HEI NOODLOTTIGE GAS No. 19970. LEIOSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 April Derde Blad. Anno 1925, LONDENSCHE BRIEVEN. reclame. FEUILLETON. B BUITCNL. WEEKOVERZICHT. De crisis in Frankrijk eerst opgelost, die in België nog niet communisten-aan slag in Bulgarije. Bij wijze van spreken was de inkt. waar mede ons vorig overzicht was geschreven nog niet droog, of reeds bereikte oifk de lij ding, dat de Framsche Senaat Herriot zijn congé had gegeven. De meerderheid, waar mee Herriot de nederlaag leed, was zelfs verrassend groot. Men had algemeen ge dacht, dat het op een paar stemmen zou aaaikomen, maar h*d werd een nederlaag met niet te miskennen cijfers. De Senaat was onvermurmbaar, geleid door Marsal, minister van financiën uit het kabinet Poincairé. Daarmee werd feitelijk een onwettige toe stand gescha/pen, daar de overschrijding van het banknoten-totaal niet was goedge keurd, zoodat de demissionaire minister van financiën de Monzie in alle haast nog een zoodanige wet door Kamer en Senaat beeft doen aannemen, waardoor althans de wettige toestand werd hersteld en Frankrijk mi tot 15 Juli tijd heeft, om zijn financiën weer eenigszins in 't gereede te brengen. Men kan niet zeggen, dat die lijd te lang is! En het is voor den nieuwen finantiën- beheerder een wel zware taak, welke heel wat verlicht zou worden, zoo het Fransche volk werkelijk begrip had van de realiteit der verhoudingen. Hetgeen echter, gelijk be kend, heel wat te wenschen overlaat De eerste, die werd aangezocht om Her- riot's erfenis te aanvaarden, was Painlevé, iJe Kamervoorzitter, die echter voor de eer bedankte. Toen werd Briand geroepen, de •oepele politicus, die juist lihans, in deze periode van botsing tusschen Kamer en Se naat op zijn plaats leek. Briand voelde evenwel niets voor evoluties op het slappe koord der onzekere politiek en wilde voor de opdracht te a an v aaiden de socialisten pressen tot rechtstreeksche deelneming aan de regeering, hetgeen zij zelf3 Herriot had den geweigerd, 't Was dan ook geen verras sing dat de socialisten bedankten, al bleek hun tegenkanting niet zoo fel meer als vroeger. Briand was toen voor het premier schap ook niet te vinden, waarop opnieuw Painlevé werd geroepen, die er nu in slaag de, om een kabinet in elkaar te timmeren, waarin ontegenzeggelijk de beide voor naamste portefeuilles bijzonder goed zijn bezet, gelet op de capaciteiten der titularis sen. Briand, des tijds door Poincaré ten val gebracht tijdens de conferentie van Can nes, aanvaardde n.l. buitenl. zaken en financiën was voor Caillaux, den door toedoen van Poincaré wegens defaitisme door den Senaat veroordeelden van ecnige jaren geleden. Het zijn voor deze twee momenteel alles ovcrheerschende departementen twee bij uitstek geschikle persoonlijkheden, volledig bevoegd cn beiden hun sporen ruimschoots verdiend hebbende, edoch ct zijn poli tieke bezwaren, en, zooals men weet, die tellen tegenwoordig boven alles. Vooral legen Caillaux gelden die bezwa ren. Met groote moeite slikte ook dc Senaat, dat deze onder de algemeene amnestie voor politieke veroordeelden viel. En nu Caillaux opeens weer op het gestoelte der eeré De overgang is wel erg., groot. En Poin caré noemde Caillaux benoeming reeds een uittarting van den Senaat. Caillaux moet wel met erg in den smaak vallende voorstellen komen, omhel te klaren, ook al laat hij de idee van een heffing op het kapitaal vallen. Doet hij dat echter, dan schijnt ons de financieele crisis niet te overwinnen, want in den 9maak vallende voorstellen zullen de oplossing niet brengen integendeel. Tegen Briand gelden de bezwaren, die hem vroeger als premier deden