No. 19960. ZATERDAG 4 APRIL Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws v?n heden. Amsterdamsche Anttiraciet-Maatschappij Heerensingal 34-35 Telf. 1523 Prima BRANDSTOF v^fade LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk (ageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en faterdags 50 Cts, bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57G55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 3.85, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Bit nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. K. Louwrier, om vergunning tot op richting van een brood-, koek- en banket bakkerij in het perceel Zuidsingel Nis 21 en 23. Sectie C. No. 1565; b. de N.V. „Acetylena". om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche be waarplaats voor 2000 Liter benzine op het perceel kadastraal bekend Sectie K. No. 3794 (oud No. 3758) aan de Hansenstraat; Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan bet publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente- ter visie ge legd zijn; alsmede dal op Zaterdag den 18den April e.k., des voormiddags te halfelf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N. C DE GIJSELAAR. Burgera. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 April 1925. British Physiological Society.' Zooals reeds is gemeld werd door prof. dr. W. Einlhoven het British Physiologisch Society uitgenoodigd hier hun vergadering te houden, waaraan door deze vereeniging gaarne werd voldaan. Ongeveer 50 leden zijn uvergekomen en worden bij een aantal ingezetenen, zooais bij den burgemeester, een aantal hoogleeraren en eenige indus- trieelen ais gast ontvangen. Hedenvoormiddag te tien uur had de eer ste hijeenkomsl plaat9 in hel Pharmaco- tharapeutiscii Ipstiluut van prof. Storm van Leeuwen, waar na onderlinge kennisma king demonstraties werden gehouden. Dr. Marx en dr. Bien demonstreerden ren door hen uitgewerkte methode, waarbij langs oplischen weg bij een diep gearcoleerd dier gelijktijdig do druk in het ruggemergs- kanrftl, do druk in de voorste oogkamer en de bloeddruk kan worden gedemonstreerd. In de tweede plaats werd een demonstra tie gegeven van aller giorle reacties. In het pharmaco-therapeulisch instituut zijn in de laatste jaren een serie onderzoe kingen verricht over z.g. overgevoeligheids- ziekten, d.w.z. zieklen veroorzaakt door stoffen, die voor normale menschen onscha delijk zijn. De gevoeligheid der patiënten voor deze stoffen kan o.a. worden aange toond door een kleine hoeveelheid van de slof, opgelost in water in de huid te spuiten of to brengen op een op de huid aangebracht krasje. Bij gevoelige personen ontslaat dan een witte verhevenheid. Hieromtrent hadden eenige demonstra- Les plaats, gevolgd door leger,demonstra tes van het principe der miasmo vrije stpr- fen. olgcns cpvalting. ;V van genoemd insti '.rut te IXedeii worden de meeste overge- voeligherdszickton veroorzaakt door de bo ven aangewezen klimaatsloffen, daarom zijn deze patiënten hun aanvallen onmid dellijk kwijt als zij op plaatsen komen waar deze stoffen ontbreken. Daardoor moet het mogelijk zijn deze patiënten in '.goede conditie te brengen ais men de mias me ran hun verwijdert houdt. Een en ander werd door deze heeren uit- -voerig gedemonstreerd Welke resultaten hiermede nog verkre gen kunnen worden en van hoe groolen omvang deze zulten zijn is niet te overzien, Daarover aldus werd medegedeeldzal men een beier overzicht kunnen krijgen in de kliniek van overgevoeligheidsziektc-n die te Leiden binnen enkele maanden speciaal voor dit doc-i zal worden geopend. Ma hel eindigen dezer demonstraties cn nadat het laboratorium door de aanwezigen was bezichtigd vertrok het gezcisohap naar oet Physiologisch Laboratorium