AGENDA. BUITENLAND. Vrijdag. „Phebe": Br. De Jong, van Rotterdam, ever „Het huis van den pottenbakker". 8 uur. 1-Mei-demonstratie Mei-comité: Avond- leest in de Stadszaal te kwart over 8 uur. Zaterdag. „De Graanbeurs" Uitvoering toon eer ver. „Kunst naar Gave." Stadszaal: Eindbal Dansacadcmie B. P. Wiclinga. „Zomerzorg": Zesde opvoering Eerste Leidsche Klucht- en Revue-Gezelschap. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den beer O. B. Duyster, Nieuwc-Rijn 18, tel. 623. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fond3. Spr. heeft de uitnoodiging niet willen afslaan, alhoewei deze hem een beéije over vallen had. Bovendien vond spr. het m strijd met den geest van de Oranjes, die nooit aeen gezegd hebben, wanneer de eeo of andere moeilijkheid uit den weg moest wor den geruimd. Uit den aard der zaak Hjkt hc-t spr. overbodig hier te spreken over de fiefoe tot het aloude Vorstenhuis, maar, ge zien de slechte tijden, wit spr. het toch doen, daar het hier gaat om de beves tiging onzer nationale gevoelens. Wat Is de betdekems van de jongste telg van het Huis van Oranje voor Neder land? Dit is een* vraag, diff niet alleen te tean tv oorden is met een eenvoudig „Oranje boven", neen, wjj moeten teruggrijpen m de historie om deze geweldige beteekenis te runnen beseffen. Spr. wil dit daarom doen, om nog eens te laten zien, dat het Huis van Oranje steeds In Nederland voorspoed heeft gebracht. Zien wjj eerst naar den eersten Vorst van Oranje, Willem, den groeten strijder foor de geloofsvrjjheden. Met hoeveel tegen kanting hadden niet hjj en zijn zoons, Maurits en Frederik Hendrik, te kampen! En als dank voor hun opofferenden en zegenrjken arbeid volgde hierop een stad houderloos tijdperk, dat tot groote ellende leidde. Gelukkig, het gevaar werd afgewend, toen in 1672 Willem Hl zich weder aan het hoofd der Regeering stelde. Hierop volgde weer een inzinking (Spaansche Successie oorlog), gevolgd door weer een opleving onder "WiJlem IV. Na diens vertrek kwam Holland onder Frankrijk en was de btoeitjd v.'eer voorbj. Maar in 1813 stonden zij weer klaar om Holland te helpen, de dappere mannen uit het Huis van Oranje. Spr. herinnert aan den siag bj Waterloo, waar Prins Willem I zjn feven veil bad roer ons landt en volk. Ook in zjn regeering had h;j veel moeilijkheden te overwinnen. Voor spr. heeft aJtjd het Huis van Oranje geregeerd bj de gratie Gods in den letterlijken zin van het woord. Dit komt, foordat ht> dat geheefe Oranja-Huis altijd ncschouwt naar het lid van dat Huis, die tegenover den machtigen koning van Spanje durfde zeggen, dat een koning er is voor zijn volk en niet bet volk voor den koning. Ook in Prinses Juliana, die nog betrekke lijk een kind is, eert spr. de scherpe op merkingsgave en het heldere verstand, diat Zij van haar Koninklijke Moeder heeft ge kregen. Wfj hopen dan ook, dat zij zooveel mogelijk in de vreugde van haar jeugd zaï kunnen genieten, daar het altijd goed is een zonnige jeugd gehad te hebben, als Haar straks de zware taak wacht de re geering over te nemen. Spr. is Hare Ko ninklijke Moeder dankbaar voor de goede, opvoeding, die Zij de jeugdige Prinses heeft gegeven en nog geeft. Het is toch bijna natuurlijk, dat een vei bond van God en Oranje een onbreek bare band is, die nooit te met te doen is door a.g.n. vergissingen van menschen, die ons dierbaar Oranjehuis niet gunstig ge zind zijn. In do geschiedenis van de jongste telg van ons dierbaar Vorstenhuis zat dan ook de geschiedenis van het Oranjehuis plaats vinden, mits wij klaar staan altijd het ver bond God en Oranje te verdedigen. Spreker besloot zjjh vlotte rede met den zegenwensch: God zog ene Juliana; God ze- gene do Koningin; God zegene in Juliana onze Koningin ons dierbaar Vorstenhuis. Oranje boven! Op deze woorden voigde een langdurig en warm applaus. Na de pauze werden