vallen en het feit, dat hij bij de socialisten geen persona grata is. Painlevé, zelf bekend geleerde en als zoo danig grooter dan als politicus, zal onge twijfeld geheel en al onder leiding van het tweetal Briand en Caillaux staan, dat hij met groote moeite lot elkaar heeft weten te brengen en zal als premier slechts een on dergeschikte positie innemen. Zal het nieuwe kabinet de kloof tusschen Kamer en Senaat kunnen overbruggen, wan neer de politieke bezwaren tegen beide lei dende figuren overwonnen mochten worden? Men ziet, dat de eene moeilijkheid komt na de andere, zoodat alles bij elkaar genomen de crisis in Frankrijk ons slechts tijdelijk opgelost schijnt. Wanneer in dat lijdelijke de financiën eerst weer op gang woiden gebracht. i3 voor Frankrijk al -zeer veel gewonnen. De crisis in België is nog niet lot een op lossing gebracht Op 't oogenblik is de soc.- dem. leider Vandervelde bozig om te trach ten een democratische Kamermeerderheid te vormen, hetgeen hem allesbehalve vlug en goed afgaat. De lust om langs een z.g. democratische scheidingslijn zich in tweeën te splitsen is noch bij de R.-K. noch bij de liberalen groot, zoodat het zeer de vraag is, of Vandervelde succes zal hebben. Haast bij de Belgische crisis is er echter niet. Het demissionaire kabinet Theunis- Hymans is het wel toevertrouwd de zaken Joopende -te houden cn bovendien* groote dingen op buitenl. terrein zijn er vooreerst nog niet te verwachten. In Frankrijk moeten n.l eerst dc financiën worden geregeld, zoo dat Briand als het ware wachten moet op Caillaux cn voorts moet in Duitschland eerst weer eenige zekerheid zijn ingetreden, d. w. z. dat daar gewacht wordt op den uit slag van 26 dezer inzake de presidents- keuze. De strijd tusschen Marx en Hinden burg begint meer en meer heftig te worden cn dit gaat mede ten koste van Hindenburg's tot dusver in elk opzicht ongeschokten naam, zoodat zijn candidatuur behalve voor Duitschland ook voor hem zelf een verlies is Welk verlies het voor Duitschland be- teckent, is nog niet in vollen omvang te gissen, maar gering is het niet. gelet op de ontvangst door het buitenland, lot zelfs in Amerika toe. En nu nemen we nog aan. dat Marx den strijd zal winnen, gelijk koning Boris van Bulgarije in zekeren zin overwin naar is gebleven, daar hij pas ternauwernood aan moordenaarshand is ontsnapt, dank zij zijn moed en koelbloedigheid, 't Heeft er alle schijn van, dat de bolsjewisten in Bulgarije, dat tótnutoe voor hun „heilleer" het meest vatbaar bleek op den Balkan, een coup d'état hebben willen uitvoeren en Bulgarije hebben willen maken tot een voorpost op het Balkanschiereiland, van waaruit de macht kon worden uitgebreid. We moeten ons echter al zeer vergissen, zoo deze poging niet volkomen mislukt mag worden be schouwd, lot zegen van Bulgarije zelf en van heel Europa. Niettemin maakt het door den oorlog al zoo gefnuikte land opnieuw een tijd door van moord en doodslag, waar buiten het communisme bet niet stellen kan als voorlooper van „het geluk" ïn Rusland zelf brokkelt de bolsjewisti sche leer al geregeld meer af en blijkt zon neklaar het fiasco van de nieuwe leer. Eindigen we voor heden met nog even melding le maken van de onderdrukking door de Turken van den Koerden-opstand, waarvan de leiders eindelijk in Turksche handen zijn gevallen. Dat beleekent voor de I-Ialve Maan een zich heel wat vrijer kun nen bewegen naar binnen en - naar buitenl kom, omdat de droge winter had doen vree- zen, dat de water-voorziening dezen zomer onvoldoende zou zijn. Tot midden Maart lag er niet genoeg sneeuw om bij het lang zaam afsmelten van dien voorraad de ri- I vieren het noodige