INGEZONDEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming lOo. Voorstel lot wijziging van het Raads besluit van 7 Juni 1920, gewijzigd bij dat van 28 November 1921, waarbij aan de Wo- ningbouwvereen. „Eensgezindheid" voor schotten werden verleend voor de uitvoe ring van een plan voor den bouw van 114 woningen op een terrein beoosten den Zijl- singel (84) Conform besloten. 20o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen J. Brokaar, lot ver goeding van schade wegens aanrijding van de Scheluwbrug. (GG) Conform besloten. 21o Verordening, tot wijziging van de verordening van 25 Juni 1923 (Gem.blad No. 12), houdende Reglement van de Ge meentelijke Bank van Lcening te Leiden. Goedgekeurd. 22o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tusschen de gemeente Leiden en de Zwemverecniging „de Zijl", in zake het beheer over de gemeentelijke bron water-zweminrichting aan de Zijl. (77) De heer VERWEY spreekt voldoening uit, dat Leiden een zweminrichting heeft gekregen, die onder het bereik der arbei ders ligt. Hij steunt echter het verzoek der Leidscho Zwemcïub tot verlaging der sei zoen abonnementen, hetgeen z.i. zelfs voor- deelig zou zijn door meerder gebruik, al is dat geen hoofdzaak. Ook gezien het ach teruitgaan van vele salarissen waardoor de koopkracht ia verminderd, terwijl het do grooto gezinnen bovendien ontlast. Hij dient een voorstel in, waarin dit verzoek ia belichaamd. De heer KNUTTEL steunt bet voorstel Verwey, al zag hij liefst zulke instellingen van algemeen nut kosteloos toegankelijk voor ieder. De heer WILBRINK dankt B. en W. voor bun voorstel. Hij vraagt echter, of ook aan do Zijl abonnementen mogelijk zullen zijnhij zou daar veel voor voelen. Hij ia togen het voorstel-Verwey, omdat de in richting aan het Rijn- en Schickanaal nu bijkana al te klein is, en waar de inrich ting aan de Zijl goed is voor mindere beur ze®, is er totaal geen reden voor boven dien. De VOORZITTER wijst er den heer Ver wey op, dat alleen de Zijl aan de orde .is, terwijl bovendien B. en W de prijzen vast stellen. Wil de heer V. van zijn voorstel een wenschelijkhcidsmotie maken, dan wil hij het wel doen behandelen. Do heer VERWEY ia daartoe bereid. De VOORZITTER bestrijdt dan de motie om de redenen al genoemd, terwijl vermin derde koopkracht niet kan gelden in dit geval. De tarieven zijn zeer laag, ook ge zien rente, aflossing etc. De exploitatie valt al genoeg tegen. De heer OOSTDAMEerder er een gul den opleggen De VOORZITTER: Abonnementen voor de Zijl zullen er komen, b.v. f 3.50 per sei zoen, dat is 3V4 ot. per keer, ruim gere kend. Zoo heeft het bestuur voorgesteld. De heer VERWEY meent, dat zijn voor stel wel degelijk rekening houdt met de ex ploitatie-mogelijkheden, daar het afkomstig is van bet bestuur der Leidsche Zwemclub, waarvan de samenstelling dit z.i. als ze ker doet aannemen. De motie-V e r w e y wordt met 14—7 gtemmen verworpen. Voor de S.D.A.P. en de heer Knuttel. Het voorstel van B. en W. wordt x.h.st. a a ng e n o m e n: 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem. blad no 2D op de Winkelsluiting. (86) Hierbij is een amendement van den beer Van Eek, luidende: Ondergetoekende stelt voor artikel IV der verordening in dien zin te wijzigen, dat het tweede lid van het daarin genoemde artikel 7a wordt gelezen als volgt: „De bepaling van het vorig lid is niet van toepassing, voor zoover bet betreft bezorging aan ziekenhuizen, gestichten, bakkerijen, hotels, koffiehuizen en melksalons" Verder een amendement van vrijz.