AGENDA. De regels voor den weg. UIT DE Pj INSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Maandag. „De Graanbeurs": Openbare samenkomst van het Leger des Heils. 8 uur. U ill eg om, Nutsgebouw: Openbare vet- gadt-iing Protcetantsche Volkspartij. Spreker mr. dr. Van de Laar over „De coalitie een nationaal gevaar". 8 unr. Dinsdag. Hooglandscbe kerk: Concert Chr. zangv. „Con Amore". 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Kantoor N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Niltcrik Hzn Jaarlijksclie alg. vergadering van aandeelh. Halldrie. Morsohwcg 59: Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Nutszaal: Jaarlijksclie alg. vergadering leden dor Mij. voor Toonkunst. 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Yisch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der MenscE- Keid" Hooigracht 18, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. (Vervolg.) H. Op de rijwielpaden. Oliché's „Dc Kampioen". Rijdt niet op den rijweg, wanneer er daarlangs of daarnaast een bruikbaar rijwiel pad is. Do rijwielpaden zijn ten uwen behoeve aangelegd; gebruikt deze dus. Door het onnoodig op uen rijweg rijden hindert gij het verkeer. De rijwielpaden, aangeduid deor het wet telijk kcnteeken „Rijwielpad", zijn uitsluitend bestemd voor het verkeer met Rijwielen en, tenzq zjj uitdrukkelijk voor dat verkeer rijn gesloten verklaard, met motorrijwielen. a. Op een afzonderlijk liggend rijwiel pad gelden de gewone regels voor den weg voor het uitwijken bij het tegenkomen en voorbijrijden: a op afzonderlijk rijwielpad bi tegen komen: ar Varati.H. ijw/e/püd ff ft n doe/ zoo Cllclié's „De Kampioen". al. op afzonderlijk riwielpad bi in halen: tfiondwhih - ,0o MR - b. Op een riwielpad, hetwelk met den rijweg gemeen ligt en voor hem, die het pad ber§dt, links van dien weg, gefdco voor wiel- en motorrijders de gewone regels voor bet uitwiken, doch hi, die op zulk een" rijwielpad een voor hem uitrijdend wiel- of motorrijder wil voorbijrijden, moet deze aan diens rechterzijde passeeren en dus zoo noodig het rijwielpad verlaten. Alphen. Rede van minister Colijn. In dichte dTommcn stroomde Vrijdagavond *en groote menschenmenigte het kerkgobouw aan de Raadhuisstraat binnen,, 0111 de rede, die Z.Exc. op uitnoodiging der A.-R. Kamer club zou houden, le gaan beluisleren. Ook uit andore plaatsen waren belangstel lenden per auto of andere reisgelegenheid gekomen, waardoor reeds lang voor het aan- vangsuur het kerkgebouw tot in alle hoeken was bezet. Onder de aanwezigen" bevonden zich dr. Lovink en verder verscheidene vooraanstaande personen uit deze gemeente. Te halfacht betrad Z.Exc., begeleid door het bestuur der A.-R. Kamerclub, het kerk gebouw, waar hij met een luid applaus werd verwelkomd. Dadelijk hierop opent de voorzitter der kiesvoreeniging, de heer J. G. Baart, de bij eenkomst, die naar schatting was bezocht door ongeveer 1100 personen, met het laten zingen van Ps. 89 7 en 8. Na voorgegaan tn zijn in gebed, las spr. Ps. 116 voor, waar na hij het woord richtte tot minister Colijn, hem dank betuigend, dat hij aan de uitnoo diging wilde voldoen om hier te komen spreken. „Dankbaar zijn we jegens God, al dus spr., die u na het heengaan van dr. Kuyper geroepen hoeft als leider van ons land. God spare uw leven als minister en wij hopen, dat gij nog veel moge doen tot heil van ons land." Aan het einde van zijn toespraak gaf spr. hem (Colijn) de verzeke ring, dat de A.