No. 19975. VRIJDAG 24 APRIL. Anno 1925 Officieele Kennisaevinaen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERÏENTIENi 80 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en iaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van BO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven |6 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57056 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.85, per week 'f 0.13. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd "zijn, per week'0.18. Franco per post 2.85 -f- portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VTSCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHOL a 0.11 10.13 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 April 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door P. W. C. Kuysten, te Leiden, een verzoek is ingediend ter bekoming van verlof voor den Verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter.plaatse van verkoop in bet psr- oM Lange Mare 62. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN" STRIJEN, Secretaris. 1 Leiden, 24 April 1925. Adres aan den Raad, [Volgend adres is gezonden aan den Raad: Geven met veischuidigden eerbied te joennen, ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter en secretaris der afdeeüng Lei den vam den Nederlanjdschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 24 November 1924, No. 31, in dezen optredende name-ns Be in hun Bond georganiseerde werklieden in dienst der Gemeente en domicilie hou dende ten huize van den tweeden onderge- leekende, Atjehstraat 47 te Leiden; dat zij met zeer groole verwondering kennis narnen vain de mededeeling, welke door het College van B. en W, is gedaan aan de Hoofden der verschillends bedrijven en dienster der Gemeente, welke mede- deeling luidt als volgt: In 'de laatste jaren is bij verschillende takken van dienst het losse- en tijdelijke personeel (ambtenaren, beambten of werk- Ledcn( herhaaldelijk in het genot gesteld Van periodieke verhoogingen, evenals inge volge de algemeene salarisverordening aan het vaste personeel worden toegekend. Het komt ons voor, dat er in het alge meen geen aanleiding bestaat om aan het losse of tijdelijke personeel periodieke ver- jhoogingen toe te kennen; dat zij tegen dezen maatregel zeer em- Bliige bezwaren meenen te moeten inbren gen, waar deze maatregel is getroffen met terzijdestelling van de Verordening der Commissiën van Advies betreffende arbeidd en dienstvoorwaarden van het personeel, voorkomende in het Gemeenteblad van Leiden No. 9, 1924, waarin in paragraaf 1, nrtikel 1 nadrukkelijk is voorgeschreven, dat B. en W. omtrent de ahbeids- en dienst- vporwaarden vam het personeel door die Commissiën zullen worden voorgelicht; dat ondergeleekcndcn van oordeel zijn, flat ook aan het losse- en tijdelijke perso neel de periodieke vorhoogingen redelijker wijze bebooren te worden toegekend; dat ondergeteekenden er bovendien den •Raad op meenen te mogen wijzen, dat ü:- ïtegeering nog kort geleden het besluit heeft genomen, dat ten opzichte van de salaris- verhoogingen en het toekennen van perio dieke looneverhoogingen het tijdelijke per soneel op één lijn zal worden gesteld met b»t vaste personeel, derhalve op dat punt tuaschen tijdelijk-en los-Rijkspcrsoneel geen onderscheid wordt gemaakt met het vaste personeel dat ondergeteekenden mitsdien den Rand met beleefden aandrang verzoeken het Col lege van B. en W. te willen -uitnoodigen op bovenbedoeld besluit terug te komen, res pectievelijk wel te willen bevorderen, d'at tel besluit worde opgeschort en eerst daar omtrent bij de Commissiën van Overleg ai- vies worde ingewonnen. 