-dem. en dem., waarbij wordt vastgesteld de win kels open (e laten Zondagmorgens van 7 tol 10 uur, met verval van de rest der uren, zooals B. en W voorstellen. En oen amendeinent-Deumer om den tijd Zondagsmorgens te brengen op 7V» tot 9'/> met behoud der andere uren. Ten slotte een umendement-Elkerbout Zuidema, om Zondagsmorgens den tijd te bepalen van 7'/a tot 9'/i uur met verval van de rest. De heer EERDMANS meent, dat de raad Tong maal in principe al beslist heeft en dus moest deze verordening worden voorgelegd. Een element is er echter nieuw, n.l. de win kelsluiting, die het Rijk in 1815 heeft gere geld en in anderen zin dan nu wordt voor gesteld, gelijk hij nader uiteenzet. Betrof het nu nog een groote sociale zaak dan kon hij ingrijpen begrijpen, maar daarvan is z. i. geen sprake. Do heer WILMER begrijpt ook niet, waar om sluiting wordt voorgesteld, daar bij het vorig besluit en de discussies daarover niet is gerept. De VOORZITTER: Wel bij de discussies. De heer WILMER begrijpt niet, waarom juist sluiting voor deze branche wordt voor gesteld, niet voor andere branches. Z. i. moeten de winkels Zondags zooveel moge lijk zijn gesloten, doch voor uilzonderingen voelt hij niets. De VOORZITTER is het in principe met den heer Eerdmans volkomen eens. De Zon dagswet regelt alles. De Hooge Raad vindt ruike aanvullende verordeningen echter goed, zie de sluiting in de week, tapverbod etc. Wat één branche betreft, ook barbiers mogen Zondags niet open zijn, al groeit de baard toch door. Persoonlijk is hij tegen deze dwangveror- dening, doch de commissie voor de straf verordeningen moet voldoen aan den wensch van den raad en is toen ook gekomen tot de winkelsluiting, behoudens aangegeven uren, wal volkomen consequent is. 't Gaat toch niet aan rondbrengen te verbieden, doch al tijd gelegenheid lot koopen te gevern De uren van open-zijn komen nu in be spreking. De heer HEEMSKERK acht de middag- en avonduren van open-zijn noodzakelijk. De heer SPENDEL wil zich houden aan het verzoek der belanghebbenden zelf, die hel wel het beste welen. Gemakshalve wordt eerst art. 3 in stem ming gebracht en z. h. st. aangenomen en dan behandeld art. 4 en het amendement- v. Eek, dat nader door den voorsteller wordt verdedigd. Hotels etc. mogen z. i. niet gedupeerd worden. Er kan 's Zondags toch onverwacht veel bezoek komen. De heer KNUTTEL wijst op de mogelijk heid van halen en is daarom tegen het amendement-v. Eek. De heer DEUMER bestrijdt het amende ment evehals de VOORZITTER, die er op wijst, dat bij plotselinge drukte in café's de melk toch gehaald moet worden. De bezor ging is alleen 's morgens immers. Café's mo gen z. i. ook niet bevoorrecht boven parti culieren, wal zou leiden tot uithuizigheid, enz. Het amendemen t-v. Eek wordt verworpen met 1813 stemmen, (rechts tegen links, de heer Knuttel uitge zonderd). De heer KNUTTEL acht 's middags en 's avonds open zijn een achteruitgang, die bovendien z. i. niet noodig is. De heer DEUMER acht het stellen van uren juist goed, nu is er den geheelen dag gelegenheid om melk te halen. In stemming komt au openhouden van 122 uur. Dit wordt verworpen met 238 stommen. Vóór de heeren Rcimeringcr, Sanders, Heemskerk, Deumer, v. Hamel, v. d. Reyden, Eerdmans en Cosier. Van 63 uur 's avonds open-zijn wordt aangenomen met 1714 stemmer- Voor dezelfden en de S. D. A. P., behalve do heer Dubbeldcman en de heeren Wil brink, Bergers en Meynen. De heer ZUIDEMA trekt zijn amendement in, na de voorgaande stemming. Hetzelfde doen vrijz.-dem. en dem. en de heer DEU MER. De heer HEEMSKERK noemt het amen dement der vrijz.