HELPT VLUG EN VEEL! Mo. 19990. DINSDAG 12 MEI Anno 1925 Officieele Kennisnevingen. Nu de Tweede Kamer het wetsontwerp der Xleg'eering' om een ülliliioen beschikbaar te stellen als waarborgsom voor de Olympische Spelen heeft verworpen, rust op het Neder- landsche Volk DE FLIGHT, te zorg*en, dat deze spelen voor ons land in 1928 niet verloren gaan. Daartoe moet het Olympisch Comité natuurlijk kunnen rekenen op aller steun en het is daarom, dat wij met ing*ang* van heden een inschrijving openen. Elk bedrag* is welkom. Dag-ehjjks zal onder ver melding* der initialen verantwoording* door ons worden g*edaan. De giften kunnen ons als volgt bereiken DIRECTIE „LEIDSCH DAGBLAD". STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij eau maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau' Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.86, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0,18, Franco per post f 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I GEMEENTELIJKE VISCHYERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Visch markt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar: SCHELVISCH k f 0.13—f 0.30, SCHOL k f 0.10—f 0.15—f 0.26, CARBO- NADEVISCH k t 0.22, GEH. KABELJAUW f 0.24, TARBOT k f 0.60 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 12'Mei 1925 79J3 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen .ten aanzien van den door do Vereeniging iWijkgébouw Geloof Hoop en Liefde op 12, 13 en U Mei 1925 in het Wijkgebouw aan de Langesbraat 6760 te houden bazaar, onthffing is verleend van hel sluitingsuur voor winkels, welke ont heffing geldt tot 10 uur des avonds. - N. C. DE GIJSELAAK, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Mei 1925. 7804 De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dior gemeente, in zijn vergadering vAn den 17en Februari 1925, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING houdende- wijziging van de verordening /an don 25s!en September 1922, (Gemeenteblad no. 56) op de Veemarkt. artikel i. Het derde lid van artikel 3 van bovenge noemde verordening wordt gelezen als volgt: ..De markt s'oor het, overige vee wordt gehouden de3 Vrijdags, en in de week vóór Pasche-n des Woensdags, gedurende de maanden Januari en De cember van de3 voormiddags 8A tot des na middags uur, gedurende de maanden Februari en No vember van des voormiddags 8 tot des na middags 2£ uur, gedurende, de maanden Maart on Octo ber van des voormiddags 7 tot des namid- dags 3 uur, van 1 April tot en met 30 September van des voormiddags 6 tot des namiddags 3 uur, met dien verstande dat, indien ten ge volge van de invoering van den wette lij ken zomertijd het aanvangsuur eener markt vóór zonsopgang mocht vallen, dat aan vangsuur wordt gesteld op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdstip, op of na zonsopgang vallende, en onverminderd het bepaalde bij artikel 2 van de verordening, houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van ooft, en bij artikel 1 van de verordening op de Markten." ARTIKEL II. Artikel 4 wordt gelezen als volgt: „Het is, onverminderd het bepaalde in het tweede lid vam dit artikel cn behou dens het bepaalde in de artikelen 19 en 32, verboden vee op de in artikel 2 bedoel de marktterreinen te brengen, te doen bren gen of te hebben buiten de in of krach tens artikel 3 voor het houden van elke markt aangewezen uur. Na des voormiddags 10 uur- wordt, tenzij in zeer bijzondere gevallen, ter beobrdee- ling van den Directeur, of die hem ver vangt, geen vee %tot de in het derde lid van artikel 3 bedoelde markt toegelaten." artikel ra; In de tweede zinsnede van artikel 33 wordt in plaats van ,,4", gelezen: ,,4 eer ste lid,". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 17en Februari 1925, De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAp. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze veroidening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 14 April 1925, No. 23. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12en Mei 1925. Zijnde deze verordening aan do Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 27 April/4 Mei 1923, B, No. 979, (4de afd.) G. S. No. 108( in af schrift medegebracht. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar oefc behoort, den 12en Mei 1925. 