Hét slechte! vJÉPTwM ./t weder Humor uit het Buitenland. NAUWKEURIGHEID. VOOR DE HUISVROUW. Aspii ïrin- 7 jtoovertuinen zal wandeleD, dan kan men beat succes verwachteD... en kunnen de mannen, die borg zijn gebleven voor grooie Bommen, nog wat van hun geld terugzien. Het Park des Vermaaks wordt geheel gereorganiseerd. Wat verleden jaar goed was en den spullebazen en du* de ten toonstelling geld inbracht, blijft gehand haafd. Maar voor alles wat in gebreke bleef volk te trekken, komen nieuwe ver makelijkheden in je plaats. Men zal er dit jaar de sensatie kunnen genieten van Zwit- sersche wintersport men is er een steile ijsbaan aan het bouwen, waarlangs men in sleden (tobogans) met duizelingwekkende vaart naar omlaag kan storten. Waar men verleden jaar de groote, diepe rotonde had met do muziektent (waar nooit iemand ging zitten en \yaar zlelfs niemand kwam, toen men er een dansgelegenheid van had ge maakt), is men mi bezig een „Paradijs voor kinderen" in te richten, dat wonder lijk belooft te worden. Daar kunnen de kin deren alle bekende figuren uit de Engelsche sprookjesboeken zien, zooals Peter Pan en Wemdy, Alice in Wonderland en zeeroover- kapiteins. Rond het eiland rijdt een minia- teuur-spoorweg, die langs landschappen zal rijden, nagebootst van het Canadeesehe Rotsgebergte. Het eigenlijke eiland ligt midden in een meer, dat een zandig strand beeft, waar de kinderen de eenvoudige spel letjes van het strand zullen kunnen doen. Óp het eiland ligt een arke Noachs. Het meer is overbrugd en langs de balustrade glijden voortdurend de geschilderde dieren de ark in. Ook door de lucht, langs een staaldraad, kunnen de kinderen van en naar het eiland worden vervoerd. Minia- tuurschepen, vuurtorens cn pieren moeten er het effect verhoogen. Dit is wel een goede vondst, dit „Paradijs voor Kinde ren". Verleden jaar was er niet veel waar in kinderen beneden een jaar of veertien pleizier konden hebben. De paviljoens der Dominions waren verleden jaar bijna uit sluitend gevuld met voedingsmiddelen cn fabrikaten, hetgeen belangwekkend en leerzaam was, maar waar het groote pu bliek toch niet veel aan had. Een groot deel van de ruimte in die paviljoens zal nu worden ingenomen door diorama's, die scboone vergezichten en landschappen te aanschouwen zullen geven, meer uitgebreid dan Canada het verleden jaar al deed, en die aldus een levendigen indruk beloven te geven van bet uiterlijk karakter van het betrokken gebied Het Paleis voor Techniek „het grootste betonnen ge bouw van de wereld" zal inwendig de grootste verandering ondergaan. De groote industrieele bedrijven, die daar verleden jaar ten toon stelden, hebben over het ge heel do kosten van hun inzendingen be treurd en hebben zich niet laten bewegen ze to herhalen. Maar er komt iets zeer leerzaams voor in do plaats. Een commis sie, waarvan de minister van Gezondheid voorzitter is, installeert er een groote in zending- op het zoo actueele gebied van den huizenbouw. Het doel van die inzending is het praktisch gebruik van nieuwe bouwme thoden en -materialen te demonstreeren, op de wijze maar gedetailleerder en uit gebreider zooals dat reeds werd gedaan op de Tentoonstelling voor bet Ideale Huis, waarover ik u eenigen tijd geleden mlichtte. Een ruimte van niet minder dan 20000 vierkante meters is voor deze inzending gereserveerd; en er zullen minstens een dozijn huizen worden neergezet. Daar het woningvraagstuk hier nog even nijpend is als ooit, zal deze inzending^ buitengewoon., nuttig moeten zijn. Pc verlichting in den avond- wordt feeS- noemen. De hooikist redde haar van een faillissement door de onbereikbaar hooge kosten van gas en kolen. De hooikist was haar grootste steun, toen zij het niet meer met de dienstboden-loonen kon bolwerken en de keukenhulp dus weg werd gestuurd. De hooikist en de kookzak waren het onder werp van discours bij alle bezoeken en theetjes. Zij namen van den vroegen