voedsel te geven om den 1 zomer, zoo die droog mocht zijn. door te komen. Dit zal nu vermoedelijk wel in orde zijn, zoodat de Pyreneeën dit jaar. althans voor een deel, beter zullen blijken dan de onver diende reputatie, hun door een pessimisti sche spotternij toegekend Deze luidde in 1 antwoord op een uitnoodiging om hiprheen te komen: „Neen, ik kom niet: de Pvre- neeën zijn vér, zij zijn zwart, er is geen water en sedert Lodewiik XTV bestaanzij niet meer." De liefhebbers van winter-sport hebben dan ook de laatste weken hun hart kunnen ophalen: zoo geeft mijn lijf-arts zijn patiën ten iederen Zondag vrij-af en bestiigt dan per ski den Caballiros van 2300 M. hoog of een der ..Cols", die de boven-valleien van de verschillende Gave's verbinden. Zooals bekend, dragen al de riviertjes in dit ge- deelte der Pvreneeën den naam „Gave". Het vreemdelingen-seizoen loopt hier wel haast ten einde. De vossenjachten, waar van een der laatste werd opgeluisterd door het meêrijden van een der Engelsche prin sen, zijn afgeloopen. Zij hadden vrij gere geld driemaal per week plaats en vereenig- den dit jaar een talrijk gezelschap amazo nen en ruiters. De Paaschdagen worden nog bezet door hét Concours Hippique, dat in deze streek, die zulke goede paarden oplevert, steeds druk woidt.bezocht." En daarna zal Pau voor zijn vreemdelingen-bezoek weder als gewoonlijk zijn aangewezen op de talrijke toeristen en de bedevaartgangers naar het naburige Lourdes, wier reisplan meestal Pau en Cau terets insluit. Dit zomer-bezoek is meestal zeer interna tionaal en overwegend Fransch, terwijl zich onder de vaste winter-klanlen. waarvan velen verscheidene maanden overblijven, sterk Angelsaksisch element bevindt. XVII. In oorden, die wegens hun. zachter klimaat door zieken, rustzoekenden en verlofgan gers als winterverblijf worden uitgekozen, speelt het wéér een nog belangrijker rol dan elders. Welnu, wat den. winter betreft, heeft Pau aanvankelijk niet te klagen gehad. De zon heeft zich niet onbetuigd gelaten; Januari gaf zülfs een onafgebroken reeks van negentien dagen zonder een droppel regen. Daarentegen was Maart veel te koud; Üe dag, waarop volgens den kalender de lente begint, bracht een pak sneeuw, en de Her haalde nachtvorsten hebben ten gevolge, dat alle plantengroei achterlijk is. zoodat van „volop aardbeien met Paschen" ditmaal geen sprake zal zijn. Vroeger is dit wél eens voorgekomen. Sedert is het zachter geworden; wij had den zelfs een zoinerschen dag, gevolgd door onweer en regelvlagen. Op de bergen heeft hét flink gesneeuwd cn dit was zeer wel- Vandaar dan ook vele Engelsche opschrif tenten op winkels en pensions, sommige on gesteld in zalige onbekendheid met hun werkelijke beteekenis. zoöals het. onlangs verdwenen: Touring Hotel Family. Van opschriften gesproken, zoo treft den Hollander hier de aanwezigheid, anders in het Fransch ongebruikelijk, van de twee a's op het einde van een lettergreep,waarvoor hem reeds in zijn prille jeugd zulk een af grijzen is ingeboezemd Ge neemt een rij tuig op de Place Duplaa en bij den rit naai een Perpignaa-heuvel aan den overkant van de rivier ziet ge in het voorbijgaan werkelijk een naambordje met nog een derde woord, waarin deze steunpilaar der Nederlandsclie spelling w- de afwezigheid van de tweede a ontbreekt. Ik besef ten volle, o Charivari us, dat een „afwezigheid" nooit een „steunpi laar" kan zijn; het is de afschuw, mij voor vele jaren ingeprent door hem, die toen nog ondermeester heette, welke mij op het „glibberige pad" doet uitglijden. En beeld spraak dient dan toch om een bedoeling le verduidelijken; het ontbreken van den steun pilaar lijkt mij een juiste