No. "19959. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 April Tweede Blad. Anno 1925. i^JiFpE^MNSTREEK UIT DE OMSTREKEN. Alphen. Tot onderwijzer aan de Chr. ■choo! van de Martha-Stichting is benoemd je lieer B. J. de Korte le Velzen. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdag 2 April, de* iamiddags halfvier uur, ten gemeentehuize. Voorzitter is de burgemeester, dr. H. J. Lovink. Secretaris de beer K Salverda. Af wezig is de heer F. van Dijk De vergadering wordt door den Voorzitter tdt gebruikelijk met gebed geopend, waarna de notulen der vorige vergadering onveran derd worden goedgekeurd en vastgesteld. Verschillende missives van Ged. Staten zijn ingekomen, waarender enkele goedge keurde raadsbesluiten, een mededeeling, dat de bijdrage aan den Keuringsdienst Yan waren te Leiden die de gemeente over 1925 te betalen heeft f 1874,35 beloopcn, bene- yens de goedkeuring van de gemc?nte-be- grooting van 19*25 Verder doet de Voorzitter mededeeling van hel besluit van den Commissaris der Koningin, waarin hij den burgemeester ver lof geeft met ingang van 3 April zich 14 dagen builen de gemeente op le houden De heer Cocx had in een vorige vergade ring gevraagd wanneer met de bestrating .van de Dorpsstraat te Aarlanderveen zal worden begonuen. Hij zag dit werk gaarne bespoedigd. Het advies van den gemeente- architect, waarmede B. en W. ten volle in Stemmen, luidde, te wachten tot de hooi bouw achter den rug is. Het lag in zijn .voornemen met de werkzaamheden half Augustus te beginnen. Naar aanleiding van een gemaakte op merking door den heer Van^fc Riet terzake den slechten toestand van den Kerkvaart- scheweg te Aarlanderveen, deelde de gem - architect in zijn schrijven mede, dat voor Hoover de gemeente op onderhoud van dien Vrog was aangewezen, deze in uitstekenden toestand verkeerde. Ter voldoening aan de door de heeren Cocx en v. d. Neut geuite wcnschen tot betere verlichting van den omtrek van het fitofeion te Aarlanderveen en de Jongkindt- Coainckstraat, besloot do commissie voor publieke werken tot plaatsing van 1 lan taarn bij genoemd station en 2 lantaarns in do J.-C.-ctraat. Zulks zal tegen het najaar geschieden. De heer Van Dijk had als zija veronder stelling te kennen gegeven dat de afschrij vingen op de leidingen der waterleiding niet voldoende waren. Hieromtrent doelde de commissie van bijstand voor de water en Jicht be drijven mede dat de levensduur 'der leidingen gevoeglijk op 45 jaar kan gesteld worden, zoodat een afschrijving van I pCt. voldoende is. Ook heeft de onder vinding geleerd dat leidingen die 33 jaar gelegen hadden nog heel goed weer konden gebruikt worden en niet opgeruimd behoef den to worden Hetzelfde lid had bezwaren geopperd over de verbreeding van de waterleiding in do Hooft straat, als zou dit onnoodig zijn 'daar een gedeelte van die leiding nauwer is dan het andere gedeelte nu wordt. De heer v. Dijk ging van de veronderstelling uit dat de druk kwam vanaf de watertoren in heb dorp; dit is echter niet het geval; de buisleiding wordt gevoed vanaf dc Heul. Vandaar zijn opmerking. Besloten wordt B. en AA'. tc machtigen tot uitbreiding van dc waterleiding in den Shiideindscheweg en Ziendcweg. De voorzitter doet verder mededeeling omtrent de aanbesteding van de verbou wing der voormalige M. U. L. O.