van prof. Linthoven waarin ook weder een aantaJ 'cmonsl ratios werden gehouden geval gil door eenige wetenschappelijke mcdedcelra- gen. Hedennamiddag zullen de Xederlandsche Tketnemere van den bijeenkomst de Engel- sche gastei: een maaltijd aanbieden. Die ontwikkeling van Afrikaans en die vereenvoudiging van die Afrikaanse werkwoordelijke sisteem. Gisteravond had de Maatschappij der Ncderlaudsehc Letterkunde het genoegen voor haar te aien optreden de heer J. J. Smith B. A., hoogleeraar te Slelienbosch. Do belangstelling voor deze lezing was buitengewoon groot en de spreker werd uoor den voorzitter, prof. Van Ronkel, har- «ehjk welkom geh.eetem, Prof. Smith ving zijn voordracht over de ontwikkeling van liet Airikaanscli en de vereenvoudiging van hel Airikaanscli werk woordelijk slelsel mei uitvoerig het ont staan van het Airikaanscli le schetsen. Hoe wel hij erkent, dat Zuid-Afrika veel le dan ken iieeft aan de Nederlandschc taalgeleer den, kan hij hun oonclusie over liet ont slaan van het Zuid-Afrikaansch niet onder schrijven. Volgens spr. heetl 't Afrikaansch spontaan zich ontwikkeld uit het Nedcr- landsch van de 17de eeuw en meer spe ciaal uit de Hollandsche dialecten. De kolo- Disten in Zuid-Afrika waren afkomstig uit de provincies Noord- en Zuid-Holland De meeste uitdrukkingen zijn dan ook van Noord- en Zuid-Hollandschen oorsprong en het Afrikaansch is, volgens spr., een directe voortzetting van de destijds gesproken boe rentaal in de beide Hollanden. Omstreeks 1780 had zij reeds ongeveer den vorm van het tegenwoordige 'Afrikaansch. Een en an der werd door spr. met voorbeelden toege licht en waar hem dit nnodig scheen, voor zijn gehoor verdedigd. Hierna toonde spr. aan hoe het Afrikaan- sche werkwoord op heel regelmatige wijze, len gevolge van zekere phonetische wet ten en ktantendenzen zijns persoons en getalsuilgangen heeft verloren. Ook dit ge deelte zijner voordracht werd door spr. met voorbeelden geslaafd. Hij besloot met de modedceling dat de leuze in Zuid-Afrika i9 om Afrikaansch te lezen en te schrijven wat echler niet uit sluit dat ook het Nederiandseh in hot land veel gelezen wordt. De voordracht werd met aandacht ge volgd en de Voorzitter bracht den spr. har telijk dank voor zijn uiteenzetting. Phidias en de klassieke Kunst van de Vde eeuw. In liet Museum van Oudheden, alhier, hield gisteren prot Dragendorff, uit Frei burg, zjjn tweede lezing over dit onder werp. Aansluitend by wat h'y in zjjn eerste' lezing omtrent wat wy van de karakteristieke eigenschappen kunnen vaststellen, had ge zegd, toonde spr., dat wjj in de reiief- versicring van het Parthenon te Athene, het werk van dezen meester moeten herkennen. Phidias moet worden beschouwd als de kun stenaar, die de groote denkbeelden van Perikles, ter verfraaiing der stad Athene en ter verbetering van den Akropoiis, ten uitroer legde. Het Parthenon wordt een tem pel, zocals de Grieksclu were'd nooit had aanschouwd. Door den rijkdom van zijn beeld houwwerk overtreft hij alle Orieksche tem pels. Rondom het gebouw waren, boven de zuilen, 92 metopen met reliëffiguren, ook do beide gevels waren met ryk beeldhouw werk versierd, terwijl aan den binnenkant van het gebouw nog een fries van de fijnste uitvoering was aangebraofit. Dit alles is tusschen de jaren 432—1-18 vóór Chr, tot stand gekomen. Een groot gedeelte van deze beeldhouwwerken zjjn voor 003 bewaard gebleven. Het spreekt vanzelf, dat by de uitvoering veel verschillendo han den aan het werk zyn geweest. Dit kan men duidelyk bij do matopen waarnemen, immers, hier zijn duidelijk verschillende stij len te- herkennen. Ook hij de fries zijn dergelijke verschillen aan te toonen. Het geheel is echter een werk, dat door een on dezelfde kunstenaar