SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD No. 15 Maandag 11 Mei Anno. 1925 Het voornaamste nieuws van heden. OLYMPISCH NIEUWS. 0 Bureaui Noordeiodeptein LEIDEN VAN HET Telefoon i Dir. en Adm. 176 Red. TS07 De strijd om hert Olympisch millioen. O een loterij? Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon 1. Is de minister niet van oordeel, dat door het votum van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in zake het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V A der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925 de kans dat de Olympische Spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, zeer is verkleind en dat het op den weg van de regeering ligt, alsnog te bevorderen, dat dit wordt voorkomen mede op grond van de in ternationale positie van Nederland? 2. Is de minister onder deze omstandig heden bereid te bevorderen, dat de ver- eischte vergunning ingevolge de Loterij wet tot het doen houden van een loterij aan het Olympisch Comité wordt verleend, gelijk deze vergunning in de afgeloopen jaren ook voor talrijke andere nuttige doeleinden i9 gegeven? 3. Indien ongedacht principieele bezwaren bij de regeering zouden zijn om deze ver gunning te verleenen, welke is dan de reden dat deze principieele bezwaren in dit geval wel zouden wegen, terwijl zij klaarblijkelijk niet hebben gewogen bij de verleende 'toe stemmingen door de regeering voor andere loterijen? heeft de minister van justitie geantwoord: Ik was gereed, om overeenkomstig het mij gedaan verzoek de vragen van den heer Boon mondeling te beantwoorden in de ver gadering van heden, Vrijdag 8 Mei. Nu dit wegens de verhindering van den heer Boon om de vergadering bij te wonen, niet heeft kunnen geschieden, heb ik de eer. u de vra gen schriftelijk te beantwoorden als volgt: 1. Ik ben niet in het bezit van gegevens, waardoor ik gerechtigd zou zijn tot het uit spreken van het in de eerste vraag bedoelde oordeel: hetgeen over deze aangelegenheid wordt geschreven en de toewijding, waar mede het Olympisch Comité zijn arbeid op vat, laat plaats voor het vermoeden, dat de kans, dat de Olympische Spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, door het votum der Kamer niet zeer is verkleind. 2. Of ik bereid ben te bevorderen, dat de vereischte vergunning ingevolge de Loterij- wet 1905'tot het houden van een loterij aan het Olympisch Comité zal worden verleend daarover kan ik mij natuurlijk thans niet uitlaten, nu door bedoeld comité nog geen verzoek ingevolge art. 3 der genoemde wet tot Hare Majesteit de Koningin ter verkrij- 'ging van een zoodanige vergunning is ge richt geworden, en het comité uit den aard der zaak niet verder is, noch zijn kan dan dat het overweegt, of het zoodanig verzoek zal kunnen indienen. Zoolang Snilk een verzoek niet i? inge diend en onderzocht, kan ik niet beoordee- len. of de loterij, zooals die eventueel, zou worden aangelegd en gehouden, in overeen stemming zal zijn met de, andere dan de strekking der loterij betreffende, voorwaar den, welke art. 3 der Lot^rijwet stelt zooals de voorwaarde, dat geen prijzen in geld mogen worden beschikbaar gesteld en voorts beantwoordt aan de eischen. die de administratieve practijk aan dergelijkp loterijen pleegt te stellen. Dat in dit opzicht ernstige bezwaren, be paaldelijk met het oog op het aantal loten tegen een eventueele vergunning zouden kunnen rijzen, acht ik geenszins uitge sloten. 3. Principieel bezwaar bestaat tegen het zich uitspreken door de regeering omtrent het bevorderen van een vergunning tot het houden van een loterij eer het verzoek met de noodige stukken bij de Koningin is inge komen en door den minister van justitie is onderzocht; dit bezwaar geldt zoowel voor een loterij als deze zou zijn, als voor iedere andere loterij. Toezeggingen vooraf, waardoor de regee ring niet vrij zou zijn, kunnen niet worden gegeven. Gemeld wordt dat in het eere-comité zit ting hebben genomen, behalve de ministers van buitenlandsche zaken en onderwijs, kunsten en wetenschappen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, de commissarissen ran de Ko ningin in de provincies Zeeland. Noord- Holland en Drente en de burgemeesters van Rotterdam en 's-Gravenhage, alsmede dr. Van Leeuwen, vice-president van den Raad van State. De inzameling van