-school aan dc Raadhuisstraat. B. en W. stellen voor om voorloopig dit werk niet te laten uitvoer. n IIrmede gaat de raad ac- coord. Hel procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger ligt voor de leden ter vis'r De uitkceringcn ingevolge hel werkloo- lenbesluit 1917 hebben in de maand Fe bruari i I. f 425.78 bedragen. Onder de ingekomen stukken is een me dedeeling van den lieer V. Cl. de Haan, dTit hij zijn benoeming tot lid van de commis- pio van locziehl op het L. O. aanneemt. Het verslag van de 2de comm. lot wering yan schoolverzuim over 1924 ligl ter visie. Het reglement van orde van de nieuwe ïweminrichling wordt onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is een verzoek van J A. Krom hout om op zijn woning als dakbedekking .onbrandbaar riet le mogen bezigen. De voorzitler deelt dienaangaande mede, 'dat dit adres -onvoorwaardelijk afgewezen moet worden, daar de bouw:- en woning- yerordening zulks verbiedt Indien de raad -echter van oordeel is. dat onder bepaalde omstandigheden afwijkingen hierop kunnen .worden toegestaan, zullen "B. en W. zoo spoedig mogelijk met een voorstel tot wijzi ging komen. De heer Meijer wil deze ontheffing ver- leenen voor alleenstaande huizen, in welker gedachte zich ook de heer den Hertog uit spreekt. Aldus .wordt besloten. Aan de orde woidt gebracht het voorstel van B. en W., om vergunning te verleenen aan den heer P. J. Oosthoek voor den aan leg van straten. Zonder hoofd, stemming Wordt dit aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging yan het raadsbesluit d.d. 23 Oct. 1924, waar bij aan C. Fannevis Sr. vergunning tot ütraalaanleg werd verleend, wordt eveneens yonder hoofd, stemming goedgekeurd. Voorstel van E. en W. tot overname van gedeelten grond van de Martha-Stichting. De lieer Nooraen vindt de kosten veel te boog, doch daar er een oplossing gevonden moet worden, zal spr. voor het voorstel Stemmen. Verder informeert spr. of het cre- Ojet van IG200 voor straataanleg noodig is alleen voor de bestrating voor den pastorie- tuin der Martha-Stichting of het geheele te bestraten gedeelte. De Voorzitter antwoordt Jucrop bevestigend. Da Iimt Herngreen heeft in de laaisle be- Bioten zitfcmr van den raad zich reeds geuit als voorstander van het voorstel; doch de houding van het bestuur der Martha-Stich ting is spr. bitter tegengevallen. Het stand punt, dat de M.-S. inneemt, om toen inder tijd de voormalige gemeente Aarlanderveen haar een hak heeft gezet, nu bij deze ge legenheid weer revanche te nemen, is niet le roemen. Deze zaak slaat daar geheel builen. De beer Gèsman geeft toe, dat het wel wat hoog is, maar. hierbij vergeet de hoer (ferngreen, dat de M.-S. aan den anderen kant van de pastorie 744 vierk. M. grond heeft gegeven, die met de kosten van het dempen der 9loot de v.irk. M. kwam op f 4000. Spr. vindt hier geen onbillijkheid in. De heer v. d. Neut vindt het ongewenseht voor de gemeentekas om hierop in te gaan. Eerst duren grond koopen, dan er een bak opzetten en ten overvloede nog bestraten, dat alles le zamen komt hem veel le duur voor. Spr. is daarom legen het voorstel. De heer Meijer vereenigt zich niet met de meening van den heer v. d. Neut; zoo als de toestand daar nu is, kan deze niet bestendigd blijven De Voorzitler wil er, na al wat er over gesproken is, niets meer aan toevoegen De heer Herngreen: „Dus u is het met mij eens?!" De voorzitter bekent, dat het een moei lijke zaak is, doch wil zich van een uit spraak onthouden. Het gaat om het feit dat de toestand zoo niet kan blijven, en we moeten nu maar door den zuren appel heen bijten, anders komt men niet tot een oplossing. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en AV met 14—2 stemmen aange nomen. Voorstel van B. en AF. tot overname in eigendom van gedeelten openbaren weg van de v. Mandersloostraat, v. Boetselacrstra.il- en den Maehineweg wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij het opnieuw vaststellen der verorde ningen betreffende de levering van gas en electricitoit en het electricitoitstarief en tot wijziging van de verordening betreffende de -levering van water, maakt dc heer Noomen bezwaar op het heffen van 2 cent per lcub. meter, die de