l. is krankzinnig geworden. Toen het schip tien dagen in zee w.as, werd A. zeer stil en in zichzelf gekeerd. Dit heeft vier of vijf dagen geduurd. Nie mand daoht aan krankzinnigheid. Opeens greep hij een maat in de borst en wilde hem met een hamer bewerken. Inpi&aTs echter den stoker te raken verwondde hij zichzelf zeer ernstig aan het hoofd. De sto ker was evenwel door den knellenden greep zeer ernstig aan de borst verwond. Een der bemanning wist A. te bespringen en hij werd gebonden. Donderdagmorgen,' op dt thuisreis, wist A. toch nog overboord te springen doch werd weer gered. Daarna werd hij aan handen en voeten gebonden. Vrijdagmorgen smeekte hij schipper v. P. dan toch zijn handen vrij te geven. De schipper, een man, die zeer onder den in druk was, liet zich verleiden, doch nauwe lijks had A. de handen vrij of liij greep den schipper aan. Diens hond echter pakte aan en beet A. in het been, zoodat deze direct losliet. A. is naar het krankzinnigengesticht te Santpoort overgebracht. 7 an Vlieland wordt gemeld: Sedert jaren geschiedt hier de uitbetaling der Rijkspensioenen op vrij omslachtige wijze. Elk Wartaal zendt de burgemeester ten gerieve der gepensionneerde loodsen, de pensioenacten met de door hen getee- kmde attestation de vita, naar den Rijks betaalmeester te Amsterdam op. De pen sioengelden worden dan aan den burge meester gezonden en deze betaalt ze uit aan de gepensionneerden. Begin Maart ont ving de burgemeester wederom het bedrag voor het driemaandelijksch pensioen (on geveer f 4500), doch toen deze tot de be talingen wilde overgaan, bleek het geld plus de pensioenacten t<e zijn ontvreemd. Achttien gezinnen zijn hierdoor in groote moeilijkheden gebracht. Sedert 3 December hebben zij geen uitbetaling ontvangen. Versohillende gezinnen, die slechts met moeite van hun schamel pensioentje rond komen, verkeeren thans in de meest kom mervolle omstandigheden. Naar ,,De Tel." verneemt, heeft de bur gemeester duplicaten der pensioenacten Bij het Departement aangevraagd, opdat de rechthebbenden daarop dan weder pen sioen kunnen erlangen. Ook schijnt de burgemeester voornemens te zijn het ont vreemde bedrag uit eigen middelen aan Ie zuiveren, zoodra de daartoe benoodigde fondsen in zijn bezit zijn. Zou het intusschen niet op den weg van den Minister liggen, in afwachting van het onderzoek maar den schuldige in deze ont vreemdingszaak, de betrokkenen schadeloos te stellen? Het is niet billijk, dat zij de dupe blijven van een onregelmatigheid, cfie in geen geval door hen in het leven is ge roepen e<n waarvan de gevolgen hun zwaar, tè zwaar, treffen, merkt het blad op. Aan de werf Kromhout'' aan den Gouderakschendijk, te Gouda, was men bezig met het optakelen van ijzeren pla ten. Juist op het oogenblik, dat de arbei der Koolwijk passeerde, brak de hijsch- mast, met het gevolg dat Koolwijk ac zware takels op zijn hoofd kreeg en zijn schedel werd verbrijzeld. Een spoedig ter plaatse aanwezig zijnde geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het slacht offer laat een vrouw met een kind achter. Te Bovenkerk zijn, na het ge- bruih van ondeugdelijk vleesch, vijf gezin nen, bestaande uit ongeveer 12 personen, ongesteld geworden. De slager, waarvan het vleesch werd betrokken, is gearres teerd. De restanten vleesch zijn in