onder leiding van den heer Do Bruyn door een tiental dames van do Clir. dames-gymnastiek-vereeniging „Hestia" een serie vrije oefeningen en eenige standen uitgevoerd. Het gebodene getuigde nu niet direct van een goede voorbereiding; integendeel; vooral in de vrjje oefeningen werden herhaaldelijk grove fouten gemaakt, zoodat het, uit een oogpunt van gymnastiek- denionstratie, vrijwel op een mislukking uit liep. Doch hiermede keuren wjj geenszins liet hatelijk en hinderlijk applaus goed, dat ieder oogenblik van achter' uit de zaal op klonk. De standen waren iets beter, zander nochtans op het predicant „goed" aanspraak .te kunnen maken. Nadat vervolgens „Per As para" zich nog eenige malen had doen hooren, dankte de bec-r Van der Steen allen voor hun aan wezigheid. In het bjjzonder dankte spr. den hoer an mevrouw De. Gjjselaar voor de buiten gewone vriendelijkheid dezen avond tot het einde to willen Lijwonen, alsmede de beide medewerkende Vereenigingen voor beer bereidwilligheid, waarmee rij dezen avond op aangename wttno hebben aangevuld I-adat gezcmeiWjk het eerste vers van oen Avonoaang geconger, was, werd do ver gadering met dankgebed gastoten. Volkszangavond. Vanwege de Ne^erlandsclie vereeniging voor den Volkszang werd gisteravond in de kleine Stadszaal wederom onder de bezie lende leiding van den heer Joli. Oostveen een Volkszangavond gehouden. Wij zijn in onze verwachtingen omtrent de opkomst van het publiek niet teleurgesteld. De zaal was tot in alle hoekjes goed bezet. Het be hoeft eigenlijk geen betoog, dat er weer braaf gezongen is. Wie eenmaal een derge lijke avond beeft meegemaakt, beseft dat hier, too ooit, geldt bet: Kun je nog zin gen, zing dan mee. Behalve de meer beken de liedjes, werden er ook eenige nieuwe gezongen, 't Is werkelijk jammer, dat iaze avonden, die hoe langer hos meer bij de Leidsche jeugd in trek komen, nog niet veelvuldiger wordeD gegeven. De 1 Meifeest-viering. 1 Mei is wederom aangebroken, de dag waarop in alle landen de roode vaan gehe- schen wordt en allerwege besprekingen worden gehouden om te trachten te komen tot verbreiding der idealen, die de sociaal democraten zich gesteld hebben. In de Gehoorzaal was het vanmorgen al vroeg feest. Te pl min. kwart voor negen stonden bij het Volksgebouw op de Heeren- gracht 600 kinderen netjes in rijen ge schaard, vanwaar zij zich in optocht naar de met guirlandes van roode tulpen en vlag getjes versierde Gehoorzaal begaven, waar zij allereerst werden toegesproken door den heer Tjalsma, lid van het 1 Mei-comité. Spr. wees er op, hoe deze dag voor de aanwezige kleuterp een feestdag was, al was het alleen maar omdat het heden een vacantiedag was, terwijl anderen naar school moesten. Hebben jullie je eigenlijk wel eens aige- vraagd aldus spr. waarom dit feest gevierd wordt? Omdat Vader en Moeder feestvieren? Neen, dat is niet de reden. Van avond komen in dezelfde zaal als waar jul lie nu zitten, ook de grooleren bijeen, die elkaar dan plechtig 2ullen beloven, dat een herlraling van den vreeselijken oorlog, zoo als we dien net gehad hebben, uitgesloten is en om alles in het werk te stellen om een wereldvrede te bewerkstelligen. Hiervoor bestaat een heel gemakkelijk middel. Wat doet Vader of Moeder, wanneer zij zien, dat hun kind wordt afgeranseld? Zij zeggen: geef hier dien slok. Datzelfde willen wij nu ook doen, door aan al de landen de wapens als kanonnen, geweren, enz. te ontnemen en om te smelten tot nuttige Landbouwwerk tuigen. Alleen een paar van deze wapens zullen in een museum bewaard moeien worden, opdat later het nageslacht zal kun nen zeggen: „Met die moordtuigen bestre den de menschen elkaar in 1914". Aldus lichtte spr. voor de kleinen den ontwapeningseisch toe. Daarna werd voor de kleuters de poppen kast vertoond. Uit de blijde gezichtjes en de opgetogen kreten merkte men wel hoezeer zij medeleefden met de lotgevallen van Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn; de zaal daverde af en toe van den lach.