r No. 19999. LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 23 Mei Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Mannen Bij Kon. besluit is aan mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, op zijn yerzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van rechter-plaatsverVanger in de arrondissemenls-reclitbank te Leeuwarden; zijn benoemd a. met ingang van 1 Juni, tot commies bij het Departement van Oorlog de adjunct-commiezen bij dat Departement G. R. Kraaijenbrink, J. W. van Ommering en B. J. van Tuil; b. met ingang van 1 Juli tot adjunct-commies bij het Departement van Oorlog de klerk bij dat departement D. A. Duit; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan L. J. de Ru. huisknecht van wij len mevrouw de douairière van Bevervoorde tot Oldemeule, te Zeist. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw beeft de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op het Kon. besluit van 13 Mei (Stbl. 187). waarbij is bepaald, dat in dit jaar de vervroeging met een uur van den wèttelijken tijd zal aan vangen 5 Juni en eindigen 4 October. De Mi nister verzoekt aan de gemeentebesturen, toe te zien. dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door hen beheerde klokken gedu- ïende genoemd tijdvak in overeenstemming zij met de tijdsvervroeging. In de gisteren gehouden zitting van de Algemeen© Synodale Commissie der Ned.- Berv. Kerk bleek, dat de Pensioenraad 11 Juli a.s. door den president der Alg. Synode zal woiden geïnstalleerd. Een beslissing in cassaties is genomen Inzake een verzoek van den kerkeraad te Maassluis tot vernietiging van een beslis sing iin hooger beroep van het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland. Een besluit in cassatie is genomen inzake &en verzoek van den kerkeraad te Uifliui- Benneden lot vernietiging van een beslas- Bing in hooger beroep van het Prov. Kerk bestuur van Groningen inzake grenswijzi ging. De beslissing is vernietigd en de eind beslissing opgedragen aan het Prov. Kerk bestuur van Drente. Dr. Callenbach rapporteerde over de af schriften van besluiten, uitspraken en l>e- rtissingen. Aan een Prov. Keikbesluur zal een opmerking worden gezonden. Twee rebaibilisatie-verzoeken zullen bij fle Algemeene Synode worden overgebracht. Behandeld is een zaak betreffende pasto ralia. Kennis is genomen van den staat der Prov. Weduwenbeurs van Predikanten in Dren te- Tot leden van de Spoedcommissie zijn be noemd dr. J. R. Callenbadh en mr. C. F. Bcliodh, tot hun secundi ds. A. B. te Winkel »n mr. H. J. M. Tyssens. Tdt leden van de Financieele Commissie alj benoemd mr. C. F. Sdhoch en mr. H. J. M. Tyssens en tot hun secundi dr. J. R. Cal lenbach en ds. A. B. te Winkel. De president, dr. Weyland, richtte eenige woorden van afscheid tot de heeren G. E. M. Picand en H. YeeAman, die eerfang vol- ■ens de kerkelijke wet ophouden lid der Alg. Synodale Commissie te zijn. Daarna werd de voorjaarsvergadering gesloten. Donderdag Is te Amsterdam het con- btcs van den Alg. Ned. Bouwvakarbeiders bond begonnen, ondier leiding van den heer h. v. d. Wal. Deze zeid© in zijn openings woord, dat sinds 1922 de arbeidsvoorwaar den zijn achteruitgegaan, maar de kracht der organisatie althans stuiting van dien Achteruitgang op een bepaald punt heeft Icunnen bewerken. Gedurende de vijf eerste jaren van hel bestaan van den Bond is aan Étakingen en uitsluitingen f 1,267,000 be- ^beecfc, en toch is de Bond kapitaalkrachtig gebleven. De Aannemersbond is tot dusverre achterwege gebleven