LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 16 Mei Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. Toegepast natumwetenschappelijk onderzoek l De Staatscommissie, onder voorzitter- Spliap van prof. dr. F. A. F. C. Went, die 30 Juni 1923 werd ingesteld, met op dracht om te onderzoeken door welke maatregelen en in welken vorm het toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek Eier te lande in hoog&r mate kan worden dienstbaar gemaakt aan het algemeen be lang, heeft haar rapport uitgebracht. Dc- commissie maakt in haar rapport on derscheid tusschen controle- en keurings- pnderzoekingen, zooals die in proefstations, keuringsdiensten, controle-stations, voor lichtingsdiensten of in fabrieken als z.g. wetenschappelijke controle wordt verricht ©enerzijds, en anderqjds het onderzoek waar- doelbewust getracht wordt door het toepassen van reeds bekende, langs zuiver wetenschappeljjken weg verkregen resulta ten dat bekende dienstbaar te maken aan iet algemeen belaag. z.g. „research work". .Waar het voor de beoefenaars der zuivere wetenschap noodig is, dat zij zich onge stoord kunnen verdiepen in de ingewikkelde problemen en in het algemeen voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, een groote mate van vrijheid levenseisch is, zou deze vrij heid de resultaten van toegepaste natuur wetenschappelijk onderzoek in gevaar kun nen brengen. Dit gëldt zoowel voor keuringswerk als voor „research work". Het gevaar, dat de onderzoekers, die fllch daarmede bezighouden, het gestelde |oel uit het oog verliezen, zich niet meer voldoende concentreer en op de oplossing van het voorgelegde probleem, is geenszins denkbeeldig, en kan slechts vermeden wor den door ben telkens weder in contact te krengen met de industrie of een deel der practjjk, waarvoor zij werkzaam zijn. Bü het uitwerken van een organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek 7al hiermede terdege rekening zijn je houden. De beoefenaren der zuivere wetenschap ■ouden onafhankelijk moeteo staan van fcatstbedoeide organisatie: vrijwillige sa menwerking zal echter zooveel mogelijk (poeten worden bevorderd. Komende tot de bespreking van de taak van de overheid ten opzichte van toege past natuurwetenschappelijk onderzoek, wordt o.m. opgemerkt, dat bij de beoordee- jmg van het standpunt, dat de Regeering jseeft in te nemeta tegenover „research work", wel moeilijkheden naar voren komen: doch Öe commissie spreekt met nadruk als haar meeniug uit, dat de overheerschende be- jeekenis, die het stelselmat g dienstbaar ma ken van de natuurwetenschap voor de ge meenschap heeft, don Staat verplicht rich nier geenszins afkeerig te houden. Het rapport vestigt echter de aandacht op de bezwaren van algemeeneo aard, ver benden aan den meest gekozen vorm van Overheidsbemoeiing op dit punt, n.l. dien, waarbp de Overheid de zorg voor de be hartiging van het onderzoek grooteodesls op zich neemt, en de beoefenaren in amb telijk verband brengt, (mindere krachten lea gevolge van karige bezoldiging, de Stroefheid der ambtelijke machine, Belem merende administratieve regelen, enz.) en bij de keuring der particuliere instellingen Is men niet steels ov,ertuigl van volkom n Onpartijdigheid. De commissie beschouwt vervolgens de Wijze waarop momenteel het toegepast na- inurwetenschappelük onderzoek hier te lande wordt beoefend, hoe het van overheids wege wordt behandeld, en langs welken weg particulieren van de overheid zelv6 advie zen op dit gebied kunnen inwinnen. Zg komt daarbij tot do conclusie, dat op het ccfcied van toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek hier te lande moet gesproken worden van versnippering van krachten, en gebrek aan systeem. Het rapport geeft vervoleens een