I Vanaf Donderdagmiddag 3 uur beginnen wij.een U wegens opheffing onzer Afdeeüng MANUFACTUREN j| Lingeries, Babyartikelen, Tricotages en Kousen 1 GEISE STROTMANN, N. Rijn 24 o.d. Korenbeurs 1 M Peze week komen uitsluitend ten verkoop 1 Rapport van de Reorganisatie-Commissie voor het Hoofd 1 bestuur der Posterijen en Telegrafie. SPORT. ZAKEN ZIJN DONDERDAG TOT 3 UUR GESLOTEN IJ QMS HOEK-WINKELHUIS IS TE HUUR Verschenen is het rapport van de Reor ganisatie-Commissie voor het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie (de commissie- Van Royen). Na een inleiding in den gebruikelijken vorm begint de Commissie met als haar inzicht mede te deelen, dat de verhouding iusschen Overheid en publiek zich sinds den oorlog in vele opzichten heeft gewijzigd. Zij ia van oordeel, dat deze wijziging zich voor het Staatsbedrijf der P. T. en T. in bijzon dere mate doet gevoelen. Het publiek vraagt met de modernste middelen zoo snel en doelmatig mogelijk te worden bediend. Om aan dezen eisch te kunnen voldoen, moet, meent de Commissie, bij de reorganisatie van dien dienst gebruik worden gemaakt van de weienschap en praktijk der moderne bedrijfsorganisatie. Juist daarom heeft zij indertijd den Minister van Waterstaat ver zocht zich, waar noodig, bij haar werk te mogen doen voorlichten door het reorgani satie-advies-bureau te Amsterdam. Die ver gunning werd verkregen. HET DIRECTIE-VRAAG STUK. Een meer-hoofdige directie bepleit. In het middelpunt van haar reorganisatie plan stelt de Commissie het vraagstuk van den vorm der directie van het Staatsbedrijf, de vraag of die directie een eenhoofdige, dan wel" een meerhoofdige moet zijn. In nagenoeg alle ondcrdcelen der reorganisatie treedt telkens weer de directie-vraag als de be- heerscliende naar voren. De uitvoering der reorganisatie zal, naar het oordeel der Com missie, dan ook met de voorziening in de directie moeten aanvangen. Den tcgenwoordigen toestand acht de Commissie uit organisatorisch oogpunt niet bevredigend. De directeur-generaal is te veel met arbeid van de dagelijksche praktijk belast; hij heeft geen tijd genoeg beschik baar voor werkelijke direclie-werkzaam- heden. De commissie geeft dan een opsomming in acht punten, van wat zij als taak der directie ziet. Zij noemt o.m. de regeling van de verhouding Iusschen dienst en publiek, tariefsvraagstukken, verhouding tot andere openbare organen, internationale verhou dingen, linancieele vraagstukken, vooral de internationale en de giro, personeelsbeheer en ten slotte alle vragen, dde de onderdeelen van den dienst door hun uiteenloopende eigenaardigheden stellen. De post onder scheidt zich door vele administratieve naast enkele technische vraagstukken, telegraaf en telefoon, met de zich snel ontwikkelende radio, kenmerken zich vooral door de tech nische moeilijkheden. Deze opsomming leidt de Commissie dan tot de uitspraak, dat de meerhoofdige directie, op collegialen grond- sla?, de juiste bestuursvorm voor het Staats bedrijf is. De Commissie volstaat echter met deze uitspraak niet. Zij bespreekt de bezwaren, die gewoonlijk tegen zulk een meerhoofdige directie worden aangevoerd, en meent ten slotte, dat deze bezwaren aJle van eenigs- zins thcoretischcn aard zijn te achten; im mers de praktijk leert, dat vrijwel alle par ticuliere bedrijven en verschillende over- heids-instellingen in Nederland den meer- hoofdigen directïevorm met succes hebben aanvaard. AI9 vorm, die de voordeelen van een- hoofdigen en den mcerhootdigen bestuurs vorm vereenigt, wordt