OLYMPIADE 1928 TE AMSTERDAM. Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 No. 19996. DINSDAG 19 MEI Anno 1925 Officleele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. te Amsterdam- Geeft gevolg aan den Oproep van het Leidsche Sub-Comité en stort nog heden Uwe gaven Stelt niet uit tot morgen, wat gil heden kunt doen BUITENLAND. Het yoornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnja. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. f. 0.18. nr. 0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.10—f0.20, SCHOL af 0.09—f O.ll—f 0.26, GEH. KA BELJAUW a f O 20, TARBOT a f 0.60 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgera. Leiden, 19 Mei 1925. 8234 BUITENGEWONE BLOEMENMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij heb ben bepaald, dat op 20 Mei a.s. een bui tengewone bloemenmarkt zal worden ge houden van af des o.m. i uur tot des n.m. uur, op den Apothekersdijk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den !9en Mei 1925 6233 TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van liet hoofdstembureau in den kieskring VII (leefden) maakt be kend, dat dè bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor de op 1 Juli a.s. 'te houden stemming ter verkiezing van de leden vam de Tweede Kamer der Staten- G ener aal, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. De Voorzitter, van het hoofdstembureau voornoemd, N. 'C. DE GT.JSELAAR. Leiden, 19 Mei 1925 8282 Oranje-Comité. Naar aanleiding van het feit, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Ne- i üerlanden op G Februari 1926 Hun zilveren huwelijksfeest hopen te -vieren, werd, zooals pokend, door de Vereeniging „Koninginne dag" het initiatief^genomen voor de aanbie ding van een huldeblijk aan het Koninklijk Echtpaar en verzocht daartoe de medewer king van Oranjeverenigingen of Oranje- Conrité's. Daartoe aangezocht hebben in ïdeze gemeente de heeren Aug. L. Reimerin- fcer. wethouder, F. G. Rosier, referendaris Algemeene Zaken ter Secretarie, H. M. Bas?e, kassier, en M. A. A. Sleyns, com mandant der Leidsche Burgerwacht, zich boreid verklaard ook hier ter stede een Oranje-Comité op te richten, terwijl de bur gemeester, jlir. mr. dr. N. C. de Gijselaar, bereids heeft toegezegd het eere-voorzilter- Bcliap van dat Comité op zich te zullen nemen. Een aantal personen van verschillende richting en stand is uilgenoodigd om zitting in dit Comité te nemen. De werkzaamheid 'der Comité's zal bestaan in de inzameling van gelden, ten einde de aanbieding van het huldeblijk met het daarbij passend al bum mogelijk te maken. Herdenking van het 140-jarig bestaan van hei Genootschap „M. S. G.". Dc Vereeniging van Oud-leerlingen van bét Gen'oootsc-hap „Mathesis Scientiarum Gehitrix", die zich ten doel stelt den band, welke de leerlingen van do School aan liet Genootschap bindt, ook nog aap te houden en zoo mogelijk te versterken nadat deze Teecte dc maatschappij zijn ingegaan, hield gisteravond onder leiding van haar voor zitter, den heer D. O. Knottnerus, uil Den Haag, een buitengewone algemeene verga dering in zaal 10 van het Nutsgebouw, ter bespreking van de herdenking van het 140- jarig bestaan van „M. S. G.", welke datum op 17 September valt. Geen enkel jaar laat deze Vereeniging •dien datum onopgemerkt voorbijgaan; iede- ren hbrdeinkingsdag draagt de penning- meesier aan hel Math esis-bes tuur een dona tie van f 100 al, ter versterking van het ter 'gelegenheid van het 125-jarig.beslaan door het Genootschap gestichte Fonds. Maar in lustrumjaren wordt er, zoo ver het kan, die per in de Vereonigingskas gelast. En voorts .wordt dan de herdenking met meer luister gevierd. Voor vijf jaar duurden de feestelijk heden, alles bijeengenomen, drie dagen. Ea nu lciddp de Voorzitter hetzelfde on derwerp bij de