No. 19959. VRIJDAG 3 APRIL Anno 1925 Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en faterdags 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Oirectie en Administraiie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 -f" portokosten. /0 18. -0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, lel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar- SCHELVISCH a f 0.12 —10.15—10.22—f 0.32, SCHOL a 10.12. JCHAR a 9 cent per pond en IJBOKKING. N'. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 3 April 1925. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Weihouders van Leiden, brengen ter algemecne kennis, dat met in gang van Woensdag 8 April e.k. eiken Woensdag, telkens des namiddags om 2 uur in het Elisabethshol aan de Oude Vest, gele genheid zal worden gegeven tot koslelooze Inenting en herinenting. N. C DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 April 1925. Uit die geskiedenis der Afrikaanse taal. Op uitnoodiging van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond en het Dielsch Studen tenverbond, afdeeling Leiden, lüeld prof. J. J. Smith, hoogleeraar aan de Universiteit te Stellenbosch (Z.-A.), in het klein audi torium der Academio gisteravond een voor dracht over 'bovenstaand onderwerp. Dr. J. W. Wicherink, secretaris van de eldecling Leiden van het Algemeen Nederl. Verbond, opende de niet druk bezochte ver gadering met een hartelijk woord van wel kom tot den spreker, die uit Zuid-Afrika is overgekomen, om hier te getuigen van een Grool-Nederiand. Hij twijfelde er niet aan ol allen hebben al gevoeld, dat zij iets sullen vernemen ran wat er in aller hart sluimer* Hij sprak den wensch art, dat de rede van den hoogleeraar er toe zal hij- dragen, dat het idealisme voor een Groot- Nederland ook in deze stad versterkt zal worden Hierna gaf hij het woord aan den spr., die met applaus werd ontvangen. Na den Voorzitter voor zijn vriendelijke introductie te hebben bedankt en te hebben opgemerkt, dat het reeds bij zijn aankomst ln Nederland bij hem vaststond Leiden, de stad der wetenschap, waaraan ook Zuid- Afrika veel le danken heelt, te zullen be zoeken, ving hij zijn met geestig vernuft gekruide voordracht aan, die met aandacht werd gevolgd en meermalen de aanwezigen deed lachen en waaraan wij het volgende outleenen: De volksplanting aan de Kaap de Goede Hoop dagleekenl van April 1652, toen onder den commandeur Jan van Riebcek aldaar ren verversehingspost voor de schepen van de Oost-Indische Compagnie gevestigd werd, die op de lange reis van 120 dagen naar het Oosten meestal veel sterfte aan boord hadden ten gevolge van ziekte en ongerie- ven van de toenmalige zeereis. Vijf jaar laler, in 1657, kwamen de eerste zelfstandige kolonisten aan; zij waren slechts negen in getal en kregen grond in bezit, dien zij vrij mochten bewerken. Lang zaam4 aan wies deze kolonie en omstreeks 1691 waren er een duizend permanente ko lonisten in Zuid-Afrika; het waren meeren- deels Nederlanders; voorts 150 Frar.sche Hugenoten. De taal, die de Nederlandsche kolonialen moebraahten, was natuurlijk niet de heden- daagsche standaard-taal van de Nederlan den, daar die taal toen nog in wording was, maar da kolonisten brachten hun streek talen moe. Vandaar dat er bijv. in het Afrikaansch enkele niet te miskennen Zeeuwsche eigenaardigheden voorkomen als ons in plaats van wij, hetgeen te verklaren is uit de aanwezigheid van Zeeuwsche vrou welijke kolonisten. Ook worden als oest in plaats van oogst, perd en kers in plaats van paard en kaars, perdeby in plaals van wesp, ticmie in plaals van thijm,- lier in plaats van tijger, olienhout in plaals van olijven- hout, stiobeuo! in plaats van stijgbeugel wij zen op invloed van de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden. Andere eigenaardigheden van het Afri kaansch vinden wij weer in de meer noor delijke streken van Holland terug. De Afri kaners spreker sk, s en f in plaats van sch, z