door anderen aanbe volen, de directeur-generaal met onder dezen ressorleercnde bedrijfsdirecteuren voor de verschillende onderdeelen van 't Staats bedrijf. Ook deze oplossing bespreekt de Commissie. Zij acht haar evenwel niet aan te bevelen-, de directeur-generaal tou als alleen verantwoordelijke, maar niet in alle directievragen volledig deskundige, staan tegenover niet verantwoordelijke geheel des kundige bedrijfsdirecteuren. De Commissie noemt enkele bezwaren van deze verhouding en voert bovendien als bezwaar aan, dat op deze wijze de eenige instantie, die de eenheid tussclien de onderdeelen zpu waar- bergen, zou zijn, de directeur-generaal. Waar dit persoonlijk verband niet kan werken, slaan de diensten los van elkaar; dit acht de Commissie, juist omdat de onderdeelen naar buiten zoo nauw vercenigd zijn, onge- wenscht. Wat zijn nu, vraagt de Commissie zich af, de voordeelen eener meerhoofdige collegiale directie? liet antwoord luidt: de waarborg van continuïteit en stabiliteit; de waarborg dat volledige deskundigheid in alle directie- vragen in de directie zelve aanwezig is, de mogelijkheid van onderling overleg bij moeilijke beslissingen, de mogelijkheid aan de uitvoerende organen, inspecteurs en di recteuren der kantoren, meer vrijheid bij de dienstuitvoering te laten. De Commissie twijfelt echter of zij, die den meerhoofdigen vorm niet voorslaan, door deze voordeelen zullen worden over tuigd. Zij meent, dat het in dit verband van belang is te achten te welen, hoe do drie reorganisatie-commissies (de beide comruis- sies-Nolling en de comm. voor het hoofdbe stuur zelve) te zamen gezien, over de direc- lievraag denken Zij deelt dan mede, dat voor 18 van de 24 in de drie commissies uitgebrachte stemmen, practisch geen an dere oplossing mogelijk is dan de meer hoofdige directie. Het Organisatie-Advies- Bureau acht de meerhoofdige directie een eerste voorwaarde voor een behoorlijke funclionneering van het P. T. t-bedrijf. De Commissie ziet door deze uitspraken haar opvattingen in de directievraag geheel bevestigd. Een bespreking van de wenschelijkc sa menstelling en werkwijze der meerhoofdige directie besluit dan dit hoofdstuk. RAAD TAN TOEZICHT EN ADVIES. In het volgende Hoofdstuk bepleit de Commissie de instelling van een Raad van Toezicht en Advies, zoodanig samengesteld, dat daarin de belangen der gebruikers en de technische en de wetenschappelijke in zichten, voor het bedrijf van waarde, op betrouwbare wijze tot uiting komen. De laak van dezen Raad zal moeten zijn, aan de bedrijfsleiding een betrouwbare richtsnoer bij haar directie te geven en een kundige contróle op haar te houden en ver der een mate van vertrouwen in de bedrijfs leiding te kweeken, die de zelfstandigheid der leiding kan vergroeien en de verant woordelijkheid van den Minister verlichten. DE REORGANISATIE VAN HET HOOFDBESTUUR. De rest van het rapport is gewijd aan de bespreking van de nieuwe indeeling en or ganisatie van het Hoofdbestuur. De Commissie begint met twee groepen van werkzaamheden te onderscheiden: de dagelijksche dienstuitvoering volgens de be staande regels en de leiding daarvan, en verder het opstellen en omvormen van re gels voor den dienst, het openen van nieuwe verkeersmogelijkheden, enz. De eerstbedoelde werkzaamheden zullen voor een zeer groot deel tot de taak van de afdeelingsinspecteurs moeten behooren. Niettemin moet bet Hoofdbestuur hier d« opperleiding hebben. Een aideeling „kantoren". Er moet dus aan bet Hoofdbestuur worden ingesteld een