vergadering in. Het bestuur bad in zijn op 25 April gehouden bijeen komst de zaak reeds ampel en breed be sproken, doch was nog niet tot een bepaalde conclusie gekomen, omdat een in de vorige ledenvergadering benoemde propaganda- commissic nog niet was gehoord. Had zij nieuwe leden geworven en gelden verza meld? Uit mededeelingen van den ijverigen secretaris, den lieer H. II., Verhulst, bleek, dat de Vereenigingskas ditmaal slechts f 10-Ifi voor dit doel kan afstaan en met f 1000 doet men niet veel in onzen tijd. De propaganda-commissie was niet vol tallig aanwezig, doch uit het verslag, door den heer G. A mold us uitgebracht, bleek, Het sub-comité Leiden van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt aan particulieren, vereenigingen, sportorganisaties, kortom aan allen die een offer willen brengen ten einde de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam te doen plaats vinden, dit zoo spoedig mogelijk in te zenden aan de Directie van het „Leidsch Dagblad die een inza meling geopend heeft. De wijze van inzenden vindt men in genoemd Blad dagelijks vermeld. De Directie van het „Leidsch Dagblad staat in verbinding met het Sub-Comité bovenbedoeld. Op deze wijze blijft de inzameling in één hand, n.l. van het officieele comité. Het Sub-Comité Leiden van het Nederlandsch Olympisch Comité: Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR, Eere-Voorzitter. Dr. C. J. A. VAN ITERSON. Voorz J. W. IJDO Ezn.. Secretaris. J. W. HENNY, Penningmeester. E. J. BRUINS. A. E. YV. DE JONG. P. T. DE JONG. J. F. X. SANDERS. CH. VAN SPALL. P. H. STEENHAUER. M. A. A. STEYNS. P. A. WERNINK. De giften kunnen ons aU volgt bereiken: le. Afgegeven aan ons Bureau tegen kwitantie; 2e. Verzonden per Postwissel of Chèqne, ten name van de Directie van ons Blad; 3e. Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57055; 4e. Ingezonden worden per aangeteekenden brief aan de Directie van het „L. D."; 5e. Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D.bij de Am- sterdamsche Bank, Bijkantooi Leiden, Rapenburg; 6e. Toegezegd worden door ons bekende peisonen of instellingen, mits schriftelijk. Men zende gegn anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt de giften eens gerestitueerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Na onze laatste verantwoording in ons blad van gisteren werd door ons nog ontvangen van Dr. J. M. R. te O. f 10.—B. C. f 50.—Prof. Dr. L. v. I. f5.—; Mr. E. A. G. f2.50; Ch. v. S. f25.—; A. S. f 6.J. G. 10.50; Mej. C. v. H. f 10.—fa. Le Poole f25.—. In totaal hebben wij nn ontvangen: f 1531.50. DIRECTIE .LEIDSCH DAGBLAD". N. B. Het Olympisch Comité heeft de hulp verkrégen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal uitoefenen op de wijze waarop de gelden zullen wor den besteed. dat de resultaten vrijwel nihil waren, voor zoover het betrof gelden van oud-leerlingen, niet aangesloten, bijeen te brengen, wat den secretaris de spijtige vraag ontlokte of de Commissie er ook wel voor gewerkt had? De Voorzitter meende, dat ook met een bedrag van f 1000 de herdenking zou moe ten plaats hebben. Men zou zich dan kun nen bepalen tot één feestavond in de Stads- zaal. Bij acclamatie werd in dien geest beslo ten. Uit het bestuur werden aangewezen de heeren G. Arnoldus, Van der Laaken, Van der Nat en C. J. Nieboer, om de feestelijk heden voor te bereiden, waaraan als advi- sccrend lid nog werd toegevoegd de secreta ris, de heer Verhulst. Aan deze bestuurscommissie werden bo vendien nog toegevoegd een drietal leden uit de vergadering, speciaal om nog eens bij collega's, oud-leerlinge® en anderen po gingen te doen de geldmiddelen te verster ken. Het waren de heeren Brouwer, Van Weerlee en Z kveld. Deze Commissie zal in den loop van den zomer in een daarvoor te beleggen vergade ring de uitgewerkte