Sfc ft s AGENDA. De regels voor den weg. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Zondag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Openbare sa- rr.enliom.-ten. 'g Avonds, te halfzeven, de heer N. E. Breeman, van Oegstgeest. „Jeruël" (Middelstegracht 3)Plechtige dienst. 7 uur. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Maandag. „In den Vergulden Turk": Gewone jaar- lijksche alg. vergadering van aandeelh. N.V. Leddsche Exploitatie-Mij. van Onroerende Goederen. 4 uur. Notszaal: Buitengewone alg. vergadering Ver. van Oud-Leerlingen van het Gen. „Mathesis Scientiarum Genitrix". 8 uur. Pieterskerk: Holl. Concert-Dir. dr. G. de Koos. Concert 8 uur. Schouwburg: N.V. Ver. Rolterdamsch Ilof- stad-Tooneel. „En als de ster bleef stille slaan8 uur. N oord w ij k-a a n-Z e e, Palace-Holel: Jaarlijksche alg. vergadering van aandeelh. N.V. Hotel-Mij. „Noordwijk-aan-Zee". 3 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markl 8, tel. 5.52. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht <8, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tol v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargeno men door de doctoren Horst, tel. 2258; Kist, tel. 1202; Seret, tel. 581, en Timmermans, tel. 303. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. (Vervolg en Slot), 'Alle andere voertuigen, uitgezonderd kruiwagens, kinderwagens en dergelijke voertuigjes moeien tussehen een uur na zonsomdergaing en een uur voor zonsopgang aan de voorzijde minstens een wit licht voeren, ier linkerzijde van het voertuig of a'am het meest uitstekende deel van de la ding geplaatst. f dus <00 of zoo maar iv«l zoo Oliché's „Do Kampioen". Het Motor- of Rijwielreglement laat voor voortuigen op vaste assen d w. z. zonder veeren, een andere wijze van plaatsing van het licht toe. Het verdient echter aanbeve ling het licht, indien eenigszins mogelijk, links te plaatsen. Hangt bij deze voertuigen bet licht onder aan de as, dan dient men zorg te dragen dat de lantaarn alleen naar de voorzijde wit licht geelt. Het is ten zeerste gewenscht, alle rij- en voertuigen aan de achterzijde of aan het verst naar achter uitstekende gedeelte van den wagen of van de vervoerd wordende vracht te voorzien van een rooden reflector ol van een lantaarn met rood licht. Ook stilstaande rij- en voertuigen móeten de voorgeschreven lichten voeren. Zet des avonds en des nachts geen wagen op den weg zonder wit licht aan de voorzijde en rood licht aan de achterzijde, En hiermede zijn wij aan het einde ge komen van onze uiteenzetting der voor naamste verkeersregels. Mogen een nauw keurige bestudeering ervan er toe bijdragen het publiek met het verkeer vertrouwd te maken, waardoor dan het aantal verkeers ongevallen tot een minimum beperkt zal worden. Het Prov. Kerkbestuur van Overijsci heeft als candidaat tot den H. Dienst in de Ncd. Herv. ICcrk toegelaten den heer W. Tj. Klumper, alhier. Voor het examen voor apothekers assistent zijn hier geslaagd de dames E. Turksma, geb. in Den Haag, en J. M. van VI aar dinger, geb. (e Schiedam. Hedenmorgen werd onder groole be langstelling aan de Zijlpoort ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den knaap SL, die te Zoetermccr door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Op de kist lag een krans. Naast de baar liepen aan bedde zijden een tiental leerlingen zijner klasse, die allen een krans of palm droegen. De beaarding werd verricht door pastoor Beu kers. O. a. werden bij de plechtigheid opge merkt de burgemeester en de secretaris der gemeente Zoetermeer. Een oom van den plotseling uit het leven gerukte bedankte alle aanwezigen en in het bijzonder den genoemden burgemeester en den secretaris voor hun tegenwoordigheid en voor hetgeen zij hebben gedaan na het ongeval. Morgen zal de laatste van de reeks samenkomsten 1924/25 der Ret.