met het z.g. 10-uren- iverzoek; hieruit mag men misschien tot jeen begin van intredende verbetering con- cludeeren, maar ook valt er de gevolgtrek king uit te maken, dat de Bond weerstands krachtig is. Spr. stelde vast een verbetering ook in fien algemeenen toestand van het bedrijf. Br is een zeer sterke vooruitgang in den Woningbouwmaar als weldra officieel ge constateerd zal zijn, dat de woningnood tot bet verleden behoort, is er weer groote Werkloosheid te vrcezen voor de arbeiders ill den volkswoningbouw, a!s die dan niet bij de particuliere bouwnijveriieid werk (ribden. Het ledental daalde sinds 1920 van R2.000 tot 13,270. Na deze rede van den voorzitter en be- Moetinigsredevoeringen van vertegenwoor digers van eenige organisaties uit het bui- lenland en van het Ned. Verbond van Vak- ir-ereenigingen zijn de verslagen behandeld Bei goedgekeurd. De afdeeling Amsterdam had een motie Ingediend om er naar te streven, dat de Achturige werkdag (45 uren-week) weer in Öe contracten zal worden opgenomen, en bij •ïke eontractaolie de 8-urige werkdag als tflsch te stellen. Deze motie werd met groote meerderheid der-worpen. •Besloten werd, een leidraad, door den voorzitter ontwikkeld, te gebruiken als pondislag voor de actie in de naaste toe komst. Naar „De Tel/' verneemt, hebben Ged. Stalen de gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1925 thans goedgekeurd. (Tevens besloten zij aan het gemeenlebe- etuur te berichten, dat voor ditmaal de va- canliebijslagen nog worden toegelaten, doch hel volgend jaar de begrooling geen goed keuring zal erlangen, als de vacantie- bijs'lagen niet van de begrooting zullen zijn geschrapt. Naar het „Hdbl." vermeent, heeft het referendumgehouden onder de leden van den Alg. Ned. Boirwaibeidsbond, uitgewe ken dat het compromis-voorstel van° den Rijkshemiddelaar mr. S. de Vries Cm., met betrekking tot de collectieve arbeidsover eenkomst is aanvaard. De eisoh van de patroons, dat de Haag- sche staking zal moeten worden opgeheven vóór de overeenkomst wordt geteekend, zal echter tot gevolg hebben, dat er geen col lectief arbeidscontract tot stand komt, tenzij de patroons hun houding alsnog wijzigen. Te Utrecht is een vergadering van het comité van de nooit-meer-oorlog-federatie gehouden, waarin vertegenwoordigers van zeventien organisaties definitief zijn toege treden; enkele andere hebben nog geen be slissing genomen, en een klein aantal heeft zich teruggetrokken. Besloten werd, bij de verkiezingen een eigen manifest te verspreiden, waarin het beginselprogramma is opgenomen, en mee le helpen aan de verspreiding van twee an dere, niet politiek getinte blaadjes. Het voorloopig leidend comité werd ver vangen door een dagelijksch bestuur van zeven personen. Mevrouw Ramondt-HLrsch- mann, ctie zich niet herkiesbaar stelde, trad af als voorzitster en werd vervangen door ds. J. B. Th. Hugenholtz. Het verdere bestuur zal later worden be kend gemaakt. Het Ned. Jongelingsverbond hield Bjjn 72ste algemeene jaarljjksche vergade ring op 20 en 21 Mei te Dordrecht. De middagvergadering op Woensdag werd ge houden in de groote zaal van net gebouw „Kunstmin" en werd gepresideerd door den Bondsvoorzitter, ds. P. Veen, van Utrecht. Blijkens de presentielijst waren ruim 160 afdeelingen vertegenwoordigd door ongeveer 400 personen. Deze samenkomst was gere serveerd voor de bespreking van huishou delijke zaken. Allereerst werden telegram men gezonden aan het Wereldcomité van Chr. Jongemannenvereenigingen, dat te Buda pest vergadert, aan H. M. de