afdeeüng „kantoren, een cen traal commando, waar de uitvoerende orga nen uit heel het tand dus uit elk der drie dienstonderdeelen, poet- telegraaf en tele - foon een dagelijksch aanknoopingspunt kunnen vinden. Deze instantie moet, In nauw contact met de directie, snelle beslis - «ingen in vragen van dagelijksche praktijk kunnen geven en een centrale controle op de dagelijksche dienstuitvoering uitoefenen. De instelling van deze afdeeüng zal de exploitalie-afdeelingen ontheffen van alle beslommeringen, die de dagelijksche leiding mét zich brengt en haar gelegenheid geven zich geheel aan eigen werkzaamheden het opstellen van regels voor de exploitatie enz. en het voorlichten der directiete wijden. Twee exploitatie-afdeelinoen. De Commissie stelt voor twee exploitalie- afdeelingen, één voor de Post en één voor de Telegraaf, Telefoon. Een exploilatie-afdee - ling voor de Post komt haar noodig voor door het eigen karakter, ten opzichte van te legraaf en telefoon, van het dienstvak. Telegraaf en telefoon, daaronder begrepen de radio, hebben daarentegen zooveel ge - meen, dat beide onder één chef moeten wor den samengebracht Binnen deze afdeeüng kan natuurlijk de stof, voor zooveel moge lijk, naar de verschillende dienstonderdeelen worden verdeeld. Na een uiteenzetting van de wijze, waarop zij zich de samenwerking Iusschen de afdee- üngen „kantoren" en de exploitalie-afdeelin gen denkt, gaat do Commissie over tot de bespreking van het personeelsbeheer. Personeelsbeheer. Met de tegenwoordige grondslagen van dat beheer kan de Commissie niet instemmen. Die grondslagen zijn thans het anciennileits- beginsel en de rechten, aan atjflegde exa mens ontleend. Zij zijn neergelegd in alge meen geldende regels. Personeelsbeheer is zoodoende toepassen van deze algemeene re gels op concrete gevallen. Daarbij komen, meent de Commissie, de behoeften van den dienst in het gedrang, terwijl op de persoon lijke geschiktheid van de ambtenaren niet genoeg acht wordt geslagen. Behoeften van den dienst en individueele geschiktheid zul len dus in de juiste mate als grondslagen van het personeelsbeheer moeten worden aanvaard. De Commissie zet dan verder uileen, hoe de nieuwe grondslagen voor het personeels beheer zouden zijn te leggen en welke de taak Van do onderscheidene afdeeüngen: kantoren, exploitaüe en personeel, daarbij zal moeten zijn. Dan volgt de comptabiliteit. De Commissie zet hier de noodzaak eener werketijke be- drijfsboekhouding en -controle, en do wijze hoe er toe te komen, uiteen. Zij ziet ook de vraag onder de aogen of het bedrijf eigen kasmiddelen moet hebben, leeningen moet kunnen aangaan en of wellicht ter doorvoe ring van het nieuwe stelsel wettelijke voor zieningen zullen noodig zijn. Wat dit laat ste punt betreft, meent de Commissie, dat eerst de resultaten der interne hervormingen waren al te wachten. In een afdeeüng „Materieel en Werken" brengt de Commissie de werkzaamheden onder, die thans hoofdzakelijk door den lech- nischen dienst der Rijkstelegraaf worden ge daan. Ook hier bepleit de Commissie een scheiding van werkzaamheden in dagelijk sche leiding en meer theoretisch werk. De dagelijksche leiding zal allereerst in handen moeten worclen gelegd van de dislricls-inge- nieurs, of bij groote werken, als inrichten van telefoon-centrales, kabelleggingen, in handen van ambtenaren, die vanuit het hoofdbestuur bij het werk worden gedeta cheerd. De opperleiding berust in beide ge vallen bij het hoofdbestuur. De Commissie acht verder een nauwe sa