-Soc. Ver. worden gehouden. Deze samenkomst heeft, bijwijze van proef, 's morgens plaats. Het bestuur hoopt in deze laatste samenkomst zeer veel van de leden en begunstigers Ie mogen zien, Vermoedelijk in verband met het schoone zomerweer, dat nu niet bepaald tot een bezoek aan de bioscoop uitlokt, was er gisteravond in het Lujcor-t heater slechts heel weinig publiek, maar, laten wij ei direct bijvoegen, het handjevol bezoekers dat er was, heeft genoten van een buitenge woon mooie film. Qua spel, regie en tech niek slaat deze_ Mm ongetwijfeld boven aan in de rij der films uit de Gouden Serie. Mille Huguetle Duflos in de hoofdrol dwingt ieders bewondering af, terwijl ook de minder belangrijkste rollen op uilsteken- de wijze bezet zijn. Het hijprogramma mogo niet erg uitgebreid zijn (alleen een heel mooie gekleurde prismafilm) „Koenigs- mark" vergoedt veel en biedt „elck wat wils" in den vorm van schitterende natuur tafereeltjes, sensalioneele kasteelbrandea, mooie interieurs, enz. Koirbom „Koenigsmark" is een film, die iederen bioscoopliefhebber een lust voor de oogen zal zijn en die wij hier met een gerust hart kunnen aanbevelen. Het strijkje echter is wel eens beter geweest In het Casino-theater was de zaal ook slechts matig bezet. Na een aardig voor programma met de gewone snufjes, als natuurtafreelljes', de Parijsche mode, van overal en de bloemententoonstelling te Heem stede benevens de begrafenis van Louis Bouwmeester, wordt er voor de tweede week vertoond „De Dief van Bagdad". Ge zien het groole succes van de vorige week, toen bijna iederen avond het gezellige thea ter uitverkocht was, gelooven wij wel, dat ook deze week „De Dief" volle zalen zal trekken Zooals reeds voorloopig door ons werd medegedeeld, Zal as. Dinsdagavond een wijdingsbijeenkomst plaats vinden in de Hooglandsche Kerk. Leider van deze bijeen komst zal zijn dr. J. Riemens. Medewerking verleenen het kerkkoor „Ex Animo, dir. W. F. Kools, van Rotterdam, de heer Frans Kriek, cello, en de heer L. Koole, orgel. De bijeenkomst zal geopend worden met gebed en het gemeenschappelijk zingen van Gezang 147 2. Het programma vermeldt verder: Zen dingslied (koor), G. F. Handel 1685; Hem in 't hart te dragen* (koor) Kart Breidenstein; Sarabanda (voor cello en orgel) G. F. Han del; Avond (voor koor met alt-solo) W. F. Kools; Declamatie van het gedicht „Jezus' Hemelvaart", van W. F. Staring, door dr. J, Riemens; Kirchenaria (voor cello en orgel) Stradello; Christus heeft overwonnen (koor) Joh. Seb. Bach; 's Heeren intocht (koor), G. F. Handel; Psalm 1468 (gemeen schappelijk). De toegang tot de kerk en de plaatsen zijn vrij. Aan den ingang zullen gratis tekst boekjes worden uitgereikt, terwijl bij het uitgaan een collecte zal worden gehouden ten bate van de Zending. In de kunslgieterij ProwaseckStoken, tot voor korten tijd te Voorschoten, thans alhier, Koenesleeg, nabij de Hoogewoerd, wordt thans tentoongesteld een bronzen vaas ter hoogte van 1.70 M. bestemd voor het nieuwe Raadhuis, door de Provinciale Stalen van Zuid-Holland aan de gemeente Rotterdam aangeboden. De vaas is gemodelleerd door den beeld houwer Ingenhousz, te 's-Gravenhage. Op den brceden voet zijn de wapens