No. 19971. MAANDAG 20 APRIL Anno 1921 BERICHT Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH m DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliên, uitsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en ïalerdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ■)0 Cis. porto le betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspiein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055. Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'f 0.18. „0,18. JNt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BL.AD. in one Blad van M0R6EN zullen wij den UITSLAG bekend maken van hat door ons opgogeven KRUIS WOORD-PRIJSRAADSEL. De Directie. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visohwinkel, jViechmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH en SCHOL. N. C. DE GIJSELA AR, Bmgem. Leiden, 20 April 1025. Verjaardag van Prins Hendrik. De 49ste verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden ie gisteren, op den dag zeiven dus, in verscheidene bede huizen alhier herdacht. Heden wapperen vlaggen van de open bare gebouwen en van eenige particuliere woningen. In het middaguur werd het carillon van den Stadhuistoren bespeeld. Door de Leidschc Chr. Oranje-Vereeni- ging is heden het volgende telegram, onder teekend door haar voorzitter ds. H. Thomas 'en haar secretarie den heer L. Questroo, verzonden Aan zijne Koninklijke Hoogheid den Frins der Nederlanden, Het Loo. De Leidsche Christelijke Oranje-Vereeui- ging wensoht Uwe Hoogheid en het Konink lijk Huis van harte geluk met den dag van gisteren, met de bede, dat gods genade in alle opzichten Uwe Hoogheid met haar rijke gunst krone. Het Tiende Groot-Nederlandsch Studenten- Congres. In Den Haag. Zaterdagmiddag trad, zooals wij mee deelden, de ontvangst der deelnemers in do bovenzalen „Caté Riche" in Den Haag .plaals door de aid. 's-Gravenhage van bet 'Mg. Nederl. Verb. Overste Oudendijk riep den Congressisten Iret welkoun toe. De Haag- uche aid. A .N. V. heeüt steeds diep gevoeld de groote beteckenis der Groot-Nederland- tsche gedachte. Het bestuur had beJioefte ge voeld te getuigen van zijn sympathie voor het congres. Hij verwachtte het beste voor de toekomst, al moet er in Vlaanderen nog veel strijd gestreden, nog veel leeds geleden worden. Vervolgens richtte spr. zich tot de Zuid-Afrikaiuischc studenten, die spr. een hoogst belangrijke voorpost van het ÏMetsch geestelijk wereldrijk noemt. De heer Beeck- man dankte namens de Vlaamsch'e studen ten. Het A. N. Y. is onder de Vlaamsche stu denten weinig bekend; vermoedelijk is dit .te wijten hieraan, dat het zoo zelden van ziel: laat hooren. Spr. verneemt echter tot zijn blijdschap dat de Haagsche atdeeling vooral in den 5>ersoon van haar voorzitter, overste Ouden dijk, met ijver meewerkt bij voorlichting inzake Vlaamsche toestanden. Spr.'s over tuiging is, dat het Vlaamsch streven naar nationalisatie met succes bekroond zal wor den. Vervolgens sprak jhr. von Bose, lid van het Hoofdbestuur A. N. V., en namens de congressisten de congresvoorzilter de heer Verhoef. De verdere lijd werd in gezellig samen zijn doorgebracht. De lieer Oostdam droeg eenige liederön voor bij de luit. De Vlaming ■Herbert declameerde een gedicht van René de Cfercq. Te halfzes vertrokken de Congressisten weder per extra-tram naar Leiden. Naar de meren. Zondagmiddag werd een boottocht ge maakt over de ICagerplassen en naar het Braiassemermeer. Te halféén kwamen de dames en heeren bijeen aan het eindpunt van de stadstram, bij de Wilhelminabrug aan den Hooge-Rijndijk, waar de boot ge reed lag. Hoewel het noga! erg frisch was op het water en het zonnetje op zich liet wachten, viel het weer toch mee. Een der bestuursleden van do Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer, de heer A. W. Frentzen, vergezelde het ge zelschap. Er heerschte op de boot een recht prettige stemming. Voor de Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche studenten, die voor het mecrendeel de Hol- Iaudsche meren niet kennen, was dit wa tertochtje een waar"genot, waarvan de her innering niet spoedig vergeten zal worden. In „Zomerzorg". Voor Zondagavond was aangekondigd een lie deren avond, te geven door den bekenden yiaamschen Minnezanger Geert Dils, die zijn Middel-Xederlandsche, Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche liederen met de oude iheorbc luit begeleidt. De opkomst was zeer matig en de zaal slechts voor minder dan de helft bezet. Van de genoodigden had slechts prof. dr. L. Knappert van de uilnoodiging gebruik gc'- maakt. De opkomst werd met een kort inleidend woord door den voorzitter, den heer C. J. n. Verhoeff. le circa half negen geopend, waarna deze den minstreel bij zijn gehoor inleidde .waarop staande door de aanwezi gen hel Wilhelmus werd gezongen, waarna de heer Dils, in het gewaad van een Mid- deleeuwsch zanger, inzette met 'n nationaal Vlaamsch Volkslied, gevolgd door een lied, waarin de lof van Zuid-Afrika wordt be zongen. Deze liederen werden op den vleu gel begeleid. Het verdere gedeelte van hel programma bestond uit geestelijke en we reldlijke oud-Nederlandsehe en Vlaamsche liedekens, tortel ijle door den zanger toege licht en met de luit begeleid, zooals: „Ifct daget in het Oosten", „Kinderkerstlied", „Wij komen van Oosten (Driekoningenlied;, -,,'k Kwam lestmael door een groene wei", enz. De liedjes werden aardig gezongen, de begeleiding op de luit was onberispelijk, maar da rechte stemming wilde toch maar niet komen. Waarom waren er ook nie'. veel meer menschcn in de zaal? (Vierde congreszilling). Nadat hedenvoormiddag vooraf een be- slurenvergadcring was gehouden, werd te ruim tien uur de vierde congreszitting door den voorzitter, den heer Verhoef, geopend en het woord gegeven aan dr. C. Gerritson, wiens rede was aangekondigd als: „De on nutte Dienstknecht". Nu stond spr. evenwel voor het moeilijk geval, dat hij deze lezing niet mag houden, zeide hij. Ieder weet wat mei „de onnutte dienstknecht" bedoeld wordt. En nu is hem gezegd, dat deze reeds genoeg gekapitteld was. En daarna ontbrak hem de gelegenheid om een nieuwe voor dracht te maken. Hij moest zich dus zonder voorbereiding van eenige beleekeni3, hier als spr. heen begeven en zal zich dus be palen tot enkele losse opmerkingen over de Groot-Nederlandsche beweging. Deze bewe ging is eerst geweest een zuiver litteraire strooming. die langzamerhand in de practijk zich vermengde met politieke teudenzen, totdat zij, zoowel in Vlaanderen als in Zuid- Atrika een zuiver politieke beweging is ge worden en wel in nationalen en interna tionalen zin. Aan deze consequentie was volgens spr. niet te ontkomen. Voor Neder land is België altijd de barrière geweest lus- schen Frankrijk en eigen land en als zoo danig is de toestand weinig veranderd.. Is deze beweging dus zuiver poliliek, zij is volgens spr. zoodanig politiek, dat zij vol komen geoorloofd mag lieelen. Frankrijk streelt er naar dat het Waalsche en Vlaam sche element zich vereenigt in dien zin, dal het Vlaamsch element in het Waalsch ele ment wordt opgenomen. Mag Nederland nu niet hetzelfde doen wat Frankrijk doet? Dat dit te veel uit het oog is verloren, wijl spr. aan de verkeerde leiding van het Algemeen Nederlandsch Verbond, in den eersten tijd van zijn bestaan gevolgd. Ook het onder wijs in de geschiedenis aan onze Universi teiten, mede aan de Leidschc Universiteit -heeft tot deze verkeerde opvatting aanlei ding gegeven. Het streven van de Groot-Nederlandsche beweging moet er volgens spr. op gericht zijn, dat er een nauwere aansluiting ont staat tussehen Vlaanderen cn Noord-Neder land en hij zou wonschen dat aan onze Universiteiten, ook aan de Leidsche, dit on derdeel van het geschiedenisonderwijs beter tot zijn recht kwam door het toelaten van privaatdocenten in