over- j|chl van hetgeen in verschillende landen ▼oor organisatie van het natuur we leoschap- pelijk onderzoek wordt gedaan en behan delde daarna de vraag, op welke wjjze hier Ie lande een betere organisatie zou zijn Ie verkrijgen. Voorop wordt gesteld, dat fian Rjjlkswege voorloopig zéker in gelijke piate als tot heden geldelijke steun voor keuring en onderzoek dient te worden ge reven. De door de Commissie ontwikkelde Bezwaren tegen het opdragen van toege past natuurwetenschappelijk werk aan amb tenaren, doen het haar wccschelgk voor komen, dit stelsel te verlaten en hebben er na zorgvuldig overwegen toe geleid te ftdviseeren den overheidssteun te geven in aen vorm van een subsidie. De commissie stelt vcor het subsidie te doen beheeron door een Uitvoerend Comité, gevormd uit personen, die algemeen als wetenschappelijk of maatschappelijk hoog staand woiden erkend. Het Uitvoerend Comité zou uit een niet te groot aantal, bijv. negen personen, moe ten zijn samengesteld, beroemd door de Re geering. Deze benoeming zou moeteo ge schieden op voordracht van een college. De Commissie denkt zich het voordragend college samengesteld uit den voorzitter van do Natuurkundige afdeeling dear Koninklijke Academie van Wetenschippsn als v o.ztter en 24 leden, aan te wijzen door een aan tal door haar met name genoemde op dit gebied competente en belanghebbende in stituten en organisaties. De commissie acht het noodzakelijk dat aan de leden van het Uitvoerend Comité een tracteme-nt zou worden toegekend. Ten einde zekerheid te hebben, dat de voor de beoefening der Regeeringstaak nood zakelijke veelal bij wetten voorgeschre ven keuringen en onderzoekingen op afdoende wijze zouden worden verzorgd, stelt de staatscommissie voor, dat aan het Uit voerend Com té de hoofden der afdelingen van departementen, die thans met onder dek op natuurwetenschappelijk gebied te maken hebben, als buitengewone leden met aduseGrende stem ambtshalve wordeu toe gevoegd. Het Uitvoerend Comité behoort de wor den bygestaan door een administratieven en comptabelen dienst, terwijl het daar naast stelselmatige voorlichting zal behoe ven van velen. Met het oog op dit laatste stelt de Staatscommissie voor, een uitge breide adviseerende commissie in te stellen, waarin vooraanstaande geleerden, ingeoieurs, technici, industrieelen, hygiënisten, hande laren, landbouwkundigen, civiele- en mili taire ambtenaren zouden moeteo zitting nemen. De in de Proefstations, keuringsdiensten en laboratoria werkzame onderzoekers zou- I den bjj bedoelde regeling geen staatsambte naren meer zijn. Door het afsluiten van 1 contracten zou het hoogere personeel voor zekeren tjjd zijn te binden. Alle beslissin gen omtrent aanstelling, salaris, verlof, enz. zouden in handen moeten komen van het Uitvoerend Comité. Uiteraard zouden regelingen moeten ge troffen worden om de verworven rechten van de thans in Rijksdienst werkzame per sonen volledig te waarborgen. Ten einde er een denkbeeld van te geven, welke instellingen ooder de leiding van het Uitvoerend Comité zouden zijn te stellen en welke intenties onder zijn bemoeienis zouden moeten komen, is in het rapport een voorloopige lijst opgesteld, waarvan de commissie echter erkent, dat zy niet vol ledig is. In 't algemeen ware bij de be slissing over de vraag, wat wèl en wat niet onder de bemoeienis van het comité hoort, als regel te stellen, dat alle labora toriumwerk, dat momenteel met rijksgelden wordt bekostigd (behalve dat voor onder wijsdoeleinden en het zuiver wetenschappe lijke daartoe is te rekenen. In haar slotwoord wijst de commissie er nogmaals op, dat by den strijd met con- curreerende naburen in de komende jaren, meer nog dan in de voorafgaande;, kennis van de natuur en