is ontworpen: tiet is liet meest volmaakt werk van Grieksch beeldhouwwerk. Vol levendige frischhelu, ongelooflijk rijk aan pliantasie, geeft hei een ideaalbeeld van het Atheeusche volk in zijn boste periode. Het is als' het ware een verheerlijking van dit volk. Aan do gevels heeft de kunstenaar 'Athene afgebeeld en den strijd van Athene en Poseidon. Buiten gewoon mooi is in de beide gevelgroepen line do beweging van het centrum uiVs*raait cn naar de hoeken toe uitsterft. De groepen sluiten op natuurlijke wijze on zonder een onderbreking by elkaar aan. De manier, waarop de lichaamsvormen en de kleeding is weergegeven, overtreft alles wat Griek- sche kuEst tot nog toe had voortgebracht. Ook hier voelt men de eenheid der conceptie. Eén kunstenaarsbrein heeft de compositie uitgedacht. Dat hier alloer. aan Phidias ge dacht mag worden, toonde spr. aan, er op wijzend, dat de styt van dezen kunstenaar overal is terug te vinden. Zoowel aan de fries ais aan den gevel zien vvy de ont wikkeling. die PPhidias' kunst heeft door gemaakt. Hij is do ontwerper met geniaal talent, aan wieo wij de prachtigste marmar sculpturen, die uit de Oudheid tot ons komen, te danken hebben. De Evangelische Maatschappij en Rome. Gisteravond hield de Evangelische Maat schappij in de groote Stndszaal een zeer druk bezochte vergadering, waarin ais spre kers optraden dc heeren ds. II. G. v. Wijn gaarden en Joh. F. van Gemert, do eerste over „De ondergang van het Protestan tisme" en de tweede over: „Rome de baas in Nederland". Het eerst sprak ds. Van Wijngaarden, die aanving met op te merken, dat het gods dienstig leven in onzen tijd weder begint op te bloeien en er een steed3 sterkere behoefte aan religie beslaat. Maar ale men dan hoort dat het Protestantisme achteruit gaat, dan moet daarvan wel een gevolg zijn, dat het Roomsche geloof gaat groeien. En dit i9 werkelijk het gerat. Dat is niet alleen jam mer voor het Protestantisme zelf, maar zou, als het zoo bleef doorgaan, ook voor de menschheid een ramp zijn. De ondergang van het Protestantisme zou de ondergang zijn van het vrije denken en hel vrije gods dienstig leven. Spr. toonde dit van zijn Evangelisch standpunt nader aan met een korte uiteenzelting van het Protestantisme, zooals liet door Luther reeds gevoeld is en gepredikt. Maar zal het Protestantisme on dergaan? Als spr. deze voile zaal overziet, geheel geruid met belangstellenden, dan gelooft hij dit nog niet, al weet hij wel, dat Rome inderdaad veld wint. Daarom wil de Evangelische Maatschap pij front maken tegen Rome, niet alleen in ons land. maar in alle beschaafde landen. In Duiischland en in Engeland beslaat ook do Evangelische Maatschappij. En deze drie Vereenigingen hebben zich verecnigd om gezamenlijk en gemeenschappelijk voor het Protestantisme op te komen, het te verde digen en te bevestigen. Daartoe moet ook Leiden meewerken cn daarom drong spr. bij de aanwezigen er op aan zich aan te sluiten, opdat ook hier zooals in Haarlem en andere plaatsen een afdeeling der Maat schappij worde opgericht. Na eindelijk een collecte voor de Evan gelische Maatschappij te hebben aanbevo len, gaf hij liet woord aan den heer Van Gemert. die zou sproken over het onder werp: „Als Rome dc baas wordt in Ne derland". Deze spr. ging ecnigszins in bijzonder heden de Roomscho leer na, om te conclu- dceren. dat. wanneer Rome de baas wordt, het met onze godsdienstige vrijheid gedaan zal zijn. Het ultramontanisme is een we zenlijk gevaarEn daarom moet het op geestelijk, sociaal cn politiek gebied wor den bestreden Na kortelijk liet leerstuk van de onfeil baarheid van den Paus te hebben besproken en veroordeeld, besprak hij het Gezantschap van den Paus. waardoor Rome macht krijgt in de politiek van ons