voorstelling van den schok, die de pas aangekomenen land genoot moet ondervinden bij dezen hara- nekkigen aanval op zijn allereerste begin selen van spelling. liet Boarneesch, hoewel veel meer aan het Fransch verwant dan het Baskisch. dat ge heel op zichzelf staat, is toch een sterk af wijkend dialect, waarvan men, zonder be paalde studie, slechts hier cn daar een woord begrijpt Het is mij op een ficts-locht gebeurd, dat j een oude boer, wien ik den weg vroeg, zijn I kleindochter moest te hulp roepen, die op school ging en daar Fransch had geleerd, om door haar diensten als tolk elkander le kunnen verstaan. j Dit vasthouden aan de oude taal houdt misschien verband, hetzij als oorzaak of als I gevolg, met een zeker gevoel van zelfstan digheid of onafhankelijkheid, dat den Bcar- hees evenzeer kenmerkt als den Baskiër. Ik zag hiervan onlangs het volgende staaltje: In sommige straten zijn nieuwe naamborden aangebracht onder bijvoeging van een korte verklaring van den naam. Zoo leest ge, dat X. maire is geweest en dergelijke bijzon derheden. Maar nu trof mij, als blijk van hetgeen ik zooeven zeide, het opschrift on der „Allée du Béarn" nl. „Etat indépendant" En dat in een land. dat in den roep staat van, meer dan eenig ander, alles te cen- traliseerenl Ook blijft men hier zeer aan de oude zeden en gewoonten gehecht, getuige een jaarlijksch feestmaal „Nou9te este" gehee- len. waar alleen zuiver Bearneesche gerech ten met landwijn worden genoten en waar vele in oude kleederdracht aanzitten Maar in het dagelijksch leven is ook op het land, die oude kleedij vrijwel verdwenen. Op de marktdagen komen de boeren in gewone klecren-, de ouderen nog veel in een lange donkerblauwe kiel met een breede baret, die aan een kant overhangt. Dit heeft het ver makelijke type Caddetou in het leven ge roepen, dat men hier, in hout gesneden, als speelgoed of snuisterij in vele winkels ziet, in den regel met Bearneesche opschriften. Ook bij de Carnaval-feesten is Caddetou een zeer gezochte verkleeding voor hem, die als grappenmaker wil optreden. De vreemde bezoeker denkt allicht, dal de menschen in dit aller-zuidclijksle deel van Frankrijk donker van haar, oogen en gelaatskleur zijn. Dit is echter volstrekt niet het geval. Ik hol zelfs over tot het gevoelen, dat blauwe en blauwgrijze oogen overwe gend zijn, al ziet men ook het donkere type, dat aan de nabijheid van Spanje herinnert. Trouwens onder de werklieden in 't bouw vak cn bij den aanleg der eleclrische ge leidingen in het gebergte vindt men tal rijke Spanjaarden'. En in de grootere steden iï alles meer vermengd. Mijn opmerking geldt dan ook meer de landelijke bevolking De lange gebogen neus van Hendrik IV is hier geenszins uitgestorven, naar mate hij min of meer fijn van vorm is, ontsiert of versiert hij nog menig gelaat. Wat lichaamsbouw betreft, zoo zou ik de bevolking kunnen verdeelen in forsch en breed, type Joffre, en fijn en slank, type Focli; ten minste herhaaldelijk werd ik aan het uiterlijk der beide maarschalken herin nerd. Men kent den bewoner van Zuid-Frank rijk een rijke verbeeldingskracht toe; onge twijfeld zijn zij sterk in het verhalen van ongeloofelijke daden door hen verricht Zou deze karaktertrek in deze streek ook op dc dieren des velds zijn overgeslagen? Als tegen hanger van „le tigre de Marseille" leverde Bordeaux het vorige jaar een os. die drie treinen tot staan bracht; wel is waar slechts door met een hoef in een rail beklemd te raken. Nu komt uit Ferrus'ac. in het depar tement Lozèrc het verhaal van een varkens- jacht de gemoederen verheugen Het wi'de varken, door een der jagers aangeschoten, ging tol den aanval over, greep