HET NOODLOTTIGE GAS No. 19987. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Mei Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. De Bloemententoonstelling te Heemstede. Bij gelegenheid van de opening der vijfde tijdelijke bloemententoonstelling Woensdag middag, heeft eer9t het woord gevoerd de heer C. Thim, voorzitter vHn den kring bloe- mislwinkeliers van de groep bloemisterij uit den Nederlandschen Tuinbouwraad, die zijn dank betuigde aan het hoofdbestuur der Al- gemeene Vcreeniging voor Bloemencultuur, inzonderheid aan den voorzitter, den heer E. H Krelage en den secretaris, den heer H. J. Voors. Het is moeilijk, zoo zegt de heer Thim, een dergelijke tentoonstelling te organiseercn Vrees voor namaak weerhoudt menigeen van medewerking en ook ik was destijds huiverig mee te doen. Toch mag de tentoonstelling ge slaagd heetoiï en de heer Thim brengt dank aan bet geheele Koninklijke Huis voor de geschonken medailles, dank aan den secre taris. den heer D. Admiraal, die de groote stuwkracht voor doze tentoonstelling is ge weest. Ten slotte verzocht do heer Thim den lieer Krelage bij deze opening een enkel woord te willen spreken, die o.m. zeide: Een bloemschikkunst-tentoonstelling, op gevat als die welke lieden geopend wordt, lieeft kuituur-historische beleekenis. Zij geeft ons een overzicht van de ontwikkeling, die in het kader van hel maatschappelijk leven, als uiting van smaak of als eiscii van mode, het gebruik van bloemen heeft bereikt. Zij be paalt zich niet lot het verloonen van ruikers of grafkransen, van bloemenmanden én lau werkransen, maar zij demonstreert in het kader waarin zij gebruikt worden, de onmis baarheid van bloemen in verschillende om standigheden, bij bepaalde gebeurtenissen in het dagelijksch leven. En zoo levert ook deze tentoonstelling een kuituurbeeld van de reeks die op het gebruik van bloemen betrekking "heeft en reeds bij Toet-auk-amen begon, in wiens graf immers ook reeds bloemen wer den aangetroffen. Moge van deze tentoonstelling worden ge tuigd, dat zij niet alleen als zoodanig alge meen bewondering heeft gewekt, maar dat betgeen hier getoond wordt, erkend wordt al3 uiting van goeden, verfijnden smaak, de Ne- derlandsche bloemschikkunstenaars waardig, prikkelend tot navolging en leidend tot nieuw inzicht en nieuwe idealen. De bekroningen. Af deeling I. Bloemwerken. Omvattende 3 groepen, elk van 5 verschillende bloem - werken. Groep A. Een fantasie-bloemstuk. Een lau rierkrans. Een bloemenmand. Een grafkruis. Een fantasie-grafbloemstuk. J. F. Bekker, Haarlem Eere-prijs bene vens de zilveren medaille van den Prins. Daudey's Bloemenmagazijn, Haarlem, eere- prijs. Ver. van Patroons in liet Tuinbouwvak te Amsterdam en Omstreken, eere-prijs. Bloe mist" Patroons Vereeniging Botterdam en Om streken, eereprijs. Aan de Venn. IC. Hartlieb, -te Rotterdam is voor haar inzending lauwer krans met lint toegekend de kleine gouden ■medaille van do fa. Oskar Manus, te Am sterdam. A. J. Herwig, Buesum, eereprijs be nevens verguld zilveren medaille van I. Cui- per te Heerenveen. 's Gravenhaagsche Bloe mist-Patroons Ver., aid. winkeliers, eereprijs. Groep B. Een tafelversiering voor 6 cou verts. Een voorwerp naar vrije keuze, be plant cn aangevuld met bloemen of bloeieu- de planten. Een grafkruis zonder bloemen. Een vaas bloemen. Een beplante mand, met bloeiende planten en groen, of een bloem tak! J. F. Bekker, eereprijs. Daudey's Bloemen magazijn, Haarlem, eere-prijs. Bloemist- Winkeliers Vcreeniging Haarlem en omstr., eereprijs. Ver. van Pauoons in het Tuin - .bouwvak le Amsterdam en omstreken, eere prijs. 