^laar ook de ouderen konden af en toe een glimlach ternauwernood onderdrukken, als zij de kwinkslagen hoorden, die twintig en dertig jaar geleden ook al in zwang waren. Niet minder aardig waren de goocheltoe ren, waarnaar de kinderen met gespannen aandacht zaten te kijken. Het uitdeelen van verschillende versnaperingen zette voor hen de kroon op het "werk en maakte dezen dag voor hen tot een heelen feestdag. Te pl.min. kwart ovor elf arriveerde de tweede groep van 600 kinderen, dio ook weer in optocht, voorafgegaan door muziek en talrijke vlag gen en vaandels, van het Volksgebouw kwa men gemarcheerd, waarna in de Stadszaal de geheels geschiedenis nog eens herhaald werd. Zooals wij reeds 's morgens verwachtten, gezien het regenweer, werd de uitgeschre ven propaganda-iietstocht door de stad, die om 11 uur vanaf het Voltegebouw zou plaats vinden, om het slechte weer afgelast. Hedenmiddag werd van twee tot halfvier voor de goed bezette concertzaal van het Volksgebouw onder leiding van den heer Vttn Heusden een concert gegeven. Om half- vijf vertrekt vanaf do Doezastraat de groote 1 Mei-optocht, terwijl hedenavond tot be sluit^ in de groote Stadszaal een demon stratie-feestavond wordt gegeven, waarbij het Tweede Kamerlid, mej. Suze Groene- weg, de feestrede uitspreken zal. Op een en ander komen wij morgen nader terug. Het iilmweik „Pans en VaKcaan". Het jubeljaar dat dit jaar te Rome met grooten luister gevierd wordt, is voor heel de R.-K. wereld van buitengewone betee kenis. Uit alle oorden, ook uit ons land, zullen de deelnemers aan deze .feestelijkheden' toestroomen, maar nog veel meer zouden zich met berichten, daarover in de Pers ge geven, moeten vergenoegen, ware het niet, dat van het Vaticaan en wat daarmcao, tot zelfs in verwijderd verband in het he den en in het verleden in betrekking staat, een film was opgenomen, die straks in ver schillende deelen der wereld kon worden vertoond, zoodat men ook daar met het middelpunt van de jubileumplechtigheden, met den St.Pieter, met de Vaticaanscbe paleizen en tuinen, maar bovenal met den Paus zelf van nabij kennis kan maken op een wijze alsof men persoonlijk ter plaat se aanwozig ware. Voor Nederland werd deze film een kunstwerk van filmtech niek aangekocht door het Centraal Bu reau in Nederland en nu zal Leiden do eer hebben het voor het eerst tn ons land te zien vertoonen. Maandag wordt zij voor de eerste maal in de Stadszaal vertoond, waar op nog een reeks voorstellingen zal volgen eerst in Leiden en daarna ln andere plaat een van ons land. Gistermiddag had een groot aantal go- noodigden het genoegen met deze kunst film kennis te maken. Het Centraal Bureau had daarvoor het „Luxortheater'- aan den Stationsweg aangevraagd en de eigenaar was gaarne bereid zijn bioscoop daarvoor af te staan. Met genoegen hebben ook wij van de ons gedane uitnoodiging gebruik gemaakt en genoten van de rijke pracht en do weelde welke in Rome wordt en werd tentoonge spreid en van de schoonheden van de na tuur aldaar en in de omgeving Tbr ee uur lang, met een kleine pauze, gaan de nauwkeurige en heldere beelden aan het oog voorbij, telkens door een juiste toelichting voorafgegaan. Het is ondoenlijk om een volledig over zicht van het vertoonde te geven. Men kiijgt een blik op het uit- en inwrtidige van den St.