Hugo Grotius so do Volkenbondsgedachte. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE GESTREKEN. >'V*&*3tw£ '}*>*>-%. #f ',H B tfhfc&iff "fcVB-B <.L-^<' 'foPI 5 ,/so v/ w*-■ - Xvtóv/.iJ '.-/'/A "Aw- >w HUGO DE GROOT. In dit jaar hel kan moeilijk anders gaan onze gedachten uit naar Ilugo Grotius den grondlegger van het volkenrecht, in 1683 in het nog zoo schilderachtige Delft geboren; in 1615 op reis van Dantzig naar Ltlbeck, tengevolge van uitputting, te Rostock overleden. Want in 1625, terwijl Grotius door politieke en godsdiensttwis ten uit Holland gebannen te Parijs ver bleef, schreef hij er zijn beroemd boek: „De juje belli ac pacis", dat, ondanks het feit, dat veel daarin aan de tegenwoordige toe standen niet meer beantwoordt, toch be roemd is gebleven alle deze drie eeuwen door, en in dit jaar van derde eeuw-feest een nieuwen Latijnschen druk le Leiden en een nieuwe Engelsche vertaling te Oxford ei; to Washington beleeft. Welk verband is er tusschen Grotius, den grondlegger van het volkenrecht in een tijd, dal de interna tionale gemeenschap nauwelijks werd er kend, zelfs gezien, cn de Volkenbondsge- dachie van tegenwoordig, gerealiseerd, zij het ook nog maar in aanvankelijken zin, in den Volkenbond van Genève? Wie echter de gedachte van den Volken bond, ongeacht zijn organisalie, er eene rekent van dezen tijd, dwaalt volkomen. Reeds van 1206 daleert het eerste bekende ontwerp ter zake van den Parijschen advo caat Pierre Dubois, die evenwel daarmede, gelijk tal zijner navolgers, geen ander dan een politiek doel had. Het eerste, zuiver pa cifistisch en principieel te rekenen ontwerp, is dat van den monnik Eméric Crucé, die zich in 1623 onder den schuilnaam „Le Nouveau Cynée" verborg en wiens werk dan ook eerst eeuwen later tot algemeene be kendheid is gekomen, Heeft Grolius, die omstreeks dienzelfden tijd'reeds le Parijs vertoefde en er vervolgens jaren verbleef, kennis genomen van Crucé's arbeid? Het is verondersteld, maar nimmer bewezen, en Grotius' „Recht van oorlog en vrede" geldt, zoo hot in dezen iels kan bewijzen, eerder als ontkenning dan als bevestiging. Immers, Grotius heeft in zijn boek de voorgangers op zijn terrein, in het bijzonder den Span jaard Suarez en den Italiaan Genlili, niet verzwegen, terwijl hij Crucé zelfs bij name niet aanduidt. Dovendicn, men mag aan nemen, dat hij, zou hij kennis hebben ge dragen van Crucé's arbeid, dezen in het toenmalig tijdsgewricht eerder zou hebben bestreden dan verzwegen. Grolius toch zou het schijnt niet al te gewaagd dit te ver onderstellen een ontwerp als dat Van .Crucé als iels ontijdigs, ja zelfs als een chimère hebben beschouwd; hij, de man, die in zijn „Recht van oorlog en vrede" Jiiels kunstmatigs schiep; in het algemeen niels schiep, maar hot recht, dat -nu een maal niet gemaakt wordt doch ontstaat, loonde aan zijn tijdgenoOlen, voorzoover hij het, vóór anderen, in do betrekkingen der volkeren aanwezig zag. Immers, dat is de groole verdienste van Grotius, dat hij in een tijd zoo vol verwarring als vooral deze periode van den derligjarigen oorlog ople verde, de banden zag die de Staten, souve- rcin elk op zichzelf, reeds foen bonden; het belang eencr internationale gemeenschap stelde hoven het soms daarvan afwijkend belang van eiken Staat op zichzelf, en de voor dien lijd ietwat stoutmoedige vergelij king met den gemiddelden burger in het innerlijk van den beschaafden Slaal zonder aarzelen aandurfde. De vraag van wolligheid van den oorlog als verschijnsel is. beschouwd op de wijze als Grolius en zijn voorloopers en tijdge- nooten het deden, geen vraag