-dem. en dem. echter weer over. Van 7'/s8'/i is z. i. niet voldoende. Ila'fnegen 's morgens sluiten is op Zondag te vroeg. Het amendement-Heemskerk wordt aangenomen mei 1G15 stemmen. De heer EERDMANS ach' letterlijke uit- v.icring der verordening nLt mogelijk, want zonder aanvoer heeR Leiden gom melk en vervoer mag niet. De VOORZITTER: dat is onjuist, de ver ordening geidt alleen voor de verbruikers, niet voor den handel. Hierover ontstaat nog eeuige gepraat over cn weer (onder veel gelachV De verordening wordt aange nomen met 233 stemmen. Tegen de heeren Reimeringer, Sanders, v Hamel, Huurman. Spendel. Eerdmans, Coster en Bergers. 24o. Praoadvies op de verzoeken van de Leidsche Vleeschhouwersvereeniging en de Leidsche Varkenssiagersvereeniging e. a., in zake herziening van de slachltarieven. (68) De heer WiTMANS adht winsten op een abattoir, aJs thans gemaakt, onverdedig baar. Hij zal op de geschiedenis echter niet ingaan. Over 1923 is f26.000 winst ge maakt en dat de Magere zich daartegen verzetten, is z. 1. zeer te begrijpen. Dan het vereehil tusschen de slagers en de firma Tieleman en Droe en Verhoef waarbij als boeman dient de bedreiging van weggaan der fabriek wat echter met het oog op de rijkskeurwet niet opgaat. De fa brieken zijn voorts een concurrent der sla gers geworden en dus geen bevoorrechting waardig. De heer v. ECK meent, dat een overheids bedrijf geen winst mag opleveren. Wan neer juist is, wat de directeur opmerkt, n.l. dat het vleesoh nog geen cent goedkoo- per zou worden bij verlaging, dan zal hij niet opponeeren, f 2G.000 winst is niet zoo erg, trouwens. Dat groot-gebruikers een artikel goedkoo- per krijgen tenzij bij garantie van grooten aankoop, acht hij verkeerd. Heeft de firma T. en D. iels gegarandeerd? Hij meent van niet en daarom begrijpt hij dat de slagers het onaangenaam vinden. Hij zal voor zijn houding nadere gegevens afwachten. De heer BERGERS rekent voor, dat ver laging bij een varken wel 10 cL per kilo zal schelen. Voor koeien is het wellicht juist, wat de directeur zegt. Boven het bepaalde getal der firma T. en D. (600 varkens) krijgen de slagers ook geen reductie en dat acht hij zeer onjuist, temeer waar de slagers toch ook worst etc. maken en op hun tijd exporteeren. Voorts rekent hij voor, dat verlaging toch kan zonder nadeel voor het abattoir. De heer ZUIDEMA meent, dat volgens de heer Bergers het voordeel niet is voor den consument maar voor de slagers. Wat de winst betreft, daarover heeft men hier heusch niet den mond vol te nemen, gelet op het lotaal-cijrer over zes jaar. Spr. haalt weer den heer Wibaut aan, hetgeen natuurlijk de noodige oppositie geeft bij de soc.-dem. De lieer WILBRINK bestrijdt dien heer Bergers in zijn berekening. Er ia geen sprake van zoo'n verschil, ais deze aangaf, waar hij nader uiteenzet, daar deze alleen het vleesch ln rekening brengt, niet spek etc. Van winst is geen sprake, gezien de cij fers over zes jaar en wie weet, hoe de toe komst zal zijn? Een gelijke behandeling der firma T. en D. en dè slagers zou hij niet billijken, ge zien ook dat de firma vroeger bleef, toen zij elders terecht kon voor minder, heigeen zij nu wellicht niet meer kan. Afgezien van het wcrk-verschaffen door de firma en de concurrentie, waaraan de firma bloot ataal, En de gemeentekas heeft er toch ook zoo nog voordcel van. Wethouder REIMERINGER verwijst naar het uitvoerige praeadvies. Sinds 1920 laat de wet een matige winst toe en zelfs de slagerskrant oordeelde dit goed. Hoever is het echter matig? Ilij geeft winstcijfers van elders, om te doen uitkomen, dat hier niet te spreken is van overdrijving, afgegaan van het vroegere verlies der eerste drie jaar. Iloe wordt de winst behaald? Ook door het keurloon van ingevoerde varkens etc., dat moet men niet vergeten. Bij