-Pieter en de Vaticaansche ver trekken en musea en de zich daarin bovin- dende kunstschatten, alsmede van de ver rukkelijke tuinen een voorstelling van een Paus-keuze en van de opening van het Eucharistisch Congres in 1822, enz. De muziek is met de vertoóning zelve in overeenstemming. Het orkest van bet „Luxer-theater" grtl de stemming op uitnemende wijze weer; het was een genot er naar te luisteren' evenals naar den zang van den heer Jong- mans en anderen. Morgen zal de heer H. Keunen, chef van den technischen dienst der Rijkstele foon uier ter stede, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij den telefoon dienst in betrekking trad. Officier van administratie 2de k). C. J. Grijseels wordt 2 Mei a.s. bij de M.KAV. alhier geplaatst en tevens belast met de functie van commies van aanneming der marine alhier. Tot commandant van het 4de reg. Inf. alhier, is benoemd luit.-kolonel O. O. dé Gelder, uit Amersfoort. Voor de benoeming als leera.r aan de eerste Ambachtsschool te Amsterdam, staat eerste op de voordracht de heer A. Lucas, alhier. Het aantal werkzoekenden, ingeschre-- ven bij de Arbeidsbeurs op 30 April, be droeg in totaal 638, tegen op 30 April 1924 totaal 909. Naar het politiebureau, alhier, is gis teravond overgebracht J. N. de M„ die bij zijn broer op de Mare een drietal ruiten had ingegooid. Op do Hoogewoerd had gistermiddag omstreeks vijf uur een aanrijding plaats tus- schen een auto. bestuurd door zekeren V. en den wielrijder J. K., die met zijn rijwiel plotseling van achter een rijtuig te voor schijn' kwam. Het rijwiel werd vrijwel ge heel vernield. Gistermiddag twaalf uur had op den Witle-Singel nabij de Schelpenkade een aanrijding plaats tusschen de autobus Stads verkeer en een auto, bestuurd door mevr. M. De eerste werd licht beschadigd. -Bij do Leidsche Spaarbank is ln April ingelegd f 285.839.83 en terugbetaald f 258.353.96, terwijl 78 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 87 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 18664 inleggers bedroeg einde April f 5.345.935.31. DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd om geruststelling. In DudtscJilajid blijft men zioh inspan nen om de gevolgen van Hindenburg's keuzo tot zoo klein. mogelijken omvang ie beperken en de oude maarschalk schijnt dit streven zelif ook in de hand te werken, 't Zelfde ziet men bij voortduring in Enge land, waar de pere naar aanleiding van Lubber's rede allerlei geruststellingen uit. ■Maar Frankrijk zwijgt als liet graf en de uitlating van misschien Belglö's a.s. pre mier (men zie onder België) is weindg- Ihoopgevend. Daar zal, 'helaas, veel veranderd zijn! BELGIE. De regeeringsciifris. Mijn- werkersstakwg in uitzicht Dg Bi'oqueville is druk aan het beraad slagen met politici van allerlei kleur. Po sitief resultaat heeft hij nog niet bereikt, maar waar hij zijn pogingen voortzet, hoopt hij blijkbaar toch nog op succes. In een interview met persvertegenwoor digers zeide hij o.a., dat hij over een pro gramma niet kon spreken, waar immers geen kabinet nog was gevormd, 't Zou wel zijn in democratischen geest. Hij moest echter zeker zijn, dat zijn kabinet niet di rect zou sneven. Het moet op zijn minst tot Augustus stand kunnen houden voor het afdoen van de zaken, die 's lands be lang dringend vereischen. De begrooting 1925 wacht nog steeds op afdoening, even als het netelig vraagstuk der nieuwe be lastingen, dat er mee verbonden is. Op eon vraag in zake den militairen diensttijd, zei de Broqueville, dat hij in beginsel niet te gen den diensttijd van 6 maanden gekant is, doch deze vereischt een kader van den eersten rang en de bewapening enz. van 'een krachtig leger, waaraan wegens den staat der middelen niet te denken valt. Bovendien, zeide de Broqueville, moet de verkiezing van Hindenburg do menschen de oogen openen en de voorstanders van leu zen dwingen water in hun wijn te doen. De Broqueville zal morgen den komng het resultaat van zijn stappen meedeelen. De mijnwerkers hebben een referendum gehouden over do kwestie of er een staking uitgeroepen moot worden tengevolge van de 3oor de patroons aangekondigde salaris- vermindering met 10 pOt. De uitslag van het referendum geeft een aanmerkelijke meerderheid aan de voorstanders