beslag genomen roor nader onderzoek bij de po litie. Mctde mailboot „O r a n j e-N a s. sau" is vandaag to Ylissingen een gezel schap van 315 Amerikanen aangekomen, dat per extra-trein naar Amsterdam zou vertrekken. Denieuweavondv er lichting op vliegveld Waalhaven te Rotterdam, is gisteravond in tegénwoordigheid van den burgemeester officieel in gebruik genomen. De groote lamp, die op het vliegterrein ifi opgesteld, telt acht lichtpunten, die licht bundels van groote sterkte uitzenden. Ieder lichtpunt heelt een sterkte van 3000 kaar sen, doch kan met behulp van een lens worden opgevoerd tot een sterkte van 150.000 kaars. Met deze verlichting krijgt men op het midden van het veld een ter rein, dat even helder verlioht is als overdag en waar de vliegtuigen in de donkerste nachten ongehinderd kunnen opstijgen en dalen. De marinevliégers Eikerbout en De Bruine zijn gisteravond met him toestellen opgestegen. Een toestel van de Konink- ïïjke'Luehtvaartmaatschappij ging de lucht in, met een aantal autoriteiten als passa giers, onder wie generaal Snijders,-De ma chine maakt in het donker een tocht boven de stad. De proeven hebben goed voldaan. De verlichting heeft ten volle aan de ver wachtingen beantwoord. Gisteren is te Winschoten op bevel van de justitie gevangen gezet K. B.,-arbeider te Bellingwolde, die Maandag drie koeien uit een weide had gestolen. „Zeg, Marie, vertel me een s", vroe®- Mevrouw aan de dienstbode, „hoe heet die politieagent, waar jij mee gaat?" „O, Mevrouw, dat weet ik heelemaal niet; ik ken alleen z'n nummer." -M BUITENLANDSCH GEMENGD. De hittegolf, waardoor Duitschland is be zocht, heeft op vele plaatsen ernstige on- weders veroorzaakt, waarbij menigmaal menschen door den bliksem werden getrof fen. Zoo sloeg de bliksem Maandag te Ber lijn onder een club voetballers, waardoor een hunner gedood en de overigen be dwelmd werden. Te Breslau geraakten de wielen van een autobus verward in een touw, dat van een steiger afhing; deze werd omvergetrokken en de arbeiders, die zich er op bevonden, in de diepte geslingerd, waardoor 3 hunner terstond gedood en de overigen zwaar ge wond werden. Volgens de Statistische Korrespondenz bedroeg de zuigelingensterfte in Duitsch land in het afgeloopen jaar slechts 10.6 pGt., terwijl zij in de voorgaande jaren, met in begrip der laatste jaren vóór den oorlog meestal veel hooger was en de 20 pCt. nabijkwam. Onder de puinhoopen van Toyooka in Ja pan heeft de politie nog 246 lijken gevonden behalve de dooden, die reeds door familie leden waren herkend. Het aantal slacht offers daar bedraagt meer dan 500. Rasmussen, bedrijfsleider van de Asiatic Petroleum Company te Kongmoon. nabij Hongkong, in China is toen hij met zijn vrouw in een motorboot op de Westrivier voer, door roovers gevangen genomen. Zijn vrouw werd later weder vrijgelaten en keercle naar Kongmoon terug, doch haar echtgenoot verkeert nog in handen der roover9. RECLAME. 50 ct. p flacon. Bij Uwen Winkelier. 