Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 Ons Feuilleton. No. 19994. ZATERDAG 16 MEI Anno 1925 Officisele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. te Amsterdam. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTQSN 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren" prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags én Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te belalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 3 maanden 8.85, per weekv Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 8.8B portokosten. .v... 0.18. ■Trr. „0.18. Dit nummer beslaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. „DE HAND MEÏ HET LOTEEKEN" (uit het Engelsch van Baronesse Orczy) is de titel van het nienwe Feuilleton, waarmede weldra in ons Blad een begin zal worden gemaakt. DE DIRECTIE. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGER SCHOOL MET 5 j.-CURSUS EN DE HOO GERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES MET 5- en 6 j.-CURSUS. Burgemeester en Wetiicuders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, «dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.s., gelegen- lieid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen, bij voorkeur des Dinsdag van 23 uur n.m. en des Donderdags van 1112 uur v.m. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Mei 1925. 810G HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; .Gezien het verzoek van a. H. J. Nieuwenhoven, oin vergunning tot uitbreiding van de brood- en koekbak- kerij in het perceel Janvossensteeg No. $9, kadastraal bekend Sectie H. No. 1226 b. de N.Y. Automobiel- en Motorhandel „Het Motorhuis", om vergunning tot op richting van een verplaatsbare bewaar plaats vodr ten hoogste 185 Liter benzine in het perceel Morschsingel No. 2a, kadas traal bekend Sectie A No. 1284 en 1235. Gelet op de arfcfc. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, 'dat genoemde vérzoeken met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie .gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 30 Mei e.k. des voormiddags teh&lfolf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken In te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dut niet tot beroep gerechtigd j zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of eon zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Mei 1925. 8174 HINDERWET. 'urgemeester en Wethouders van Leiden /rengen ter algemeene kennis, dal door hen vergunning is verleend aan de N.V. Acety- lena te 's Gravenhage en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een ondergrondsche be waarplaats voor 2000 Liter benzine, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K No. 379-1 (oud No. 3758), aan de Hansenstraat. N. C. DE GIJSELAAR. Burgein. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1G Mei 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j f^engen ter algemeene kennis, dat de beslis- ring op liet verzoek van K. Louwrier, om vergunning lot oprichting van een brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Zuid- Bingel No. 21 en 23, kadastraal bekend Ge- meente Leiden, Sectie C No. 1565, is ver - 1 daagd. N. C DE GIJSELAAR. Burgem. i VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 1G Mei 1925 Hebt gij nog niet ingeschreven, doe het dan vlug, opdat het Ne- derlandsch Olympisch Comité wete, dat het Nederlandsche Volk deze Spelen voor Holland niet prijs wil geven. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt de giften eens ge restitueerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Heden ontvangen: J. N. L. B. f 1.A. B., te K., f 2.50; mr. M, de N. f 6. dr. v. I. f 200; J. V. v. W. f 60.—; jhr. C. C. R. f 25.—; juffr. L. f 10.—. P. C. M. H. f 2 50. Zoodat lot heden door ons ia totaal is ontvangen f 1258.50. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. Dagelijks zal door ons onder vermelding der initialen verantwoording worden gedaan van de ingekomen gelden. N. B. Het Olympisch Comité heeft da hulp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoefenen op de wijze waarop de gelden znllen wor den besteed. Voorzitter van het comité fs de heer G. H. de Marez Oyens, secretaris mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge. De namen der overige leden zullen spoedig bekend gemaakt worden. Leiden en de Olympische Spelen. We naderen den dag der beslissing ten aanzien van het vaststellen, waar dc Olym pische Spelen in 1928 zullen worden ge houden. Die beslissing moet vallen ten gunste van Amsterdam. Het is daarom ge- wenscht, dat degenen, die iets over hebben voor dit doel, dit vlug doen. En mogen wij in dit verband nog even er op wijzen, dat ook voor Leiden het doorgaan der spelen te Amsterdam van belang is? Ongetwijfeld zullen alle vreemdelingen, die er komen, niet alleen Amsterdam bezoeken, doch ook andere plaatsen in ons land bezichtigen. Daaronder kan Leiden zeer zeker behooren zoo „Vreemdelingenverkeer" op zijn post is en wie twijfelt er, of deze vereenlging zal 1 ait zijn? Zoo worden deze spelen ongetwijfeld tot Lotdsch belang! Wetsontwerp Weeldebelasting. liet wetsontwerp Weeldebelasting, dat reeds zooveel gemoederen in beweging heeft gebracht, gaf ook in de alhier gehouden vergadering van de Chr. Middenstandsver- eeniging, ruimschoots stof tot bespreking. In hel Nutsgebouw trad op de heer L. Altema, directeur van het Christelijk Mid denstands-Bureau, die als lid van den Mid dens tandsraad alle gevoerde besprekingen over deze kwestie meemaakte. Do voorzitter, de heer J. van der Steen, opende de brje en komst met gebed. Spr. gaf hierna het doel der vergadering aan, die niet was belegd om polite!;o overwegingen, maar alleen om op zakeltfko wgze van ïmduenstanders-standpiait het wetontwerp te beschouwen. De heer Attema> hierna het woord ver- kj ijgende, deelde mede, dat op 13 Februari 1925 door de Regeering een viertal wets ontwerpen werd ingediend, waarvan 8 een verlaging van den directen belastingdruk beoogden, terwijl het 4de, het veelbespro ken ontwerp Weeldebelasting, een verschui ving van den belastingdruk bedoelde. Poor een verlaging van de inkomstenbelasting en een wijziging van de verdedigings- en suc cessiebelasting wil de Minister van Financiën het complex directe belastingen verminderen daar het veel te awaar op de Nederlandsche bevolking drukt en bovendien onbillijk werkt Die f38.COO.OOO moeten nu gevonden wor den uit de Weeldeverteringsbelasting. Men kan daar verschillend tegenover etaan. Men kan als Speenhof! in „De Tel." de zaak in een bespottelijk daglicht stelten; men kan ook, als de Neutrale Middenstands bond doet, protestmeetings organiseeren, of ook een politieke hetze ontketenen. Sociaal-economische organisaties hebben echter een andere taak. Zij moeten niet in den Rogeerstoel gaan zitten of doen wat do taak der Volksvertegenwoordiging is. De Middenstand heeft zjfn belang aan het algemeen belang te toetsen. De Chr. en R.-K. Middenstands-hoofd- hcofdbesturen hebben zioh direct met elkaar in verbinding gesteld, toen bleek, dat het hoofdbestuur van den Neutralen Midden standsbond zijn eigen weg wensohte to gaan. Zij brachten hun bezwaren langs or- ganisatorischen weg btf den Middeostands- raad. Van uit Middenstandsoogpunt is er veel voor te zeggen, directe belasting door in directe te vervangen. Volgens de cijfers van het Bureau van do Statistiek gaat 85 pet. van alle belas tingbetalende burgers een inkomen van f3000 niet te boven. Al deze inkomens 1 beneden f3000 zullen dadelijk profiteereo van de verlaging der inkomstenbelasting, terwijl de wijziging der verdedigiDgs- en successiebelasting de grootere inkomens be- doelt te ontlasten. Het geld, dat hierdoor vrijkomt, is noodig voor kapitaalvorming. Elk jaar komen er in ons land ongeveer 2-5.000 gezinnen bij, waarvan eea kapitaal van 25000 maal f 12000 300 millioen, be- noodigd is. om woning, onderwas, werk- gelegenheid èn al het onmisbare voor het j leven te verschaffen. Voor den Middenstand, die van de koop kracht der bevolking leven mpet, is hier voor dus alles te zeggen. Volgens het plan van den Minister zuilen belast worden alle uitgaven, die niet be- hcoren tot het noodzakelijk levensonderhoud. Nauwelijks was het ontwerp verschenen, of de Middenstandsraad werd