der sta king. Het bestuur der vakvereeniging zal den datum der staking iiutstellen. DUITSCHLAND. Manifest van Marx de Duit- sche financiën Uit den Prui- sischen Landdag. De vroegere Rijkskanselier Marx heeft een manifest gepubliceerd aan de partijen en de kiezers van het Volkfeblok, waarin hij o.a. zegt: Het is voor mij een diepgevoelde behoefte de meer dan 13V£ millioen Duitsche mannen en vrouwen, die op den verkie zingsdag met mij een oprechte bekentenis tot den republikeinsch-democratischen staat hebben afgelegd, mijn h artelij ken dank te betuigen. Wij moeten thans voor de heele wereld het bewijs leveren, dat niet de Duit sche Republiek in den jongsten verkiezings strijd het onderspit gedolven heeft en dat in Duitschland de geest van waarachtig de mocratische en nationale gezindheid levend gebleven is en dat wij volharden in het be sluit laDgs den weg van een eerlijke over eenkomst met de andere naties tot een pa cificatie van Europa en de wereld te komen Marx betoogt dan in zijn proclamatie de noodzakelijkheid van de bekentenis der re- publikcinsche overtuiging en zegt aan hel: slot: Wij zijn vereenigd door den wil om geheel ons openbare leven van dezen geest te doordringen en de millioenen onzer volksgenooten, die onder den druk der be zetting zuchten, te bevrijden. Geen offer mag voor ons te zwaar zijn om hun en het geheele vaderland de vrijheid te bereiden. Voor deze hoofddoeleinden strijden wij gemeenschappelijk verder. Aan het vaderland onze liefde, aan het vader land onze arbeid! Volgens de Duitsch-nationale Tag heeft Hindenburg den wensch geuit dat er bij zijn ^aankomst en zijn installatie te Berlijn van groote plechtigheden zal worden afgezien. Hij zal pas op den vooravond van zijn in stallatie in de hoofdstad aankomen en wil ook niet als opperbevelhebber van de rijks- weer ontvangen worden. Ook hoopt hij dat de nationalistische organisaties van een huldebetooging zullen afzien. Von Schlieben, de rijksminister van fi nanciën, heeft in den Rijksdag in een groote rede de belaetingontwerpen van de regee ring toegelicht. Geen wet en geen regee ring, zeide hij naar ,,N. Rs Crb." meldt is in staat de lasten te doen verdwijnen, dio elke burger tengevolge van het verdrag van Ver sailles en de noodlottige gevolgen van den inflatietijd te dragen heeft. De wetsontwer pen, die thans bij den rijksdag zijn inge diend, moeten worden beschouwd als een basis van herstel voor het heele volk, den staat en het bedrijfsleven. In den herfst van 1923, toen de Duitsche muntstandaard weer stabiel werd, zag de financieele toestand er volgens de openbare meening vrij gunstig uit, daar men er docr vermindering der uitgaven en verhooging der belastingen in geslaagd was de begroo ting sluitend te maken. De begrooting le verde zelfs een batig saldo op. Spreker kon desondanks het algemeen optimisme niet deelen, dat sinds enkele maanden zoowel in het buitenland al9 in het binnenland ten op zicht© van de Duitsche financiën blijkt te bestaan. Uit de moties, door de aanhangers der verschillende partijen ingediend, blijkt zelfs dat ook een deel van de volksvertegen woordiging dit optimisme deelt. De begroo ting voor 1924 raamde aan inkomsten uit belastingen en douanecredieten een totaal van 5244 millioen. Na aftrek van het ge deelte, dat aan de bondstaten en de ge meenten moet worden uitbetaald, bleven er 3382 millioen over. Inderdaad bedroegen de inkomsten van April 1924 tot Maart 1925 7312 millioen mark of na uitbetaling van de bondstaten en steden verschuldigde bedra gen 4567 millioen of 1182 millioen meer dan op de begrooting geraamd was. Rekening houdend met alle andere inkomsten kan het bafig saldo op 1923 millioen mark worden geschat. Daar nu bij het ontwerpen van de begrooting voor 1924 geen volledige dekking was voorzien voor de buitengewone uitga ven, moesten deze uitgaven wel