No. 19981. VRIJDAG 1 MEI Anno 1925 Officieeie KennisqevingënT STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJ3 DER ADVERTENTIE!? 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lagerea prils. Kleine Advertentiën, uitsluitend bl] vooruitbetaling, Woensdags én Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weck Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. X 0.13. „0.18. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vifiohwinkel, .Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELYISCH k f 0.12, SCHOL f 0.00 per pond. 7337 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 1 Mei 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat P. van Rossej te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge- bruik-ter plaatse van verkoop in perceel Pieterskerkkoorsteeg No. 4. 73SS N. C. DE GIJSELAAR, Burgem'. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1925. J. J. H, Pommée. Jubilarissen op 1 Hei. Er jubileeren vandaag een aantal ;lad- genooten. liet zijn: J J. H. Pommée. De lieer J. J. H. Pommée herdenkt heden den dag, waarop hij veertig jaar geleden als onderwijzer In de R.-K. Parochiale Jongensschool aan de Haarlemmerstraat zijn intrede deed. Als 'onderwijzer zeggen wij. In die dagen, toen het voor den l „schoolmeester" hard werken was voor groote klas sen, kwamen de jongelui, die voor onderwijzer wer den opgeleid, al roeds als knapen van 12 a 14 jaar in de klas om zich practisch te vormen niet al leen, maar ook om reeds den kleinen kleuters de eerste kennis van lezen en schrijven en rekenen hij te brengen. En deze leerschool heeft ook de heer Pommée doorloopen. Het heelt hem geen lcwaad ge daan. De jubilaris ziet er nog friech uit voor zijn jaren en zijn werkkracht, wordt in de school, waarin hij werkzaam is, nog zeer gewaardeerd. Dal hij vandaag van verschillende zijden blijken van belangstelling heeft ontvangen, behoeft ons niet te verwonderen. Hoeveel geslachten zijn het niet, die bij „meester" Pommée in de klasse hebben gezeten en zich dil thans weer herinneren cn waar- dceren wat zij var. hem geleerd hebben. In do school werd hij gehuldigd. De heer Pommée werd met nog twee ju bilarissen. de hoeren Van der Meer en Laag land .in do spreekkamer van het hoofd-ont vangen, waar met het schoolbestuur aan wezig waren de heeren deken Dessens, de pastoors Crombach en Leusen, terwijl ook de inspecteur van het L. O. do heer Baak tegenwoordig was. Het hooid der school, de heer Van Heie ren, wenschte de jubilarissen geluk en bood hun namens het. schoolbestuur ieder een enveloppe aan met inhoud. Collega Meyer vertolkte de gevoelens van het personeel, waar de jubilarissen dank baar op antwoordden. B. Broers. De havenrechercheur de heer B. Broers is heden 25 jaar aan den Markt en Haven dienst alhier verhonden. Op 1 Mei 1900 kwam hij bij de gemeente in dienst als brug wachter 2de klasse. Reeds vier jaar later werd hij bevorderd lot brugwachten le kl. Ongeveer acht jaar later, den 12den Mei 1912 kreeg hij de aanstelling van havenrechercheur, wel 'n bewijs, dat hij bij zijn chefs en bij de autori teiten goed stond aangeschreven. En dat verdiende hij eok. Plichtgetrouw ;en ijverig deed hij ook zijn best om steeds tegenover de menschen met wie hij. krachtens zijn betrekking In aan raking kwam, voor komend. welwillend en vriendelijk te zijn. Dat dit is gewaardeerd geworden, blijkt .vooral uit de wijze waarop de marktkra mers over hem oordeelen, die hem liefst hun marktmeester noemen. Hedenvoormiddag werd