GEMEENTEZAKEN. Bruine schoenen? Benoemingen. Het bestuur der Vereeniging „De Am bachtsschool" deelt mede, dat in de 1.1. ge houden alg. ledenvergadering der vereeni ging, ter voorziening in de vacature van het bestuur door liet periodiek aftreden van den heer L. v. d. Laan, die niet herkiesbaar was, de volgende voordracht is opgemaakt: No. 1. Ph. Rosdorff; no. 2. P. M. J. v. Oerle. Tegen inwilliging van de verzoeken van de hceren H. P. Veldhuyzen, H. W. Blote, J. A. Schreuder en dr. W. Th. M. Weebers om hen in hun betrekking van schoolarts voor een jaar te bestendigen bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Kasgeldleeningsn. B. en W. deel en den Raad mede, dat het hun wenschelijk voorkomt ook gedurende het 2e kwartaal 1925 tot opneming van kas gelden te kunnen overgaan. Op het oogenblik bedraagt de aan kas geld opgenomen som f600 000, in welk be drag is begrepen de krachtens besluit van 16 Juni 1924 bij de Koninklijke Nederland- sche Grofsmederij gesloten kasgeldleening van f200.000 Van bet opgenomen kasgeld moet op 1 Juni a s. een bedrag van f400.000 worden afgelost, terwijl dc aflossing vaiTde bij de Grofsmederij gesloten kasgeldleening eerst op 2 Januari 1927 behoeft plaats te hebben. Met het oog op de gedurende het 2e kwar taal 1925 aan de gemeentekas te stellen eischen voor de betaling van aannemdngs- termijncn van buitengewone werken en van andere groole uitgaven, is het niet waarschijnlijk ,dat de hierboven genoemde som van f400.000 uit de gewone middelen zal kunnen worden afgelost. Voor de aflos sing van dat bedrag zal derhalve vermoe delijk eone nieuwe kasgeldleening moeten worden aangegaan. Bovendien komt het B. en W. voor, dat hun College cenigc ruimte behoude, om, zoo noodig, in nieuwe kasbehoeflen le kunnen voorzien. In verband hiermede zouden zij dan ook het maximaal bedrag, dat in het 2e kwar taal 1925, de kasschuld zal mogen beloopen, bepaald wenschen te zien op f 1.000.000 (oveT het le kwartaal bedroeg het maximaal bedrag f 1.500.000). Verkoop van grond aan de Kon. Ned. Grofsmederij. De Koninklijke Nederlandsche Grofsme derij heeft B. en W .bericht, dat haar be drijf groole moeilijkheden ondervindt ten gevolge van de zeer onregelmatige oeverlijn van haar terrein langs den Zijlsingel. Zoo kunnen de vaartuigen, die moeten worden gelost of geladen, niet voldoende onder het bereik van de hijschkraan komen, terwijl ook het monteeren van baggermateriaal wordt bemoeilijkt. In verband hiermede wenscht de maatschappij van de gemeente te koopen een strook water groot pl.m. 105 M2. langs haar loswal in den Zijlsingel; zij i9 bereid een prijs van f 5 per M2. le beta len. Tegen den verkoop bestaat noch bij de Commissie van Fabricage noch bij het Col lege beswaar. De belangen van de scheep vaart toch zullen door het aanplempen van het te verkoopen gedeelte water niet wor den geschaad, aangezien ook na aanplem ping ter plaatse een breedte van 25.50 M. beschikbaar blijft, terwijl dc minimum- breedte elders 25 M. bedraagt. Echter dient le worden gewaakt legen beschadiging van den oever aan de overzijde van het water tengevolge van het veelvuldiger gebruik van de Singelgracht door motorvaartuigen ten dienste van de fabriek na de aanplem ping. Onder de voorwaarden van verkoop is daarom een voorwaarde in zake de o ver- bescherming aan de overzijde van het wa ter opgenomen. Verkoop van een stuk open terrein aan da Jan van Houtkade. Van den heer C. Monlanus bereikte B. en iW. een verzoek om van de gemeente le mo gen koopen het stuk open terrein, dat na de afbraak van het