W.E.Z De Hand met het Litteeken. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Mei Derde Blad, Anno 1925. No. 20001. Gemeenteraad van Lejden. FEUILLETON. W. A. ELSHOF ZOON (Vervolg van gisteren). Na heropening wordt benoemd tot ad junct-directeur van den Markt- en Haven dienst de heer D. R. Kooiman, van Amster dam met 17 stemmen tegen 15 op den heer A. A. Kleyn, te Dordrecht. 9o. Praeadvies op het verzoek van Dr. E. fle Vries, om eervol ontslag als^ geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". (104) Conform besloten. lOo. Voorstel om aan Mej. W H. Neder- lioed, tijdelijk lcerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes een studieverlof te verleenen tot 15 Juli a.s. (125) Conform besloten. llo. Voorstel tot aanvaarding - van de Voorwaarden, waaronder door Gedeputeerde Staten vergunning is verleend voor den aan leg en do exploitatie van een hoogspannings lijn van het tran§formatorstation voor den ,Wassenaarschen Polder in Leimuiden tot aan het transformatorstation te Nieuwveen. (115) Conform besloten. 12o. Vaststelling van het aan Gedepu teerde Staten uit te brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de ge- meentebcgrooting voor 1924 voor schoolkin- flcrvocding en -kleeding toegestaan bedrag Is besteed. (110) Goedgekeurd. 13o. Praeadvies op het verzoek van de 'N.V Wernink's Beton-Maatschappij, om vergunning tot demping van een gedeelte eloot langs den Hooge Morschweg, Sectie P. No. 867. (HO) Conform besloten. 14o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg jbnder Noordwijkerhout, Sectie B no. 811 ged., aan L. M. van NoorL (106) Den heer EERDMANS komt het niet ver standig voor zoo'n stuk tegen een kleinig heid te verkoopen met kans het later te pioeten terugkoopen. Hij verzoekt voortaan Tekening te houden met deze opmerking ,w>or de toekomst. Wethouder MULDER meent, dat de toe komst niet is te voorzien. B. en W. hopen flail trouwens van den weg lieelemaal af le zijn. De heer v. HAMEL acht het voorstel van en W. voor de gemeente het beste. Z. h. st. wordt' dan het voorstel aange nomen. 15o. Verordening, houdende wijziging der verordening van 29 Augustus 1921, rege lende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor 'Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden (Gemeeneblad No. 19). (109) Goedgekeurd. 16o. Voorstel om aan het Leidsch Studen tencorps vergunning, te verleenen tot in ge bruikneming van een gedeelte van het Plantsoen en van den Zoeterwoudsche Singel, ten behoeve van het in Juni a.s. uit te voeren Openluchtspel. (121) Conform besloten. 17o. Voorstel om de pcrceelen gemeente Leiden. Sectie P nis 896 tot en met 903 en 950 (alles oud 815 ged), le ontslaan uit het hypothecair verband, gelegd tot zekerheid van de betaling van de kosten van straat- aanleg op een terrein tusschen den Rijns- burgerweg en den Warmonderweg door de N. V. „Leidsehe Exploitatie-Maatschappij yoor Onroerende goederen." (122) Conform besloten. 18o. Praeadvies op hel adres van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, in zake de niet-toeken- ning van periodieke verhoogingen aan los- 'en tijdelijk personeel. (107^ De heer BAART meent, dat men zich te gemakkelijk van de zaak afmaakt. Men moet niet vergeten, dat alle arbeidszaken in het Georg. Overleg dienen te worden be handeld. Wat nu is geschied, is niet daar mee in overeenstemming. Volgens hem heeft het los- en tijdelijk personeel wel degelijk recht op periodieke verhoogingen, het is toch m ïM het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. 