Koningen en aan Z, K. H,. Prins Hendrik. Daarna vond de bespreking van het jaarverslag plaats. Het Verbond heeft in de laatste maanden krachtig de Zendingsactie onder jongemannen aangevat door het bijeenbrengen van een bedrag van 15.000, dat nieuwen arbedd onder de jeugd mogelijk maakt Het aan tal Bondsleden steeg met enkele honderden en bedraagt thans 15.000. Voorts kwam aan de orde het verslag van den penning meester, dat van de Redactie der vijf Bonds organen, die thans een 20.000 lezers tellen en van den Bondsboekhandel. Ten slotte werd nog bepaald, dat de vol gende vergadering te Arnhem zal worden gehouden. '3 Avonds werden drie sectievergaderin gen gehouden. De tweede dag van de Bondsvergaderin gen werd aangevangen met een godsdienst oefening in de Augustijnen kerk. Voorgan ger was ds. J. O. H. Kans teeg, van 's Heer- Hendrikskinderen, die aan de hand van Hand. III zijn gehoor, bestaande uit zeker duizend jonge mannen en vefe gemeente leden, bepaalde bij drie gedachten: het groote, dat geschied is, dat geschieden zal en het groote, dat gedaan moet worden. Het was een woord, dat niet naliet een buiten gewoon diepen indruk te maken. De groote morgenvergadering werd weer gehouden in gebouw „Kunstmin". De groote zaal was tot de laatste plaats bezet. Na gebed, schriftlezing en belijdenis des geloofe, werd den burgemeester liet woord gegeven. De Bondsvoorzitter sprak .den wensch uit, dat den burgemeester kracht en wijshe'd geschonken mag worden voor het besturen van de stad. Daarna ving hij zijn groote Bondsrede aan. Mededeeling werd gedaan van dea uilslag der bestuursverkiezing. De aftredende be stuursleden L. G. James, ds. W. van Heij- ningen, P. S. Jocgsma en ds. C. D. van i Noppen, werden met groote meerderheid heikozen. In de vacature mr. Huysman wordt drs. J. G. Leibbrandt gekozen. De middagvergadering wordt heropend met muziek van „Sonorita", de orkestafdee- ling van de Dordtsche C. J. M. V. Toen werd het woord gegeven aan ds. De Vey Mestdagh, van Rotterdam, die sprak oven* de beteekenis van het interconfessioneele standpunt van het Verbond. Na dit woord lieten Dordrechts aidee- lingen, zang, muziek, turners, tamboers en pijpers ons zien en hooren, wat zij kun nen. Toen nog de heer Doorschodt gesproken had, gingen velen uit de vergadering naar huis met een dankbaar hart Ten slotte kwamen vele andere leden, die nog in Dordt gebleven waren, nog een maal bijeen in de. Groote Kerk, waar ds. R. Torenbeek, de heeren Gordeau en Tabak en ds. Veen nog spraken. Te Arnhem werd oen congres gehou den van de Ned. Vereeniging van Fabrieks arbeiders. Het congres is geopend door den voorzit ter den heer K. de Jonge die in zijn oi»e- ningsrede o.a. wees op de aanzienlijke stij ging van het aantal lcdea. Sedert 1919 werd de Vereeniging betrokken bij stakingen en uilsluitingen, tn totaal werd uitgekeerd f 624.132. De financieele positie van de Vereeniging is door een cn ander niet aangetast. Het vermogen der Vereeniging bedraagt ruim f 300,000 meer dan in 1920 en wel f 387,337 Verder bracht spr. hulde aan mr. Trool- stra voor hetgeen hij in het belang van de arbeiders sedert 30 jaar heeft gedaan, ter wijl hij weer op de goed© samenwerking, die er steeds valt le constateeren tusschen de S.D.A.P. en de vakbeweging. De R.K. vak beweging noemt spr. niet betrouwbaar. Me dezeggenschap zal ook hier le lande niet kunnen uitblijven. Mocht er in de toekomst weer een revolutionnaire situatie ontstaan, j dan zullen de arbeiders die moeten uitbui- ten. Spreker