van Zuid-Holland en Rotterdam aangebracht, terwijl de vaas is gekroond met een vrou wenbeeld, symboliseerd de groenten- en fruitcultuur in het Westland. x Dl is het eerste kunstwerk, dat in de werkplaats alhier werd afgewerkt. Velen zullen zich afgevraagd hebben, waarom de tram, die bij den olficieelen proefrit Donderdagmiddag niet verder dan de Poelbrug reed, gistermiddag toch op de Haarlemmerstraat beeft gereden. Ter toe lichting moge hel volgende dienen: Zooals bekend waren er bij de directies der N. Z. H. T. M. en H. T. M. moeilijkheden ont slaan omtrent de rails c*p het emplacement bij den Stationsweg. Ten einde dienaangaande tot een voor beide partijen bevredigende oplossing lo ko men, hebben gistermiddag de Commissie voor heit Rijkstoezichl op de Spoorwegen, de hoofdingenieur-directeur, de hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat, benevens de di recteuren der beide Tramwegmaatschap pijen, de heeren Weijerman en Burgersdijk, een bezoek aan Leiden gebracht en zich van de toestanden ter plaatse op de hoogte gesteld. Nadat alles bezichtigd was, besliste de Rijkscommissie, dat voorloopig de II. T. M. -haar eindpunt zal hebben aan den Rijns- burgcrweg, nabij de Poelbrug, en dat, zoo- dra het emplacement der N. Z. H. T. M. zal zijn verbouwd, hetgeen over acht weken ongeveer het geval zal zijn, de trams door rijden tot aan het eind van de Haarlemmer straat. Van den spoorweg af lot aan het einde van het emplacement zal de H. T. M. over haar eigen, nog aan te leggen rails rijden. Toen de tram gisteren de Janvossen- steeg naderde, stonden daar cenige winke liers gereed met een groot rood bord, waarop met wille letters stond geschilderd: „H. T. M.Jbesluurders I Rijdt zooals ge dot gewend zijt in het centrum van Den Haag, nl. kalm. Neemt geen voorbeeld aan het rijden van de trams der N. Z. H. T. M. op de Hooge woerd en de Breesfraai". Heden heropent de heer A. J. Roden burg in het perceel Sophiastraat 36 zijn winkel in kaas, boter, melk, eieren, worst en fijne vleeschwaren. Door eenige ingrij pende veranderringen heeft de winkel een geheel ander aanzien gekregen. De nette granietvloer van de heeren Groene wogen en Doeven en de keurige wille tegelwanden maken reeds direct een frisschen, zindelij- ken indruk, wat bij een dergelijke zaak toch een eerste vereischte is. De winkel is van binnen en van builen heel wat opgeknapt door het werk van de schildersassocialie; het geheel geschiedde onder toezicht van den aannemer Van Oostrum, die ook het timmerwerk verzorgde. Het metselwerk werd verrioht door de heeren Van Rooijen en Zierikzee, terwijl de mooie electrische lichtinstallatie door den heer Baars in orde werd gebracht. Zeker een zaak, die, hoewel niet grootscfi van opzet, in deze wijk wel .toonen zal Jjg- staansreoht te hebben. L. H. en A. K, alhier woonachtig, de den aangifte bij de politie (e Oegslgeesl, dat zij ec-n dezer laatste nachten omstreeks 12 uur, ter hoogle van „Rhijnhof" zijn aange rand en mishandeld door drie heeren en een dame, gezeten in een auto. De politie doet onderzoek. De' boekhandelaar A. M. van Zwicht heeft op den hoek van Apothekersdijk en Princessekade op de plaats van de oude een nieuwe kiosk doen verrijzen Het aardige gebouwtje maakt met zijn gezellige ruiljes en frissche kleur een [leurigen indruk. Het bevat een schat van lichte lectuur als ro mannetjes, modebladen, geïllustreerde tijd schriften, enz., kortom allemaal boekjes, welke men „en passant" er even koopt. Gistermiddag te ongeveer halfeen had de 54-jarige