hoekhuis Jan van Hout kadeKorevaarslraat is vrij gekomen en nog geen definitieve bestemming heeft ver kregen. Bedoeld stukje grond, kadastraal bekend Sectie E no. 1214 ged. is groot pl.m .57 M2. Aangezien het weinig zin heeft om dit stukje grond onbebouwd te laten, bestond bij de Commissie van Fabricage en bij B. en W. tegen inwilliging van het verzoek van den heer Montanus geen bezwaar, mits deze bereid bleek een koopprijs van f 1400 te betalen en dc verkoop slechts geschiedde onder eenige voorwaarden, welke een be hoorlijke bebouwing, met name wat het uiterlijk der gevels betreft, zouden waar borgen .Met genoemde koopsom kon ver zoeker zich vcreenigen, terwijl legen dc ge stelde voorwaarden geen bezwaar werd ge maakt. Overeenkomst met de Zwemvereeniging „De Zijl". In dc vergadering van 14 Juli 1924 werd besloten het beheer van dc grondwateTzwem- inrichting aan do Zijl gedurende het jaar 1924 op le dragen aan de zwemvereeniging „De Zijl". Inlusschen werd die exploitatie in verband met den korten lijd, dien de nieuwe inrichting gedurende 1924 geopend zou zijn, als een voorloopigc toestand be schouwd, dienende om met de wijze van beheer en behandeling van deze zwem plaats volledig bekend te worden. Derhalve werd het wenschelijk geacht nog geen de- .finitieve overeenkomst met het beheerende bestuur aan te gaan. Thans is, met het oog op het naderende zwemseizoen, de tijd gekomen, om dezen voorloopigen toestand le beëindigen en met het bestuur der vereeniging „De Zijl" en definitieve .overeenkomst le sluiten. B. en W. hebben daartoe een overeenkomst ont- worpen, waarvoor het contract, indertijd gesloten met de Leidsche Zwemclub in zake het beheer yan de zweminrichting aan het Rijn-Schiekanaal, lot voorbeeld heeft ge strekt. Slechts in zooverre wijkt de thans ontworpen overeenkomst van laatstgenoemd contract af, dat in de met „De Zijl" le tref fen regeling melding is gemaakt van de commissie van toezicht, die het bestuur in het beheer der inrichting bijstaat, terwijl een nadere bepaling aangaande de van ge meentewege uit te oefenen financieele con- tróle is opgenomen. Overigens behoeft het concept-contract h. i. geen bijzondere toelichting. Niettemin mecnen B. en W. te dezer plaatse nog enkele woorden te mogen wij den aan de tarieven voor het gebruik der beide inrichtingen, zulks in verband met hetgeen eenigen tijd geledien dienaangaande reeds in den Raad ter sprake is gekomen. Het toenmalig lid toch, de heer Van den Heuvel, had twee voorstellen ingediend, het eone strekkende om de tarieven voor de beide gemeentelijke zweminrichtingen ge lijk te doen zijn, het andere om het tarief voor het gebruik van de zwemplaats aan de Zijl te bepalen op f 0.05 per bad. welke voorstellen in de Raadszitting van 4 Decem ber 1924 werden ingetrokken, nadat door B. en W. te kennen was gegeven, dat die aangelegenheid weder aan de orde zou kun nen komen bij de beslissing omtrent de verdere exploitatie van laatstgenoemde in richting. Wat nu de denkbeelden betreft, die in de bovenbedoelde voorstellen waren neergelegd, zij opgemerkt, dat tegen gelijkstelling van de tarieven der twee zweminrichtingen overwegende bezwaren bestaan, niet ajlleen bij B. en W., maar ook bij de besturen der betrokken vereenigingen zelf. Het bestuur van de Leidsche Zwemclub is er tegen, om dat do inrichting aan het Rijn-Schiekanaal reeds thans op drukke dagen te klein is voor het groote aantal bezoekers en een eenigszins aanzienlijke tariefsverlaging het bezoek zoodanig zou doen toenemen, dat er voortdurend gebrek aan ruimte zou wezen. Bovendien