dit onderdeel. De in los verband samenhangende op merkingen van spr.'s improvisatie werden door liet meerendeel der niet talrijke aan wezigen met blijkbare instemming aange hoord en aan het slot met applaus begroet. De Congresvoorzitter maakte over de voordracht enkele losse opmerkingen, con- slalcerende dat hij diens beloog niet in strijd achtte met de algemeene strekking van het Congres. Als tweede spr. trad op prof. J. J. Smith, uit Stellenbosch over: „Die Ditse Stam in Suid-Afrika". Na een korte inleiding over de taal van Zuid-Afrika, die in wezen veel met het Hollandsch overeenkomt, zoodat bet zijn gehoor zeker niet moeilijk zal zijn hem te volgen, naar hij zeide, kwam hij tot de ge schiedenis van Zuid-Afrika, beginnende met de ontdekking van de Kaap de Goede Hoop door de Portugeezen. Hij deed uitko men hoe Holland in verband met het bezit van den Indischen Archipel, in de Kaap een welkom tusschenslation had. In den eersten tijd was het de Oost-Indische Compagnie, die er den scepter zwaaide. Zij zond er ko lonisten naar toe, die haar daar ten dienste konden zijn. Die kolonisten hebben den grondslag gevormd van den Zuid-Afrikaan- schen Staat. In 1057 kwam daarin eenige verandering en werd de band tussehen deze kolonie cn de Compagnie losser. Spr. noemde een aantal' eenvoudige man nen: matrozen, soldaten en een enkelen predikant, die hoewel eenvoudige menschen, goed van karakter w.aren en een goeden kern van de toekomstige natie vormden. Spr. vertelde hoe daar telkens e_en groep dienst meisjes er door de Compagnie werden heen gezonden, die meestal, enkele dagen na haar aankomst, met de voornaamste man nen des lands waren getrouwd. Mei de Hollanders vormden Duilschers en Franschen en laler de Britten de grondsla gen der bevolking. Uit een onderzoek naar de bloedmenging •bij deze vTijbuTgers, bleek dat het Holl. element 53 pCl. vormde, hel Duitsc-he 28 pCthet Franschc 15 pCt. Dat hot Hollandsch element er overheer- schend was, blijkt ook uit de taal, zooals spr. in den breedé aantoonde. Dat liet Hotlentotsch bij de vorming der taal een in vloed van eenige beteekenis zou hebben uit geoefend zooals door 9ommige geleerden is beweerd, werd door spr. ontkend. De dialecten van Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht der 17de eeuw hebben de Zuid- Afrikaanseho taal in hootdzaak gevormd. Het Franseh heelt, hoewel de Fransche invloed bijv, op den land- en tuinbouw van beteekenis is geweest, op de taal weinig invloed uitgeoefend. Ook het Duitsch'is, on- 1 clanks het feit, dat in de 18de eeuw vele I'uilsche kolonisten zich in Zuid-Afrika ves tigden, niet van eenigszina overwegenden in vloed op de taal geweest. Anders is het ge- wecst met den EngcUchen invloed in de 18e en 19e eeuw. Schotsche predikanlcn qn on derwijzers hebben do'or hun coneientieus op treden in de eerste plaals de Engêlsche cul tuur sterk bevorderd, straks door de Engd- scho regeering daarin op allerlei wijze ge holpen. Van 1905 lot 1911 is er echter een tweede taalstrijd voor het Zuid-Afrifcaansch nan- gevangen, waarvan spr. do voornaamste i noemde, en welke strijd ook hem zeer ter harle gaat. Spr. noemde nog andere volken, die in- i v'.oed op Zuid-Afrika hebben gehad, waar- I onder ook de Scandinaviërs, die spr. zeil als zijn voorvader heelt te begroeten. Maar het Hollandsch element is en blijft" overwegend en daarin verheugt spr. zich, die aan het behoud en de versterking er van zijn beste krachten zat blijven wijden. De rede werd luide toegejuicht en nadat de voorzitter den spr. had bedankt, rezen de aanwezigen van hun zetpls op en zon gen het Zuid-Afrikaansche Volkslied. Hedenmiddag tussehen halfdrie en half- vicr had do ontvangst plaats van de Con gressisten op de sociëteit Minerva", door het Collegium van het Leidseh Studenten corps. Bijeenkomst candidatnur van den heer Balvers. Onder voorzitterschap van den heer Stad houder, van