DIRECTIE en ADMINISTRATIE No. 19984. DINSDAG 5 MEI Anno 1925 Onze Telefoonnummers 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUSTFNLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRU8 DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen9 postreciit. Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleia Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 2.36, por week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. 0.18. „0.18. Dtt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan don gemeentelijken vischwinkel, iViachmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG Verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.21, SCHOL f 0.09—f 0.12, GRIET a f0.60 per pond. AUG. L, REIMERINGER, Wcth. Loco-Burgemeester. Leiden, 5 Mei 1925. 7557 Subcomité Leiden der Nedgrlandsche Vereen, Studiefonds-Pasteur, Alhier had Vrijdag j.l. de oprichting plaats eener subcommissie van de Noder- landscbe Vereeniging Studiefonds-Pasteur. Deze Vereeniging heeft ten doel aan Ne derlanders, die onderzoekingen wenschen te doen op het gebied van zuivere of toege- pasto wetenschap, een toelage te verschat ten, om een of ineer jaren te studeeren aan liet Instituut Pasteur, hetzij te Parije. hetzij elders. Jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar werd be reid gevouden liet eere-voorzittorschap der subcommissie Leiden te aanvaarden. Tot voorzitter werd benoemd prof. dr. D. A. de Jong, tot secretaris-penningmeester dr. M. D. Horst, terwijK als leden toetraden de heeren J. F. X. Sanders, wethouder van financiën, J. G. J. Verhey van Wijk, Felix Driesseu, prof. dr. P. N. van Kampen, prof. P. C. Flu. dr. J. R. de Bruïne Groeneveldt, dr. J. Brai ning, dr. W. Stuurman, dr. J. J. van Eek, prof. dr. L. van Itailie, prof. dr. J. van der Hoeve, prof. dr. W. Storm van Leeuwen, prof. dr. W. A. Kuenen, prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. J. Blanksma en prof. dc. E. Gorter. De jaarlijksche contributie zal ten minste ben gulden bedragen. Jaarlijksche over schotten zullen aan de Nederlaudsche Ver eeniging worden afgedragen. De secretaris 'is gaarne bereid omtrent de subcommissie inlichtingen te verschaffen en aan belang stellenden het reglement der subcommissie Of de statuten der Vereeniging ter inzage te zenden Feeslvergadering van den Marktkoopliedenbond „Ons Belang". Gisteravond hield de Marktkooplieden bond voor Leiden en Omslreken „Ons Be lang", Ier gelegenheid van het vierjarig be staan der Vereeniging, in de groote zaai van „Zomerzorg" een feeslvergadering, waarvoor vesl belangstelling was. De aaal was met groene guirlandes en met bloemen versierd, ferwijl voor het too- neel liet vaandel der Vereeniging prijkte. Verder stond er een groote, met groen versierde stoel, bestemd voor den haven- rechercheur, den beer Broers, die 1 Mei jubileerde en ook door de Marktkooplieden, reeds was bejubeld, wat blijkbaar dezen avond nog dunnetjes-zou worden overge daan. Aanwezig waren de voorzitter der Fede ratie van Marktvereenigingcn ia Neder land, de heer M. de Goeije, uit Amsterdam, Vertegenwoordigers der Zuslervereeniging uit Den Haag en van den Marklkooplieden- Vereeniging „Leidons Belang", terwijl ook de directeur van den Markt- cn Havendienst tevens beschermheer van het Steunfonds van den jubileerenden Bond, de heer Men nes, aanwezig was, alsmede de eere-voor- zittor, de heer IC. Sijlsma. De wethouder van het Marktwezen, de heer Reimeringer, had bericht van verttin- Öering gezonden met een hartelijken geiuk- iweneoh voor het weislagen van den feest avond. Achter in de zaal stonden talrijke prij zen: truitmandjes, kunstvoorwerpen, choco lade, enz., in het midden waarvan oen rad van avontuur, een en ander door de leden geschonken in de pauze konden de aanwe zigen daarbij 'hun gelui beproeven, evenais