'I ff AGENDA. BUITENLAND. De regels voor den weg. Vrijdag. „Phebe": Br. De Jong, van Rotterdam, 8 uur. Zaterdag. „De Harmonie": Buitengewone bijeen komst Selskip „Fryslftn". Stadszaal: Slotbal van den heer H, J. v. Leeuwen Jr. Halfnegen. Maandag. „De Graanbeurs": Openbare samenkomst van het Leger des Heils. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot r.m. 8" uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- ep Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag' 4 tot en met Zondag 10 Mei waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 602; en P. dn Croix, Rapenburg 9, tel. 807. (Vervolg.) Wanneer twee of meer wielrijders of be stuurders van motorrijtuigen en voertuigen ongeveer gelijktijdig een kruispunt van we gen bereiken, dan moet de bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel of voertuig, die den anderen bestuurder aan zijn rechterhand heeft, dezen vóór laten gaan en daartoe zoo noodig stilhouden ot langzamer gaan rijden. Wegkrulslng. 'i Ollché's „De Kampioen". dus: A gaat viór B, omdat A rechts is van B; B gaat vfidr C. omdat B rechts is van C. Waag nooit Iets bij kruispunten of boch ten en ook nimmer als er kinderen op den weg zijn. Cliché'* „De Kampioen". Komt gij op een plein, plantsoen of laan, waar twee wegen zijn, neemt dan steeds den rechtschen. Ten eerste komt gij dan geen wagens legen en ten tweede hebt gijzelf ruim baan. secr.-penningra.; H. den Holder en J. Se ga ar, comm. In verband met het feit, dat dit jaar geen Zuid-Hol!. comp. wordt ingesteld, is be sloten aan het bestuur van den Nederl. Cricket-Bond te verzoeken ingedeeld te worden in de 3de klasse B van den N. C. B. SCHERMEN. Kap.-lnit.-tor-zee Van Duim naar Indie. De Nederlandsche 9chermsport verliest opnieuw een sterk sabel schermer, namelijk kap.-luit-tcr-zee AI. H. van Duim, die op 23 Mei naar Indië vertrekt. Deze schermer die op 18 April 1.1. beslag wist te leggen op het kampioenschap van den Kon. Ofliciers- schermbond heeft niet alleen zijn sporen op nationaal gebied verdiend doch ook in In ternationale ontmoetingen dikwijls voor Ne derland geschitterd. Op de laatste Olym piade trok hij in het Nederlandsche team tegen Uruguay, Spanje en Argentinië en wist respectievelijk 2. 3 en 3 overwinningen te bevechten, terwijl het hem bovendien ge lukte de eerste ronde van den personeelen sabel wedstrijd door te komen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Conferentie te Genève Een verbod op den nitvoer van stik- en gifgas De nood zaak van controle. Te Genève is men gisteren weer een weinig verder gekomen, al gaat het over het algemeen natuurlijk zeer langzaam. Do opinies der verschillende landen loopen te veel uiteen en het verlangen naar een, zij het ook beperkte, veiligheid, door middel van bewapening is te groot om, voorloo- pig althans, veel te kunnen uitrichten en men mag daarom al tevreden zijn indien er tenminste iets wordt bereikt. Voorals nog betreft dit laatste echter slechte een onderdeel, namelijk het verbod van uitvoer van stik- en gifgas, waartoe men, volgens een B. T. A.-telegram, gekomen ie nadat de leider der Amerikaansche delegatie had verklaard dat president Coolidge grootcn prijs zou stellen op eiken maatregel in die richting, welke een beperkenden invloed zou uitoefenen. Daarmede 'is een cersto stap gedaan in de gewensclite richting, maar desondanks blijven de vele moeilijk heden. ten aanzien van de kwestie in het algemeen nog volkomen overeind staan. Die moeilikheden, worden vooral veroor zaakt door de kleine landen, die zelf geen wapens vervaardigen, en nu vreezen van bewapeningsmiddelen verstoken te zullen worden. Het is dan ook mede naar aan leiding daarvan dat er in principe, wil men tot een oplossing komen, veel voor het Fransche voorstel, om niet alleen de han del maar ook, en