AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Stadszaal: Concert Haarlemsche Orkest- Têreeniging. 8 uur. Woensdag. Schouwburg: Liefdadigheidsuitvoering ten bate der R. K. Ver. van Kraamverzorging aan allo Gezindten. „Eén dag Kalif". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 14 April tot en met Zondag 19 April waargenomen door da apotheek van den heer {1. J. hl. Proot, Maarsmansteeg 17, tel. 435. Do apolheek van „Hulp der hlensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tol v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. AFGELUISTERD GESPREK. A.: Heb je gezien, hoe andere firma's zich tegen C. A.'s voordeelige Heerenklee- ding te weer stellen? P-: Ja, het is vermakelijk. Hel zal hun ech ter toch niet baten. Beweringen helpen niet Het publiek ziet drommels goed, dat C. A. gelijkwaardige kwaliteiten veel goedkooper verkoopt Als het niet zoo was, behoefden de andere zich im mers niet zoo druk te maken Huns ondanks bewijzen zij zelfs, dat C. A. toch voordceliger is, juist voor Heeren- kleeding. A.: Ja, en heb je gezien, hoe druk het daar is? B.: Voor zulke lage prijzen is dat naluurlijk geen wonder. (Dit zegt genoeg). Adveitentie 6502 werkende leden gekozen, waarbij zijn be daardheid en rake, geestige opmerkingen door allen werden gewaardeerd. Zijn liefde voor de natuur verliet hem tot in zijn laatste levensjaren niet Zoolang mogelijk bleef hij de mooie omstreken onzer stad bezoeken, al viel er dikwijls hel ver lies van veel schilderachtigs 1c betreuren. Op hoogen leeftijd lijdende aan verlamming der rechterhand, trachtte hij dikwijls met' de linkerhand te teekenen, wat hem op zuilke tochtjes getroffen had. En nu, na een welbesteed leven, is hij heengegaan ,iüet zonder een hartelijk woord van afscheid van een der weinige overgebleven tijdgenooten, leden van „A. A. N." Naar wij vernemen gaan voorloopig de Vlaamsche vacamtkleergangen alhier niet door. Onder den tilel „Ook oen vergissing?" lezen wij in het Maartnummer van „De Idee" In de Senaatskamer van de universiteit te Leiden hangt een door den heer Willy 91uilers genaamteokend en 1920 gedaleerd schilderij, voorstellend wijlen prof. Bolland. Een reproductie van dit schilderij verscheen in de September-aflevering 1922 van het maandschrift „Op de Hoogte". Daar dit portret zoowel naar hot uiter lijk als naar de er uit sprekende psyche geen goede weergave van Bolland is, zij met het oog op het nageslacht bier even medegedeeld, dat de schilder dit portret na BoWands dood naar photo's vervaardigd heeft in 1922. De dateering 1920 is dus onjuist. Op het te Rotterdam den 2den Paasch dag gehouden nationaal mandoline-con cours behaalde de mandolineclub „Kre- busttópo" alhier, directeur de heer L. C. Veerman, den lsten prijs in de eerste afdee- ling. Deze club is daardoor nu in de afdee- ling „Uitmuntendheid" gekomen. De bioscopen alhier hebben, ondanks het mooie weer, op den Tweeden Paaschdag goede zaken gemaakt. Voor de 700ste maal is gisteravond do „Big van het 168ste" ten looneele gevoerd en opnieuw is de oude geschiedenis weer vrij nieuw gebleken. De Schouwburg was tenminste goed bezet, terwijl er vele malen hartelijk is gelachen bij de goede verlolking door de leden van het Hollandsch Tooneel. De kolonel, de korporaal en de „big" waren even zoovele suceesfiguren en hebben het publiek heel wal genoeglijke oogcnblikken bezorgd. Door G. C. T. is bij de politie aan gifte gedaan, dat hij in den nacht van Za terdag op Zondag aangevallen is geworden op de Nieuwe-Beestenmarkt. Hij werd o[P den grond geworpen en boven beide oogen verwond. De dader is gebleken le zijn zekere W. P., alhier, tegen wien proces-verbaal zal worden opgemaakt. De