gelooft, dat een dergelijke si tuatie nog wel zal komen, al behoeft men die geenszins le scheppen. Wanneer men aandringt op meer productie, dan is dit een belang van de kapitalisten, niet van de ar beiders. Nadat spr. het congres voorgeopend had verklaard, heette hij verschillende vertegen woordigers ook van buitenlandsche organi saties welkom. De Ned. Bond van Jongelingsveree- nigingen op Gereformeerden grondslag heelt to Zwolle zijn jaarlijksche vergadering ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer A. Zjjlstra, liet bg den aanvang van de drukbezochte vergadering zingen Psalm 68 vs. 9. ging voor in gebed, las Efeze 1 vs. 1533 en hield vervolgens een rede over het onder werp „Vasthouden". Besloten wordt telegrammen te zenden aan de Koningin, minister Coüju, het Bonds- bestuurslid H. J. Bos en den stichter ds. J. E. Vonkenberg. Aangenomen werd een voorstel van het Bondsbestuur tot benoeming van den heer Jac v. Oversteeg tot ©erelid van den Bond. Tot Bondsbestuurder is herkozen de heer A. Zjjlstra, gekozen dr. D\jk; tot raadsman mr. J. A. de Wilde. Inmiddels was ook minister Van Dgk binnengekomen. De middagvergadering was, evenals vorige jaren, gesplitst. In de eene heeft ds. B. A. Knoppers van Amsterdam een referaat ge houden over: In oude spoor.... vooruit! Het woord was daarna aan minister Van Djjk, die sprak over tegenstellingen. Mr. J. A. de Wilde, uit Den Haag, sprak daarna over: „De Geref. Jongelingsveree- nigingen en onze nationaliteit". In de andere vergadering was het woord aan den heer A. van Rjjn Dzn., van Vlaar- ding en, die sprak over: „Verband in den Jeugdarbeid". Aan de besprekingen werd door eea acht tal aanwezigen deelgenomen, die die den heer Van Rijn werden beantwoord. Dr. K. D\jk, van Den Haag, geestdriftig begroet, sprak over 1 Tim. 4 vs. 8a, her innerend aan de Olympiade. Met alle waar deering voor de lichamelijke oefening, gaat de oefening tot Godzaligheid daarboven uit De geestelijke oefening neemt de plaats in niet tegenover, maar naast, neen, boven de lichamelijke. Paulus w$st er op, hoe iedere vezel van ons lichaam juist «voor die oefening moet zjjn ingespannen. Spr. wijst op de komende verkiezingen, waarbjj de jongelingschap niet mag achterbleven. Deze Bondsdag komt opnieuw- met de roe ping om de geestelijke oefening te hervatten. Minister Van Djjk hield hier dezelfde toe spraak als in de andere vergadering. Het viertal voor predikant bij de Ned.- Herv. Gem. te Groningen voor de vacature ds. Dippel bestaat uit: 1. ds. N. G. Veldhoen, te Alphen a/d Rijn; 2. ds. J. J. C. Karres, te Oosthem; 3. ds. L. J. van Leeuwen, te Hilversum,' en 4. ds. J. Voorsleegh, le Kat- wijk-aan-Zee. De Raad" van Berg en-op-Zo om heeft besloten op voorsteH van B. en W. den ge meente-secretaris wegens misdragingen te ontslaan en in afwachting van de goedkeu ring van Ged. Staten van dit besluit voor zoover het dit ontslag betreft hem in zijn betrekking te schorsen. „De Geraeetestem" had in een hoofd artikel de mogelijkheid geopperd, dat, ter conversie van bestaande leeningen, aan de Beurs een leening geplaatst zou worden niet voor één gemeente, maar voor een aantal kleine gemeenten le zamen. Naar aanlei ding daarvan hebben een paar gemeente besturen zich gewend lol den directeur van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die naar aanleiding van een ingesteld on derzoek, aan het bLad heeft meegedeeld in lichtingen te hebben ingewonnen omtrent de navolgende vragen: lo. of het door cms aangegeven denk beeld teclmisah uitvoerbaar