's Gravenhaagsche Bloemist Patroons Ver., afd. winkeliers, eereprijs. Groep G. Een spiegel versiering. Een bruidsgarniluur (volledig met' bouquellen voor bruidsmeisjes). Een grafkrans met bloe men. Een bloemkussen. Een beplante mand met varens en bladplanten (geen bloemen). J. F. Bekker, Haarlem, eereprijs. Fa. IC. B. Lamfers, eereprijs beneveïis verguld zilveren medaille van den heer H. Th. Jacob te El- speet. Daudey's Bloemenmagazijn, Haarlem, ec-reprijs. W. Beunder, Bloemendaal, eere - prijs. Bloemist-Winkeliers Tereeniging Haar lem en Omstr., eereprijs. Ver. van Patroons Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG, 21) Voor den vorm stribbelden we tegen, zeg gende dat de gravin al le vriendelijk was en dat we haar niet zooveel last mochten veroorzaken. Even later traden de breedgeschouderde Ruö en Frei'iierr von Thorn binnen. Dc gra vin bracht hen op de hoogte van den toe stand. Even zag ik dat de Rus zijn voor hoofd fronste. De gravin wierp een angsti- - gen blik op zijn gelaat. Hij wist echter zijn ongenoegen te ver bergen en informeerde belangstellend naar het ongeval en de wijziging welke dit in onze reisplannen moe9t brengen. „Het is jammer dat de oorzaak van uw verblijf hier, zulk een onaangenamer! is", eindigde hij hoffelijk. Het diner ging zonder dal er iets buiten gewoons voorviel, voorhij. Het werd ter wiUe van Dagny in het sar Ion geserveerd en voor haar werd hij de canapé oen lang Maboktaansch rook tafeltje bijgeschovenwaarop de gravin haar allerhande lekkere hapjes toeschoof. Na het diner werd koffie en likeur rond- k^erd^ Cn Wer(ieri siSareken gepresen- in het Tuinbouwvak te Amsterdam en Omstr. eereprijs. Afdeeling II. Interieur-Versiering. De inrichting der interieurs volgens ontwerp van en vervaardigd door: Dc N.V. Woning-In richting Joh. Nederkoom Zn., te Haarlem. „Moeders Verjaardag", Arrangement van de fa. K. Hartlieb, Rotterdam. Eereprijs be nevens kleine gouden medaille van de firma Bouwhuis te Scheveningen en verguld zilve ren medaille van de firma J. S. van Baaien en Go. te Rotterdam. Boudoir. Arrangement van J. F. Bekker, Haarlem. Eereprijs benevens kleine gouden medaille van don heer F. J. W. baron van Pa'llandt van Rosendael. Artisten-kamer. Arrangement van Dau- dey's Bloemenmagazijn, Haarlem, eereprijs. Kantoor-Jubileum. Arrangement van A. J. Herwig, Bussum, Eereprijs. Koperen bruiloft. Arrangement van Ph. v. I.ubbe, 's-Gravon.ha.ge. Eereprijs benevens ldeine gouden medaille van de fa. wed. P. Eveleens Zonen, te Aalsmeer. Oud. Holl. Kamer. Arrangement van J. C. Hoogcvccn Jr., 's Gravenhagc. Eereprijs. Afdeeling III. Etalage-versiering. Eta lage van de N.V. ten Hope's Handel Mij. Rotterdam. Arrangement van J. F. Bekker Haarlem. Eereprijs met lof van de jury, be nevens de zilveren medaille van de Konin gin-Moeder. Etalage van C. C. Bender's Piano- en Or - gelhandel, Amsterdam. Arrangement van Daudey's Bloemenmagazijn, Haarlem. Etalage van Kon. Cacao- en Chocolade-Fa briek C. J. van Houten Zoon, Weesp. Ar rangement van A. J. Herwig, Bussum. Eere prijs. Etalage van Gero-fabriek, Zeist. Arrange - ment van Ph. v. d. Lubbe, 's Gravenhagc. Eereprijs met buitengewonen lof van de jury, benevens de zilveren medaille van de Ko ningin. Etalage van N.V. A. J. ten Hope's Handel Mij., Rotterdam. Arangcment van de fa. IC. Hartlieb, Rotterdam. Eereprijs. Etalage van dc Plateelbakkerij Ivora, Gou da (vertegenwoordigd door Thoolen en Kroon, Amsterdam. Arrangement van W. B. Teunis- sen, 's Gravenhage. Eereprijs. Etalage van de Kon. Zeepfabrieken De Duif v.h. Ch. Pleines, Den Dolder. Arrange ment van