7890 Burgemeester en Wethouders voorn., N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. De Olympische Spelen Ie. - Afgegeven aan ons Bureau legen kwitantie; 2e. Verzonden per Postwissel of Cheque, ten name van de Directie van ons Blad Overgeschreven werden op Postgirorekening No. 57055; Ingezonden warden per aangeteekenden brief aan de Directie van het ,,L. D."| Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. O.", bij dis Amster. damscke Bank, Bijkantoor Leiden, (itapenburg); 6e. Toegezegd worden door ons beker.de.personen"of instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt de giften eens ge restitueerd moeten worden. Men vermeide daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres 3e. 4e 5e. W. F. SEP.LEE. lieden herdenkt onze stadgenoot W. F. Serlie den dig, waarop hij vóór veertig jaar als slraalmaker in gemeente dienst trad. Hedenmidadg werd de jubilaris op het bureau van Ge meentewerken door den directeur, den heer Dricssen, toe gesproken, terwijl hij morgen bij B. en W. zal worden onlboden, om de gebruikelijke gra tificatie in ont vangst te nemen. Den verderen dag van heden bracht hij door te midden van zijn" huisclijken kring, wair zijn kinderen en familieleden hem een aangenomen dag bezorgden. IiistrnmentaiaUcrskanst en proefondervindelijke natuurkunde. Hedenmiddag hield onze stadgenoot dr. C. A. Crommelin bij do aanvaarding van het lectoraat in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier in het klein-audilo- rium der Academie een voordracht over: ..InsLrumentmakerskunst en proefondervin delijke natuurkunde". Tusschen de ontwikkeling der- natuur kunde en andere proefondervindelijke we tenschappen en iustrumentaiakerskunst heeft voortdurend wisselwerking beslaan, aldus ving spr. aan. Nu een3 heeft de na tuurkunde, astronomie of biologie bevruch tend op den ontwikkelingsgang der instru- mentmakerskónst gewerkt, dan weer is veeleer het omgekeerde hei geval geweest. Een schets te ontwerpen van deze wissel werking scheen spr. een aantrekkelijk pro bleem. Het gebiod is echter nog weinig be werkt. Uit sommige tijdvakken is eenig, soms zelfs vrij veel feitenmateriaal bekend, van andere daarentegen weet men zoo goed als niets. Anders dan met grepen uit deze wisselwerking kan spr. zijn rede dan ook niet betitelen. Verder zal spr. zich in hoofd zaak bepalen tot het gebied der instrument makerij en glasblazerij, dat op de beoefe ning der natuurkunde vóór 1800 betrek king heeft. Wanneer men de instrumentale uitrusting van den naluuronderzoeker van heden ver gelijkt met zijn geestelijken voorvader van vroeegr eeuwen, dan is men geneigd tot het besluit te komen, dat de 20ste eeuwscho natuuronderzoeker in veel gunstiger om standigheden verkeert dan bijv. de 17de eeuwsche, om van den experimentator uit nog vroegere tijden niet eens te spreken, en van zekeren kan! bezien is dit juist. Be schouwt men echter die gevolgtrekking in het licht van de behoeften der wetenschap van vroeger eeuwen, dan is men geneigd zijn oordeel eenig3zins te herzien, In die vroeger tijden trad de behoefte^ aan nauw keurigheid niet zoo op den voorgrond als thans, zooals spr. met eenige voorbeelden aantoonde. Het was de astronomie, die het eerst ver langde naar instrumenten, vooral ten bate van haar practisc.be toepassing, zooals tijd rekenkunde en zeevaartkunde. De werk wijze van de instrumentmakers uit de 15de eeuw bijv. verschilde echter veel van die der hedendaagsche. De draaibank, een der voornaamste hulpwerktuigen van den in strumentmaker, was toen nog onbekend. Het was meer koperslagers-, graveer- en smeed werk, dat zij leverden. In musea en kabi netten is van dit werk een en ander be waard gebleven en men vindt er bij ware kunstwerken van metaalbewerker3kunst. Jammer genoeg zijn de namen van vele dier kunstenaars niet meer bekend, zcide spr.; zoo weten wij niet wie de maker is geweest van den oudsten bekenden zonnewijzer (door G. Hellman, te Innsbrück, gevonden), die uit 1151 stamt en waarschijnlijk voor Keizer Frederik III .ia gemaakt. Op het gebied der natuurkunde is pas veel later de behoefte aan bepaalde typen van instrumenten ontstaan. Het ontstaan van de natuurkundige in- slrumenlmakerskunst valt in de laatste helft der 17de eeuw. Evenals de natuurkunde thans velerlei werktuigmachines noodig