6667 Hazerswoude. In de vergadering van ingelanden van de Groote Hazerswouisclie Droogmakerij, werden tot bestuursDCen her- kozen, de heeren J. C van der Maas van Benthuizen en PI. Groen Lzn. alhier. Voorts werd besloten om tot aanschaffing van een baggermachine over ie gaan, en de omslag te bepalen op f 14 per H.A. Leiderdorp. De rekening van den Kalk- polder over 1924 ie vastgesteld in ontvang sten op f 1250,191/2, in uitgaven op f 588,521/2. Saldo f 661,68. De begrooting over 1925 is in ontvangsten gesteld op i 1287,36 1/2, met een omslag van f 7 per H.A. Tot bestuurslid is gekozen de heer A Rijnsburger Pz. Waddinüveen. Een zoontje van den postbode Kroon alhier, had het ongeluk van zijn rijwiel te vallen, zoodat hij zijn pols brak Wonbrngge. Bij de Gerei. Kerk alhier is beroepen de heer J. C. Houtzagers, can- didaat te De Bildt. Zwammerdam. Een 2-jarig zoontje van den slager V. in de Brugstraat alhier, is in een onbewaakt oogenblik in aanraking ge komen met de zich in den winkel bevinden de snijmachine voor vleesch. Het ventje ^trof daarbij het ongeluk dat hem de top van hetwijsvingertje linaal werd afgesneden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer W. Rijlaarsdam heeft wegen9 vertrek uit de gemeente bedankt als no tabel en als lid van het Kiescollege der Ned. Heiv. Kerk alhier. Binnenkort zal voor de daardoor ontstane vacatures een stemming door de lidmaten plaats hebben. Tusschen het Gemeentebestuur alhier en dat van Bodegraven worden besprekin gen gevoerd om le komen tot een gemeen schappelijk uitbreidingsplan, voor dat ge deelte der beide gemeenten hetwelk in de onmiddelijke nabijheid der grensscheiding ligt. Haarlemmermeer. Landbouwge- s e n in 1925. Uit een opgave betref fende de uitgestrektheid bezet met onder scheiden landbouwgewassen in dezen pol der in 1925 blijkt o.m. het volgende: Granen: Wintertarwe 1800 H.A.; zomer- tarwe 400 H.A.; rogge 175 H.A.; Win- tergerst 75 H.A.; zomergerst 350 H.A.; ha ver 2200 HA., totaal granen 5000 H.A. Peulvruchten. Veldboonen (wier-, paar den-, duiven-, Waalsclie-) 300 H.A.; erw ten 1800 H.A.; bruine en witte boonen 160 H A., totaal peulvruchten 2260 H.A. Handelsgewassen. Koolzaad 125 H.A.; bruin mosterdzaad 50 H.A., geel mosterd zaad 225 H.A.kanvijzaad 1650 H.A.; Blauwmaanzaad 260 H.A.; vlas 390 H A.; kanariezaad 100 H.A.; andere handelsge wassen als tuin- en spercieb., sla, worte len enz. 280 H.A.; totaal handelsgewassen 3080 HA. Land- en Tuinbouwzaden. Suikerbieten zaad 14 H.A knolzaad 140 H.A.; ajuin- of uienzaad 1 FIA.; graszaad 7 H A.; spinazie- zaad 550 H.A.; radijszaad 160 H.A.; andere land- en tuinbouwzaden als koolrapen, boe renkool-, wortelen-, voederbieten-, kroten-, witkoolzaad enz. 60 H.A.; totaal land- en tuinbouwzaden 932 H.A. Knol-, wortel- en bolgewassen, als hoofd gewas geteeld. Consumptie-aardappelen 500 H.A.; suikerbieten 1917 H.A.; mangelwor- tels en voederbieten 400 H.A., koolrapen en knollen 25 II.A.; gele wortelen of paarden- peen 4 H.A.; uien 5 H.A.; andere knol- en wortelgewassen als bloembollen, sjalotten, kroten enz. 350 H.A -, totaal knol- wortel- en bolgewassen 3201 H i Groenvoedergewassen, als hoofdgewas geteeld. Roode of hoofdzakelijk roode klaver 700 H.A.; witte of hoofdzakelijk witte kla ver 7 H.A.; mengklaver (roode en uitte dooreen) 75 H.A.; lucerne 80 II.A.; kunst weiden 200 H.A.; wikken 25 H.A.; groene mais 10 II.A.; totaal groenvoedergewassen 1097 H.A. De totale oppervlakte in dezen polder bezet met onderscheiden landbouwgewas sen bedraagt 15570 H.A. Bij den arbeider E., te Zwa nenburg alhier, is ingebroken in een achter de woning staande schuur. De