feestplannen voorleg- gen. De Voorzitter twijfelde niet of de Com missie zou wel met een goed plan te voor schijn. kunnen komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Iloogen- straaten. uit Den Haag, of er ook dit jaar weder prijsvragen zouden worden uitge schreven. De Voorzitter antwoordde, dat dit het werk was van het bestuur van „M. S. G.", ai kon hel bestuur dezer Vereeniging er wel eenigen invloed op uitoefenen. De heer Hoogenslraaten zou dan wen- schen, dat deze vragen meer in modernen zin zouden worden gewijzigd en zich niet alleen bij de bouwvakken bepalen. De vorige prijsvraag betrof een dubbele villa, waarbij spr. ook heeft meegedaan. Hem trof. dat bij de bekroning de verschil lende onderdeelen apart werden beoordeeld. Dat gesohiedt thans niet meer, nu men meer ideeënwerk vraagt en een plan als geheel, i De Voorzitter zeide toe, dal hel bestuur, de gedachten van den heer H., die steun vonden bij den heer Planjer, bij het „M. S. G."-bestuur zal introduceeren. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is wederom met in gang van 1 Juni voor zes jaren benoemd tot voorzitter van don Raad van Arbeid al hier de heer T. S. Goslinga. Prof. dr. E. Hertzsprung, adjunct-direc teur van de Sterrenwacht, die tot hel doen van astronomische waarnemingen aan de sterrewacht ts Johannesburg ongeveer twee jaren aldaar heeft vertoefd, zal einde deze maand lerugkeeren De heer L. B .van Bommel, alhier tot arst bevorderd, is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2de kl. bij "het leger hier le lande. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Leid sche Exploitatiemaafsohappij van Onroe rende Goederen is alsnog tot commissaris benoemd de heer B. H. J. van Linden. Gisteravond ging in den Schouwburg de tweede opvoering van Felix Timmer mans' „En als de ster bleef stille staan Ook thans weer was de zaal uitstekend be zet, in parterre, galerij en amphitheater was schier geen plaatsje onbezet; baignoires wa ren vrij vol, loges minder goed. Het' publiek heeft tot het einde toe ln stille aandacht de voorstelling gevolgd. Bij de heden door B. en W. gehouden aanbesteding van het bouwen van een Politiebureel aan de Zonnevcldstraat op de aanwezige fundeering waren ingekomen 23 inschrijvingen, n.l.: 1. M. v. d. Vliet, Den Haag f144.756 2. N. Sfikvoort, f154.000; 3. J. W. van der Schoot, Tilburg, f 144.500; 44. P. F. van Kaaam, Bergen op Zoom, i 145.876; 5. C. Viedeler, Bergen op Zoom, f 145.400 6. Gebrs. Kokshoorn, Voorburg, f 142.500; 7. Firm. J. C. de Waal, Rotterdam, f139.700; 8. H. Korswagen Nzn., Leiden, f 137.350 9. C. v. d. Loo IIz., Firm. G. v. d. Loo, Rot terdam, f 136.500; 10. J. Anes, Gouda, f 138.839; 11. J. van Riet, Leiden, f 150.409; 12. P, Kort Jr.. Rijnsburg, f 156.700; 13. Van Ommen en De Groot, Rotterdam, f 137.999; 14. J. en G. Broertjes, Heem stede, f 150.300; 15. Th. G. Barjen, Leiden, f 142.000; 16. II. v. Keulen, Amersfoort, f 155.000, 17 P. van Nes, Den Haag, f 156.800: 18. L. Raaymakérs, Wouw, f141.300. 19. G. Krau, Noordwijk, f 158.000, 20. W. Oudshoorn, Leiden, f 158.172; 21 J Kraay, Haarlem, f 150.150; 22. Firma Van Riet, Leiden, f 155.640; 23. Van der Velden en De Jong, Leiden, f 135.449. Gisteravond hield de Marktkooplieden- bond „Ons Belang" zijn jaarlijksclie verga dering, die tamelijk goed bezocht was. De voorzitter, de heer Zoutendijk, opende de vergadering met een welkom, en zette uit voerig uiteen wat door „Ons Belang" in het afgcloopen jaar was gepresteerd. Hierna bracht de secretaris, de heer W. Grönloh, zijn uitgebreid jaarverslag uit. Daaruit viel te conslateeren, dat het aantal leden was toegenomen. Ook het Steunfonds kan zich in vooruitgang verheugen. Ver schillende malen werden besprekingen ge voerd met den directeur van den Markt- en Havendienst, welke