de juhilaris bij flen Wethouder van het Markt- en Haven- jvezen .den heer Reimeringen, geroepen, en B. Broers. J, Derogé. ontving hij met woorden van waardeering de gebruikelijke gratificatie. Hedenmiddag werd hij in het Waagge bouw gehuldigd door zijn chefs en collega's, terwijl ook de besturen van de alhier ge vestigde marktkooplieden-vereenigingen van hun waardeering lieten blijken. Toen de heer Broers met zijn vrouw en kinderen was binnengeleid de adm. amb tenaar ,de heer W. II. Lamme had voor een goede regeling gezorgd, werd de jubila ris in de eerste plaats toegesproken door den directeur van de Markt- en Haven dienst, den heer L. A. Mennes, die onder waardeerenda woorden Broer3 namens het superieur personeel als blijk van ach ting een gouden potlood aanbood. Bij monde van den brugwachter H. Kapaan werden van alle brugwachters te zamen aangeboden een pendule met coupes en een rooktafeltje. Doch hiermede was het nog niet afgeloo- pen. De Voorzitter van de afd. Leiden van de Federatie van Marktkooplieden, de heer Zoutendijk, voegde aan de vele vleiende woorden .welke reeds ten opzicjiie van den jubilaris waren gesproken den dank toe van de Leidsche marktkooplieden, die hun marktmeester zeer waardeeren. Ook hij wil de niet met lecgo handen komen en over handigde den heer Broers een rooktafel. De algemeene voorzitter der Federatie, de heer De Goeje. uil Amsterdam, voor dit ju bileum overgekomen, voegde aan het ge sprokene van den heer Z. nog eenige vrien delijke woorden toe, waarna de Voorzitter van de Marktkooptiedcnvereeniging, de heer Jonk, de rij der sprekers sloot onder aap bieding van een prachtige bloemenvaas. met bloemen gevuld. Beide bovengenoemde Keeren herdenken heden ook- hun 25-jarige dienstbetrekking aam de Posterijen. Onze stadgenoot Derogé kwam Op 1 Mei 1900 in betrek king al3 bestel ler aan het Post kantoor te Haar lem, cboh werd een jaar later overgeplaatst naar Leiden. Na vier jaar aan 'i Postkantoor werkzaam te zijn gewee3t„ ging hij over naar de af- deeüng telegrafie," waar hij tien jaar lang werfc- zaam was om daarna weder bij de Post te komen, waar hij. .tlfiaaa nog ais kantoorknecht werkzaam is door zijn chefs wordt gewaardeerd, en de vriend schap geniet van zijn rnedebeamfoten,- De jubilaris heeft zaoh echter aan hulde betoon onttrokken door vandaag verlof te nemen en de stad le verlaten. De heer Metselaar, die na 25 jaren den dienst met pen sioen verlaat, nam vanmorgen afscheid van zijn chefs en col lega's, weik af scheid bijzonder hartelijk was. M. is de altijd hup- sohe en hulp vaardige collega en het ligt trou wens r.og in de bedoeling hem te huldigen, welke huldiging Zondag aanstaande te zij nen huize aan Hel Pieterskerkhof zal plaats hebben waar de jubilaris tusschen Iwee en vier uur 's na middags receptie houden. Jacobns Ankerna. Voor den 79-jarigen stadgenoot, die zoo als wij reeds eerder meedeelden, op den dag van heden een halve eeuw onaigebroken in dienst is geweest bij de firma Do Keuning, aan de Aalmarkt, en in al dien tijd slechts tien dagen wegens ziekle heeft verzuimd, is de dag van heden ook niet ongemerkt voor bijgegaan. Hedenvoormiddag werd de jubilaris met zijn echtgenoot per auto van huis gehaald en in de woning van den patroon ontvangen, waar de oude mensch- jes vriendelijk werden begroet en onthaald. Van de familie buiten de stad waren allerlei ca- deaux binnen gekomen in den vorm van siga ren, bloemstuk ken enz. Door den voormaligen en den tegenwoor- digen patroon werd»n Ankerna