K. C. L. bij het verrichten van werkzaamheden op een scheepswerf aan de Waard liet ongeluk van het gangboord van een schip te vallen, waarbij hij terecht kwam op een l'/> M. lager gelegen stelling. Een bloedneus was het gevolg, terwijl hij over hevige pijnen in pols en rug klaagde. De Eerste Hulpdienst bracht hem per auto naar zijn woning. Aan het politiebureau alhier is een heerenrijwiel, merk „Antilope" gedeponeerd, hetwelk gisteren den geheelen namiddag op de Nieuwe Mare onbeheerd is achterge bleven. Na de j.l. gehouden veemarkt wordt vermist een wit lam, oud 6 weken, gemerkt met rooden streep op neus. nek en staart. In de veestal van den heer Dieben is geschut een witte melkgeit. welke op de markt is achtergebleven. De „Sts,-Crl." bevat de statuten van de poslduivenver. „De Bonte Duif", geves tigd alhier. Het programma voor het Parkconcert op a.s. Dinsdagavond, te acht uur, luidt: No. 1. Feeslmarsch 1574-3 October-1924 (lste uitvoering). Joh. C. Geijp; 2. Ouverture „Ruy-BIas", Mendelssohn; 3. GaSté", wals. Waldleugel; 4. Fanlaisie uit „Hansel und Gretel" (lste uitvoering). Humperdinck; 5. Polichinel". Rondo, Joh. C. Geijp; 6. Am Golf von Neapel", wals, La Guardia; 7. Les Cadets de Brabant", marsch (lste uitvoe ring). Turine. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, fe tifen uur, ds J. Wuile. •Eglise wallone: Diraanche matin, 4 10'/i heures, Mr. Ch. Krafft, pasteur 4 Harlem, to. Mr. Cler. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, dB. J. Ph. Makkink. Ned. Protestantenbond, Remonslr, kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag te kwar tier over twaalf unr, Kinderkerk, ds. J. Ph. Makkink. Rel. Soc. Vereeniging, Nutszaal: Zondag morgen, Ie hal fell, ds. A. R. de Jon g, van Bussum. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, de. A. van der Wissel. Vrije Kaïth. Kerk, Bonifaciuekapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, le halfelf, dienst. Het strand is de volgende week op Vrijdag onveilig van Scheveningen tot bet Wassenaarsche Slag wegens het schie ten met mitrailleurs, van fialftien voorm. tot halfdrie nam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen waardoor de onveiligheid van het strand woidt aangeduid, zijn ingehaald. Het bestuur van den Bonds Ver. Westland heeft gisteren besloten, bij de in voering van den zomertjjd in het tuinbouw bedrijf naar den zonnetijd te bljjven leven. Deze regelingen kan rekeoen op dtn steun van vereenigingto en genootschappen, welke werkzaam znjn op bet gebied van het bur gerlijk leven in het Wtetland. Aan de recherche te Rotterdajn was bekend geworden, dat eenige mannen voornemens waren, op straat door hm ver vaardigde rijwielbelastlngmarken te verkoo- pen, en dat zy zich voor den verkoop zouden opstelion op drukke verkeerspunten, voornamelijk bjj bruggen. Naar aanleiding hiervan zijn op hot Stieltjesplein onder hevig verzet hunnerzijds, gearresteerd de losso werklieden A. K., J. L. van B. en W. L. L., die, overgebracht naar het po litiebureau aan de Nassaukade, in het beat bleken te zijn van een twintigtal vrjj slordig nagemaakte rywielbelastingmerken. De ge arresteerde J. L. van B. bekende, deze mer ken gemaakt te hebben, en in zijn woning zijn bij huiszoeking, dan ook in beslag ge nomen een pers en eenige platen alumi nium. Als verdacht van medeplichtigheid zijn verder ook aangehouden de losse werk lieden J. M. K. en J. B. N3 verhoor zijn A. K. en J. L. van B. opgestoten, ec zijn de andere losse werklieden voorloopig op vrjje voeten gelaten. Eeeds