in een aangebracht hulppostkantoorlje, waar men voor een kwartje een postpakket kon halen, een en ander ten voordeele ran het Steunfonds van den Bond. Te haifnegen, toen liet ijverig strijkje reeds een feeststemming in de zaal had ge wekt, ojrende de Voorzitter, de heer H. Zou tendijk, de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord tot de (alrijke aanwezigen, in liet bijzonder io'. den Federatie-voorzit ter, den lieer De Goeije, de Haagsche vrien den, waaronder de electricien. de heer Van der Veen, die op zoo coulante wijze de elec- frifio&tie van de Leidsche markt bewerkte, benevens de heeren Mennes en Sijtsma. cn voorts allen, die tot de voorbereiding van dezen avond haddon meegewerkt. Ook richt te hij nog een afzonderlijk woord tot den heer Broers, tot wiens huldiging het bestuur van den Bond eiders het zijne reeds had bij gedragen. Dof de heer Reimeringer bericht van ver hindering had gezonden, speet hem. Hij stelde het echter op lioogen prijs, dat deze daaraan een hartelijken gelukwensch had toegevoegd. De Bood is over de houding van B. en W. trouwens in den laatste® tijd zeer tevreden In dit verband herinnerde hij er aan, dat bij dp opening van het etec- frisch li cl it op de Markt het College voltal lig aanvraag was en dat de burgemeester verlof had gegeven om op 21 Mei a.s. een bloemendag le houden, ten bate van het Steunfonds, weik fonds hij warm aanbeval. Het geld, dal op dezen bloemendag binnen komt, kan direct nuttig besteed wonden. Een kind van een der leden, lat thans nog de Leidsoiie Buitenschool bezoekt, moet voor verder herstel in een sanatorium wor den verpleegd. Na nog den goeden geest in dan Bond te hebben geprezen en te hebben gememo reerd, wat die Bond in de vier jaren van zijn bestaan reeds bad gediaan in het belang van de Mankt en van de leden dier organisa tie, verklaarde hij de bijeenkomst gcojxuid. Mevrouw Van GelderenBlazer bood vervotgons met een hartelijke en zeer toege juichte toespraak aan de eohitgenoote van den heer Broers, die reeds vele jaren lief en leed met hem deelde, een bloemenmand aan. Hierna werd het woord gegeven, aan den heer Sijtsma die bij zijn optreden met ap plaus werd begroet. De Voorzitter had dsens spreken als een „rede" aangekondigd. Daarin lag iets in van den humbug van don vroegeren markt kramer, meende spr. Hij wilde slechts eenige ojiwekkendie woorden tol de venga- I dering richten en niet te veel tijd afnemen van liet gedeelte, diat ais feest bedoeld is en waarvoor de meesten zeker hier bijeen waren. De vraag:: Waarom lid van den Markt- kondf, zooals do Voorzitter het onderwerp had geformuleerd, stelde hij! ruimer door te vragen naar de beteekenis va» organisatie in het algemeen. De trek, om zich met an deren to vereeuigen voor em gemeenschap pelijk doel, is den mensch ais gemeenschaps wezen aangeboren. Organisatie is dan ook niet iets van onzen tyix alleen. I» vogel vlucht ging hij de vrijt» van organisetreo in den loop der tijden na, stond o.a. stil by den vorm, in de middeleeuwen daarvoor gekozen door de gilden, om eindelijk den organisatievorm van onzen tyi te bespreken en te doen uitkomen, dat een vakorganisatie zich moet bepalen tot het bevorderen van het vak en haar leden. Iu dat opzicht mocht, meende hy, „Ons Belang" als voorbeeld dieuen. I Dat deze Bond dringend noodig was, toonde i hij aan de hand van de lijdensgeschiedenis vau de Leidsche Markt in de jaren vóór den oorlog aan, toen men de Marktkoop lieden van de VischmarUt en omgeving ver joeg. ais had men het op den ondergang van de Markt gemunt. In dien tyd heeft spr. zich in dan Ge meenteraad en daarbuiten voor den destijds weinig geachten Marktkoopman geïnteres- daaiin door anderen geholpen spr. noemt daarbij den heer Witomns en het ver heugt hem. cht succes is verkregen. Leiden is echter niet groot genoeg om twee orga- r.i.