meer. Wij zien in den aanvalsoorlog, die slechts uit ver overingszucht of uit zucht om economisch Igewin wordt gevoerd, een misdaad tegen de internationale gemeenschap. Slechts de ver dedigingsoorlog, door den een op minder, door den andor op meer ruime schaal er kend, vindt in onze oogen genade, en in concrete gevallen gaat het om de vraag of bel een aanvals- dan wel een verdedigings oorlog betreft. Maar in Grotius' tijd was het geheet anders; weliswaar mocht het nieuwe tijdperk, door de ontdekkingsreizen, het ver werven van koloniale bezittingen ingeluid, nieuwe gedachten op het gebied van moraal en philosophic hebben geopenbaard de gedachte, dat de oorlog op zichzelf (er ver vulling van nationale wcnschen van een volk of van zijn souverein persoonlijk, een op wettig karakter zou hebben, leefde hoog stens bij een kleine groep intellectueelen, doch was zeker geen gemeengoed van de groole menigte. Grolius beslreed niet alleen de wettigheid van den oorlog op zichzelf, heigeen Suarez en Vittoria vóór hem reeds hadden gedaan, doch taslle wat van meer belang schijnt den oorlog als rechtsmiddel aan, Suarez schreef, wellicht tengevolge van gebrekkige hislorische ken nis, onder den indruk, dat de oorlog, hoe verfoeilijk op zichzelf, loch het middel was I om den verdrukten recht en overwinning, den onderdrukker de nederlaag te bezorgen. Grotius verwierp op grond van zijn hislo rische kennis deze stelling ten eenenmale, en aanvaardde den oorlog slechts in zoo verre als hij er niet in slaagde om in con crete gevallen andere middelen tot oplos sing aan de hand te doen. Juist dat bracht hem er echter toe om le prediken, dat de lichtvaardigheid, waarmede men In die tijden naar de wapenen greep, afkeuring verdiende; dat zelfs een kleine onrechtvaar digheid moest worden voorbijgegaan, ten einde daarvoor niet den gruwel van den oorlog ie ontketenenl Zelfs de in zijn oogen gerechtvaardigde oorlog van verweer en van afstraffing hond hij aan bepaalde criteria, die doen zien, dat, al moge hij geen pacifist zijn geweest in de belcekenis, die men wel eens overdreven aan dat woord heeft ge-* hecht, hij toch inderdaad een pacifist was in dezen zin, dat hij met Fried de anarchie van zijn tijd stelde tegenover de orde. die hij in de internationale samenleving wensclite. Inlusschen, liet .stelsel van arbitrage en bemiddeling, hetwelk wij in den modernen tijd zich hebben zien ontwikkelen, was Gro tius onbekend. Men zou geneigd zijn te zeg gen, dat hij liet voor eon deel met Gpzel voorbijging. Want in tegenstelling b.v. met Gentili, putte hij de voorbeelden, die hij ter adstructie van zijn stellingen noodig had, voornamelijk uit de antieken, ja uit den Bij bel, en da( hij daarin niets vond Ier onder sleuning van denkbeelden van arbitrage, kan niet verwonderen. Echter, het moet toe gegeven worden,'zou hij op dit punt naar de geschiedenis'van den meer modernen tijd hebben gezien, hij zou ook geen arbitrage zooals wij die thans kennen, hebben aan schouwd, doch voor het mecrendeel bemid deling, berustend op den thans daarbij niet meer aanvaarden grondslag van interventie; bemiddeling dus naar het typo van de Hei lige Alliantie van een eeuw geleden. Maar sterker nog, Grotius, ondanks zijn vooruit ziendheid en zijn geleerdheid kind van zijn lijd, stond op liet standpunt van de souve- reiniteitsgedaclile dier dagen en van dat standpunt beschouwd, moest hem de arbi trage in vollcdigen zin wel een aantasting lijken van die souvereiniteitsgedachte. Wij in de negentiende en de fwintigsle eeuw, die, door economische en polilieke ervaring bovendien daartoe genoodzaakt, do