HEI NOODLOTTIGE GAS No. 19972. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 April Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. Mr. Troelstra 65 jaar. In een van de zalen van Holel „De IViUe- Srui", te 's-Gravenhage, had gistermiddag 6en receptie plaals ter gelegenheid van den fiöslen verjaardag van mr. P. J. Troelstra. De belangstelling was zeer groot en er waren talrijke bloemstukken don jubilaris toegezonden. Verscheidene leden van de Eersle en do Tweede Kamer, alsmede bekende figuren Oit de S. D. A. P., waren ter receptie ver- Schenen. Nadat men den heer en mevrouw Troel stra gelukgewenscht had, werd de heer Troe Is tra toegesproken door den heer Vlie gen, voorzitter van het Partijbestuur. Spr. deelde mede, dat de opbrengst van 'de „Troelstra-gave" f 40,025,03 is. Spr. bood voorls een album met handlee- keningen aan; cen buste van den jarige zal door een bekend beeldhouwer worden ver st aardigd. Daarna was het woord aan den heer Schaper, die sprak namens de Kamer fractie. De heer. S(enhui3, voorzitter van het X. IV. V., sprak vervolgens namens de vakbe weging, terwijl de heer Oden Mosman, voor- Bitter van „Rjucht en Sljulcht", te Den Haag, vervolgens den jarige in het Frieseh toesprak. Staands zong een aanlal der aanwezigen Sen jarige het Friesche volkslied toe. Medegedeeld werd, dat er onder de tele grammen waren o.m. van de Internationale, de redactie van „liet Volk", den Matrozen- bond, don Cenlralen Bond van Transport arbeiders, de Belgische pariij, den verlc- fenwoordiger van de Russische sociaal democraten te Berlijn, den Bakkersgezel- lenbond, enz. In zijn dankwoord uitte de heer Troelslra den wensch, dat het resultaat der a.s. ver kiezingen voor de S. D. A. P. een succes moge worden zooals de Belgische partij pas behaald heelt. Mochten wij ook, aldus spr., maar oen kleine bres kunr.en schieten in hot rechtsche blok, dan kan dat groole ge volgen hebben daar de coalitie toch niet Too hecht is als sommigen denken; bijv. bobben de democratische elementen onder de Katholieken ook cen woord mede te spreken. De oude antliüese eenmaal weg gevallen als basis van de coalitie, zal de verantwoordelijkheid duidelijk maken van da andcro politieke partijen, die bij de a.s. verkiezingen zullen optreden. De parlemen taire molens malen langzaam, maar komen ao eenmaal aan de Regeering dan zal aan vankelijk moeten worden voortgegaan op het werk der voorgaande regeeringen. Daar om voelt spr. zooveel voor het krachtig ma ken der jeugd ten einde in eigen gelederen ide mannen le kweeken die er noodig zijn als do S. D. A. 1'. eenmaal de groote kans krijgt 1 In verband met den veejaardag van den Prins waren gisteravond de illuminaties voor do Departementsgebouwen in Den Haag ontstoken. In do tent in het Lange Voorhout was muziek. In verband hiermede was het den geheelen avond in de binnenstad zeer druk. Do feestviering werd besloten met een orgei-oncert in de Groote Kerk, een zanguitvoering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder leiding van Arnold Spoel en een zanguitvoering in deti Dieren tuin onder leiding van Marie van den Vijver. Naar „Do X. li. Ct." verneemt, is tet zeker, dat eea bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland aan H. M. KoDingin Wilhelmina kan worden tegemoet gezien. De juiste datum is nog niet vast gesteld, doch, is het Blad wél ingelicht en het meent dat te zijn var het bezoek liog dezen zomer plaats hebben. Ue correspondent van de X. R. Crt." te Oslo meldt; Het alhier verschijnende blad „Oslo Af tenavis" schrijft, met een enkel woord fs er reeds melding van gemaakt dat Koningin Wilhelrihr.a hot voornemen heeft, dezen zomer cenigen lijd op Balholmen, in üogneljord, aan