bijeengeroepeu. Deze Raad had een onderhoud met den Min, Z.Exc. was dadeljjk tot alle mogelijke mede werking bereid en verklaarde aan dezen vorm, die maar willekeurig uit eénige be kende vormen van weeldebelasting uit an dere landen naar de Fransche „Taxe de luxe" was genomen, niet te hechten, wan neer de Middenstandsraad mat een ander voorstel kwam, dat langs anderen weg bet zelfde resultaat zou hebben. Met volle sjmpathie van den Minister werd toto een Commissie uit den Middenstandsraad ge- vormd en door den Minister zelf in con tact gebracht met de desbetreffende af- deeling van het Departement vao Financiën, Reeds den 4den Maart werd het ontwerp in zijn oorspronkelijke© vorm prijsgegeven om plaats te maken voor een ontwerp, dat door de Commissie uit den Middenstands raad zou worden bewerkstelligd. Dat is dus reeds het eerste positieve resultaat, dat door den Middenstandsraad is bereikt Na nauwkeurige bostudeering en in over leg met alle mogelijke vakgroepen kwam de Commissie tot de slotsom, dat een ge heel nieuw systeem zou moeten worden ge volgd. Zooals oorspronkelp werd voorge steld, zouden ongeveer 250.000 winkeliers belasting moeten innen; de Commissie wilde de belasting bij de bron heffen, dus b$ fabrikant en importeur. Waar het niet mo gelijk is de bron te belasten, zal een omzet belasting worden geheven. Alleen bij wild, waar de bron niet is aan te boren, zal- de laatste verkcoper, in casu deai winkelier, do belasting zelf moeten innen. Volgens de nieuwe regeling zullen on geveer 25000 fabrikanten en importeurs voor de belasting moeten zorgen. Deze zjjn daarvoor administratief veel teter ingericht dan de winkeliers. Een groot-fabrikant ver klaarde aan de Commissie z$n boekhouding binnen veertien dagen daarvoor te kunnen inrichten. Was oorspronkelijk voorgesteld de be lasting te baseeren op het oriterium van prezen, de Commissie achtte prijzen, die aan een voortdurende schommeling onder hevig zjjn, in een wet uit den booze en stelde voor de artikelen te belasten, waar door fraudo meteen wordt ondervangen. Verder heeft de Commissie verschillen de artikelen, die belast zouden worden, doen vervallen, en andere^ die h.i. wel als weelde moeten aangemerkt worden, daar voor in de plaats gebracht. Eventueele con flicten zullen op aandringen van de Corar missie niet voor den rechter worden ge bracht, maar voor een deskundige Commissie. Ten slotte slelde de Commissie voor, om wanneer de belastingopbrengst de raming mocht te boven gaan, de meerdere opbrengst ten goede te doen komen aan de winkeliers en hotelhouders, om daarmede de zware personeele- en grondbelasting te verminde ren en een zekere vergoeding toe te kennen aan hen, die door deao wet met arbeid belast worden. Het feit, dat Minister Coltfn dit voor stel in beginsel heeft aanvaard, mag zeker als een groot succes voor de Commissie uit den Middenstandsraad worden beschouwd. In het verder gedeelte ging de heer Attema dieper op de details in en gaf daar mede een blik op den uitnemeoden arbeid, dien de Middenstandsraad voor den gehee- len Middenstand heeft verricht. Op deze rede volgde nog een zeer ge animeerde discussie. Te ruim lialfelf sloot de Vooratter hierop de vergadering en ging de heer Atteröa voor in dankgebed. Wat wil toch de Herv. (Geref.) Staatspartij? Over dit onderwerp sprak gisteravond in een openbare vergadering, door do afdee- ling Leiden der Herv. (Geref.) Staatspartij in het gebouw ^Prediker", Jemvossen* steeg, belegd drs. E. Willemie, uit Gro ningen. De vergadering, welke vrij goed bezocht was, werd geopend met het gemeenschap pelijk zingen van Psalm 106 vera 2, waar na door den Voorzitter, don heer O. Bloot J.Rzn., werd gelezen Jeaaja 46 t 28 tot 80 en Jesaja 46 van vers l tot 4, waarna bij voorging In gebed, om vervolgens den spre ker, die uit het verre Noorden naar Leiden was gekomen, om nog eens te vertellen wat de Herv. (Gercf.) Staatspartij wil, bij zijn gehoor in te leiden. De spreker ving aam met op te merken, dat wat hij hier te berde zal brengen, het A. B. C. is van de H.G.S., en dat wel, om dat voormannen van na verwante partijen blijkbaar nog niet weten wat zijn Partij wil. Als bewijs daarvan haalde spr. een bro chure van prof. Hugo Visscher en den heer R. A. don Ouden, secretaris van de Cen trale van Antirevolutionaire Kiesvereni gingen aan. Vorder wees hij op een aan haling van een brochure vpn spr.'s^hoog- geachten collega, ds. Knap, uit Groningen, welke aanhaling niet meer up to date is, maar tooh nog door Chr.