C. Thim, Amsterdam. Eereprijs. Afdeeling IV. Versierde voertuigen. Trouw-Rijtuig van do Araslerdarasche Rij tuig Mij., Amsterdam. Versierd door: Ph. v. d. Lubbe, 's Gravenhage. Eereprijs, benevens verguld zilveren medaille van den heer W. Dyserinck, te Haarlem. Trouw-coupé (auto) N.V. Aulomobieiea - Maatschappij, Citroen, Amsterdam. Versierd door A. J. Herwig, Bussum, Eerprijs. Huifkar, van de Ned. Sigarenfabriek De Huifkar, firma Hamers Co., Oisterwijk. Versierd door Daudey's Bloemenmagazijn, Haarlem. Eereprijs. Sjees, van de Amslerdamsche Rijtuig-Mij., Amsterdam. Versierd: door 'a Gravenhaag - sche Bloemist Palroons-Vereeniging, afd. winkeliers. Eereprijs. Mail-Coach, vau de Arost. Rijtuig Mij., Am sterdam. Versierd door: C. Thim, Amsterdam Eereprijs. Cabine van Vliegmachine van de N.V. Ne- derlandsche Vliegtuigen Fabriek, Amsterdam Versierd door J. F. Bekker, Haarlem, Eere prijs. Tour-Auto N. V. Automobielen Maatschap pij Citroen, Amsterdam. Versierd door: C. Tliirn. Amsterdam, Eereprijs. Wherry, beschikbaar gesteld door de Roei en Zeil vereeniging het Spaarne, te Haarlem. Versierd door: C. Thim, Amsterdam. Eere prijs benevens de gouden medaille van de Coop. .Veilingsvereeniging Bloemenlust te Aalsmeer. Afdeeling V. Buiten-programma. Groep Hortensia's. Ingezonden door de fa. D. Baardse DznAalsmeer. Geatrangeend door J. F. Bekker, Haarlem. Voor de firma D. Baardse Dzn diploma voor eereprijs met lof van de jury voor nieuwe variëteiten Horten sia's, voor de firma J. F. Bekker le Haar lem, kleine gouden medaille van den heer F. J. W. baron van Pallandt van Rosendael. Zomerfeest. Ingezonden en gearrangeerd door de firma's J. F. Bekker, Haarlem, Dau dey's Bloemenmagazijn, Haarlem, fa. K. B. Lamfers. Haarlem. Eereprijs henevens de gouden medaille van de drukkerij C. Blom- mendaal. De gravin speelde met dc drie heeren een partijtje whist en tk zat hij de canapé naar D.vmy le kijken, die met gesloten oogen lag. - Vroegtijdig verzocht ze Ier ruste te mogen gaan. Ondersteund door kapitein Van Til en door mij werd ze den breedon trap opgedra gen. De gravin volgde ons op den voet. Op haar kamer gekomen, draaide de gra vin liet oLeclriscJi licht op, wierp een blik in het rend om zich te overtuigen dut alles in orde was en wensohle Dagny helerschap en wel te rusten, tegen mij zeggende, dat mijn kamer hier vlak tegenover lag. Toen. verliet zij mot Van Til hel verlrek. Dagny's kamer was ruim en frisohvoor de hooge ramen waren de zware gordijnen dichtgeschoven. Een der ramen was blijk baar geopend, want liet gordijn bewoog heen en weer. Ik sloot hel raam. We spraken aerst eenigen tijd over koetjes en kalfjes, natuurlijk alles in 't Engelsch. Het was mogelijk dait zich in de neven- verlrekken luisteraars bevonden. De kamer had echter maar een deur, die op den gang -uiiknvam en. stond d'us niet met die vertrekken in verbinding. ,,Je mag die deur wel goed afsluiten", merkte ik fluisterend op. „Dat gaat immers niet, ik kan toch niet loopen". Het was waar. Dagny dacht letterlijk aan. alles, ze speelde haar rol tot in de kleinste bijzonderheden. We spraken weer eens op gewonen toon. Toen fluisterde ik: ,,En wat nu?" „Dat heb ik je al gezegd, Ik ga vannacht op onderzoek uit". Watersport Ingezonden en gearrangeerd door C. Thim, Amsterdam. Eereprijs bene vens de gouden medaille van de firma Wed. Mürckelbach te Bussum. Eenige bloemwerken van omstreeks 1880. Ingezonden door J. C. Hoogcveen Jr., 's Gra venhage. Eere-diploma benvens verguld-zil veren medaille van jhr. H. J. Repeiaer van Driel le 's Gravenhage. Verbond van Nederlandsclie Fabrikanten-Vereenigingen. Gisteren