't Welk doende, enz II. LIGTVOET (w.g.). Voorzitter. J. VAN DER HOEVEN, (w.g.), Secretaris. Inwijding van het nieuwe Clubgebouw van de Leldsche Padvinders. Gisteravond ihad de oflicieele opening plaats van bet nieuwe Clubgebouw van de Leidsche Padvinders in het voormalig IJk- kantoor aan de Lammermarkt. Dit gebouw toebehooremd aan de gemeente werd tot yoor kort verhuurd aan het Rijk en ge bruikt als IJkkanloor. üit hoofde van be zuiniging werd het IJkkantoor alhier opge- heven; het gebouw kwam nu vrij en da Leidsche Padvindersvereeniging, die al ge- ruimen tijd naar een goede gelegenheid voor fcare bijeenkomsten zocht, verzocht het ge meentebestuur dit gebouw te mogen huren en het gemeentebestuur op zijn beurt waa daartoe gaarne bereid. Er was echter, om bet gebouw, voor het doel, waarvoor het nu beslemd is, gereed te maken, nog al heel wat te doen en het was nog hard werken om het op den dag van St. Joris, den schutspatroon der Padvinders (23 April) klaar te krijgen. Door veler inspanning mocht dit" echter gelukken en zoo kon g:s- leravond het nieuwe gebouw worden inge wijd. Met het bestuur, de leiders en de padvin ders zelf in het geheel ruim zestig, kwa men voor deze gelegenheid een aantal ge- noodigden bijeen, waarender ook de burge- meoster, jhr. mr. dr N. C. de Gijselaar, het bestuur van de Meisje3 Gezellenvereeniging met de Meisjesgezollen en vele oudere en verzorgers der padvinders. Het ruime Clublokaal en de bestuurska mer waren met groene plantengroepen ver sierd en op elk tafeltje stond een bouquet fris3che hyaicinthen, terwijl aan den wand bet vaandel der vereen'ging prijkte met St. Joris er op. De voorzitter, de beer J. A. M. Sleyns deelde, voor hij het nieuwe Clubgebouw met een korte rede opende, o. a. mede dat ds districtscommandant bericht van ver hindering had gezonden, terwijl nog enkele andere genoodigden niet kopden komen. Wanneer hij al» voorzitter der vereeni- ging gedurende de vijftien jaren van het bc-" staan der vereeniging, het woord voerde, had hij dit nimmer kunnen doen met zulk ear. buitengewonh voldoening als nu. De 23sLe April 1925 zal met gouden letters in de analen der vereeniging worden geschre ven. En dam herinnerde hij er aan hoe men ir. ai die jaren met het Clublokaal heeft ge sukkeld. Na tot tweemaal in perceel Bree- straat 119 gastvrijheid te hebben gevonden, werd het oude Invalidenhuis als Clublokaal aangewezen, dat er slecht en vervallen uit zag, zoodat het bij den aanvang leek dat dfe jongens niet in staat zouden zijn bet nog slechter te maken, (gelach). Ais hij aan dit lugubere lokaal terugdacht dan vindt hij dit vooral een schilferende gelegenheid. Het deed hem genoegen op dezen openings avond in de allereerste plaats den burge meester welkom te moegen heeten, van wien hij weet dat deze de padvindieisbewe- ging een buitengewoon goed hart toedraagt en hef verheugt liet bestuur jhr. De Gijse laar hedenavond in zijn midden te zien. Uwe belangstelling wordit op hoogen prijs gestold en wij zuilen toonen deze belang stelling waard te zijn, reide spr. (applaus). Daarop richtte hij zich tot de presidente van de Meisjes Gezellenvereeniging me vrouw Hommes met wie hij gedurende 15 jaren in de padvindersbeweging Lief en leed gedeeld heeft. Naast'haar verwelkomde hij die andere bestuursleden mevrouw Thouais en mevrouw Wernink, welke laatste hoe wel pas van een buitenlandsche reis terug gekeerd hier tegenwoordig was. Dat zoovele ouders der padvinders blijk vam belangstelling gaven verheugde hem zeer. Eindelijk zich richtend tot de. pad vinders zelf wees hij deze op den plicht te waken liet Clublokaal te houden, zooals het nu is, hun de Meisjesgezollen ten voorbeeld stel lende. Daarna verklaurdh hij het nieuwe Club lokaal -geopend. Daarop sprak de hoofdleider mr. A. de Bruïne Groeneveldt nog een kort woord, het bestuur verontschuldigend dat het niet eer der is klaar 'gekomen. Br moe9tr echter zoo vee! aan het