HET NOODLOTTIGE GAS EEN SIGARET IS No. 19967. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 April Derde Blad. - Anno 1925. BINNENLAND. WETEN W HEERLUK Ca ^Hot£anc)<> Succes Bekroningen van de 3e tijdelijke Tentoonstelling te Heemstede. FEUILLETON. Vcrleening van toelagen aan een categorie onderwijzeis(essen). Ingediend is een wetsontwerp lot het ver leenen van toelagen aan hooiden, onderwij zers en onderwijzeressen, die in het tijdvak yan 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1924 werkzaam zijn geweest aan een open bare of bijzondere leerschool, die als eenige leerschool was verbonden aan een gemeen telijke of bijzondere kweekschool voor on derwijzers en (o!) onderwijzeressen, en toe kenning van bevoegdheid aan Gemeente raden en besturen van bijzondere leerscho len tot het verleenen van zoodanige loe- lagen. Bij Koninklijk besluit van 23 Mei 1921 (Stbld. 734) tot wijziging van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 is, te rekenen van 1 Januari 1920, de jaarwedde van de hooiden en de onderwij zers van Rijksleerscholen onderscheidenlijk f500 en f300 hooger gesteld dan die der hoofden en onderwijzers der scholen voor gewoon lager onderwijs. Door de tot-stand-koming van hel Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 en de nadere uitwerking daarvan in het Koninklijk besluit van 27 December 192-4 (Stsbld. 585) is met ingang van 1 Januari 1925 gelijkheid tot stand gebracht tusschen de bezoldiging van het.personeel der Rijks- leerscholeQ en dat der eenige leerschool, verbonden aan een gemeen lelijke ol bijzon dere kweekschool. liet oogénblik is nu, naar de mcening der Rcgeerin^ daar, om die gelijkheid ook te scheppen voor het tijdvak, waarover zij ont brak, n.l. van 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1924. Ten gevolge van dc om standigheid. dat de eerste dienstjaren van dat tijdvak inmiddels afgesloten zijn, kan dit herstel niet geschieden door verhooging der jaarwedde, maar is de vorm gekozen yan het verleenen van toelagen. Uiteraard geschiedt de billijkheid, om de belanghebbenden zooveel eenigszins moge lijk gelijke voordeelen te doen genieten als zij zouden hebben gehad, indien, te rekenen van 1 Januari 1920, hun jaarwedde op ge lijke wijze als die der hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen van Rijksleerscholen met f 500 of f 300 was verhoogd. Vandaar dat in art. 1 wordt voorgesteld, jaarlijksche toelagen tot die bedragen ten lasle van het Rijk te brengen voor wat be treft de verplichte onderwijzers. In art. 2 wordt voorgesteld, de uitbetaling te doen plaats hebben in de eerstkomende 5 jaren. Het aantal gemeentelijke en bijzondere leerscholen, die in genoemd vijfjarig tijd vak als eenige leerschool verbonden waren aan een gemeentelijke of bijzondere kweek school, bedraag -iö. Hel totaal der volgens arlikel 1 ten laste van 's Rijks kas komende toelagen is in rond cijfer te ramen op f 490.000; dus gemiddeld 190.000 voor elk der jaren 1925 tol en met 1929. Voor de onverplichte onderwijzers dier leerscholen kan dc Minister van Onderwijs. K. en W., blijkens de Memorie van Toelich ting, niet verder gaan dan aan Gemeente raden en schoolbesturen de bevoegdheid toe te kennen tot het verleenen van toelagen op gelijken voet als het Rijk doet ton aanzien van hen wier jaarwedde voor Rijksvergoe- cling in aanmerking is gekomen. Die toe kenning van bevoegdheid is omschreven in de artt 3. 4 en 5, terwijl art. 6 strekt om ten aanzien van de uilbetaling bcvoordee- ling veen dc onverplichte boven de verplichte onderwijzers te voorkomen. Art. 9 strekt om dc toelage mede te be grijpen onder die inkomsten, welke voor 90 of 80 ten honderd ingevolge art. 27 eer ste lid, eerste volzin van liet Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 worden gegarandeerd voor hel jaar 1925. Het lager onderwijs in de moderne talen. Mej. Joh. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft een initiatief-voorstel van wet ingediend lot wijziging van arlikel 3 van de Lager-Ondervvijs-wct 1920, waardoor hel mogelijk wordt in de twee hoogste leerjaren van de lagere school een der moderne talen te onderwijzen. .Dit voorstel vindt aldus do Memorie van Toelichting zijn verklaring in hel onbevredigende antwoord, dat door don Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Welen- schappen op 9 April jl. is verstrekt-op de vragen, door mej. Westerman 16 Maart j.l. gedaan; een antwoord, waaruit blijkt, dat van den Minister vooralsnog geen wijziging van dé L.-O.-wet 1920 is te wachten, welke het mogelijk zou maken in het vijfde en zesde leerjaar der lagere school onderwijs te doen geven in een der moderne lalen. De voqrstelster acht zich gerechtigd in deze zaak een beslissing van de Volksvertegen woordiging uit te lokken; te meer, waar nog Steeds lal van ouders op ondubbelzinnige wijze blijk geven voor hun kinderen onder wijs in een der moderne lalen vóór het ze vende leerjaar te verlangen, getuige het niet onbedenkelijke instituut der Fransche cur sussen, in verschillende plaatsen van ons land. waaraan duizenden kinderen deel nemen. Waar bovendien in het schooljaar 192ö-'26 de datum valt van de overgangs bepaling. vervat in art. 193 der L. O.-wet 1920. zoodat reeds bij den aanvang van het schooljaar het onderwijs in Fransch, Duitsch of Engclsch uit het leerplan der zes laagste klassen van vele scholen zal moeten worden geschrapt, meent de voorstelsfer een poging lot behoud van dat onderwijs niet langer te mogen uitstellen, cn heeft zij, met het oog op den korten lijd, die de Tweede Kamer nog in deze zitting zal hijeen zijn, met de indiening van het voorstel den meest moge lijken spoed betracht. De arbeidstijd in het veenbedrijf. De Minister van Arbeid heeft, op verzoek van den Bond van Vervèners in Noord-Hol land, van den R.-K. Bond van Vcrveners in Noord-IIolland, van den Neutralen Bond van Veenarbeiders, van den Christelijken Landarbeidorsbond en van den R.-K. Land- arbeidersbond, daartoe strekkende, dat door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in de veenderijen, gelegen in het vijfde dislrict der arbeidisnspeclie, arbeid mag worden verricht, in afwijking van liet be paalde bij art. 24 der Arbeidswet, tot weder opzegging vergund, telken jare van 1 April lot en met 15 Oct. door bovenbedoelde ar beiders gedurende ten hoogste tien uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt ver richt, mits zij van 16 Oct. tot en met 31 Maart van het daarop volgende jaar gedu rende niet langer dan acht uren per dag en 45 uren per weck arbeid verrichten, en ver der onder Voorwaarden: A. Dat de arbeidstijd van genoemde ar beiders in hot tijdvak van 1 April tot en met 15 Ocl. in zijn geheel gelegen is tus schen G uur des voormiddags en 6 uur-des namiddags cn in het tijdvak ^an 16 Oct. lot en met 31 Maart tusschen 7 uur des voor middags cn 5 uur des namiddags. B. Dat in het tijdvak van 1 April lot en met 31 Maart de totale werkduur por arbei der hoogstens 2500 uren bedraagt. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ecrc-mcdaille. in zilver, aan A. Bult, mees terknecht op de Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsrria, te Hilversum; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medai-lle, in zilver, aan II. Boer- rigter. electroraonteur bij de firma II. ten Caitc Hz. en Co., Ie Almelo; E. J. Hendriks, magazijnmeester bij de firma H .Kooy, te Arnhem; in brons, a%n D. Becker, machi nist bij de stichting Bebhesda, Ic Laag Soe- ren, gemeente Rhedcn. De welhoudersverkiezing te Amster dam had den volgenden uitslag: Vacature-Wibaut: In de vacature-Wlbaut, hel allereerst voor vervulling aan de orde, worden uitgebracht 44 stemmen,, waarvan 3 in blanco, en 41 op den heer F. M. Wibaut (S. D. A. P.). Desgevraagd verklaart de heer Wibaut, die gekozen is, gebruik te zullen maken van Art. 85 der Gemeentewet, dat hem een beraad van 24 uren veroorlooft. Vacature-Wierdcls: Bij dc verkiezing voor j de vervulling der vacalure-Wierdels, die I voor een herbenoeming heeft bedankt, wor den uitgebracht 44 stemmen, waarvan 22 in blanco en 22 op den heer J. Ter Haar Jr. (Chr.