6) Had zij niet een paar uren le voren ge zworen, dat zij Jim Fiennes nóóit zou toe- Staan haar te kussen? Daarop drukte hij zijn verhit gelaat legen het hare, en zij voelde iets akelig brandends legen haar wang, haar oogen en haar mond. Zij had wel willen schreeuwen, maar was te verontwaardigd, te diep vernederd, om een klank te uiten. Zij kreeg haar kracht een beetje terug en zij vocht en worstelde met een vuur, evenredig aan haar opge kropte woede. Na een paar seconden slaagde zij er in. zich los te maken, en liep weer weg; ditmaal niet ver, niet verder da^ den rand van het meer, waar de weeke grond al wat wegzonk; en het water stond al boven haar enkels. Zij moest zich goed vasthouden aan een bos stevig riet, anders zou zij tot haar knieën tusschen de water lelies gezonken zijn. Maar Jim was al weer bij haar, en strekte zijn groote, warme han den uit, om haar weer .te grijpen. „Als je mij weer aanraakt. James," zei zij vastberaden, „werp ik mij in het meer". Al haar opwinding, haar ademloosheid waren verdwenen. Zij voelde zich volmaakt kalm, en heel zeker van zichzelf. Als Jim beproefde haar weer te kussen, zou zij zich In het meer werpen, en als hij trachtte haar na te springen, zou zij hem naar heneden een verkregen recht. Blijkbaar is van hoo- gerhand B. en W. een halt toegeroepen. Hij stelt per motie voor het besluit van B. en W. op te schorten en eerst het Georg. Overleg te hooren. De heer WILBRINK verklaart, dat z. i. B. en W. geheel handelen volgens coed recht. Deze kwestie behoort niet in het Georg. Overleg. De heer ZUIDEMA wijst er op, dat op nieuw blijkt, dat hoofden van dienst op eigen gelegenheid afwijken van genomen beslui ten. Terecht willen B. en W. terug naar normale toestanden, maar kunnen zij dat afwijken niet definitief tegengaan? De heer KOOISTRA erkent, dat door hoof den van dienst opnieuw is afgeweken maar hij verklaart dit en verdedigt dit nader. Nu daarop terugkomen, zou trouwens beleeke- nen verslechteren van den toestand voor velen, die daarmee bij het aanvaarden van hun betrekking geen rekening konden hou den. Van te gronde gaan der gemeentebe drijven bij handhaving is geen sprake. Hij acht bespreking in het Georg. Overleg be slist noodzakelijk. De heer WITMANS, meent, dat personeel, dat langen tijd in lossen dienst is en niet vast wordt aangesteld, feitelijk als onge schikt moet worden uitgesneden. Overigens kan hij zich met het voorstel van B. en W. wel in 't algemeen vere'enigen. De heer v. STRALEN gelooft niet, dat het zoo is als de heer Witfnans zegt. De oor zaak van deze kwestie ligt bij de lichtfa brieken, waar vroeger langzamerhand men- schen jaren als los arbeider in dienst zijn genomen. Hun bruikbaarheid is bewezen en vandaar ook de periodieke verhoogingen aan deze menschen. 1L. i. mag men dezen nu niet dupeeren. De heer v. d. REYDEN vraagt of B. en W. inderdaad wisten van hooger gaan door de hoofden van dienst. De heer HEEMSKERK meent, dat van verkrijging van rechten voor dit personeel geen sprake kan zijn. Het is de plicht van B. en W. te waken voor richtige uitvoering van raadsbesluiten en dus moet nu dit voor stel wel worden aanvaard, waar verkeerde gewoonten- zijn ingeslopen. De heer ELKERBOUT kan de wijze van aanstellen van los personeel, zooals nu ge schiedt. niet goedkeuren. Tijdelijk is nimmer zoo lang als aan de lichtfabrieken voor komt, 16 jaar en zelfs meer! Nu wordt het een verkapte loonsverlaging enz. De VOORZITTER zegt, dat het gaat om het los* personeel. B. en W. volgen daarbij het besluit van den raad van 1920, weer recht zettende, wat verkeerd is gedaan. Dat is toch hun plicht. Teruggenomen wórdt er op 't oogenblik ook niets. Inderdaad, jarenlang los dienstverband lijkt ook hem verkeerd. Door