lokaal gebeuren,' dat het nog moeite heeft gekost, op St. Joris klaar te komen. Gelukkig is het mi zoover. Hij bracht- dank aan allen die er aan hebben medegewerkt. De leiders zullen alles doen de zaak netjes te houden. Hier zijn wij thuis en moeten wij cms door de rechte gezelligheid thuis voelen. Daarom deed hij een beroep op de padvinders er toe mede te werken dal er niets aan het lokaal en het interieur ge schonden wordt. Aan den ingang van heit gebouw i3 eer. bord geplaatst met het woord: welkom. Maar daar onder zijn de regelen aangegeven en daarbij luidt liet telkens: „Het is verboden". Daardoor be hoeven zij zich niet te laten afschrikken. Zij zullen er geen lasi van hebben als ze zich normaal gedragen, zooals zij dit ge wend zijn thuis te doen. Spr. hoopt dat het bestuur nooit berouw zal liehben dit iokaal te hebben gehuurd. Hierop volgde een verrassing. Mej. Jo Hak ker, hoofdleidster der MeisjesgezeUon bood onder luid applaus namens de Meisjes Gezellen een stel nieuwe vitrage-gordijnen aan die door mr. De Bruine Groe-neveldt namens de vereeniging dankbaar werden aanvaard. Da heer Sieyns weea er op dajt de wam den ook nog kaal waren. Waren er dia er toe wilden medewerken ook deze een ge zellig aanzien te geven dam zou dit door hef. bestuur op prijs worden gesteld. Hierna werden door de Meisjesgezellen ververschingen aangeboden thé en limonade en een korte pauze gehouden. Na de pauze nam de Hoofdleider opnieuw het woord en richtte zich eerst tot de ouders. Het is jammer, aldus spr., dat de grooto massa de Padvindersvereeniging be schouwt ais een soort soldaatje spelen en de diepere kern van de zaak over het hoofd ziet; aam deze meening wordt steun gege ven door sommige troepen die altijd met veel lawaai van trommels en trompetten door de straten trekken; dat is echter do ware Padvinderij niet. - - Vervolgens richtte s;-r. zich tot de jon gens en gedacht St. Joris, den paitroon vam de Padvinders, die enkel met ean zwaard gewapend op den draak in ging en hem versloeg Ook jullie ontmoeten eiken dag groots en kleine draken en het is makke lijk om ze te ontwijken; maar dat ia niet juist: zie moedig de moeilijkheden or.der het oog, ga ze te gemoet, en overwin ze. Vervolgens vroeg een der ouders, de heer Van den Berg het woord en bood aan uit dankbaarheid voor het vele wat de Ver eeniging voor zijn vier zoons had gedaam, de muren van het geheele gebouw op te la ten knappen en witten, hetgeen onder dankzegging werd aanvaard. De ore-voorzitter solionk als eerste „be kleedsel" een portret van II. M. de Ko ningin, om dit in het olublokaal op te hangen. Hierna werd de eenvoudige plechtigheid door den.Voorzitter gesloten. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging, gevestigd te Lelden. Bovengenoemde Verceftigkig hield in hei Nutsgebouw haar tweede jaarvergadering. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de Vereeniging op 81 December 192-1 2347 leden telde, tegen 1125 op 1 Januari 1924. Op 22 April 1924 bedroeg het ledental reeds 2947. Voor reke ning der Vereeniging werden lm verschil lende zlekeminrichtdngen te Ledden en te 's-Gravemhoge 47 leden verpleegd, met eem totaal van 724 verpleegdagen. De financieele toestand der Vereeniging ban gunstig genoemd worden, hoewel met het doen vam meerdere uitgaven zeer voor zichtig te werk gegaan moet worden. Het bestuur gaf hiervan blijk bij de behande ling der agenda, waarop onder meer eem voorstel tot gedeeltelijke uitfceering bij ope ratie en bestraling voorkwam. Meordere le den zagen gaarne (vooral de operaties) ge heel vergoed Het bestuur meende echter, da tde voorzichtigheid eisoht, dat oen der gelijke, niet ts controleeren, uitgave niet in eens mocht worden gedaan. Wanneer de ïereeniging (en dat kan voor Leiden ge makkelijk) een 20 000 leden