met vriende lijke woorden enveloppen met inhoud Ier hand gesteld, die de oudjes, toon zij haar, thuis gekomen, openden, den hemel te rijk maakten. En dat zij beiden zijn goed geheugen had- H. W. Metselaar. Lamb. Sleglenhorst Jac. Ankerna. den geprezen, zoodat hij nooit een boodschap verkeerd deed, daarmede was de trouwe loopknecht zeer in zijn schik, evenals met de mededeeling, dat hjj nog in dienst bij de firma mocht blijven. L. Sleglenhorst. Onze sladgenool Lainberlus Slegtenhorst, mocht ook het voorrecht genieten een vijf tig-jarig diensljubileum te herdenken. Deze man, wien men het niet zou aan zien, dat hij zoo langen tijd in de fabriek heeft ge werkt, was al dien tijd in dienst bij de firma P. Glos en Leembruggen, hoewel hij vöór zijn 14do jaar al reeds eenige jaren had gewerkt. Ook voor hem is deze dag niet onge merkt voorbijge gaan. Vanmorgen werd hij op het kan toor der firma door de directie ontvangen, waar hij met zijn gouden jubileum werd gelukgewenscht en hem de gebruikelijke enveloppe met in houd werd overhandigd. Natuurlijk mocht hij het verdere van den dag in den huise- lijken kring doorbrengen. Van de zijde van het verdere personeel ontbrak het geenszins aan felicaties, doch op verzoek van dan jubilaris bleef het ook daarbij. De Stichting der Hebreeuwsche Universiteit in Jernzalem. Evenals in andere plaatsen is ook hier gisteravond een bijeenkomst gehouden ter viering van de opening der Hebreeuwsche Universiteit in Jeruzalem op 1 April van dit jaar. De vergadering ging uit van de afd. Leiden van den Neder landsche Zionis tenbond en der Nedsrl. Zionistische Stu denten-Organisatie en werd gehouden in bet klein-auütorium der Universiteit. Ais sprekers traden op prof. dr. D. Cohen, prof. dr. B. D. Eerdmans en de heer E. As- scher Ezn., te Amsterdam. De ledder der bijeenkomst, de heer B. M. Noack, herin nerde in zijn openingswoord er aan, hoe binnen enkele jaren voor den derden keer het Leidsch publiek pp de hoogte werd ge bracht met de groote veranderingen, die in Paleslina hebben plaats gegrepen door het werk en heit idealisme der Zionisten. Gaven de vertooningen der bedde PaJestdnafilms oen beeld van wait is bereikt op het meer materieel terrein van landbouw, veeteelt en industrie, uit de stichting der Universi teit ziet men, hoe bij de Joden het geeste lijke element onmiddellijk naast het stoffe lijke komt; ja, hoe dit geestelijke eigenlijk een eerste plaats hij hen inneemt. Als doel van de vergadering gaf de Voor zitter aan, hoe, naast de herdenking van het heuglijk feit op 1 April van dit jaar, een fonds zou worden gesticht, waarvan de op brengst als geschenk zou worden aangebo den aan de nieuwe Hoogeeohool in Jeruza lem. Voor dit doel lagen in de zaal lijsten ter inteekening. Prof. Cohen, de eerste spreker, wees er op, hoe bij den terugkeer uit de eerste bal lingschap de herbouw van den tempel op den voorgrond slond. Althans missen wij de bronnen, die ons kunnen inlichten over den opbouw van liet land in meer stoffelijke® zin. Eigenaardig is, dat ook na de stichting der Joodsche Universiteit veel meer de aan dacht der gdhecle wereld heeft getrokken dan liet uiterst moeizame werk der ontgin ning van Palestina door de Ghaloezim (pioniers), die in een kort tijdsbestek van een sinds eeuwen verwaarloosd land, waar wegen ontbraken, waar moerassen moesten worden drooggelegd, waar de bebouwing van den grond van den eersten aanvang af moest worden begonnen, een woonplaats maakten voor de honderden, die er heen trokken met