de bedrijfschefs is misbruik gemaakt van de periodieke verhoogingen. De heer BAART is niet overtuigd. Het los personeel blijft te lang los, dat is de fout. Wanneer de verordening dan moet geliand- haafd, waarom dan niet eerder? Blijkbaar voelt men zich aan de overzij sterker, dat is z. i. de reden. De VOORZITTER herinnert aan het debat in 1920, waarbij deze verhoogingen uit drukkelijk werden uitgesloten. Alleen bij vaste aanstelling kunnen B. en W. iets ont dekken van deze afwijkingen dat is nu geschied. De motie-Baart wordt v e r fo pen met 238 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en do lieer Knuttel. Het praeadvies wordt z. h. st. aange nomen. 19o. Praeadvies op hel adres van If. J. W. Welling e. a., in zake den toestand van de straat vóór hun woningen aan den Ouden Singel gedurende de veemarkt. (117) De heer SCHüLLER Stelt een motie voor, waarbij de raad de wenschelijkheid uit spreekt, dat alle straten, waar markt wordt gehouden, worden afge9poten van gemeente wegen. Hij wijst er daarbij op, dat op de bewo ners anders een dwang wordt uitgeoefend om zich aan te sluiten bij de Leidsehe Duin water-Mij. voor gebruik van water voor straatschoonmaken. De heer WITMANS erkent, dat er al veel verbeterd is, zoodat hij zich met het prae- trekken, en zijn hoofd onder water houden, tot hij'verdronken was. Zij haatte hem! 01 hoe haatte zij hem! Zij voelde zich al dieper in de modder zinken Het was een afschuwelijk gevoel, want ofschoon zij zwemmen kon, was zij altijd, als zij baden wilde, naar het heldere, diepe water van de molenbeek vlak bij ge gaan. Dit gevoel van ingezogen te worden door waterbiezen en modder jvas vreeselijk en verlammend. Maar zij gaf het niet op. Zij wilde verdrinken, voordat zij zich weer door Jim liet kussen. De gloed van den zonsondergang was niet langer in zijn oogen; die kwam nu recht in de hare, en verblindde haar bijna met zijn pracht; en tegen hpt rood en goud van de lucht, zag zij zijn hoofd als een donkere vlek met het weerspannige haar er om heen; en wat de uitdrukking 'van zijn gezicht op dat oogen blik was, kon zij niet zeggen. Hij zei echter niets, en een tijd lang was zij zic'h van ndets zoozeer bewust als van een groote stilte boven en rondom haar, met de groote vuurroode schijf van de zon lang zaam dalend achter Me&n Hill ver weg aan de tallooze kleine vlokkige grijze wolken in de lucht een bloedrooden gloed gevend. Toen riep Jim plotseling uit: „Wat een kleine keks!" En hij wierp het hoofd achterover en lachte, ja! lachte op die akelige sarcastische manier, die hij had, terwijl zij langzaam wegzonk in een koud en waterachtig graf. Hij stak zijn hand naar haar uit. maar ofschoon zij wist, dat zij het heel moeilijk zou vinden, om straks uit de kleverige modder te komen, sloeg zij zijn helpende hand met verontwaardiging af. „Zal ik Tubal sturen, om je uit den vijver te halen?" vroeg hij. zonder met lachen op ie houden. O! was till niet het af schuwe- i advies wel in 't algemeen kan vereenigen. Kan echter geen maatregel worden genomen om de dieren bij het uitladen niet direct voor de huizen te plaatsen, b.v. door een afscheiding? Zelfs het bezoek van vreem delingen aan de Lakenhal 19 nu moeilijk. Wethouder REIMERINGER wijst er op, dat de verontreiniging natuurlijk niet is te ondervangen, zoolang de markt daar blijft. De heer Mennes is echter al druk bezig te onderzoeken, wat te doen is en met de de opmerkingen van den heer Witmans zal zeker rekening worden gehouden. De molie-Schüller zou waarschijnlijk le duur worden. De VOORZITTER stelt voor de motie voor praeadvies te zenden naar B. en W. Aldus wordt besloten. Het praeadvies wordt z. h. st. aange nomen. 