gaat tellen, is alles mogelijk. Nu echter moet stap voor stap da vergoeding voor operaties, enz., worden verkregen. Het bestuursvoofetel werd aangenomen. Uit de vergadering gingen mede stemmen op meardtere propaganda voor de Verecmi- ging te maken. Het bestuur zegde dit toe, doch meonde, dat ook de leden zelf in hun ne omgeving daarin een taak hebben te ver vullen. Nadat de Voorzitter, de heer A. J. Scho- neveld, onder applaus der vergadering, de heeran dr. M. D. Horst, Dir. van den Gom. Geneest. Dienst, en ir. II. A. v. Klinken berg, Dór. der Lichtfabrieken, Commissa rissen der Vereeniging, dank had gebracht voor hunne uitnemende adviezen, sloof de Voorzitter deze zeer geanimeerde vergade ring met den wensch; dat de Vereeniging steeds in bloei moge toenemen. Tienjarig bestaan van de Religiens-Socialistische Vereeniging. De Religieus-Socialistische Vereeniging had gisteravond in de groots zaai vam het Nutsgebouw, ter gelegenheid vam het tien jarig bestaan der Vereeniging, eem wiidingB- samer.komst belegd, waarvoor veel belang stelling was. Behalve da trouwe bezoekers van da gewone bijeenkomsten, waren er nog vele anderen, aangetrokken door het programma, dat, hoewel geheel in overeen stemming met da leidende beginselen der Vereeniging, rijk was in afwisseling. Na een opwekkend inleidend woord vam den Voorzitter opende rnej. Riek Hardonk, sopraan-zangeres van Den Haag, den avond met het zingen van „Sei nur Btil" van J. W. Frank (1681), waarhij zij op de piano werd begeleid door mej. Jo Jaiink, even eens van Den Haag, gevolgd door „Nacht und Trüume" van F. Sohubert, waarmede dit tweetal dadelijk het gehoor voor zioh won. Mej. Hardotnk heeft een frisch en helder stemgeluid en zong de mooie num mers zuiver. Onze stadgenoote, mevrouw J. C. TjaJ- smaVos declameerde varvolgens „De Windharp" en „De strijd om 1 Hoogste", twee in het Friesch gesohrevem gedichten, van P. J. Troela tra, vertaald door dr. Scham pers. De met gevoel voorgedragen veraem maakten veel indruk op de aanwezigen en het kostte blijkbaar den aanwezigen moeite het applaus, dat op een avond ais deze liefst achterwege moet blijven, in te houden, Hierna werd hei woord gegeven aan de, A. R. d» Jong, voorganger bij de Vrije Ge meente te Bussum, die een toespraak hield over; „Opstandige religie". Religie is, vol gens spr., beleving vam samenhang, hat wonderlijk verband vam hoofd en hart, dal uitgaat naar harmonie, naar eenheid. Ieder waarachtig mensah heeft de religie, als eem kostbaar bezit, al wordt zij tn verscheiden heid beleefd, zich uitend op verechillemde wijzie. Met theologie en dogmatiek heeft zij niets te maken, al kunnen dene er parallel mee loopen. In de religie gaal de passivi teit eerst boven de activiteit, maar door geem netelige vragen f» dooven gaal zij straks over lot het actieve en teert den iaepscj>' wH jrijnjss^ in bet ferren Is, Zij wordt dam opstandig en vormt persoonlijk heden door er in te verwekken eem vuur haard van levensenergie. Zij vormt dan vrijen mensoh, schepper van oen eigen cul tuur, daarbij gedragen door een bezieling, die van Boven komt. Dit betoog, waarvan wij slechts de hoofd lijnen hebben kunnen uilslippelen, werd verduidelijkt met tal van voorbeelden uit de gewijde en wereldlijke historie, en haar heleekenas getoetst aam het feit, dat in Lei den met de overheersohende oudbakken godsdienst het Religieus Verbond onder strijd en tegenwerking het tien jaar heeft kunnen uithouden. - Met stille aandacht werd de improvisatie gevolgd. Mevrouw Tjalsma droeg daarna nog voor fragment uit „De Gelofte" van S. Bonn en „Vrede" vam Adama van Soheltema, waar na da -welgeslaagde avond besloten werd met het zingen door mej. Hardonk van „Jezus, wijs en wondermaohtig", „Komt o Zonne", Selig sLnd die Verfoigung leiden". Aan cfen