is, d.w.z. of het mogelijk is aan de Beurs een leening te plaatsen, niet voor één gemeente, maar voor een aantal kleine gemeenten te za men; 2o. ingeval van bevestigende beantwoor ding der eerste vraag, of zulk een leening kans van slagen heeft. De hieromtrent verkregen inlichtingen gaven den directeur aanleiding den betrok ken gemeenten nader le berichten, dat blijkbaar ons denkbeeld teclmisch wel uit voerbaar is, maar dat de geraadpleegde des kundigen betwijfelen of het publiek leenin- gen als waarvan hier sprake is, aantrekke lijk zullen vinden.'Ongeveer 15 jaren gele den is door een aantal R.-K. firma's iete dergelijks beproefd voor kerkelijke leenin gen, rnaar de proef mislukte door gebrek aan belangstelling bij het geldbeleggend pu bliek. Onder deze omstandigheden kan de directeur geen aanleiding vinden het denk- beelld in overweging te houden. ,,De Ned." schrijft: Wij lezen in verschillende bladen het be richt, dal opvolger van den heer B. J. Ger- relson, die als lid der Tweede Kamer be dankt heeft, zou zijn jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land, en, zoo deze mocht bedanken, de heer H. van Boeyen te Voorburg. Dit bericht is onjuist. Opvolger van den heer Gerretson is de oud-Minister van Financiën, jhr. mr. D. J. de Geer en wel volgens het eerste lid van art. 130 der kieswet, hetwelk inhoudt, dat iemand, die opgehouden heeft lid der Kamer te zijn, doordat hij zijn verlangen daartoe schriftelijk aan het centraal stembureau heeft medegedeeld, geacht wordt op de lijst te blijven voorkomen op de plaats, welke hem oorspronkelijk was aangewezen. In een audiëntie, die de Paus aan de Nederlandsche pelgrims te Rome bij gele genheid van de heiligverklaring van Petrus Canisius verleend heeft, hoeft deze o.m. gezegd: Wij noemden reeds Nijmegen als geboor testad van den Heiligen Petrus Cajiisius, wiens heiligheid en weergaloos apostolaat geheel een-wereld vervulde. Nijmegen bezit nog r-en anderen titel voor onze vaderlijke voorliefde om wille zijner Universiteit. Met levende voorliefde danken wij alle weldoe ners dezer Hoogeschool. Wij brengen harte lijk dank aan de Rogeering, welke door een wijze schoolwetgeving de oprichting dezer Universiteit mogelijk maakte Wij brengen dank aan Hare Majesteit uw geëerbiedigde Koningin ..la reine gracicuse" aan uw huidig ministerie en in het bijzon der aan Zijne Excellentie den tegenwoordi- gen minister-president, die als familielid van den H. Petrus Canisius deze bedevaart medemaakte en die aan allen een voorbeeld gaf van innige godsvrucht. Weshalve wij aan uw premier eigenhandig het grootkruis der Pius-ordc, de hoogste onderscheiding schonken. Wij danken Zijne Excellentie uw gezant jhr. Van Nispen tot Sevenaer, bij ons, die ons zoo volledig inlicht over land en volk, over het u en ons dierbaar Nederland! En wij vragen u met aandrang de tolk te zijn van onzen dank bij H. M. uw Koningin en uw Regeering. Wij welen, dat uw Katholieke Universiteit nog moet voltooid worden door de oprichting der medische en natuurkundige faculteiten. Dat brengt veel kosten mee, maar Neder land heeft geleerd, dat niets onmogelijk is. als men het mogelijke doet. Daar moet nog komen bij uw Universiteit een convict voor priester-studenten en het verlangen van onze voorgangers inzake een Nederlandsch college te Rome moet ook vervuld worden. Wij kennen onzen plicht als raadgever en vader jegens onze Nederlandsche kinderen. Wij hebben niet de pretentie het meest te geven: allen mogen meer geven dan wij. Maar vooral wordf