No. 19986. WOENSDAG 6 MEI Anno 1926 EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuv»'s van heden. BRIEVEN UIT EGYPTE. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags eb Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqui- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden 72.35, per week70.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd gijn. per week ,7r.v „0.18. Francs per post ƒ.2.35 H: portokosten. Dit nufr.n.at Loslaat u.t DRIE Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel. .Vischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCII a 10.13—0.28, SCIIOL a f 0.12—[0 21, MAKREEL a 10.23. OEn. KABELJAUW a (0.25. on GRIET a I 0.G0 per pond. AUG. L. RE1.MER1NGER, Weill. loco-Burgemeesler. Loiden, 6 Mei 1926. 7G06 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door lion yorgunning is verleend aan de Koninklijke Kederlandoche Grofsmederij en rechtver krijgenden, tot uitbreiding van de grofsme derij op hel perceel Zuidsingel No. 63/68, kadastraal bekend Sectie A. No. 1128. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, G Mei 1925. 7G08 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van B. J. Kemper- rnan, om vergunning tot het oprichten van banketbakkerij in het perceel Lange 'Maro No. G2, kadastraal bekend Sectie II. No. 1083. is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Wetli. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 0 Mei 1925. 7G07 I Ohr. mandolineclub „Marjacoii". Glaten#.vond gaf bovenstaande Vereeni- gtag voor eon uitstekend bezette zaal in ..'Zomerzorg" Laar eerste uitvoering en la- San wij (hel direct zeggen ,het gebodene was een dergelijke groote opkomst ten volle waard, alhoewel wij bierbij tevens willen op merk nn. dat het geboder.e vóór de pauze stukken beter was dan daarna, toen meer malen erbarmelijk valscb gespeeld werd. Evenwel, een gul applaus na eik nummer toonde, dat het publiek dit de jonge Ver- jseniging niet a! ie kwalijk nam. De voorzitter, de heer Van Vliet, heette In zijn openingswoord alle aanwezigen har telijk welkom en sprak de hoop uit, dat ook in do toekomst de uilvoeringen van „Mar- jacotff" evengoed bezocht zullen worden als Shans. Na nog een krachtige opwekking tot '3a aanwezigen om zicli op te geven als do nateur ot kunstlievend lid en nadat geza menlijk Psalm 68 vers 10 gezongen .was, werd een aanvang gemaakt met de htwerking van liet uitgebreide programma. Er werd gedurende dan gdieelen avond Onder de bekwame leiding van den heer J. Noordallus Jr. met animo gespeeld. Een woord van lof voor de hoogte, lol Waar hij „Marjacoff" heeft op weten te voe ren, mag 'hem dan ook zeker niet onthouden worden. Niet minder pTettig deed ook d:- Vlotte afwerking aan, wanTdoor de pauzes lusschaa do nummers tot zoo kort mogelijk beperkt bieren. Een uitvoerige bespreking van elk nummer zou eenerzijds te veel plaatsruimte in beslag nemen en anderzijds ook eentonig worden, daaf van alle num mers gezegd kan worden, dat zij goed ten gehoorc werden gebracht. Wij willen evenwel niet nalaten de beste nummers te noemen; het waren „Troost" en „Gelukkig Vaderland", beide voor mar.