20o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis te mach tigen tot het doen vernieuwen van den vloer in het gezellenlokaal van die inrichting. (120) Conform besloten. 21o. Voorstel in zake den aanleg van stra ten ter verbinding van de Verlengde Mun- nikenstraat, de Verlengde Oosterstraat en de van Speijkstraat met de Waardstraat, met intrekking van het Raadsbesluit van 13 Juli 1924 (123) De heer SCHüLLER vraagt, of daar nu a! gelegenheid is voor opslagplaats, of dat dit later zoo zal worden? Hij vestigt de aan dacht op de wantoestand aan de Pie ter de la Courtstraat, waar tegels enz. zoo aan den weg liggen. Moet dat hier herhaald? Hij stelt per motie voor het terrein daar niet voor opslagplaats te bezigen, doch voor kin derspeelplaats, zoolang daar niet gebouwd wordt. De VOORZITTER raadt aan deze motie nog te bewaren. Bedoeling is het terrein voor opslagplaats {e gebruiken tijdens den aanleg, anders niet. Het voorstel wordt dan z. h. 9t. aange nomen. 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van het opruimen van houtwerken en het uitbagge ren van den Hoeren sin gel ter plaatse van de voormalige zweminrichting. (112) De heer WILBRINK acht 13000 veel te hoog voor deze verbetering, waarvan z. i. enkele dingen overbodig zijn. Wethouder MULDER erkent, dat er in schijn wel iels tegen is, maar in wezen verdient deze verbetering toch alle waar- deering, naar hij nader uiteenzet. Men moet door omstandigheden, tneenen B. en W. met de commissie van fabricage. Het voorstel wordt dan z. h. st. aange nomen. 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van ver nieuwing van de Verversbrug. (118) Hierbij ie een voorstel GrROEN'EVELD luidende Ondergeteekende stelt voor de te ver nieuwen Verversbrug van zoodanige arme- tingen te bouwen, dat op den rijweg twee voertuigen elkaar kunnen passeeren. Spr. acht f 63000 veel te veel, zoo zijn denkbeeld niet wordt aanvaard. Zie maar eens b.v. naar Havenbrug, Kraraierbrug en Pauwbrug. Dat er geen verkeer is, dat ib mogelijk, doch dat het er niet zou komen, dat is niet te voorspellen. Zie naar de Havenbrug. Bovendien, de tram over de Haarlemmerstraat zal z.i. het verkeer ver leggen. De Singelbrug heeft maar f 52.000 ge kost, hoe kan deze halve brug van B. en W. dan f62.000 kosten? De heer DEUMER onderschrijft hetgeen de heer G. heeft gezegd. Met zoo'm smalle brug wordt z.i. het verkeer niet gediend. De lieer WILBRINK zal zich niet verzet ten tegen het voorstel, al acht hij de argu mentatie van B. en W. niet altijd gelukkig. Schepen van C00 ton kunnen Leiden niet be reiken. Wethouder MULDER meent, dat men wel wat te sterk staat op 'n breeder rijvlak voor deze brug, al is een wijde brug in 't algemeen gewenscht. Hier is het niet noo- lijkste wezen, dat op den aardbodem rond liep? Daar zij een trotsch stilzwijgen bleef bewaren, haalde liij zijn schouders op. stak zijn handen in zijn zakken, draaide zich om en liep kalm weg in de richting van het huis, het aan haarzelve overlatende, om zich zoo goed mogelijk uit haar lasligen toestand te redden. Zij had haar kleed bevlekt, liaar schoe nen en kousen bedorven en haar prachtig kanten kapje verloren; zij was nooit zoo op het punt van huilen geweest, sedert zij vol wassen was, of zoo ellendig, of zoo warm of zoo rampzalig. Jim was weggegaan onder het fluiten van een vroolijk deuntje; hij was beleedigd en zij haatte hem. Gelukkig gaf hij zich niet de moeite, om ora te kijken en te zien, hoe zij er uit kwam, ofschoon zij even. toen zij in zijn richting keek, meende maar neen! zij had het zeker mis: zij hoopte, dat