menwerking noodig tusscben deze aldee - Ung en de exploitatie-afdeeüng „Telegraaf en Telefoon", in welke laatste ook het lech - nisch element krachtig moet vertegenwoor digd zijn. Na enkele bladzijden over index, archief en expeditie komt de Commissie dan tot haar eind-advies. Hoewel de Commissie ook over de détailgegevens beschikt, achtte zij het niet gewenscht in haar rapport meer op de bijzonderheden in te gaan, voordat om trent haar organisatie-voorstellen zal zijn be slist. Zij geeft ten slotte als haar eenstem mig advies, dat de Minister van Waterstaat moge besluiten, tot aanvaarding van het stelsel der door de Commissie voorgedragen reorganisatie, lot de aanstelling van een meerhoofdige direclie, die met de voorgedra gen beginselen instemt cn tot de benoeming van een raad van loezicht en advies. Aan do direclie worde de opdracht ver strekt, tot de verdere uitwerking en invoe - ring over te gaan, nadat hiervoor door de deskundigen, welke de Commissie van voor lichting en advies hebben gediend, het or ganisatie-adviesbureau te Amsterdam, het vereischle programma is opgesteld, voor welks uitvoering aan dit bureau, na goed keuring opdracht worde verleend. Tegeüjk hiermede geschiedde de aanwijzing van de chefs der nieuwe afdeeüngen, opdat deze onder leiding der nieuwe directie en in sa menwerking met het organisatie-advies-bu reau van den aanvang af bij den opbouw der nieuwe afdeeüngen betrokken zijn. Alle andere vraagstukken van staatsrechlelijken of administraüefrechtelijken aard moeten, naar het oordeel der Commissie, blijven rusten totdat de reorganisatie tot stand is gebracht en volledig beeft doorgewerkt. OLYMPISCH NIEUWS. De buitengewone vergadering van 't N.O.G, De buitengewone algemeene vergadering van het Ned. Olympisch Comité, welke gis teren te Amsterdam is gehouden, heelt tot bestuurslid gekozen in de vacature-F. W. baron van Tuyll v, Serooskerken, mr. H. baron Sckiinmelpenninck vag der Oyo te Doorn. In do vergadering heeft de vico-voorzit- ter, kapitein P. W. Scharroo, als ecnig punt van de agenda genoemd de verkiezing van een voorzitter en gevraagd óm candidaten. Er waren er geen. Er word gestemd en mr. A. baron Schiinmelpenninck van der Oye werd gekozen. Daarna was het woord aan den heer O. A. W. Hirschman. Deze huldigde den heer Scharroo voor hetgeen deze gedaan heeft als waarnemend voorzitter en overhandig de hem een schitterenden zilveren beker als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen hij voor he. N. O. C. deed. De heer Scharroo betuigde zijn dank en daavna weid de heer Schimmelpenninck binnengenood. De heer Scharroo vroeg hem of hij zijn benoeming zou aannemen, waarop een be vestigend antwoord volgde. De heer Scharroo verklaarde, dat de Sportbonden algemeen vertrouwen hebben gehad in den nieuwen leider, in wien zij zien een opvolger van wijlen baron Van Tuyll, die diens idealen zal trachten te ver wezenlijken. Het is een uiterst omvangrijke taak, die hij op zijn schouders heeft geno men. Het gaat niet alleen om de belangen voor 1928, maar meer nog om de belangen van de Nedcrlandsche natie en haar ver zorging van de lichamelijke opvoeding. Ons volk heeft nog niet begrepen, dat het niet uitsluitend mannen behoeft van schoolsehe geleerdheid, maar ook mannen van de daad Wij zijn dankbaar aldus kapitein Schar roo dat gij deze laak van wijlen baron Van Tuyll zult overnemen en we vertrou wen dat gij zijn grooten arbeid wilt voort zetten. Onder uw leiding weten wij bij voorbaat dat het N.O.O. nuttig werkzaam zal