-HisL), die daardoor is gekozen en de benoeming verklaart aan ie nemen. Vaca ture-De Miranda: Bij de verkiezing ter ver vulling van de vacature-De Miranda (S. D. A. P.) worden uitgebracht 4-4 stemmen, waarvan drie in blanco. De heer De Miranda RECLAME. 5826 verkreeg 19. de heer Vos (Vrijhb.) 22 stem men, zoodat gekozen is dr. I. H. J. Vos. die de benoeming verklaart aan te nemen. Va cature-Ter Haar: In de vacature-Ter Haar werden uitgebracht 44 stemmen, waarvan op den heer De Miranda 19, op den heer Drabbe 21 stemmen en 4 in blanco. De heer J. H. A. L. von frijtag Drabbe (R.-K.) is dus gekozen; ook hij wenscht echter gebruik te maken van de 24 uren beraad, die de wet hem geeft. Vacature-Vos: Voor de verkie zing ter vervulling van de vacature-dr. Vos worden uitgebracht 44 stemmen, waarvan 22 op den heer Ketelaar, 19 op den heer Abrahams en 3 in blanco. De heer Th. M. Ketelaar (V.-D.) dus gekozen, wenscht zijn benoeming te houden in beraad. Vacature- Polak: Voor de vervulling der vacature-E. Polak worden wederom uitgebracht 44 stem men, waarvan 3 in blanco, 22 op den heer E. Polak en 19 op den heer De Miranda. Gekozen is dus de heer E. Polak, die even eens gebruik wenscht le maken van den termijn van beraad. De als wethouders herkozen heeren Wi baut cn Polak en de nieuwgekozen wethou der, de heer Ketelaar, zullen de» Raad me- dedeelen, hun benoeming niet te aanvaar den. Dit besluit is le beschouwen als een logisch gevolg van het reeds bekende stand punt, dat de sociaal-democratische en vrijz.- democr. fracties ten aanzien van de wet houderskwestie innemen. De federatie van de S. D. A. P. besloot al leen met drie zeiels genoegen te nemen De heer von Frijtag Drabbe heeft zijn be noeming aangenomen. De groslijst van candidaten van den Chr. Dcm. Bond voor de Tweede-Kamer verkiezingen in Juli a.s. is (in alfabetische volgorde) als volgt samengesteld: A. K. Ilar- denberg, Ede; Sj. Heringa, Utrecht; A. P. Jimgourt Jr., 's-GravenhageM. G- J. Kempers, Harderwijk; A. Rocdvoetg, Em- nicnA. M. C. Sandberg, 's-Gravenhage N". Scholtcns Km., Rotterdam; C. Scliui- teniakcr, HaarlemJ. v. d. Steen, Schevo- ningen CliF. de Vries, HaarlemG. A. de Vries, 's-GravenhageD. J. H. van Wijk, Rotterdam. Alle op de groslijst voorkomen de personen hebben hun candidatuur aan vaard. Gistermiddag waren in de vergader zaal van de Provinciale Staten van Gel derland, to Arnhem, vrijwel alle burgemees ters der Geldersohé gemeenten bijeen go» komen om afscheid te nemen van den aftredenden Commissaris der Koningin in dit gewest, jlir. S. van Citters. Namens alle® vaeree het woord de burgemeester der ge meente Arnhem, mr. S. J. R. de Moncny, die aanbood een bloemenbak, waarop de aanleiding tot dit geschenk i3 gegrift. Aan dit geschenk werd de bede toegevoegd, dat voordat deze bloemenbak in het bezit van de kinderen overgaat, de aftredende com missaris er nog lange jaren aan moge herinnerd worde, dat meer dan 100 burge meesters uit Gelderland groote bewondering koesteren voor de wijze, waarop jhr. Van Citters van 1909 tot 1925 het ambt van Commissaris der Koningin in deze provincie heef t vervuld en hem warmen dank weten voor de in die hoedanigheid van hem ondervon- j den steun. De Commissaris antwoordde hierop. Nadat van den Commissaris met de bur gemeesters een foto genomen was, vertoefde men nog eenigen tijd in de ontvangstzaal, waar buffetten waren aangericht, en waai' velen zich