heeft, had zij voor haar eerste ontwikkeling noodig het werktuig, dat thans nog voor haar het belangrijkste is: de draaibank. Dit fundamenleele v/erkluig is voortgekomen uit een veel primitiever werktuig, de zooge naamde wipplank, door spr. nader beschre ven. Hoogst belangwekkend is het, volgens dr. Grommeling, na te gaan wat er in de 15de en 16de eeuw reeds met behulp van deze wipplank tot stand werd gebracht. Omtrent de ontwikkeling der draaibank is weinig bekend, maar zooveel la wel ze ker, dat zij zich van het midden der 16de eeuw tot het einde der 17de eeuw behoorlijk ontwikkeld heeft tot het ongetwijfeld voor treffelijke werktuig, waarop de Musschen- broeks hun ljproemde 'en fraaie Instrumen ten wisten te vervaardigen. In het Museum van Tsaar Peter den Grooten, te Leningrad, bevinden zich nog zulke draaibanken en. liet zou. volgens spr., de moeite loonen deze nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, De luchtpomp, in die dagen een der be langrijkste natuurkundige instruiu enten, werd vervolgens door spr. behandeld en door hem aangetoond, hoe bij da vervaardi ging en verbetering van dit werktuig, de Musschenbroeks en Van 'e-Graverisande zich verdienstelijk hebben gemaakt. Het voorbeeld van de Musschenbroeks, die een instrumenlmakerswericplaats sticht ten, vond weldra navolging In Engeland, Frankrijk en Dullschland. In de 18de eeuw schijnt de lnstrument- makerskunst in Engeland de grootste vlucht te hebben genomen. In den aanvang der 19de eeuw werd het echter door Dultschland evenaard en later zelfs voorbijgestreefd. Wat Nederland betreft, noemde spr. de werkplaatsen van Jan Paauw Jr. en J. van der CHoeee, te Leiden; ran Frans Pasteur en vooral die van Jonathan Cuthberlson. te Amsterdam. Na in het kort de uitvinding en ontwikkeling der oudste optische instrumen ten, als verrekijker en microscoop, te heb ben besproken, vroeg spr. de aandacht voor onzen beroemden landgenoot Anthonie van Leeuwenhoek, die op zoo hoogst origineels wijze, veel op het- gebied van bet instru mentmaken tot stand heeft gebracht. Zijn kunst van het 3lijpen der lenzen -moet aan hel wonderbaarlijke hebben gegrensd. Het laatste gedeelte van spr.'s rede was gewijd aan de bewerking van gesmolten glas, het zoogenaamde glasblazen, dat voor de constructie van natuurkundige instru- menlen steeds van ver* 'lelang i3 geweest. Zonder haar toch geen glazen buizen en zonder glazen buizen geen glazen instru menten. Het bewerken van buizen in de blaasvlam hoeft het aan de glasblaaskunst mogelijk gemaakt zich te verheffen tot een der machtigste medewerksters der experi menteels wetenschappen. De uitvinding en vooral de verdere ont wikkeling van den thermometer heeft krach- lig tot de opleving der glasblazerekunst bij gedragen, zooals spr. aantoonde o.a. door met name te wijzen op den Danziger koop manszoon Gabriel Daniël Fahrenheit, die het grootste gedeelte van zijn leven in Am sterdam geleefd en gewerkt heeft. Spr. besloot zijn rede met de gebruike lijke toespraken en richtte zich in het bij zonder tot prof. Kamerlingh Onnes, die do tot nieuw leven geroepen instrumentmakers- kunst op dezen klassieken bodem tot groo- tere ontwikkeling wist te brengen. Leger des Hails. Voor een uitstekend bezetfe zaal hield gisteravond het corps Leiden van het Leger des Heile in ,,De Graanbeurs" oen groote openbare samenkomst. Het bijzonder karakter, dat deze avond droe®, werd veroorzaakt door de aanwezig- beid van de cadetten van de Kweekschool uit Amsterdam, onder leiding van. kolonel BrouweT. Nadat majoor Rawie een kort opwek kingswoord had gesproken en adjudante Nicolat in gebed was voorgegaan, werd-door een eter vrouwelijke cadetten Psalm 147 voorgelezen, waarna het plaatselijk muziek corps zioh op verdienstelijke wijze liet hoo- ren, wat blijkens het hartelijk applaus na afloop ten zeerste op prijs werd gesteld. Majoor Rawte, vervolgens het woord ne mende, spreekt den wensoh uit, dat de te genwoordigheid der cadetten alle harten ten eeuwigen zegen zal zijn en dat zij er in zullen slagen in de harten der ouderen nog eens het oude vuur te doen oplaaien, dat zoo heerlijk van binnen verwarmt. Daarna verschijnt de leider der cadetten, kolonel Brouwer, wiens komst met applaus begroet wordt. Spr. begint met hiervoor te bedanken; zoo gaarne zou hij iezen