- doiine-orkest gearrangeerd door den diri gent, den heer J. Noordanus Jr. en na de pauze „Fior di Ciclame". De hoer Van Vliet dankte den heer Xoor- fianus Jr. voor zijn bekwame leiding en bood hem als klein bewijs van erkentelijk heid een fraaie palm aan. Het woord was vervolgens aar. de hoeren J. Vertroeven en A. Nieuwenhuijzen voor het voordragen van eenige komische sa menspraken, die wel in staat waren liet tal rijke publiek te doen schaterlachen, al wa ren de moppen vgak Hauw en niet passend In het milieu van een Christelijke Club. Hst welbekende slrijkensemble .Euterpe", eveneens onder leiding van den heer Noor danus Jr., liet zich hierna wederom van zijn beste zijde kennen door hst spelen van psnigc moppen, die een oorvc-rdoovend ap plaus van het publiek uitlokten, wat na het laatste nummer bijna tot een ovatie aan zwol. De avond werd besloten met een best tnooi labVnu, op het vereenigingsleven be trekking Lebbende. Zeer voldaan keerde hel publiek om streeks ha'.flwaalf huiswaarts. „TT, Beden hei-dacht onze stadgenoot J. •Veldhuizen den dag, waarop hij, juist 25 »f geleden in dienst kwam bij Tieleman Dros Conservenfahrieken, waar hij al dien tijd ets blikslager voor de vervaardi ging van inmaakbussen in betrekking bleef. Zooals dit bij jubilea van liet personeel bij deze lirma gewoonte pleegt te zijn, ging ook dit jubileum niet onopgemerkt voorbij. He denvoormiddag werd Veldhuizen op het kantoor der firma ontvangen en werd hem onder hartelijke bewoordingen, de gebruike lijke enveloppe met inhoud aangeboden, liet personeel der fabriek feliciteerde, voor zoo ver het daartoe in do gelegenheid was, ook den jubilaris zeer hartelijk. Dr. J. II Gunning IHzn., om.-predi kant te Bilthoven, die hedenavond voor de Ned. Chr. ltadio-vereeniging spreekt over ..Uit de eerste dagen van het Zweedschc Heilsleger", is dezellde, die vroeger hier predikant was en die tevens hoofdredacteur is van „Pniël". In „rrediker" kan men hem beluisteren. Naar wij vernemen zal kolonel Brou wer, de leider der Nationale Kweekschool van het Leger des Heils, met eenige oplei- dingsofficieren en de vrouwelijke en man lijke kadelten, op hun liendaagschc lournée, welke zij maken, a.s. Maandag 11 Mei onze gemeente bezoeken. Des middags zullen zij op verschillende punten der stad een korte zanguitvoering geven en des avonds zal on der leiding van kolonel Brouwer een open bare samenkomst worden gehouden in ..De Graanbeurs'. Dc „Sis. Cel." bevat.de statuten van de Postduivenverecniging „De Luchtbode" alhier en de gewijzigde statuten van het Centraat Israëlietisch Wees- en Doorgangs huis „Machseh Lajesounim", alhier. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat toegangsbewijzen voor Hr. Ms. land goederen onder Wassenaar behalve bij de Bank-associatie, Breestraat 6163. ook ver krijgbaar zijn aan het bureau voor Vreem delingenverkeer op het Stationsplein, bene vens te Wassenaar bij den portier Mallhijs- sen, van „Raaphorst". Gistermiddag, te omstreeks halldrie, botste op den hoek StcenstraalNarmslraat oen vrachtauto van den heer M„ Haarlem merstraat, en bestuurd door H. V. tegen de stadstram, bestuurder Ch. L. Van den auto werd het voorste gedeelte geheet vernield. De politie doet nader onderzoek inzake de schuldvraag der aanrijding. Door de politie alhier is aangehouden de naehtverblijver Chr. van A., die van de Justitio nog 5 dagen hechtenis of f 5 boele tegoed bad. Tegen O. H. is proces-verbaal opge maakt wegens verduistering van een ztl- verbon van f 2.50 ten nadeelo van den slager Sch. Op verzoek van den burgemeester van Woubrugge is alhier aangehouden en tot diens beschikking gesteld zekere P. H J. S verdacht van oplichting. Door een jongen uit een woonschuit, B. genaamd, is gisteren bij den heer J. H. op den Maredijk een winkelruit ter waarde van f 7.50 Ingegooid. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie inzake wapen handel-controle Duit3c!i- land propagandeert. De conferentie te Genève voor de con ti 6le van den handel in wapen3 is begon nen met de algemeene bespreking van 't ontwerp-eon ven tie. Zij heeft de vertegen woordigers van verschillende regeeriugen gehoord. Japan heeft er in toegestemd, deel te nomen aan de conferentie. Burton, gedelegeerde der Vor. Staten, zeide geen woord over de overleden conven tie van St. Germain, sprak geen enkele maal den naam van den Volkenbond uit, doch zeide, dat de Amerikaansche regeering blij is te kunnen medewerken aan een nieu- we proefneming om den wereldvrede te ver zekeren. Op het gepaste oogeu'onk zal de Amerikaansche delegatie aan de conferoa- tie preciese voorstellen en denkbeelden voorleggen. Eon dezer denkbeelden kou zrjn om den handel in stikgassen te beperken en te controleeren. Bart-on verklaarde zich optimistisch omtrent den afloop der bespre kingen. De vertegenwoordiger van Engeland kon digde de indiening aan van'een contra-ont- werp-conventie, dat hij later zal ontwik kelen. Het schijnt, dat de En gelach e delegatio zich zoo dicht mogelijk bij de Amerikaan sche voorstollen wil aansluiten en dat zij anderzijds er op uit is, zich volledige vrq- heid voor te behouden voor den handel in oorlogswapens en munitie voor haar kolo niën, protectoraten en mandaafsgebieden. De ..Lunenburger Zeitung" bericht, dat een inter-parlementaïre conferentie, met gedelegeerden uit Engeland, Zwitserland en de Skandinavische landen op dit oogen- blik te Lunenburg vergadert, om de kwes tie der betrekkingen van D'uitschland met dc andere staten tc overwegen en de kwes tie van Duitschlands toetreding tot de© Volkenbond. Wat daarvan juist is? 't Zou niet voor de eerste maal zijn, clat in een ongedacht plaatsje voorbesprekingen plaats hadden voor groote gebeurtenissen Van Duitsclie zijde wordt nog eens pro paganda gemaakt voor de ontruiming van Boer en rechteroever in volgend bericht: Iu een bespreking tusschen de burgemees ters van Duisburg cn Dusseldorp werd met grooten nadruk gewezen op de noodzake lijkheid van de ontruiming van het bezette gebied. Burgemeester Jarres deelde mede, dat ook neutrale stemmen reeds berhaal- öellijk vastgesteld hebben, dat de rechts toestand volkomen duidelijk is. Tijdens de onderhandelingen indertijd met do goal* lieerden over de ontruiming gevoerd, is in de Duitsche delegatie onder leiding van Marx in de eersto plaats op do noodzaak gewezen, dat het bezette gebied tusschen Dusseldorp en Duisburg tegelijk met het Jioergebied moest worden ontruimd. Bij besprekingen daarover is door Herriot en Theunis namené liun regeeringen defini tief verklaard, dat deze het er over eens zijn, dat de in Februari 19S1 bezette stre ken rechts van den Rijn tegelijk met het Roergebied ontruimd moesten worden. De Engelsche premier heeft toen tevens ver klaard, dat de redenen voor bezetting van do sanctiegebicden sinds lang vervallen zijn en dat de Engelsche regeering daarom opkwam voor de onmiddellijke ontruiming. Na deze formccle verklaringen bestaat geen twijfel meer, dat de ontruiming van beide gebieden tegelijk en uiterlijk 16 Aug. a.s. moet plaats hebben. Jawel. "Was Duitaehland maar zoo ver DUITSCHLAND. Hindenburg's installatie. In politieke kringen verwacht men, dat de nieuwe Rijkspresident op den dag zij ner installatie aan talrijke veroordeelden amnestio zal verleenen. Yolgens artikel 49 van de grondwet kan een rijks-amnestie al leen mot toestemming van den Rijksdag worden verleend, zoodat vermoedelijk eerst nog een wetsontwerp zal worden inge diend. De partijen zullen nu trachten het onderling eens te worden over de groepen .van veroordeelden die van deze