de wi si kust van Xoorwe- Oorspronkelijke detcctive-roman door R. J. BRANDENBURG, 6) Toen zij de Irap opliep, gonsde hef in haar hoofd; „juffrouw Dagny. juffrouw Dagny". liet had leuk geklonken. In de keuken zat du hospita le knikke bollen, schrok wakker, toen Dagny het hoofd cm de dpur stak. „Lieve help wat bcr.t u laat", klaagde ze moederlijk. „Wilt ti mij morgen om zes uur wek ken?" ,.'s Avonds?" grappigde de juffrouw. „Nee, 's morgen^". „Wilt u nog wat-.gebruiken?" „Dank ul" en weg was Dagny. „U hebt van zes uur af nog niels Jehad," riep het goede inensch haar nog na. Dagny's kamer was een ongezellig ver trek, met onpersoonlijke meubelenaan de wanden hingen oude portretten van familie leden der hospita, dan was er Dagny's zee gezichtje, waar ze zoo van hield. De onstui mig opgezweepte golven, anders niet; geen schip. In een hoek slond haar divan, met het Turkschc kleed, waarvan de kleuren warm gloeiden. Op den schoorsteenmantel, daar dicht bij, stond cen schemerlamp. Hier .Was het intieme hockjo van do kamer. Op dc tafel lag een wit couvert. Een briefje van Dagny'3 vriendin, die onderwijzeres wa3, met het verzoek den volgenden avond mee to gaan naar Frfderïc Lamond. Ze gen door te brengen, en dal de mogelijkheid beslaat, dat II. M. een kort bezoek aan Spitsbergen zal brengen. Dit bericht, dat niet in andere bladen voorkomt, eiseht nadere bevestiging. De reis zou, volgens liet blad, met een der Rotterdamsclie Baiavierboolen worden ondernomen, die speciaal voor dit doel zou worden ingericht. In het gebouw van het Centraal Bu reau voor do Statistiek in Don Haag liceit een commissie voor do internationale econo mische statistiek vcrgadeid, samengesteld uit leden, benoemd door den Volkenbond, het Bureau*Intcrnational du Travail en het Ins li [lit International de Slatistique. Rap portenden vastgesteld betreffendo de pro ductie-statistiek, de statistiek der voorraden van grondstoffen, halffabrikaten en land- bouwarlikelen en betretfende de rangschik king van industrieën in verschillende groepen. Daarnaast is een Internationale Commissie voor de Arbcidsstatisliek door het Bureau International du Travail te Ge neve en liet Instilut International de Sta- tisUquo ingesteld. Deze Commissie zal rap porten vasiAelli-n betreffende iooncn, ar beidsongevallen, kusten van levensonder houd en werkloosheid. Haar eerste zifting zal op 27 April te Gcnëvc plaals bobben. Beide sludie-commissics brengen rapporten 1iit aan liet Instilut International do Sla tistique, dat einde September te Rome zal vergaderen. Gisteravond hecfi de afgetreden Oos- lenrijkschc Bondskanselier mgr. dr. I. Sci- pel in Den Haag de eerste van cen reeks lezingen gehouden, waarloo hij ia verschil lende sleden van ons land uilgenoodigd is. Voor deze eersle lezing had mgr. Seipel lol onderwerp gekozen; Nederland en Oosten rijk. Lang vóór het vastgestelde uur vulde zich de groote zaal van „PuJchii Studio" mot een schare belangstellenden, onder wie zich bevonden de Minister van Financiën, de heer Colijn, de Minister van Marine, de Rïer Wcstcrveld, de Minister van Justitie, mT. Til. Heemskerk, mgr. Notens, de Com missaris dor Koningin baron Swcerls de Lanilas Wyborgh, mr. Loder, oud-presi- denl van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, de burgemeester mr. J. A. N. Patijn, prof. Treub, dc Pauselijke nun tius, de voorzitter der Tweede Kamer mr. D. A. P. N. Kooien, wethouder Drecs, enkele leden van liet corps diplomatique enz. Do voorzitter van het comité van ont vangst, generaal KaJIf, opende dc vergade ring en sprak een welkomstwoord lol mgr. Seipel. Op de rede van mgr. ScipeL volgde een luid applaus. Generaal Kalff sprak zijn dank uit voor de inieressanie rede en zeidc don spreker dank voor de vriendschappelijke gevoelens, die hij len opzichte van Nederland koes terde. Hij eindigde met het uitspreken van do beste wt-nsohen voor de verdere reis van mgr. Seipel. Namens het groepscomité 111, om vattende de clubs in Noord- on Zuid-Holland - van St.