gelden. In verband met de weigering van het Olympisch millioen door de Tweede Kamer heeft het bestuur van den Nederl. Voetbal bond in zijn vergadering van gisteren be sloten, voor een bedrag van f 10.000 deel te nemen in bet garantiefonds voor de Spe len in 1928. Het personeel van de finna N. K. te Amsterdam heeft zich bereid verklaard we kelijks een bijdrage te storten voor de Olym pische Spelen Amsterdam 1928, waardoor jaarlijks ongeveer f 350 voor dit doel be schikbaar kan worden gesteld. Een groep dames en beeren te Amsterdam heeft aan het comité bericht dat zij wekelijks een be drag wil afstaan teneinde de Olympische Spelen te doen slagen. De kegelclub Houten Ballenclub te Rotterdam heeft ter herden king van het 7*/*-jarig bestaan besloten, f 100 beschikbaar te stellen voor het N.O.C. C. H.E.H.B, te Amsterdam heeft f 1000 be schikbaar gesteld mits de spelen op Zondag doorgaan. De vereeniging fokkers en lief hebbers van Duitse he herdershonden heeft een inschrijving geopend onder haar leden ten bate van het N. O. C. W. H. te 'Amster dam heeft een bedrag van f 100 beschik baar gesteld. Een telegram uit Bandoeng van de Vereenigde Sportbonden spreekt diepe teleurstelling over de Kamerbeslissing uit en wekt het N.O.C. op door te zetten. Een bekende Haagsche firma is met ver scheidene andere firma's in Den Haag in overleg getreden, ten einde ook van de han delszaken in den ruimsten zin des woord s de bijdrage voor het ..Olympisch millioen" zoo groot mogelijk te maken, door bedoelde zaken groot en klein aan te sporen, bij hun personeel een lijst te laten circu- leeren, waardoor ook degene bereikt wordt, die anders wellicht zijn bijdrage te gering geacht zou hebben om die aan het Olym pisch Comité af te dragen. Dit initiatief is bij verscheidene groote zaken met geestdrift begroet en door een firma te Rotterdam overgenomen. VOETBAL. Uitslagen van gisteren. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Kamp. van Nederland: H.B.S.N.A.C. 4-1. Promotie en degradatie: SpartaanQuick 2—1; RoermondV.V.V. 21; Middelburg- Alliance (gestaakt wegens regen)Alphen— Vriendenschaar 00. H3.S. la reeds vrijwel 2eker van het voet balkampioenschap van Nederland. Zij won met 4—1 van N.A.C. Quick verloor van Spartaan en wordt in de eerste klasse door Spartaan vervangen. Opnieuw een gelijk spel tusachen Alphes en Vriendenschaar. Een groote nederlaag van het Rotter damsch elftal tegen de Club Nacional. Nederland won den lawn tennis wedstrijd tegen België met 20—2. De heer Schmidt won het nationaal kam pioenschap klein biljart. N.V.B.-beker: EnschedéNeptunus 60; WilhelminaC.V.V. 60; Zwolsche Boys— Xerxes 11; Z.F.C.Excelsior 31. Buiten de competitie: Rotterdamsch XI— Club Nacional (Uruguay) 07. Om den Begeer-krans: U.P.V.B.Arn. V.B. 23; Rotterdam V_B.Amsterdam V.B. 23; Groninsrsche V.B.Geldersche V.B. 3—4. Van Overal. De titel van landskampioen zal nu toch werkelijk wel door H.B.S. worden ver overd. De kans daarop is tenminste zeer groot geworden nu zij gisteren N.A.C. met 41 heeft weten te kloppen. De talrijke toeschouwers hebben een spannenden wed strijd gezien, waarin fel is gestreden. Aan vankelijk waren de Zuidelijken een tikje sterker, maar het Haagsche backstel wist dra het spel te verplaatsen en toen er na bijna een halfuur hands werd gemaakt voor het N. A. C.-doel, wist Lash zijn club de leiding te geven. Tot de rust gaat dan de strijd gelijk op. Na de hervatting scoort smeets echter spoedig nummer twee, terwijl Baer van Slangenburgh even later den stand tot 3O opvoerde. Tenslotte werd ook het zwoegen van N.A.C. met een doelpunt beloond, maar kort voor het einde scoorde De Vries nog eens voor H.B.S., zoodat de Kraaien met vrij groot verschil wannen. Ziehier de stand: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt t. IL B. S. o 6 1 19—7 11 N. A. C. 7 4 1 2 16—10 9 Sparta 6 3 1 2 16—10 7 Go Ahead. 6 2 4 1515 4 Frisia 7—1 523 1 In Amsterdam vochten Spartaan en Quick om het eerste-klasse-schap. De Haantjes waren vol goeden moed den 9trijd inge gaan, aldus trouw blijvend aan bun eeuwig optimisme, maar hebben met 2—1 het on derspit moeten delven. Voor de tweede maal binnen enkele jaren, zal Quick dus degradeeren, en Spartaan een poging doen I om zich in de eerste klaaae te handhaven.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11