zijn voor 1928, maar, wat meer zegt, voor de belangen van het Neder!andsche volk in al zijn lagen. De heer Sohimmelpenninck dankte voor het vertrouwen, dat uit zijn benoeming blijkt en al kan hij misschien beschikken over enkele gegevens, die hem geschikt ma- ken voor de vervulling van dezen post, toch blijft er over een groot element van Tertrouwen. Ik kom tot u aldus de nieuwe voorzitter met al mijn werklust ten bate van een landsbelang, want ik acht bet inderdaad een landsbelahg om Nederland gezond eff sterk te maken. Hij wijdde daarna ecnifdj woorden aan zijn onvcrgetolijken voorgas^ ger baron Van Tuyll en memoreerde dieni tact en toewijding. Zulk een voorgangen te hebben ven-uit mij met schroom,: maal ook is het mij een spoorlag. Ik beveel mi in de welwillende medewerking van de 1#*' den van het N. O. C. aan. Bij het aanvaarden van die taak komf allereerst een landsbelang aan de or<faj Do Olympische Spelen van 1928 moeteif slagen. Laat ons hopen, dat men ook olderi dit landsbelang zal beseffen en dat wi straks met opgeheven hoofd den buitcnlan> der tegemoet kunnen treden. Hij stelt prjjg op goede samenwerking met de Pers ejS doet op haaT en ook op de provinciaïi Pers een ernstig beroep om mede te wer* ken ten bato van de propageering van d4 Olympische gedachte. Ten slotte wendde hij zioh nog eens tol do vertegenwoordigers van do bonden eis iprak dc verwachting uit, dat allen zulleif samenwerken voor de eenheid van ons land ten opzichte van het buitenland. En aid men deze leus voor oogon houdt, dan eiDt« dig ik met te citceren de woorden van Be* tevaer Tromp: Heb zal waarachtig wel gaan.T Een luid applaus volgde op deze rede edi vervolgen sloot de voorzitter de vergad*» ring. VOETBAL. De Corinthian Juniores-tornooien. De data dezer wedstrijden zijn thana defl* nitief als volgt vastgesteld: 20 April t* Haarlem, 10 Mei te Deventer, 24 Mei Ui Utrecht. A. S. C. is ingedeeld te Haarlem eö wel met: II. B. S.. Z. V. V., H. F. C., V. U. O, Alcmaria Yiclrix, D. F. C., V. V. A., Con« cordia, D. V. V., Haarlem, Quick (H.). SCHERMEN. Kapt. A. E. W. de Jong te Nizza, Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft onxl landgenoot de heer A. E. W. de Jong tocN nog voor een Hollandsch succes gezorgd ge* durende do schermwedslrijden aan de Gotéj d'Azur. Op den gala-avond, welke de lor* nooien besloten, heeft hij n.l. een match opl sabel om tien treffers met den kampioen van Zuid-Frankrijk, Rousset, met 105 ge* wonnen. "V WIELRENNEN. Moeskops in Amerika. Te New-York heelt Moeskops Zondag de Ncwark-baan een sprintwedstrijd geraw den tegen den Amerikaan Walthour. Onii landgenoot won beide manches. SCHAKEN. Leidsche VolksschaakclnbVoorschoten, De uitslag van dezen wedstrijd ls: Voorschoten: Leiden: J. van Os Jr.—C. P. de Blauw 0X N. v. d. Eist—C J. v. GoorV*—Vi D. de Jong—W. Segaar 10 M. de Graaf—H. J. de Nie 1—0 J. F. SirksB. Meyn 10 A. OudshoornH. v. Duuren 01 P. v. Kooy—J. v. <L Wilk V« A. G. van ter TooienJ. Worst 10 W. JansenP. J. v. d. Zeeuw 1—0 J. van Oa Sr.W. F. Schnieder 01) Voorschoten won dus met 84. Het tornooi te Wiesbaden. Te Wiesbaden is Zondag het torsooi b* gonnen waaraan ook dr. Max Euwe (Hol. land) deelneemt. Tot nu toe werden de vol. gende uitslagen behaald: lste ronde: Schories wint van Spielmanik EuwcSïmisch afgebroken. 2o ronde: Samisch remise met Spielmann, Schories verliest van Euwe. Se ronde SamischSchories afgebroken. SpielmannEuwe afgebroken. TOTALEN UITVEKXOOf «143

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7