met heb surplus uit de normale inkomsten worden bestreden. In de eerste plaats moest aldua een tekort van 343 millioen uit de begroo ting van 1924 worden gedekt, zoodat het batig saldo toen nog 1574 millioen bedroeg. De financieele autoriteiten waren van mee ning, dat dit overschot diende te worden bestemd om aan andere financieele verplich tingen van heb rijk te voldoen en ter bestrij ding van onvoorziene uitgaven. Eerst nadat al de in de jongste jaren veroorzaakte scha de zal zijn hersteld, zal de financieele poli tiek van het rijk weer een gunstig financieel resultaat kunnen oplevereD. Het jongste batig saldo heeft het, vervolgde de minis- - ter, dus mogelijk gemaakt een deel der sohulden uit het verleden te dekken, maar tevens is gebleken, dat men van het bereik te batige saldo niet al te veel gunstige re sultaten voor den tegenwoordigen toestand moet verwachten. De uitgaven voor 1925 schat de minister op ten min at,4900 millioen. De begrooting raamt aan inkomsten 4999 millioen uit be lastingen en 1523 aan douanerechten, in het geheel dus 6527 miljoen. Nadat de gemeen ten en de bondsstaten hun deel zullen heb ben gekregen, zal er voor liet rijk 4652 mil lioen overblijven. Voor 1925 is er dus weer een deficit van beteekenis, dat alleen kan worden gedekt door een verhooging van de bier- en tabaksbelasting Het is uitcret moei lijk to voorspellen hoe de toestand in 192C zal zijn, daar dat jaar 495 millioen als eer ste betaling voor het herstel zal moeten worden gestort. In 1927 moet Duitschland voor dit doel zelfs 675 millioen, in 1928 1250 en in 1929 1540 millioen betalen. Zelfs bij den gimstigsten gang van de Duiteclie financiën moet dus reeds voor 1926 op een deficit worden gerekend, dat zeer moeilijk zal kunnen worden gedekt. Misschien zal het mogelijk zijn een deel van de uitgaven door een leening op langen termijn te be strijden. Het zou besloot von Schlieben, vol strekt verkeerd zijn, thans reeds te ver wachten, dat de belastingen verlaagd zou den kunnen worden tot het peil van 1914 De Rjjksiïagfractie van de Duitsche Volks partij heeft een voorstel ingediend, waai bij de RijksregeeriDg verzocht wordt, met het oog op den steeds moeilijker wordenden economischen toestand van don DuiteeL© I landbouw, zoo spoedig mogelijk maatree lek le nemen op het gebied van doua^ehssöhnï» i ming en veterinaire politie. De min.-pres. van Praisen, Braoa, heeft m den Landdag een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het mogelijk zgn aio#» op den door hem ingeslagen weg een mouwt rcgc-ering tot stand te brengen, die in staat is haar taak te verrichten. (Rumoer reen te). Indien dit niet gaat, dan blijft er ciats anders over, dan de ontbinding van den Landdag. Hg koestert de hoop, dat dó Landdag zich zoo zaf gedrageu, dat mee Pruisen een mouwen verkiezingsstrijd kan sparen. Indien het Duitsche volk tot rust moet komen smeek ik den heeren om vrede. De strijd om den bes taanden republikeón- scheu staatsvorm moet eindelijk eens tot rust konden. Braun zeide ook nog: LOen volksgemeenschap, waarin de sociaal-demo cratie bij voorbaat buitengesloten wordt, ic geen volksgemeenschap. Bjj de rechteezgd» wordt dit ook niet in ernst gemeend. Niettemin hebben de Duitsch-nationaien de volgende motie ingediend: Het staat»- ministerie bezit het krachtens art. 57 der Grondwet voor de uitvoering van zgh taak vereischte vertrouwen niet. De Landdag is tot 8 Mei verdaagd, op welken dag de stemming zal pfaats bobben, De gebroeders Barraat zullen geneeskun dig worden onderzocht, of zij het voorarrest kxmnen verdragen. ENGELAND. Churchill's begrooting Milner ongesteld. Het debat in het Lagerhuis over Chur chill's begrooting is voortgezet. In tegen stelling met sir AJfied Mond verdedigde de liberale ex-mioister Runciman de regee- ringspolitiek. Hij zeide, te meeiurn, dat de stappen door