drukte op straat ter gelegenheid van de Paaschdagen spiegelt zich len dui delijkste af in een serie aanrijdingen, die dezer dagen hebben plaats gevonden. Zaterdagmorgen in alle vroegte bolsten jn de Burclitsteeg Iwce wielrijders legen el kaar op, ten gevolge waarvan het rijwiel van do eene, mej. G. M., vrij zwaar bescha digd werd. Op den Rijnsburgerwcg kwam het lot een tretfen tusschen twee auto's, respectievelijk besluurd door M. O., te Hillegom, en J. G. van V., alhier. Een melkwagen, besluurd door J. D. van R., moest bet ontgelden, waar door de inhoud hiervan, bestaande uit melk en eieren, op den grond terecht kwam. Zondag was het aantal nog veel grooter. Zoo botsten 'si morgens om elf uur op den hoek van Noordeinde en Kort-Rapenburg een autobus en een fietser tegen elkaar, ten- gevolge waarvan het rijwiel vrijwel vernield werd. Eenigszins minder goed liep het dien mid dag af in de Korevaarstxaat, waar de 15- jarige E. de J. door een auto werd aange reden, juist toen hij de straat wilde over steken. Het ventje viel en bekwam een vrij ernstige hoofdwonde, terwijl ook zijn oor deerlijk verminkt werd. Door den schok brak de voorruit en kTeeg de bestuurder, een En- gelsch officier van het bezettingsleger in Duitschland, eenige onbeduidende verwon dingen aan de knie. De jongen werd per aulo van den Eersten Hulpdienst naar het Acad. Ziekenhuis ter verdere behandeling overgebracht. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder geen schuld. Even later botsten op de Turfmarklsbrug twee auto's legen elkaar, waardoor de voor- spatborden van beide wagen3 licht werden beschadigd. W. Jalhier, reed met zijn auto legen een ijzeren mast van de electrische geleiding, waardoor van zijn voertuig een smeerpot en een voorveer bezweken. Ook den tweeden Paaschdag was het niet anders. Gistermiddag omstreeks halfzes werd de wielrijder L. de V. op den hoek van Haarlemmerslraat en Janvossensteeg door een auto aangereden. De tiels bekwam zware schade; De V. kwam met den schrik vrij. Een dergelijk ongeval had le omstreeks denzelfden tijd plaats op den hoek van Kramerstraat en Hoogewoerd. Hier werd KI van 't W., uit Lisse, het slachtoffer, van wiens rijwiel eenige spaken werden ver nield. Door de politie alhier is aangehouden de nachtverblijvcr T. B, uit Rotterdam, die van de justilie nog 15 dagen hechtenis le goed had. Zondagavond brak een schoorsteen brandje uit ten huize van P. O. in de Korle Raamsleeg. Met eenige emmers water was het vuur spoedig gebluscbt. Gaarne vestigen wij er de aandacht van onze lezers op, dat het Harmonica- gezelschap „Crescendo", directeur de heer D. van Wouw, a s. Zondagavond in de groole Sladszaal zijn eerste openbare con cert zal geven. Het programma is zoodanig samenge steld, dat een goed publiek verwacht mag worden, terwijl niet minder dan vier ver schillende rangsprijzem den toegang voor iedere beurs mogelijk maken. „Crescendo" heeft zich voor dien avond de medewerking verzekerd van het ook hier ter stede zoo gerenommeerde „Adriani"-ensemble, dat volledig zal oplreden, benevens het „Resi dentie-strijkje". Tot bijwoning dezer uilvoering zijn uïtge- noodigd de besturen van alle plaatselijke Muziekverenigingen. Ook i9 uilgenoodigd de Mililaire Kustwacht, welke uitnoodiging zeer sympathiek is orttvangen en dan ook dankbaar is aanvaard. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de desbelreffende annonce. Gistermorgen omstreeks hall ell ge raakte in de Syboldstraat een zwarte hond onder een vrachtauto van de firma Treur, alhier. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt wegens het links houden van den weg. De hond kende de verkeersregelen blijkbaar beier dan de cbauffeurl In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen weck opgenomen 202 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 208 per sonen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche crisis. In Frankrijk heeft d« parlementaire we reld geen vacantie gehad, gelijk niet zal ver wonderen. Trots de vele besprekingen is men er echter nog niet in geslaagd om de crisis op te lossen, ontstaan door het aftre den van Herriot. Het laat zich échter aan zien, dat de oppositie tegen Herriot niet haar zin zal krijgen en dat het z.g. aantal bijeen zal blijven, hetzij dan onder Briand, die op den voorgrond is gekomen' hetzij onder een ander, als bv. de Monzie, die in ieder geval plaats in het nieuwe kabinet zal krijgen, naar men mag aannemen. Briand zon voor de portefeuille van buï- tenl. zaken zoo verkeerd niet zijn, doch de Fransche politiek van 't oogenblik draait in de eerste plaat© om de financiën en de En- gelsche pers waarschuwt zeer terecht, dat daarop alle aandacht moet worden gecon centreerd. De „Times" schijft: „Herriot's opvolger zal, wie hij ook zal zijn. moeilijk aan de noodzakelijkheid kunnen ontkomen onmid dellijk maatregelen te nemen om verbete ring in de financiën te brengen. Het is nu eenmaal gebleken, dat de methoden, van de Banque de France niet door den beugel kunnen en ieder uitstel bij het treffen van de noodige maatregelen zou het crediet van Frankrijk ernstig kunnen schaden, hetgeen des te noodlottiger zou zijn, omdat Frank rijk in den loop van dit jaar niet minder dan 22 milliard franc noodig heeft voor do be taling van zijn schulden op korten termijn. De buitenlandsche markten zullen zich niet als het Fransche volk laten misleiden door de fictie, dat de Fransche regeering geen in flatie-politiek zou hebben gevolgd en een poging om crediet van het buitenland te krijgen heeft dan ook weinig kans op suc ces. Herriot heeft de vinger op de wond© plek gelegd en iedere Franschman die zijn land lief heeft moet van de nieuwe regeering, hoé deze ook zal zijn samengesteld, eischen dat zij niet langer aarzelt de noodige maatre gelen te nemen. Er zijn in Frankrijk ge noeg bekwame financiers, die als minister van financiën kunnen optreden; de zaak is slechts iemand te vinden die zoowel be trouwbaar is als bekwaam. Allo pogingen van den nieuwen minister van financiën zouden echter zonder resul taat blijve, indien hij geen steun vindt, want om succes te hebben, dient hij maatregelen te nemen, die weinig populair zullen zijn n.L beldstingverhooging en vermindering der uitgaven. Iedere poging om de belastingeü té ontduiken, b.v. door het kapitaal naar het buitenland te verplaatsen, moet worden beschouwd als defaitisme. De „Manchestre Guardian" zegt: ,,De crisis is ernstiger, dan men op het oogen blik te Parijs schijnt te meenen; Herriot's val is niet zoozeer te wijten aan zijn politie ke tegenstanders als aan de financicele moeilijkheden waarin zijn land zich bevindt, Hij is onder den last bezweken en het her stel der tallooze vergissingen en zwakheden is dringender dan ieder ander probleem. De taak van den nieuwen premier moet juist beginnen. waar^Herriot de zijne heeft opge geven, en door politieke manoeuvres kun nen de finantieele moeilijkheden niet worden opgelost. Hoe langer men aarzelt de noo dige maatregelen te nemen, des te noodza kelijker zij worden." BELGIE. De regeeringscrisis. Gezien de crisis hebben de Katholieke groepen in Kamer en Senaat een motie aan genomen waarin o.a. gezegd wordt: „Zon der zich nu reeds uit te spreken over de regeeringskwestie, is het secretariaat van d© Katholieke groepen het unaniem hier over eens om de nauwe eendracht van de Katholieke partij te bevestigen en te