amnestie zullen genieten. De communisten willen dien dag een al gemeene staking van 34 uur afkondigen. FRANKRIJK. Staking geëindigd tegen het Nationale Bloc. De staking in het transportbedrijf is op een fiasco uitgeloopen en derhalve wordt lieden het werk hervat. Het centraal bestuur der Fransche socia listische partij lieeft besloten, ten einde hefc Bloo national te bestrijden, dat de partij overal overeenkomsten zal aangaan, waar dit noodzakelijk is om de overwinning der candidaten van links te verzekeren. ENGELAND. De gouden standaard. De sociale verzekering. Steun aan de industrie. Hot wetsontwerp betreffende den gouden standaard is in het Lagerhuis in derde lezing aangenomen. In den loop van het debat in de commissie drong commandant Ken- worthy er op aan, dat men weder zou overgaan tot het munten van goud geld. I Churchill, de kanselier der Schatkist; I zeide in zrjn antwoord, dat dit onmogdgtk j geschieden kan. Er zjjn 250 millioen reile- I nen, om dien stap niet te doen omdat I 250 millioen zou kosten. Voor de binnenfand- I sche behoeften kunnen wij het zeer goed i stellen, zonder ons te wagen aan het experiment tot het munten van goud geld. De leden moeten zich Mie uitzichten uit het hoofd zetten, dat die staat van zaken zal worden bereikt gedurende den levensduur I van het tegenwoordige Lagerhuis. Churchill gelooft niet, dat het thans veilig zou zjjn, een begin te maken met het veranderen van biljetten in gemunt geld, omdat men niet kan zeggen, waar het zou eindigen. Ei- Is nog een verklaring gepubliceerd betreffende het wetsontwerp der sociale ver zekering. Het doel is, de sociale voorziening voor de arbeidersbevolking uit te breiden, door aan de bestaande ontwerpen van en invaliditeitsverzekering toe te voeger, een verzekering tegen werkloosheid en een on- gevallenverziekering. Het ontwerp stelt een plan op van le. pensioenen voor weduwen en onvolwassen kinderen, en 2e. de pensi oenen van 10 shilling per week voor per sonen tusschen den leeftijd van 65 cn 70 jaren. Op 70-jarigen leeftijd zullen deze lieden hun pensioen ontvangen, volgens de bestaan de pensioenwet, vrij van de beperkingen en uitsluitingen, die thans op hen van toe passing zijn. Het nieuwe ontwerp is ge baseerd op verplichte contributie en eluit aan bjj het tegenwoordige ontwerp van ziekte- en invaliditeitsverzekering. .Wedu wen- en weezenpeosioenen zullen betaald worden aan de overlevenden van de leden der arbeidersbevolking, die volgens dit ont werp verzekerd zijn en wier aantal ongeveer 15 millioen bedraagt. Eenige klassen van pensioenen, vrij van de verplichting tot ziekte- en invaliditeitsverzekering, zullen daarvan vrij bljjven, maar indien hun salaris niet meer bedraagt dan 25 pond per jaar, zullen zij zich in het algemeen moeten ver zekeren voor weduwen- en weezcnpensiocnen. Het pensioen voor de weduwe van een ver zekerden man is vastgesteld op 10 shilling par week, waarbij toelagen worden gevoegd voer liare kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren, 5 sh. per week voor het oudste en 3 sh. per* week voor elk der andere kinderen. .Weezenpensioenen zullen bedragen 7 sh. 6 pence per week voor het oudste kind en 6 sh. per week voor elk der jongere kinderen van c;n verzekerden man of ver zekerde weduwe. De gewone wekelijkse he contributie zal zijn 9 pence voor oen man, waarvan de werkgever en de werkman elk de helft zullen betalen, en 4V* pence voor vrouwen, waarvan 2pence zal moeten worden betaald door den werkgever en 2 pence door den geëmployeerde. Bovendien zat door de Schatkist worden