verlaging der slachtlarieven moet ook het keurloon worden verlaagd, aldus de minister. Het cijfer ct. van den directeur is volledig juist, misschien nog geflatteerd. De firma T. en D. betaalt voor de eerste 500 varkens heizelfde als de slagers. De beide conserven fabric ken slachten alleen net zooveel varkens als de slagers tesamen en zijn voor de slagers eerder voor- dan nadeelig. Bij nieuwe exportzaken zou voor deze helzeltde recht kunnen gelden. De heer BERGERS wijst er op, dat de slachltarieven hier hooger zijn dan eiders, en toch maar zoo weinig winst? Dat beves tigt dan, dat er iets niet deugt en dit is z. i. de korting voor beide firma's. De heer WILBRINK ontkent, dat de ta rieven hier zoo hoog zijn. II e t praeadvies wordt z. h. st. aangenomen. 25o. Bezwaar- en verzoekschriften in zake schoolgeld Middelbaar- en Hooger On derwijs, dienst 19231924 en 19241925. (85) Goedgekeurd. Hierna schorsing tot 's avonds. Avondzitting. Interpellatie Knuttel. De hter KNUTTEL herinnert aan de sta king aan do sted. Werkinrichting, een niet- alledaagsere gebeurtenis, n.1. door paria's der maatschappij. Er moet du3 heel wat gebeuren om zuike mensohen zoover te krijgen. En inderdaad, de toestanden daar zijn erg. Loonen van 12.50 zijn heel ge woon, afgezien van den kost, terwijl de be handeling allesbehalve minzaam is en zeer drukkend. Wat is er echter van gemeente wege in dezen gedaan? IIrj weet van niets en daarom vraagt hjj, wat er gedaan is en waarom B. en W. niet hebben ingegrepen. Wat slaat daarnevens den personen te wach ten, die niet weer aan net werk zijn gegaan? Zal net Burg. Armbestuur hun steun ont houden? Hij meent echter, dat dezen men- schen wel degelijk steun toekomt. Hij dringt teralotte aan op spoed in zake het praeadvies op het voorstel van de heeren v. Stralen, Witmans en hemzc-lf om de voile 100 pet. loon uit te keeren. Wethouder SANDERS zegt, dat de heer Knuttel vier vragen heeft gesteld: le. hebben B. en W. geen onderzoek ingesteld naar de werkstaking a3n de sted. Werkinrichting? 't Woord werkstaking is z.i. niet op zijn plaats, slechts van weigering van steun. Onmiddellijk, toen B. en W. daarvan hoorden, hebben zij een onderzoek ingesteld. 2e. hebben B. en W. middelen beraamd en met de oommissie vergaderd? Ook dat hebben B. en W. gedaan e® met de commissie m Vrjjdag vergaderd. 3e. vinden B. en W. er geen aanleiding in om het praeadvies te benpoed'gen op het uit den raad gekomen voorstel? Hoogstwaarschijnlijk zal voor volgende zitting dit graeadvies inkomen. 4e. zullen de stakers niet weer tot dit werk worden genoodzaakt door onthoudeL van steun door het B. A.? Daarop kan hij niet antwoorden, niet kennende de beslissing van het B. A., dat morgenavond bijeenkomt. Als voorzitter kan hjj wel zeggen, dat hij zich zal laten leiden door het antwoord op de vraag of dezo paria's dit conflict zeof hebben uitgelokt, dan wel zjn voor gelicht door onverantwoordelijlke raadgevers. De heer KNUTTEL acht het antwoord zeer weinig zeggend. Een meening is niet gehoord, evenmin of B. en W. iets willen wijzigen of wat ook. Zeer eigenaardig vindt spr. de kwalifi catie: weigering van steun. Alsof daar niet uren per dag wordt gewerkt. De WETHOUDER: bozig houden. De heer KNUTTEL: aisof die werkgevers geen werk uitbesteden! En is het voer steun, dan is dat wel anders te geven. Zijn vierde vraag was er op berekend, om niet klakkeloos zoo'n ophouden van steun te doen voorbijgaan. Of er sprake is van opzetten, weot hij niet. In ieder geval niet door hem of partijgenooten. 