en v. Talrijke eigenaardige woord vormen zooals swaweltjie in plaats van zwaluwtje ol woordbeteekenissen zooals die van olik en platjie, vinden wij in Amster dam en de omstreken terug, en in de Am- sterdamsche volkstaal, zooais wij die in Querido's „Jordaan" vinden, leeft ook nog de dubbele ontkenning, b.v.: „Jij kan nis em9 nie ofleise". Een tweede vraag van veel belang voor de geschiedenis van het Afrikaansch is: wanneer heelt het Afrikaansch ongeveer zijn modernen vorm aangenomen? Uit een studie van geschriften, opgesteld door Afrikaners en uit de taal van het reis- Tmhaal van W-kar (1775—17991 blijkt, dat het derde geslacht na 1690 reeds vrijwel Afrikaansch sprak. Het Afrikaansch heeft du3 in elk geval zijn modernen vorm aangenomen vóór 1795, j d w.z. vóór de komst van de Engelsche, zoo dat de Engelsche taal geen factor geweest is in de vereenvoudiging van het Neder- landsch in Zuid-Afrika. Een derde vraag van buitengewoon be lang voor de Afrikaansche taalvorsching is: waarom is het Nederlandsch in Zuid-Atrika zoo ver gaan afwijken van den moedervonn in Nederland? Elkeen, die iets van het Afrikaansch af weet, weel dal het geen woordgeslacht meer heeft, dat de verbuiging der adjectieven totaal anders is dan in hel Nederlandsch, I dat zijn werkwoorden vrijwel geen persoons- i en getalsuitgangen meer hebben en dat ze j ook een specialen vorm voor het imperfec- turn missen. Buitendien zijn eenige woord- vormen erg verkort geworden: wa in plaats van wagen, krij in plaals van krijgen, bo in plaats van boven en glo in plaats van gelooven. Verschillende taalgeleerden zijn van meening, dat het Afrikaansch een product is van taaibotsing; volgens hen is het Ne derlandsch der kolonisten in botsing geko men met een andere taal, welke die kolo nisten zijn gaan spreken: hetzij de taal der Hottentotten of der Maleisch-Porlugeesch sprekende slaven. Spr. deelt dit standpunt niet, doch wijst op verschillende andere invloeden: vooral, dat een taal in een conservatieve omgeving altijd veel gemakkelijker verandert dan in een gevestigde maatschappij, waar een goed toezicht op de taal gehouden wordt. In Zuid-Afrika waren de omstandigheden uiterst gunstig voor snelle taalveranderin gen, vandaar dat in het betrekkelijk korte tijdperk van ongeveer 100 jaar de Neder landsche taal zich tot het Afrikaansch ont wikkeld heeft. Dat Afrikaansch, gesproken met verba zende eenvormigheid over het geheele uit gestrekte gebied waar Afrikaners wonen, is nu ook de schrijftaal van Dietscli Zuid- Afrika geworden en er heert zich daarin een kleine, doch uiterst belangrijke letterkunde ontwikkeld, die nog altijd Dietsch in wezen is De Afrikaner i3 zich van die lioogere stamcenheid volkomen bewust. Een warm applaus beloonde den spreker voor zijn belangwekkende lezing. Een Instituut voor Indische archaeologie te Leiden. Morgen, 4 April, zal in het gebouw 's-Gra. venstein, daan-oor welwillend door het ge meentebestuur afgestaan, een instituut voor Indische archaeologie worden geopend, dat den naam zal dragen van den grooten ge leerde, die hier te lande in deze studiën is voorgegaan, prol. 4r. Kern, de eerste hoogleeraar in het Sanskrit aan de Leid3ohe Hocgeschool (18651903), die de Indo'ogi- szh" studiën ten onzent tot ougekenden bloei heeft gebracht, die niet al'een als Sanskrit- kenner een wereldvermaardheid verwierf, maar bovendien de grondlegger werd der Indonesische taalstudie en naast zijn on geëvenaarde talenkennis ook aandacht schonk aan de monumenten en baanbrekend werk heett verricht op het gebied der In dische epigrapliie. Het ..Instituut Kern" i wordt bedoeld als een volledig toegeruste installing ten dienste zoowel van Hoogc-r Onderwijs als van wetenschappelijk werk en haar werkzaamheden uitstrekkend over het geheele Indische cultuurgebied: Vóór- Indië, Achter-indië en Indonesië. Ook aan de terreinen van nauw verwante bescha ving (Perzië, Turkestan, Tibet, China en Japan) zal voor zoover