een vurig idealisme bezield. Spr. schetste in groote trekken dien op bouw, die werd ingeleid door de vreeselijke Jodenvervolgingen in Oost-Europa in 1881. Toen rijpte bij vele iniellcclueelen het plan, om in hel land der vaderen een nieuw be staan te zoeken. En het is verbazingwek kend, hoe veten, die tot dusverre slechts geestelijken arbeid hadden gekend, zich op hot werk der ontginning wierpen, zood'ait nu heel nieuwe steden, echt Joodsche ste den ais Jaffa b.v., ontstonden in een tijds verloop van een dertig jaar ongeveer. In dit nieuwe oude land staat nu de Universi teit, die nog maar in een beginstadium ver keert. Een viertel professoren en een dertig tal studenten telt de nieuwe slichting, waar voor prof. Ohapira en dr. Weizmann het initiatief namen.' Oorspronkelijk wilde men in Genève een onderkomen trachten te vinden voor die studenten, die door numerus clausus of al- geheele verdrijving in Hongarije en Polen hun sludie niet konden voortzetten. Maar al spoedig zag men in, hoe alleen op Jood- schen bodem de weienschap vrij zou kun nen beoefend worden door deze uitgesto tenen. De Hoogeschool te Jeruzalem zal een zetel zijn voor speciaal-Jóodsche we tenschappen. maar tevens is het een phy- sisch-chemi9oh instituut, hel laatste niet al leen in velband met den opbouw, maar ook en vooral in streng wetenschappelijken zdn; de colleges van prof. Einslein moeien in dit verband allereerst worden genoemd. Niet alleen Joden, maar ook anderen zul len aan deze IIooge3chool hun dorst naar wetenschap kunnen laven. En aan deze nieuwe Universiteit zal hel Hebrceuwsch als een levende taal too'nen, hoe ook de modernste begrippen er in worden .uitge drukt, het Hebreeuwsch, dat als uit dan doode is herrezen. In het buitenland, vooral in Engeland, hel land der Balfourdeclara- tion, bestond liefde en vertrouwen in de Joden, op grond der Bijbelsche traditie. Bij de Joden zeiven bestond soms eenig wan trouwen, of men in slaat zou zijn, het nia- terieele werk van den opbouw van het Hei lige Land tot stand te brengen. Maar dat de Joodsche geest de wetenschap zou kun nen dienen, daarvan was Jood en niel-Jood overtuigd. Vandaar de enorme belangstel ling, getoond bij de inwijding der He- breeuwsohe Univerversileit. Wetenschap, kunst en moderne Oostersche mystiek, in speciaal Joodschen geest, zij vinden alle schitterende vertegenwoordigers, die in de oude Joodsche taal in het oude Joodsche land zullen tooncn, dat het vertrouwen, door de geheele wereld in de Joodsche Universi teit gesteld, niet zal worden beschaamd Prof. Eerdmans wees op hel'merkwaar dige van hel feil, dat in het aloude Jeru zalem, stad van gewijde traditie voor de belijders van drie godsdiensten, ecu modern instituut, als deze Universiteit is, verrijst. De 3tad is ouder dan het volk Israël en wordt al vermeld in rapporten in spijker schrift,lang voor de vestiging van liet volk Israël in Paleslina. De groole hoofdsteden der Rijken aan Eufraat, Tigris en Nijl zijn verdwenen, maar Jeruzalem, door talrijke volken in verscliillende eeuwen beoorloogd, staat. Onze gewijde traditie heeft zich daar om te verzoenen met de gedachte, dat ons modern leven zich ook m. deze gewijde namen verbindt. Het is het Joodsche volk, dat Palestina voor ons tot een land van stichtelijke over levering heelt gemaakt. I-Iun godsdienst is de grond, waaruil Christendom en Islam zijn ontsproten, zij zijn oorzaak, dat wij vergeten, dat Paleslina land der Filistijnen BINNENLAND. Jubilea van inwoners van Leiden. De viering