zijn belager bij de broek, waarvan gelukkig de gezamen lijke kneopen loslieten, zoodat de jager er zonder verder „kleerscheuren" afkwam. Ech ter moest hij ah sans-culolle de jacht voort zetten, daar liet varken er met de broek vandccr was gegaanI In dit veroverde k'ce- dingstuk verschanst, bood het kennelijk geen gunstige trefkansen aan, zoodat de eigenaar van de broek en zijn kameraden het dier eerst na een ongehoord aantal scholen konden neerleggen. n. v. f. Pau 9 April 3925 Het nieuwe Wembley. Londen, 15 April. O.p C Moi a.s. zal de Britsche Rijks-Ten toonstelling te Wembley opnieuw worden geopend. De Koning, die dan van zijn reis lot herstel van gezondheid zal zijn terug gekeerd, zal bij deze opening de hoofdli- guur zijn Ook nu maakt men er oven als verleden jaar het bestuur der ten toonstelling een verwijt van, dat liet dc trom der reclame riet te best weet te roe ren. Een feit is het, dat weinigen zich om deze grootsehe, uit haar winterslaap hor- 6710 rijzende stichting onder den rook van Lon den bekommeren En indien men dan wee», dat men juist met het oog op do millioo- nen bevolking van Londen tot heropen.ng in 1925 heeft besloten, in do hoop, dat een druk en geregeld bezoek van Londe- r.aars het financieele tekort zal wogwer- ken of althans aanzienlijk zal verkleinen, dan is men geneigd den critici gelijk te ge ven, die beweren dat er te weinig bezieling van het bestuur uitgaat. Wel wordeD de redactie-kant-oren en de buite>nlandscke cor respondenten bedolven onder circulaires cn bcschrijvirpen over hetgeen de Tentuon- stelling aan nieuws zal brengen, maar do vorm van dat publiciteitsgocd is zoo zwaar en omviingrijk, dat men er geen gebruik vn kan maken Lat h?t publie .1 t-i in groote at wachting leeft van de tweede ope ning van Wcmblcy kan misschien ook wor den toegeschreven aan dc ervaringen van verleden jaar, die niet algemeen gunstig waren. Hot grootste deel van hot publiefc wil nu eenmaal in een tentoonstelling een wat luisterrijk kermisvermaak zien of er ten minste iets in vinden van een schoon tuin feest. Ln daar ontbrak verleden jaar nog al wat oiu. Men »iad der tijd toen te krap genomen cn de wegen en paden noodden niet tot slenteren. Ook dc gelegenheid om te eten cn te drinken schoot tekort. In Lon den staat men voor alles in filesop Wcin- bley moest men voor alles ook in files staan. Tenslotte schijnt het dat verschei dene inzenders van verleden j'aar niet do resultaten van hun medewerking hebben go- had, die zij hadden verwacht. "Coor ver- scheidenen is de zaak op een teleurstelling uitgoloopen. De permanente ondernemers van publieke vermakelijkheden, de bad plaatsen aan de kust achten hun bedrijven door do tentoonstelling bedreigden men hoort dan ook vele stemmen, dio de wijs heid en de wenschelijkheid van de heropen ning in twijfel trekken. De Tontoonstelling mftg zich onder dio omstandigheden gelukkig prijzen den Ko ning bereid te hebben gevonden do ope nings plechtigheid to verrichten. Dat foit zal de tentoonstelling terstond voor een oogenblik in het brandpunt van de open bare belangstelling brengen, hetgeen zo wol noodig heeft. De circulaires, waarvan ik hierboven go. waagde, leggen er sterk den nadruk pp, dat Wembley er dit jaar heel anders zal uitzien dan verleden jaar. Het is zeer be grijpelijk, dat ze dat doenwant oen ten-» toonstelling, die in alle opzichten gelijk is aan do vorige, zou al heel weinig kans van slagen hebben. Aan de groote gebou wen is uiteraard niets veranderd. Het uiter lijk aspect van de tentoonstelling is geheel gelijk aan dat van het vorige jaar, zooali ik met eigen oogen heb kunnen zien. Maat men heeft nu flink tijd