-Michaël, wordt officieel medogeleeld, dat voor de kieskringen Den Haag, Rotter dam, Amsterdam, Haarlem, Helder do lieer G. P. Bon en voor de kieskringen Leiden en Dordrecht de lieer L. F. Guit candidaten zijn. Tts. Tl. A. van Haselen, predikant der Ned.-Herv. Gero. t.c Charlois, die 40 gele den te Zocterwoude in het predikambt werd bevestigd, heeft in de Oude Kerk to Chnr- lois een gedachtenisrede gehouden met tot tekst 1 Corinthc 15, vers 1 en 2, waarna hem, op verzoek van ds. H. E. Beernink, door dc Gemeente is toegezongen het laat ste vers van Psalm 121. Namens liet classicaal bestuur van Rot terdam waren in bet stampvolle kcrkjpe- bouw aanwezig dr. J. R. Callenbach en ds. A. Tap. uit Schiedam, terwijl men onder de predikanten opmerkte ds. Honders, nis afgevaardigde van liet kerkbestuur en de gemeente Zocterwoude, dc eerste gemeente van den jubilaris. Een feestcommissie yan 17 personen, ver tegenwoordigende de verschillende gedeel ten der gemeente Cliarlois, en de vroegero schreef cen kort episteltje terug, dal ze geen lijd had, daar ze morgen de stad uit moest. Dan ging ze in de aicoof en ontkleedde zich. Do koelte der kussens voelde aange naam aan tegen haar verhit gezicht. Zo trok de knieën op, legde haar armen achter haar hoofd en lag zoo in het donker na te denken. In dc onderbroken stilte van den nacht vlogen de gedachten door haar hoofd, zag zij in snel verglijdende beelden, alles wat haar dien dag was overkomen. Ze dwong zicli orde le brengen in den chaos. Klaar stelde ze zicli liet geval, dat ze had op te lossen voor oogen. De kapitein van Til was verdwenen en met hem de papieren, die liet resullaat be vatten van de geheime proeven. Slechls enkele personen waren van deze proeven op dc hoogte. Zij liet hen een voor een de revue passecrcn en verwierp ter stond liet denkbeeld dat een van hen bij de verdwijning heirokken zou kunnen zijn. Dus moest liet geheim zijn uitgelekt en waren buitenstaanders op de boogie van het belang der proefnemingen. Wie had dat geheim verklapt?. Een der ministers? Dat kon zij moeilijk gelooven. Bleven over de directeur der Ilcmbrug en den kapilein zelf. Zij wilde den volgenden dag de huis knecht van kapiiein van Til eens grondig uillioorcn. Wanneer ze er eenmaal achter was, hoe de zaak was uitgelekt, dan zou zo misschien gemakkelijk kunnen vinden wie van deze wetenschap profijt had gelrokken. Voorzichtigheid had mr, van W. haar vóór alles aanbevolen. O, zij zou dien raad zoo goed mogelijk opvolgen, gemeenten van den jubilaris Zocterwoude, Schipluiden, Alkmaar, Vlaardicgcn en Val burg, alsmede de kerkeraad, heeft baar op wachting ten huize van ds. D. A. van Ha selen gemaakt. Namens deze commissie heeft ds. H. E. Beernink het woord ge voerd en aller wenschen overgebracht, on der aanbieding van een eikenhouten boe kenkast cn cen geschenk in couvcit. Hierbij was cen album gevoegd, bevattende de na men der gevers, do foto's van exterieur cn interieur van kerken cn pastorieën uit alle vroegere gemeenten van den jubilaris, benevens alle intree- en nfecheidsteksten. Daarna verscheen ds. W. H. Kelder met cen commissie uit de besturen en het per soneel van allo Ned. Herv. Chr. scholen op Chaiiois en sprak de feestvierende col lega toe met aanbieding van een elcctrischo kanterlamp. Voorts heeft cen commissie uil het be stuur van da Xcd. Chr. Oranjevereeniging le Charlois er hnar jubileerenden