No. 20001. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Mei Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. GEMENGD NIEUWS. WETENSCHAPPEN. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. f. Intrekking wijziging Bakker»wet. Maar de Haagsche redacteur Tan de Jïebode" verneemt, zal binnenkort bet bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp lot wijziging van de bepalingen der Ar beidswet betreffende den arbeid in brood bakkerijen door de Regeering worden terug genomen. Toelagen aan onderwgaerg. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het ontwerp tot het verleenen van toelagen aan hoof den, onderwijzers en onderwijzeressen, die in het tijdvak van 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1921 werkzaam zijn ge weest aan een openbare of bijzondere leer school, die als eenige leerschool was ver bonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool, voor onderwijzers en (of) on derwijzeressen, en toekenning van bevoegd- beid aan Gemeenteraden en besturen van bijzondere leerscholen tot het verleenen van zoodanige toelagen, zegt de Minister o. hl, dat hij zich niet kan vereenigen met bet oordeel van die leden, die meenden, dat dit wetsontwerp zich niet behoorde te be palen tot de leerkrachten, werkzaam aan een school, die als eenige leerschool ver bonden is aan een kweekschool, maar ook van toepassing zou moeten zijn op de leer krachten aan alle scholen, waaraan kwee- kelingen practische opleiding genolen. Voor eerst moet niet uit het oog worden verlo ren, dat dit wetsvoorstel beoogt de gelijk heid le herstellen tusschen het personeel der Rijksleerscholen en dat der gemeente lijke en bijzondere leerscholen. Daar nu aan «en Rijkskweekschool niet meer dan een leerschool is verbonden, kan de gelijkstel ling ook niet verder gaan dan ten aanzien van een leerschool, verbonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool. Daarbij komt, dat sinds November 1923 laatstbedoelde opleidingsinrichtingen inge volge art. 21, eerste lid van het K. B. van 11 Sept. 1923 ook niet meer dan een leer school, die in werkelijkheid dien naam kan dragen, aan zich kunnen verbinden, vermits de in het tweede lid van die bepaling be doelde lagere scholen niet met een wer kelijke leerschool op een lijn kunnen worden gesteld. Nog daargelaten, dat er niet de minste reden beslaat om voor het verleden verder te gaan door ook een toelage toe te kennen aan het personeel van die lagere scholen, waar ook wel eens een kweekeling zijn practische opleiding genoot, kan de Minister allerminst medegaan met het denkbeeld om de voorgestelde beperking uit het wetsont werp te schrappen, en te bepalen, dat, wan neer aan een kweekschool meer dan één leerschool is verbonden geweest, het perso neel aan die leerscholen le zamen aan toe lagen het bedrag zal kunnen ontvangen, dat volgens het wetsontwerp beschikbaar zal worden gesteld, in geval aan die kweek school slechts één leerschool verbonden ware geweest Tegen dit denkbeeld verzet zich reeds de omstandigheid, dat de toe lage, bedoeld is als een tegemoetkoming, Tniet aan het gezamenlijke personeel, maar aan iederen individueelen onderwij zer voor den tijd zijner werkzaamheid aan die leerschool, welke tijd uiteraard voor de onderscheidene onderwijzers verschillend was. Aan het verzoek van sommige leden, dat de besturen van gemeenten en scholen bij de uitbetaling van de toelagen niet zullen worden uitgeschakeld, kan de Minister niet voldoen, daar het wetsvoorstel een Rijks toelage toekent aan iederen onderwijzer, die daarvoor blijkt in de termen te vallen. Uit de Communistische Partij. Te Amsterdam is gisteren die partij confe rentie van de Communistische