gehad om de tui- iku, plantsoenen, gazo xs en wegen aan merkelijk te verbeterenen hoewel ik t9 vroeg in het voorjaar kwam om veel ver schil te zien, verzekerde men mij, dat de bloemenpracht van den zomer die van 't va* rigc jaar geheel in dc schaduw zal stellen. Dc wegon waren veel verbeterd, zoodat do aanblik van de gronden veel prettiger was dan een jaar geleden. Indien nu het weer beter meewerkt en het publiek kan de overtuiging worden bijgebracht, dat men werkelijk van den zomer op Wembley door Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 4) „Juist; dan zal ik nu om de thee schellen en daarna zal ik u volledig op hoogte bren gen van den stand van zaken". Nadat het meisje de thee. had gebracht, vertelde rar. Van W. Dagny alles, wat wij in het vorige hoofdstuk aan den lezer heb ben meegedeeld. Het duizelde Dagny. Haar verwachtingen waren hoog gespan nen, maar op dit verhaal had ze toch niet gerekend. „U ziet, het is een zaak van liet hoogste belang en tevens een zaak, waaraan hot grootste gevaar is verbonden". „Ik heb liet al aangenomen, en", voegde ze er zacht aan loc, „ik heb er geen spijt van". „Het is natuurlijk heel wel mogelijk, dat u niet slaagt", zeide mr. Van W. „maar, nu ja, dan is dit niet anders, als u maar heel voorzichtig bent, als de kwestie maar geheim kan blijven, als de tegenpartij geen achterdocht krijgt, dan zou ik de taak des noods nog aan een ander kunnen overdra gen. Hoewel ik niet geloof dat ik er een meer geschikt persoon voor zal kunnen vinden". „Maar waarom gelooft u dat ioch", vroeg ©agnv met een kleur. „Ik ben gewend menschen op Jiet eerste gezicht Le beoordeetcn en ik faal zelden in m'n oordcel". Dit kwam er alweer heelemaal niet als' een complimentje, maar droog en zake lijk uit. ,.Ik wilde u nog gaarne het een en ander vragen", begon Dagny. Mr. Van W. knikte. „Ik heb in het avondblad liet een en ander over de verdwijning van kapitein Van Til gelezen, maar heelt u misschien ook een beter portret dan, dat, wal in het avondblad afgedrukt stond?" Mr. Van W. trok een der laden van zijn schrijftafel open cn overreikte haar een blad carton. Dagny bekeek liet portret nauwkeurig. ..Kunt u mij nu misschien ook nog pre cies zeggen hoe het pakje aantekeningen er uit zag, dat is ontvreemd?" „Het waren een drietal blauwe cahiers, gewone schoolschriften". „Dank u". „Wilt u hel handscliriR van mijnheer Van Til soms zien?" „Ik zal op zijn kamers we! lief oen en amder vinden, wanneer u me zijn adres ,maar geeft". „Marnixstraat, no..., Amsterdam. 0, ja, natuurlijk zal u de noodige volmachten geven, benevens brieven van den minister president, den officier van justitie en enkele politic-autoriteiten, die u in ons land vol ledige vrijbaid van handelen zullen ver sohaffen cn u ook in het buitenland wel van ecnig nut zullen kunnen zijn", Dagny knikte. „Ik behoef u niet le zeggen, dal u al uw reis en verblijfkosten en verdere uigaven fen bate van het onderzoek vergood krijgt. Uw salaris bedraagt voorlocpig driehonderd gulden per maand", liet mr. Van W. er ter loops op volgen. „U accepteert dit?" „Natuurlijk", zei Dagny, met een kleur van vreugde. „Dan is cr nog iets. Het is mogelijk, dat u voor uw onderzoek een tweede persoon noodig heeft, om u behulpzaam te zijnhet ia ook mogelijk, dat het met het oog op uw veiligheid wensclielijk is, dait u door iemand wordt vergezeld. Daartoe heb ik opdracht gegeven. Een mijner kennissen, de eerste luitenant der huzaren Van G. is tpr uwer beschikking". „Ja maar, ik heb niemand noodig om op me te passen", protesteerde Dagny. „Dat is ook niet dc bedoeling. De luite nant Van G., e.cn volkomen vertrouwd per soon, natuurlijk, is