van den 1-Meidag. Bij de Tweede Kamer ie ingediend een wetsontwerp tol aanvnlling der Kieswet ter vrijstelling \an den stemplicht. BUITENLAND. Ren proclamatie van Mam voor de Duit- sche republiek. De Dnitscbe minister van financiën over den neivns rernm. Incident in het Engelsche Leerhuis. De Belgische mijnwerkers stemmen voor staking. Ernstig spoorwegongeluk in den Poolsclren corridor. Reeds voor de wegvoering vinden wij Jood sche kolonies. Maar Jeruzalem Neef het middelpunt van hel volksgevoel. Nooil heb ben zij alleen hel land bewoond, noc hebben zij er allen naar willen terugkeeren, wanneer hen daarloe de gelegenheid werd geboden. Ook nu willen zij dat niet. Als spreker het Zionisme goed begrijpt, dan is het geen zuiver godsdienstige- of ras-beweging, maar is het streven om den toestand te herstel len van een vasten band met het oude land, om een middenpunt-te scheppen voor de Joden over de geheele wereld. Zij wil len niet langer afgesneden zijn van hun basis. Door het stichien eener Hebreeuwsche Universiteit vernieuwen zij den band met hun oude taal, die thans voor allerlei mo derne begrippen wordt gebruikt, en geven zij tevens uiting aan de schoone gedachte, dat wetenschap een geestelijk goed is, dat De ópbou.v van Jeruzalem, waarin de stich ting der Universiteit een gewichtig moment is. is als de vervulling van wat de Joden in hun dagelijksche gebeden zeggen, is als een wonder, even groot als de Bijbelsche wonderen. Het gebed om regen, hel gebed om dauw, zij hebben reëelen zin gekregen. Spr. schetst verder le herleving van het Hebreeuwsali, dat ook in ons land in clubs en cursussen me! vlijt wordi beoch nd en waarin dichter? als Juda fïalovi en Bialite de schoonste uitingen geven van wat heeft in de ziel der Joden. Ter. s'.oltc werwt spr. zich speciaal tot de Joden onder zijn ge hoor, orn met volle kracht mede te werken n I ler ve c Zionis beteckent. Slechts kort hebben de grene n r verwezenlijking var. het ideaal, dal hel van dit land Israël omsloten gehorde: Zionisme zich heeft gesteld: do. - handwerk cn sludie het land ie herstellen, waarnaar in de diaspora steeds hel v ;rig verlangen der Joden is uitgegaan. Dc voorzitter sloot iie vrij goed bezochte vergadering, die ook door verschillende hoogleeraren was bezocht, met een woord van hartelijken dank aan de sprekers, voor al ook aan prof. Eerdmans voor zijn goede wenschen-voor den bloei der Joodsche uni versiteit en wekte de aanwezigen op, door ruime geldelijke bijdragen voor hel Univer- sileitsfonds tot de jonge ie.( v.-rlloo! moge lijk Is maken aar. haar doel le beant woorden. Feestavond Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Gisteravond, besloot, zooals wij reeds iu ona blad van gisteren vermeldden, bovenstaande Veie omging den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana met eon feestavond in de grooto Stadszaai. Op het gezellig met pal een volksgemeenschap niet kan missen'. Dit mes versierde podium stond het vaandel van de Chr. Oranjevereeniging en dat van het symphonie-orkest-„Per Aspera ad Astra", dat zijn welwillende medewerking verle mde, opgesteld. Bjj ontstentenis van den voorzitter, ds. Thomas, die op advies van den dokter twee maanden rust inost houden, oponde de heer Van dor Steen den avond mot gebed, nadat eerst gezamenlijk Psalm 103 vs. I gezongen was. Spr. begint met een verontschuldiging voor een afwezigen voorzitter, waardoor aan spr. de taak is opgedragen dezen avond te leiden. Al is de zaal dan ook niet gevuld, spr. hoopt, dat de