Partij in Ne- derland gehouden, in verband met de na het congres ontstane deel van het partijbe stuur als gevolg van hef over* de besluiten van dit congres door de Executieve uitge sproken veto. „De Tribune" meldt daarom trent, dat een aantal leden van dé meer derheid der partij, uil solidariteit met het afgetreden bestuur, geweigerd hebben een verantwoordelijke functie te aanvaarden. Ondanks deze moeilijkheden is de confe rentie er in geslaagd, overeenkomstig de besluiten der committer 11, een partijbestuur samen te stelten, waarin de meerderheid en de minderheid evenredig vertegenwoor digd zijn. Het partijbestuur is, nadat hel in een vergadering na de conferentie de func ties verdeeld had, als volgt samengesteld: L. de Visser, voorzitter, Alex Wins, L. See- gers, secretarissen, R. van Riel, A. de Vries, H. van der Glas, 2de voorzitter, L. Lekvelt, Perlors, D. Schelker, H. van Wei zen. Volgens besluit van de uitgebreide Executieve worden de partijbesturen van kleine secties, niet meer in een politiek- en organisatorisch bureau verdeeld, maar wordt een presidium uit hel partijbestuur benoemd. Dit presidium bestaat uit De Vis ser, Seegers. Van Riel, De Vries en Wins. Als vertegenwoordiger van de Indonesi sche zusterpartij heeft Semaoen zitting in het partijbesuur, terwijl de vertegenwoor diger van „De Zaaier" nog moet worden aangewezen. Het partijbestuur heeft benoemd tot re dacteuren van „De Tribune" A. Wins en R. van Riel. Na den terugkeer van Tan 't Reve uit de gevangenis zal het partijbestuur een eventueele nieuwe regeling ten redactie- bureele onder de oogen zien. pV Kon. besluit zijn benoemd tot lidder in de orde van den Nederlandschen Leeuw C. C. Pruisen, kanunnik en pastoor ,te 's-Hertogenbosch; tot officier in de orde van OraDje-Nassau N. Pompen, deken en pastoor te Empel. «>Het ÏÏuisgez." verneemt uit Rome, Pater Leo Kerkols, een Nederlander, Zondag gekozen is als generaal der Pas- sionistdiL tie nieuwe generaal is in 1882 geboren en vertoeft sedert 1907 te Rome, 3b laatste vijf jaren als procureur van den generaal. De Minister van Waterstaat heeft, op zijn verzoek, eerrol ontslag als lid van den Spoorwegra&d rerlemd aan A. H. van Wel, oud-voorzitter van den Neutralen 3cmd van Spoorwegpersoneel, te Ylaardin- gen, onder dankbetuiging. Het aantal dienstjaren als particulier klerk bij de Rijksbelastingen, noodig voor benoembaarheid tot Rijksklerk, is van 1 op 8 jaar gesteld. Deze bepaling is niet op het personnel, dat 1 Januari j.L in dienst was, van toepassing verklaard. Ingediend zijn bij de Tweede Kamer wetsontwerpen tot goedkeuring van de wij ziging van het Volkenbondsverdrag, aange nomen door de vergadering van den Volken bond in haar vijfde zitting 1924, en tot goedkeuring van het verdrag ter beteugeling van de verspreiding van en den handel in ontuchtige uitgaven ran 12 September 1923. De Raad van Den Haag heeft gister avond de motie-Drooglever Forturn aange nomen, zoodat de zakelijke bedrijfsbelas ting althans voor een jaar van de baan is. De veimemgroldigrngsfactor voor de in komstenbelasting is daarna verlaagd van 1.8 op 1.2. In tegenstelling mei een berichï. dal de ais chaffing van d» pasvisa toot Duit- schsT3 afsluit op de vrees van 3*4 Departe ment wam Azüieid toot een onbetemmerie oancurreittie op de arbeidsmarkt, verneemt de „N. R- GtL" het volgende: In een zeer onlangs gehouden conferen tie van de directeuren eter Arbeidsbeurzen in Nederland is unaniem de meening ie kennen gegeven, dal aan de visaverplich- üngen zoo spoedig mogelijk een einde dieaii ie worden gemaakt. Den directeur van den onder het Departement van Arbeid ressox- teerenden Rijksdienst der arbeidsbemidde ling en werk 