land, wat haar te ge makkelijker valt, nu wij een Regeering hebben, waarin de Katholieke Staatspartij een groolen invloed uitoefent. Rome weet zich aan ie passen aan den tijdgeest en zoo doet het zich thans democratisch voor. doch hot is in wezen niel democratisch Waar het geheel dc haas is, blijkt dit duidelijk. Voor at door den invloed van de kloosters tracht Rome ook hier de baas te worden. Hel heet. dat daar vroomheid gekweekt wordt, maar spr., die een tijdlang kloosterling is geweest en wel in het zoo strenge Trappistenklooster te Tilburg, durft zeggen, dat er nergens meer broc-dernijd heerscht als in deze in stellingen. Ons land lelt Ihans niet minder dan 1500 kloosters, met 2G000 klooslerlin- gen. Vooral na de in-werking-treding van de laatste schoolwelten neemt het aantal kloosters slecds meer toe en worden zij ge stadig rijker. En met hun groote kapitaal steunen zij Roomsche zaken. Groote manu facturenwinkels, meubelzaken, enz. krijgen bedrijfskapitaal voor t'én cn anderhalf pro cent en daardoor kunnen zij Protesianfsche zaken dood concurrceren. Dank zij de Roomsche macht in den Staat, hebben wij nu ook reeds een Roomsche Hoogescbool, waaraan de stad Nijmegen een subsidie verleent van f 100.000; helweik mede wordt opgebracht door de Protestanten. De Ziekenhuiskwestie le Veizen en te Alkmaar toont ook, lioo Rome op dit gebied wil trachten invloed op de zielen der men - sclien ie krijgen. Doordat hoe langer hoe meer de lioage staatsambten in Roomsche handen komen, wordt ook daardoor de macht van Rome ver sterkt. Men denke maar aan de censuur op tooneelslukkcn en iilms en het verbieden van vergaderingen door Roomsche burge meesters. Na nog tal van voorbeelden le hebben genoemd, waaruit bleek hoe Rome meer en meer troef wordt, waarbij hij vooral trachtte de lachers op zijn hand te krijgen vat hem nog al eens gelukte, al werd er tusschcndoor ook gefloten, besloot ook deze spreker met een krachtige opwekking zich aan tc sluiten hij de Evangelische Maatschappij. in de daarop volgende pauze gaven zich, naar men ons mededeelde, ruim 25 perso nen op, terwijl er een aantal geschriften der Maatschappij werden verkocht. Na de pauze verkreeg een der aanwezigen zekere Spanjaard, die zeide tot geen enkele Kerk of partij te behooren, het woord. Deze begreep niet, hoe men kon zeggen, dat de Roomschen vooruitgingen. Hij had gelezen dat in de laatste jaren de Roomschen met 6 pet. achteruit zijn gegaan. Tegelijk is ook het Protestantisme sterk achteruitge - gaan. Spr. begrijpt dit. De massa vertrouwt haar geestelijke leiders niet meer, omdat zij niets doen voor de economische en zedelijke belangen van liet volk. Verder constateerde hij, dal het niet al leen Roomsche burgemeesters zijn, die ver gaderingen verbieden. Ook de Christclijk- Historische Leidsche burgemeester doet het wel. Eindelijk vroeg hij hoe het toch komt, dat een deel der Protestanten in ons tand in ds politiek met de Roomschen samengaat? De heer Van Gemert beantwoordde den heer Spanjaard zeer uitvoerig en deeld» daarbij o.a. mee, dat in 1879 de R.-Kath. 85 86 pet. van de bevolking vormden. Sinda is dit percentage gedaald tot 1909. Toen ia het weer vooruitgegaan, doch heeft het cijfer van 1879 nog niet bereikt. Maar het Pro testantisme ging harder achteruit Vooral Is als oorzaak 1c beschouwen de mindere ge boorten. Door die oorzaak dreigt Noord-Hol land overwegend Roomseh te worden. Hoe wel ook prolcsteerend legen elke poging om hel vrije woord te belemmeren, deed hij on der applaus uitkomen, dat hij niet meer wenscht op tc treden voor de Dageraads - mannen, wier streven 'hij thans sterk ver oordeelt. Dat Leiden's burgemeester inder tijd zulk een vergadering verbood, kwam, omdat men zulk een schunnig