bijgedragen tot oen bedrag van 4 millioen pond per jaar. Het rapport van de commissie tot be- beveiiiging der industrieën, welke, naar men vernoem^ de ad valorem invoerrechten van 331/3 pet. op kant- en borduurwerk aan beveelt, was het onderwerp eener vraag, die in het Lagerhuis werd gesteld. Aan den Minister van Handel werd gevraagd, of de regeering tot een besluit is gekomen aan gaande de bevindingen der commissie. Ilij autwoordde, dat het rapport der commissie door het kabinet overwogen wordt, maar dat hjj nog niet kan zeggen, wanneer de beslissing zsal worden bekend gemaakt. De commissie ia kwestie 13 door het departement van handel benoemd volgens de wet tot beveiliging der industrieën, om na te gaan en daarover rapport uit te brengen, of eene industrie in aanmerking komt voor het op leggen van invoerrechten om haar te be ech omen. Beha.'vo over de toepassing op bet kantbedrjjf to Nottingham, waarover zij rapport heeft uitgebracht, hoort de com missie thans de handschoenenfabrikanten over het leggen van invoerrechten op verschillende soorten van handschoenen. Een vertegenwoordiger dezer industrie deelde aan de commissie mede, dat, wegens de lagere koersen lagere loonen en 't grooter aantal werkuren in liet buitenland, de handschoenen op do Engelsche markten kunnen worden aangeboden voor een prfts, die lager is dan de kosten der vervaardiging in Engeland. De landen, waartegen klachten Z\jn inge bracht; zijn België, Tsjecho-Slowakp/e, Frank rijk, Duitsohland en Italië. ZWEDEN. Minister Thorsson. f Minister Thorsson is overleden. De over ledene behoorde tot do storkste persoon lijkheden van de Zweedsche sociaal-demo cratische partij, die hij heeft helpen stich ten. Tweemaal ia Thoisson die eigenlijk schoenmaker van beroep was minister^ van financiën geweest, en zelfs zijn poli tieke tegenstanders erkennen, dat hij in ruime mate tot het herstel van het Zweed sche bedrijfsleven en tot den terugkeer tot den gouden standaard heeft bijgedragen. Met Throüon verdwijnt eigenlijk de laat ste van de oude garde in de Zweedsche sociaal-democratie. Als minister zal hij waarschijnlijk worden opgevolgd door Wipr- fors, die hem reeds tijdens zijn ziekte heeft vervangen. Als voorzitter van de sociaal- -democratie zal zijn opvolger vermoedelijk de tegenwoordige niini?ler-pres;dent zijn. BULGARIJE. De actie tegen het communisme. De krijgsraad te Sofia heeft de getui gen verhooren inzake den aanslag in de ka thedraal voortgezet. Mekhalysjef, het hoofd van de politieke afdeeling van de alge meene recherche, werd met gesloten deuren gehoord, evenals mevrouw Nicolaeva, die Friedmann een schuilplaats had verstrekt. Een andere getuige, Maslarski, deelde in het openbaar verhoor mee, dat er inderdaad" een pla© bij de revolutionairen heeft be staan om het Sobranje in dc lucht tc laten vliegen. Bij den aanvang van de zitting deelde mr, Tabakof, de verdediger van Friedmann mede, dab hij verschil van meening met zijn cliënt had gekregen en daarom verder van de verdediging afzag. Friedmann verklaar de zich daarmee accoord. Twee doodvonnissen zijn voltrokken. Naar verscheidene bladen uit Sofia ver nemen, is te Burgas de communistenaan- .voerder Iwan Raschaf bij een poging om te vluchten doodgeschoten. Een uit 10 mun bestaande bende moet getracht hebben de spoorwegbrug bij Lon in de lucht te laten vliegen, hetgeen echter kon worden ver edeld. POLEN. De Poolsche lezing gehandhaafd. Van Poo'.scho zijde blijft men aan de eerst gegeven lezing omtrent het spoorweg ongeluk bij Stargard vasthouden. Het heet, BINNENLAND. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over 't wetsvoorstel van mej. We.terman tot wijziging van art 3 dei Lager-Onderwii». wet 1920. De Regeering zal de Memorie van Ant- weord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot invoering eener Weelde belasting vergezeld doen gaan van een ge wijzigd wetsontwerp, waarin zal worden voorgesteld, om een gedeelte van de Weelde belasting bij de bron te hellen. Het water onzer groote rivieren wast sterk Een te Dordrecht vergeten leerlinge. Voor vijftig dnizend golden aan rnwz opium te Rotterdam in beslag genomen. BUITENLAND. Amnestie bij Hindenbnrg'z installatie. De wet tot herstel van den gouden stan- daard door het Engelsche Lagerhui» aan- genomen. De pensioenwetgeving in Engeland. De Zweedsche minister van financiën Thorsson is overleden. dat bot onderzoek vnn de wrakstukken van den trein heeft uitgowezon, dat het ongeval geen gevolg ia van don toestand van het rollend materieel en evenmin van den slechten toestand van den spoorweg. Dc sporen op de rails en verder op, too- nen nan, dat de rails aan een laacbpunt losgemaakt waren en afgebogen naar dc zijdo van de helling, waarlangs do trein naar beneden is gestort. Men heeft een hefboom gevonden, verstopt in hefc boseh nabij de plaats van do ramp, en een dwars ligger met dezelfdo indrukken als op dc dwarsliggers van den spoorweg zijn waar genomen. Die hefboom en dat stuk hout hebben ongetwijfeld gediend om de rails te verzotte®. De daders moeton daartoe mefc de constructie van den weg op de hoogte zijn geweest. De oorzaak van hot ongeluk is ongetwijfeld^en misdadige aanslag. Voor bet vervoeren en hanteeren van de hefboom zijn tenminste twee man noodig geweest. De hefboom en de dwars ligger zijn ontvreemd van het terrein van oen Duitsche ploeg spoorwegarbeiders. De minister van oorlog heeft 50.000 zloty uitgeloofd voor de aanwijzing van de mis dadigers. JAPAN. Het nieuwe kiesrecht. De nieuwe kieswet is afgekondigd en zal in werking treden bij de algemeene verkie zingen in 1923. Yolgens de raming vervier voudigt zij het aantal stemgerechtigden. XI. Asw&n. II. Het zijn in de eerste plaats dc omstre ken, die het, zelf onbefceekende plaatsje Asw&n van belang maken, al is er van eigenlijk natuurschoon hier nauwelijks sprake. Dc geheele breedte van heb dal tusschen de Lybisobe en Arabische woes- tijnplateau's wordt bedekt door één uit- gestrekten moraine van steenen en rots klompen. Het graniet, waaruit de oude tem pels en paleizen werden opgetrokken en dat tot materiaal voor zoovele beelden als Aswan uit den grond gedolven, zoodat de geheele buurt als het ware tot één reus achtige steengroeve is geworden. Ee>n half uurtje rijdens ten zuidon van het stadje ligt, half verborgen in den grond, een granieten obelisk terneder. Men was reeds met het uithouwen begonnen, toen, om welken rede© dan ook, de arbeid werd stopgezet en men den hali-voltooiden obe lisk eenvoudigweg liet liggen. Het steenen gevaarte is bijna dertig meter lang en meet aan de Gaal» ongeveer drie en eon halven meter. Daar het uit den levenden rots werd uitgehouwen, moest men eerst de omtrekken op den steenbodem aange ven, om daarmee, langs deze omlijningen, do eigenlijke uitgraving te beginnen. De vier loodrechte gangen zijn voltooid tot een diepte van meer dan manshoogte, zoo dat de obelisk alleen met dc onderzijde nog aan de rots vastzit. Reeds waren in dit grondvlak de gaten aangebracht, waar in droog-houten palen werden gedreven, die vervolgens door bevochtiging uitzet

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1