wel in de eerste plaats, de fabricatie van wapens onder controle te stellen, te zeggen is. Maar voor wie de zaken nuchter beschouwt is 't ook duidelijk dat de groote mogendheden in meerder heid daarvoor in geen enkel opzicht zul len zijn te vinden. Ter conferentie werd dat zeer terecht reeds opgemerkt. Men zal nu trachten ee>n modus te vinden, teneinde aan de bezwaren der kleine landen tege moet te komen. De conferentie zou, tooals werd gemeld, twee commissies vormen om de kwestie van controle op den wapenhandel nauw keurig te beatudeeren. Dit nu is gisteren geschied, eoi dadelijk ia met den arbeid aangevangen. De eerste commissie voor de algemeene kwesties, welke j^io te zeggen als een voortzetting van de plenaire ver gadering beschouwd kan worden, vergader de onder voorzitterschap van den presi dent der conferentie, graaf Carton d© Wiart, en den vice-president, dr. Guerrero. De speciale commissie voor militaire-, ma rine- en luchtvaartkwesties koos tot voor zitter den Poolschen gedelegeerde Sosn- kofski, om den Polen, die bij de verkiezing van het bureau bij de Tsjechen waren ten achter gesteld, voldoening te geven. Tot vice-president van de tweede commissie is de Nederlandsche godelegeeide schout-bij nacht Surie gekozen. De vice-president van de eerste commis sie wierp de vraag op, of Ruslands afwezig heid, daar zijn- onderteekening voor de in werking treding van de conventie noodza kelijk is, de besprekingen der conferentie hinderde, en beantwoordde deze vraag ont kennend. - De gedelegeerde van Spanje, Frankrijk, Engeland, Japan en Italië waren van mee- ning dat een onmiddellijke behandeling van het probleem der verhouding tot Rus land gelijk zou staan met een uiteengaan van de conferentie. De aangelegenheid werd tot de behande ling van artikel 32, dat over het inwerking treden van de conventie handelt, uitgesteld. Eveneens werd een Grieksch voorstel in zake de uitdrukkelijke vaststelling der ge lijkheid tusschen staten die wapens produ- ceeren en staten, die zulks niet doen, uit gesteld tot de behandeling der inleidende bepalingen. De noodzaak van contrêlc op den wapen handel, waarover te Genève wordt gedis cussieerd, blijkt duidelijk uit hetgeen thans in Marokko geschiedt. Abd-el-Knm men weet het heeft den strijd aange gaan met Spanje, en daarna ook met Frank rijk. En het verwonderlijke is dat hij, on danks zto waarlijk niet grooto troepen macht, op de Spanjaarden zoodanige suc cessen heeft weten te behalen dat deze in een zeer netelige positie 2Ïjn gekomen, weshalve Spanje zich het liefst geheel zou willen terugtrekken. Primo de Rivera zeide in een te Sevilla gehouden rede dat er spoedig een einde aan moet komen blijkbaar wordt ge tracht met Abd el-Krm tot een aecoord te komen omdat „wij nocb thans, noch ooit een economische toekomst in Afrika kunnen hebben en het dientengevolge onzin nig zou zijn er het goud van het land <jf* het bloed van onze zonen aan ten koste te leggen", maar het is duidelijk dat dit slechts een poging is om de nederlaag, met alle gevolgen van dien, te vergoeïlijken. Ook tegenover de Franschen treden de Riffs reeds krachtig op. Een colonne onder leiding van een generaal zou vrijwel geheel in de pan zijn gehakt, waarbij zelfs vlieg tuigen in handen van de vijanden vielen. En men vraagt zicb af boe dit alles moge lijk is. Het antwoord daarop is echter een voudig. Het is een gevolg van een leventfi- gen smokkelhandel in wapens door Duit- schers, Amerikanen en, naar men zegt ook Hollanders, waardoor de inlanders op de meest moderne wijze zijn uitgerust en in hun moeilijk te nemen stellingen in staat zijn Franschen en Spanjaarden te weer staan. Dergelijke dingen nu zouden door 3e te Genève beoogde controle onmogelijk wor den, vermits zij althans tot in de finesses wordt uitgeoefend. Is het daarom