van alles op de hoogte, maar heeft dc opdracht geen actief aandeel te nemen aan het onderzoek. U handelt, u werkt geheel op uw eigen verantwoordelijk heid. Van G. bemoeit zich r.engens mee. U behoeft hem omtrent de door u verkregen resultaten niet meer mee te deelen dan u zelf wilt. Maar mocht u. eens raad wen- sohc-n, in tweestrijd slaan, dan kunt u zich tot hom wenden. Het lijkt me beter dat u niet te vaak roet mij confereert, alleen wan neer zich iets belangrijks voordoet, dan na tuurlijk... En kijk u eens, u begrijpt wel, dat uw leven, dat u aan onze zaak wijdt, kostbaar voor ons is, nietwaar. De luite nant Van G. heeft lot opdracht, u, wanneer u dit mocht wenschen bij uw gevaarvolle ondernoming ter zijde te slaan en u zoo noodig te dekken met zijn lichaam. Van G< epreelct vlot Eransoh, Duitsoh, Engelseh en ltaiiaansch, hij is een onzer beste ruitera, uitstekend bokser, schermer tn schutter. If zult van hem ongetwijfeld een nuttig ge bruik kunnen maken. Den u er om, als het er op aan komt, hij is uw onderge-' schikte. Gehoorzamen kam hij: hij is mili tair. Maar ik hoop dat u beiden liet uitste kend samen zult kunnen vinden.en prettig zult samenwerken". „Dat hoop ik ook", bromde Dagny; maar zij scheen er nog niet veel vertrouwen in to hébben. Toch had het denkbeeld 'dat de jonge man zijn leven voor haar in do waag schaal moest stellen, haar wel getroffen. Mr. Van TV. had gescheld en vroeg aan het dienstmeisje om mijnheer Van G. to verzoeken bovon te komen. Even later ging de deur open en trad een slanke jonge man naar binnen, wien de smoking aan het lichaam als gegoten zat. Hij had prettige, regelmatige trekken gn blauw zwart haar, met scheiding links. Zijn gelaatskleur was door zon cn wind ge bruind, loon hij Dagny stevig de hand schudde, lachend, blonk zijn blank en kraöhüg gebit tusschen de roodc lippen, „Hier heeft u de jongedame, waarop ik m'n hoop gevestigd heb", had mr. v. VF. ge zegd. Dagny en Van G. hadden elkaar scherp opgenomen. .De coFsle indruk scheen bij beidion nogal mee te vallen „Ja, Van G.", zeide mr. v. TV,, nadat hel drietal enkele oogenblikken over koetjes cn kalfjes gesproken had, „nu ruoesl u om na der kennis met juffrouw De Bruin te ma ken, haar maar uknoodigc-n, met u te sou- peeiwn", „Ik had het net willen vragen; g.im- laciüe Van G. „Ja maar, ik...", stamelde Da^ny. „Het is lu te laat om nog aan hel werk te gaan, vandaag kunt u nic-ls meer doen", zei mr. Van W. „Ik wilde nadenken, nadenken..." „Dal kunt u daarna thuis doen", meende luitenant Van G. Thuis! Dagny denkt aan liaar eenzaam zitkamertje, waarachter het kleine onfris- schc alcoofje, waar ze sliep. „De auto slaat al voor', besliste, mr. v. W. het raamgordijn, terzijde schuivend en naar buiten ziende. „Vooruit, dam maar!" zei Dagny, zij lach-» le en haar oogen schitterden. HOOFDSTUK III. Intermezzo. Dagny voelde zich in de zachte kussrna van dc auto gedoken hoogst behaaglijk. Het gesloten coupéTje gleed langzaam over het Haagsche asfalt, door de drukke straten. Dc menschen gluurden nieuwsgierig naar binnen. Gezellig brandde hel cleclriïchc lampje; de spiegelruiten vingen Jichlglimpcn. Tegenover haar zal luitenant Aan G. Zijn donkere oogen waren op haar gezichljc go- ^aanleiding let onze kennismaking is wel een eigenaardige", begon lnj een gc. zei Dagny, „ik had. nooit kunnen droomen, dat deze dag zoo voor mij zou ein digen". Hel was haar werkelijk ot ze een sprookje doorleefde. Vanmorgen nog een werkloos dypistetje, zat zij vanavond in een mooien, g'.immenden auto en ging soupe'ercn met een aardigen,"knappen man. (AVprdt vervlgd), j

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9