hare verschijnselen en bekwaamheid in het ten nutte maken daar van, den uitslag zullen bepalen. Nederlandsche Middenstandspartij. Het programma van actie van de Ned. Middenstandspartij is, naar het „U. D." meldt, voor de feomende verkiezingen vast gesteld als volgt: Financiën. Herziening der verhouding van den Nederlandschen Staat tot de Ne- derlandsohe Bank, opdat voorziening en re- geling van de geldbehoeften van rijk, pro vincie en gemeente, in welken vorm deze ook pleegt te geschieden, niet voortga uo 'crediet-politiek e<n den rente-standaard, ten nadcete van den middenstand te be ïnvloeden. a. Regeling der rechtspositie der midden- standsbanken. b. Regeling van de taak en de positie der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten. Geen nieuwe indirecte be lastingen en geleidelijke opheffing der be staande. Geen weeldewet. Wijziging tabaks- accijns. Herziening der personeele belas ting, i.e. aan die bedrijven, die overbelast zijn. Defensie. Hervorming van den militai ren dienst, in verband met de ontwikkeling der internationale overeenkomsten Overi gens begrenzing tot een absoluut dcfensievo taak van land- en zeemacht, onder één be windsman. Verbetering van de positie der uit vroegere pensioenregelingen schade lij. dende personen, vooral die der oud-mili tairen van landmacht, zeemacht cn koloniën en hun weduwen en weezen. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. a. Ontwikkeling der huidige wetgeving, waarbij de kosten der staatsbemoeiing tot het noodzakelijke worden beperkt, b. Be vordering van nijverheids- en handelsonder wijs. Arbeid en Handel. Organisaticrecht De wetgever neme maatregelen tot volle dige en principieele erkenning van het recht der middenstand-organisatie en haar verhouding op haar speciaal vakterrein, bij regeeringsaangelegenheden. Wijziging in de positie der Raden van Arbeid: Midden- stands-, Nijverheids- en Hoogcn Raad van Arbeid Rijksinkoopbureau. a. Opheffing van elke rijkebemoeiing met de directo aan schaffing van benoodigdheden en waren. b. Regeling der controleerende taak door de Algemeene Rekenkamer. V aterstaat. a. Bespoediging Zuider zeewerken en afdoende regeling voor alle schade lijdende belanghebbenden, b. Wegen verbetering, c. Reorganisatie Rijksbedrij- ven. Land- on tuinbouw. Bevordering van den aanleg van goede verbindingen te land en te water en handhaving der vontrolee- rende- en adviesdiensten onder ressort d«r organisaties, inzonderheid ook in voorname buitenlandsche centra. Handelspolitiek. De partij acht ten deze, gelet op de wisselende internationale conjunctuur, een zoodanige politiek gebo den. die den vrijhandel als doel voorop stellend hot Nederlandsche belang, naar gelang van zaken, regelt, één en ander in overleg met bestaande bedrijfs- en han delsorganisaties. Justitie. a. Invoering der administra tieve rechtspraak gcwenscht. b. Herziening burgerlijk recht. c. Bespoediging der pro cedure io alle instanties, d. Geen hechte nis voor sociale wetsovertreding, e. Betere regeling der rechtspositie van dc gehuwde vrouw. Koloniën. a. Doorvoering der begin selverklaring ook voot Indië. b. Bevorde ring der zelfstandigheid van de inlandscRe" volksklassen, c. Regeling van de midden standsvoorlichtingsdiensten en erkenning der organisaties. Buitenlandsche Zaken. Hervorming de partement van Buitenlandsche Zaken met democratiseering van den diplomatieken- cn consulairen dienst. (Volkenbond). a. Eigen semi-officieele vertegenwoordiging voor den Middenstand in alle dienste** Binnenlandsche Zaken. a. Technische herziening van de Kieswet, b. Uitbreiding der bevoegdheden van Gedeputeerde Sta tes der provincie, c. Wijziging Drankwet, d. Geen plaatselijke keuze. e. Afschaffing zakelijke bedrijfsbelasting, f. Armenzorgver betering in verband met werkloosheidsre geling. g. Particulier initiatief bij woning bouw voorop. Het programma der R.