heeft het centraal bestuur van het Verbond van NtderlanuschePFabrikanten- Vereenigirigen in het Verbocdsgebouw in Den Haag vergaderd. Inzake het ontwerp Weeldewet hand haaf do de vergadering haar standpunt, dat, hoe het ontwerp ook zou uitvallen, ia ieder geval wettelijk behoord ete worden vastgelegd, dat de volle opbrengst ook tot verdere belastingverlaging zou ^worden aangewend. Unaniem was men overigens van oordeel, dat eerst na grond:ge horzien'ng van het tlians ingediende ontwerp zou kunnen worden overwogen in hoeverre het verbond zich zou kunnen verenigen met de nieuwe uit werking vau de op zich zelf gezonde ge dachte eener Weeldebelasting. Uitvoerig word van gedachten gewisseld over het bjj de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot oponlyke aauprqz'ng van ge neesmiddelen. Ofschoon op aandrang van het Verbond hut pi ijsregelond optreden van de overheid uit het oorspronkelijk ontwerp is geschrapt, had men toch ernstige bezwa ren tegen het thans ingediende wetsvoorstel Dit ontwerp schept een monopolie-positie voor de apothekers ten koste van de drogis ten. Daardoor wordt het afzetgebied van de pharmaceutischo nijverheid willekeurig "beperkt. De producten van dezen tak van nijverheid koniens trouwens ingevolge het ontwerp geheel onder-toeaidit van den Mi nister van Ai*beid. Zonder goedkear.ng van den Minister mag men op hot artikel niet meer aankondigen, waarvoor het gebruikt kan worden. De fabrikant moet oiet alleen zijn fabrieksgeheim blootleggen, maar ook uitvoerige mcdoieeUagcn doen omtrent de wijze van vervaardiging, alsmede van de juiste samenstelling zijner producten. De Minister heeft een jaar den tijd alvorens een bpsluit te nemen. Gedurende dien tijd is de producent aan handen en voet au gebon den. Het geheele overheidsonderzoek zai bovendien nog moeten geschieden op kosten van den fabrikant. Bovendien voorkomt het ontwerp niet den verkoop van eventueel wer kelijk gevaarlijke stoffen, die zoogenaamd als geneesmiddelen aan den man gebracht worden. Het ontwerp verbiedt slechts de openlgke aanprijzing. Do handel cn verkoop van der gel tjke werkelijk gevaarlijke stoffen kan derhalve ongestoord voortgaan, terwijl mem tevens door middel van de post allerlei ge vaarlijke reclame kan blijven maken. Het ontwerp grjjfpt derhalve do knoeiers niet Oïf bezorgt slechts last en in verschillende opzichten ernstig -nadeel aan de t>ona-fide fabrikanteu. Bovendien hezorgt hot ontwerp liet pu bliek duurdere geneesmiddelen, omdat de factor concurrentie, zooals dezs than3 be staat, tusschen drogisten onderling en tus- schen drogisten en apotheker wordt uitge schakeld. De wetgever schiet zijn doel voorbij. Voorts word besproken het wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Koop handel tot wettelijke regeling der naam loos© Vennootschappen. Etu 3tudie commissie uit den Njjverheidsraad zal dit ontwerp oncler do oogen te zien. Mcdedeeling werd gedaan van de actie van het Verbond, om in afwachting van do algeheel© afschaffing der Zakelijke Be drijfsbelasting in ieder geval reeds thans de loongrenzen voor dcc» belasting aan merkelijk te verlagen. Met betrekking tot het wegen vraagstuk werd besloten or op te wijzen, dot de kosten tot verbetering van het wegennet niet af gewenteld mogen worden op oog bepaalde groep staatsburgers, n.l. de directe weg gebruiker, maar dat cok degenen, die indirect van den weg profiteeren, daarvoor hun offer moeten brengen. Het betreft hier een nationaal belang, een zaak van do genuoa- acbap, die dus ook door de gemeensohap dient te worden bekostigd» Tevens wordt „Dan ga ik moe". „Nee, ik ga