verbruiker beneden 75 kub. meter per 3 maanden niet verbruikt. Dc weduwen en andere, menschon, die zeer zui nig moeten leven, gevoelen het meest dezo bepaling. AVanneer de exploitatierekening der bedrijven dan niet loonend is, Btelt spr. voor den gasprijs te verhoogendan dragen ajle mensehen bet. De heer Koren raakt weer het zwakke punt aan van de verantwoordelijkheid der mimtgasverbruikers en stelt voor dit artikel zóó le doen lezen dat wanneer men kan aantoonen dat zonder opzet en bulten eigen 9chuld de meter is gelicht, de houder het ontbrekende geld niet behoeft bij te passen. De heer Den Ilertog vreest dat men dan voor oen ontzettend groot aantal problemen zal komen te staan. Ook de voorzitter vreest voor het resul taat. Met dergelijke gevallen moet men uiterst voorzichtig zijn. De lieer Meijer wil eveneens dit artikel ongewijzigd laten; in het andere geval wil spr. waardelooze penningen laten slaan, die dan bij de gasfabriek Ingewisseld kun nen worden. Na langdurige discussie trekt de heer Ko ren zijn voorstel in. De heer Noomen vraagt waarom zijn voorstel niet kan worden aangenomen; hel betreffende art. wordt toch nooit toegepast in' de practijk. Hierop antwoordt de lieer Ilerngreen. dat het slechts een middel is om misbruik te voorkomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van het Dag. Bestuur nu aange nomen. Hefc voorste! van B. en AV. tot verkoop van een perceel bouwgvond aan de bouw- vereen. „Volksbelang" q.q. benevens een voorstel van B. en AV. tot wijziging van de bouw- en woningverordening worden zon der hoofd. st. aangenomen. A oorstel van B. en AV. om een crediet te verleenen voor den aanleg van rioleering in de Raadhuisstraat. De heer Noomen is voorstander van het voorstel dooh dringt aan op'spoedigc uitvoering in verband met de plannen van de woningbouwvereni ging. Aangenomen. De heer Herngreen is tegen het voorstel van B. en W. om op het adres van het be stuur van liet Centraal Genootschap voor kinclerherstcllings- en vacantiekolonies, ge vestigd te Amsterdam, houdende verzoek om een gemeentelijke bijdrage voor don bouw en do inrichting van een nieuw ko- loïiiehuia, goedgunstig to beschikken cn een bedrag van f 50 uit de gemeentekas te geven. Vorig jaar heeft de raad besloten aan geen vereeniging meer bijdragen te ver leenen en daaraan wil spr. zich houden. "Wethouder Vlasman is voor toekenning. Kinderen van allerlei rang cn stand wórden er naar toegezonden en ook zullen er klein tjes uit deze gemeente a.s. zomer de va- cantie doorbrengen. Het gemeentebestuur moet in deze z.i. niet achterblijven. De heer Den Hertog is van dezelfde mee ning. Met 97 stemmen wordt het voorstel verworpen. Voor de heeren De Wolf. Meijer Koren, Afan Leeuwen, Den Hertog, Vlasman en Ranke. Aangebrachte wijzigingen in de gemeente- begrootingen dienst 1924 en 1925 worden door den secretaris voorgelezen en goed gekeurd. Benoeming van een adjunct-gemeenle- architect voorloopig voor den tijd van één jaar. De voordracht luidt als volgt: 1. In genieur J. D. J. Waardenburg te Noord - wolde; 2. P. Stempels te Delft en 3. B. J. K. Cramer te Rijswijk. Bij de eerste stemming staken de stemmen tusschen de heeren Waardenburg en Stempels. Bij herstem ming verkrijgt de heer Waardenburg 9 en de heer Stempels 7 9temmen. zoodat eerst genoemde werd aangesteld. Na de rondvraag, die niets bijzonders bood, sloot de voorzitter de vergadering, waarna de raad in geheime zitting overging. Alkemade. Woensdag diende voor den Raad van Sfcato afd. Geschillen Van Bestuur, de op heffing van de 0. L. school te Oade-AA ete- ring. Ging het ten vorigen male tegen het door den Raad van Alkemade ingeheid be roep in verband met de niet goedkeuring \?an het raadsbesluit d.d. 28 Juli 1921 door de Ged. Stateu. thans