ocht. tend tot den laten avond al haar gedachten in beslag en nu, amper tien jaar later kan men het woord niet meer zien! Dat komt van al te groote verafgoding! En tóch ook in deze tijden k,an Iedere huisvrouw nog veol hulp hebben van dat „meubel" uit de keuken. Want, het geeft tegenwoordig heusch niet veel, of je gefor tuneerd bent of niet: de goede dienstboden zijn voor iedereen met een kaarsje te zoe ken I Wanneer moeder de vrouw dan opeens voor alles alleen komt te staan, is dé hooi kist een ware noodhulp. U moet hierbij nu niet denken aan een leelijke, vervelooze houten kist, opgevuld met verfrommelde kranten ,die je in je keu ken op een verscholen plaatsje zet. want dat is de allerprimitiefste vorm van een hooi kist, en dat behoort heelemaal niet thuis in de huishouding van een vrouw, die er op gesteld is, dat haar boeltje er frisch en helder uitziet. U kunt met een klein beetje meer moeite zorgen, dat u een aardig vierkant kistje be machtigt van gaaf, glad hout zonder al te veel „oogen" en knobbels. Dan verft u dat van buiten even in dezelfde tint als het houtwerk in uw keuken en van binnen be plakt u het met een cretonnelje. Maak 'nu een stuk of vier smalle kussentjes van dat cretonne en vul die flink met kranten op. Leg op den bodem ook royaal veel kranten en U heeft het beste nestje om uw pannen, ketels of kruiken in warm te houden. U kunt ook een liooimandje voor in de huiskamer maken. Daarvoor gebruikt U een niet al te hoog, stevig leenen mandje, dat U beitst: eikenbruik, bladgroen, paars, geel, rood, al naar gelang van de kleur der om geving, waarin het een plaatsje krijgt. Vul dit mandje luchtig met houtwol, hooi, kran- tensnippers of zoo iels op en druk deze op vulling samen met het keteltje of de pan, die* u er later in >varm wilt houden. Daar door krijgt uw mandje van binnen den ge- wenschen uitgeholden vorm. Overtrek het nu aan de binnenzijde met een lap gebloemd katoen of cretonne, zoodat de verwarmings- attributen niet meer zichtbaar zijn, en dek het van boven met' een rond, met watten, kranten of hooi opgevuld, kussentje af. Er zijn menschen, die beweren, dat het hooiraandje zoo weinig nut heeft. Maar weet U wel, dat U er uw theewater na het zetten kokend mee kunt houden en dus gas, spiritus of electriciteit uitspaart? Weet U wel, dat de melk voor het kopje koffie er gloeiend in blijft? En dat U er het warme schoteltje van twaalf uur zoo goed warm in kunt houden? Voor dokters bijv. of in andere gezinnen, waar de heer des huizes op ongeregelde uren voor de maal tijden thuiskomt, is het hooimandje ook zoo practisch om soep, stamppot, rijst, melkpap of wat ook in warm te houden; want er is niets zoo smakelijk en gezond als goed heet eten, en weinig dingen verdrijven den eet lust zóó zeer, als koude, ingedroogde kostjesl Voorts is de hooikist een heerlijk bezui nigingsmiddel, want uw gerechten behoeven maar veel korter tijd te koken en worden dan in de hooikist gaar, zonder dat U er meer naar om behoeft te zien. Voor bouillon en soep bijv. het volgende recept. (Ik haal het uit het orgaan van „De Haagsche Huisvrouw", dus een van ouds bekend, hoogst betrouwbaar adresI) Laat het ▼leesch pl.m. een kwartier met het water koken, en daarna den bouillon in de hooi- mand verder trekken. Voor soep brengt U den bouillon na een paar uur opnieuw aan den kook, voegt er de noodige ingrediënten aan toe: vermicelli, macaroni, rijst, groenten of balletjes gehakt; laat het dan nog tien minuten doorkoken en zet daarna de-soep, totdat U deze op moet dienen, in het hooi mandje. Ais U uw aardappelen reeds afge goten heeft en U hoort dan opeens, dat uw man pas een halfuur later thuis zal komen, zet ze dan gerust in het hooimandje; ze blijven er 1/2 3/i uur best en warm in. Alle stamppot en pap van grutterswaren (behalve gort) behoeft U, evenals warme puddingen, maar ééns te koken gedurende tien dertig minuten; zij worden rustig