geest zijn zal: God dankende en Oranje boven. Daarom tot aileo een hartelijk welkom, in het bijzonder tot den burgemeester en dien3 echtgenoote. Hoe zouden wij ook kunnen feestvieren afs onze vader niet in ons midden was? (Applaus). Ook een harteljjk welkom tot dc-n spreker van hedenavond, die een woord van het hart tot het hart zal spreken. Dit toch is altijd welkom, vooraf als dit komt uit den mond van een Oranjeman, zooals jhr. Roëll is. Tot" slot roept spr. nog een hartelglf welkom toe aan „Per Aspera ad Astra"» dat voor de Vereeniging geen onbekend» en de dames-gymnastiek-vereen. „Hestia", die er wei voor zorgen zal, dat de eerst» kennismaking met haar een aangename it Hierna was het woord, of beter de oaa<L aan het orkest, dat onder de bekwame leiding van den heer J. Noordanus Sr. eenige mare schen uit de Ouverture van „Konig Mydaa op de hem eigen voortreffelijke wijze tes gehocre bracht; waarvan het een hartelpK applaus van het niet talrijke pubhek uog&tta. Wil hebben werkelijk verstomd gestaan over de slechte opkomst van het publiek, te meer, waar deze bij andere gelegenheden steeds zoo overweldigend was. O.a. werden gespeeld drie marschen, 1» gebruik bij het Nederiandsche leger tijdens dea Spaanschen Successie-oorlog en ook uitgevoerd bij het openluchtspel ter gelegen heid van de j.f. gevierde 3-Octoberfeeston. Vervolgens kreeg jhr. W. Redt, luit-koL bij den generalen staf, bet woord, tot het houden zijner feestrede, die met applau» begroet werd. is een getuigenis, dat Leiden door de ge schiedenis van de stichting zijner Unver- aiteit verslaat en dat in deze tijden van weinig volkswaardeering voor de beoefe naars van weienschap wel hoog mag wor den aangeslagen. Spreker wijst'op groote mannen, die het Joodsche volk aan kunst en wetenschap heeft geschonken, en ziet daarin een waar borg, dat het ondernemen te Jeruzalem niel alleen van beteekenis zal zijn voor het gees telijk zelfgevoel der Joden, maar ook voor de weienschap als internationaal bezil. Wij, Nederlanders, kunnen het Zionisme met een ru3tig geweten gadeslaan. Wij doen onze Joodsche medeburgers niet door druk naar verre streken verlangen. In de 17de eeuw heette Amsterdam in Joodsche krin gen het Hollandscli Jeruzalem. Toch zien wij met belangstelling dil kloek ondernemen, dat aanspraak heeft op onze beste wenschen. De derde spreker, de heer Asseler, belicht de stichting der Universiteit van het stand punt der Mizrachi, de orthodox-denkende en streng-Joodsch riluool levende Zionisten. Altijd in de eeuwen, die de Joden in bal lingschap" doorbrachten, leefde in hen het verlangen, de heimwee naar het Heilige Land-, in hun gebeden smeekten zii God om den herbouw van Jeruzalem, de heilige stad. Theodor Herzl schudde het volk wak ker en offerde alles op, om dit ideaal te verwezenlijken Herzl, in wien het Joodsch gevoel ontwaakte, o.a. door de Dreyius- affaire. Zijn boek over den Judenslaat schudde de Joden wakker. Wanneer uit Ne derland, het traditioneele land der vrijheid, velen zich opmaakten om in Palestina voor den opbouw te werken, dan geschiedde dil uil een zuiver idealisme, niet, zooals in Oos telijker landen, gedwongen door de ver ging, waaraan de Joden in hun balling schap zijn blootgesteld. Ook thans weer vervult Nederland een eigenaardige en sym pathieke rol in den opbouw, door de Chaloe- zim gelegenheid le geven, hier den land bouw praclisch te beoefenen, door den uit voer van Hollandseh vee naar Paleslina

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1