-Hist, en Anti- Revolutionaire bladen worden gelanceerd. Nog toonde spr. aan hoe tegenstrijdig de heeren zijn. Verweten wordt de H.G.S., dat zij nog van een coalitie spreekt, ter wijl er na de invoering van evenredige ver- tegenwoordiging geen coalitie meer be staat. Em nu heeft mr. De Wilde dezer da gen in een rede te Katwijk den menschen geraden op Colijn te stemmen, want dan zullen zij de coalitie steunen en handhaven. Die mag dit wel zeggen. Komende tot rijn onderwerp, zeidc spr., dat do H.G.S. iets anders wil dan de be staande Partijen,, met name de rechtsche Partijen en meer in het bijzonder de Olir. Historsche Partij. Gods Woord moet het richtsnoer zijn ook in de staatkunde. En spr. tracht aan te toonen, dat deze Regeering in haar Re- geersysteem niet Gods Woord tot richt snoer heeft aangenomen. Hij doet dat in de eerste plaats aan de hand van do Grond wet. Theoretisch bekleedt de Koning nog wel de eerste plaats in het bestuur van bet land, maar in do practijk is daar niets van aan. Do geest van de revolutie loopt door onze Grondwet been. Feitelijk is de Ko ningen) sléchts de uitvoerder van deo volkswil. Van andere zijde is do Kroon wol eens ornament genoemd. Al beschouwen wij do zaak zoo niet, or ia toch veel van waar, zeido spr. Hij beriep zich in zijn critick op de Grondwet o.m. op uitspraken in dr. Kuypcrs „Gemeene gratie". Dat uit onze Grondwet is weggenomen, dat de Koning Protestant moet zijn, bewijst dat GodB Woord niet meer het richtsnoer der staat kunde is, meent spr. Daarom wil de H.G.S. wat anders. De toestand is zóó, dat Gods Woord sloeMts bij do gratie van een mensch in de staatkundo kan worden toegepast. En dat is in strijd met de Christelijke logica. De H.G.S. wil ook op maatschappelijk terrein iets anders. Heel de mantsohappij wordt geleid door de «organisaties. En die organisatiegeest wint nog steeds veld. En de staatkunde volgt dien geest, schikt er zich naar, ook al weet zij, dat die geest niet van God is. De overheid staat dus niet op de plaats, welke zij moest inne men. n.l. om dienaresse Gods te zijn. Zoo willen wij iets anders on mu zij on middellijk de tweede vraag Wat wil dan de H.G.S.? De H.G.S. wil, dat in de staatkunde en in het volksleven Gods Woord alleen de leiding geve. Daarvoor moet in de eerste plaats onzo Grondwet worden gewijzigd en wel in Pro- testantschen geest. Nu vraagt men nog; Als de H.G.S. wil, zooals zij het uitroept, dan moot de Grond, wet worden herzien. Maar de belagers ver geten, dat deze Partij dit in 1921 al in baar statuten heeft doen uitkomen. En zij schroomt niet te zeggen wat moet veran derd worden. Do neutraliteit moet worden losgelaten, het parlementarisme prijsgegeven, de Kerk weer in haar oude recht hersteld, in één woord: ons land moet worden een Gerefor meerde Staat. Men verwijt de H.G.S. ook, dat zij knoeit met art. 36 der Ned. Geloofs belijdenis. Totaal onjuist, naar spr. uiteen zette. Art. 36 eischt niet, dat de ketters zullen worden uitgeroeid. Die consequentie behoeft de H.G.S. dus niet te trekken. De overheid moet naar Gods Woord de standen in eere houden, een revolutionai ren geest bezweren en het huwelijk heilig houden. De kinderen moeten, ook in de overheidsscholen. Christelijk worden opge voed Het beginsel van de vrije school is in Blrijd met Gods Woord. Men ziet, wij willen toch nog wel iets anders dan enkel anti-papisme, wat ons altijd wordt in de schoenen geschoven, zegt spr. In het middelpunt des levens moet Gods Woord staan naar den geest van den le venden Christus. Spr. wil mede aan 'de hand van Gods Woord de landsverdediging bandhaven cn hij deed uitkomen, dat de overheid zich moet stellen tegen de anti-militaristen, het zij- zij zich omhangen met een Ohristelij- ken mantel of niet. Hij merkte dog op, dat de Overheid, als zij regeeren en besturen wil naar God* Woord, zich vooral moet richten naar het Oude Verbond, al vindt zij ook in het Nieu we Testament haar richtlijnen uit ges tip- BINNENLAND. Het rapport van de Staatscommis§io tot onderzoek door welke maatregelen en in welken vorm het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek hier te lande in hooge mate kan worden dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang. Het programma der R.