nog eenige oogenblikken per soonlijk met den scheidinden Commissaris onderhielden. De heer D. R. Wijckerheld Bisdom, burgemeester van Almelo, heeft wegens ge zondheidsredenen tegen 1 Juni a.s. als zoo danig eervol ontslag gevraagd. „Het Volk'1 schrijft: In ons blad van Vrijdag 10 dezer publiceerden wij eenige vragen, die door p.g. Schaper aan den Mi nister van Financiën zouden zijn gesleid betreffende het salaris van den gedelegeer den Commissaris der Rotterdamsche Bank- vereeniging. Schaper deelt ons nu mede, dat deze vra gen niet door hem zijn gestold. Wij zijn dus het Slachtoffer geworden van een wat erg laten April-grappenraakcr-. De besturen van de organisaties van arbeiders in den stcenindustrie hebben aan den Rijksbemiddelaar medegedeeld, dat zij zijn bemiddelingsvoorstel aanvaarden. Zoo als bekend is, hield dit in 5 pet. loonsver- hooging voor alle tarieven en allen arbeid en uitbetaling van de 2 Christelijke feest dagen in den winter. De besturen doen deze toezegging in het vertrouwen, dal uitvoe ring gegeven zal worden aan die punten, bij welke reeds in de vroegere conferenties met de fabrikanten overeenstemming is be reikt. Do punten, waaromtrent bij partijen weinig of geen verschil van gevoelen blijkt te beslaan, zullen geregeld dienen le. wor den door een le benoemen commissie van redactie voor hel collectief contract. De heer Van Raveslcijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Builenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is hot den Miniscr bekend, dat de Regee ring van de Unie der Soc. Sovjetrepublie ken aan haar gezantschap te Berlijn op dracht heeft gegeven geen visa voor oen reis naar haar gebied meer aan Nederlan ders te verstrekken? Indien dit bericht, dal in d? bladen ver meld is, bevestigd wordt, wil de Minister dan mededeelen, welke stappen de Neder- landsche regecring van zins is naar aanlei ding van dezen voor de belangen van Ne derlanders nadeeligen 'maatregel te onder- neme? Wil de Minister voorts mededeelen, of dc Nederlandsche regoering, indien het boven staande bericht juist blijkt, voornemens is harerzijds geen 'visa voor een verblijf in Nederland aan personen van Russische na tionaliteit meer le verstrekken? De heer Van Ravesleijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binnonlandsdhe Zaken en Landbouw de volgend».* vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de ver nieling van hef natuurmonument den St.- Pictersberg bij Maastricht door een Belgi sche maatschappij thans zoover is gevor derd, dat de bekende ruïne ten zuiden van Slavante met ondergang wordt bedreigd? Is het juist, dat de Belgische maatschap pij aan hel gemeentebestuur van Maastricht toestemming hoeft gevraagd voor den bouw van een cementfabriek ter plaatse, waar door het voor ons land unieke landsehaps- schoon* nog meer zou worden vernield? Is dc Regeexing voornemens, ook legen deze laatste ontsiering geen maatregelen le treffen en ligt het in het voornemen, de verdere vernieling van den St.-Pietersberg ongestoord voortgang le doen hebben? Uit Amstcnrade wordt gemeld, dat do burgemeester dier gemeente cn lid va« de Provinciale Staten van Limburg A. O. J. E. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, Zondagochtend op 71-jarigcn leeftijd plotse ling is overleden. Minister Van Swaay bezocht gister morgen de Roermondsohe eiervcdling. Het mijnen, transport, schouwen en pakken van drie millioen eieren werd nader beke ken onder leiding van den directeur Breu- kers. Dc gewone audiëntie van do Minister van Oorlog zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. Inzendingen volgens programma: Een verzameling Astilbe (Spiraea) ia zoo veel mogelijk soorten of verscheidenheden (Internationaal), lb. G. Lubbe Thz, Oegst- geest, zilveren ijpdaille. Een groep Convallaria majalis (Holl. ran), GGebrs. Eggink, Voorschoten, bronzen me daille. Een groep Convallaria majalis (Duitsch ras), Gebrs. Eggink, Voorschoten, zilveren medaille. 