Churchill gedaan, om spoedig tot den gou den standaard terug te keeren, zoowel be hoedzaam als goed gewaarborgd zijn. Hij gaf de meeimg te kennen, dat Engeland aan^het begin van het volgende jaar bevinden, dat het financieel eene zoo sterke postie inneemt, dat Londen onbetwifc eif onbetwistbaar het financieele centrum der wereld zal zijn. Churchill zeide naar aanleiding van het sociale verzekeringsplan, dat het evenzeer in het belaDg der vakvereenigingen als der werkgevers is om te voorkomen, dat er zich een soort van algemeene gewoonte vormt om aan te leeren hoe men in aanmerking komt voor werkeloosheddsondersteuniug. Dit verwekte groote woede op de arbeider6- banken en er werd geschreeuwd: „Intrek ken!" Churchill weigerde echter. De oppo*- sitie en interrupties duurden een kwar tier. Churohill ging toen zitten, waarop de meerderheid der miaisterieelen het Hui# verliet, gevolgd door Churchill Even lat ar 6telde de eersteminister voor het de* bat te sluiten en hiermee is de behandeling der begrooting in comité afgeloopen. Lord Milner is ongesteld en moet voof- loopig ru9t nemen. BULGARIJE. j Het proces tegen de commq* nisten Bijstand van buiten. Het proces tegen de personen dio eiwan verdacht worden, bij den aanslag op de ka thedraal te Sofia te zijn betrokken, zal bo den te Sofia beginnen. De politie heeft de noodige veiligheidsmaatregelen getroffen" om orde-verstoring te verhinderen. In de zeer uitvoerige dagvaarding wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van do agrarisch-communistisch© bewegim^ sinds de onlusten in September^ 1923. Nadat de communistische partij ver boden was werden er in Bulgarije twee ge heime comités opgericht, het eene bestaan de uit de communistische leiders Fried- mann, Jankoff, Minköff, Dimitroff en Ma- nef, het andere uit de boeren Petrini, Grantsjarof en Kosowski. Beide comité'fl werkten samen bij het organiseeren van aanslagen. Alle aanslagen, die er in den laatsten tijd zijn gepleegd, waren door deae samenwerking voorbereid. De dagvaarding somt op, welke personen bij den aanslag op de kathedraal betrokken zijn, en zegt, dat de beklaagden Petrini, Kosowski en Di mitroff voortvluchtig zijn. Ook Yasko, dio do lont in de kathedraal heeft aangesto ken, is nog niet gevonden. Er zullen 46 per sonen als getuigen worden gehoord. Tegen acht beklaagden zal de doodstraf worden geëischt, tegen de overigen zware gevan genisstraffen. De beklaagden, dio zich in hechtenis bevinden, hebben reeds een af schrift van de dagvaarding ontvangen met demededeeling, dat de rechtbank hun ver delgers zal aanwijzen. De politie heeft gisteren de verblijfplaat* van Grantsjarof, den radicalen boerenlei der, ontdekt, die zich op den zolder vaui een huis in een dorp verborgen hield. Het huis werd omsingeld en Grantsjarof, die op de agenten schoot, werd toen door de agen ten, die terugschoten, gedood. I)e drie labourafgevaardigden, die e>a bezoek aan Bulgarije hebben gebracht, heb ben in een bijeenkomst van de parlemen taire labour-fractie onder voorzitterschap van Lansbury hun rapport uitgebracht. Zij verklaarden "o.a. dat de Bulgaarsehe regee ring de berichtgeving opzettelijk vewalscht en dat bijv. journalisten, die getuige wa ren geweest van de terechtstelling van ver schillende personen, door do autoriteiten gedwongen werden, in hun bladen to mel den, dat deze slachtoffers zelfmoord had den gepleegd. Het rapport eindigt met 'de verklaring, dat de openbare meening ln Engeland en Amerika grooten invloed kan uitoefenen ter verbetering van den toestand in Bulgarije. Daarom dringt de delegatie er op aan, dat personen met hucLJiitairs beginselen van alle partijen zuilen samen werken om te verkrijgen, lo. dat niemand in Bulgarije zal worden terecht gestold ot gevangen gehouden, Tat.ceer'hij niet door

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2