alleen". Jk zat perplex Daar had ik geen oogen- blik op gerekend ,da»t Dagny alleen zou wil len gaan, liet had mij altijd als van zelf sprekend toegeschenen dat ik haar op haar nachtelijke zwerftocht door den huize Ho- henslein zou vergezellen. „Maar waarom wil je alleen gaan. Be denk „Ik ben van meaning dat het veiliger is, wanneer één persoon rondsluipt, dan twee". „Ja, maar j? loopt groot gevaar. „Jij zou groot gevaar loopen, jij als man. Als ze jou betrapten, zou je als een hond worden neergeschoten. Daarom wil ik niet hebben dat je mee gaat", jj „En jij dan?" „Op een vtouw val men niet direct schie ten. Daarvoor zal men te verrast zijn. Ik bouw grootendeels op die surprise", „En als ik toch mee ga!" „Ik beveel je in je kaïmer te blijven", fluisterde ze kort. „En nu wel te rusten",. Als een jongen weggestuurd! Ik 9tond op en liep woedend naar do deur. „Oharles!" zei ze. „Ja?" vroeg ik me omdraaiend, met m'n hand al op de deurknop. „Wil je ine geen hand geven?" Dat kwam er zoo deemoedig uit, dat ik haastig op haar toeliep. Het drong plotseling tot mij door dat Dagny zich op dit oogem- blik heel eenzaam voelen moest. En. ja... het zou kunnen zijn, dat ik haan dezen avond voor het laatst.Er was ge vaar, ook voor haa*.., Zeker niet miiuler .dan yoot njij. daardoor de nationale belangstelling voor dit, bij ui totok urgente, vraagstuk, gewekt Modedeeling wordt geiaan van de samen werking tusschen het Verbond en andere organisaties, die zich eveneens dit vraagstuk hebben aangetrokken. Uit de samenwerkende Böndcn Is een werk- commissie benoemd. Modedeeling werd voorts gedaan van liet feit, dat de jarenlange actio vau het Ver bond tot verlaging van de posttarieven eindelijk eenig resultaat sclirjnt to gaan opleveren. De industrieel© organisaties heb ben te zomen met de centrales van de Ne derlandsclie dagbladpers, *»in de periodieke pers, vau het grafisch bcdryff. en den mid denstand, eon commissie ad hoe benoemd. Velschillende nieuwe leden werden ge balloteerd'. Mededeeling werd gedaan, dat do balar.s, winst- en verliersekeiiTig van den secretaris- penningmeester over 1921 door d? daarloo- in de algemeene vergadering ingestelde com missie accoord bevonden en goedgekeurd. Art. 3 L.-O.-wet. Verschenen is de Memorie van Antwoord bctreffeudo het voorstel van wet van mcj. Wester man tot. wijziging van art. 3 der Lager-Onderwijswct 1920. Het heeft de voorstelster onaangenaam ge troffen, dat weer door verscheidene leden dc moeilijkheden, die met betrekking tot het Fransch in de scholen zijn ondervonden, worden toegeschreven aan den onwil van de leeraren aan middelbare 6cholen en gym nasia. Men vergeet daarbij, dat liet altijd, ook zonder Fransche cursussen, voorgeko men zou zijn, dat leerlingen, dio niet en die wel Fransch hadden gclcord, soholen van voortgezet onderwijs zouden bezoeken. Waar voor de openbare school in do grooto en vele kleinere gemeenten het Fransch als leervak werd geschrapt ging men op do meeste bij zondere scholen, die altijd hadden opgeleid voor gymnasium, of liet m.u.L- onderwijs, rustig met de lessen voort. Bo vendien zal er ook ongelijkheid blijven be staan zoolang kinderen worden toegelaten, die een zes-jarigen leertijd zonder en die oen zevenjarigen leertijd raet Fransch heb ben doorgemaakt. Te veel wordt vergeten, dat niet op aan drang der ouders het ondierwijs in een vreemde taal uit het leerplan der Lagere school werd geschrapt. Dat die ouders de fout niet zoeken bij het voortgezet onder wijs, maar bij het lager is alleszins begrij pelijk. Dat er in liet vervolg weer lagere scholen zullen bestaan mèt en zonder onderwijs in een vreemde taal, dab die oude oplciding- soholon weer zullen worden in het leven ge roepen, kan mogelijk nadeel zijn in het oog van die leden, welke dc eenheidsschool be wonderen, de voorstelster i3 van mea ning, dat herleving dier opleidingsscholen eer een voor- dan een nadeel voor het on derwijs zal zijn. Door verscheidene leden werd gewezen op %hot in de Lager-Onderwijswet 1920 ingeno men standpunt, dat het middelbaar onder wijs zich hoeft te riohten naar het lager en derwijs en niet omgekeerd. 