als de middelen dit zullen veroorloven, aandacht worden ge schonken. Reeds dadelijk beschikt het In stituut over een met onbelangrijk materiaal, speciaal op het goLied der oudheidkunde van Java en Vóór-Indië, hetwelk, al naar mate de geldmiddelen het veroorloven, stel selmatig zal kunnen worden aangevuld en uitgebreid. Het is daarbij een gelukkige om standigheid, dat de met deze onderneming het nauwst betrokken hoogleerarcn persoon lijke relaties hebben tot den oudheidkundi gen dienst ran Nederlandsch-Indië, de Ar chaeological Survey of India en de Ecole frangaise d'ExtTÓme-Orienl. Wal de financieele zijde van het Instituut betreft, kan worden vermeld dat het Leidsels Universiteilsfonds voor eer. jaar een sub sidie van 1 1000 verleend. Van de Vereeniging tot Stichting en In standhouding van dit Instituut, waartoe zoo wel lichamen als particulieren kunnen loe treden, beslaat het bestuur uit de heereu prof. dr. J. Ph. Vogel, voorz.-. prof. dr. N. J. Krom, or.der-voorz.prof. dr. J. P. 0 de Jossetin de Jong, seer., prof. dr. A. W. Bij- vanck, penn.; mr. H. Kramers, R. N. Poer- batjaraba, prof. dr. M. W. Visser De voorzitter zal! morgen het Instituut met een rede openen. Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heer". Gisteravond hield bovenstaande Vereeni ging, onderaideeling der Christelijke Wijk - vereeniging „Lcvendaal", in de groote zaal van „De Graanbeurs" een openbare uitvoe ring, die in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. Deze Vereeniging heeft zich in de 49 jaren, die zij nirreeds bestaat, een goeden naam verworven en heeft dien ook gisteravond weer volkomen gehandhaafd. De voorzitter der Wïjkvereeniging, ds M J. Punselie, verklaarde dan ook in zijn ope ningswoord, dat het hem een groot genoegen was dezen avond te openen, daar door der gelijke uitvoeringen het werk der Vereeni - ging meer naar buiten treedt en dit de Ver eeniging slechts ten goede kan komen. Spr. heette voorts alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de dames en heeren solisten, en ging vervolgens voor in gebed, liet eerst was aan het woord de muziekver- ecniging „Per Aspera ad Adslra", die haar welwillende medewerking verleende, en dit op de haar eigen goede wijze onder leiding van den heer J. Noordanus Sr. deed. „Zingt den Heer" gaf daarna blijk van haar kunnen door op zeer verdienstelijke wijze een ze3tal liederen il capella te zingen. Vooral onder de sopranen schuilen zeer zeker eenige goede krachten; over het alge meen werd er uistekend gezongen, doch het culminatiepunt vonden wij het lieflijke „Lentelied", dat voortreffelijk werd weerge geven. Een kleine opmerking willen wij evenwel niet achterwege laten, daar misschien de kwaal zoodoende gemakkelijk t« verhel- pon is. Meermalen kwam het voor, dat wij bij da einduitspraak van het woord „nacht", in plaats van één t er wel tien hoorden. Zoo iets is absoluut niet noodig cn kan heel ge makkelijk voorkomen worden door een klein beetje meer aandacht te schenken aan den dirigent. Doch deze kleine tekortkoming doel niets af aan het welslagen van den avond. Door verschillende omstandigheden was het orkest in slaat alleen voor het koor Psalm 103 te begeleiden en kwam een kleine wijziging n het programma. In stede van de aria uit „Titus" zong de soliste, raej. Diete Blooker, uit Haarlem, een vijftal liederen. Wij gelooven, dat wel niemand dezen ruil zal hebben betreurd. Mej. Blooker heeft een heel goede alt-slem en daarbij een uiterst sobere voordracht, die niettemin prettig aan doet. Bijzonder goed was hiervan Schuberts „Der Neugierige", waarvoor mej. Blooker dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen had. Een daraeslid der Vereeniging bood haar bloemen aan. Van de nummers na de pauze noemen wij in de eerste plaats Psalm 103 voor bas, so praan, alt en koor, het geheel met orkestbe geleiding. De dirigent, de heer C. van der Keur Jr., heeft werkelijk alle eer van dit werk; het was af. Na