strooibiljet had verspreid. Ook de coalitie wil hij niet verdedigen, al gelooft hij, dat een deel der Protestanten om iets te bereiken, wel niet anders kan. Hierna besloot hij met nogmaals een plei dooi te houden voor de Evangelische Maat schappij, waarna ds. Van Wijngaarden de vergadering, die tot het einde rustig bleef, sloot. Van de bestuurstafel werd ons medege deeld dat in Leiden een afdeetin6 zal wor den opgericht. In de godsdienstociening der Vrijzin nige Hervormden te dezer stede van Zondag 29 Maart j.l. heeft de voorganger, ds. A. van der Wissel, medegedeeld, dat hij mei 1 Oc tober a.s. zijn ontslag wenscht te nemen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der afdeeling dit ontslag verleend en is het voornemens in een weldra te houden leden vergadering liet voorstel te doen in de vaca ture van ds. Van der Wissel te voorzien door liet benoemen van' een Ned.-Horv. pre dikant als diens plaatsvervanger. De aideeling Leiden van do Provin ciale Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den heeft namens de kerkvoogdij der Ned.- Herv. Gemeente te Oegstgecst bericht ont vangen, dat in de kas dier afdeciing zal worden gestort een vierde deel van den hoofdelijken omslag dier leden van de NcJ.- Herv. Gemeente te Oegstgeest, dn Levens lid. zijn van de afdeeling bovengeno ml. Dit voorbeeld zal, zoo schrijd men ons, ongetwijfeld in de kringen der Vrijzinnige Hervormden een goeden indruk maken en wellicht orthodoxe kerkbesturen van andere Gemeenten aanleiding geven lot het ne men van soortgelijke, do billijkheid iD acht nemende, maatregelen Het Fonds tot vernieuwing van de Marekeric bedraagt thans 13086.56'. Den 14den April hoopt onze stadge noot W. J. Metselaar, hoofd-conducleur der Nederlandsche Spoorwegen, den dag lo lier- denken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als conducteur bij de H. IJ. S. M. Voor liet apothekers-assistenl-examen -waren gisteren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd is mèj. W. L. van Doorn, van Rotterdam. Op de l*aasch veetentoonstelling te Zaandam 13 voor overhoudera met oen eer- ston prijs bekroond, vijftien gulden, de heer W. J. Zwetsloot, alhier. De Commissie van Advies voor Sociale Zaken stelde in haar laatste verga dering een advies op omlrenl de loonen van een met Rijkssubsidie uit tc voeren Speelterrein aan den Hooge-Rijndijk hij- wijze van werkverschaffing. Besloten werd dio loonen voor te stellen op 35 cents per uur, 20 pel. in accoordwerk en f 1 kinder bijslag per kind tot een maximum van f3. Dit advies werd bij meerderheid van stem men vastgesteld. De hesturc-n der Ohr. Vereeniging voor den Handeldrijvendcn- cn Induslriëc'en Middenstand; R.-K. Middcnslandsvereeni- ging „De Hanze" en Vereeniging voor den Handoldrijvenden- en Industriëelen Midden stand voor Leiden om Omstreken, hebben volgend schrijven tot den middenstand ge richt Gezien de enorme uitbreiding, die den iaalsten tijd, het adverleeren in program ma's van verschillende Vereenigingen ge kregen heeft, meenen wij den Middenstand ernslig te moeten aanraden aan de ver schillende verzoeken dier Verecnicmgen gron gehoor meer te verlccnen. Wij geven dit in overweging, omdal. lo. het voor den Middenstand in deze tij den van malaise zoo hoog noodig is, dc grootst mogelijke zuinigheid te betrachten en 2o. bij nauwkeurige calculatie ir. de •meeste zaken ,zal blijken dat der gelijke- onkosten het onkostencijfer veo! te zwaar drukken. Bovendien heerscht de algemeono over tuiging, dat de uitkomsten dier adverten tiën niet alleen zeer twijfelachtig zijn, doch in verreweg de meeste gevallen het resul taat absoluut onevenredig is aan dc hooge kosten. Behooren in vrijwel alle gevallen de col porteurs en colporlrices dezer adverten tiën bot