10 0shehteverzekering is ver zocht deze algemeens opvatting onverwijld te bevoegder plaatse kenbaar te maken. Niet alleen vond men handhaving van de papieren grensboomen practisch van geen beieekemi3 meer, omdat na het herstel van de valutaveihoudmg wering uil een oog punt van ongewensehte concurrentie op de arbeidsmarkt zelden meer voorkomt, maar ook achtte men op grond van deskundige voorlichting de voorde eten van een onbe lemmerd verkeer in de naaste toekomst veel grooteer voor de Nedierlandsche werk zoekenden naar Duitschland dan voor de Duitsciters, die naar ons land trekken. Bo vendien sorteert -de maatregel in zijn hui dige toepassing toch niet het gewenschte effect, omdat de gevallen, dat op clande stiene wijze, krachtens een onjuiste voor stelling van zaken, buiten de gangbare re gelen om Duiteche aabeidskrachlen hier kunnen komen werken, haast nog grooter zullen zijn dan de gevallen, die binnen het gezichtsveld der officieele organen vallen. Het bestuur der Friesche Maatschap pij van Landbouw heeft, naar het Frieseh Landbouwblad" meldt, in een adres aan d»n Minister van Waterstaat verzocht te bevor deren, dat ernstig wordt nagegaan of het geen overweging verdient, de drooglegging van de Zuiderzee niet met den Noordwest- poider te beginnen, maar met een anderen polder, waarbij bijzondere aandacht ware te besteden aan den Noordoostpolder. Het be stuur wenscht zich slechts tot de vraag cm een onderzoek te beperken, niet alleen, om dat het als leek op waterbouwtechnisch ge bied niet verder kan gaan, maar ook, omdat bet in geen geval een vlotte uitvoer ng van het geheele plan der Zuiderzeewerken door een te sterken eeniydigen aandrang wil schaden. Dr. Raunicher, afdeelingschef voor volksgezondheid in het Oostenrijksche Mi nisterie van Sociale Aangelegenheden, heeft aan den Oostenrijkscheu zaakgelastigde ge schreven: De afdeeling Nederland en Kolchiën is een sieraad van de intern, hygiëne-tentoon- 6telling te Women, verheugt zich in bij zonder druk bezoek en trekt in breeüe kringen de aandacht. De rijke inhoud en de smaakvolle verzorging ma kern een uitstek en den indruk. Nadat Zondag het 25-jarig bestaan van dein Ned. Bond van Horlogemakers feestelijk herdacht was, is gisteren te Utrecht de algemeene vergadering-van dezen Bond gehouden. De voorzitter, de heer H. W. Berends, uit Utrecht, heette in zijn openingswoord wel kom den 'beer De Groot, inspecteur-gene raal van het nijverheidsonderwijs, en zei de verder, dat er alle reden was om het 25-ja- rig bestaan ran den Bond feestelijk le her denken. Als plaats voor de volgende vergadering werd Den Haag aangewezen. Er werd eenige bespreking gevoerd over het rapport van de commissie ter bestudee- rin gvan het diploma-vraagstuk. Inspecteur De Groot merkte op, dat de vier Bonden, die op ddt gebied werkzaam zijn, tot samenwerking moeten komen. De Regeering zal nooit haar toestemming ge ven voor vier diploma's, wel voor één di ploma. De vergadering besloot de Regeerings- conclusie te aanvaarden. -De heer De Groot feliciteerde den Bond roet zijn jubileum en uitte zijn beste wen- sahen toor zijn toekomsbigen bloei. Eten voorstel tot contributieverlaging werd verwoQ>en met 36 tegen 9 stemmen. Beskot en werd het Rondsfoestuur (e doen bestöaan uit zeven leden. Te Amsterdam is de algemeene ver gadering van den AJg. Ned. Bond van han dels- en kantoorbedienden gehouden. Aangenomen werd de volgende resolutie De vergadering, enz.. van oordeel, dat de toegepaste of drei gende verslechteringen der arbeidsvoor waarden van alle groepen van bedienden en reizigers geen rechtvaardiging vinden m de zich algemeen beterende be drijf suit- komsten, doch dat integendeel uit deze