in de hooikist gaar. Gort alleen moet U na een paar uur nog een kwartiertje opkoken. Suède-schoentjes. suède-handschoenen, suède-afwerking van den mantel het is alles nog zéér in de mode en het staat mooi t. m. zoo lang het suède dof is. Maar als het gaat glimmen, behoeft U het nog niet weg te doen. Door zacht schuren met glaspapier no. 0 in één richting, maakt U het weer dof en ruw, als nieuw. Wanneer U zoo hel ge- heele schoentje, of wat U onderhanden nam, bewerkt heeft, moet U het leer aan den ach- terkant bekloppen; dan komt het losge maakte stof er uit. Om te roorkomep, dat uw nieuwe para- pluie gaat roesten (soms gebeurt dat, als het lak heeft losgelaten), moet U alle draaipun ten van het baleinenstelsel goed met vase line insmeren. Er zijn menschen, die hier olie voor gebruiken; maar dat geeft vlekken, op het overtrek. Van olie gesproken: wist U, dat U de thee extra geurig maakt, wanneer U een drupje verdunde rozenolie op een stuk vloeipapier in de trekpot legt. 3 Schoc-nen cn kousen, die nat zijn gewor den, moet U niet véór de kachel te drogen haneen, want daar worden zij stijf, hard en leelijk van. Vul ze liever op met prop pen van kranten of vloeipapier en hang ze op den tocht. Dan waaien zij spoedig droog. 9 Nu breekt aldra de tijd weer aan, dat U uw kamers vol bloemen kunt zetten. Als U er zoo lang mogelijk van genieten wilt, moet U een beetje salpeter of koolzure soda in het water doen. Heeft U bloemen, die spoedig verwelken, geef ze dan, net als de men schen, een klein beetje aspirine of zet ze in een verdunde oplossing van kamferwater. Door. AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Nauwkeurigheid is een deugd, hoewel men deze deugd zelden voor meer dan een eigenschap verslijt. Nu telt een deugd zwaavder dan een eigenschap... zwaarder zelfs dan een goede eigenschap. Want nietwaar, wan neer ik 'over uwe deugden spreek, gevoelt gij u oneindig meer gevleid dan wanneer ik uwe goedo eigenschappen vermeld... Goede eigenschappen bezitten we allen in meerdere of mindere mate. Maar op deugden durft niet iedereen zoowaar ion- der meer aanspraak te maken. - (D.w.z. hardop... want zoo alleen met onszelf... dan vinden we ons eigen ikje nog heelemaal zoo slecht niet en... de goede be doeling wordt in eigen oogen al spoedig verward met het resultaat dat jaooit be reikt wordt 1) Wijsmokkelen wel graag zpo'n beetje met onze eigen voortreffelijkheden„we nemen het niet zoo nauw \"- Ziedaar een geliefkoosde uitdrukking. .-3 We nemen het niet zoo nauw... Och waarom «ouden we ook... het geeft Verstrooide professor die op een andermanfc hoed is gaan zitten „Lieve help, wat een taai model hoeden dragen de tnenschen tegen woordig.'' (Massing Show). riek. De hoofdgebouwen worden 's avonds langs de omtrekken geïllumineerd met elec- tri8che lampen in verschillende kleuren. In de twee groote plantsoenen, in het Noor den cn Zuiden, komen lichtkolommen van 15 M. hoog. Allerlei decoratieve waterdie ren in de vijvers zullen lumineus worden gemaakt. Festoenen van licht zullen in den avond de voornaamste lanen over de ge- heele lengte opluisteren. In de boomen ko men lampjes te hangen in vorm cn kleur van citroenen, sinaasappelen en andere vruchten. Uit een en ander blijkt wel, dat men voor dit jaar den lickteren kant is opgegaan en dat men het idee van een glorieuze Ker- messe d'Eté wil trachten tc verwezenlijken. Het is praktischde meerderheid van het Londensche publiek (als alle publiek) houdt van luchtigheid en vroolijklicid na een dag van harden arbeid. Het avondbezoek van de Londenaars dat is bet wat men op het oog heeft gehad Zelfs dat interessante Paleis voor Industrie, waar men verleden jaar een heelen dag kon rondwandelen om de industrie haar geheimen te ontfutselen, om te leeren kennen hoe men potten en pannen, lucifers en papier, wol en katoen, vazen -en gks en nog honderd andere din gen maakt, zelfs dat Paleis, waar