-R. partij aan den arbeid zal gaan en „dat de uitslag der verkiezingen zad zijn, dat gij uw werk op dezelfde wijze zult kunnen voortzetten". Minister Colijn betrad vervolgens het spreekgestoelte en begon zijn rede als volgt: „A-R. mannen en wouwen, want al zijn er ook onder de hier aanwezigen, die hier toe niet behooren, lot u richt ik. in de eerste plaats het woord. Nog maai* enkelo weken en weer zajl een parlementaire periode afgesloten zijn en het is passelijk bij deze gelegenheid een terug blik te werpen op de jaren, die achter ons liggen. Deze periode, die in 1922 begon en nu gauw wordt afgesloten, is er een met een eigen karakter, eigen type. Er zijn meer. van deze perioden in onze politieke geschie- dnis, die door alle lijden heen zichtbaar blijven. Ik denk aan het jaar 1857, een diepe te leurstelling voor Groen van Prinslerer, aan 1878, een jaar van scherpe resolutie, wat ook het geboortejaar is geworden van de A.-R.' partij in haar tegen woord igen vórm. Deze zijn echter niet de jaartallen van de laatste periode. In die perioden stond het volk vol geestelijke spanning achter zijn vertegenwoordigers. Er is echter maar een paral el geweest aan deze periode, toen minister Van Hall geroepen werd om den financieelen toestand van ons land, dat aan den rand stond van een staatsbankroet, weer op orde te brengen en wanneer wij dan hierover onzen terug blik laten gaan, dan kunnen wij nagaan van welke beteekenis de lijd voor de A.-R. partij is geweest na de verkiezingn van 1922. Wij vragen ons af, hoe de partij dc Ncd. kiezers is tegemoet gelreden en met welk program. Op den voorgrond hebben wij ge steld, dat de financiecle toestand het meeste gewicht in de schaal moest leggen. In ons program werd uitgesproken, dat wij een tekort verwachten van 150 mill, gulden. En vraagt men achteraf of die blik juist is ge weest, dan kan men nu zeggen, dat het ooidcel, toen uitgesproken, bevestigd is ge worden. Toen *werd aangegeven, dat dc pe riode geheel in beslag zou genomen worden door deze alles overhecrschendc vraag. Hoe de toestand in den zomer van 1923 was, toen ik geroepen werd dc portefeuille van financiën te aanvaarden? De begroo ting over 1924 sloot met een tekort van 105 mill., verschillende posten nog niet mede- gerekend, die in den loop van het jaar er toch zouden komen. Deze erbij kwam men tot 133 millioen. Vanaf 1911 is er op één uitzondering na, ieder jaar meer geld uitgegeven dan er ontvangen werd; er waren jaren van een meerdere uitgave van 40o millioen. IIcl gevolg hiervan was, dat bij het begin van den oorlog dc Staatsschuld, die toen f 1000 millioen bedroeg, in 1923 aangegroeid was tot f3000 millioen De lasten waren zoo groot, dat het land er bijkans onder be zweek. Wanneer men nu was doorgegaan met meer uitgeven, was de toestand onvermij delijk geworden, zooals- die in andere lan den nog bestaat en waarbij de waarde van onze munt dermate was verminderd, dat die toestand groote bezwaren ~voor het Ned. volk zou hebben gegeven. Nu zijn er nog altijd mcnschen, die zeg gen, dat deze inflatie alleen de rijken zou getroffen hebbendit is echter zeer onjuist; de armen en minvermogenden hebben er het meeste bij le kampen. Spr. schetste hier het lot van de ouden van dagen, de gepen- sionneerden, diegenen die van een vast in komen moeten leven indien de waarde van den gulden zou zijn gedaald- De toestand in Nederland dreigde in 1923 even erg te worden als eldeis. Toen werd de A.-R. geroepen, de koe bij de horens le grijpen en toen heb ik de taak aanvaard, mij aangeboden, zonder eenige critiek, hoe wel ik hiertoe gerechtigd was. Spr. wees daarom op een rede in 1916 gehouden, waar hij had gewaarschuwd voor de schijnwelvaart, die zich zou voordoen na het eindigen van den oorlog. Verder vervolgde spr.: Ik heb de taaie aanvaard uit naam van de A.