de categorie van menschen, waar aan d» Middenstander verplichtingen hoe", Iaat zulk» u niet weerhouden deze men schen er op le wijzen, dat de Middenstand reeds onder zeer zware lasten gebuk, gai. en dat het de plicht der verschillende Ver eenigingen, is, de kosten der programma s uit eigen midd-rien te dra-geil. binnenland. De opening van het Instituut Kern 14 Leiden. Bezoek aan Lelden van Engelsche physio* logen en pharmacologen. In Den Haag is het verdrag tusschen Ne derland en België tot herziening yan het verdrag van 1839 geteekend. Het initiatief voorstel inzake Zomertijd. De tweede Kamer heeft de „poenale sanc tie" Inzake den stemplicht gehandhaafd en de Pensioenwetswijziging aangenomen. De Minister van Arbeid heelt een over- werkvergunnlng verleend voor broodbakke rijen. Overleden is de hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft R. W. van der Veen. buitenland. Besprekingen tusschen Engeland l Frankrijk over de schulden. Nog altijd de Duitsche jiiesidentskeuze. Het optreden van een nieuwe minister van financiën ln Frankrijk. Uitbreiding der Japansche vloot. Reclame. G055 Deze week brengt „Rejo" een sen sationeel circusdrama, in 8 actén. De „Wil de Stier", een film, welke do voorgaande circusfilms verre overtreft Aangevangen wordt met het Journal, waarna volgt oen zeer komische 2-acber „De Donderbui", welke wend vertoond in plaats van de aan gegeven klucht „De Erfenisjagers", en zeker in slaat ia om het publiek te doen scha leretl van het lachen. Voor do pauze worden 3 acien verluond van de hoofdfilm om na de pauze te worden vervolgd. „De Wilde Stier", is een film welke ons brengt Ln liet circus Spannelly en ons daar het verschillende werk laait zien van acrobaten. O. a. treedt ook op dc schoonc danseres Henriëtte, die goed spel j laai zien, Ureus, de krachtmonsch en le vens haar beschermer worstelt mei den wilden slier waardoor hel publiek zeer wordt geboeid. Hel „Luxor-theater" geeft deke wêek een lilm met Tom Mix in de hoofdrol, wal dus een goed bezette zaal, speciaal van de la gere rangen betcekent. Doch zij, dieniet van rij- er. scliietpartijen houdr-n behoeven toch ditmaal ook niet weg le blijven, daar Tom Mix zioh in dezs rolprent een uit* sla-pje naar de groote wereld veroorlooft, wat tot vaak zeer komische lafreeltjes aan leiding geeft. In de laatste acte zien wij hem weer even in zijn element, wanneer hij ondanks intriges en samenzwering de groote wedrennen wint mat zijn her md paard Tony. Ilct bijprogramma is uitstekend; ais Iwcede hoofdfilm gaal na de pauze „Buck en Billy", oen heel go d gespeeld drama in 5 acten. Voorls Leo! aardig w - kuicuws cn twee vermakelijke kluchten !>e'. geheel begeleid door een goed strijkje. In 't „Casino" wordt aangevangen zoo als gewoonlijk met het Ifoilandscli nieuws, waarin vele aciueoie gein urlcnisscn voor komen. Daarna wordt er een speciale film ge draaid van dc begrafenis van den overle den Duilschen Rijkspresident Ebert. Inte ressant is bot te zien wat een volksmassa zich beweegt langs do stralen cn p-I- iccn waar de lijksiatic moe s't langs komen. Het is werkelijk dc moeite waard deze film te zien want een ong-kende pracht wordt op ve^t'ei^denc umBens me^ grafwaarts gevoerd .ba dyte Ghn -krijgen wij c-en paar komische nummers die liet heoi good doen. Na de pauze word aange vangen met de hoofdfilm „Het recht zege- viert of Spelen mei Harten**, een levens drama in 6 acten, welke is gemaakt naar een greep uit het dagelijksche leven bij zonder mooi gemonleerd i3. Vooral het spel van een zeer jeugd-ige artist, die een dc*r hoofdrollen vertolkt, trc-kt aller aandacht. Menis traan wordt dan ook hij het draaiea voor deze mooie film wegstop inkt.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1