geëischt Gods zegen." De gift van den Paus voor het convict der priesterstudenten beloopt 1 millioen lire. RECLAME. t 1 PPPSpis 35 '1 '"iiirris ij r immtmji l m]g§l/JWjês t danriu a tarwebloem ,kr!s:al k00pman5 zf kruiend bakmeel böekweuemeel specaalvoor hüis.houdeujk 53C6 Het strand is de volgende week Donderdag en Vrijdag onveilig van Schevoningen tot Katwijk wegens schieten met geschut van elf uur v.m. tot halfdrie nam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid aan het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. De bloemententoonstelling te Heemstede is Donderdag gesloten. In totaal is de tentoonstelling bezocht door 330.000 betalende bezoekers. Het totaal aantal bezoekers is wel te schatten op 400.000 Inden VlietooderLeidschen dam lieten gisteren twee jongens in een bootje zich voorttrekken door een motor schuit. Het bootje is omgeslagen en een der knapen ia verdronken De staking in de Houthaven te Amsterdam. De staking heeft zich gisteren ook buiten de Houthaven uitge breid. Toen de bootwerkers bij de carga doors Gebrs. Scheuer gisterochtend op dracht kregen, de lading van een Zwecdsch schip, liggende aan de Handelskade, te lossen, weigerden zij dit te doen, omdat naar zij beweerden, ook dit «chip besmet is. Een 25 arbeiders legden daarop bet werk neer. De federatie van transportarbeiders beeft gistermiddag vergaderd en met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering onz., gehoord de mede- deelingen lo. dat de Zweedsche havenar beiders de schepen, bij de zeeliedenstaking betrokken, laden en lossen2o. dat in an dere Noordzeehavens als Antwerpen, Ham burg enz. de Zweedsche behopen worden ge lost 3o dat de centrale bond, hoewel op roepend tot folidariteitsbetoon met do Zweedsche zeelieden, weigert hier in Ne derland met de federatie samen te wer ken, waardoor het alleen mogelijk zou zijn om bijv. in Rotterdam ook de Zweedsche schepen, bij dc staking betrokken, vast tc houden, terwijl ook te Zaandam juist van daag een Zweedsch stoomschip door leden van den centralen bond wordt gelost j van oordcel dat het onder die omstandigheden geen zin heeft alleen te Amsterdam den boycot voort te zetten, besluit van heden af dc staking en boycot op te heffen Met ingang van 1 Septe ru ber zullen de locomolief-werkplaalsen der voormalige N. C. S. te Utrecht worden op geheven. Hel personeel zal verplaatst wor den naar Zwolle of Tilburg; voorloopig zal aan het personeel de keus tusschen beide plaatsen worden gelaten. Tn verband met deze overplaatsing is tc Zwolle een onder zoek ingesteld naar de beschikbare wonin gen. 300 5 400 man zullen, naar men meent naar Zwolle komen. Op het oogenblik wer ken aan dc voormalige N. C. S. te Iflrecht pl.m. 200 man. aan de Moreelselaan te Utrecht 400 Gisteravond omstreeks zes our brachten enkele kwajongens den auto van jhr. H staande op dc Oude Dieze te Den Boscli, op gang. De wagen reed zonder bestuurder in de Ververstraat tegen het trottoir en botste tegen een juffrouw met een kinderwagen. De juffrouw brak haar rechterbeen en bekwam zware inwen dige kneuzingen. Het slachtoffer is naifr het gasthuis vervoerd. Het kind kreeg eeni ge schrammen. De auto reed vervolgen* enkele wielrijders omver en werd teo slotte door een burger tot staan gebraakt. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Er is weer 'n schoolkind ver geten, nu op de R.