be sluiten, als één blok op te treden tegenover de besluiten, naar gelang van de omstan digheden tc nemen." Dat slaat natuurlijk op pogingen, om de democraten der partij weg te lokken. Het heet, dat koning Albert morgen aan een socialist de vorming van een kabinet zal opdragen. Daarmee in overeenstem ming is wel het volgende: In de „Volksgazet", orgaan van de Ant- werpsche sociaal-democraten, ontwikkelt Camille Huysmans het eventueele program van de nieuwe regeering. Het complex vca sociale wetgeving: ouderdomspensioenen, invaliditeit en ziekte, moet, naar zijn oor deel, als een geheel worden behandeld et» afgehandeld, terwijl, door controle op den graanhandel, do duurte dient bestreden. Op militair gebied moet de zesmaandsche diensttijd worden ingevoerd te zamen met gewcste'ijke indeeliig. De Belgische buitenlandsche politiek moet uitgaan van het feit dat ;Europa alleen tot vrede kaai komen door samenwerking, ver standhouding en overeenkomst tusschen alle naties. Deze internationale overeen komst moet zioh ontwikkelen in hot kader van het verplichtend scheidsgerecht voor al de mogendheden, waarborgende de vei ligheid van eiken staat. Door de toepassing van het verplichtend scheidsgereohfc, met zich brengende den waarborg der veilig heid, wordt de mogelijkheid voor de beper king der bewapening werkelijkheid. Ten slotte, aldus Huysmans, hebben wij in ons land ook nog het taalprobleem. Blind zijn zij, die het bestaan van dit pro bleem zouden willen negeeren. Ongetwij feld hoort dit probleem tot een der moei lijkste en delicaatst© van alle. Hier moet iets ongedaan gemaakt worden, hetwelk sinds de onfahankelijkheid van België be staat én door de jaren diep wortel gescho ten heeft in heb Belgisch staatsleven; de vervanging van de opperheerschappij van Wallonië door een systeem van gelijkheid in rechten en plichten voor Wallonië en vóór Vlaanderen. Dit systeem is des te moeilijker, omdat buitenlandsche invloeden zich hier doen gelden ten voordeeïe van het bestaande stelsel. Hoe moeilijk, delicaat en ingewikkeld het probleem ook moge zijn, toch mag er ab soluut niet gewanhoopt worden om een be vredigende oplossing t© bereiken. Naar gelang der versterking van de de mocratie in het Belgisch staatslichaam «n op grond van het bewust-woiden van het yiaamsche volk zal en moet de dag ko men, dat in het Belgisch staatsverband de vlag van Gelijkheid voor Waal en Vlaming, voor Vlaming en Waal, zal wapperen. Ziedaar kort en bondig samengevat de taak van do democratische regeering van morgen." DUITSCHLAND. De strijd tusschen Marx en Hindenburg. Hindenburg richtte een Paaschbood6chap tob het Duitsche volk, waarin hij oun. zei de, dat wanneer zijn plicht tegenover het vaderland hem roept, hij niet in gebreke zal blijven. Het geloof in tiet Duitsche volk en God's bijstand heeft hij nooit verloren, doch hij gelooft niet aan een plotselingen omkeer der dingen. Geen oorlog en geen opstand in het binnenland kan onze ge boeide en helaas door tweedracht gesplitste natie bevrijden. Het is de roeping van den president om de heiligheid van het recht hoog te houden. Niet de Staatsvorm, doch de geest, die den Staatsvorm bezielt, geeft den doorslag. ^Hindenburg besluit aldus: „Ik reik de hand aan iederen Duitscher, die nationaal denkt, de waardigheid van den Duitschen naam naar binnen en naar buiten handhaaft en den confessioneelen en socialen vrede dienen wil en ik vraag hem: Help mee, ook gij, om do wederopstanding des Vaderlands t© bewerken. Marx, zijn tegenstander, richtte een proclamatie tot dó Duitsche kiezers, waar in o.a. het volgende voorkomt: De grondsla gen der sociale gemeenschap van het volk schijnen mij te zijnvrijheid van