steeds een goed verloop hadden. Na voorlezing van het uitgebreid jaarverslag bracht de Voorzitter den secre taris cara en; de vergadering een woord van dank. Hierna bracht Je peningmeester, de Ine» heer Van der Wilk. het financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f427,22, dc uitgaven f 339,64. Batig saldo f 3-4.63. Na dit uitvoerig verslag dankte Je Voorzitter den penningmeester. Hierna had de bestuursverkiezing plaals. Aan de beurt van aftreding warm de hes- ren Zoutendijk, Lepair en Nienwenburg, die bij acclamatie werden herkozen. b° Voorzitter dankte voor het vertrouwen. Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben, sloot de Voorz. met een woord van opwekking de vergadering. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan der Leidsche coöperatieve brood bakkerij en veibruiksvereeniging „Ons Doel" heeft het bestuur besloten dit vierde lustrum feestelijk te herdenken. Zaterdag middag 6 Juni houdt het bestuur van twee uur tot half drie receptie; van drie tot vijf uur is er een groot kinderfeest, waarvoor geëngageerd is de lieer Henry Nolles, ter wijl 's avonds van acht tot elf uur een feest voor de leden met hun echlgenooten geor ganiseerd zal worden. Al deze festiviteiten vinden plaats in de Stadbzaal. Zooals een ieder zal welen, is reeds begonnen aan de verbetering van den Rijnsburgerweg. Gemeentewerken hebben verleden week het pad achter de boomen open doen graven. O. a. ook bij de Johan de Wiltstraat. Hekken der tuinen werden.ach teruit geplaatst, riolen zijn gelegd en de weg ging weer dicht en ziet, gisteren werd er op dezelfde plaats weer gegraven. Nu vanwege de gasfabriek. Als deze werkzaamheden af- geloopen zijQ en het pad weer begaanbaar is, begint dan misschien een andere ge meente- of rijksdienst? Wat een economie, wat een paachtige samenwerking. En Sijmen betaalt. Gistermorgen omstreeks halftwaafl was de 45-jarige timmerman J. V. bezig werkzaamheden te verrichten op een bouw werk aan de Roodenburgerslraat. Doordat hij achteloos achteruitliep, tui melde hij van het dak van een. schuurtje van een hoogk van drie meter naar bene den. De Eerste Hulpdienst, die spoedig Ier plaatse was, kon geen letsel conslateeren, zoodat de man te voet naar huis kon gaan. Gisternamiddag omstreeks halfzes had op den 'hoek van Willé-Singel en Ilugo-de- Grootstraat een aanrijding plaats tusschen den wielrijder A., korporaal der marine, en een autobestuurder door A. M., uit Hillegom. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de auto dc bocht te 9cherp nam, het rijwiel werd gedeeltelijk vernield, de korporaal kwam met den schrik vrij. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding" f 3.50, gecol lecteerd op de bruiloft van „Hajo". De in houd van de geplaatste busjes bedroeg bij lediging f 37.70. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schuldenkwestie de' bedekkingen met sovjet-Rus land. De schuldenkwestie 6taat thans natuurlijk geheel op den voorgrond. Frankrijk schijnt toch te begrijpen, getuige volgend bericht: De „Temps" meent te weten dat de Fran- sche regeering zeer spoedig en waarschijn lijk binnen veertien dagen aan Engeland en Frankrijk eon plan en voorstellen zal aan bieden voor het regelen van zijn oorlogs- sohulden. Dus ook Engeland! Het Engelsch Lagerhuis-lid Erskine hield trouwens gisteren zijn reeds aangekondigde interpellatie over de geallieerde schulden, waarbij hij vroeg of de regecring het niet wenschelijk achtte, aan Frankrijk en aan de andere geallieerde debiteuren een bepaal den termijn te stellen voor 't'doen van voor stellen nopens de afbetaling van hun schul den aan Engeland^Baldwin antwoordde, dat de regeering een dergelijkcn maatregel niet gewenscht acht. Hij gaf evenwel de verze kering, dat men geen gelegenheid zal latea voorbijgaan ter bespoediging van het rege len van deze aangelegenheid. BINNENLAND. Gandidaatstelling voor leden der Tweeds Kamer. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake Pen sioenregeling Spoorwegambtenaren. Uit de Communistische Partij. BUITENLAND. Een rede van Stresemann in den Duitschen Rijksdag over de buitenl. politiek. De pensioenwetten ln het Engelscht Lagerhuis. f Geen communisten in Engeland meer toe gelaten. Jonês vroeg of de premier wist, dat som mige gealliecrdo debiteuren van het uitetol gebruik maken om propaganda tc maken voor het annuleeren der schulden, waarop Baldwin hem ironisch voor zijn inlichtingen dankte. Annuleering is nu wel voor good van do baan. Het gisteren onder de telegrammen ver meld bericht der „Daily Herald" over En- gelsehe plannen, om met alle andere landen de betrekkingen met sovjet-Rusland te ver breken, heeft veel opzien gebaard, doch is niet bevestigd. Officieel is het van Engel- sche zijde tegengesproken, maar dat is na tuurlijk nog geen bewijs. Het treft wel, dat Engeland juist scherper op de communieten gaat toezien. z BELGIE. De crisis-Vandevijvere. Ook dc katholieke bladen, dio Vandevij vere gesteund hebben, achten een nieuwe crisis thans, na het besluit der liberalen, onvermijdelijk. Men heeft nu echter nog een paar weken tijd om een oplossing to vinden. Inderdaad, Vandevijvere zal eerst morgen de verklaring van het nieuwe kabi net voorlezen. Donderdag is het Hemel- vaartsdagmen krijgt dan weer een paar dagen vacantia. Het debat over de verkla ring zal eerst Dinsdag, 26 Mei, beginnen. Het debat zal waarschijnlijk tamelijk lang zijn, zoodat het nieuwe kabinet wol niet voor half Juni zal gevormd worden. De katholieke democraten beginnen nu weer propaganda te maken voor de samen werking met de socialisten. De verklaring der regeering zal zeer kort zijn en zich bepalen tot een exposé van de omstandigheden, waaronder de rogeering na een crisis van 40 dagen tot stand geko men is. De premier zal verklaren dat het kabinet zich alleen aan do Kamer voorstelt om de begrooting te doen aannemen en zekere in ternationale overeenkomsten. Met partij politiek zal zijn kabinet zich niet bezig hou- deo. Het is eohtcr bereid om, wanneer deze dringende taak vervuld is, te onderzooken, welke democratische hervormingen dienen te worden ingevoerd. Verder zal in de regeeringsverklaring gezegd worden, dat wanneer het kabinet omvergeworpen wordt, voordat men er zicti een oordeel over heeft kunnen vormen, het toch door zich te constitueeren aan parle ment en partijen gelegenheid zal hebben gegeven zich uit te spreken over de poli tieke situatie. DUITSCHLAND. Red 3 van Stresemann nieuwe partij in den maak. Minister Stresemann heeft in den Rijks dag een uitvoerige rede gehouden Omtrent de buitenlandsche politiek. Ten aanzien van het plan-Dawes zeide hij, dat Duitschland zich bij de uitvoering daarvan strikt aan de termijnen had ge houden, evenwel niet uit een gevoel van schuldbewustzijn. De Duitsche betalingen hadden z.i. niets to maken met de quaos- tie der rechtvaardigheid en der schuld. Natuurlijk verwachten wij, aldus spr., dat ook onze schuldeischers zich aan dc ver plichtingen, die zij te Londen op zich heb ben genomen, met dezelfde nauwgezetheid zullen houden. Stresemann klaagde, dat dc noordelijke zone van het Rijnland nog 6teeds niet was ontruimd en hij vroeg, of het mogelijk was een volk van 60 millioen duurzaam achting en gclijkgerechtighcid te ontzeggen. Hij achtte het moeilijk geen satire te schrij ven op de wijze, waarop de geallieerden de kwestie der niet-ontruiming behande len. Indien zij werkelijk alleen de vervul ling der in het vredesverdrag vastgelegde eischen inzake de ontwapeningskwestie wensehen, 'dan zou de definitieve oplossing

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1