-K. Volkspartij «n dat der Ned. Middenstandspartij. Hevige brand tnsschen Velseroord en IJmniden. Ernstig aulo-ongeink achter het Apel- doornsche bosch. BUITENLAND. Hindenburg ontvangt de vertegenwoor digers der Duitsche Bondsstaten. De Engelsche liberalen voor het protocol yan Geneve. Sir ^George Lloyd benoemd tot Hooge Commissaris in Egypte. Generaal Miles, f peld, zooals hij met enkele voorbeelden verduidelijkte. Hierna werd even gepauzeerd en, terwijl een door den spreker zeer aanbevolen col lecte werd gehouden, zong dc vergadering uit Psalm 119 de verzen 53 en 65. Na de pauze kwam de vraag aan de orde hoe do beginselen, door de H.G.S. beleden en verdedigd, zullen kunnen verwezenlijkt? Er zijn er, die deze beginselen heel mooi en heel goed vinden, maar, zeggen zijde meerderheid wil zo t-och niet in de practijk loepassen. Dat is niet onze zaak, zeide spr. Wij moeten op God vertrouwen. Het is ons onmogelijk, maar van don Almachtigcn God kunnen wij het wachten. Het is een zaak ,van louter geloof, daarom moeten wij niet stilzitten. Wij moeten getuigen en steeds weer getuigen voor de Waarheid. Spr. vraagt ten slotte: Wat is er veranderd in den geest onzer Grondwet onder onzo Christelijke Regeoring, waarbij de Protes- tantesche Partijen gomeene zaak hebbeh gemaakt met de aartsvijand van het Pro testantisme, met Rome? Van de regeerende Christelijke Partijen moeten wij het niet hebben, dab is al ge bleken maar van Ohristus alleen. De Kerk heeft daarbij een taak, n.l. de overheid voor te lichten. Maar waar is d e Kerk? Vóór de Franaohe revolutie kon hier; sprake zijn van d e Kerk, thans niet mee?. Het lichaam der Kerk ls krank. In de eer ste plaats moet de Ned.-Hervormde Kerk bevrijd worden van haar banden. En verder moeten zij, die om gewetenswille de Kerk hebben verlaten, weder In de Kerk terug gevoerd worden. Regeeren naar Gods Woord is niet mee? mogelijk door menschen, maar door God alleen. Op God vertrouwd en onder Zijn leiding en hulp getuigen, dat ie de taalk van de H.G.S., niet om zetels te winnen en om andere Partijen te belagen, maar om Gods eere, aldus besloot de spr. zijn met kracht van overtuiging uitgesproken rede. De lieer Bloot bedankte den 'spreker en wekte de aanwezigen op tot volharden', waarna de aanwezigen Gezang 64 zong en ds. W- de bijeenkomst met dankgebed sloot. Bij don uitgang werd nogmaals gecol lecteerd. Hoogei-Onderwijs-personeel. Gisteravond hield de groep Rijksambte naren, waaronder veel Hooger-Onderwijs- ambtenaren, allen georganiseerd in den Cenlr. Ned. Ambten a arsb'ond een huishou delijke vergadering in het Yolksgebouw, ter bespreking van de verschillende loongroe- pen, neergelegd in het nieuwe Bezoldigings besluit 1925, en de technische indeeling van de verschillende functionarissen. De Voorzitter, de heer II. Schüller, opende dc vergadering en deelde mede dat het doel dezer vergadering is, na te gaan, of er ten opzichte van de indeoling der ambtenaren in de verschillende loonklassen ook bijzon dere wenschen of grieven bestaan, die na grondige bespreking zullen kenbaar ge maakt worden aan het Bondsbestuur. Dit bestuur zal een en ander Lij den Minister aanhangig maken en zoodoende trachten, om, met de woorden van den Minis r tc spreken, deze plooien glad te strijken. De Voorzitter stelde nu de bespreking van bovengenoemd Bczolgigingsbesluit aan de orde, waaraan door vele leden werd deel genomen. Bij enkele Inrichtingen was het persva<el nog niet Lekend met de nieuwe indeeiing, waarover ihet bestuur zich met de bevc-cgd* directies zal verstaan. Na de gebruikelijke rondvraag sleed ét Voorzitter, deze geanimeerde ^sprektoc.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1