gingen de voor-ta aders voor het behoud van de openba-e lagere school te Oude-AAretering in böroep fiet besluit van. Ged. Staten, waarbij genoemd College goedkenring had verleend aan het raadsbesluit d.d. 22 April 1924 uit over weging, dat »og slechts 5 leerlingen, waar onder een niet-leerplicht:g, brj opheffing op die school zouden overblijven. Namens de voorstanders voor het behoud der school pleitte de heer AA", van Diesen, bestuurslid van Volksonderwijs, te Amsterdam, en na mens het gemeentebestuur de burgemeester en de gemeente-secretaris. De heer A^an Diesen besprak in hoofdzaak de verordening van 7 Maart 1923, waardoor het aantal kinderen voor openbaar ondeïwgs kunstmatig weid laaggehouden. De burgemeester en secretaris zeiden, dat doze verordening in het leven was geroepen in verband met den financieelen toestand der gemeente en den dtang, uitgaande van de regeering in die dagen, om de strikste zuinigheid in aoht te nemen. Nadat aan beide partijen voldoende gelegenheid was gegeven om him bezwaren naar voren te brengen, werd medegedeeld, dat de beslissing wel iater zou volgen. Bodegraven. Op 15 April a.s. zal het 5-jarig bestaan der voetbalver. „Bodegra ven" worden herdacht. Deze vereeniging, die aanvankelijk oenvoudig B. Y. V. heette, mag zich zeker thans onder de meest bloei ende vereenigingen schikken. Dit eerste lustrum zal eenigszins feestelijk worden ge vierd. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk: voorm. halflien ds. Pott; nam. zes uur, de heer Müller. Ger. Kerk: voorm. hailftien en nam. ze« uur, cand. Houtzagers, van Bilthoven. Got. Gem.: voorm. halflien en nam. zes uur, preeklezen. Boskoop. Bij de politie alhier is aangif. te gedaan door den heer van E. dat bij hem van zijn tuinveld is ontvreemd een partij van 250 Amphelopsis. Een onderzoek Ls reeds ingesteld. Gevonden voorwerpen: snoeimes met schede, een glacé handschoen. Inlichtingen zijn te bekomen op het po litie bureau. Aan den heer P. A. Colgn, burgemees ter te dezer plaatse is van 317 April verlof verleend voor een reis naar het buitenland. De heer E. Guldemond zal dien tijd als loco-burgemeester fungeeren. Kerkelijkbericht voor Zondag Salvatorie v.m. half tien en n.m. 6 uur da. Koolhaas van Utrecht. Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 uur cis. P. Glas. Geref. Kerk, v.m. 10 uur cn n.m. 0 uur da. Fernliout. NecL-Herv. (Geref.) Evangelisatie v.m. half tien en n.m. 6 uur ds. Hoeksema van Willige, Langerak. Hazerswoude. De gehouden verkooping van 45 schapen ten bate der R.K. Kerk in den Groenendijk heeft opgebracht f 24.88. Een kinderzangkoor, verbonden aan de openbare school op het Dorp- heeft haar. tweede uitvoering gegeven, die door tal van belangstellenden werd bijgewoond. Door de kinderen werden verschillende liederen van Worp, van Tetterode, Hulle- broek, van Herwaarden en andere gezongen die met groote aandacht werden beluisterd. In de pjruze werd do jeugd onthaald. Een collecte voor het aanschaffen van een projectielantaarn bracht op f 21.D414» De heer N. N. van Exter bedankte in een slotwoord allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Tijdens het verrichten van heuselijke bezigheden kwam de vrouw van den heer P. v. d. P. zoodanig te vallen, dat zij haar pols brak. ,-De vlugge post?" Op 14 Augustus '24 postte het dochtertje van J. N. te Halsteren een briefkaart, die in Maart 1925 bq haar ouders alhier is besteld geworden. Deze briefkaart is dus ruim 7 maanden onderweg geweest Leimuiden. Ged. Staten dezer provincie hebben onder Koninklijke goedkeuring de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente met f50 verhoogd. Loop der bevolking over de maand Maart: Geboorten 0, overleden 2, ingekomen personen 20, vertrokken personen 3. Rijnzaterwoude. De