dank beter overbrengen dan door koele woorden, maar hij verzekert het gehoor, dat ook hij blij is met zijn cadetten hedenavond ia Lei den te mogen doorbrengen. na een kort overzicht van do gisteravond beëindigde tournóe, waarbij wederom veel zegeningen BINNENLAND. Dr. O. A. Crommelin aanvaardt het ambt van lector in de natuurkunde aan de Rijks universiteit te Lelden, Opening van een polikliniek voor dieren te Leiden. Te Noordwijk-aan-Zee bestaan plannen tot oprichting eener H.B.9. voor Meisjes. Adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid, Zware brand te Soetabala. Vt-X. BUITENLAND. Publicatie van een geheim Engelsoï document. HimJenburg's vertrek uit Hannover en Intocht in Berlijn. £.e gemeenteraadsverkiezingen in Frank rijk He', Engelache Lagerhuis en de rechten op zijde. - werdén uitgedeeld, warden de opleidings officieren, t, w- majoor Rawte, statkapilein Beekhuvzen, kapte. Verliage, adjudante Nicodol en de cadetten aan het gehoor Voor gesteld. Men moet van hen, aldus spr., geen geschoolden samenzang verwachten, doch eeai heel eenvoudig lded, dat door een klein beetje oefening nog wol zoo goed is, dat het best gehoord mag wordiem. Welnu, te veel heeft de kolonel zeker niet gezegd. Er wer den door de cadetten een aantal liederen met orgel- of guitaarhegeleiding gezongen, waarbij zoowel de broeders als de zusters zioh lieten hooren. Do aandachtige stil- luisteronde zaal was wel het duidelijkste bewijs, dat 'men onder de wijding der mooie liederen kwaim. Kol. Brouwer las vervolgens een ge dichtje voor „Het gebroken pootje", een treffend mooi schetsje, waarna door zuster Azicr uit Leiden en broeder Poslma getuige nis werd afgelegd. De mededeeünigen van majoor Rawie met betrekking tot de a.s. tenteampagne in Juni verwekten groote vreugde in de zaal, die ook den avond besloot met een woord van har telijke! dank tot kol. Brouwer en zijn oae diettem; moge, aidus spr., deze avond er toe bijdragen, diat velen zich zullen gaan al- vragen: „Wal moet ik doem om mijn ziel onsterfelijk te maken?" God zegeme de Kweeksohool en haar let* ding! Polikliniek voor Dieren. Reeds geruimen tijd geleden werd door do Vereeniging tot Bescherming van Dieren voor Leiden en Omstreken en het bestuur van het Leidsche Dierenasyl de wenschelijk- heid bepleit van een polikliniek voor dieren, waarloe de houders van huisdieren zich zouden kunnen wenden, wanneer hun die ren geneeskundige hulp noodig hadden, en waarin ook dieren, die ziek of verminkt op straat zwierven, konden worden geholpen. Daarvoor was echter de medewerking noo dig van een dierenarts, die ook voor dit denkbeeld voelde. Dezen vond men in onzen stadgenoot, den beer J. G. H. Holsheimer, dierenarts, Heerengracht 110, die bereid was in zijn woning een polikliniek te Vestigen, enkel met den moreelen steun van genoem de lichamen, terwijl hij zich tevens vooraf had verzekerd van do medewerking van den heer en mevrouw Eeltjes, leiders van de Jeugdgroep voor Dierenbescherming. Deze kliniek werd gisteravond in tegen woordigheid van eenige genoodigden, waar onder de voorzitter v. d. Vereeniging tot Be scherming van Dieren, prof. rar. G. Andrê de la Porte, rneyrouw Jonker, bestuurslid, de heer en mevrouw Eeltjes en mevrouw Van EekKisker, geopend. Do heer Holsheimer zette in hel kort het doel van deze polikliniek uiteen, die is in gericht naar het voorbeeld van de dóór dr, Kok, te Haarlem, gestichte model-inrichting. Het initiatief is uitgegaan van den heer en mevrouw Eeltjes, die zich ook bereid hebben verklaard het administratieve gedeelte van den arbeid, er aan verbonden, voor hun re kening te nemen. De polikliniek zal iederen avond van 7 tot 9 uur zijn geopend en op Dinsdag en Vrij dagavond zullen zij, die daarvoor in aan merking komen, gelegenheid vinden gratis of slechts tegen een zeer laag tarief te worden geholpen. Dieren van personen met hene den f 800 inkomen, worden geheel gratis ge holpen voor hen, met Inkomens van f 800— f 1600, is hel tarief gesteld op f 0.25, voor inkomen van f 1500f 2000 op f 0.50, en, yoor inkomens van f 2000f 8000 op f 1. Is de bedoeling in do eerste plaats zieke huisdieren bij te staan, men wil ook lang» dezen weg de jeugd opvoeden tot daadwer kelijke dierenbescherming. Daarbij rekel#

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1