Zoeterwoudc, werd gisteren tn „Zomerzorg" een bijeenkomst gehouden van voorstanders van de candidatuur Balvers voor de Tweede Kamer; welke bijeenkomst zeer goed bezocht was. Na opening en een korte inleiding van den Voorzitter werd door den heer Bader, van Warmond, mededeoling gedaan van de tot-stand-koming van het comité en de ge voerde correspondentie voorgelezen, en te vens een overzicht gegeven van het verloop van de goheele geschiedenis-, met behoor lijke toelichting. Door den heer Stadhouder was hel advi- socrend college aangeschreven, waarna deze met den heer van Lierop, van Hillegom, mondeling de belangen was komen beplei ten. Het verslag van den afgevaardigde van dat college gaf den kring werkelijk hoop, dat men zou beginnen met hel onrecht goed le maken-, doch het gegeven politiek advies slelde weder teleur. De heer Van Lierop deed daarna verslag van bedoeld mondeling onderhoud, dat niet onbevredigend heeft geleken, en moedigde aan, dat er nu op den Zondag a.s. le houden stemmingsdag met de stem op dezen can- didaat uit le brengen nog iets goed te maken valt, waar thans gerust van onbillijk en on juist gesproken kon worden. Ieder in zijn kring moet daartoe mede werken. Uit de vergadering kwamen verschillende sprekers, die meerdere grieven naar voren brachten legen advies en verbinding, en door meerderen werd een pleidooi gehouden voor den candidaat, en met hem voor land-, tuinbouw- en bloementeelt vertegenwoordi ging, waarna verschillende vragen werden gesteld, welke vanaf de bestuurstafel wer den beantwoord. Mededeeling geschiedde hierna van het geen er deze week nog op propagandistisch gebied zou gedaan worden en wat ieder nog kon doen, waarna do Voorzitter met een dankwoord de vergadering sloot. Meabileeringskanst. (Tentoonstelling in het Kooipark.) De Woningbouwvereniging „De Een dracht" heeft in eenigo van haar nieuwge bouwde werkmanswoningen in de Java- etraat in het Kooipark, die door den aan nemer den heer Krau, uit Noordwijk, zoo juist, zeer ten genoegen der bouwvereeniging zijn opgeleverd en nu voor bewoning gereed staan, een tentoonstelling van complete mcubileering geopend, die do bezichtiging wel waard is, niet alleen voor de menschen, die strak9 deze woningen en andere van deze soort zullen betrekken, maar ook van hen, die in het woning- en huisvesting- vraagstuk in het algemeen belang stellen. Hoewel eenigezins buiten de orde, mogen wij tooh niet voorbijgaan de woningen zeL ven, waarmede trouwens dé meubileeriug nauw verband houdt. Deze woningen, be staande, voor zoover de benedenwoning be treft, uit een voorkamer, een huiskamer, een keuken, één groole en één kleine slaap kamer met een aardig tuintje, zijn bestemd voor gezinnen zonder kinderen of met één kind, zijn smaakvol en geriellijk ingericht in Irissehe kleuren geschilderd en, hoewel van alle luxe gespeend, zóó gemaakt, dat zij de bewoners en vooral do vrouw des huizes zullen prikkelen om het comfort pp aardige wijze er mee in overeenstemming le brengen. Eenige meübileerings-arcliilectcn, n.l. de heeren Huisman, Lucas cn Planjer, allen ie Leiden, benevens do N. V. Meubelfabriek L O. V. te Ooslerbeek, en de firma Splinters Meubel-, Tapijn- en Beddenmagazijnen, Hoogewoerd alhier, hebben in deze wonin gen een tijdelijke ineubileering aangebracht in vojfen omvang, vcTgezeld van 'een prijs opgave. Ook andere firma's, zooals de riet- meubelfabrikant Joh. P. Meyers, do lieer II. de Nie. in electrische bcnoodigdheden, de heer II. M. Pierrot, die een gulieele woning met zijn uilgebreide colleclies huishoude lijke artikelen, kristal en glaswerk, in be slag genomen heeft, komen hier uit, terwijl de Gemeentelijke Toonkamer van de Gas- en Eleclricileitsfabrieken o.m. verschillen de gaskomforen en fornuizen, benevens di verse stofzuigers, tentoonstelt Wij hebben met veel genoegen deze ten toonstelling, voor Leiden iels geheel nieuws, bezichtigd en