geruimen tjjd geleden moet bjj de familie Post, aan den Konin ginneweg te Hilversum, die in Zwitserknd vertoeft, zjjn ingebroken. Men heeft dit nu pas ontdekt. De eigenaar is door de politie per telegram opgeroepen. I i i De heer J. J. Fischer, in De Bilt, vroeger te Utrecht woonachtig, is gister ochtend op den straatweg tussehen Utrecht en De Bilt bij het oversteken dioor een auto aangereden. Gewond aan beenen en hoofd werd het slachtoffer naar de Rijks klinieken te Utrecht overgebracht, waar hg in den middag is overleden. Aanstonds na het ongeval heeft de heer F. verklaard, dat den autobestuurder geen schuld treft. Op de Staatsmijn „Maurits" is de 18-jarige W. Gehrman, in dienst bij de Induskiieele Beton Maatschappij, te Amsterdam, terwjjl hij werkzaamheden ver richtte, bij de in aanbouw zijnde kolenwas- scberjj, gestruikeld en 10 Meter naar be neden gevallen. Hij werd dood opgenomen. Het bestuur van den „Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam" heelt een huurcontract gesloten met de directie der Posterijen voor het plaatsen van een opschrift in de ves tibules van-alle postkantoren. („Ned.") Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graal Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over. de afgeloopen week, eindigende 14 Mei, in Nederland uitgesproken 68 faillissemm- tcn tegen 85 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 April 1925 1606 faillissementen tegen over 1650 over hetzelfde tijjperk van het vorige jaar. Eerste jager, ziet een haas en legt aan: „Ziezoo, haasje, maak jij je testament maar." Hij schiet mis. Tweede jager: „In orde, kameraad. Kijk, hg loopt ai naar den notaris." HAARLEMSCHE RECHTBANK. Fietsendiefstal. J. van G., 41 jaar, banketbakker, die al een paar keer voorwaardelijk is ver oordeeld, had in April te Haarlem een fiets weggenomen, die daar voor het postkantoor stond. Met de fiets was fiij in de richting Leiden gegaan. Te Lisse was de band van de fiets ge sprongen, waarom Van G. daar een andere fiets had weggenomen, die hij daar zag staan. Te Leiden werd hij aangehouden. Het O. M. requireerdo in deze zaak vier maanden, met aftrek van preventief. De verdediger, rar. Van Eek, zaide, dat bekl. al veto jaren in een krankzinnigen gesticht is geweest en dat hij alleen steelt, wanneer hij in nood zit. PI. pleitte clementie. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schnldenkwestie. Mosoel, In den Franschen Kabinetsraad is aan Caillaux en Briand opgedragen de kwestie der intergeallieerde schulden le bestudeeren. L'Affaire est en marche. Eindelijk! De „Times"-correspondent te Genève seint Ik verneem dat bet zoo goed als zeker is, dat de Volkenbondscommissie van onder zoek in zake de grens tussehen Irak en Turkije niet in staat zal zijn haar rapport voor te leggen aan de Raadszitting van Juni. Het is derhalve waarschijnlijk, dat de Mo- soel-kwestie niet vóór September besproken zal worden door den Raad. DUITSCHLAND. Hindenburg en de Duitsche Staten politieke proefbal lons. Rijkspresident Hindenburg nam gisteren de gelukwenschen in ontvangst der ver tegenwoordigers van al de 18 Duitsche lan den, waarbij de Pruisische minister-presi dent Braun er in zijn toespraak op wees, dat inzonderheid de woorden in het pro gramma van den Rijkspresident, volgens welke hij de eigenaardigheden der verschil lende Duitsche landen wil ontzien en aan hun wenschen en nooden naar zijn vermo gen tegemoet komen een vreugdevollen weerklank hebben gevonden. In zijn antwoord verklaarde de Rijks- president