't Doet er z. i ook weinig toe, gelet op de omstandigheden aan de inrichting. Uit de houding van B. en W. zou men bijkans zien een vijandig staan tegenover de arbeiderbeweging. De heer v. STRALEN onderschrijft den heer Knuttel, waar deze zeide, dat het ant woord van den wethouder zeer weinig zeg gend was. In 't kort zet hij den toestand uiteen aan de inrichting. Al lang was er ontevredenheid over 't loon en die bereikte het toppunt Maandag j.l. bij het lezen van zeer slechte erwten (eapucijners), waarvoor zelfs nog minder werd gegeven dan anders, n.L 1 ot per K.G. Waar zoo niets te ver dienen viel, is het werk neergelegd. Daarop volgde sluiting der inrichting, ulLsiuitng eto. Spr. Jieeft direct een vergadering aange vraagd, doch Vrijdagmorgen was de zaak al opgelost door hervatting van het werk, mede geschied op zijn advies. Hjl beloofde hen, te doen wat hij kon, doch het bestuur wilde zjn voorstel (uitkeering der volle 100 pet) niet goedkeuren. De wethouder had dus moeten antwoorden, dat er niets is geschied. Hierbjj wil hjj het nu laten, alle® nog iets over de wijze, waarop de wethouder sprak over raadgeving. Dit is hem zelfs gevraagd. Positief wil hij dit afwijzen, hij neeft er niet de hand in gehad. Zelfs wil hij wel zeggen, dat als er zoo'n raadgever is geweest, dat een elechte raad gever is geweest, want zelfs voedsel derf den de ongclutkigen. Dat had men hen in geen geval mogen onthouden. De lieer WITMANS hecht er zeer veel aan, dat het voorstel betreffende deze in richting spoedig van praeadvies zal worden voorzien. De heer SIJTSMA gaat de geschiedenis in 't kort na. Volgens den directeur kon f 4 a f 5 worden verdiend. Heden zijn allen weer aan 't werk gegaan en de besten heb ben hedenmiddag f 0.60, (d.i. f 1 20 per dag) verdiend, dus dat klopt. De heer DEUMER zegt, dat meer so ciaal voelende menschen destijds de inrich ting hebben dqen geboren worden etc. en het lijkt hem, dat het niet zoo erg is, als wel geschetst is. Er wordt meer verdiend dan f 2 50 en in vele gevallen geeft het B. A. toe. Er zijn er zelfs die tot f8 a f 11 per week komen, niet zoo schitterend, maar er zijn misschien wel menschen, die hier iets willen doen, b.v. een Barmat. Verder is spr. voor ons onverstaanbaar. De heer COSTER, zegt, dat tot heden is gehandeld volgens do reglementen. De heer KNUTTEL zegt, dat nu wel is gebleken dat B. en W. niets hebben gedaan. Met uitzonderingsgevallen bewijst men niets. Het normale loon is f 2.50—f 3 per week en dat is een hongerloon. De VOORZITTER: En het voedsel danl De heer—KNUTTELZij hebben meer noodig dan eten alleen. Het trof hem wei, dat zelfs democraten tegen het voorstel-v. Stralen hebben ge stemd. Met den heer v. Stralen is hij het niet eens, dat een raadgever in dezen een slechte raadgever is geweest. Het was toch van demonstratieve waarde. De interpellatie wordt gesloten. Interpellatie-Van Stralen. De heer VAN STRALEN zegt, dat 19 Mei 1921 een wijziging in het reglement voor de steunverleening werd gebracht, waardoor zij, die foutieve opgaven deden, werden uitgesloten. Bedoeling is geweest bepaalde groepen uit te sluiten, dat blijkt ook wel uit het advies van de commissie voor sociale zaken. Hij vraagt nu- lo. Willen B. en W. toezeggen het uit sluiten aan den raad over te lateD. 