bedrijfsresultaten valt te constateeren, dat de bedrijven zeer wel verbetering der ar beidsvoorwaarden kunnen dragen. van oordeel, dat een zich openbarend streven om volwassen werkkrachten door jeugdige te vervangen, krachtig moet wor den weerstaan, van oordeel, dat de voortschrijdende a-utomatiseering en mechaniseering van den arbeid voor de bestaanszekerheid der bedienden siadcelige gevolgen heeft, draagt het Bondsbestuur op een krach tige actie voor te bereiden tegen dreigende verslechteringen en voor verbetering van rechtspositie en verdere arbeidsvoorwaar den, alsmede voor invoering van medezeg genschap, en roept de bedienden cn reizigers op, door toetreding tot den Bond zorg te dra gen, dat deze actie de grootst mogelijke resultaten oplevert. In de te Utrecht gehouden vergade ring der "Ver. van Leeraren aan R H. R. B. werd naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Zwolle besloten, dat -de Rijke- leerarenvereeniging zich niet zal afschei den van de Algemeene V e reen icing van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. De Ziekenfondswet. I. Wij worden in den laatsten tijd waariijk niet 'misdeeld wat. betreft wetsontwerpen van geneeskundig belang. De departementa le wettenmachine draait lustig door cn schijnt veel materiaal uit den geneeskundi gen hoek te ontvangen. Enkele wetten be sprak Ik reeds. Thans zou ik iets willen zeg gen over het ontwerp ..Ziekenfondswet. vooral naar aanleiding van de beide praead- \dezen, daarover uitgebracht door de heeren V. van Itallie, apotheker te Amsterdam, en dr. Buning, arts in Den Haag. Deze praead vlezen zijn opgenomen in het Mei-nummer van het „tijdschrift voor .Sociale Hy giëne", als inleiding voor het debat over dat onder werp op de vergadering van het 30ste Neder landsch Congres voor openbare gezond heidsregeling, dat 26 en 27 -Juni 1925 te Leeuwarden zal worden gehouden. Dit vraagstuk is van zoo groote, ook alge meene beteekenis, dat ik vrijheid vind er de aandacht op te vestigen. Vooral zal ik mij daarbij richten naar het geschrift van den heer Van Itallie, die duidelijke uiteenzettin gen geeft en in een gematigden toon gezon de critiek levert, terwijl de heer Buning zich niet zoo nauw bij het onderwerp bepaalt en, door er veel andere dingen bij te halen, te kort doet aan het overzichtelijke van zijn betoog. De heer Van Itallie is sedert jaren nauw betrokken bij het grootste ziekenfonds in Amsterdam, A. Z. A. en maakte ook deel uit van de Staatscommissie, welke in 1919 en 1920 het wetsontwerp, regelende de „Zie kenverzorging" voorbereidde onder voorzit terschap van den heer Kooien. Dit ontwerp is echter nooit in behandeling gebracht, waarschijnlijk omdat de uitvoering vrij be langrijke bedragen uit de Staatskas zou vor deren en toen juist de bezuinigingswind be gon te waaien. Thans is het in gewijzigden vorm weer ingediend onder den naam van „Ziekenfondswet". De wijziging bestaat hoofdzakelijk hierin, dat" alles er uitgelicht is, wat uitgaaf-posten op de Staatsbegroo- ting zou noodig maken. Feitelijk betreft het een zeer oude kwes tie, die der ziekenfondsen. In een aardig, kort overzicht vertelt de heer Van Itallie, hoe reeds omstreeks 1600 verschillende zie kenfondsen bestonden en hoe toen de Re geering er al een wakend oog over liet gaan. Tijdens de Fransche revolutie werden dte „bossen" officieel afgeschaft, en daarmee is een tijdperk van verval ingetreden. De noodzakelijkheid van het bestaan dier bussen bleef echter. Breede kringen der be volking zijn niet in staat om in geval van ziekte de rekening van dokter en apothe ker uit eigen middelen te betalen. Door het betalen van een wekelïjksche contributie verzekorden de menschen zich