uitgamg werd ean eollebte gehou den. De heer A. Bicker Caarten, thans werkzaam ter secretarie te Oegslgeeet, is benoemd lot klerk ter secretarie alhier. De jaarvergadering van de Geref. Zon- dagsschoolvereemiging „Jachim" zal 8 Juli nlhier gehouden worden. Door J. A. van D. alhier is bij de poli tie nangitle gedaan, dat gistermorgen om streeks tiem uur, zijn rijwiel, dat hij even neergezet had in de vestibule van het Mili taire gebouw aan den Morschsingel, ont vreemd is. Zekere J. Ph. van T„ wonende te Rot terdam, zat gisteravond in" gezelschap van eenige kornuiten genoeglijk rondom een tafel in één der café's hier ter stede. Plotse ling ontsteltenis in de vreedzame omgeving. Van T. was een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden kwijt. Overal gezocht, alle zakken nog eens nakijkenhet geld was on bleef weg. Verloren of gerold? In leder geval de politie maar waarschuwenl Spoedig verscheen een rechercheur op de plaats van het misdrijf Deze nam den „ongelukkige" en de kornuiten mee naar een polilieposthuis in de buurt, waar de klee- dingstukken nogmaals grondig werden na gesnuffeld en jawel hoor, daar kwamen reeds spoedig da verloren gewaande bankbiljets te voorschijn uitde sok van Van T. Vreugde ecnerzijds over het herkrijgen van den schat, hilariteit anderzijds over de zonderlinge bewaarplaats. Moraal: Drink nooit een borrel, als je geld in je jokken hebtuit" X bovenstaande blijkt hoe gemakkelijk men deze bewaarplaats ver gelen kan! Hedenavond opent de wed. S. Platteel in het perceel Botermarkt 25 een zaak fn fijne vleeschwaren, fruit, comestibles, enz. De naam Platteel is voor de Leidenaara geen onbekende; wjjlen de heer Platteel was gedurende meer dan dertig jaar in het kappers vak werkzaam. Na dien- overlijden wa-. zjjn vrouw genoodzaakt in het onderhoud van haar en haar gezin te voorzien, hetgeen zjj thans op deze vjjze tracht te bereiken. Wij hopen van harte voor haar, dat Zjj er ruimschoots in moge slagen. De opzet van de zaak is niet grootsch, doch het geheel maakt een aangenomen in druk door netheid en zindelijkheid, die er heerscht alsmede door de keurige uitvoering der verbouwing. m De fonkelnieuwe vleeschsnijmachine is gekeverd door de firma Nierstraat het ver bouwingsplan i3 ontworpen en uitgevoerd doer den architect Koert, terwijl de heeren Lezwjjn en Veerman het schilderwerk keurig verzorgden. De electrische verlichting werd geïnstalleerd door den heer Zitman. De winkel bevat ean groote verscheidenheid in chocolade en suikerwerken en is speciaal ingericht op het vervaardigen van Duit- manden. Hot aantal werkzoekenden, ingeschre- ven bij de Arbeidsbeurs, bedroeg op 26 April in totaal 619, tegen op 23 April 1924 totaal 1000. De staking in het bouwbedrijf In Den Haag. Van patroonszjjde wordt gemeld: De patroonsvereeoigingen in het bouw vak in Den Haag hebben eem vergadering gebonden, waartoe ook ongeorganiseerde patroons toegang hedden. De ruim 80 aan wezige patroons besloten eenparig, den strijd tegen het opdringen door werkhedenorgani- saties van geautoriseerde metsel- en voe gerstarieven met kracht voort te zetten. De vergadering wist niet 'één georganiseer- den patroon te noemen, die de eischen der werkiiedenorganisaties had ingewilligd. Een lid, dat rijn onderaannemer had toe gestaan, het door de werkliedenorganisaties samengestelde tarief te teekeaen, ral tot de orde worden geroepen, op straffe van boeten, tegevolge de statuten. Van de ongeorgani seerde patroons, die toegegeven hebben, ral een tg. zwarte lijet werden opgemaakt. B(j patroons, «te dringende karwgtjea hebben, BINNENLAND. De Depntatenvergadering van ie A.