zouden de ontvangsten, in weer wil van het overdrukke bezoek, dan.zeer aanzienlijk dalen en het tekort, hetwelk <je exploitatie van deze zwemplaats voor de ge meente oplevert, derhalve aanmerkelijk grootcr worden. Het bestuur van de vereeniging „De Zijl" is eveneens legen nivelleering van de ta rieven gekant, omdat het er prijs op stelt, dat de nieuwe grondwaterzweminrichting speciaal bestemd blijft voor dat gedeelte der burgerij, waarvoor zij, ter vervanging van de vroegere zwemplaats in den Heercnsin- gel, in het bijzonder is gesticht. Een tarief van f 0.05 per bad, in plaat9 van het hier onder genoemde tarief van resp. f010 en f 0.03 zou het bezoek naar alle waarschijn lijkheid doen verminderen en de nieuwe in richting daardoor minder aan haar doel doen beantwoorden. Het bestuur van „Dc Zijl" geeft daarom de voorkeur aan, en heeft goedkeuring verzocht van, een tarief, waar bij in het algemeen de 3-cenls-prijs geldt voor de uren buiten den schooltijd en een prijs van f 0.10 per bad gedurende den schooltijd. Het goedkoope tarief zal dus gel den niet alleen voor de geheele Woensdag en Zaterdagmiddagen, maar ook voor de overige werkdagen na 4 uur des namiddags.. Deze regeling is blijkens de in 1924 opge dane ervaring gewen9cht, ten einde een le grooten toeloop op de Woensdag- en Zater dagmiddagen te voorkomen en het bezoek gelijkmatiger over de dagen der week te verdoelen. B. en W. hebben legen deze tariefsrege ling geen bezwaar en zijn mitsdien voor nemens daaraan hun goedkeuring te hechten. Het bestuur van de Leidsche Zwemclub heeft B. en W. verzocht goed te vinden, dat de prijs van het seizoenabonnement van f 7 tot f 6 wordt teruggebracht en dat, met be houd van het bestaande tarief van f 4 voor het tweede lid uit één gezin, de prijs per abonnement voor het derde lid en de vol gende leden van één gezin op f 3 wordt ge steld. Tegen deze tariefsverlaging bestaan bij B. en W. evenwel bedenkingen, omdat zij met de Commissie van Fabricage van meening zijn, dat er geenerlei aanleiding kan bestaan, om den toch al lagen prijs van f7 voor een abonnement, waarop men ge durende een geheel seizoen in de inrichting aan het Rijn-Schiekanaal mag zwemmen, tot f 6 te verlagen, met het gevolg, dat het bedrag, hetwelk de gemeente op de exploi tatie van deze inrichting moet toeleggen, verhoogd zou worden. Evenmin kunnen zij zich er mede veree nigen, dal reeds bij het derde abonnement voor één gezin de prijs op f3 wordt ge steld; naar hun meening behoort deze be langrijke reductie eesst bij het vierde lid van hetzelfde gezin in te gaan. Verhuring van perceel Aalmarkt 5. De heer P. C. M. Borrani verzocht B. en W. de huur van de woning aan de Aalmarkt No. 5, welke hem ingevolge raadsbesluit van 11 Februari 1924 word verhuurd voor f400 per jaar, le mogen overdoen aan zijn com pagnon, den heer J. Gelok. Tegen inwilliging van het verzoek beslaat bij dit College geen bezwaar; de heer Gelok tccli is bereid de huur onder de bestaande voorwaarden le aanvaarden en neemt ook genoegen met dc betaling van den thans geldenden huurprijs ad 1400 per jaar. Zooals gebruikelijk is behoudt de gemeen te zich de bevoegdheid voor de huur lus- schentijds met een termijn van drie maan den op le zeggen. Idem van perceel Vischmarkt 18. Eenigen lijd geleden deelde ook de huur ster van de bovenwoning van het perceel Vischmarkt No. 18 B. en W. mede, dat zij de op 1 Mei a.s. afloopende huur van die bo venwoning ,die aan haar voor f 260 per jaar werd verhuurd ingevolge raadsbesluit van 30 Juli 1923 niet meer wenschle te