voorzitter cen ets aangeboden van do Liévevrouwcn- kerk te Amersfoort, waar hij geboren is, en mevrouw Van Haselen een gemakkclij- ken stoel, terwijl de ring IJselmondo ds. Van Ilasclcn cen paai Dclftschc vazen ver eerde. Dc jubilaris weid ook nog gecomplimen teerd door de kerkvoordij. Ds. D. A. van Haselen ontving de me- dedocling, dat hij benoemd is tot ridder in de orde van Ovanjc-Xasr-au. De aigem. vergadering van hot Ver bond van Ned. Fabrikantenvereeiiiging n zal dit jaar te Rotterdam in den loop van Juni worden gehouden. De nieuwe voorzitter van liet Verbond, de infer J. C. Redeló zal in zjjn openingsrede een terugblik wer pen op zijn ervaringen gedurende do vijf maanden, waarin hij het voorait terschap be kleedt. Het ligt verder in de bedoeling cen spreker van naam uit te noodigen om een onderwerp in to leiden, van belang voor do nijverheid. Het bestuur van Rotterdam zal ten stadhuize do vergadering ontvangen er. een thea aanbieden; den volgenden dag liedt het gemeentebestuur den congressisten een boottocht door do havens aan. Vertegenwoordigers van liet comité, omvallende alle distillateurs in Nederland en speciaal de leden van den Boud van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland en de Nedcriandsche Verceniging van Di-tillalcuro en Likeurstokers, beide geves tigd ie Schiedam, hebben naar aanleiding van het woisontwerp tot wijziging van dc Drankwet, zoomede van de hierop betrek king liebbende memorie van loeliehling en liet voorloopige verslag, aan den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid een adres gezonden, waarin zij don Minister in ern stige overweging geven, nu de Regeering bij herhaling heelt le kennen gegeven, dat de aigohcele herziening van de Drankwet noodzakelijk is, welke algemeene herzie ning naar hun mecning zou volgen op het door do Staatscommissie inzake de produc- lie van gedistilleerd, ingesteld bij Kon. Bcsl. van G Maart 1919, uit le brengen rapport, do behandeling van gemeid wetsontwerp in alle geval uit ta stellen lol genoemd rapport van de Staatscommissie inzake de produc tie van gedistilleerd zal zijn verschenen. Op het kerkhof te Ransdorp werd gistermiddag met corpseer ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den Amster- damschen politiebeambte J. C. Ligtermoet, die Woensdag j.i. tijdens den kerkbrand te Zunderdorp zwaar gewond werd en don vol genden dag bezweek. De commissaris Van Empei was vertegenwoordiger van den hoofd commissaris; voorts was er do commissaris van de 13do sectie, de heer Van Soest. Eer. aantal politiebeambten in groot tenue droeg de baar van het tegenover het kerk hof liggende sterfhuis grafwaarts. Daar achter werd een baar vol bloemstukken gedragen, terwijl een detachement manschap pen onder bevel van den inspecteur Van Loo Jen stoet sloot. Aan de groeve werd liet woord gevoerd door den heer Van Empei. die den agent Ligtermoet schetste als een plicht-getrouw beambte. De heer Van Soest sloot zich hierbij aan. Verder spraken nog een vertegenwoordiger van do politie-orga- nnatic en de predikanten van de Ned.-Herv. En wanneer zij in gevaar was, dan moesl de luitenant vnil G. haar beschermen Zij dacht aan haar souper met hem, aan hun wals. Vreemd, nu kende hij haar voornaam wel en zij had den zijnen niet gevraagd. Ze had er niet aan gedacht. Ze was eigenlijk een klein beelje verlegen geweest Ze hoorde weer de muziek der Hongaren. Zoele klanken, die haar wiegden. Mei een glimlach op de lippen sluimerde ze in. Dagny zou r.iel zoo rusiig bobben gesla pen, wanneer ze geweien had, wat haar den volgenden dag wachüle. HOOFDSTUK IV, Moord, Den volgendc-n morgen ontwaakte Dagny, doordat er lievig qp haar deur werd ge bonsd. Het was de hospita. „Juffrouw, juffrouw, 't is ai kwart over zes". Dagny schrok op. Weit way er? Ze wreef zicli de oogen uit. Langzaam drong zich de herinnering van wat er den vorigen dag gebeurd was, lot haar door. O. jal Haar opdracht, Ze moest naar Amsterdam. Haastig kleedde zs zich aan, na zich Irisch te hebber, gewassdien. „Ik voel mij lekker ale kip", zei ze tot zichzelf en dacht onwillekeurig aan dr, Coué. Na een licht ontbijt on een paar kop slappe thee gebruikt le hebben, maakte zo zich reisvaardig, trok haar bruin gebreid manteltje aan en ze.'