-K. Volkspartij. Het hoofdbestuur der R.-K. Volkspartij (lijst mr. P. M. Arls, te Tilburg c.sj heeft, naar „De Roomsche Democraat" meldt, te Utrecht vergaderd ter goedkeuring van het door de commissie tot samenstelling van het werkprogram ingediend ontwerp-program. In de inleiding van het vastgestelde werk program wordt samenwerking met andere dan R.-K. partijen (i.e. dc R.-K. Staats partij) in vrije d. w. z. niet-geestelijke kwestie op economisch en sociaal gebied mogelijk geacht en -.geheel en al in den geest der Pausen, die eveneens politiek-eco- nomische kwestie onderscheiden van vraag stukken, liggende op het terrein van zuiver geestelijke sfeer". Het program vraagt: 1. Instandhouding van het gezantschap bij den H. Stoel; 2. Opheffing van het pro cessieverbod; 3. Bevordering van den mis sie-arbeid o.m. door schrapping van art. 123 van het Regeerings-Reglemcnt van Nedcrl.- Indië; 4. Bestrijding van den woeker in al zijn vormen; 5. Steun aan groote gezinnen o.m. door bestrijding van opdrijving van de prijzen der eerste levensbehoeften; 6. Billij ker verdeeling van den belastingdruk. Ver hooging van den aftrek voor levensonder houd en voor kinderen; 7. Intrekking Bezol- digingsbesluit-1925; 8. Reorganisatie van de arbeidsinspectie. Herstel en uitbreiding van de sociale wetgeving, waarbij handhaving en doorvoering van de Arbeidswet-1919, ook voor hotelpersoneel, handels- en kantoorbe dienden; 9. Bevordering van de medezeg genschap van de werknemers in de bedrij ven. Uitbreiding van de Arbeidsgeschillen- wol; 10. Handhaving van de Huurcommis- siewetten. Verlaging van de huren der wo ningen, die met overheidssteun zijn ge bouwd; 11. Actieve welvaartspoliliek o.a. door productieve werkverschaffing tegen behoorlijk loon; 12. Beschermende maatre gelen voor den middenstand. Bevordering van de nationale industrie; 13. Bevordering van het verkrijgen in eigendom van woning, land en opstal; 14. Afschaffing van den diensldwang. Geleidelijke ontwapening, voe rende naar nationale ontwapening, 15. Re geling van de rechtspositie van het over heidspersoneel; 16. Centralisatie van het on derwijs in Nederland en doorvoering van de gelijkstelling van het openbaar en het bij zonder onderwijs in onze gebiedsdeelen bui ten Europa; 17. Uitbreiding en verbetering van het nijverheids- en landbouwonderwijs; 18. Algemeen verplicht stellen van het 7do leerjaar; 19. Het treffen van regeerings- maalregelen voor den economischen opbloei van Suriname en van de West-Indische eilanden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw J. H. Kruin, te 's-Gravenhage, oud-lid en voorzitter van de commissie van bijstand voor de uitvoe ring van de Beurswet 1914, thans commis saris en voorzitter van de financieele com missie der Nederlandsche Uitvoermaat- schappijis benoemd tot ridder der orde van Oranje-Nassau luitenant ter zee der lste klasse T. L. Kruyshet versiersel te dragee met de zwaardenis toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eeremedaille in brons, aan L. Janosen, letterzetter bij de N.Y. Emmanuel Smects' Steendrukkerij, te Weert Het avondfeest ten Hove te Arasterdam was gisteravond zeer druk bezocht. Er wa ren ongeveer 1100 uilnoodigingen verzon den. Om kwart over negenen verschenen de Koningin en de Prins onder de talrijke gas ten in de Burgerzaal. De Koningin droeg een avondtoilet van witte gebrocheerde zijde, afgezet met reseda en versierd met paarlen en edelgesteenten. In het haar droeg de Vorstin een diadeem, om den hals een pa relsnoer. Prins Hendrik was in admiraals- uniform. In de toonzaal speelde een achter palmen