-K. meisjesschool in Lo- der te Tilburg, waar een meisje tog*o het uitgaan der school in slaap was gevallen en onopgemerkt in het gesloten gebouw achter bleef. Een agent had een uur later gegil gehoord, waarna de zustors werden waarschuwd en de ontstelde kleine ver losten. Gelukkig waren ditmaal de ge vol' gen van do onachtzaamheid niet van ernsti- gen aard, wat «aan de bedenkelijkheid van het verschijnsel niet afdoet. Op de steenfabriek van do firma Gebrs. Van Hasselt, to Uselmuiden, is een staking uitgebroken. Zij omvat on geveer 30 man, die aangesloten zijn bij den Ohr. Bond vtwi Fabrieksarbeiders. De heer en mevrouw D. Doo- des Breuning ten Oate-Van Heeckeren van Molecaten hebben voor dc arbeiders der firma H. ten Cate Hzn. en Co. een wedu wen- cn weezenfonds gesticht, waarvoor zij een stamkapitaal van f 00.000 beschik baar willen otelkn. ToMaarnis'n 16-j arigc knaap in het zwembassin op het landgoed der fa milie B. aldaar verdronken, terwijl drie andere jongens met moeite werden gered. Donderdagavond, bij het ver. laten van een partij tor oerc van den her tog cn dc hertogin van York, te Londen, werd een der vrouwelijke gasten aangerand door een man, die met één hand haar noofd achterover hield, terwyl hij met de andere hand een hartvorraigen diamant losrukte, die aan een platinaketting hing. De dia mant, van Zuidafrikaanschcn oorsprong, i« ongeveer een duim lang en breed in even redigheid, en van een lichtgele tint. Met het oog op do buitengewone grootte van den steen, gelooft de politie, dat hij rt-sr Amsterdam of Rotterdam is verzonden. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'a Bureaux voor den Handel zijn over de afgcloopen week, eiudigendo 20 Mei in Nederland uitgesproken Cö fail lissementen togen 52 faillissementen in de zelfde weok van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Mei 1925 1C71 faillissementen tegenover 1702 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Hij: Wanneer zal je toch lei- ren, dat scheermessen niet zijn om punten aan potloodcn te maken?" Zij: ,,Ik denk, wanneer jij geleerd tulf hebben, dat haarspelden niet zijn om pij pen schoon te maken." RECLAME. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purofl. 8430 SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". GROTIUS, tliuiar 22 Mei v. Singapore. PRINSES JULIANA, uitr., 21 Mei te Sa- bang verwaoht. BATJAN, 22 Mei v. Hamb. n. Amat. KA HIMATA, thuusr.22 Mei te Genua. NIAS, 22 Mei v. Batavia n. Amal. RADJA, uitr., 21 Mei te Sabang ROTTERDAMSCHE LL0YD. GOENTOER, thuiar24 Mei te Maraeiile verwacht. KAWT, uitr., pass. 91 Mei Perim. STOOMY.-MAATSCH. „OCEAAN". MENTOR, 21 Mei v. Port Swettenham n. Rotterdam. EÜMAEUS, Japan n. R'dam, pass. 30 Mei Pcrira. OITY OF MADRID, R'dam n. Japan, Mei van Suez. CITY OF PEKIN, Japan n R'dam, paM. 20 Mei Sagrcs. ItHEXENOR, 19 Mei v. Daircn n. Il'dam. CITY OF CANTON, Japan n. R'cUm, «I Mei te Port Soudan. HOLLAND—AUSTRALIË LUS. ARENDSKERK, uitr., 21 Mei te Fremantle AAGTF.KERK, thuisr., pasa. 22 Mei Dun- geness. HOLLANDOOST-AZ1E LUN. OLDEKERK, uitr., pass. 22 Mei Gibraltar. OOSTKERK, thuisr., 21 Mei van Shanghai. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LUN. SOMMELSDUK, 22 Mei v. R'dam te Hamburg. SOHIEDIJK, 21 Mei van Calcutta n. Rot terdam. RIDDERKERK, uitr., SO Mei te Bombay. KON. NED. STOOMBOOTMU. FAUNA, R'dam n. Alexandria, pa«. 0 Mei Gibraltar. ADONIS, arr. 22 Mei te Selubal. STELLA, Middl. Zee n. Amtl., pas». 0 Met Oarvoeiro. KON. WE3T-IND. MAILDIENST. AMSTERDAM, uitr., 20 Mei van Callso. HECTOR, 20 Mei van Amat. te Colon. AGAMEMNON, 20 Mei van Puerto Harriot te Kingston (J.)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5