zij zich vergist had. omdat kind als zij was, zij toch wel wist. wat een on gelukkig schouwspel zij opleverde, en haar vrouwelijke ijdelhcid spoorde haar aan, zich ergens te gaan verbergen, waar zij zeker kon zijn, dat niemand haar zou zien, of an ders bescherming te gaan zoeken in de ar men van haar geliefde kindermeid. Een paar minuten later was Jim in het huls verdwenen, en opeens kwam. als door too- verij, haar kindermeid, en met veel klach ten en vleierijtjes sloot zij de weenende Babs in haar moederlijke armen, en droeg haar getroost en lijdzaam naar haar bed. Boek II. De Storm, HOOFDSTUK I. Het rollen van den donder. Vier jaren waren voorbijgegaan sedert dien Junidag, teen twee kinderen, op bevel van hun ouders, elkander trouw beloofden. dig, daar de Langegracht vooreerst wei smal zal blijven, daar aan dempon nog niet is te denken. De nieuwe verbindings weg langs de gasfabriek komt eerlang oos gereed, moet men daarnevens bedenke**. Nader zet spr. uiteen, waarom de kosten hier hooger zijn dan bij de Singelbrug. Ook de Schrijversbrug zal binnen af zien- baren tijd moeten worden verbreed, men kan niet alles tegelijk doen. Verbreeding volgens den heer Gr. zou f 12.000 meer kosten, waarin de lichtfabrie ken niet zouden bijdragen. Hij acht heb overbodig gelet op het verkeer, dat niet 1a to vergelijken met de bruggen, door den heer Gr. genoemd. De heer SPLINTER acht een brug als de heer Gr. wil, hier ook niet noodig. De Sin gelbrug was goedkooper daar de onderbouw bleef en- de peilers, terwijl hiervan hier geen sprake kan zijn. De lieer GROENEVELD acht f 12000 geen bezwaar in dezen. In dc toekomst geeft hot wellicht zelfs bezuiniging. Nadat de heer SCHüLLER het voorstel- Qr. nog heeft verdedigd, meenend, dat men niet moet bouwen voor beden, maar ook voor de toekomst, evenals de heer WITl MANS, die nog wijst op de historie in dit stadsgedeelte, wordt het voorstal- Groene veld aangenomen met 16—14 stemme* Yoor de S. D. A. P. en de heeren Heems kerk, Witmans, Bergers, Deumcr, Coster, Sijtsma, Eikerbout, benevens mevr. v. Ital- l'te en mevr. Dietrich. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. 24o\ Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van ver bouwing en inrichting van het schoolge bouw aan de Boommarkt. (111) Conform besloten. 25o. Bezwaar- en verzoekschriften legen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19241925. (114) Goedgekeurd. Hierna schorsing tot 'e avonds. Avondzitting. In de avond-zitting kwam aan de orde het adres van den Leidschen Bestuurders- bond, waarin deze organisatie mededeeld. zooals wij Zaterdag in ons blad berichtten dat zij van het voornemen van B en W. heeft kennis genomen in het Reglement betreffende den Dienst van Sociale Zaken dc -bepaling op te nemen, dat bepaalde groepen van werkloozen van de steunver- leening kunnen worden uitgesloten en dat het den Bonid tevens bekend is, dat de Com missie van Advies voornemens is, om, wanneer dit is geschied, van die bevoegd heid gebruik te maken door algeheele of tijdelijke uitschakeling van de groepen: bouwvak arbeiders, stucadoors, losse trans portarbeiders, kleermakers en landarbei ders, waartegen de Bond ernstige beden kingen heeft. Er besbaat, al neemt de werkloosheid- af nog groote onzekerheid in den toestand en het is, volgens adressant, niet onwaar schijnlijk, dat de iet3 beteré toestand in ge noemde vakken, binnenkort weer verslech tert en dat., met name in hot bouwvak en in hot transportbedrijf rekening moet ge houden worden, met de omstandigheid dat zich in de laatste jaren daarin belangrijke verschuivingen hebben voorgedaan. Fa brieksarbeiders