o.a. dat de Kijkslanden tot lots- gemeenschap zijn verbonden en in deze ja ren van gemeenschappelijken nood en lij den meer dan ooit zijn samengevoegd. Xa afloop van de receptie bood Hinden burg aan de vertegenwoordigers der laai den een lunch aan, waarbij zijn schoon dochter als gastvrouw optrad. In den Rijksdag deed gisteren het ge rucht de ronde, dat in het begin van de volgende week pogingen tot uitbreiding van do in het Rijk bestaande regeeringscoalitie zullen worden ondernomen. De Rijkskan selier zou zich daartoe persoonlijk in ver binding stellen met democraten en sociaal democraten. Xaar aanleiding der vermoedens, dat de Volkspartij voornemens zou zijn^ te treden in een kabinet der groote coalitie in Prui sen, verneemt echter de „Zeit" uit parle mentaire kringen, dat het besluit der Volkspartij om nooit meer in de groote coalitie te treden onherroepelijk en defini tief is. Allemaal politieke proefballons? Do portefeuille voor het bezette gebied, die nog steeds door den Rijksminister van justitie wordt beheerd, zal weldra aan een afgevaardigde van het Centrum (genoemd worden de heeren Kaas en von Guerard) worden toevertrouwd. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Over den strijd in Marokko wordt ge hield: Gisteren hebben de Franschen de posten van Bibane en Daxmerich van pro viand voorzien. Zij hebben den post van Ghala bevrijd. Eergisteren hebben zij de versterkte stelling van Kkemis aangevallen. Zij dringen in de loopgraven van den vij and, dien zeer groote schade berok kenden. Hard gaat het dus toch niet met de operaties'i De voormalige Fransche minister-presi dent MaJvy is met een diplomatieke'opdracht der Fransche regeering te Madrid aange komen, om, volgens de bladen, de Spaan, scbo regeering te herinneren aan de ver plichtingen, die zij op zich heeft genomen door de Fransch-Spaansche overgenkomsten. ENGELAND. Winsten in hel bouwbedrijf V - - tegen hel communisme het liberale congres six George Lloyd hocge com missaris in Egypte. Het Lagerhuis heeft gisteren met 232 le gen 113 stemmen een voorstel van de ar beiderspartij verworpen, dat beoogde een einde te maken aan de hooge winsten in liet bouwbedrijf. Het conservatieve Lager huis-lid Dixey, die het voorstel bestreed, betoogde, dat bij een beoordeeling van de winst in het bouwbedrijf het gemiddelde cij fer over een groot aantal jaren in aanmer king dient te worden genomen. Minister Ne ville Chamberlaiü verklaarde, dat niemand meer dan hij belang had bij goedkoopen woningbouw, daar de regecring zich ver plicht heeft een groot aantal arbeiderswo ningen te laten bouwen Hij aarzelde niet te verklaren, dat het lol van do regeering afhangt van het nakumen dier belofte; niet temin achtte hij het voorstel onaannemelijk omdat de daarin verlangde maatregelen to drastisch zijn. De minister van BiimenI Zaken Joynson Hicks heeft in een rede te Londen gespro-, ken over de methodes der communisten. Hij zeide: „Wij zullen niet dulden, dat .an dere landen zich mengen in ons staatkun dig leven. Wij zijn verplicht te letten op de communistische beweging, welke door Moskou wordt geleid, en wij zullen ons af doende er legen wapenen. Wij zijn niet van zins dit land te laten ontaarden lot een communistische republiek. Wij zijn het moe de, dat menschen naar Engeland komen om den klassenstrijd te verscherpen en ons staatkundig leven le vernietigen." Hot jaarlijksch -congres van de Iib«_ ale partij, dat op het oogenblik le Scarbor. gh vergadert en waaraan ongeveer 1000 leden der partij