verborgen strijkorkest; de buffetten waren in de zijzalen aangericht. De Koningin vertoefde lot bij halftwaalf onder haar gasten en liet in den loop van den avond velen bij zich ontbieden, terwijl Prins Hendrik zich tusschen hen bewoog en met velen een gesprek aanknoopte. B. en W. te Rotterdam stellen naar aanleiding van de onlangs door den Raad aangenomen motic-Schouten voor, om met ingang van 1 Juni a s. de wedden van Het gemeentepersoneel tijdelijk, en wel uiter lijk tot 1 Mei 1990, met 2 pCt. te vermin deren. B. en W. steilcn tevens den Raad voor den vermenigvuldigingsfactor voor het ko mende belastingjaar voor de gemeentelijke inkomstenbelasting van 1.1 te verhoogen tot 1.3een verhooging dus van circa 2 pCt. Ingediend zijn bij de Tweede Kamer nola's van wijziging op de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Pen sioenwetten voor de land- en zeemacht; deze wijzigingen zijn van redactioneelen aard. Voorts is ingediend een nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Militaire Weduwen wet 1922, strekkende om in het belang van een wet tige uitvoering van de bepalingen nopens uilbetaling en eindiging van pensioenen die bepalingen ten opzichte van alle pensioenen enz. geheel met elkander in overeenstem ming te doen zijn. Voorts i3 eindverslag uit gebracht over het ontwerp-Pensioenwet voor de vrijwilligers bij den Landstorm. Door de Alg. Synodale Commissie der Ned.-IIerv. Kerk werden gisteren de aangelegenheden van de Algemeene Wedu wen- en Weezenbeurs behandeld. De con tribution der dienstdoende predikanten ver minderden met f 10. Daarentegen vermeer derden de inkomsten krachtens art. 3 a-j met f 567.50. Afdeeling IV bracht f 2794.23 minder >op ten gevolge van mindere ont vangst van 10 pCt. der vacaturegelden. Hieruit blijkt, dat het aantal vacaturen eenigszins gaat verminderen. Uit het saldo van het „Weekblad der Ned.-IIerv. Kerk" werd weder f 800 ontvangen. Een uitkeering van f 275 (d. i. f 205 benevens f 70 sup pletie) werd gedaan aan 382 weduwen,. 7 minderjarigen en 19 erven tegenover resp. 394, 7 en 2 in het vorige jaar. Hel totaal bedrag der uitkeeringen is f 107.092.74, d. i. f 1053.09 meer dan in 1923. De Synode zal over bet bedrag der uit keering in dit jaar hebben le beslissen. Het zal echter in geen geval minder dan .vroe ger behoeven te zijn. Nu volgen de aangelegenheden van de Synodale Bijbelvertaling des N. T. en van den z.g. Vervolgbundel. Daarna de aangele genheden van de Algemeene Kas. Het blijkt dal een zeker aantal gemeenten achterstal lig bleef in de betaling van de quota en van de daarop geheven 10 pCt. Daarentegen werd van de over vorige jaren achterstallig gebleven quota f 774 betaald. Het hulppensioenfonds voor emeriti-pre dikanten telt 381 deelgercchtigde gemeenten met 525 plaatsen, waarvan 18 met 18 plaat sen zich hebben „uitgekocht". Een uitkee ring werd gedaan aan 50 predikanten en 5 erven. Over 1925 kan liet bedrag der uit keering op f 120 worden bepaald. Het Studiefonds zal, indien f 500 wordt ontvangen uit de balen van den Vervolg bundel, f 800 beschikbaar hebben voor uit keering, waarbij dan komen f 400 uit het Fonds Racer-Tak. Derhalve f 1200 in het geheel. Een tiental aanvragen om steun zijn in gekomen en worden behandeld. Na het Fonds van het gebouw der Algem. Synode komt de rekening van de Generale Kas aan de orde. De ontvangsten bedroegen f 68.546.68, waaronder f 5096.90 gekweekte rente. Voor uitkeering is beschikbaar f 65.537.68, le vermeerderen met f 2850 wegens vrijgevallen subsidies, waarover binnen den voorgeschreven termijn niet is beschikt. Op de agenda slaan 117 aanvragen om steun van gemeenten en personen. Met de behandeling wordt een begin gemaakt. Op het oogenblik vertoeven in ons land