100 Cyclamen persicum, gemengd, D. Spaargaren Mz. Zonen, te Aalsmeer, gou den medaille als verhoogde prijs. 50 Cyclamen persicum, karmijn-zalmkleu rig, D. Spaargaren Mz. Zonen, to Aals meer, gouden m.daillo als verhoogde prys. 50 Phlox divaricata, G. Lubbe Thz., Oeg-t- gc-est, getuigschrift. 100 Primula oboonica grandiflora (Inter nationaal), tl. Paarse Jz., te Aalsmeer, zil veren medaille. Een groep Polygonatum, in dén ol meer variëteiten G. Lubbe Thz, te Oegdgeest, bronzen medaille. Nieuwe Bol-, Knol- of Wortelgewassen met uitzondering van Hyacinten, Tulpen en Narcissen. (Getuigschriften ter beschikking van de jury volgens Regiment op de Bioemenkeuringen), (Internationaal). Lowe, Shawyer en Van Waveren. Haam stede (Z.) getuigschrift van verdienste. Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. EERSTE DEEL. Inleiding. Op een mooien herfstmorgen liep een iohg meisje door een der buitenwijken van Don Haag. Een regenbuitje had de straten glim- L>!auw gekleurd, maar nu guldde de zon de gevel toppen der rechlschc huizenrij. Dagny de Bruin ademde de frissche luohi diep in; haar donkeTc oogen straalden in het wat smalle, gebruinde gezichtje, waar van d-e wangen door een fijnen blos waren gedekt. Vlug liep het meisje voort, heup-wiegend, de handen in de zakken van haar bruin, gebreid manteltje gestoken. Bij eiken tred trok de korte rok, room kleurig, met grijze ruilc-n, waaronder do slanke beenen uitkwamen, waarvan de huid schemerde door de fijne kousen, strak over kan® en bovenbeen. Een heer, die haar passeerde, keek haar s>rak aan, maar zij reageerde er niet op. Ze liep peinzend vorder. Bij liet oversteken van een pleintje werd ze bijna aangereden door eén groote grijze mo to, waaraan van achter een reiskoffer was bevestigd. De auto reed snel verder. Dagny zag weer, als in een droom, een man in uniform, een laohend vrouwe gezicht, een groot bouquet bloemen, ..Die zijn gelukkig", dacht ze. Ze begon langzamer te loopen, als vrees de ze haar doel le bereiken. Daar ging ze, met een onverschillige schouderbeweging, oen kantoor binnen. Na ec-n kwartiertje kwam ze weer builen. „Alweer mis", mom pekte ze ?n liep lus teloos verder. Dagny was de oudste dochter uit een greet predikantsgezin uit een Friesch dorpje. Vader had het niet breed, de jongens moes ten later sludeeren en daarom had Dagny, na haar diploma boekhouden en typen te hc-bber. behaald, een betrekking gezocht'en gevonden ki Den Haag. "Wegens bezuiniging was ze echter enkele wekc-n -geleden ontslagen. Ze had dit nog niet naar huis wilden schrijven, het was zoo akelig om vader en moeder verdriet te doen. Nu zocht ze een nieuwe betrekking en leefde van hel wei- r.igje, dal ze had overgespaard. Lang reikte dit niet ineer. En lol nog toe was al haar pogen tevec- gc-elsch geweest. In de Spuistraat liep ze een lunchroom binnen, bestelde koffie en vroeg om de avondbladen. Het was nog niet druk en ze kreeg een heel stapeltje. Zorgvuldig ging ze de lijst van betrek kingen. na. Noteerde enkele adressen, met een zucht. „Het zou toch Wel weer voor niks zijn". Er waren.er zooveel voor edke open plaats en knapperen dan zij. Ze stond op. „Cheer up, old girl", zei ze tot zich zelf. En voor den spiegel zette ze haar brute hoedje van gevlochten stroo, recht, waaraan ec-n trosje kersen bengelde. Ze glimlachte bemoedigend tegen liaar eigen beeld. HOOFDSTUK 1. Een regeering in de klem. In bet jaar 1924 trad het waagstuk der stikgassen als oorlogswapen meer dan ooit op den voorgrond. Vodral in Amerika waren de scheikundigen druk aan hot werk met het produceercn van en het nemen van proeven met vernietigende gassen. Ook in Nederland zat men niet slrl. Aan de Hembrug was de kapitein der genie Yan Til dagenlang