-alies te hebben en daarom dringt hij met klem op een fusie der loeide bestaande Vereenigingen, afhier, aan. Na ten slotte nog op de moreele beteekenis van het Veree.nigingsieven, zooals liy zioh dit denkt, te hebben gewezen, besloot hij met den weusch, dat „Ons Belang" straks, veroenigd met „Leidens Belang", mag groeien en bloeien. Na (Leze toespraak hield de heer De Goeije i de eigenlijke feestrede, waarin hij o.a. de actie over het gskeete laad besprak, die de Federatie voert. In Leeuwarden bewerkte zy, dat de voorgestelde verhooging dor ge.den niet werd aangenomen en aat oou Zaterdagsche markt werd ingevoerd. Ook elders, zooals ook in Leiden, behaalde zij successen en straks zal zij in Utrecht e>m jirotestvcrgadering houden tegen de liooge mai-ktgelden in het algemeen, waarvoor hij do belanghebbenden opriep. De plaatselijke besturen zullen zorgian voor een goedkoope reisgelegenheid. Verder sprak hij op zyn eigenaardig komische wijze, waarmede hy do aanwezigen in vTOolijke stemming bracht, om te eindigen met de beste wenschen uit te spreken voor de jubiieerende Vereeniging, zoo straks veroenigd met de andere orga nisatie. Ook deze spreker werd luide toe gejuicht. De Voorzitter en enkele anderen voerden nu nog het woont onder wie ook de heer Broers, die, mede namens zijn echtgenoote, dankte voor de hulde hun gebracht, waarna eindelijk het gordijn opging en werd op gevoerd: „Een schets uit het leven van een Marktkoopman", geschreven door den voorzitter, den hear H. Zoutendijk, waarin een beroep wordt gedaan' voor hen, die, in weer en wind staand^ hun gezondheid daarmede verliezen. Hc-t vlot opgevoerd stukje maakte veel indruk. Na afloop werd een collecte voor het Steunfonds gebonden, dia £15.50 opbracht. Hierna werden een tweetal duetten ge geven door een heer en een dame, waar mede vooral de lachlust werd opgewekt waarna de pauze inviel, die werd benut om met het rad van avontuur te werken, dat heel wat voor het Steunfonds binnenbracht. Hierna werd opgevoerd de bekende klucht: „Het consigne is snorken", dia mede zeer in den smaak viel en lnide toegejuicht werd. Voor het tooneel verleenden de dames LegetNieboer, KrampKettenis en de beer De Water hua zeer gewaardeerde mede werking, waarvoor hun hartelijk dank werd gebracht Het programma werd besloten met een komische voordracht waarna ouder gewoonte het bal volgde, dat nog geruimen tijd duurde. Melkprijsverhoogmg. In een conferentie niet den Zuid-Holiaad- Bohen Melkhandel en den R.-K. Bond van Melkveehouders is overeengekomen om met ingang van 8 dezer den inkoopprijs der I melk met één cent te verhoogen. Aanvankelijk wilde de melkhandel niet eer verhoogen da» 15 Mei, doöh op aan drang van de vertegenwoordigers dor orga nisatie is ten slotte een overeenkomst ge- troffen op 8 Mei a s. Tram LeidenWassenaarDen Haag. De directie der Haagsche Tramwogmaat- schappij heeft den Minister van Waterstaat verzocht, op 16 Mei het baanvak Haagsche SchouwLeiden open te sletten, zoodat dan de geheele lijn LeidenDen Haag in ex ploitatie komt. Het ligt in de bedoeling een kwartier- dienst ia le leggen op werkdagen van 's mid dags 12. u. 5 af, op Zon- en feestdagen van 's morgens 10 u. 5 af. tot 's avonds 8 u. 35. Op Zon- en feestdagen wordt gedurende het drukste deel van den dag een 7'/>-mi- milen-dienst ingevoegd van Den Haag tot „Den Devi". De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heelt bepaald, dat afdee- lingen der Technische Hoogcschoo! te Delft voor het afnemen van de examens vóór de zomervacantie van 1925 zullen worden aan gevuld met de deskundigen builen die hoo- geschool dr. J. Droste, leclor, en dr. P. Ehrenfest. hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit alhier ,en mej. ir. A. M. D. Langczaal, leemres aan de H. B. S. voor Meisjes alhier. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat, op nader te bepalen data in Juni i.i, gelegenheid zal bestaan tot het af- j leggen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van middolhaar en van lager onderwijs in Nederiandscn-Indië in de land- en volken kunde van Nederlaudsch-indiö en in de in- heemsche talen van den Oost-Indischen Ar chipel. Zij, die aan deze examens wenschen dee! te nemen, gelieven daarvan vóór 18 de zer schriftelijk kennis te geven aan: a. prof. dr. G. A. J. Hazeu. alhier voor wal betreft de examens voor de middelbare akten: b. het Departement van Koloniën (9de afdec- iing, onderafdeeling AB), voor wat aangaat de examens voor de lagere akten. Den 12den Mei hoopt onze stadgenoot den heer W. F. Serlie den dag te herdenken, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad als staatmaker dezer gemeente. Naar aanleiding van een bericht in de „N. R. Crt.'dot Zondag hier een verga dering zou zijn gehouden van de Nedcr- landselie Mid'densiandspartij, waarin zou zijn besloten, dat deze Partij bij de a.s. Kamerverkiezingen met eigen candidaten zal uitkomen, terwijl reeds enkele vooraan staande middenstanders zich bereid zouden hebben vertelaard een candidatuur le aan vaarden. hebben wij ons tot het bestuur van de Neulrale Vereeniging van den Mid den stand alhier gewend, om nadere inlich tingen. Men deelde ons daar mede, dot ook dit bestuur ter oore was gekomen, dat een comité van Middenstanders van eldens 'hier vergaderd zon hebben, maar dot van oenig besluit, daar genomen, bij de Midden s' mdsorganmtie hier tn Leiden, niets be kend is, evenmin, dat Leidsche midden standers zouden zijn gepolst over het ean- vsarden van een candidatuur of dat zij be reid zouden zijn een candidatuur te aan vaarden. Dinsdagavond 19 Mei a.s. zal onder (eid'iug van ds. J. Riemens een Wijdings bijeenkomst (zangdienst) pèaais vinden in de Hooglandsc-he Kerk. De toegang zal vrij zijn. Aan den uilgang der kerk zal een collecte gehouden worden ten bate van de Zending. Mederwerkenden zullen zijn: liet Kerk koor „Ex Animo", dirigent W. F. Koole, de heer F. Kriek, cello, en de heer Koele, orgel. Zooals onze lezers zich zullen herin neren, weid in October van het vorige jaar aan .het Utrechlsch Jaagpad in perceel no. 20 oen „Toevlucht voor Christelijke Jeugd- hulp" geopend, uitgaande van de Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het Zede lijk Bewustzijn, met het doet vrouwen en meisjes, ongehuwde moeders en zuigelingen voor kortereo en lacgeren tijd in de inrich ting op te nemen, Itefet om hen weder ge schikt voor het gewone leven aan de maat schappij terug te gevendoch waar dit niet mogelijk is hen te doen verjdegen in een daarvoor aangewezen stichting. In dien geest heeft de Vereeniging al heel wat gedaan, maar er is nog altijd meer le doen en daarvoor is, zooals wij dit bij de opening reeds hebben voorspeld, veel geld noodig. Waar de „Toevlucht" in den korten lijd van tiaar beslaan liet bestaansrecht reeds op overtuigende wijze heeft bewezen, be volen wij oen door liet bestuur langs do huizen te houden collecte gaarne aan. Laat ieder naar zijn vermogen dit goede werk met een grooter of kleinere bijdrage steu nen. Zie de advertentie. Gistermorgen werd in de Sieboldstraat een handwagen, toebehoorende aan S, door een vrachtauto, bestuurd door zekeren S„ uit Katwijk-aan-Zee, aangereden, doordat de auto te veel voor een anderen auto uitweek. Do handwagen werd ernstig beschadigd. Door Catharine K„ huisvrouw van W. S., is bij de politie aangifte gedaan, dat zij Zaterdag j.i. op den Zuidsingel door zekeren S. mishandeld is, 'die haar tegen hoofd en borst gestompt en bovendien nog tegen haar boenen geschopt liad. Op het Commissariaat van Politie zyn inlichtingen te bekomen omtrent twee rjj- wielen, die onbeheerd op straat zyn aan getroffen. Tevens is daar ondergebracht een verdwaalde jonge herdershond. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. „En als de stei bleef stille slaan", Driekoningenspel van Felix Timmermans. Voor een prachtig bezet Huis is gister avond dit Driekoningenspel gegeven. Hel deed on3 zeer veel genoegen, dat de schouw burg zoo uitstekend bezet was. Het bewees toch weer eens, hetgeen wij altijd hebben volgehouden, dat er nog wel belangstelling is voor goede looneelwerkon, gelukkig, alle jaessimisten daaromtrent ten spijt. Tot de goede tooneelwerken behoort voor zeker „En als de ster bleef stille slaan", de door Timmermans met behulp van Eduard Veterman gedramatiseerde Kerst legende. Over het ontstaan hebben wij in ons blad van Woensdag 29 April een uiteen zetting gegeven van den auteur, die duide lijk spreekt voor zich zelf; daarop behoeven wij dus niet terug te komen. En, om maar met de deur in huis le val len, deze legende of mirakelspel, naar men wil, hoewel nu en dan ietwat fragmenta risch het bekende gevolg van een drama tiseering van een boek doet het keurig. Aanvankelijk kost het moeite voor ons, 20e eeuwers, die we nu eenmaal zijn, ons in 'e leven in dat kinderlijk eenvoudige van zoo'n spel uit do middeleeuwen, doch de wijze, waarop hel mirakelspel wordt vertolkt, dwingt als het ware de vereischte sfeer op. Eenmaal daarin, wordt het volgen tot een waar kunstgenot. Er zit de handeling in, die een drama verlangt, al is die handeling nu en dan innerlijk mystiek en zinrijk, ge- sleund door een zeldzame warmte aan vroom gevoel. De sfeër is en blijft er, ook al dreigt een enkele maal de Vlaamsche leule at te voeren. Tegenstrijdigs zien wij overi gens niet in dit samengaan van leut en de rijke ideeën-schat van zoo naieve bekoor lijkheid. 't Is toch 's lands wijs, waarop moet volgen: 's lands eer. Het mag den Noord-Nederlanders vreemd aandoen in den beginne, het went vlug en doet dan niet meer 3toolend aan. Met welk een warmen gloed zijn de hoofdfiguren geteekend, de sluimerend vrome schaapherder Suskewiet, de visch- strooper Pilje Vogel, die zijn ziel aan den duivel verkoopt, de rauwe bedelaar Sclirob- berbceck, die alle drie tenslotte worden ge voerd tot God's heilig rijk en met welk een bekoring is het gansche verloop geschetst van hun weg derwaarts, vol leere ontroe ring. Met ontvankelijk gemoed hei spel vol gend, wordt liet oen treffend tooneelgebeu- ren. Mede door'de wijze, waarop dit drietal is gespeeld door resp. v. d. Lugl Melsert, Hans van Ees en Anton Roemer. De creatie van v. d. Lugt Melsert lijkt ons niet te ver beteren, zoo innig leer van conceptie en in stijl. Hans van Ees deed zich naast hem kennen van ongekende kracht, terwijl ook Roemer de zware rol van den bedelaar tot een fraai einde bracht. Zij hebben het stuk gedragen tot de overwinning. Naast hen zouden we nog willen noemen Eduard Palmers als Josef, Annie van Ees als O. L. V. van Zeven Smarten als Het Kindeke groot ging er niet die kracht van haar uit, als wel wen3chelijk was geweest, al vond zij goede accenten en ook Jacques Reule als de duivel, wiens eerste verschij nen we echter gaarno wat meer duivelsch hadden willen zien. Uit den toon viel trou wens niemand. Het was één geheel van groote verheerlijking. Het is een prachtige opvoering geworden van het HofsUd-Tooneel, dat onder leiding van Cor v. d. Lugt Leiden dil seizoen heel wat goeds heeft gebracht en volgaarne slui- ien we ons aan bij de hulde, door prof. Meyers namens het Schouwburgbestuur de zen leider gebracht, een hulde, vergezeld van een krans en wij hopen, dat Leiden BINNENLAND. Ds eiectrische taai LeidenDen Haag, via „De Deyl". Bijeenkomst van de Centrale van Veiesni- ginge» van personeel in 'a Rijks dienst tei bespreking van de positie van het Rijks personeel. De