de heeren dr. J. Spencer Low, geneeskundig inspecteur aan het ministerie van volksge zondheid in Engeland; dr. Cr. Leighlon, van het Schotsche departement van volksge zondheid; A. Goffon, eerste veearlsenijkun- dig inspecteur te Edinburg, en het raads lid Harvey, voorzitter van de gezondheids commissie le Edinburg. Deze heeren maken een studiereis, speciaal met bet oog op onze uitvoerkeuring van vleesch en namen daar bij levens in oogenschouw onze moderne abattoirs. Zij worden vergezeld cn voorge licht door dr. Bergen, directeur van den veearlsenijkundigen dienst, cn dr. Ten Sande inspecteur in algemeenen dienst van den vecartsenijkundigen dienst. Donderdag hebben de heeren met de ex portkeuring in de exporlslachlerijen en fa brieken van Lion te Boxmeer kennis ge maakt en een bezoek gebracht aan het abat toir te Nijmegen. Gisteren hebben zij abat toir en keuring te Tilburg bezichtigd en de exportkeuringen in de slachterijen van Har- tog en Zwanenberg te Osj. De volgende week zullen de gasten ver schillende Rijkskeuringsdienslen bezoeken cn tevens een bezoek brengen aan de vete rinaire afdeeling van het centraal laborato rium voor de volksgezondheid, waar zij ont vangen zullen worden door den chef dier afdeeling. den dierenarts dr. Frenkel. „De Tribune" van gisteravond meldt; Naar aanleiding van mededeelingen in de vijandige pers deelen wij mede, dat het volledige partijbestuur morgen, Zaterdag, voor hel eerst na het congres te za'men komt. Hel P. B. zal dan uilvoering geven aan heigeen het congres bet heeft opgedra gen, en levens de door onze tegenstanders geschapen nieuwe situatie, voor zoover noo dig, onder de oogen zien. Maandag zal dus het een en ander in de krant daaromtrent worden gepubliceerd. Bekroningen 6de tijdelijke Tentoon stelling te Heemstede, De volgende bekroningen zijn door de In ternationale Jury toegekend H. Heesberge, tuinbaas Huize Belvédère, Overveen, een Zilveren een bronzen me daille, zijnde eerste prijzen, voor een Groep Cineraria's en Gloxinia's. Kweckerij „Bosch en Hoven" te Heem stede, als eerste prijs een verguld zilveren medaille voor een fantasiestuk met heibloe men opgemaakt (Vliegmachine Holland- Indië-Vlucht.) Firma F. van Dort en Zn., te Heemstede: een bronzen medaille en een eervolle ver melding voor 2 vakken Pelargonium Zonale. Firma Q. van den Berg en Zonen, te Heemstede, een verguld zilveren medaille (de prijs) voor een groep afgesneden Dar win tulpen. Kweekerij „Bentveld" te Aerdenhout, een gouden, twee zilveren en twee bronzen me dailles voor haar inzending afgesneden rozen. Fr. Matfches, Horlenzien-Kulturen, Otten- dork-Okril'la, bij Dresden, Eere-prijs ter waarde van f 200 voor een groep nieuwe Hortensia's Vilmorin, Andrieux en Oie, Parijs, Gou den medaille van de Gemeente Noordwijker- hout, benevens gewone gouden medaille; aan een inzending versohe groenten, bene vens verguld zilveren medaille voor een col lectie Violieren. Afdeeling Heemstede, der „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Gouden medaille, benevens een geldprijs van f 200, als besluursprijs, voor een groote groep afgesneden Darwin- en andere Late Tulpen. Aan deze zending is bovendien toe RECLAME. 