van de ge- wenschte hulp ingeval van ^ood. Zeer lang bleef aan die instellingen een zeker pkiiau thropisch cachet verbonden. Dit werd an dere, toen steeds meer personen als lid toe traden en menig arts het meerendeel van zyn patiënten in den vorm van „buskla^ ten" zag verschijnen. Daarmee was tevens voor den geneeskundigen stand de bekoefce geschapen, om zich wat meer met de zaak te bemoeien. Voor menigen arts werd toch net ziekenfonds een overwegend deel van zijn praktijk En toen men aan het onderzoeken ging (omstreeks 1900), bleten er tal van mis standen in het ziekenfondsweaen gevonden te worden. Nadat dr. Sckreve (Soranus) zijn reeks bekende artikelen had geschre ven, werd eerst in Amsterdam een onder zoek ingesteld cn later een van grooter omvang, door een commissie-uit de Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, over het geheele land. De aan het licht gekomen gebreken veroor zaakten vrij wat beroering, zoowel onder de artsen als onder het groote publiek, en het mag gezegd worden, dat door het werk der „Ned. My. t. Bev. der Geneeskunst" belangrijke verbeteringen werden verkre gen. Op zichzelf beschouwd, zou er weinig aanleiding bestaan hebben om een wette lijke regeling te ontwerpen en zou men met vertrouwen de natuurlijke ontwikkeling der zaak kunnen afwachten. Maar de invloed der sociale verzekering deed zich gelden. Hiermee is het in ons land, zooals bekend mag worden ondersteld, e enigszins eigen; aardig geloop en. Van de verschillende tak ken van verzekering is de ziekteverzekering de meest omvattende. Logisch behoort deze daarom vooraf te gaan. Omdat de «xitkec- ring volgens deze wet in den regel aan een bepaalden termijn gebonden is, wordt do invaliditeitsverzekering als aanvulling noo dig en eindelijk kan men de ongevallen af zonderlijk behandelen, zoowel omdat de heele materie een eigenaardig karakter be zit als omdat hierbij de aansprakelijkheid van den afzonderlijken werkgever voor de schadeloosstellingen, waarop diens werk nemer recht heeft, bijzondere eischen stelt. In afwijking van deze opeenvolging is Nederland begonnen met de Ongevallenwet, daarna is de Invaliditeitswet in werking gelreden en op de Ziektewet wordt nog steeds gewacht. "Wet is zulk een wet onder minister Talma aangenomen, maar tot uit voering is zij nooit gekomen. In de wet- Talma bepaalde de ziekteverzekering zich tot eca geldelijke uitkeering bij arbeids ongeschiktheid ten gevolge van riekte, maar in'Lrod weiden dc verzekciea gedwongen om zich b.j een ziekenfonds aan te slirten, terwijl de wet bepalingen bevatte, waaraan zulk een erkeaid ziekenfonds behoorde te voldoen. Later gingen er meer 6temmen op (Trenb), volgens wetke een ziekteverzeke ring eerst dan recht van bestaan zou heb ben, indien deze niet alleen geldelijke Bchadeloonstelling maar tevens zelf genees kundige behandeling verleende. Het in dit jaar ingediende ontwerp „Ziekte- en Ongevallenwet" gelijkt. 111 zoo verre op de wet-Talma, dat ook hierin be paald is, dat den verzekerde geen zieken geld toekomt, indien hij niet ia ingeschre ven by een overeenkomstig de Zieken fondswet toegelaten ziekenfonds. Maar deze laatste wet staat nu afzonderlijk en is niet meer een onderdeel van de Ziekte- (en On gevallen-) wet, omdat deze alleen arbeiders verzekert en in de ziekenfondsen ook an dere personen belmoren tc worden opgeno men. Naar hetgeen men hoort verluiden, in er weinig kans, dat er van het ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet iets terecht zal komen. In dat geval zou het ontwerp Zie kenfondswet dus op zich zelf komen te staan. Yolgens hetgeen wij reeds betoogden bestaat er dan met zoo groote behoefte aan. En des te meer reden is