-R. partij, maar toen ik deze had aanvaard, kwam de vraag hoe dit gedaan moest worden. Over de wijze, waarop dit gedaan is werd veel critiek uitgeoefend. Er word geklaagd oyer groote opvoering der belastingen en even groote verlaging van ambtelijke sala rissen. Hiertegenover zette spr. echter, dat van het tekort van 1114 millioen slechts 34 millioen gedekt werd door nieuwe belastin gen en de resteerende 80 millioen voor slechts 22 mill, werd verminderd door ver laging van salarissen. Deze critiek is ten slotte dan ook stil geworden. De Amslerdamsche wethouder van finan ciën, de heer Wibaut had gezegd, dat het werk, dat Colijn had verricht, gedaan meest worden; het eenigste wat hij echter nog had aan te merken was, dat het te snel was verricht. Hiertegenover moest er rekening mee ge houden worden, dat de toestand nog lang niet in orde is. Indien wij het voor de helft hadden gedaan, zou cr dit jaar weer een tekort van 30 millioen weg te knijpen zijn. Wat het centrale punt, den fin. toestand, betreft, heeft de A.-R. de volle verantwoor- ing aanvaard, welke zij nagenoeg geheel heelt volbracht, dank zij ook de medewer king door haar aanverwante politieke par tijen geschonken. Iloe het met de overige punten is ge gaan? Daarvan is tot heden toe nog niet veel berecht gekomen. En hiervan ligt de schuld bij de kiezers. Had men gezorgd, dat echter de A.-R. nog meer volgelingen waren, dan zouden ook zeer zeker meer wenschen ingewilligd zijn geworden. Nu zijn wij voor een groot deel op samenwerking met andere partijen aangewezen. Toch is er de afgeloopen periode niet stil gezeten en spr. haalde verschillende in be handeling zijnde punten aan. Te zamen ge nomen zal er met moeite één periode ge vonden worden, aldus spr., waarin zooveel gedaan is als nu. De A -R. partij twijfelt er dan ook niet aan of de kiezers zullen baar hetzelfde ver trouwen bij de stembus schenken als in 1922. Het vertrouwen Jn Nederland ln het par lement 39 niet meer zooals het behoort. Echter is dit niet alleen het geval in ons land. Spr. noemt Italië, waar dit er toe ge leid heeft tot praktische afschaffing van het parlementaire systeem. Hoe komt dit ddscrediet? Dit wordt toegeschreven aan het algemeen kiesrecht. Bovendien Hgt deze rechte verhouding aan de gekozenen, niet aan de kiezers. Tussehen dezen moet een zedelijken band zijn. Dit is het wat bij velen te wenschen overlaat. De leiders moe ten den moed hebben de dingen precies voor le spiegelen, zooals ze zijn en ook met het kiezersvolk tegenover zijn afgevaardig den zeggen, waarmede zij niet overeenstem men. En hot gemi9 van deze band is de oorzaak van het wantrouwen jegens het parlement in liet werk. Spr. waarschuwt degenen, die thans maat regelen verwachten, die gelden uit de schat kist zouden werpen. Doordat de wereldtoe stand nog absoluut niet goed is, moeten we zorgvol blijven en er de eerste 10 jaren niet luchtigjes overheen kunnen loopen. Neder land is belast boven een redelijk draagver mogen en daaiom moeten we buitenmate voorzichtig blijven. De A.-R. heeft niet geaarzeld de toestand te schilderen, zooals die is; we hebben ge zegd wat we ons voorgenomen hadden, ge daan wat we gezegd hebben en op grond daarvan vertrouwt spr., dat allen hun stem weer zullen uitbrengen op de A.