.ie haai hoedje met de kersen op. Gemeenten te Zunderdorp en Ransdorp, ds. Gjjsman en ds. Janse, benevens de lieer Van Zeggciaar, hoofd van de Christelijke schooi te Ransdorp. Een zwager van den overledene dankte voor de bewezen eer. Onder het klokgelui werd de kist aan den schoot der aarde toevertrouwd. De reeks festiviteiten ter gelegenheid van de viering van liet 25-jarig beslaan van de Alg. Winkelicrsvcreeniging te Amster dam, is gisteravond begonnen met een maal tijd in liet Amstel-hotel. Minister Aalberse, burgemeester De Ylugt, baron Van Wijnbergen en anderen voerden het woord. Gisteravond begonnen de feestelijkheden. Reeds is een jubileum-nummer van „De Winkelier" verschenen met portretten van de bestuursleden, enz. cn voorls met een aanlal korte bijdragen. Mrt welwillende toestemming der aulo- rileitcn heeft de A. W. V. deze weck Woensdagavond op de gewone plaats op den Amslel een vuurwerk georganiseerd, dat in omvang niet zal onderdoen voor de jnarlijksche vuurwerken op 31 Augustus en zal uitmunten door cenige bijzondere num mers. Het wordt verzorgd door de firma Ruysch, uit Ulrecht. Dc aanvang is bepaald op negen uur Do Ncderlandsclie Bond lot het redden van drenkelingen heaft te Utrecht zijn jaar- iijksche vergadering gehouden, onder leiding van den heer A. A. Bierlee, uit Amsterdam. Het jaarverslag van den penningmeester wees een Catig saldo van f371 aan. De begrooting voor 1925 werd goedgekeurd met een eind cijfer van f1641 aan ontvangsten en uit geven. De heeren mr. L. H. Feschottc, J. H. G. Weenink en A ..I. Meyerink werden ge kozen als bestuurslid. In de technische com missie werden gekozen de heeren B. J. A. Mulder, le Utrecht, P. Nicolaas, te Amster dam, en P. J. Vaaiburg, in Den Haag. Dr. Henninades, te Amsterdam, werd be noemd tot lid van verdienste van den BoluL Hem werden bloemen aangeboden, eveneens aan mevrouw Meyerink, te Haarlem, voor haar stille werk, voor den Bond verricht. In verband met het 10-jarig bestaan van de Haagsche brigade werd besloten, dit jaar do wedstrijden om het kampioenschap in Den Haag te houden. De volgende vergadering zal plaats hebben te Noordwqk-aan-Zoe. Vóór de vergadering werden demonstraties gegeven met reddingstoesteilen, waarbjj de aandacht trok een nieuw zuurstof-instalht'e- toeste., genaamd „Audas" en gedemonstreerd door den lieer A. Duiker, in Den Haag. Naar „De Stand." meldt, hebben de commissie voor samenwerking' tusschen de aigeraeene Christel, sociale Bondon en het Christel. Nationaal Vakverbond besloten tot het beleggen van cen G-daagsche conferentie te Lunteren. D.zo conferentie zal gehouden worden van Maandag 21 tot Vrijdag 25 September en kan beschouwd worden ais een vervolg, op die, van 6 tot II Juli 1914 te Lunteren gehouden, waarvan dr. J. Th. de Visser en ds. A. S. Talma voorzitter waren. Van deze conferentie zal prof. Slote- malter do Bruine algemeen voorzitter zijn. In de gistermiddag te Arnhem gehou den vergadering van den Raad deelde de voorzitter mede, dat, nu de salarissen van ambtenaren en beambten verminderd zul len worden mei hun pensioenbijdrage van 8'/i pet., de wethouders besloten hebben deze korting