nog eenige liederen, waarin me vrouw Maks—Verschuur, uit Aardenhout, op sublieme wijze de sopraan-partij vertolkte en het koor nogmaals zijn beste beentje had voorgezet, was het vocale gedeelte afgeloo- pen en liet „Per Aspera ad Astra" zich nog hooren in een tweetal werken, waarvan één gecomponeerd door den dirigent. Een lang durig applaus beloonde het orkest voor zijn kranig spel. Aan het einde van den avond dankte ds. Punselie alle medewerkenden voor hun goede prestaties, daar aan toevoegende, dat hij tot zijn bijzonder groot genoegen gecon stateerd had,' dat „Zingt den Heer" nog geenszins aan verval van krachten of ouder domszwakte lijdt. Hierna ging hij voor in dankgebed en kwam het einde van dezen kunelvollen avond. Veieeniging van oud-leerlingen der 1 Rijks-Tninbonw-Wintercnrsueeen. BoVengenoemde Vereeniging hield gister avond in het café-restaurant H. Breyer, hoek Langebrug-Diefsteeg, haar tweede jaarvergadering, die een eenigszins feeste lijk karakter droeg. Het mandoline-gezel schapje, onder leiding van den heer B. Trap verleende hierbij zijn belanglooze medewer king. Nadat een paar nummers verdienstelijk len gehoore waren gebracht, opende de voorzitter, de heer A. Galjaard, dezen feest avond met eenige welgekozen woorden tot de talrijke aanwezigen. Jammer, dat dit ge paard moest gaan met het treurige bericht, dat een der verdienstelijke medebestuurders en daarbij een der beste medewerkende le den, n.I. de heer C. van Zeyst, chef van de gemeente-plantsoenen te Katwijk, een zeer droevig ongeluk was overkomen. In het bf- zonder richtte spreker zich lot de besturen van de Kon. Ncd. Mij. voor Tuinb. en Plant kunde en de Leidsche Tuiniers- en Bloe misten-Ver. „Door Eendracht Verbonden", dankte deze voor hun belangstelling en. medewerking; het mandoüne-gezelechap en de ziel der Vereeniging, de secretaris de heer J. H. Smit, moesten eveneens de -revue passeeren, waarna vooral een hartelijk woord gesproken werd tot de commissie ter beoordeeling van de door de Vereeniging uitgeschreven prijsvragen. Deze commissie bestond uit de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en J. Mater, terwijl laatstge noemde, voor het vele, belanglooze werk, steeds voor de Vereeniging gedaan, nog eenige hartelijke woorden in ontvangst had te nemen. Na deze openingsrede, welke eindigde met den welgemeenden wensch op een spoedig herstel van den heer C. van Zeijst, bracht de heer J. H. Smit een zeer zaakrijk jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Ver eeniging steeds in bloot blijft toenemen. In het algeloopen Vereenigingsjaar te het aan tal leden en donateurs sterk toegenomen, acht excursies werden naar verschillende deoten van ona tand gehouden, de vergade ringen waren zeer leerrijk gemaakt door hel houden van voordrachten en het beant woorden van vragen op Tuinbouwgebied, Na dit keurig uitgebrachte verslag, wer den bij monde van den heer E. Th. Witte de door de deelnemers aan de prijsvragen behaalde bekroningen uitgereikt. Dit ge schiedde op een wijze, zooals men het van den heer Witte gewoon is, die hem ken nen als voorzitter van de afd. Leiden der Kon. Ned. Mija van Tuinb en Plantkunde, welen uit ervaring, dat hij bij het uitreiken der diploma's voor iederen leerling een apart woord heelt. Het was de commissie gebleken, dat bij de 22 ingekomen antwoor den uitmuntend werk was, en daarom wees de heer Witte vooral op het feit, dat de prijswinners nu niet moesten denken klaar te zijn. als zij theoretisch een prijsvraag weten te beantwoorden, want dat de prak tijk toch altijd de hoogste sport ran de lad der is. Spreker wenschte het bestuur van harte geluk met het behaalde prijsvragen succes, waaruit hem gebleken was, dat er geest en leven in de Vereeniging heerscht. De heeren J. H. Smit, C. van Zcyst en W. Wittenaar behaalden resp. een lsteri prijs met lof, lslcn prijs en 2den prijs, betref fende het onderwerp: „De snoei en het verdere onderhoud van bloem cn