13 dat stand punt juist, dan moet in Nederland hot peil van het middelbaar onderwijs onver biddelijk dalen. Geen enkelo vreemde taal kan met vrucht worden onderwezen, wanneer niet elemen taire begrippen uit de grammatica van eigen taal zijn bijgebracht cn het is, volgens voor stelster, in achter ons liggende jaren geble ken, dat op een zeer groot aantal scholen het bijbrengen van die begrippen overbodig wordt geacht. Het ontbreken van die ken nis maakt zelfs heb aanvangen met liet on derwijs in een vreemde taal op do scholen voor voortgezet onderwijs onmogelijk voor dat eerst vele lessen aan de elementaire be grippen zijn gewijd. Wie gemeend had, dat het onderwijs in de moedertaal zou gewon nen hebben door het afschaffen van dat in de vreemde taal, is bedrogen uitgekomen. Als men -meent, dab het grootste deel van 0as volle die eenvoudige taalkundige begrip pen en benamingen kan ontberen, welnu, men onderwijze ze aan dat deel niet maar verstrekke het onderwijs daarin aan hen, voor wie het noodzakelijk is voor hun voort gezet onderwijs. Wat den overgang betreft van flinke kin deren van scholen zonder naar scholen mèt Ik greep Let kleine witte handje cn drukte het aan mijn lippen. „11c wensch je succes", zed ik. „Dank-je", glimlachte ze. En die lach om haar mond en in haar oogen, ik geloof, dat ik die nooit vergeten zal. Ik ging weer naar beneden. In het salon werd nog gekaart. Kapitein Van Til wilde voor mij plaats maken. Ik bedankte, zei dat ik liever wat loc wilde zien. Het viel mij spoedig op, dat dc gravin uit muntend speelde en gei 1 eel van dc finesses van dit spel op de lioogte was. Kapitein Van Til speelde tamelijk; do beide andere heeren brachten er niet veel van terecht. En dc Rus scheen al heel slecht tegen zijn verlies le kunnen. Hij zag althans vuurrood in z'n gezicht en op zijn voorhoofd trokken rimpeD. Spoedig daarop wenschle ik het gezel schap een aangename nachtrust. Even luisterde ik aan Dagny's deur, doch hoorde niets. Dan trad ik mijn eigen kamer binnen, die oen pendant bleek te zijn van die van Dagny, alleen waren de ramen bij mij open slaande deuren, die op het balcon uitkwa men. Blijkbaar bevond mijn kamer zich aan de voorzijde van het huis. - HOOFDSTUK XIII, Angst f - Begrijpelijker wijze had iik in 't geheel rm lust om naar bod le gaan en bespeurde geenerlei mpebeid of slaap. RECLAME. 3855 onderwijs in oen vreemde taal,-die zal niob moeilijker zijn dan die vroeger was toen men heb instituut van kostelooze plaatsing kende voor onvermogendo leerlingen. Hot komt voorstelster overdreven voor te mee- nen, dat reeds in do vier eerste klassen der opleidingsscholen hot onderwijs is gericht op den lateien overgang naar het voortge zet onderwijs. Juist om tegc-moob te komen aan do be zwaren dat het Fransch niet do meest ge- wonschto taal is, heeft mcj. Westerman do drie moderne talen in liaar wetsvoorstel ge noemd. Men vorgeot dat ook onder de oudo L.O.