-R.. Ten slotte richtte spr. zich lot de dissi denten, die zich separatistisch afscheiden, die klagen over niet voldoende inwilliging hunner wenschen, laten die zicli bedenken, dat we niet sterker zullen zijn indien we verdeeld zijn in 5 of 6 partijen. Laat ons samenwerken om het Chr. beginsel te ster ken en indien ontmoediging mocht komen, laat ons dan niet/vergeten, dat ook God: raad anders werkt dan ons menéchenver- stand. Spr. verzocht hierna te zingen Ps. 72 6. Z.Exc. ging hierna voor in dank zegging. waarna de aanwezigen hem slaan de ps. 134 1 toezongen. Van 29 April tot 5 Mei hebben zich in deze gemeente gevestigduit Boskoop J. de Groot echtg. van J. A. Wolhiersstett, Steekterveg 75 uit Gouda A. Bloot, Jan NieuweDhuijzenstr. 23 J. M. Doornik, J. Nieuwenhuijzentr. 25 en E. Zanddijk id. uit Heijthuizen: G. Burgers, Noordeinde 71 uit Kamcrik: J. v. d. Bosch, Hoogedijk 12 uit Krimpen a. d. IJssclA. Verburg en Joh. den Ouden Kr. Ziendeweg 1 ait Hellcndoorn: A. v. d Kloot, Lindenhoven- straat 55 uit Nieuwkoop; H. Fokker, Rietveldsohepad 8 uit UtingeradeelK. P. Kuipers, Raadhuisstr. -14 uit Wou- bruggeP. Kranenburg, Gnepboek 52 uit Zwammerdam: W. Rijlaarsdam, Kortsteek- terweg 61 en G .Vcnveij, Lindenhovenslr. 73. In dienzelfden tijd vertrokken: Joh. v. Engelen en W, Huisman en J. C. Uhlen- broek naar Amsterdam P. Baelde naar Bodegraven J. van Sehie naar Eemnes A. Blonk, F. B. Cuppers en M. Dompc- ling naar 's Gravenhago D. Janssen naar Haarlemmermeer Joh. ten Brink, A. Demoed en W. van Scha ik naar Hazers- woude E. v. Asselt naar Heemstede F. C. v. Oosten naar Leiden N. J. v. Heus- den naar Leiderdorp L. de Jager naar Loenen a. d. Vecht L. S. Cumbach naar Ludwichsburg (Duitschl.) J. Koster naar Iteeuwijk A. S. Wolvers naar Wonbrugge A. J. Slot naar Zaandam D. v. d. Berg naar Zoetermecr W. Verbrce naar Zwammerdam. In de Hooftstraat sloeg Vrijdagmiddag een voor een diseelvragen bespannen paard op hol. Van den wagen liep een voorwiel af, waardoor de wagen begon te slingeren en eenige gasruiten verbrijzelde die in kisten verpakt stonden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Koudekerk. Een motorrijder kwam aan den Hooge-Rijndijk door een defect aan zijn motor, zoodanig te vallen, dat hij met hevige verwondingen in het aangezicht bij den heer E. werd binnengebracht en door dr. D. moest worden verbonden. Waddinxveen. Aan de Chr. Mulo- school aan den Kerk weg is tijdelijk werk zaam gesteld mej. A. Schuiling, te Rotter dam. Naar wij vernemen is de toestand van den heer Van E., alhier, die tengevolge van een motor-ongeluk in een der Haagsche Ziekenhuizen wordt verpleegd, goed vooruit gaande, zoodat hij-de gevolgen van zijn val wel te boven zal komen. Het, motorrijtuig, dat men de vier wieien in 't water stond, werd met vereende krachten weer op den kant getrokken. Ds. D. Bax maakte Zondag in de Ned.- Hcrvormde Kerk te Hoofddorp bekend, dat de heer A. C. Brörens te Ylagtwedde, be noemd tot godsdienstonderwijzer bij ere Ned. Hervormde Kerk te Vijfhuizen, op Zondag 17 Mei a.s. des middags te halfdrie uur door Z.Eerw. in het Evangelisatiege bouw z'n intreedpredikatie zal houden. Te Hoofddorp kwam een motorrijwiel met zijspanwagen in botsing met een vracht auto. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer L. uit Alphen aan den Rijn en zijn echtgenoote, die uit den zijspanwagen werd geslingerd, liepen eenige lichte kwetsuren op. Per auto werden ze naar hun woning gebracht. Dc beschadigde motor werd naar een ga rage vervoerd. Yan de vrachtauto werd 't voorste gedeelte beschadigd. Hillegom. De stelling van den Waterto ren wordt afgebroken. De bovenste helft van den toren is nu goed zichtbaar. Nabij de Steenfabriek is een groote verbreeding van den weg afgepaald aan dc Oostzijde is dc strook grond vooral bij den bocht zeer breed, maar aan do Westzijde staan in de tuintjes voqr de huizen ook roode paaltjes. Het kan daar goed worden als dc weg zoo breed wordt