wij bevelen een bezoek bij onze lezers gaarne aan. Zaterdagnamiddag ie zij officieel geopend, waarbij bet gemeentebestuur vertegenwoor digd was door de boeren wethouders Meij- r.cn. Mulder en Sanders. De voorzitter der Bouwvereeniging, de heer J. G. van der Zeeuw, zette vóór een der woningen aan de openbare straat voor de vrij talrijke aanwezigen liet doel 'dezer tentoonstelling uiteen: den arbeiders en an deren te lccren, hoe zij hun huis smaakvol, doelmatig, gerieflijk en niet kostbaar kun nen inrichten, al vreesde hij, dat verschil lende der tentoongestelde interieurs nog wél le duur zullen zijn voor een iverkmansbeurs. Zij kunnen echter ook in overleg treden met een der architecten .interieur9, om naar eigen inzicht en in overeenstemming met de geldmiddelen, uit te zoeken. Hij dank ie het gemeenlebesluur voor zijn vertegenwoordiging en de heeren meubel- architecten, de [irma Splinter en De Nie, de heeren Verslraalen en Ridderhot cn nog veie anderen, dat zij hun medewerking wilden verleenen, om in het bijzonder nog te noemen mevrouw Lucas, leerares aan een huishoudschool, die de bezoekers en be zoeksters zal rondleiden en inlichtingen ver strekken. Daarna gaf hij hel woord aan den* lieer A. Mulder, wethouder van Fabricage die zich bereid bad verklaard de tentoonstelling offi cieel te openen. Deze, daaraan voldoende, verklaarde, dal het gemeentebestuur het streven van de Bouwvereeniging, om langs dezen weg den schoonheidszin en het in zicht voor een doelmatige meubileering te bevorderen, gaarne steunt en aanmoedigt. Met den wensch, dat het door een welslagen dezer tentoonstelling in haar moeile zal be loond worden, verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. Met groote belangstelling werden nu de verschillende interieurs bezichtigd, waarhij mevrouw Lucas op duidelijke, prettige en tevens zeer zaakkundige wijze de belang stellenden, waaronder wij ook do directrice van het Leidsche Volkshuis, mej. Funke, opmerkten, alle mogelijke inlichtingen ver strekte, er vooral den nadruk op leggend, dat een meubileering, gemaakt naar een plan en onder 'leiding van een deskundig architect, verre te verkiezen is boven een greep uit de massa-productie. De prijzen dezer interieurs, die trouwens ook zeer in uitvoering verschillen, al zijn alle sober gehouden en degelijk gemaakt, varieeren van f 700 tol f 1000. Men deelt ons ten slotte nog mede, dat de coöperatie „Vooruit" gezorgd heeft voor koffie en thee van de firma Van Nolle, welke op werkdagen aan de bezoekers zal worden geschonken, en dat Zaterdag en Zondag de tentoonstelling reeds door bijna duizend personen is bezocht, zoodat hel bestuur over de belangstelling tot nu loe tevreden is. Uitvoering „Crescendo". De harmonica staat in het algemeen bij het publiek in een niet al te goeden reuk. Men is, wanneer men van een harmonica spreekt, maar al te spoedig geneigd, om te denken aan een boerenbruiloft en een dorps herberg, waar op de lonen van een bar- manisa of zooals men dat dan noemt een „trekpiano" do boeren en boerinnen lustig rondli'ossen. Waarom het publiek echter zulk een vooroordeel heeft tegen dit in strument, is on3 een raadsel, en wij ver moeden, dat dit ook het geval zal zijn voor al degenen, die gisteravond in de groole Siadszaal de uitvoering van het harmonica- gezelschap „Crescendo" hebben bijgewoond. „Crescendo" heeft bewezen, dat op dit ge bied van dit instrument heel veel goeds valt te maken, mits het gebodene onder goede leiding sta en de stukken worden ingestu deerd volgens de regelen der 'muziekleer. Den dirigent, den heer D. van Wouw, komt dan ook alle lof loo voor hetgeen hij ons gisteravond heeft laten hooren. Van een BINNENLAND. De Oost-Indië-vliegers te Amsterdam ver welkomd en gehuldigd. .Wetsontwerp, ten doel hebbende het uit zicht bij de openbare spooroverwegen te ver beteren. Dreigende uitsluiting in het schildersbe drijf. Werkhervattingen