dief maakte zich meester van een heerenrij wiel. De politie stelt een onderzoek in. Met betrekking tot de tenuitvoerleg ging van het groote plan der drinkwater voorziening in de Haarlemmermeer, ver nemen we, dat het administratiegebouw in Hoofddorp zal worden gevestigd. Daartoe zal worden ingericht een gedeelte van de groote villa op den hoek van den Kruisweg en den Nieuweweg. Een ambtenaar van het Provinciaal wa terleidingbedrijf heeft in Hoofddorp z'n in trek genomen tot het verrichten van eenige voorbereidende werkzaamheden en heeft van verschillende huizen reeds plattegrond- teekeningen en beschrijvingen gemaakt. HiBhgom. Men schrijft ons. De groene veilingen zijn in vollen gang; het zijn veilingen van de te velde slaande bloembollen, die de kooper straks moet rooien en waarvan de risico als ziekten en de kosten van rooien en bewerken komen te zijnen laste. Dit soort veilingen wordt elk jaar gehou den, maar in dit jaar munten zij uit door veel belangstelling, veel kooplust en buiten gewoon hooge prijzen. De bollen zijn sinds eenige jaren steeds in waarde gestegen; de opgaande lijn heeft haar keerpunt nog niet bereikt en met die stijging neemt de span ning in het vak toe. De kweekers verheugen zich natuurlijk, de exporteurs daarentegen schudden het hoofd en klagen. RECLAME. Oueral uerhriigbaar (S 8617 In het buitenland zijn bij den voorver koop lager prijzen gemaakt dan nu per bol te velde wordt betaald. Waar moet dal been? vraagt men zich af. De exporteur die zelf kweekt, en niet of weinig behoeft bij to koopen, vaart betrek kelijk het beste, minder goed gaat bet den exporteur zonder land die alles moet koo pen. Veel wordt er gesproken over een vei ling van een partij hyacinten waar per bed van 3 R.R. f 120, f 150 tot zelfs f 177 werd betaald. De opbrengst van ongeveer 11/2 H.A. was plus minus f 90.000. Het is geen wonder dat bij zulke prijzen de waarde van bet land ook de hoogte in gaat. De vraag „waar" moet dat op uit loopen?" is thans nog niet le beantwoor den maar lang zal do onzekerheid niet du ren. Katwijk. Bij de bekende misère der geschiedenis van bet ijken der maten cn gewichten nog 'het volgende meer vermake lijke geval: De Ohrist. Middenstandsver. had een vergadering belegd om ook over bovengenoemde ijkgeschiedenis te spreken. Dit was aangekondigd doch liieruit had iemajid opgemaakt dat er gelegenheid was om te lalcn ijken en kwam men met een mandje met gewichten naar. de verga dering. waar de vergissing bleek! In de gisteren gehouden raadsverga dering, waarvan wij rcedd oen verslag ga ven, leverde de rondvraag nog bet volgen de op: De hear Van Tongeren bad vroeger ge vraagd naar de mogelijkeid om op in- en uitgaande stukken te stempelen, „Bezoekt Katwijk, de rustige badplaats". B. en W. zijn van meening dat zulks op de dersle plaats bij Ver. v. Vreemdekagen verkeer thuis hoort en achten de aangegeven wijze niet de beste. De heer Meerburg wijst op den verkoop van ijswafels enz. bij avond langs de openbare straat zelfs in de drukke Voorstraat en zou hierop eenig politietoe zicht wensohen hetgeen toegezegd wordt. De heer Van Duijn vraagt waarom de Duinreep niet afgegraven is niettegen staande er f2000 voor op de begrooting staat en er veel werkeloozen waren. De voorzitter zegt met de commissie van Fabri cage