als met paal tjes is aangegeven. In een tuin van den heer van Zanten achter de Algcmeenc Begraafplaats is onder het zand tussehen tulpenbcdden een tiental damespantalons gevonden. De kleedingstuk- ken waren stuk gemaakt; de politie ie met de vondst in kennis gesteld. In den afge loopen winter h herhaaldelijk geklaagd over diefstal vau waschgoed. Het is wel een zon derlinge manier om vermoedelijk gestolen goed zoo te behandelen en te verstoppen. Katwijk aan Zee. In de maand April werd iu de bussen der Nieuwe Kerk ge collecteerd f 18.00, in die der Oude Kerk f 18.46, te zamen f 36.52. Yoor dc zending werd in dc Oude Kerk gecollecteerd f 85.55. De enorme uitbreiding der bevolking heeft het noodzakelijk gemaakt dat er door do daarmede in verband staande meerdere sterfte, eenige meerdere familiegraven kon den worden aangekocht. Men is nu bezig om een 16-tal nieuwe grafkelders te maken op het zuidwestelijk deel der begraafplaats. Ook ten opzichte van de algemeene verbetering gaat men steeds meer en meer voort. De bewoners van de barak bij den ToIr gaan heden hun nieuwe noodwoning aan het lage mallegat betrekken. Deze wo ning bestaat uit een voormalige tent, zooals er meerdere op de landerijen wor den aangetroffen. De barak zal nu worden gesloopt. Wegens het te vroeg afleveren van verscli brood werd Zaterdag wederom pro ces-verbaal opgemaakt tegen bakker v. T. in het waaigat. Onder de arbeiders aan den weg Noordwijk—Katwijk—Wassenaar is een sta king uitgebroken. Het loon, dat 45 cents per uur bedroeg, wenschen zij op 55 cents gesteld te zien. Voorschoten. Het bouwen van eeif Raadhuis, school cn conciërgewoning alhier, is dooT B. en W. gegund aan den heer B. Keppel, aannemer te Apeldoorn, laagste inschrijver, voor f 108.800. Wassenaar. Op den Rijksstraatweg had Zaterdagavond een botsing plaats tussehen een auto en een melkwagen. De heer v. P., van hier, reed met zijn melkwagen op den weg en moest op een gegeven oogenblik naar links uitwijken, van welk voornemen hij door het uitsteken van de hand een tee- ken gaf. Waarschijnlijk begreep de auto- I mobilist deze manoeuvre niet Althans eo* volgde een botsing, waarbij de wagen ge- I heel in elkaar werd gereden en voerman en paard tegen de steenen werden geslagen. De inhoud van den wagen: melk, boter, kaas en eieren ging geheel teloor, terwijl de auto ook eenige schade kreeg. Het paard cn de voerman kwamen er goed af. Haarlemmermeer. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer K., reed Vrijdag, avond op den IJweg en zag een drietal varkens in den graskant loopen. Hij tem perde direct tijn vaart, doch kon, toen een der dieren plotseling den weg overstak, een aanrijding niet meer voorkomen en kwam met 't varken in botsing, met 'fc ge volg, dat de motor over den kop sloeg en de berijder er af werd geslingerd. Do heer K., die met het hoofd op den grond was terechtgekomen en hevig bloedde, werd in bewusteloozen toestand opgenomen en per auto naar zijn woning in Hoofddorp go- bracht. Zijn toestand is vooruitgaande. Met betrekking tot de werkzaamhe den voor de Amsterdamsche waterleiding door de Haarlemmermeer, die thans voor het grootste deel haar beslag hebben ge kregen, vernemen we, dat het in do be doeling ligt om de wegen, overal waar deze voor bet leggen van de transportbuizen moesten worden opengebroken, te asphal- teeren. Groote scheepsladingen worden daartoe reeds gelost. Met dit belangrijk werk, dat zal worden uitgevoerd onder lei ding vaai den Ingenieur Dooze te 's-Gra- venhage, en wellicht ook kan dienon als een proef be werking voor de geheele Haar-> lemmermeer, tal ongetwijfeld een groote