ook op hun salarissen loe le passen. Aangenomen werd een voorstel van B.. en W. om voor do onlvangsl op den Jonrnn- lislcndag eer. bedrag van 1800 beschikbaar te. stellen. De Minister van Waterstaat heeft de commissie, die de opdracht had de klachten volledig te onderzoeken van gevallen, waarin beweerd wordt, dat dr. S. Sturkop, to Am sterdam, in zjjn taak van controleerend ge neesheer der N. S. te kort zou zijn ge schoten, onder dankbetuiging voor d.n door haar verrichtten arbeid, ontbonden, op grond van de overweging, dat de commissie aan haar opdracht heeft voldaan. Tevens heeft de Minister beslist, dat de geneeskundige conlróle te Amsterdam zal worden gesplitst en dat dr. Sturkop alleen „Ik weel nog niet, hoe laai of ik I-huis kom", riep ze tegen haar juffrouw. Ze vond liet heter aan deze maar niel le vertellen dat ze op reis ging. Hoofdschuddend keek dc hospita haar na. Je moest or toch hard voor werken om aan een haantje te komen, hoor. 't Is zonde van het meisje. Hel was zonnig droog herfstweer. Neu riënd liep Dagny met voerende schreden naar de dichlstbij gelegen tramhalte. In de Iram na-men enkele handelsreizigers haar van lop tot teen op. Een wenschte wat op dringerig: „goeden morgen". Dagny knikie koel. Kon een meisje dan nooit met rust gelaten worden _Ze dacht aan luitenant Van G. en glimlachte. Als zo wilde kon ze hem requircoren. Maar dat was nu nog niet noodig. Do mijnheer scheen door haar lachen te worden aangemoedigd en informeerde op belangstellenden toon: Al zoo vroeg op stap? Dagny speelde stommetje, waarop do Gentleman haar een minder nellen wensch naar het hoofd slingerde. Gelukkig ze waren aan het station. Dagny nam cen kaartje eersle om van dergelijk lastig gezelschap onlsiagcn te zijn, voor dames-coupé'3 voelde ze nu eenmaal niets. Ze zochl een leegs coupé op en reisde al leen tot Haarlem, waar een aeflig oud heertje bij haar kwam ziilen, d.haar cen tijdschrift ter lezing aanbood, wat zc gaarne aannam. Ook daarin slond reeds het portret van kapitein Van Ti!, haar blik bleef er op rus voor het postpersonee! zal worden gehand haafd. Verder heeft de Minister besloten; a. een geneeskundig adviseur zal wordoa aangewe zen; b. klachten over cen ccntrdleerend ge neesheer zoo spoedig mogelijk mede door dien adviseur zullen worden onderzocht; c. de instructio van den controieerenden go- neesheer zal worden aangevuld; d. bij da aanwijzing van controleerende geueesheerm voor liet vervolg zal worden nagegaan of de werkzaamheden, waarmede de candidaal reeds beiast is, geen beletsel vormen on| hem de controle over het ter plaatse aan wezige aantal ambtenaren op te dragen. Da door de commissio genoemde getallen zul len hierbij als richtsnoer dienen. Nu da heer Sturkop voor het postpersoneel alléén gehandhaafd zal bljjven, heeft do Minister liet tevens gowenscht geacht, hem een op merking over do geconstateerde tekortko mingen te maken, met de aansporing er veer zorg te dragen, dat herlialing&v.m dergelïjko gevallen voor het vervo> worde voorkomen. De directio tier Ned. Spoorwegen heeft ais gevolg van de bospiekingen met de ver tegenwoordigers dor vakbonden in de jong ste conferentie, thans do volgende dienst order na» het pcrsoncol verstrekt; „Bij dienstorder No. 372 is voorgeschre ven, dat in gevallen, dat voor personeel beroepen, bedrijven, enz, worden uitge oefend, of handel wordt gedreven zonder dat daarvoor vooraf vergunning gevraagd en verleend is geworden, do in het eerste lid van art. 23 „R D.V. 1921 (H U S M..'3. S.)