wonder dat de Fransche en Spaansche vertegen woordigers ter conferentie van Genève zich zoo roeren, nu zij de harde noodzaak aaD den lijve bebfcen gevoeld! De Fransche instructies in zake de ont wapening van Duitschland zullen na goed keuring door den ministerraad Zaterdag definitief worden vastgesteld. De Gezantenraad zal Dinsdag of Woens dag vergaderen ten einde een poging te doen om de Fransche en Engelsche stand punten met elkaar te verzoenen. Op de officïeele agenda van de confe rentie der Kleine Entente, welko van 9 tot 11 dezer te Boekarest plaats vindt, staan de volgende punten lo. Bespreking van den algemeeaien po- litieken toestand. 2o. De betrekkingen der leden van de Kleine Entente tot Honge^je (budget, ont wapening). 3o. De betrekkingen du_ leden vao de Kleine Entente tot de andere nabuurstatcn. 4o. Speciale kwesties (Roemeniè-Tsjecho- slovakije, Roemenië-Joegoslavië, Tsjechoslo- vakïje-Joegos! avi BELGIE. De loonsverlaging in de mijnindustrie Nog geen overeenstemming bereikt. Gisteren heeft te Brussel de gemengde nationale mijn-commissie vergaderd om kennis te nemen van het antwoord der werkgevers, inzake het voorstel der werk nemers strekkende om de voor Juni aange kondigde loonsverlaging van 5 pCt. uit te stellen, totdat een accoord ia bereikt aan- gaonde de nieuwe arbeidsovereenkomst. De werkgevers handhaafden hun stand punt en. achtten zich verplicht de aangekon digde loonsverlaging toe te passen. De werknemers verzetten zich tegen elke nieuwe verlaging zoolang de grondslagen van een nieuwe arbeidsovereenkomst niet zijn gelegd en zij eischen dat de oude overeenkomst welke naar men weet opge zegd werd, inmiddels van kracht zou blij ven. Daar geen overeenstemming kon worden bereikt werd een nieuwe vergadering be legd tegen Woensdag. DUITSCHLAND. De crisis in Pruisen Pogingen om te komen fot een grocte volksgemeenschap. In den Pruisischen Landdag rijjn weer besprekingen gehouden -tusschen vertegen woordigers van do Duitach-natïonalen, ..de Duitsche Volkspartij en het Centrum, en wei over de vorming van een groote volksge meenschap, welk denkbeeld door den vroe- geren Rijkskanselier Marx steeds werd voor gestaan. Tot een definitief resultaat kwam men echter niet De onderhandelingen worden voortgezet. De Duitsch-Nationale fractie houdt, naar uit parlementskringen verluidt, nog steeds ie vorming van een zuiver amótenaren- cabinet zonder parlementairen inslag voor de beste oplossing. Hedenochtend zouden alle fracties ver gaderen. Of men nu eundelijk uit de im- .vtssie zal raken, die ontstaan is door Stre- senwnn's verbreken der groote coalitie met als gevolg do val van het ministerie-Braun? Mocht er heden geen resultaat bereikt wor den, dan is het woord aan de commissie, bestaande uit den premier en de presidenten van Landdag en Staatsraad, die volgens art 14 van de Grondwet moet beslissen over Landdag-ontbinding en misschien zelfs nog hedenavond zal vergaderen. FRANKRIJK. Be houding der communisten bij de herstemming voor de gemeenteraden. In verband met de in Duitschland op gedane ervaring, waar zij bij de presidents verkiezing Hindenburg in de kaart speelden door het handhaven van hun candidaat Thalmann, hebben de communisten in Frankrijk besloten bij de Zondag te houden herstemmingen voor de gemeenteraden, overal waar zij met candidaten van het Iïnksche kartel in herstemming komen, hun eigen candidaten terug te trekken. Het is te begrijpen dat deze houding bij het hier door benadeelde nationale bloc groote ver ontwaardiging heeft veroorzaakt, en aan die zijde wordt dan ook gesproken van een verbond tusschen de communisten cn het kartel. Daarvan ia, naar dc radicale „Oeuvre" betoogt, geen sprake. Er is geenerlci overeenkomst getroffen; de com munisten hebben uit eigen beweging ge handeld om aldus het nationale