er over te zullen spreken. De beer C. v. Tongeren vraagt ot de gemeente contrac tueel altijd kan beschikken over een gedeel te der ziekenbarak voor besmettelijke zie ken. De voorzitter zegt dat zul'ks inderdaad het geval Js. De heer W. v. Boelen Wzn. zegt nog geen antwoord gehad te hebben op zijn vraaig betreffende de plaatsing van een urinoir in de omgeving van het slation. Zal in volgende vergadering aangageven Wor den. Dan vraagt spr. of een waterkraan kan geplaatst worden aan den Zuid-Boule vard omdat daar groote behoefte aan be staat. Zal door B. en W. in overweging worden genomen. Daarna sluiting met gebed. Katwijk aan Zee. Van de trawlvissche- ry kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 38 met f207; KW 144 m. £102; KW 148 m. f142; KW 21 m. £174; KW 177 m. £149; KW 47 m. £263; KW 152 ra. £255; KW 54 m. £165; KW 8 m. £116; KW 79 m. £133; KW 23 m. £374; KW 32 m. £218; KW 155 m. £123; KW 35 m. £196; KW 89 m. £147; KW 116 m. £161; KW 153 m. £370; KW 33 m. £141; KW 173 m. £208; KW 43 m £136; KW 20 m. f202; KW 53 m £168; KW 153 m. £163; KW 62 m. £205; en KW 172 m. 151 besomming. Dinsdag kwamen aan de markt de loggers: KW 39 met f209; KW 48 m. £198; KW 74 m f184; KW 96 m. £263; en KW. 110 m. £312 besomming. De strandkwestie opgelost Naar ons uit de meest betrouwbare bion gemeld wordt, is de strandkwestie op- Door HANS SCHöNFELD. Geautoriseerde vertaling van SUZE VOS. Do jury had den jongen schilder een stemmig de gouden medaille toegekend. Daardoor was zijn kunstenaarsloopbaan reeds te voorspellen: opdrachten van den staat, een behaaglijk leven, ro^n. En misschien was ook de grens van zijn kunnen reeds bereikt Want het was hem, alsof hij niets hoogers kon geven, dan dit schilderij, dat hem die groote onderscheiding had gebracht Hij liep het eerst naar zijn meisje om haar die blijde lijding mede te deelen. Nu kon hij trouwen, nu stond niets meer in den weg. Ach, er was toch iets; die „onbekende jonge vrouw". „Voor welk schilderij heb je die groote gouden gekregen?" vroeg ze schijnbaar ar geloos. nadat de eerste vreugde wat bebaard Was. Ze wist al het antwoord. „Natuurlijk voor dat portret van eene dame." Een schaduw vloog over haar gelaat SVa9 dat zoo natuurlijk? Zij had het schilderij op de tentoonstelling gezien. En ze had JUtgemaakt, dat de onbekende dame meer interessant dan mooi was, voor zoover men haar gelaatstrekken kon onderscheiden. Want uit het hal£-donkeie van de schilderij vlam den eigenlijk alleen de oogen, die als fakkels met een eigenaardigen glans in een bleek, smal, deftig gelaat straalden. Neen jaloersch v je niet op dat gezicht. En toch hc/1 het haar reeds menigen slapa- loozen nacht gekost.. Want alle vragen naar het origineel' van dit schilderij had hij tot nu toe ontweken door op het ambtsgeheim te wijzen, dat hem tot stilzwijgen verplichtte. De dame, die het schilderij besteld had, zou hem verzocht hebben, haar naam niet te noemen. Dit gold voor de buitenwereld, maar waarom zweeg hrj ook tegenover haar? Misschien had hrj vojgens recht gelijk. Maar zij vond zijn correctheid op dit punt overdreven en ze prikkelde baar! Hjj behoefde zich tegenover zyn meisje niet zoo stijfhoofdig op het standpunt van recht te stellen. Zij boudeerde. „Nu kan je het toch vertellen," vond zij. „Ik ken de vrouwelijke psyche. Zoodra zij hoort, dat haar portret je de groote gouden gebracht heeft, zal ze je geheim houding verder hiet noodig vinden. En je behoeft m rj toch alleen maar haar naam te zeggen!" Maar hij bleef onverbiddelijk. „Nog moet ik het geheim bewaren," zeide hij. „Hoe lang nog?". Hij haalde de schouders op. Dien dag spraken ze niet veel meer. 