*' bedoelde vergunning in geen geval zal worden verleend. Nu ons echter gebleken ia, dnt er onder het personeel zijn, dio aangaande het geoorloofd zijn van neven werkzaamheden, weiko zij met het oog op op den onscluildigon aard to goeder trouw gemeend hebben zonder voorafgaande ver gunning ter hand te kunnen nemen, alsnog zekerheid wenschen te erlangen, doch vroe- zen, dnt hun ingevolge voornoemde dienst- ordci, de vergunning zou worden gewei gerd, zijn ivij tereid te hunnen behoeve het daarin bepaalde buiten toepassing te laten, indien cen verzoek om alsnog ver gunning te vcrieenen vóór den len Juni 1025 wordt ingezonden. Verzoeken, weiko vóór dien datum tot ons gericht worden, zullen dus niet afge wezen worden op grond, dat voor bedocldo werkzaamheden niet. vooraf aan ons- ver gunning gevraagd is." Op vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Ter Hall betreffende ver hooging van den vóór den wereldoorlog vastgestelde uitkeeringen aan rentetrekkers krachtens de Ongevallenwet: 1. Kan de Minister mededeeien, of er niet vele rentetrekkenden krachtens de Ongevallenwet zijn, wier uitkeeringen werden vastgesteld vóór den wereldoorlog, die ver zocht hebben, in aanmerking te mogen ko men voor een znoilanigs herziening hunner uitkeeringen, dat deze meer in overeen stem ming worden gebracht met de serltrt den ocrlog gewijzigde levensoTnsiandighedeu? 2. Zoo ja, zijn er beslissingen op der gelijke verzoeken genomen in gunsligen of in ongunstigen zin? 3. Indien ongunstig 'op zoodanige ver zoeken is beslist, op grond van bezwaren, ontleend aan de eenmaal vastgestelde wotte- lijke bepalingen, is de minister dan bereid, een wijziging van die bepalingen ta be vorderen, waardoor een hoogere uitkeeriog aan deze menschen kan worden versteekt? beeft do Minister van Arbe.'d, Handel en Nijverheid geantwoord: 1. Inderdaad hebben vooral in da orrsle jaren na den wereldoorlog vele rentetrek kers krachtens do Ongevallenwet verzocht om in aanmerking te mogen komen voor een zoodanigo herziening hunner uitkeerin gen, dat deze meer in overeenstemming] worden gebracht met de sedert den oorlog gewijzigde levensomstandigheden. 2. Naar aanleiding van deze verzoeken ia cen w geling getroffen, krachtens welke het Koninklijk Nationaal Steunc.'im'té aan rente trekkers, die cen aanzienlijk deel van hun arbeidsgeschikthcid hadden verloren, en aan weduwen, voor zoover d:e personen konden worden geacht, daaraan behoefte te hebben, „Een vreemd geval, hé?" zei liet oude heertje. Dagny knikte; haar overbuurman moest eens welen hoe nauw ze bij deze zaak be- Irókken was. „Hoe is hel nu godsmogeliijk", klaagde hel heertje, „dat je rit ons goeie Ned rland zoo maar spoorloos kunt verdwijnen. Slaapt de politie dan Die moord in de spoorweg coupé enkele jaren geleden, op Oudejaars avond daar hebben ze den dader toch ook maar nooit van ontdekt", Dagny knikte maar. Zc vond het gesprek niel erg opwekkend, maar amuseerde zich toch wel over de opgewondenheid van liet oude heertje. „Je mag tegenwoordig wel een revolver in je zak sicken, als je op reis gaat". liaar zegt hij zoo wat, dacht Dagny; een revolver. Ze was er wat huiverig voor. Ze had er nog nooit mee geschoten. Zou ze aan Van G. vragen liet haar le leercn. Ja ra moest stellig loeren schieten. Het zou mis schien noodig blijken te zijn om... Daar rolde dc trein onder de overkapping van het Centraal Sialion. Buiten vroeg zo aan oen polilie-agenl a weg naar dc Marnixslraat, informeerde naar de tram. Hei huis, waar ze moesl zijn, bleek te zijn een Loven huis met een aparten ingang, Dagny schelde aan met kloppend hart. Een oude man m een wil en rood ge- si reept katoenen jasje, deod liaar open. „Is u de huisknecht van kapitein. Yaa Til?" De mar. knikte. Hij had een smal gezicht, grijzend haat en goedige donkere ooe r.. (TCordt vervigd),

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5