bloc te tref fen. Weliswaar hebben zij altijd beweerd, dat nationaal bloc en kartel een pot nat was, maar, zoo betoogt ,,1'Oeuvre", maar Duitschland heeft hun iets geleerd. ENGELAND. Een rede van Churchill ever de wederinvoering dei Mac Keuna-rechten van pro tectie is geen sprake De resolutie aangenomen. In het Lagerhuis zijn gisteravond weer ds Mac Kenna-rechtan ter sprake gekomen. Een der conservatieve leden stelde Lord ChurchiTt, den kanselier van de Schatkist, da vraag, of het hem bekend is„ dat tal rijke agenten van buiten la ndsche fabrieken zich in Engeland bevinden en dat import huizen hun bestellingen v er groeten om voor 1 Juli de nieuwe invoerrechten te ontgaan. Het antwoord van Churchill luidde, dat tot dusver weinig van dien aard geschied is en dat het grootst© deel van dien extra- invoer het resultaat was van bestellingen, gedaan voordat het budget was aangekon digd. Volgens rijn inEchtrogen bestaat echter wel de mogelijkheid van het plaateen van overmatige bestellingen. Hij herhaalde, dat de regeering zich volkomen de vrijheid voor behoudt, om, bjjaldien overmatige invoer mocht voorkomen vóór de rechten in werking treden, het parlement machtiging te vragen aan dio rechten terugwerkende kracht te verleenen tot den datum van aankondiging. Churchill wees er voorts op, dat het niet de bedoeling is een stempel van immoraliteit te drukken op de desbetreffende importeurs, maar dat alleen van het grootste belang is, dat de inkomsten worden beschermd en dat de handel niet wordt, ontwricht door een ontijdige» vloed van orders. H'tf zaide verder, dat de inkoipsten uit de McKenna-rechten geraamd op 400.000 p. st, moeten dienen om tegemoet te komen aan de mindere op brengst, welke wordt verkregen door de Rijksvoorkeurrechten op suiker, wijnen, ge droogde vruchten, tabak, enz. en tevens om bij te dragen voor het millioen pond, dat de regeering wil besteden aan de bevordering van den Rijkshandd in Groot-Brittannië. De inkomsten ever een vol jaar uit de Rijks- voorkeurrechten worden voor zijde op 25.000 p. st. geraamd, voor hop op 20.000 p. st. Churchill logde er den nadruk op, dat het de regeering slechts te doen is om in komsten en niet om tot protectie te ge raken. Er is, zeide hij, veel te veel drukte gc-maakt over de wederinvoering der Mc Kenna-rechten. Het is een ernstige fout, te trachten in dit verband de kwestie van vrnhandel of protectie op t© werpsn. Men moet deze rechten zien ïn verband met hun .geschiedenis. Hij herinnerde daarbij! aan de belofte van Baldwin, dat m;n niet zou trachten de protectie door e?n achterdeur toch in te voeren. En Baldwiü hal ook ge zegd, dat de industrieën, die beschermd wenschen te worden krachtens de regeerings- pojitiek in deze, die bescherming' kunnen krijgen onder het systeem van den Board of Trade. Het was echter, aldus Churchill, nooit da bedoeling door deze verklaringen deo Kanselier van de Schatkist te belemmeren in zjjn volle vrjjkeid om elk jaar de belas tingen voor te stellen, die uitsluitend en bona fide ten doel hebben de staatsinkom sten te verhoogen ten einde in de nood zakelijke diensten te kunnen voorzien. In dit verband citeerde Churchill de woorden van McKenna, toen deze tjjdecs den oorlog voor het eerst de rechten had voorgesteld. McKenna haj gezsgj, dat men juist die artikelen had gekozen: lo. oradaÈ zij geen eerste levensbehoeften zijh; 2a ter verbetering van het koers van het pond- 3o. cmdat er tevens een zekere mate vaij inkomsten door werd verkregen. Churchill jseide: „Die redenen van toen zijn, ongetwijfeld getemperd door de gewij zigde omstandigheden, ook de redenen van thans. Dit zijn de redenen en het zijn de eenigo redenen, die voor mij de basis vor, men bij mij!n voorstel tot wederinvoering van deze rechten. En de regeering stelt thans deze rechten weer