bladhees ters"; de heeren W. Wittenaar en W. Zoe temelk resp. een #2den en 3dcn prij3 voor de vraag: „Het aanleggen en onderhouden van een gazon" betreffende; de heeren A. Lagendijk en.W. Wittenaar resp. een lsten en 2den prijs voor een „teekening en be- planlingsplan van een hoordbed"; de hee ren J. H. Sfait en J. Kriest Jr. resp. een lslen en 2den prijs voor „De volledige Dahtiacultuur"; de heer J. Kriest Jr. een lslen prijs voor „De volledige Chrysanthe mum-cultuur", en een 2den prijs voor de vraag betredende het „vervroegen van bot en knolgewassen"; de heer J. Jongbloed wist een 2den prijs te verwerven voor „De cul tuur en het vervroegen van witlof", als mede een 2den prijs voor de „Cultuur van vroege bloemkool". De heer J. v. d. IJerg verkreeg drie zeer eervolle vermeldingen, als niet-lid der Vereeniging kon deze voor geen prijs in aanmerking komen; .de ant woorden jaren van dien aard, dat de com missie ze niet onvermeld mocht laten; zij betroden de cultuur van witlof, de cultuur van vroege bloemkool en de wissel- en tus- schenlcelt. Na de pauze hield de heer J. H. Smit een goed in elkander gezet praatje over „Aller lei in den tuinbouw", toegelicht met tal van door hemzelf vervaardigde lichtbeelden uit den Hortus en de omgeving. Vol aandacht werden ón spreker én de duidelijke licht beelden door de aanwezigen gevolgd. Een luid applaus van de toehoorders, en een welverdiend complimentje van den voorzit ter bewezen, dat de heer Smit de vergade ring wist te Boeien. Een hierna gehouden tombola zonder nieten heeft nog menigeen doen schateren van lachen. Als meu feest viert, staat ook de tijd niet stil, en zoo was het zonder welen spoedig na middernacht, toen de voorzitter allen dankte voor de prettige en aangename wijze van medewerken en leestvierén. Zoo heeft dan deze zeer nuttige Vereeni ging haar nuttige winteravond-vergaderin gen op zeer waardige wijze met een gezel lige jaarvergadering besloten. Ten slotte: Jonge tuinbouwers, de winterslaap is voor u ten einde, de slak is uit haar huisje ge kropen om haar vernieling te beginnen, m. a. w. werkt om hel peil van uw mooi beroep te helpen verhoogen. en werkt voor al ook voor uw Vereeniging; er zijn hiér in Leidpn nog henderden oud-leerlingen. Zij möélen lid uwer Vereeniging worden. Opening van het Veilingegebonw aan de Houtmarkt. De oude Tuindcrspatïoonsverceniging, die de Veilingloods aan de Boommarkt heeft moeien ruimen voor de jongere, doch kapi taalkrachtiger vereeniging „Ons Belang" en daarna een korten tijd van hel toonèe! verdween, zoodat de leden in los verband tot elkander stonden, is herleefd onder den nieuwen naam van „De Vereeniging Lcid- »che Groentenveiling van Tuinders-Patroons voor Leiden en Omslrcken". Zij heelt in eens weder een toeken van nieuw en opge wekt leven gegeven en dreigt voor „Ons Be lang" een geduohte tegenstander en con currente te zullen worden. Als bij verrassing is aan de Houtmarkt een eenvoudige, doch doelmatige veilings- loods verrezen. Bekend was wel, dat hel bestuur der herhoren Vereeniging aan het College van B. en W. een verzoek had ge richt daar oen loods te mogen plaatsen. Zonder echter dat men wist of er al dan niet vergunning was verleend, werd Maan dag met den bouw dezer loods begonnen en binnen vijf dagen was het gebouw kant en klaar, zoodat de loods hedenmiddag reeds kon geopend worden. In afwachting van een definitieve ver gunning, hebben B. en W. voorloopig toe stemming gegeven en het bestuur der Ver eeniging, bestaande uit de heeren A. J. de Graaf, voorz.; J. Laman, 9ecrt.; ff. Sloot weg, vice-voorzitter; P. Kolderman, pen ningmeester, en A. van Winkel, commissa ris, vond in de aannemers J. P. Straathof •n H. de Marie de personen, die er raad op wisten de loods, die een oppervlakte beslaat van circa 100 M2. to plaatsen en voer het vePeo gereedheid te maken Zij efeat BINNENLAND. De zomertijd zal waarschijnlijk eersl 6 Juni n.s. beginnen. Voorloopig Verslag van