hebben tengevolge de nog ergere werkloosheid in hun bedrijf en de bouwvakken of het transportbedrijf een werkkring brachten le vinden waardoor deze bedrijven ongunstig beïnvloed worden. Daarom acht adressant den tijd nog niet gekomen om tot beperking der steunverlee- ning, en welken zin dan over te gaan. Bij wijze van mondeling praeadvies be sprak de wethouder van sociale zaken de heer Sanders allereerst dit adres, nadat het door den secretaris was voorgelezen. De heer SANDERS deelde mede dat in derdaad bedoeling is de in het adres ge noemde wijzigingen in het Reglement der Steunverleenig aan te brengen en dat de omstandigheden deze wijzigingen recht vaardigen. B. en W. meenen na de laatste wijzigin gen in het Reglement daartoe te mogen Babs had den meesten tijd in de leerkamer doorgebracht. Daar Squire Brenft l>eslo(cn had, dat zij de best mogelijke opvoeding zou hebben, en daar hijzelf veel le Londen met de zaken van den Koning te doen had, zonet hij haar naar de school van Mevrouw Ma- kyn le Putney, waar Babs Grieksch en La tijn, verschillende wetenschappen en logica, Franseh en Italiaansch, en ik weet wat niet al, leerde, want dit waren tijden, dat de meisjes veel algemeene ontwikkeling ont vingen, en Mevrouw Barbara had zoo wordt ons vermeld „een scherp verstand en eerrgoed geheugen." Zij zag haar jongen echtgenoot niet dik wijls, wat heel gelukkig was, daar zij sedert haar huwelijksdag een waren haat tegen hem had opgevat. Inderdaad stond hij in het graafschap niet hoog aangeschreven; de mensohen zeiden, dat hij lui en brommig was en terwijl zijn twee broc-ders, Natha niel en John, reeds vaandrig in het leger waren en een werkzaam deel in de woelige pariijgeschiLlen van den dag namen in het gevolg vam hun strijd'lustigen vader, scheen James, de oudste, zich tevreden te stellen met zijn tijd te verknoeien met boeken en gedichten te schrijven. Nü en dan maakte hij een rei3 op het vasteland en dan 'hoorde men in maanden niets van hem. In den laats ten tijd 'had Babs ook niet veel van Tubal geboord. In de maanden, die onmiddellijk op baar huwelijk volgden en voordat zij naar school ging, had zij hem gezien telkens, als zij met den Squire uit reed, om een 'bezoek op bet kasteel Brough- ton te brengen. Tubal was zoo vurig ale ooit, en er hadden een paar aandoenlijke toon celen tusschen hen plaat 9 gehad, waar bij zij elkander eeuwige en- kulseha trouw; RECLAME. VA LEK CIA v ANANAS fca'arel Je fijnste Limonade Limonade Gazcuso Alleen op Krooüflesch. 3 Je meest zindelijke verpakking;. HAARLEMMERSTRAAT - LEIDEN 8548 overgaan nadat de Commissie van Advies hun College in deze richting adviseerde. Indien volgens hun College er geen cri siswerkloosheid bestaat in zeker vak is de tijd gekomen deze groepen uit te sluiten. Dit geldt volgens hen thans voor de bouw vakarbeiders en do stucadoors. Wat be treft de losse transportarbeiders, daarvoor willen zij de lcmiet stellen en de uilkeering hoogstens bepalen op 15 dagen in het eer ste en in het tweede halfjaar. Kleermakers en landarbeiders kunnen ook in de zomer-, maanden van April tot November worden uitgeschakeld. Waar deze besluiten langs regel matigen weg zijn genomen geven B. en W. in overweging het verzoek van den Besluurdersbond voor kennisgeving aan lo nemen. De heer AN STRALEN, die twee mo ties of voorstellen aankondigt, merkt op dat dit adres verband houdt met de inter pellatie door hem eenigen tijd geleden ge houden. Komende tot het betoog van den heor Sanders zegt spr. dat er indertijd een raadsbesluit is genomen, waarin de Raad het recht aan zich houdt beperkingen en uitbreidingen in de