deelnemen, heeft de volgende mo tie aangenomen: „De vergadering dcT liberale partij bo treurt het ten zeerste, dat het Protocol var Genève, zonder dat een debat in het paria, ment plaats had, en bloc door de tegen-* woordige regeering is verworpen, zooals zij eveneens betreurt, dat de Labour-regcering verleden jaar het onlwerp-verdrag nopena den wederzijdschen bijstand van dg hand heeft gewezen. „De vergadering is van meening, dal liet Protocol de beste tot nu toe bestaande basig vormt om met behulp van den Volkenbond den wereldvrede te handhaven, om te komen lot ontwapening en om het beginsel van arbitrage in de plaats van oorlogen te stellen. „De vergadering juicht het toe, dal het Protocol op de eerstvolgende bijeenkomst van den Volkenbond wederom op de agenda; zal worden geplaatst, waardoor het moge lijk wordt amendementen voor te stellen, welke er toe kunnen leiden, dat het Proto-. col voor alle regeeringen aannemelijk wordt." Het Lagerhuislid sir George Lloyd, oud- goeverneur van Bombay en een befaamd kenner van de politiek, is benoemd tot com missaris-generaal in Egypte, als opvolger van generaal Allenby. ITALIË. 1 Vrouwenkiesrecht* De Kamer heeft een wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de vrouwen het kies recht voor de bestuurslichamen wordt ver leend. TSJECHO-SLOWAKIJE. 1 Crisis in de coalitie. De kwestie van de graanrechten heeft na wekenlang durende beraadslagingen tot een crisis in de politieke coalitie, ge leid. De sociaal-democraten houden aan hun standpunt vast en wijzen een schikking af. De invoering der graanrechten is nu we) niet in beginsel verworpen, maar is toen voor het oogenblik onzijdig verklaard. D0 ministerraad zal nu bij decreet glijdende graanrechten invoeren. De sociaal-democra tische ministers zullen dientengevolge uit het kabinet treden. Dat zijn de minister» van arbeid, van onderwijs en van social voorzorg. Het i9 nog niet zeker welken ont vang de wijziging van het kabinet zal aah-> nemen. VEREENIGDE STATEN. Generaal Miles, f Generaal Miles, de bevelhebber van het Amerikaansche leger in den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog, is gisteren, toen hij een vertooning van een reizend circus bijwoonde plotseling doodgebleven. Nelson Appleton Miles was den Ss!ei Augustus 1839 te Westminster in Mr—a- chüsetls geboren en was dus bijna 86 jaar oud. In 1861 trad hij al9 vrijwilliger in dienst en maakte snel promotie, zoodat hij op 25-jarigen leeftijd al9 generaal der vrij-, willigers reeds een legercorps aanvoerde. Aan het eind van den burgeroorlog ging hij over in geregelden dienst en bereikte langs den normalen weg den rang van luitenant- generaal. Den 5den October 1895 kwam hij aan het hoofd van het Amerikaansche le ger. Zijn slaat van dienst vermeldt tal van geslaagde veldtochten tegen de vijandige Indianen op de Westgrens, de onderdruk king van den opstand te Chicago in 189£ enz. Zoowel in den oorlog tegen de Span jaarden als in den oorlog op de Philippijneto had hij het opperbevel. BUITENLANDSCH GEMENGD. In het dorpje Suderwioh in Duitschland overleed dezer dagen een jong meisje aan tuberculose. Bij het opruimen van de zie kenkamer vond men in een koffer der over ledene tussehen kleedingslukken verborgen 'het geheel verdroogde lijkje van een pa»-, geboren kind, dat völgen9 de verklaringen van den geneesheer reeds twee jaar op dezelfde plaats moet hebben gelegen. Het kind moet hebben geleefd en door een si af op het hoofd zijn gedood. -»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2