het indi vidu en plicht tegenover het geheel. Binnen dit kader mag men geen individu en geen groqp beletten naar goeddunken zijn gods dienstige overtuiging op te volgen. De Duitsche grondwet, waarop do president 'der Duitsche republiek den oed moet af leggen, wijst als weg aan: het oude zwart- rood gouden symbool van groot-Duitsclio eenheid en als doel: de vrijheid van Duitschland ©n de medewerking van dit vrije Duitschland aan een gelukkig© Euro pe esche toekomst. De proclamatie besluit Mogen do vrijheid en de zedelijke plicht, boven alle belangen en partijen de geloofs belijdenis van geheel het Duitsche volk worden. Mede te werken om dit doel te be reiken, ie geheel miju streven^ waar ook dé wil en het vertrouwen de© volks mij plaat sen". Van soc.-dem. zijde is nog eeD aparte proclamatie verschenen, ter aanbeveling van Marx tegen Hindenburg, waarin nog eens uiteen wordt gezet het gevaar van de verkiezing van Hindenburg, waartegen het gansche buitenland, tot zelfs Amerika toe, .stelling neemt. Het bestuur van den Beicrschen Boeren bond besloot Marx te steunen. Een bewijs van verstandig inzicht, waarop de Duitsch- nationalen niet hadden gerekend. FRANKRIJK. De regeeringscrisifl. Na 't aftreden van Herriot is door pre sident Doumergue allereerst de vorming van een kabinet opgedragen aan Painïevé den radicalen voorzitter der Kamer. Deze heeft daarop onderhandeld met di verse figuren als Briand, de Monzie, Sar raut, Malvy enz. doch hij heeft voor de eer bedankt, ook nadat hij later nog eens door Doumergue werd gepolst. Na de weigering van Painïevé, aldus de „Times", heeft Doumergue zich tot Briand gericht. Deze heeft eerst een bespreking gehad met Louoheur, Herriot en andere persoonlijkheden. Na het grootste gedeel te van den middag van Zondag in de Kamer en den Senaat doorgebracht te hebben met conferenties met de verschillende politieke groepen van do linkerzijde, vertrok Bnand naar het Elysée om verslag uit te brengen aan den President. Bij het verlaten van het paleis deed hij een niededeeling aan de pers, die déD indruk wekte, dat hij hoopt te slagen in de vorming van een Kabinet. Hij ga! als zijn meening te bennen, dat de nieuwe regeering moet steunen op het kartel der linkerzijde en dat de vier groe pen, waaruit het bestaat, alle in de regee- ringsverantwoordelijkheid moeten dcclen. Hij zeide, dat hij gunstige antwoorden had ontvangen op zijn aanbiedingen en vragen van de socialistische radicalen en de so cialistische republikeinen. De socialistische partij, die hij blijkbaar tracht te bewegen om in de regeerng te treden, in stede dat zij zich afzijdig houdt als onder de regce- rïng van Herriot, zal geen definitief antr- woord kunnen geven vóór de nationale raad van de partij de kwestie besproken heeft. De aandrang van Briand, opdat de So cialisten in het Kabinet zouden treden, zegt de Parijschc correspondent van de Times, schept een intoressanten toestand. De vier partijen van het kartel zijn het min of meer eens, dat zij bij elkaar moeten blijven. Indien de drie anderen zich uit spreken voor het verleeaen van steun aan Briand, zal er een sterke pressie worden uitgeoefend op de socialisten, opdat zij in de combinatie zouden treden en de regee- ting helpen vormen. De officieele houding der socialistische partij, zooals zij op het congres van Grenoble is vastgesteld zes weken geleden, was dat zij zich buiten do verantwoordelijkheid voor de regeering moest houden, doch de meeningen zijn ver- deeïd in den schoot der partij en ten aan zien der nieuwe situatïo en de verleiding der portefeuilles, is het mogelijk dat een gedeelte der partij besluit een gewijzigde houding aan te nemen, in welk geval het tot een