souve reiniteitsgedachte in den strengen vorm van vroeger reeds lang hebben opgegeven, mo gen daarover verwonderd staan; bij Grotius kan het niet verwonderen. Hij zag wel de gemeenschap der Stalen; hij zag wel een algemeen belang, dat hen samenbond, at was het woord „internationaal" toen nog niet gebruikelijk, maar de samenwerking lusschen de slaton zag hij, afgescheiden van het recht, dat hen hond, toch uilslui tend op den grondslag van hunne souverei- nileit. Juist waar Grotius zich in het grootste deel van zijn arbeid, ondanks moralistische en philosophische aanvechtingen, stelde op het standpunt eener strak gehouden reali teit, kan het niet verwonderen, dat hij in die dagen niet verder ging dan het bestaan eener internationale gemeenschap demon- streeren. argumenteeren, en aan versterking van de kiem dier gemeenschap door uitvoe rige toepassing der arbitrage niet dacht. Ten aanzien van de samenleving der' staten in internationaal verband, nadert men steeds meer de realiteit. Het mag ver wondering wekken, dat de georganiseerde vredesbeweging, die in den aanvang der negentiende eeuw in Amerika ontstond, zich van de gedachte, dat vóór alles een inter nationale Slatenorganisatie moest worden gevestigd gedachte, die geheel de zeven tiende en achttiende eeuw door in geschrif ten van denkers van alle landen tot uiting komt heeft afgewend, en zich heeft over gegeven aan de directe toepassing van pro blemen als arbitrage en ontwapening: het feit spreekt er niet te minder sterk om. In dezen gedaehtengang moest zij zich ook wet afwenden van liet denkbeeld van een or gaan van executie, dat in meer dan een dezer ontwerpen voor Slatenorganisalie lot uiting kwam. Tot uiting ook bij Grolius, zij het op een andoren grondslag dan bij de samenstellers van zoodanige ontwerpen. Reeds hierdoor blijkt bij Grolius aanwezig de kiem der gedachte, dat hij spreekt van en denkt aan een rechtvaardigen oorlog, een oorlog dus. die door de gemeenschap zou worden gevoerd tegen den Staat-misdadiger, al gebruikt hij dat woord ook niet. Grotius echter, die een theoretisch handboek schreef, en geen poging beproefde om zijn denkbeel den in do praclijk om le zeilen al heb ben wellicht geen denkbeelden meer prac- tische toepassing gevonden dan juist de zijne*moest over deze onderwerpen wel anders schrijven dan b.v. de Abbé de Si.- Pierre in zijn merkwaardige onlwerpen van den aanvang der achttiende eeuw deed. Deze wilde een bepaalde slad, als hoedanig hij het Hollandsche Utrecht vermeldde, als vredesslad aanwijzen; hij dacht ook aan een Bondsleger, internationaal uit nationale contingenten samengesteld. De Abbé de S(.- Pierre was een man, die zijn tijd in vele opzichten vooruit was; die heel wat meer bewondering en waardeering verdient dan vele spotters dier dagen, de groote Rousseau inbegrepen, hem hebben doen len deel val len. Maar Grotius, dio bijna een eeuw vóór hem leefde en schreel, zou ongetwijfeld zijn gedachte ontijdig, voorbarig hebben geoor deeld. Hij heeft dan ook slechts zijn begin sel in zijn boek neergelegd, en terecht gelijk de practijk voor een deel heeft uitge wezen op de ontwikkeling der gedachten gerekend om dit beginsel, voorloopig nog slechts theoretisch, maar dan toch in wer kelijkheid, aanvaard te zienl Men zou ongetwijfeld te ver gaan wan neer men Grotius, dio onbestreden grond legger wordt geacht van het moderne vol kenrecht, voorstelde als de of een der stich ters van den Volkenbond. Andere namen, van bijna elke» landaard juist behalve den Hollandschcn,-zijn te -noemen, die in dit op zicht pionierswerk hebben verricht. Maar toch is