Raad dezer ge meente vergadert Maandag 6 April a.3. te 10 uur voormiddag. Zwammerdam. Door lusschenkomst van de Bodegravensche Bankvereeniging is de geldleening dezer gemeente groot f 70.000 waartoe in de laatst gehouden raadsverga dering was besloten geplaatst a 51/4 pCt tegen een koers van 99. Kerkelijk beriohi Remon- 8trantscli-Geref. Gem.Zondagmorgen, te tien uur, ds. Rappold. Haarlemmemeez. Dinsdagavond waren in „d« Landbouw" te Hoofddorp bijeenge komen da leden van d» vereeniging van de •choo! met den Bijbal aldaar en vele ge- noodigden, om van den heer H. Pos, aan wien ai» hooid van genoemd» school met ingang van 1 April 1925 eervol ontslag werd verleend, op waardige wijze afscheid te nemen. Evenals de huldigingsavond op Vrijdag 27 Maart in de Beurs, droeg ook dit samenzijn een feestelijk karakter. De heer De Graaf, Voorzitter van het Schoolbestuur, opende de bijeenkomst en sprak een hartelijk afscheidswoord tot den heer Pos, onder dankzegging voor de veie, belangrijke'diensten .gedurende zoo'n lange ieeka van jaren in het belang van het on derwijs bewezen. In aansluiting hiermede installeerde spreker den heer J. J. Denge- rink. die ais hoofd van de christelijke school de plaats van den heer Tos heeft in genomen. hem toewenschende dat hij ook tang van hel onderwijs moge werkzaam zijn. Ilierna werd het woord gevoerd door den burgemeester van deze gemeente, mr. A. Slob, die den heer Pos, mede namens hol gemeentebestuur, dank bracht voor allee wat door hem in het belang van het onder wijs ie gedaan, voorat ook in zijne betrek kingen als lid van de plaatselijke school commissie cn voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim. Pa-sloor Sorpnel sprak als voorzitler van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente met groote waardeering over de vele verdien sten van den heer Pos en de prettige samen werking cn vriendschappelijke omgang, die ook in de commissie den preltigen loon sleed» heelt bevorderd. Verder worden nog woorden van dank en waardeering gesproken door ds. Bax, als oud-voorzitlcr van het schoolbestuur-, door ds. Wielenga en de lieer P. Borst als vader van schoolgaande kinderen en door den heer T. H. van der Veen als collega. Namens het schoolbestuur werd den heer Pos als blijk van waardeering een enve loppe met inhoud overhandigd. Br heersclite een hoogst prettige geest en de feeslelijke samenkomst werd verder opgeluisterd door den zang van een koor van oud-leerlingen en en paar tableaux. Een plechtig oogenhlik was liet voor dc aanwezigen, toen het plotseling donker werd in de zaal, onder hot spelen van het orgel gezongen werden Iwee verzen van Psalm 13t en men bij het ophalen van het scherm te aanschouwen kreeg een levens groot portret van den heer Pos, dat onder hc-Ol zachle en goed gelrotfen belichting op liet ioonecl was geplaalst. Ilot waren inderdaad genotvolle uren, die bij al de aanwezigen ongetwijfeld een hoogst preltigen indruk zullen achterlaten. Naar wij vernemen is het lokaah'onds te Hootddorp, dat zich ten doel steil het be staande lokaal naast de Ned. tlcrv. Kerk aldaar le reslaureeren of een nieuw vcroe- nigingsgebouw te doen verrijzen, weer ein stapje nader gekomen tot bereiking van z'n doel. Na gehouden besprekingen, is men op h:t denkbeeld gekomen om voor verscliil- lende bijeenkomsten een jeugdkapel te bou wen en de stichting hiervan te combinecrcn met den noodzakelijk gebleken bouw van een nieuwe koslerswoning, omdat ook dit huis in bouwvalligen toestand verkeert en afdoende restauratie niet wel doenlijk rr.eer is. In hoeverre dit plan voor verwezenlijking vatbaar zal blijken le zijn, zal nog nader worden overwogen on in een der eerstvol gende vergaderingen van het kerkbestuur en het lokaalfonds worden