2o. Wiücn B. en W., zoo niet, hun beslis sing uitstellen tot na de volgende raads zitting, opdat daar nog een besluit kan vallen 1 Uitgeschakeld zullen volgens plan wor den losse transportarbeiders, die men slechts zeker aantal dagen wil steunen. En voorts voor kleermakers cn landbouwarbci- dere voor een gedeelte van het jaar. Wethouder SANDERS wijst er op, dat sinds Mei 193-1 een heele wijziging in de steunverleening is gekomen. Deze is opge dragen aan B. en W.bijgestaan door een commissie van advies. Deze commissie deed het voorstel om zekere groepen uit te scha kelen. De losse transportarbeiders zijn echter nog niet behandeld, B. en W. zuilen dat toetsen. De heer VAN STRALEN zegt, dat een raadsbesluit zonder opheffen blijft beslaan en daarvan is geen Spr al, O en ook is het niet teniot gedaan door het volgend besluit. Hij meent, dat het recht op uitschakelen van groepen dus niet bestaat. Hij komt daar ook toe steunend op het reglement voor de steunverleening. Daarom herhaalt hij zijn tweede vraag over niet tot uitvoering brengen dan na do eerste raadsvergadering. De WETHOUDER herhaalt, dat geen beslissing is gonomen. Natuurlijk zullen B. en W. nagaan, of het advies is overeenkom stig het reglement of verordening. Zoo ja, dan zullen B. en W. mogen uitvoeren. Zoo niet, dan zullen B. en W komen met wij zigingsvoorstellen. De lieer KNUTTEL wijst er op, dat de samenstelling der commissie dus wel dege lijk ditnt tot afbraak van sociale zaken. De interpellatie wordt gesloten. Rondvraag. Do heer KNUTTEL vraagt of met Pa- sclien het B. A. niet uit wil keeren den dag daarvoor in plaats van den dag daarna. Do VOORZITTER: U moet daarvoor bij het B. A. zij". De heeir v. ECK meent, dat aan den Rijnsburgerweg eerst de N.-O. zjjde zal wor den verbreed, dan de Z.-W. zijde, dus eerst de zijde, die nog de meeste veiligheid biedt. Willen B. en W. toezien op 't gevaar voor het verkeer, dat daarbij zal ontstaan? De heer v. HAMEL vraagt, of B. en W., nu Tuinstadwijk zoo uitgebreid wordt, niet willen probeoren, dat de Trammij., evenals naar den Hooge-Rijndrjk, ook daarheen eeD wagen laat loopen, b.v. om 't half uur. De heer ZUIDEMA merkt op, d3t door do Chr. Korfbalclub Pernix een stukje ter rein gevraagd is, dat echter ten slotte werd geweigerd. Zijn daartegen nu inderdaad zulke ernstige bezwaren? Wethouder MULDER zet de situatie uiteeD, waaruit blijkt, dat de heer Z. verkeerd is ingelicht Do heer COSTER deelt mede, dat on langs aan do Botermarkt een jongetje is verdronken. Toen bloek het zuurstofapparaat van den Eersten Hulpdienst leeg, zoodat eerst een ander moest worden gehaald. Wethouder MEIJNEN zal het onderzoeken. De heer BERGERS vraagt of niets is te deen aan het Zwarte Pad. De toestand is z. i. onhoudbaar. Wethouder MULDER zegt ,dat plannen voor verbetering in e® tamelijk ver ge vorderd stadium verkeeren. De heer HUURMAN vraagt, of B. en W. spoedig zullen komen met plannen voor verbreeding van het begin van den Rjjns- borgerweg. Wethouder MULDER zegt, dat de plana® al in eerste instantie in de Commissie van Flabricage geweest zijn. De hoer SYTSMA vraagt of niet kan wol den doorgegaan met het verbreed® van W trottoir in de Breeetraat. Le VOORZITTER: volgend jaar komt hit andere eind aan de beurt, doch Jn 't midd«É is bet vooreerst niet noodig. 't Zou schoonheid ook niet verhoogen. Hierna geheime zitting. RECLAME. DE STRIJD DER FIRMA C. 4. A. BRENN1NÏBEYBR TEGEN DURE HEERENK LEEDING. Van alle kanlen ontvangt de Firma C. en A. Brenninkmeyer bewijzen van waar. deering voor- en belangstelling in den door haar gevoerden strijd tegen dure Ileeren- kiceding. Wel een bewijs le meer, dat het publiek het op hoogen prijs- stelt, thans ook Heeren-, Jongens- en Kinderkleeding bij C. A. te kunnen koopen voor dezelfde lage prijzen, als waarvoor haar Damescon- fectie alom zoo'n groote vermaardheid ver worven heeR. Vooral, waar het hier niet alleen Heerenklecding, maar ook Jongens- en Kinderkleeding betreft, zullen de dame3 deze mededeeling- met bijzondere belang stelling vernomen hebben, daar. zij toch door haar jarenlange ondervinding in C. A. Dameszaken, het beste de beteekenis hier van kunnen beoordeelen. G165 (Builen verantwoordelijkheid der Redaclie)% Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet leruesegeven. Actualiteit cndei de tuinders. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u opneming van hefi volgende. Bij voorbaat hiervoor mijn dank. Het was ongetwijfeld zeer actief van u, dat u na de opening van de nieuwe veiling- loods aan de Houtmarkt een kijkje zijt we zen nemen bij de nieuwe bewoners van de oude loods aan de Boonimarkt. „Ons Be lang" had tegen de vergunning, die B. en W. verleend hadden aan 130 tuinders om aan de Houtmarkt te veilen, drie zwaar-; wichtige bezwaren, die mij door middel van uw geacht Blad, ter kennis kwamen. Tot -mijn spijt, Mijnheer de Redacteur, en zeker ook ten spijt van vele anderen, zijn het niets dan egoïstische motieven cn onjuistheden, waarmee de drie bezwaren worden gedocumenteerd. Met h o n hadden B. en W. moeten over leggen of 130 tuinders een andere plaats noodig hebben om te veilen, of niet. „Ona Belang" had dus verwacht, dat B. en W.j ten voordeele voor hen, 130 tuinders had den gedwongen onder voorwaarden te gaan' veilen, die zij nooit vrijwillig wenschen te accepteeren. Z ij stonden op het standpunt-, dat slechtg één groentenveiling zon mogen bestaan en wel die veiling, waarin ,,Ons Belang" haar voorwaarden, waaronder geveild moet wor den, vaststelt, maar M. de dat iemand vrijwillig op een dergelijk standpunt gaat staan, daar kan toch niemand, zelfs B. en' W. niet-, iets aan doen Z ij beweren schade te zullen ondervin den als anderen gaan doen wat zij zeiven twee jaar lang hebben gedaan, n.l. op een andere plaats geveild dan aan de Boom- markt. D e tuindersorganisatie, d.i. „Ons Be- lang", komt in de toekomst in moeilijkhe den, nu B. en W. niet wensdhen mee te werken, een Yereenig-ing van 130 tuinaerS onmogelijk te maken. Zij hadden verwacht, dat het uit gesloten zou zijn, dat 130 tuinders er gens anders zouden kunnen veilen dan bij ,,Ons Belang Waarop was die verwachting dan toch gebaseerd? De veilingloods was toch niet onder die voorwaarde van do gemeente ge* huurd? Wie moest dam voor dit uitsluiting- zorgen En ten slotte meent men, dat het heil voor de gemeente, het veilingwezen, dé tuinders persopnlijk en de borgen, geheel afhangt, van het bestaan van „Ons Belang,-,- zóó sterk zelfs, dat, als „Ons Belang" niet zal worde-n beschermd tegen de cancurren- ■tie van do nieuwe veiling, dan zal het veilingwezen, wat aanvankelijk bloeide, worden vernietigd, 't Kan zeker niot erger. Naar aanleiding van het tweede bezwaag van ,,Ons Belang" moet ik wijzen op een ernstige fout in hun redeneering. Zij doet het voorkomen alsof door het bestaan vati een tweede veiling de oude loods minder zal opbrengen dan nu. Dit ia absoluut on waar. Veronderstel, dat de 130 bedoeld© tuinders eens werkelijk door B. en W. koxü den worden gedwongen om aan de Booni markt te veilen, zoc-dat er over drie jam) slechts één inschrijver is. Zou die ééne g©- gadigde dan weer f 6250 per jaar voor de loods wensohen te geven? Niemand ia natuurlijk, die dat vermoedt. Wij zien dus, hoe B. en W. ook zullen handelen maakt niet uit, geheel volgens den wensch van „Ons Belang7 of niet in beide gevallen brengt de lood» over drie jaar minder op. De bewering als zouden B. en W, zich zeiven benadeelcn als zij de veiling aan de Houtmarkt zou bestendigen, ia dus on juist. Beleefd dankend voor genoten plaats- rtiimte. Hoogachtend, O. MANK, tuinder. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 LUIDEN Tttt

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6