voor, gesteund door een groote meerderheid en met vol komen maehtigmg van het land." Het Lagerhuis heeft ten slotte de resolutie omtrent de wederinvoering der z.g. AtcKenriar rechten aangenomen, nadat verschillende amendementen der Labour Party waren worpen. Hef amendement om auto's en motor rijwielen van de rechten uit te sluiten is verworpen met 320159 stemmen. Afet eenzelfde groote meerderheid verwierp het Lagerhuis de uitsluiting van klokken, hor logee, muziekinstrumenten en films. ITALIË. De reorganisatie der luchtvaart. Heb decreet, waarbij dc luchtmacht in' Italië gereorganiseerd wordt, en dat dezer, dagen door den ministerraad is go edge-» keurd, bepaalt o.a., dat de onafhankelijke! afdeeling bestaan, zal uit SO escadrilles; die, welke toegevoegd is aan het landle ger, uit 60; die toegevoegd aan de vloot uit 30 en de koloniale uit 12 escadrilles; elk escadrille van elf vliegtuigen. Er zullen in het geheel 20CS vliegtuigen, alle van" modern type, zijn het personeel bestaat uit 2418 officieren, 4107 onder officie reft etf 25029 manschappen. Het budget bedraagÈ OOQ millioen. De groote generale staf zal bestaan uï£ 26 generaals, maar zal voor 1925—>1926 be* perkt blijven tot tien. BULGARIJE. Zware straffen geoischi legen bed rijver3 Tan den bomaanslag In zake den bomaanslag in de kathedraal te Sofia heeft de officier van justitie gis-» teren op grond van de wet tot bescherming van den staat en van de strafwet voor den koster Zagorski, alsmede voor beklaagden' Friedcman, Koef cn Daskalof de doodstraf geeïscht. Tegen Gamboerof werd een zware kerkerstraf gedischt. RUSLAND. Tiotzki teing. Gisteren is Trotzkl te Moskou terugge keerd om zijn werk tc hervatten. Welka functie hij zal beklceden ligt vooralsnog in het duister, de verklaringen van trium viraat ten spijt dat liij een post bij de eco nomische organisatie za! aanvaarden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Be Engelsche admiraal SturUee, de over winnaar van den slag bij de I'alklauds- eilanden, is in den ouderdom van 65 jaar overleden. Dinsdag is, midden op den dag, le Parijs een geheimzinnige diefstal gepleegd in een juwelierswinkel in de Rue Montaigne. De eigenaar, de heer Fillon, had het ijzeren rolluik voor zijn winkel gesloten en was naSr zijn woning boven den winkel gegaan om te eten. Intusschcn moeten inbrekers zich toegang verschaft hebben tot zijn zaak. waaruit voor een waarde van 6 h 700.000 francs aan juweelen verdwenen bleek te zijn Het vreemdste van het geval was, dat het rolluik van binnen uit bleek opgedraaid te zijn, dat de glazen winkeldeur eveneens van binnen uit was stukgeslagen en dat de dieven zich toegang moeten hebben ver- schalt door een binnendeur, die op een gang uitkwam en met twee veiligheidssloten af gesloten was. Vermoed wordt, dat de dieven de straatdeur hebben stukgeslagen om lntn aftocht te dekken, terwijl liet toch eenvou- diger ware geweest als zij de winkelschel hadden stopgezet en de straatdeur met een of ander werktuig hadden geopend. De ju. wrelier zat nog aan tafel, toen een klant, die hem tevergeefs had opgescheld, daar de telefoon van den haak was genomen, hem kwam waarschuwen, dat er ingebroken was. De juwelier was verzekerd. Het gezworeneiiliof le Brussel^heeft Don derdagavond uitspraak gedaan ïn lief pro- ces te»en de zoogenaamde „bende van Aau- welaerts". Vier beklaagden zijn fer dood veroordeeld. Kauwelaerts, die 18 aanran dingen 2 moorden, 3 pogingen tot moord, 9 diefstallen en 26 inbraken ten zijnen laste heeft; verder van den VVijngaert. van de Sande en J. Ben». die elk ook een aantal misdrijven bedreven hebben. Verder zijn Vclendammertjei tusschen de tulpen op de Bloemententoonstelling te Heemstede. Een schilderachtig plaatje van de bloeiende Betuwe.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2