3118 gekend de Zilveren Medaille van Z. K. II. den Prins der Nederlanden. Joh. Hoogen-steyn en Zonen, te Benne- broek, Eereprijs ter waarde van f150, voor haar inzending afgesneden Lathyrus. D. Baardse Dz te Aalsmeer, Eereprijs Ier waarde van f 500 voor de groep nieuwe Hor tensia's, aan welke groep tevens werd uit gereikt de Zilveren Medaille van H. M. de Koningin-Moeder. Fiima D. Spaargaren Mz. en Zonen, te Aalsmeer. Goud-en medaille aan groep Cyclamen, zilveren medaille aau perken Reseda's, Bronzen medaille aan groep Hor- sensia Parcifal. Nijraeegsche Veiling, te Nijmegen. Eere prijs ter waarde van f 200 voor groote groep potplanten. Gebrs. C. en W. Keessen, te Aalsmeer, Zilveren medaille voor Vale Viola Comuta Ilona, bronzen medaille voor 10 vazen La thyrus en Eervolle vermelding voor 2 vazen Violieren. W. Lodder, kweekerij „Gclria" te Ilecs, bij Nijmegen. Verguld Zilveren medaille voor groep afgesneden bloemen van Ger- bera Jamesoni en bronzen medaille voor groep Phyllocaclus Aokermanni. S. J. Schoon, le Akersloot, Zilveren me daille voor vaas Lelies. Alb. Bos Hzn., te Overveen, Verguld Zil veren medaille voor groep afgesneden tul pen, met gelukwens oh der Jury voor de keurige rangschikking. Bier en Ankersmit, te Melle bij Gent. Eereprijs ter waaTde van f 100 voor vaas Cymbidium. N. V. Van Paddenburg's Handeiskwec- kerij „De Morgenzon", te Ouderkerk. Zilve ren medaille voor Gloxinia's. C. R. van Empelen, Bloemenmagazijn, te Heemstede. Eereprijs van f200 voor groep Bindwerk. W. van Veen, le Leiden, Zilveren me daille voor kuipjes met Geum hybr. „Prin ses Juliana". J. H. Spanjaard, te Santpoort, Zilveren medaille voor collectie eetbare Oham- pignens. G. Lubbe Thn., te Oegstgeest, bronzen medaille voor Trofllius-zaairlrngen. A. Koper, te Bennebroek, Gouden Me daille, plus f25 voor de Rotspartij. Firma Ruysselaere, te Loochristy, bij Gent, Gouden medaille plus f 25 voor groep Rhododendrons. Het Nieuwe Nederl. Tooneel. Hel tableau de la troupe van het Nieuwe Nederlandsche Tooneel is als volgt samen gesteld: Artistiek leider: Louis Saalborn. Gasten: Mevrouw Jacqueline Royaards Sandberg. mevrouw Greta Braakensiek en Louis de Vries. Spelenden; de dames: Sophie de Vries, Anna Sablairolles, Marie MeunierNagte- gaal, Hélène TroepVink, Henriette Dem- nrink, Lize van der Raay, Miep van den Berg, Dina van Krieken en de heeren: Loui3 Saalborn, Bart Kreeft, John Gobau, Oscar Tourniaire; Elias van Praag, Carl Veerhoff, Philip de Vries, Johan te Wechel, Rien van Noppen, Jan Weniraa en Frans Nienhuys. Administrateur: C. Janse Kok. NIEUWE UITGAVEN. De N. V. Drukkerij- en Uitgeversmaat schappij De Vlijt te Arnhem'heeft dezer da gen uitgegeven een gids der voornaamste gemeenten van Nederland meer in het bij zonder ten behoeve van officieren en amb tenaren van rijk, provincie en gemeente. Het lijvige deel, dat niet minder dan 343 pagina's'bevat, is samengesteld onder lei ding van den lieer J. W. F. Bakhuis, lste luitenant, secretaris van den Krijgsraad te 's-Gravenhage en is voor de bovenvermelde personen van groote waarde, da-ar hel bij aanstelling, overplaatsing en sollicitatie naar een voor den betrokken ambtenaar geheel vreemde stad voor hen altijd zeer moeilijk is van te voren zoodanige gegevens te verzamelen, dat onnoodige kosten door onbekendheid met plaatselijke omstandighe den voorkomen worden. Kortom, een hoek, dat wij ten sterkste uit volle overtuiging kunnen aanbevelen. Wij ontvingen het gedenkboek der Staats spoor- en tramwegen in Nedorlandsch- Indië, hitgegeven door de Topografische in richting le Weltevreden en samengesteld door den hoofdambtenaar S. A. Reilsma ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den dienst. In het meer dan 200 pagina s dikke boek wordt den lezer de geheele voor geschiedenis, ontstaan, ontwikkeling en huidige exploitatie duidelijk gemaakt. Tal van fraaie illustraties geven hier aan.' zij het ook gering, beeld van de ontzettende verkeersmoeilijkheden, welke bij den aan leg van een nieuwe lijn zijn te overwinnen. De omslag en de boekversiering zijn ont worpen door den heer D. Rühi Jr., sierkun stenaar te Bandoeng. De luchtfoto's werden genomen door dien Fototechnischen dienst van de LegorluchU vaartafdeeling.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5