bezig in een laboratorium, dat le zijnen behoeve was afgestaan en speciaal ingericht. Kapitein Van Til nam als basis de ont-~ dekking van een Zweedse hen ingenieur, die in eenige uren milliocnen kubieke meiers gas kon ontwikkelen lot liet onzichtbaar maken van oorlogsdoelen. Het ging er nu maar cm om aan dit gas het z.g. mosterd gas te verbinden. Dan was voor Nederiand een afweerwapen geschapen, dat als af doende kon worden beschouwd voor eiken aanval le land of ter zee. Kapitein. Aran Til was met zijn proefne mingen reeds groohendeels geslaagd. Nog niet geheel en al, maar binnen enkele we ken hoopte hij zijn werk te hebben be ëindigd. Van Til werkte voort. In bet diepste ge heim. Sleoht3 vijf menschen waren op de hoogte van do gasproevem aan de Hembrug. Daar waren de majoor X .directeur der ar li Hor ie-in rich tingen, de minister-presi dent, de minister van .financiën, die de plannen moest financieren, de minister van oorlog en de uitvinder zelf. Op een fraaicn herfstmorgen zat de mi nister-president in zijn gerieflijk arbeids* vertrek aan het Binnenhof (o Den Haag. De premier was juist bezig enkele rap porten in te zien, toen de deur van zijn ka mer open vloog. De directeur Yan de Hem brug stormde naar binnen, voorbij den secretaris-generaal, die met oen schouder ophalen den minister aanzag en dc deur sloot. De directeur, die in politiek was, zag vuurrood. Op zijn voorhoofd parelden drup peltjes zweet, ofschoon het weer vochtig was en guur. Zijn overjas was stoffig. IIij Rot zich op een stoel neervallen, zijn-han den trilden op de leuning. Dc minister-president was opgestaan „Wat is er?" vroeg hij, met z'n handen steunend op hel bureau. „Hij is weg..." slootte de directeur met moeite uit, Van Til, zijn aantekeningen verdwenen..alles weg!" De premier viel terug in zijn bureau-stoel. „AVat zeg je?" vroeg hij, verbleekend. „Ik ben direct in een auto hierheen geko men, om U.I" „Ja, ja..." antwoordde de premier, ach terover leunend. De pflolsobnge s/lag scheen den kraclili- gen. main geheel van zijn stuk le hebben ge bracht en geer. wonder. Wat de directeur der Hembrug hem ver téld had, be look on de vrijwel dc val van zijn kabinet. Wanneer het volk er achter kwam dot de regecring een dergelijke uit vinding zich afhandig had laten maken, z.-»u zij onmogelijk zijn. Afgezien nog van <le onaangenaamheden die men zich mis schien van bet buitenland op den hals haalde. Was d? uitvinding naar Duilschland gegaan, dan zou natuurlijk de entente op haar achterste beonen gaan staan. Dc minister scheen zich le herstellen. Hij ging naar de telefoon. „Even. m'n collega's van oorlog cn finan ciën opbellen, dan kunt u vertellen en kun nen wc daarna beraadslagen wat le doen". Na dón hoorn aan den haak gehangen te heb ben, kwam dc premier, de handen in zakken gestoken op den directeur van de Hembrug toe, die voor zich uit zat le sta ren, een toonbeeld van iemand, (lie door het ongeluk getroffen is. „Een glaasje water?" vroeg hij. En hij schonk hem in- uit de karaf, die op z'n Nireau stond Mot een dankbaren blik keek de directeur hem aan. Ofschoon hij in poli tiek was, herkende men in hem toch ter stond den militair. Zijn gestalte was krach tig en slank, ofschoon mi zijn rug gebogen look. Om de lippen lag een vastberaden uitdrukking. AVat geschied wa<, mo st over dezen man wel een afschuwelijke belcckonis heb ben. Was Jiij niet voran4woordeJi)k voor de veiligheid der uitvinding? Een korlc lik op de deur. 1>ï minister van financiën trad binnen. Een persoonlijkheid, dat zag men op het eerste gezicht, het hooge voorhoofd was be dekt door een grijzende, kort gekuifde haar tooi. De grijze oogen schitterden. De premier lichtte lw?m kort in. „Hm", zei do minister,"'hij scheen onbe wogen, inaar om den mond had het toch even get rokken, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9