er dan om cvan teleurstelling te Eprekcn, indien wij •vergelijken hetgeen deze wet belooft te ge ren, niet wat wij Tolgens het ontwerp zxek- tererrorgingswel-Koolen verkregen zouden hebben. De oorzaken van die teleurstelling hoop tk in mijn volgenden Brief duidelijk te maken. H. A. B. Op den Loosduïnsche-Weg. te 'fr-Gravenhage, is gisteravond de 26-jarige J. A-, die op de fiets was, gegrepen door de stoomtram, die in de richting Loosduin o reed. A. werd ongeveer 70 meter meege sleurd. Hy werd zwaar gewond, doch niet levensgevaarlijk, naar het ziekenhuis ge bracht. Gisterocht en dis in de Fer- dinand-Botetraat te Amsterdam een heer, die op de fiets zat, door de tram overreden. Hij is spoedig daarna in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Den trambestuurder treft geen schuld. De beide groote groentenvei- lingen aan dien Langeadijk hebben besloten 1/10 pet. van den omzet te storten in het fonds voor reclame voor de Hollandsche gToenten in b'mnen- en buitenland. Een vliegdienst van F ok- ker in Zuid-Afrika? De Fokker-Mij. is voornemens met Nederlaaidsch en Engelsch kapitaal een vliegdlenst langs de kust van Zuid-Afrik* en een reohtsreekscheai dienst van goederen en passagiers tusschen Pre toria, Johannesburg, Bloemfontein, Kim- berley en Kaapstad in te stellen, mits de Zutd-Afrikaansdhe regeering een subsidie van £50.000 per jaar geeft voor het ver voer van de post. De Ziudal rikaansc he regeering toeft ook van een Duitsche firma een aanbieding ontvangen. Vuur! Een soldaat, die voor een kruithuis op wacht stond, hield 0211 voorbijganger aan, die m?t een pijp io den mond wilde passeeren. De voorbyganger maakte den schildwacht opmerkzaam, dat de pijp niet brandde. „Dat doet er niet toe, meneer; ik heb myn instructies." En de soldaat haalde een doosje lucifer uit den zak en gaf den voorbygeager vuur. Een ofOcier, de juist lings kwam werd woedend en riep: „Ezel, dat je bent, wat doe je met vuur een kruithuis?" „Gat zjjn m'n instructies, luitenant. Mijn consigne luidt: Wanneer «en voorbijganger op de eerste aanwijzing xgn pijp of sigaar niet weg doet, geeft ge dadelijk vuur." ia BUITENLANDSCH GEMENGD. Volgens nadere berichten rijn er bij de aardbeving in Japan 278 personen omgeko men in de prefectuur Hyogo, terwijl er 127 dooden gevonden zijn in Kinosaki en f8 in Tokyooda. Het marinestalion van Sasebo zendt 6 torpedojagers met proviand. Een hulpexpeditie bestaande uit 1500 personen is gisteren uit Osaka vertrokken. Kaar ver luidt heeft de zijde-industrie weinig gele den. Een ernstig gevaar bedreigt de prachtige Kafliedraal van Atniens. Zondag werd iii de stad een groote slag gehoord. Gisteren stortte het geheele geplaveide plein voor de Kathedraal in. Er ia een «norm gat met een middenlijn van 90 voel en een diepte van 80 voet voor de Kathedraal. Tengevolge van den storm is dit gat mei waier gevuld Ar chitecten zijn in allerijl ontboden om den toestand te bestudeeran. Men acht den toe- enuslig. In de badplaats Neumaifct bij Salzburg 15 een groote brand uitgebroken, waarbij 6 "woningen grootendeefs in de asch «ele*d xijn. De (Brusselsche) „Standaard" melut: Zondagmorgen heeft zich te Schilde in oe villa \an den heer Frans van Cauwe- laert, burgemeester van dc stad Antwer pen, een ontploffing voorgedaan. Rond 5 uur werd dc guuwzaante een ergern ga.sreuk gewaar. Zij stond dadelijk op om daar de oorzaak van na te 6«an, doch deze opsporingen hadden voor gevolg dat, in de keuken der villa gekomen, zicli eens klaps een erge ontploffing voordeed. Een gedeelte van dezen vleugel der villa stortte met groot gedruisch in, en de arme gouver nante werd onder de puinen bedolven. De slag was verre gehoord en weldra