-R, Partij Ie Utrecht. De Zomertijd, en de Spoorwegen. Door den heer Dresselhnys c.s. ia een Initiatief-voorstel Ingediend tot wijziging der Kieswet. Het antwoord van de Regeering op vragen van het Tweede-Kamer-lid Dresselhnys ovei de propaganda en de werving voor emigratia Brand met doodslijken afloop t« ftot terdam. BUITENLAND. Het Poolsch-Tsjechisch verdrag geteekend. Een verklaring van Benesj. De Belgische socialisten besluiten geen regeering te vormen. De situatie in Bnlgarije. Te Parijs heeft ean bloedige botsing plaats gehad door commnnisticeh optreden. zullen eenige falen gezamenlijk het werk afmaken. In de Reindersstraat hebben ongeveer 300 stakers in de bouwbedrijven het eenige werk- willigen lastig gemaakt. De politie dreigde met de revolvers, waarop de stakers uiteen gingen. Van werknemerszqde wordt gemeld: De gehouden gecombineerde bcstuurs- en bondsbtstuursvergadermg van de samenwer kende bouwarbeidersbonden heeft zich ondei meer bezig gehouden met de pogingen van de patroons, de oorzaak van het conflict in het metaalbedrijf te verdoezelen. De vergadering stelde vast, dat het confliot niet loopt en niet geloopem heeft over de hoogte van de tarieven. Het conflict is alleen veroorzaakt door het feit, dat de patroons in het geheel niet 'mot de arbei dersorganisaties over esc tarief willen onder handelen. De arbeidersorganisaties en haar leden kunnen er geen genoegen mee nemen, dat de arbeiders verplicht worden te werken onder een tarief, dat eenzijdig door de pa troons organisatie, zonder overleg met d« arbeidersorganisaties is vastgesteld. Het strand van Schevenim gen is de volgende week onveilig op Maan dag en Dinsdag tot .Wassenaars ohe Slag wegens bêt schieten met inaahinegeweren van 9 u. 30 v.m. tot 2 u. 30 n.m. en op. Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot Kate wijk wegens schieten met geschut van llu, 80 v.m. tot 2 u. 30 mm. De aandiaclht wondt er op gevestigd, dat het strand slechts dam weer voor het publiek toegankelijk ie, wan neer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand wendt aangeduid, zijn inge haald. De Holland - Amerika-Ljjn zal wederom twee schepen, n.I. de „Rijndam" en 06 „Binnendijk", die sedert eeni'gen tijd waren opgelegd, in de vaart brengen. Dg „Rijndam", die thans b(j Wilton gedokt wordt, zal 13 Mei naar New-York vertrek ken en voerloopig twee reizen maken. De „Binneiïdjjk" vertrekt a-s. Zaterdag naar de Facific-Kust. 13 de vrachtenmarkt gunstig, dan bijjft na deze reis de „Binnendijk" in de vaart Voor het in-de-vaart-brengen van de „Rijndam" en de „Binnendijk" zijn geea oudere schepen uit de vaart genomen. In oen achterkamer van bet sousterrain, behoorende bij bet beneden huis Stationsplein No. 81 te Rotterdam, bewoond door den bouwkundige E. W. Everts, is gistermiddag brand uitgebroken. In die kamer hec-ft een vrouw, die zou gaan strijken, een strijkijzer ingeschakeld op de electrische geleiding en daarna, andere be zigheden ter hand nemende, aan dit strijk, ijzer niet meer gedacht. Dit ijzor is gloeiend geworden, heeft de plank, waarop het siond vlam doen vatten, waarna de brand zich bijzonder snel door het geheele vertrek ver spreidde. Zoodra de echtgenootc van den afwezigen heer Everts den brand ontdekte en den omvang er van waarnam, vluchtte zij met haar twee jongste kinderen, welk voorbeeld de dienstbode volgde. Op straat komende, gaf mevrouw Everts te kennen, dat er nog een familielid, de 6S-jur,go we duwe Vak der Voort-Van Bergen, uit Voorhout, die tijdelijk bij de familie Kiert» inwoonde, in huis Da reddingsbrigade, terstond gewaar- fichuwd, rukte overhaast uit en was weini ge minuten later op den Stationsweg voor bet bewuste pand. De heer J. F. M. Spittel, eerste opzich ter der afdeeling brandbluschmiddeleii, on der wiens bevel de brigade wa3 uitgerukt, begaf zich onversaagd mot een paar brand wacht® in het brandende benedenhuis,-dal

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1