beslist.. Bij de daartoe Donderdag in liet Pol derhuis te Hoofddorp gehouden verkiezing, weiden tot Hoofdingelanden van den Ilaar- Icmmermccrpolder herkozen de heeren P. Mantel en J. H. J. v. d. Mortel, terwijl In do plaals van den heer Q. Bos, die wegens gezondheidsredenen bedankte, als zoodanig word benoemd de heer A. Roodcnburg. HillcBom. Eenigc honderden menschon zijn de dupe geworden van een Aprilgrap. Een of andere komiekeling had een bul letin laten verspreiden, waarin stond, dat een ..Zwilsersche Marine"-kapel een tocht zou maken naar de bloemententoonstelling; vertrek ,,'e avonds 8 uur" vanaf de Brou werlaan. Verzocht word de vlag uit te ste ken. Gevlagd is er niet, maar wel waren eenige honderden samengeloopen om ach ter de kapel op te marcheeren. Ds. J. F. Rolh, te Almkerk, heelt be dankt voor het beroep nam de Ned. Herv. Kerk alhier. Katwijk aan Zee. Van de trawlvis scherij kwamen Donderdag te IJmuiden aan de markt de loggers KW 20 met f 161. KW 22 met f 550 en KW G2 met f 310 besom ming. De Olir. zangvereeniging „Hallelujah" alhier die j.1. Maandag haar 25-jarig jubilea vierde, zal, zoo als reeds bekend is, met Pasohen, een openbare Iee3tuilvoering ge ven. Deze wordt nog nader in dit blad be kend gemaakt. Alsdan zal o. m. ten gahoore gebracht worden een cantate of plechtig zangstuk, getiteld „Kalwijks Verleden" en gedicht door den heer J. K-loos te Noordwijk. In ver band met het specifiek plaatselijk karakter van dit stuk en het zilveren jubileum van „Hallelujah" zuilen wij hier in het kort iels van den inhoud zeggen. Het vangt aan, met God de eere te geven voor de. schepping van hemel en aarde en Zijne genade, die Nederland en inzonder heid Katwijk, uit het heidendom tot den Christus bracht. Dan wordt sprekende ingevoerd de -Cat- wijksche maagd Rijnmundia, welke onge veer 100 jaar voor Christus optreedt en in haar geest de Calten, Bato's voorgeslacht ziet. Vervolgens komt een klein priesterkoor (Druïden) naar voren, dat het eiland der Balavieren de Delta en Rijnsche landen op eischen. Vier en vijftig jaar voor Christus komt Rijnmudia weer op en spoort de Bataven tot den strijd tegen de Romeinen aan; man nen en vrouwen spreken het luide uit, dat ze bij Rome heul zochten en het koor ver meldt de kracht van de Catten en de sterkte van den Brittenburg. De Romeinsche veldheer Caligula, 11 ja ren na Christus in deze lage landen aan d» I zee vertoevende, worden door een klein ■koor voor een dwaas uitgekreten. In de de eeuw meld! een vrouwenkoor dat de Romeinen Holland's dreven ver.aten en Franken en Friezen zich in de wouden nes'e en en het volle koor brengt dan weer RECLAME. de juichkreet naar voren: dat het Rijnsche volk zich Cat-Balaafsoh bewuet blijft. Rijnmundia vertelt nu de komst van hel Ohristendom op Balaafschen grond en het koor vermeldt de eerste Ohrislon-zende- iir.gr, rn 511 hier vertoevende en wil in 700 de eersle zendeling was. Ook het verschijnen van de komeet van Hally, ongeveer in het jaar 800. benevens buitengewoon zware stormen dier dagen, worden door een koor van vrouwen uil go- beeld. Rijnmundia wekt op lot boete en berouw, vooral nu ook (in 800) de Rijn bij Kalwijk verzand is. Het koor legt er nog den klemtoon op. Een vrouwenkoor meldt het invoeren cener Vischraarkt in 13S8 en al was de Rijnmond verstopt, Calwijk's Zeedorp bleef. Rijnmundia vertell nu dal de Aposlel des Hoeren „Andreas" door de visschers aldus geëerd wordt, dat zijn naam verbonden werd aan de kerk als schutspatroon Dit was in de 11e eeuw, toen eerst nog 't Beeld van St Andreas in den muur van het kerk gebouw aanwezig was, doch welke herinne ring thans nog voorllécft in het blauw wit op het Katwijksche wapen. In 1567, zoo doen vrouwen en later man nen ons lioorcn, komt ook de Hervorming