snelden de geburen toe, die samen mot do rijks waclit de reddingswerken instelden. Eerst na 25 minuten weid de gwn-ernante ont dekt en verloet; orer baren toeatnnd kan men vooralenog geen uitspraak vellen. Het meisje, mej. Marie Maesschalck, 30 ja®., was deerlijk in het aangezicht verbrand en inwendig erg gekneusd. Zij werd ter plaatse verpleegd door dokter Dero, waar na ze op last van den heer Van Cauwelaert-, die met rijn gezin te Antwerpen verbleef, met den ziekenwagen der brandweer naar zijn woonst, op den Rozier, voor verdere verpleging werd overgebracht. Door het spoedig tusschenkomen der geburen, werd alle brandgernar geweerd. Toch is de schade aanzienlijk Londen, de grootste stad van de wereld, neemt nog steeds in omvang toe. En nim mer in zijn geschiedenis ging dio vergroo ting in zoo een snel tempo aU thans. Ja renlang heeft de gemeenschap geroepen om huizen, meer huizen, betere huizen. Overal kan men huizen zien verrijzen als pad destoelen uit den boschgrond moderne huurkazernes, wat vriendelijker van aanblik dan de oude bungalows, ,.flat"-blokken, villa's en „cottages*' in velerlei vorm en grootte. In Hford (even buiten do metro pool, aan den oostkant; nadert een hccje stad haar voltooiing terwijl men er reeds plannen maakt voor een nieuwe. In Becon- tree, BHlingham en Rochampton, alle on der den rook van Londen gelegen, zijn in eenige maanden nieuwe dorpen ontstaan. Op het oogenblik is men rood de stad be zig met den bouw van tweeduizend huizen en tienduizend huizen znn reeds aanbesteed en zullen spoedig him eerste steenen krij gen. Onder deze omstandigheden kan het nauwelijks verbazen dat de prijs voor bouw materiaal zoo hoog is. Met de bouwplannen van den Londenscihen Graafschapsraad, die op het oogenblik de grootste bouwonderne mer van het land is, wordt haast betracht. Wanneer ze tot uitvoering zullen zijn ge komen, zullen ze woonruimte verschaffen voor 250000 menschen. Voetje voor voetje gaan de 6loppen van Londen verdwijnen en in vele buurten, waar eens rijen van vuile en triestige woonhoklcen de lichame lijke welvaart der bevolking bedreigden, staan nu blokken kooge gebouwen, frisch en vroolyk in hun roodc baksteen en aan bond er den burgers voor schappelijke huren een goede woning verschaffend. („Yad.") Amunlstn'i Poolvlucht. Van AranndseiU is nog altijd niets nader vernomen. Hnekon Hammer, de vlieger, die bij een vorige gelegenheid (1928) beschikbaar is geveest om Amnnisen bij een Poolvlucht te asastcoresa, heeft uit Los Angeles aan bet Ameriksansche departement van mar'no geseind, om medewerking en om het be schikbaar stellen van een ervaren*vlieger, voor het geval, dat het noodig zou mogen morden om een vliegexpeditie te organi- seeren om Amundsen hulp te brengen. HOOGE RAAD. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De Hooge Raad heeft verworpen het ca« satieberoep van H. J. Eilers, die wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde door het Arnhemsehe Hof is veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Vraag: Pe bladeren van mijn Lpsterbel zfcn bijna aile aangetast ais do bijgaanda Kunt u meedeelen. \vat hiervan oorzaak is, en hoe een efl ander is 1e bestrijden? Ook Terleden jaar is de boom aangetast geureest S. B. Jr. t« L. Antwoord: De beschadiging mordt ver oorzaakt door een galmijx, melke aan de onderzijde der bladeren opzwellingen ver oorzaakt, ongeveer gelijk de pokziekte l>ij de peren te zien geeft. Aan te bevelen ia der. boom te bespuiten met Californiiclie pap. ldeel op 5 deelen mater even vóór 't uit kopen der knoppen in heit voorjaar. i. S. Vragen aan de Redactie onder motte „Tuinbouw".'

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5