conti-» nueeren. Van de gegadigden, die zich voor deze woning hebben aangemeld, komt naar de meening van B. en W. het meest in aan merking de heer J. Robbers, alhier. Hij is bereid de huur onder de bestaande voorn waarden, behoudens een dezerzijds ge- wenschte kleine aanvulling op een enkel punt, te aanvaarden en neemt ook genoegen met dc betaling van den thans geldenden huurprijs ad f 260 per jaar. Zooals gebruikelijk is, behoudt de ge - meente zich de bevoegdheid voor de huur tusschentijds met een termijn van drie maan den op te zeggen. Verpachting van het jachtrecht in de Vroonwateren. Ingevolge Raadsbesluit van 15 Mei 1922 werd aan J. F. Kippel in combinatie met 7 anderen, voor den tijd van drie jaren, in gaande met den dag waarop de jacht op wa terwild in 1922 werd geopend en eindigende met de sluiting van de jacht in 1925, ver pacht het jachtrecht op de Vroonwaleren de zer gemeente, zulks tegen een pachtsom van f-450 per jaar, alsmede een jaarlijksche ver goeding van zooveel maal f 25 als het getal leden der combinatie meer dan één bedroeg. In verband met laatstgenoemde bepaling werd jaarlijks aan pacht en vergoeding ge zamenlijk een som van I 625 ontvangen. Een van dc leden dezer combinatie, de heer C. Krul te 's Gravenhage, heeft verzocht het genot van de jacht op de Vroonwateren voor het volgend driejarig tijdvak aan een door hem gevormde combinatie te verpach ten voor f 400 per jaar, benevens de Iiiervo- ren aangeduide v.rgoeding van f 25. Aange zien dc nieuwe combinatie 6 leden lelt, zal de jaarlijksche opbrengst derhalve bedragen 1400 -f 5 X f 25 f 525 dus 110O minder dan gedurende den thans afloopenden pacht- termijn. De voorwaarden blijven onveran derd gelden. Dit artikel houdt thans een volstrekt ver bod in tot het onderverburen van een ge - deel te der Vroonwateren, terwijl de aanbie ding van de hceren Krul c.s. er op is geba seerd, dat bet Braassemermecr aan derden in onderhuur mag worden afgestaan. In het nieuwe artikel 3 is daarom de mogelijkheid opengelaten om met schriftelijke toestem - ming van B. en W. en onder daarbij le stel len voorwaarden het genot van de jacht aan anderen over te doen. De aanbieding van dc heeren Krul c.s. komt B. en W. aannemelijk voor; het is niet te verwachten, dat bij een openbare ver pachting een hoogere opbrengst zal worden verkregen. Overname van stukjes grond aan den Zijlsingel. Ten behoeve van den bouw van een twee- lal woningen op de perceelen aan den Zijl- singel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K, Nis 673 en 674, is het noodig, dat de grond gelegen tusschen de rooilijn op die perceelen en den openbaren weg, aan de ge meente in eigendom en onderhoud overgaat. Onder medcdeeling, dat de eigenaren dier pc-rceetegedeelten tot de overdracht bereid zijn en overeenkomstig het advies van de Commissie van Fabricage, geven B. en W. mitsdjen in overweging tc besluiten, deze strookjes grond en den openbaren weg zonder cenige kosten voor de -gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeente ever te nemen, onder de gewone voor der gelijke overtochten bij de gemeente ge bruikelijke voorwaarden. Wijziging der begxooting, dienst 1924. Bij raadsbesluit van 26 November 1923 werd op de bcgrooting geregeld de betaling van de bijdrage van f 110.000, welke, inge volge artikel van de overeenkomst inzake den aanleg der kunstwerken in de Gemeente Leiden in verband met den aanleg van een electrische tramlijn 's GravenhageVoor burgLeiden, door de gemeente aan de Tramweg-Maatschappij verschuldigd is. De verlaging, welke ingevolge art. 