in de Venen. BUITENLAND. Hindenburg over zijn program. Mislukte poging tot revolutie in Portugal De ontwikkeling van den toestand in Bul. garije. uitvoerige bespreking van hel programm» zullen wij ons onthouden; bijija alle num« mers werden op vlotte wijze icn gehoora gebracht Aangevangen werd met der „Crescendo"-marsch, een compositie van den heer Van Wouw, die goed uitgevoerd werd. Hot tempo had iels sneller kunnen zijn, zon der dat dit evenwel aan de vertolking eenige afbreuk deed. Van de verdere nummers ver dienen afzonderlijke vermelding: de ouver ture uit de opera „11 Trovatore", de ouver ture „Mignonette", de wals „Voix roumai- nes" en de marsch „Cours avant". Dit laatste nummer werd gedirigeerd door het zoontje van den lieer Van Wouw. Begrijpelijker wijs oogslle de zes-jarige knaap een harte lijk applaus als belooning voor zijn aardige prestatie. Den pianist, den heer IJ. J. van der Velden, werd door eenige vrienden een fraaie bloemenmand aangeboden. Ilct besluur had zich voor dezen avond de medewerking verzekerd van het Adriani- ensemble, dat ook thans weer zijn goeden naam, dien het bij het Leidsche publiek heett, op waardige wijze heeft gehandhaafd. Sedert de laatate maal, dat wij het en semble hoorden, waren in de samenstelling eenige wijzigingen gekomen, die ongetwijfeld verbeteringen beleekenen. Wij doelen hier op hel strijkje, dal onder groole stille van hel niet overmatig (alrijk publick eenige nummers ten besle gal. Ook de mooie liedjes aan den vleugel van mevrouw MeijerHerfst oogsllen veel suc ces, hetgeen ook het geval was met de mop pen en liedjes van den heer Adriani, de aar dige liedjes van Kees Pitloo en lest best not least dc kwartetnummers van het vocaal mannenkwartet, dat eerst als Pierrols op lief podium verscheen om na de pauze als Vo- lendammers op le treden. Te ongeveer kwart voor twaalven kwam het einde. Naar liet luid en aanhoudend applaus van het publiek ie oordeelen, waren de aanwezigen zeer voldaan over dezen muziekavond. Leidsche Bestnnrdersbond. De Leidsche Bestuurdersbond heelt aan de besturen der aangesloten organisaties een verkort verslag aangeboden over bet jaar 1924, bevallendo gegevens, betreffende liet ledental, een overzicht van de werk loosheid in het afgeloopen jaar, alsmede hot financieele verslag. In de jaarverg., gehouden op 15 April 1924 werd hel besluur als volgt samenge steld: II. J. Baart, lsle voorz. (Melaalbcw.), A. Sasburg, 2de voorz. (Spoor en Tram), J. J. van Stralen, secr.-penningm., J. Alt, 2de secr. (Slagers), J. H. Schuller, 2de pen ning™. (ambtenaren), J. Belgen (textiel), P. dc Haan (Gemeentewerk!), J. van Weizen (bouwarb.) en J. de Wolf (bakkers). In de ledenvergadering van 12 December 1924 werden wegens bedanken van Betgen en De Haan, tot nieuwe bestuurders geko zen J. J. Mulder (labrieksarb.) en J. Ouds hoorn (typografen). In de gemeentelijke Commissie van Ad vies voor Sociale Zaken werd op aanbeve ling van het besluur benoemd II. J. Baart. De aanvankelijke hoop, dal de teruggang in het ledental van de laatste jaren in 1924 tol slaan zou komen en plaals zou maken voor cenigen vooruitgang, is niet verwezen lijkt. Had men in 1923 een verlies van 1G1 leden, in 1924 bedroeg de achteruitgang lil leden. Daarbij moet echlcr worden opg merkt, dat dit verlies hoofdzakelijk het gevolg va» van de inderdaad sterken teruggang van enkelen der organisaties. De ambtenaren gingen aohleruil niet 40, de textielarbeiders met"-ft en de typografen met 48 leden. Het. verlies van deze drie orgaAisalies was der-, halve grooter dan dc totale achteruitgang van alle aangesloten organisaties te zanicn. Hoewel de teruggang van deze organisa ties voor een groot deel liet gevolg was ua afvoeringen wegens'verlaten van liet ben bedrijf, is toch deze achteruitgang in een! tijd, de', .verschillende and.re orgauisaL.^

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1