verbetering tot stand worden gebracht. Het strekt zich voorlooplg uit over eeai gedeelte van den Spieringweg1, Uweg en Spaarn- wouderweg. Nabij den Spieringweg alhier geraakte een uit de richting Haarlem komende auto te water. Mevrouw M-. die chauffeurde. had de tegenwoordigheid van geert er uit te «pringen Ah kwam met den «enrik vrij. DE ALGEMEENE TOESTAND. De groote politiek. Het grootste verschilpunt in de Fransche en Engelsche opvattingen omtrent de tot Duitschland te richten nota was. dat de Engelsche regeering een bepaalden datum voor de ontruiming van de Keulsc'ne none daarin wilde netten, namelijk 15 Augustus, terwijl de Fransche die ontruiming wilde laten afhangen van het voldoen aan de ver plichtingen. Briand heeft thans een voor-tri voorbereid, waarin dit verschil zooveel mo- gelijk weggenomen wordt Briand wil ingaan op het Engefsche voorstel, aan de Duitsche regeering een serie maatregelen dwingend op te leggen, die achtereenvolgens op 1 Juni, 1 Juli en 1 Augustus hun beslag gekregen moeten hebben. Is dit inderdaad gebeurt, dan stemt Frankrijk toe in do ontruim'ng van de zone op 15 Augustus; maar dan moet ook ui, strenge verifioat:e3 gebleken zijn, dat Duitschland inderdaad deze verplichtingen 1 ten volle is nagekomen. Men verwacht van dit Fransche compro misvoorstel weer eenige vertraging. Maar ook over de voorwaarden over de ontruiming ia men het nog niet eens. Gnnstig voor Frankrijk is het verloop van zaken in 't Cortes. Het heet toch, dat het hoofdoel der conferentie der Kleine Entente is: het uitwerken van oen nieuw waarborgvertkag, dat in September bjj de vergadering van den Volkenbond zal worden ingediend. Een desbetreffend voorstel van Benesj omvat een continentaal blok, waarin de Kleine Entente, Polen, Griekenland, Bel- giü en Frankrijk zouden zij»» vertegenwoor digd. Bencsj zeide, in een intervieuw nog: Wat betreft Oostenrijk moeten er twee oplossingen categorisch worden uitgestoten: de aansluiting bij Duitschland en een Donau- conferéntie, die niemand weuscht. Oosten rijk moet daarom tot behoud van zjjn onaf hankelijkheid economisch worden gesteund. Het moet noch een bedelstaat worden nocij afpersing bfedrijven. De steun moet in élk peval beperkt zijn en niet zoover gaan, dat Oostenrijk op kosten van anderen leeft. BELGIE. Op weg naar een kabinet Vandevijvere. ln een verklaring voor de pers zeide Van de Vijvere dat hij voornemens is de regee» ringszaken te leiden met uitsluiting van elke partijpolitiek en in het parlement, met het oog op de binnenland8che pacificatie over te gaan tot de behandeling der vraagstub» ken van nationalen en socialen aard, waar van de overweging zich opdringt. Wat de samenstelling van het kabinet be treft. zoekt hij, evenals voor zijn program, de eenvoudigste oplo96ing. De katholieke leden van het kabinet willen mij hun hulp wel verleenen, zeide hij. Om de regeering aan te vullen, zal ik eeri beroep doen op persoonlijkheden buiten db' politiek. Naar nader verluidt, heeft Theunis zicht niet meer voor de portefeuille van financiën' beschikbaar gesteld Van do katholieke mi nisters blijven dus aan: Poiület (koloniën)! en Tschoffen (industrie en arbeid). De per soonlijkheden buiten de politiek, tot welke Van de Vijvere zich voor de andere porte feuilles beeft gericht, hebben bedenktijd ge vraagd. Men verwacht dat Van dc Vijvere zelf buitenïandsche zaken zal nemen. Janssen"/ tevens directeur der Nationale Bank van Belgic, zou financiën krijgen, generaal Hel lebout of generaal Kestens oorlog. Voor dé portefeuille van kunst en wetenschappen (onderwijs) wordt Wodon, secretars gene raal van economische