eischen van den Vrijheidsbond bij de a.s. verkiezingen. De moeilijkheden in de Communistische Partij: de leden van het Partijbestuur stellen hun functies ter beschikking. De kosten van het Gouvernementsgebouw te Arnhem. De Nederlandse iio afvaardiging naar de zevende Internationale Arbicdsconfezentie. BUITENLAND. De opening van de conferentie inzake den handel in wapens te Génève. De terngkesr van Engeland tot den gonden standaard. De Franache strijd in Marokko.. ook volgend seizoen zijn belangstelling zal behouden. Welk een werk was er ook gemaakt van de decorsl Frans v. d. Kooy heeft alle eer van zijn zorg, daaraan besteed. Zij hielpen uitstekend mede, om de sfeer te wekken en te handhaven. B.v. die sneeuwlandschappen en het tafereel met den foorwagen" waar in Rie Gilhuy3 een prachtige Maria was. Hoe heerlijk van kleur-scliakeering. Uit den toon viel oi. hela.a3 die appelboom bij het binnengaan van Suskewiet in het Gods-rijk, terwijl ook liet visioen ons eenigszins stuitte. Het zijn echter slechts een paar aanmer kingen, die wegvallen tegenover het vele prachtige. Voor Cor v. d, Lugl Melsert als regisseur is liet een zeer zwaar stuk werk geweest, maar zijn overwinning is er slechts des le fraaier door. De volle schouwburg heeft oprecht geno ten en na een eerste applaus, dat pijnlijk aandeed, gelukkig verder in stille tol na af loop, toen warm is geapplaudisseerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Controls op den wapenhandel Gistermiddag- werd in tegenwoordigheid van drie-en-veerfcigi delegaties de conferentie betreffende de contróle op den wapenhan del te Genève geopend- De voorzitter Carton de Wiart sprak een redevoering uit, waarin hij o.a. aeiile, dat de oonferentie erkent* dat er een wettige handel fn wapens ie en dat alle staten het recht hebben om hun veiligheid te waarborgen, door zich de noodige wapens te verschaffen. Het doel I der conferentie is om te beletten, dat een J onrechtmatige en gevaarlijke handiel den 1 goeden naam in gevaar brengt van dezen wettigen handel en er toe bijdraagt -om de pogingen te dwarsboomen om te komen tot vrede en goede verstandhouding tusschen de naties. Carton acht het succes der con ferentie verzekerd door de samenstelling van flet geheel der delegaties en in het bijzonder door de aanwezigheid van delega ties uit de Ver, Staten, Duitschland, Turkse en Egypte, die geen deel uitmaken van den j Volkenbond, en wier medewerking aan ue oonferentie een algemeenheid geeft, die de Volkenbond nog niet heeft bereikt. De Fransche leider Paul Boncour betreur de, dat de methode, die men gekozen heeft, om oen doelmatige contróle uit te oefenen op den handel, de klaarblijkelijke feiten miskent. Hoe toch kan men een dergelijke contróle uitoefenen in een wereld zonder die atmosfeer van vrede, waarvan de hoofd voorwaarde het veiligheidsverdrag ia? Zot het niet logischer geweest zijn te beginnen met de invoering van een contróle op de fabricage? Want het is gemakkelyker de fraude by haar bron te betrappen, dan op de wegen der wijde wereld. Onder dit voor behoud zai de Fransche delegatie bereid zijn om volkomen te goeder trouw de midr delen op te sporen om de conventie van Si Germain te vervangen. BELGIE. De xegeeringscrisii. Als -vermoedelijke kabinetsformateur wordt thans nog genoemd Tsch offer, de vroegere minister van arbeid. Kamerontbinding blijft echter meer en meer zich opdringen om uit do impasse te pogen te geraken. DUTTSCHLAND. Pensioen voor de weduwe van den rijkspresident Stresemann en de schade vergoeding voor de Roer- industrie Höfles dood Xutisker ernstig ziek. In den Rijksdag is een door alle partijen behalve de oommunistischo, gesteund ont werp ingediend betreffende het pensioen voor de weduwe van den rljkspresident.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1