splitsing bomtn kan. De oppositie, toen zij Herriot uit het zadel lichtte, hoopte in zijn plaats een com binatie te brengen Linkerzijde—Centrum, die het grootste gedeelte van het Cartel des Gauches zou omvatten, zonder de so cialisten en deze laatste vervangen door de 2 centrum-groepen, de linhsche Repu blikeinen, die 37 leden tellen en de Gauche Rópublicaine Démo crati que, die een aantal ministers van Poincaré onder haar leden telt, zooals Maginot, Le Troquer en Léon Bérard. Doch de tucht in het kartel is nog steeds vrij stevig en de kansen op een com binatie met het Centrum zijn verdwenen. Beslist heeft Briand nog niet. Zoo ook hij niet slaagt, schijnt de Monzie aan de beurt te komen. ENGELAND. De onafhankelijke Labourparty. De onafliankelijke Labourpartij heeft te Gloucester haar jaarvergadering gehouden. Deze vergadering werd o.a-, bijgewoond door Ramsay McDonald, Wheatley en an dere oud-labourminiaters. Do voorzitter betoogde met klem dat de partij voor het gehcele land een loonstandaard moest eisohen in overeenstemming met een menschwaardig bestaan en niet er van af hankelijk of het in een tak van nijverheid meer of minder goed gaat. OOSTENRIJK. Verlichting der controle gevraagd In de volgende zitting van den Volken bondsraad zal Oostenrijk sterk aandringen op verlichting van de controle, daar de be- grooting in evenwicht is en alle verplichtin gen nagekomen zijn. De volledige opheffing der controle zal op zijn vroegst over 3 jaren kunnen plaats hebben, aangezien de Volken, bond de leening voor de bondsspoorwegen slechts in gedeelten, binnen de drie komen de jaren, zal toestaan en Zimmerman con troleur blijft zoolang de credietrechten der Volkenbondsleening blijven bestaan. Even wel zal een verlichting der controle het op houden beteekenen der bevoegdheden van den commissaris-generaal in zake binnen- landsche politieke aangelegenheden. ITALIË. Fascisten en communisten, Dó strijd tusschen de fascisten en de communisten neemt weer bedenkotijke vor>- men aan. In Oapua, Bari, Foli en Nova ra, zijn leden van de fascistische militie door communisten neergeschoten. De faso.isten bereiden repressaillee voor. De toestand is zoo ernstig, dat de al gemeen© secretaris van de Fascistische par tij de regeeling verzocht heeft alle wegens politieke delicten veroordeelde tegenstan ders naar Sicilië te deporteeren* GRIEKENLAND. Verhooging der belastingen In de Kamer heeft Michalapouloa di kwestie van vertrouwen gesteld bij de b$j spreking van het ontwerp tot verhoogintf 1 der belastingen. De Kamer heeft dit ver trouwen betuigd met IJl tegen 45 stemmen, Daarna is zij tot 16 Mei verdaagd. Deze verhooging betreft de verdubbeling van den bijslag van 10 pCt. op alle direcfë en indirecte belastingen. MEXICO. 1 De verhouding tol Engeland, De minister van buitenlandsche zaken/ Saenza, heeft gezegd, dat Mexico niet ver-, langt naar een hervatting der betrekkingen" met Engeland, gezien de weigering vaiï Engeland om de beleediging te erkennen"/ die het Mexico heeft aangedaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een brand^die tijdens een storm is uit» gebroken, heeft het dorp Sommersdorf in.' Pommeren totaal verwoest. De inwoners hebben al hun hebben en houden verloren.) Ook de veestapel is in do vlammen omge komen. In Chicago is een schooljongen van 15 jaar, die dezelfde school bezocht als inder-i tijd het jongetje Frank, den door Loeb en Leopold vermoorden knaap, verdwenen. De vader, Graff, ontving een dreigbrief waarin hij gesommeerd werd een losgeld van 1000 dollar neer te leggen op een be paalde plek. Werd aan dat bevel niet vol daan dan zou ook de zuster een meisje van tien jaar worden weggehaald. Dé politie Jcgde