zaken, genoemd en voor spoorwegen de directeur-genraal Tou lon. Van de Yijvce hoopt Woensdag gereed te zijn met de samenstelling van zijn kabinet, dat Dinsdag 19 Mei voor de Kamer zal ver schijnen. Of dit kabinet eeD blijvertje zal zijn, iri zeker aan gegronden twijfel onderhevig. DUITSCHLAND. De intocht van Hindenburg te. Eerlijn de stemming ln den Pruisischen Landdag. De intocht van Hindenburg als president der Duitsche regeering, zal heden het ka rakter dragen van een groette nationalistische demonstratie. De kringen, die zich sindb jaren van iedere deelnenuig aan de opcrv- bore feestelijkheden dor republiek hebben! onthouden, zullen den hoofdtoon voeren. De rechtsche bladen publiceeren een opj- roep, waarin zjj hun aanhangers verzoeken in groeten getale en in uniform, voorzien van alle ordeteekenen bij den intocht van den maarschalk te verschijnen. Daar ds repnblikeinsche vereenigingen, met een en- keie uilzondering, zich van deelneming aan! de plechtigheid onthouden, zullen uitsluitend monarchistische corporaties langs den weg, dien de feeststoet volgt, zijn opgesteld. Het spreekt van zelf, dat da aanhangers van het rechtsche regiem overal de zwart-wit-rooda vlag zullen uitsteken. Op het laatste oogenblik d:den de repu- blikeiiische bladeu nog een oproep, waarbjj zjj alle republikeinen aansporen da repnbli keinsche vlag te voorschijn ts halen, opdat Berlijn niet den indruk van een monarchisti sche stal zal maken. Dc Pruisische minister van Bicuenland- sche Zaken heeft order gegeven, dat men op alle Staatsgebouwen jn Pruisen da re pnblikeinsche kleuren ml iirjsehc-n. Daar de communisten den intocht van den president als contra-demonstraties wen schen te gebruiken, beetaat er ernstig ge vaar voor botsingen tussehen nationalisten en communisten. Uit den Rijksdag heeft zich gevormd een interfractionefcle koloniale Vereenigiög. Dn voorbereidende maatregelen voor praktischen arbeid binnen en buiten hot parlemjnt, zijn opgedragen aan de ccmm'ssi9 bestaande uit de afgevaardigden Bell, Dernburg, Que3sel, Sacbs en dr. Schnee. Voorzitter is Bell; ?jjn plaatsvervanger is de Duitsch-nationaai Sachs. Over de verwerping van de Duitsch-Na- tionalo motie van wantrouwen in den Prui sischen Landdag m?t 222 tegen 214 stemmen wordt nog nader gemeld: Tegen de motie stemden 113 sociaal democraten, 79 leden van het centrum, 27 democraten, 2 Polen en 1 onafhankelijk communist, voor 109 Duitsch-nationalen, 39 afgevaardigden van de Duiischo volkspartR leden van de economische vereenigirg, 11 volkschen en 41 communisten. Van de groepen, die voor de motie hebbea gestemd, ontbraken 6 leden" van de volks partij, 3 van de econom'sche vereenig'ng en 2 communisten. Bij de tegenstemmers ontbraken 2 leden van het ceir.t-um (de twee zich niet aan de discipline onderwer penden 0 en 1 soc3pal-deimocraat, die ziek was. De 6 leden van de volkspartij, die niet aan de stemming hebben deelgenomen, waren weggebleven om aldus de ontbinding van den Landdag te voorkomen. FRANKRIJK. Marokko. Painlcvé heeft tegenover de vertegen woordigers van de pers verklaard, dat) Frankrijk in Marokko geen officieele actie wil ondernemen doch een operatie om <16 buitenlanders te verdrijven, die het Fran sche grondgebied zijn binnengedrongen. Dë| Franschen zijn aangevallen, zij lijn do slaohtoffere van een ongerechtvaardigd» aanranding. De operaties spelen »oh af hit het gebied dat onder Fransoh mandaat gës plaatst is: dit feit alleen is een afdoenfl antwoord aan hen, die willen inainueorefy dat Frankrijk door een verlangen naar r»' overlagen wordt beziel

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2