huisvesting vragon in Kalwijk dat in 1573 „overgaat". Dit bleef lot 1018 waarvan het koor den dank aan God hrengl. Nu doet een vrouwenkoor de verschil lende stormen en orkanen die op de Noor derpias resp. in 1570, 1012, 1G31, 1051 en 1825 loeiden. In 1G.IG, 1621, en 1055 de pcstilcnsliën en in 1832, 1910 en 1866 de vrceselijke cholcra-epidemieën. Ilct koor troost dan met de woorden, dat God alt en zijn kinderen kastijd. Nu komt Rijnmundia vertellen van de oprichting van „Hadletujah" in 1900. Ver volgens komen vrouwen cn mannen, vrou wen- en mannen-koren, enz., de levensloop van „Hallelujah" in de 36 jaar van haar bestaan vertellen om met een slotkoor den Ileere dank te brengen voor Zijne goeder- lierenheden. net is een knap sluk werk van den dich ter Kloos. Op 2o Baaschdag krijgen we nu te hooren wat de componist de heer P. de Rook ge schapen heeft en met vertrouwen op een avond vol kunstgenot zien we reeds rijk- halzend naar de voordracht van Halle lujah uil De tranlvisscher'J levert in de laatsle weken bjjzonder weinig op. De vangsten zijn- schraal en do besommingen 6eneden het middelmatige, waardoor de visscher, in plaals van een weekloon, slechts zooveel verdient als in menig ander bedrijf de arbeider in een uur verdient. Dat bjj de buitengewoon hooge exploitatie kosten hot den reeders ook niet naar den vleesche gaat, kan ieder begrepen, daar week op week valies geleden wordt. Als een bijzonderheid kannen we ver melden, dat Katwijk een vrouwelijke autcu! bezit als historieschrijfster. Mevr. EerdbeekKlaas.-on beeft een werk onderhanden, dat de geschiedenis van Kat wijk uitbeelden zal van af de vroegste eeuwen. Zeer zeker zal dit werk meer vol ledig zijn dan dat van Adriaan Part, die op dit gebiod zijn lauweren ook geoogst heeft. Alhoewel de prijzen der garnalen aan den afslag enorm hoog zijn. wordt en door de visschers geen hoogerc besomming ge maakt dan van f 10—f 25. Dus ook al geen reden tot roemen. Noordwijk. Bij liet alhier gevestigde correspondentschap voor arbeidsbemiddeling waren in de afgeloopen week als werkzoe kenden ingeschreven 37 personen, verdeeld als volgl: visschers 20, landarbeiders 10, losse arbeiders 5, broodbakker 1 en kleerma ker 1. Nu is in den tijd van hoogstens ten maand de melk reeds driemaal verlaagd, waardoor zij nu gebracht is op 15 cent per liter. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorlcerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart ingelegd IGG60.0I, terugbetaald f 5653.88. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het num mer 6009. Onbestelbare brief, in de 2e helft van Maart, waarvan de afzender onbekend is B. van der Velde, p. a. Perlier Oliefabrieken le Noordwijk Binnen. Kerkelbericht voor Zondag. Ncd. Ilerv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. \V. AV. v. Haallen. Noordwijkeihout. Donderdag had de openbare aanbesteding plaats door B en \V. dezer gemeente voor het maken van drie verschillende schooiingen van gewapend beton. De hoogste inschrijver was: J. Co- blenz te Schoten voor f 7958; de laagste wa» E. v. d. Berg te Voorhout voor f G999 De gunning is aangehouden. Zondag wordt alhier in beide parochie kerken feestelijk herdacht het oprichlings- feest der a/d. van den H.-K. Volkehond. hen plechtige .Mis met algemeene Communie zal plaals hebben. Gisternacht werd ingebroken in het bollenhuis van den heer Batfit. Alleen een rijwiel werd gestolen. Noordwijk aan Zee. Woensdagavond had de electrische tram, die te 10.37 naar Leiden vertrekt, een stagnatie van ruim een uur doordal de bovenleiding nabij de eerst» halte gebroken was. Nadat een andere wa gen uit Leiden was gearriveerd, konden de reizigers overstappen en de reis vervolgen,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5