9 der overeenkomst, de bijdrage van f 110.000 zal ondergaan, werd glombaal ger. op f 10.000 zoodat een bedrag van f 100.000 werd be schikbaar gesteld. Bedoelde verlaging houdt verband met de in geldswaarde omgezette voordeelen, die voor de maatschappij verbonden zijn aan het in de overeenkomst omschreven tracé boven een tracé, waarbij de Jodenkerksleeg aan de West-, in plaats van aan de Oost zijde zou zijn verbreed. Inmiddels is deze geldswaarde, overeen komstig het in het contract bepaalde, in ge meen- overleg door den Directeur van Ge meentewerken en de Directie der Tramweg- Maatschappij vastgesteld op een bedrag van 14325. Het beschikbaar gestelde bedrag van f 100.000 moet dus nog met f 5675 worden verhoogd. Voorts moet aan de maatschappij worden vergoed het bedrag van de door haar voor geschoten gelden voor het leggen van rio- leeringcp en het uitvoeren van daarmede verband houdende werken in de verbreedc Jodenkerks teeg. Overeenkomstig de dezer - zijds gegeven voorschriften heeft de maat schappij tegelijk met hare eigen werken een nieuw riool doen leggen, waarvan de kosten uiteraard voor rekening van de gemeente zijn. Deswege komt, gelijk uit de stukken blijkt, aan de maatschappij een bedrag van f 2957.91 toe. Wijziging betreffende voorschotten aan de Woningbouw vereen. „Eensgezindheid"' Ingevolge besluiten van 7t Juni 1920 en 2S November 1921 werden aan'de woningbouw vereeniging „Eensgezindheid" ten behoeve van den bouw van 114 woningen op een terrein beoosten den Zijlsingel (bouwplan II) een grondvoorschot van f 12S.6&4 en eon bouwvoorsohot van f757610 toegekepd. De bouwkosten hebben voorzoo veel het grondvoorschot betreft f 126504.(M en wat aangaat het bouwvoorschot f 761701.23% be dragen, zoodat de grondkosten f 2179.98 beneden de raming zijn gebleven, terwijl daarentegen de eigenlijke bouwkosten een bedrag van f 4094.23^ meer vorderden. Op verzoek van B. en W. werd de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bereid be vonden het nog op het grondvoorschot be schikbare bedrag ad f 2179.96 te doen over schrijven op het bouwvoorschot, tengevolge waarvan dit laatste wordt gebracht op f 759789.96. Waar, gelijk werd opgemerkt', de totale fltichtingfibosten van den eigenlijken bouw der woningen op 761704.23% zijn te stel len, zal een som van f 1914.27 J niet ter be schikking van de vereeniging kunnen wor den gesteld en aal rij laatstgenoemd bedrag mitsdien uit eigen middelen hebben te put ten. Moeten derhalve de woningen vooi f 761701.23i op de balans worden gebracht, daartegenover komt slechts een schuld aan de gemeente te staan i-an f 759759.96. De mogelijkheid oni het bouwvoorschot, buiten de bedoelde overschrijving, boven dien nog met f 1911.27% verhoogd te krij gen, moet uitgesloten worden geacht. Trou wens deze verhooging, die dc schuld aan dc gemeente weder met gelijk bedras zou doen toenemeD, is ook niet bepaald noodig, aan gezien de kasmiddelen der vereeniging wel toelaten genoemde som ad f 1914.27% daar uit tc bestrijden. Doordat de afschrijving der woningen berekend wordt, over f 761704.23%, vloeit het bedrag ad f 1914.27% geleidelijk weder in de kas der vereeniging terug. Melkbezorging op Zondag verboden. Na de aanneming, in de Raadsvergade ring van 22 December 1924, van de motïo van den heer Wilbrink, in zake de bezor ging van melk op Zondag hebben B. en W. de Comm. voor de Strafverordeningen uitgenoodigd 'n verordening in den geest van bedoelde motie tc ontwerpen. Zij heb ben aan deze uitnoodiging voldaan. Daarbij zij opgemerkt, dat de minderheid van de