ik me persoonlijk een heelen dag lang geen mi nuut kon vervelen, zal tol gaan betalen aan de „brightness", die men noodig acht om van Wembley dit jaar een succes te maken (Allerlei levende" inzendingen, waar men processen van vervaardiging kan volgen, komen er in de plaats van de rus tige stands, waar de producten voor zich zelf spraken en waar het vorige jaar zeer gedienstige en beleefde deskundigen u alles wilden vertellen, wat ge wenschte te we ten over piano's en brandkasten, fineer hout en gas, roukwaters en kleurstoffen, katoen en zijde en wat niet al. Indien men het verschil tusschen verleden jaar en thans kort zou willen aangeven, dan zou men kunnen zeggen, dat Wembley in 1921 het gebied was voor den ernstigen vorscher naar kennis en dat het in 1925 het terrein zal worden voor den vroolijken zoeker naar vermaak. toch niet of we onszelf al wat meer goede eigenschappen toedichten dan we feitelijk bezitten... we doen er immers fr~en kwaad mee... we benadeele-n toch niemand... Dat is het nu juist: We doen er wel kwaad mee, on we be-» nadeelen er wel anderen mede. Wanneer we ons zooveel beter en nobö- Ier voordoen dan we in werkelijkheid zijtf, dan brengen wij vanzelf anderen er tod beter van onp te denken dan wij verdie nen: wij incasseeren op die wijze een on verdiende hulde- gebracht aan deugden did wij niet bezitten... Wij onderscheiden, zeer in het algemeen gesproken drie soorten van nauwkeurig heid, en wel De nauwkeurigheid, die niot anders is al# een verkapte zelfverheerlijking en die zich' alleen weet te uiten in het bevitten en te rechtwijzen van anderen: dit is de nega tieve nauwkeurigheid, die heb allerbeste» de kunst verstaat om te vertellen hoe an= deren het niet moeten doen. Deze soort is wel de onaangenaamste variëteit «n koïï moeilijk tot dc deugden gerekend worden. Dit is de nauwkeurigheid van den maoV die zijn vrouw iedere drie minuten in de reden valt als zij iets hoe onbelangrijk het oog wezen mag aan het vertellen ist Néén... e... lieve... het.was niet twaalf uu# toen de kruidenier belde ...het was laat'# kijken... het was tien minuten vóór twaal ven... Wat zeg je daar?... toen we verledeii jaar in Apeldoorn waren zomers...? hoé kom je er aan,!... het was daarna... toen we net wqer thuis waren... of:, flat wal „Ik geiool heuscb dal mevrouw A W« Irotscber op haar hondje is dan op haar baby.'* ,,Wel, waarom niet T Het dier heeft ten-» minste oen stamboom." •(London Maü.) Annle„O hemel| ik ben zoo bang dat Karei me heole«> maal zal vergeten." .Barbara„Zien Jullie elkaar dan niet dikwijls AnnienTot zijn examen mag hij alleen maar om dea anderen avond en de Zaterdagen en Zondagen komen." 1 (Londen Opinion.! De volmaakte dienaar. fcHeb Je al m'n afspraken afgezegd, zooals ik je op- droeg, Jan „Ja meneer, maar freule Van Raesdonck nam het niet erg goed op, U had aanstaanden Maandag met haar zullen trouwen, zei ze." (Londep Opipion) Werkman (wiens geheugen niet meer is wat hel wasjs Zeg, Piet, ke-Jij Je herinnere offe we di* hiu* of da' we 't afbrake fPasaiug Show). t Een poosje geleden heb ik een aardige herinnering aanver vervlogen tijden gelezen. Het betrof de hooikisten, die in de oorlogsjaren zooveel opgeld deden, dat wij ze, zonder overdrijven, het toen meest ge liefde eigendom van de huisvrouw kunnen RECLAME biedt voor de gezondheid groote gevaren. Vele ziekten door kouvatten ontstaan, zoo» als griep, influenza, rheuma» tiek, jicht, hoofdpijn, tandpijn zijn dan aan de orde van den dag. Gij kunt U daartegen behoeden door het gebruik van de alom bekende en zeker werkende tabletren „aay*" Let op de origineele verpak» king met den oranje band. Struikroover„Nou, en ais )o niet wat op schiet met Je geld te voorschijn te halen, dan ^vil ik Je alleen maar zeggen, dat dat weeshuis daar heel goed bekend staat" (Humorist.) Over hooikisten en Ditjes en Datjai.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10