de vraag gewettigd of zonder Grotius' arbeid thans van den Volkenbond sprake zou kunnen zijn; of in het algemeen de wereld zich, wat de ontwikkeling der ge dachte van iulernalionale gemeenschap be treft ,op gelijk peil reeds zou bevinden? Immers, men kan zich geen Volkenbond denken, althans geen werkelijken Volken bond, dio steunt op iets anders dan het vol kenrecht; op eon erkenning van dit volken recht, en op de erkenning bovenal, dat ver sterking, ontwikkeling, uitbreiding ervan vanzelf de grondslagen verbreedt en ver diept, waarop de Volkenbond rush Voor dit volkenrecht Jieeft Grotius de eerste basis gelegd; hij heeft het niet „gemaakt", maar hij heeft het „ontdekt", gelijk prof. Hamaker te Utrecht in 1883 bij de herdenking van zijn geboortedag terecht opmerkte. Hij heeft ontdekt, voordat eenig ander op geheel het breede gebied van oorlogs- cn vredesrecht tezamen tot deze gevolgtrekking kwam, dat tusschen de volken reeds in de zestiende en zeventiende eeuw regelen werden ge volgd, ongeschreven; dat dit onbewust, voor een deel misschien ongewild geschiedde, deed aan de belangrijkheid dier ontdekking niels af; integendeel. Grotius heeft, voor zijn tijd ongetwijfeld volledig, het bestaande recht tusschen de 'volken gecodificeerd. Zijn oorlogsrecht, stammend uit een tijd, dat men slechts huurleger^ kende cn een geheel an dere wijze van oorlogvoeren dan de tegen woordige, is verouderd, maar dat neemt niet weg, dat de grondslag, dien Licber.aan vaardde voor, zijn merkwaardige oorlogs- regelen -in den Amerikaanscheri successie oorlog, geïnspireerd was door deze groote gedachte van Grotius: fiat, zoodra de oorlog is uitgebroken, do beide partijen als gelijk waardig dienen te worden beschouwd, en geen verscliil van behandeling is le moti- veeren op grond van het feit, dat de een de verwekker van den oorlog, de ander do ver dediger van hel recht is. Op gelijken grond slag berust het neutralileitsrecht, in zichzelf ook al goen gedachle van do zeventiende eeuw, dat den onzijdige in den oorlog vol strekte onthouding voorschrijft, ongeacht waar zijn sympathieën zijn, ongeacht waar hij het recht aanwezig ziel. Gedachten als daarin belichaamd zijn zoozeer gemeen goed van onzen tijd, dat wij moeite hebben om te verstaan, dat de onldekking ervan, drie eeuwen geleden, van groole vooruit ziendheid getuigde 1 Terecht heeft o.i. de Nederlandsche vre desbeweging hij de opening, in 1913, van het vredespaleiste 's-Gravenhago dat niet de pretentie in zich draagt den vrede te herbergen, maar van den aanvang af symbool heeft willen zijn voor komende tij den ,dat het recht dc wereld zal regeeren gemeend dat het beeld van Grotius in deze omgeVing niet mocht ontbreken. De eerste buste, daar geplaatst, was en zeker te recht aan Grotius gewijd. Het feit op zichzelf, dat niet slechts het kleine Neder land, waarvan hij een zoon was, zich heeft opgemaakt om den 300slen verjaardag van zijn beroemd boek te herdenken, maar dat een groot deel van de wereld het daarin na volgt, spreekt voldoende duidelijk hiervoor. Het bestnur van de Leidsche Kellne/s- en Oppassersvereeniging „Ons Be lang" met de feestcommissie ter gelegenheid van het 25-jarig jnbifenm. Van links naar recb(9, ziiiend: P. v. d. Linden; A. Eradus Jr., 2de secr.; G. de Jong, 1ste secr.; J, Plu, voorz.;' J. II. Knaap, penningmeester; G. Hovink, zieken -commissaris. Slaande de feestcommissie: A. H. Eradus, A. Eradus Sr., J. Hofslra. RECLAME. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd begre pen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de laak der nieren om het bloed le fillrcercn, en ais zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiilige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaarlijk om de eerste verschijn selen te verwaarloozen, zooals urinekwalen, blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdu rende of nu en dan voorkomende rug- en len- depijn, rheumatische aandoeningen, hoofd pijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tezamen voor, doch als gij twijfelt, ge bruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ernstige nierkwalen. De bestand- deelen, waaruit Foster's Pjllen zijn samen gesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp. welke zij noodig hebben om haar ge zondheid te herstellen en om ze gezond le houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buiienlandsch goed te onlvangen. Prijs 1.75 per flacon- Advertentie 6700 Alphen. Burger l. Stand. Bevallen: L. M. v. d. Bijl geb. Jongenbur ger. Z. II. C. Korver geb. Plekenpol, Z. F. C. de Roon Hertoge geb. Voorma. D. D. H. v. d. Tol geb. v. d. Maat, Z. Overleden: J. M. van Capel, cchlgen. van P. van Niekerk, 5-1 j. Gehuwd: J. van Brummen jm. 24 j. en H. J. Zuidervaart jd. 25 j. J. van Eist jm. 22 j. en J. Bruines jd. 21 j. P. van Norde jm. 20 j. en M. van Elswijk jd. 21 j. J. IC. Sutterland jm. 32 j. en -II. v. d. Maal jd. 31 j. IC e r k e 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk Julianastraat, Zondag v.m. halftien ds. Veldhoen en nm. halfzeven d9. de Bruin. Ned.-Herv. Kerk Oudshoornscheweg v.m. 10 uur ds. van Linsehooten. Evangelisatiegebouw Ilooltstraat voorm. halftien en nam. halfzeven de heer Van Zon, van Dordrecht. Geref. ICerk, Raadhuisstraat, v.m. 10 uur en nam. 6 uur de heer Nauta. Geref. Kerk, Hooftstraat v.m. 10 uur en nam. halfzeven de heer Koster, van Valter- monde. Van 10 lot 17 April hebben zich in deze gomeente .gevestigd: uit Alkmaar Cath. C. Tuin, I-Iooftstr. 55; uit Amsterdam W. S. van Apeldoorn, Hooftslr. 141 en C. P. Hel- mer, Groeneweg 33; uit Boskoop M. G. Kap- teijn, Torenstr. 12; uit Feignes (Frankr.) A. A. v. d. Nagel. Vinkebuurt 17; uit Helder L. Adema, Emmalaan 5d; uit Leiden G. v. d. Ilock, Hofzichtslr. 18 en J. C. Kastemans, Oudshoornscheweg 106; uit Nieuwkoop M. v. d. Grijp, echtg. van A. J. B ree veld, Zien- deweg 5; uit Rotterdam A. G. v. d. Velde, Raadhuisstr. 44; H. en H. J. v. d. Zwalm, Raadhuisstr. 44; uit Zwammerdam G. Wie len, Vinkebuurt 86. In dienzelfden tijd vertrokken: D. Kapleijn naar Bodegraven; K. Zwaving naar Eelde; J. Oostveen naar Lisse; J. A. Jansink naar Losser; M. Ververs naar Leerbroek; A. v. d. Berg naar Rotterdam; B. ICoburg naar Schagen; C. Molenaar naar Stolwijk en M. Kamlade naar Woubrugge. De heer G. N. van Eijk, rijksveldwach ter te Rotterdam, is benoemd tot brigade commandant alhier. Gisteren sloeg in de vaart achter de Julianastraat alhier een schuit om beladen met fusten jam van de fa. R. Zn., alhier. Door het breken van de badding gleed de lading naar één kant met het gevoht dat de schuit omsloeg en zonk. W Hedennacht is alhier inbraak gepleegd ten huize van Van W. in de Vlamingstraat. De dieven hebben een kast opengebroken en uit een kistje circa f 10 ontvreemd. De politie doet onderzoek, Alkemade. Burger I. Stand. Geboren: Cornelia Martha Ignatia, D. van J. Hogenboom en van L. J. van der Meer. Theodorus Johannes, Z. van Th. P. v. d. Meer en van Th. G. Straathof. Gerardus Cornell's, Z, van P. 