-wcb onderwijs in één der drie vreemde talen kon worden gegeven en van grooto be zwaren door die mogelijkheid toen niets is gebleken. Van twee zijden i3 aandrang uitgeoefend om haar voorstel te wijzigen: eenorzijds is men niet tovreden met wat zij voorstelt cn wenscht vrijheid om ook andere vakken in het leerplan op to nomen, anderzijds wenscht men nog meer beperking door' een vastleggen van een maximum aantal uren. dat aan het onderwijs in een vreemde taal zal mogen worden besteed. Voorstelster meent den juisten midden weg te hebben gekozen. Vragen van Kamerleden. Verpleegsters in het marine- hospitaal te Helder. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Ke telaar 1. Is het juist, dat de verplegers bij het marinehospitaal te Helder vervangen zijn door verpleegsters 2. Zoo ja, is liet juist, dat aan deze ver» pleegster3 een jaarwedde van f 1250 zonder emolumenten wordt toegekend? 3. Indien dit het geval is, is de Minister dan boreid, na to gaan, of dit salaris niefc als veel te laag moet worden beschouwd, in vergelijking met do jaarwedden, in andere ziekenhuizen uitbetaald 4 Is de Minister bereid, den uitslag van een eventueel onderzoek aan de Kamer mede te dcelcn heeft de Minister van Marine geantwoord Ad vraag 1. Na liet afsluiten van het con tract met de gemeente Helder, waarbij do opneming van burgerpatienten in het mari nehospitaal in hoofdzaak voor do verplo- ging van bedoelde patiënten ook ver pleegsters werkzaam gesteld. Ad vraag 2. Voor zoover deze verpleeg sters in vasten dienst zijn, genieten zij hot salaris, dat in alle Rijksinrichtingen voor dergelijke ambtenaren ia vastgesteld; voor zoover zij op burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst iu dienst zijn, is haar bij indienst treding een salaris van f 1250 per jaar toe gekend, voor sommige verhoogd met een toelage van f 20 por maand. Ad vraag 3. Uit. het antwoord op de vraag 2 blijkt, dat aan bedoelde verpleegsters geen lager salaris wordt betaald dan in andero ziekenhuizen van het Rijk. Ad vraag 4. Met de medcdeeling van het bovenstaande meent ondergeteekende to hebben voldaan aan het verzoek, dat in dezo vraag ligt opgesloten. Onachtzaamheid van onderwijzend personeel. Het Twoede-Kamerlid Ter Hall heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen dc volgende vragen gesteld: Ik nam plaats aan de tafel, in een schom melstoel en legde m'n revolver en m'n elcc- trische zak Lan taarn voor mij neer. Zoo bl eef iik zitten wadi ten, na het elcc- trisch licht te hebben uitgedraaid. Want het zou natuurlijk argwaan wekken, wanneer dit zoo Iaat bleef branden. Zoo zat ik in het pikdonker in de vreem de, mij niet vertrouwde kamer. Ofschoon over 't algemeen genomen wei nig last van zenuwen heb, voelde ik mij toch niet heelemaail normaal. Telkens sohrok ik op, wanneer een oud meubel kraakte. Ik hoorde dal de wind meer en meer be gon op te steken en aanving in den schoor steen le hullen. Overigens was hel in huis doodstil. In een der kamers naast de mijne hoorde ik het trags likken van een klok. Ik hoorde de klok slaan en telde de sla gen. Elf uur. Nog zoo vroeg? Zou ik niet een misgcteld hebben? liet scheen me toen dat hel al veel later moest zijn. Ik zat iiier nu tooh alweer een heeio poos. Misschien had de klok a/1 eenmaal ge slagen, voordat ik begon, te tellen. Een straat van het zwakke .maanlicht viel tusschen de gordijnen door in de ka-, mer. Nu kon ik tenminste flauw de omtrek ken dor meubels onderscheiden. Ik 9lond behoedzaam op en trok de gor dijnen wat verder open. De maan verborg zich achter een wolk. Bij liet teruggaan sliet ik tamelijk hard tegen een stool. Ik schrok me half dood. Het leek me toch maar. verstandiger oai stil te blijven zitten, {Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9