op do aangeduide plaats een pakje neer, en bleef op de loer liggen. Er kwam echter niemand om het weg te halen.: 19 Mei a.s. gaal de tentoonstelling të Wembley weer open. De koning komt voor de openingsplechtigheid. Bij een brand in Wcndisch-Mulsow bij Neuburg in Mecklenburg zijn 135 melk-, koeten en 5 paarden verkoold. Bovendien 19 een schuur met oogs Ivoor raden totaal ver nietigd. Het is een geval van brandsticht ting; de daders konden niet gevat worden. De raadsheer bij liet gerechtshof le Mun-« ohen Püner, dde levens lid is van den Beicrschen Landdag, is ijdens een au'o-f tocht bij Prien aan het Chiemmeer gedood. Zijn aulo verloor &?n voorrad, tengevolge, waarvan hij tweemaal over den kop sloeg, Pöner was terstond dood, zijn vtouv eq zoons zijn zwaar gekwetst. Te Bergen in Noorwegen zijn zestien ge bouwen in de asch gelegd .Da schade wordt op pl.m. 4 mïllicen kronen geschat. Bij den bouw van een hydio-electriscli station aan den oever van de Boz in do buurt van Tasjkent zijn 9 arbeiders door een aardverschuiving bedolven. Zes zijn gedood, de drie overigen zijn gewond. Tengevolge van een hevigen storm, welkë Donderdag aan de Zuidkust van Japan woedde, zijn een stoomschip van 600 {o» benevens velo kleine vaartuigen omgeko men. Voor zoover men heeft kunnen nagaan zijn er meer dan 50 dooden en vermisten. Weer hebben zich zware aardbevingen doen gevoelen. Te Chicago is een weduwe, mevr. Cuj*« mngham, gevangen genomen op verden* king van 1918 tot 1922 haar man en riet kinderen (drie zoons en een dochter) met arsenicum tl hebben vergiftigd om zich cfë verzekeringssommen van 2 tot 3000 dollarA voor elk, toe te eigenen. Men vermoedt, dat de moordenares, dié dikwijls vreemd deed, in vlagen van yec» standsverbijstering heeft gehandeld. De ministciieele cruis in Belgil. 1 BRUSSEL, 14 April (V. D.). De koning heelt den leider van de Belgische socialisten Vandervelde opdracht gegeven hel nieuws Kahinel samen te stellen. Vandervelde heelt ach zijn antwoord tol na raadpleging van rijn politieke vrienden voorbehouden. He denmiddag 'te 12 uur komt de algemeen# raad van de Arbeiderspartij bijeen. De zit- ling zal tof 1 uur duren. Men voorziet de bijeenroeping van een algemeen congres van de arbeiderspartij. BRUSSEL, 14 April (Belg. Tel. Ag.) Do algemeens raad der socialistische partjjj heeft vanochtend beraadslaagd over dg kwestie der deelneming der socialisten aan de regeering. De raad besloot in beginsel te onderhandelen met Sa andere partijen om na te gaan of het mogelijk zou zijn me» hun medewerking een regeering te vormen, De minlsterieele crisis ln Frankrijk. PARIJS- 14 April. (V.D.) De bladen voor zien algemeen dat de Socialisten zullen wei. geren aan de regeering deel te nemen. Het „Journal" vermoedt dat een weige ring der Socialisten als gevolg zal hebben dat Briand de opdracht der Socialirien al# gevolg ral hebben dat Briand do opdracht tot Kabinetsformatie zal afwijzen. Wembley. LONDEN, 13 April (N.T.A. Draadl.) I De bouwvakarbeiders, werkzaam aan da ten toonstelling van Wembley ,zijn voorneman# Dinsdag to onderzoeken of er ook niety aangeslotenen bij do vakbonden werkzaal# zijn. Zjj zillen weigeren met deze samen te werken onder bedreiging met staking.- Tevens zullen zij eischen uitbetaling van het volle loon, door de bonden vastgesteld, benevens vergoeding van reiskosten. Balfour in Egypte. ALEXANDRIE, 14 April (Reuter). Asm het gastmaal, dat hem aangeboden wekd door de Britsche kolonies, zeide Lord Bal four nog, dat het fantastisch was te spreken over Unies en burgerrechten. Iedere natje moet haar eigen beschaving toevoegen am die der geheel e wereld.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2