de Tweede Karnat over de wetsontwerpen tol wijziging van Pensioenwetten. Bescherming van den tninbenw en hel bloembollenbedrijf in Engeland- BUITENLAND. Braun is gekozen tot Pruisisch premiei na bedanken van tlr. Hopker Aschoil. Marx wordt de candidaat der coalitie van Weimar voor het Duitsche presidentschap. Engeland en de 26 pCL op den Dnitschen invoer. In België treedt Zondag hel kabinet- Thennis al. Clementel en Herriot in den Franschen Senaat. Clementel treedt ol. De hervorming van het Engelsche Hoo- geihnis. ruim en frisch aan den waterkant en is ge maakt voor 126 tuinders, doch kan ook aan 150 een goode plaals geven. Geleerd door de ervaring, is een en ander zeer gerieflijk in gericht. Dit geldt vooral ook van het geheel naar de nieuwste methode ingericht elec- Irisoh mijntoestel, een speciale vinding van de firma Van den Hoorn en Wouda, te Utrecht, dat hoven de bestaande toestellen van dien aard vóór heeft, dat bij eenige sto ring in het mechaniek het mijnen kan blij ven doorgaan. Binnen den tijd van vijf dagen is ook dit toestel geleverd en gesteld kunnon worden, een prestatie van beteekenis zooals ons werd vertekerd. In tegenwoprd'ghoid van het bestuur, de leden en genoodigden o. ra. waren van de autoriteiten uitgenoodigd de leden van den Gemeenteraad, de heeren Groeneveld, Wilbrink en Wilmer, die in den Gemeente raad het openlijk voor deze combinatie op namen, benevens de directeur van den Markt- en Havendienst de lieer Mennes, van wien zij altijd de meeste welwillend heid ondervonden, werd de nieuwe inrich ting, die gisleren en vandaag al veel be kijks had, met een toespraak van den heer De Graaf geopend, waarin hij de geschiede nis, die hieraan voorat ging o. m. uiteen zette, waarop wij nader terugkomen. Wij hebben, in verband me! deze ope ning, ons ook tot het bestuur van de ver eeniging „On3 Belang" gewend, dat zeer onaangenaam verrast werd door het feil, dat B. en W. zonder ecnig overleg mei hen deze vergunning verleenden. Hun bezwaren kwamen op het volgende neer. Zij veroordeelen de oprichting. lo. Omdat de Leidsche Groenlenveiling „Ons Belang", loen een publieke inschrij ving plaats had, zich op het standpunt heeft gesteld, dat slechts één groentenveiling zon bestaan en daarom voor een prijs is inge schreven, die veel hooger was dan de vo rige jaren. Zij mocht verwachten, dat voor- ai, daar door haar voldoende is ter kennie gebracht, dat alle luindera zonder eenige verplichting om als lid der organisatie loe le treden in de gelegenheid werden gesteld hun tuinbouwproducten tegen dezelfde voorwaarden te veilen als de ledenhier van een algemeen gebruik zou worden ge maakt en zij daarom in staat zou zijn den hoogen huurprijs le betalen, doch nu een groep tuinders e-n andere- plaats tot veilen is aangewezen en zij zelfs in de gelegenheid wordt gesleld een veilingloods le bouwen, zij hiervan veel schade ondervindt. 2o. Omdat met het oog op hol feil, dat door een toestemming van gemeentewege een loods voor eigen rekening te bouwen aan de Houtmarkt de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat over drie jaar, wanneer de huurtijd van de gemeentelijke veilingloods aan de Boommarkt verstreken is, deze niet meer, of althans voor veel lager prijs zal moeien worder. verhuurd, daar bij even tueele bestendiging van hel veilingwezen aan de Houtmarkt de groentenveiling niet meer aan de Boommarkt zou kunnen wor den voorlgozet, waardoor dus de gemeente zo If ook veel schade zou lijden, daar haar eigen gebouw dan waardeloos zou worden. 3o. Omdat door dezen gang van zaken de tuindrrsaryaaisaëa in de foekoms. in groote moeilijkheden zal kunnen komen, daar de vereeniging „Ons Belang" op het stand punt stond, dat zij, wanneer haar de vei lingloods werd toegewezen en hierdoor uit gesloten was, dat op andere wijze kon wor den geveild en dus alle tuinders weer aan 4e Boomrr.a'kt zoudco t»fer veilen, door

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1