'Ami en van C. A. van der Hoorn. Georgeus, Z. van J. van deg Zon en A. Wegbrands. Overleden: Neeltje Los, cchtgenoote van Willem Los, 45 j. Ondertrouwd: Johannes van Groolveld jm. 27 j. en Willemyntje Spaargaren jd. 20 j. Johannes Vuyk jm. 29 j. cn Christina Hulsbos jd. 29 j. Petrus Jacobus Hecms- kcra jm. 24 j. en Wynanda Martha Loos jd. 24 jaar. Hazerswou.de. Ter gelegenheid zijner 2$ jarige ambtsvervulling, hoopt de. J. Luu ring, predikant der Ned.-Herv. gemeentel alhier a.s. Woensdagavond om 7 uur een ge. dachtcnis rede te houden. De a.s. jubilaris werd den 2 e April 1376 te Amsterdam geboren en voltooide zijn stu diën te Utrecht. Den 22en April 1900, deed _ds. J. Luuring zijp intrede in zijn eerste ge meente Nes en Wierum, ging in 1905 naar Zwartsluis, vandaar in 1910 naar Gorinchenf en is sedert 1920 alhier werkzaam. Ke r kei ij-kbe richt voor Zondag Ned.-Herv. Kerk voorm. half tien en uank half zeven ds. Luuring. Geref. Kerk voorm. halftien en nam. half zeven ds. Ruisch van Lisse. Oüwe-Weieiing. Aan den lieer G. van den Berg, veearts alhier is bij besluit, van Ged. Staten van Zuid-Holland een stand-, plaatstoelage verleend over liet jaar 1925 van f lpO. Roelofarendsveen. Vrijdagmorgen, werd alhier de eerste veiling gehouden. De'be-* langstelling der koopers was voor deze 'eer ste veiling en gezien het weinige wat aan-* gevoerd was, bevredigend le noemen. Aan gevoerd was een partij sla. spinazie en tweö zakjes peulen. Dc peulen brachten op f 1.26 per pond. Dinsdag a.s. zal er weer veiling gehouden worden. Woubrugge. Gisteren ontving de heeit IToogendoorn alhier de tijding dat hij dooit bemiddeling van mrs. Fokker, De Haan eni Eskes zijn .veel besproken proces heeft ge wonnen, tegen de eisch van de Rijnstreek"' K e r k e 1 ij k bericht voor Zondag Ned.-Herv. Kerk voorm. half tien ds. Harfc- wigsen van Leiden, 's Avonds half zeven de. Jacobs van Hoogmade. Geref. Kerk: voorm. half tien en '3 avonds half zeven ds. Vermaat van Mak- kura. Burgerl. Stand. OverledenJaii van 't Wout cchtgen. van M. van de^ Hengst 75 jaar. Gehuwd: C. Timmer j.m. 28 jaar cn B. A\ van Hemessen j.d. 30 jaar R. Hoogen- doorn j.m. 27 jaar en A. E. van Dijk j.d* 23 jaar S. Korver j.m, 35 jaar cn A. Ma Kroes j.d. 35 jaar. Zwammerdam. Kerkelijkberichfi voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. tieU uur geen dienst; cn 's-avonds half zeven ds.j Kloots. Geref. Kerk, v.m. half tien cn 's avonds half zeven ds. Wissink. Burgerlijke Stand: Geboreni Petronella, dochter van Dirk Hoogendoorrf en "van Geertje Hcykoop Johanna Erne- rentiana, dochter van Gerardus Baas exg van Wilhelmina Schalkwijk Janna, doch ter van Frans Verwey en van Adriaantji! Hoogerbrugge Johanna Anna Maria-, dochter van Theodorus Johannes Straver en van Gerarda Lcyen (wonende te Bodcgra- ven). OverledenCatharina Mulder, 39 jaar* echtgenoot© van Johannes Koning leven loos aangegeven kind van het mannelijk ge slacht v. Jan Nap cn van Johanna van Dank Ondertrouwd: Jan van der Poorte, j.nti 24 jaar te Bodegraven en Tcuntje van deiï Bosch, j.d. 22 jaar, alhier. Haarlemmermeer. Donderdag stond op; don Hoofdweg to Nieuwvennep de vracht-* auto van gebr. van'T., terwijl de bestuur ders zich eenigc cogenblikken hadden ver- wijderd. Vermoedelijk doordat de remmen niet of onvoldoende waren aangezet, is het gevaarte, dat met 't open gedeelte op den heyigen wind stond, aan It rijden gegaan en in de Hoofdvaart terecht gekomen. Persoon-, lijke ongelukken kwamen niet voor. De auto bekwam nogal averij. Naar wij vernemen, duurt de melkoor- log le Nieuwvennep, alwaar vanwege de. Sierkan le Haarlem met 't gerij van v. d. B, alhier ,de melk tegen 8 cents per liter langs de huizen wordt uitgevent, nog steeds voort en wil die firma ook op andere plaatsen In

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6