'HÓ ging gauw weg, toen hij bemerkte, dat er aan haar ontstemming niet3 te doen was. Zjj schreef hem ai den volgenden dag. Zij vond, dat zij zich kinderachtig had ge dragen en wilde ter eere van zijn succes een feestje op touw zetten. Hó kwam en alles was weer goed. Maar nu spraken ze alleen over de bruiloft en met meer over de „onbekende jonge vrouw". Dit bleef een donker en gevaarlijk punt, dat, als ware het een afspraak, niet meer aangeraakt werd. Eerst na hun huwelijk werd haar nieuws gierigheid weer opgewekt Zjj ontdekte het schildaró in een donker hoekje van zijn atelier, waarheen hó het verbannen had, om den steen des aanstoots uit den weg té ruimen. „Moet ja het schilderij niet afleveren?" vroeg zy verwonderd. „Ik kon er geen afstand van doenl" Zó fronste haar voorhoofd. Haar oud wantrouwen ontwaakte. Tusschen man en vrouw mogen geen-ge heimen bestaan!" zeide zij met nadruk. „Je weet. dat er iets tusschen ons „Iets, dat je zelf hebt opgeroepen en zelfweer verbannen kunt!" Hó glimlachte even. Zy begreep hem niet Wat was hy toch vreemd! Neen, zy had met gedacht, dat het huwelijk zoo moeilijk was! „De onbekende dame is niemand anders," zeide hij, „dan ifj „Ik?" Zy zag in grenzenlooze verwarring eerst hem aan, daarna keek ze naar het sohilderó en haar trekken klaarden een beetje op. Hó trok haar naar zich toe „Herinner je je," zeide hrj, „dat tuin feest op het Zweedsche gezantschap? Toen zag ik je voor den eersten keer, zonder dat jy van me a£wist. Ik zag je eigenlijk niet Je zweefde me als een visioen voorbij. Het was al Iaat in den avond. In bet donker kon ik alleen je oogen onder scheiden, die door de stemming van dien avond een eigenaardigen glans hadden. Daar- bó kwam een fyne zilverachtige Schyn van het gezicht. Ik was hevig ontroerd. Om standigheden, die ik zelf nog tiet begreep, en waarover ik tot heden niet kon spreken, dwongen mó tot schepping. Ik liep je niet na. Maar ik zag steeds dat vreemde, on- waarschrjnlyke, byna onpersoonlyke beeld van je. Ik gaf het een vorm naar ïn'gla visioen nog in denzelfden nacht. Later maakte ik persoonlijk kennis met je „Ep je zag, dat je voorstelling je be drogen had?" „Neen!' Ik zag wel, dat je, zuiver aestho- tisch genomen, mooier was, lietooverender dan het beeld van mijn visioen. Maar ik zag tegelijk, dat in het schildery meer waarheid school dan ik ooit in de mooiste afbeelding van je had kunnen leggen." „En daarom heb je zoo lang gezwegen?" „Daarom." „En nu?" „Nu kan ik spreken. Want ik weet, dat je iederen dag van ons samenzyn de voor stelling meer nabó komt, die ik in dit schilderó een vorm gaf. Ze he5ffc met het uiterlijke van je trekken niets te maken!" Hó zag haar lang en innig aan en bracht de eerste kiem tot dieper inzioht in dit nog niet ontwaakte vrouwengemoed. Jaren later begreep ze, dat in dit schilderjj door vooruitziende oogen den geest va# haar gelaat was weergegeven.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5