steunverleening aan te brengen. Dit is niet veranderd, toen do Commis sie voor Sociale Zaken werd ingesteld. Hierop bouwt spr. dan ook zijn c.ritiek op het voornemen van B. en W. om bepaalde groepen van steunverleening uit te sluiten, zonder dat de Raad daarover is gehoord. Hierna kwam spr. tot hetgeen de heer Sanders heeft gezegd. Uit alles blijkt dat liet voornemen bij B. en W. bestaat zo» spoedig mogelijk de steunverleening op to heffen. De heer KNUTTEL: Dat spreekt vanzelf. l)e heer v. STRALEN oefent verder cri- tiek uit op het voornemen van B. en W. Al erkent hij dat de toestand niet zoo nij pend meer is als eenigen tijd te voren, toch houdt hij staande, dat er nog een crisis bestaat. Hij tracht dat allereerst aan to toonen van de bouwvakarbeiders in algc- meenen zin. De crisis moet zichzelf oplossen en langs den natuurlijken weg verdwijnen. Trou wens de financiën der gemeente worden ook zonder uitsluiting niet bijzonder be zwaard. Hebben do mensohen werk daai ko- men zij niet om steun en zijn dus daarvan, uitgesloten. Met de transportarbeiders staat het vrij wel gelijk, mede ook door het feit, dat er vele personen uit andere branches naar deze groepen van arbeiders zijn overgegaan. De cijfers der Arbeidsbeurs leeren dit vol doende. Er staan tbans tooh nog 170 werk- loozo transportarbeiders ingeschreven. Is dat geen crisistoestand? Wanneer men de bedoelde groepen, nog over kon brengen naar de Werkverschaffing, met oen behoor lijk loon dan zou hij er nog iets voor kun nen voelen. Thans niet. En daarom wenscht hij dc tegenwoordige steunverleening voors hands te behouden. Hij hoopt daarover straks een beroep te doen op den Raad door het indienen van een voorstel. De heer KNUTTEL acht wat thans staat te gebeuren oen zeer ernstige zaak. Hot staat ook bij hem vast dat indertijd bij den Raad de meaning bestond, dat de Raad over do steunverleening zeggensschap zx>u hebben. En als B. en W. het toen hadden ingezien, als zij thans willen doen voor komen, dan hadden zij het moeten zeggen. Anders is, wat zij <niet. zeiden en deden misleiding van den Raad geweest. Hij sluit zich verder aan bij den heer Yao Stralen en hoopt niet dat de Raad -zwoeren. Babs had mei tranen in de oogen 'neergezien op Tubals hand, de linker die zoo duidelijk het merk van Dina's scherpe landen droeg. De hand zou levens lang dat litteeken behouden. Tubal was er trotsch op, en Babs, overslel-pt door de ro mantiek van het geval, kuste hot litteeken, dat het voorval van dien gedenkwaardiger morgen in haar geheugen terugriep. Jim was zoo ruw en hard, ondanks zijn dapper heid, en Tubal zoo vriendelijk, zoo ridder lijk, een echte held voor dame.s, zonder vrees en" blaam, die alleen maar aan haar gevoelens dacht, en niet-aan de kwetsuur, die hem het leven had kunnen kosten. Maar al die romantiek behoorde nu tot het verleden, on langzamerhand scheen Tu- bak uit Barbara's leven te verdwijnen. Squire Brent vond, dat de vriendschap met dien jongen ondertlvoorige nu lang genoeg geduurd had. Hij moedigde Tubal niet aan, om naar Stoke Lark te komen, en daar do politieke geschillen tusschen hem en Lord Saye and Sele zoo ernstig geworden wa ren, gebeurde het maar zelden in dezen tijd, (Jat hij of Babs naar het kasteel B rough ton gingen. Maar het jonge echtpaar ontmoette elkaar nu en dan in Londen, als Babs in do vaoantie naar het huis van haar vader in Westminster kwam, en Jim toevallig in Engeland was, ot lust had de hoofdstad en zijn jonge vrouw te bezoeken. Een vreemde teruggetrokkenheid kenmerkte de verhou ding der twee jongelieden jegens elkander, (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9