Conunissie in beginsel tegen de vast stelling van een dergelijke verordening ge kant is. Zij stelt zich ten deze op het standpunt, ook door B. en W. in hun des betreffend praeadvies van 31 October 1924 ingenomen, cn meent derhalve de totstand koming van den maatregel, welke op dit punt getroffen staat te worden, te moclcD bestrijden. Intusschen bestaat overigens omtrent de wijze, waarop, gelet op het in den Raad gevallen votum, de aflevering van melk op Zondag behoort te worden geregeld in de Commissie eenstemmigheid. Die regeling komt hierop neer, dat het voortaan verbo den zal zijn des Zondags melk of melkpro ducten aan huis te bezorgen, alsmede op dien dag een winkel waar melk of melk producten worden verkocht, voor het pu bliek geopend te hebben op andere uren, dan van des voormiddags 71 tot 8.1, vau 12 tot 2 en van des namiddags 6 tot 8 uui. Voor zoover uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop wordt verkocht, is laatstgemelde bepaling uiteraard niet van toepassing. Het is voorts wenschelijk, dat ook ten aanzien van den melkverkoop op Zondag een uitzondering op het verbod worde ge maakt voor verkoop op geneeskundig voor schrift; vandaar dat do Commissie voor stelt art. 4 van genoemde verordening eenigszins to wijzigen: Do eigenlijke regeling van de melkbezor ging op Zondag kan worden neergelegd in het nieuwe ontworpen artikel 7a der Win- kelsluitingsverordening. Do meerderheid meent, dat, wil men dc melkbezorging op Zondag consequent rege len, alleen voor ziekenhuizen, gestichten cn bakkerijen een uitzondering op het be- zorgverbod behoort te worden gemaakt Voor die inrichtingen toch kan het noodza kelijk zijn, des Zondags versche melk te ontvangen. Aangezien nu dc Raad zulks, blijkens de aanneming van. de motie-Wilbrink, voor de particuliere ingezetenen niet noodzakelijk acht, meent de meerderheid, dat het niet alleen in den geest van die motie ligt, maar ook als een logisch gevolg daarvan is te beschouwen, dat de melkbezorging op Zon dag niet verder wordt uitgebreid. Het ver bod zou anders immers te zeer worden verzwakt. Met namo acht de meerderheid van dc Commissie het ongewenscht, de bezorging op Zondag ook tos te laten ten behoeve van hotels, café's, restaurants en lunch rooms. Het zou, zoo meent zij in hooge mato ongerijmd en onverdedigbaar zijn, te verbieden, dat op Zondag melk bij de inge zetenen aan huis wordt bezorgd, maar toe te laten, dat des Zondags de melk wordt afgeleverd aan café's, restaurants, lunch rooms en hotels. Op die manier rouden dezelfde ingezetenen, wien liet gebruik van versche melk df.s Zondags tehuis wordt ontnomen, de melk wèl kunnen gebruiken, indien zij zich slechts maar een koffiehuis of een melksakm begaven I In deze onge rechtvaardigde bevoorrechting van de cafc's, de lunchrooms, etc., ziet de meer derheid een achterstelling van het gezins leven bij het publieke leven in openbare gelegenheden, waartoe zij meent niet to mogen medewerken. Bovendien is dc bezorging op Zondag van melk aan dc bedoelde inrichtingen geenszins noodzakelijk. Immers, beter dan menig ingezetene kunnen hotels, restau rants en melksalons tot Zondag de melk bewaren, welke huD den vorigen dagf is af geleverd. De minderheid van de Commissie is van een andere opvatting. Zij zou haar oordeel in dezen als volgt willen weergeven: ~~Het doel vaai de melkverordening moet zijn het tegengaan van het huis-aan-huis- bezorgen der melk op Zondag. Wanneer dat doel is bereikt-, moet overigens ge tracht worden zoo min mogelijk hinder en last aan de ingezetenen te veroorzaken. Het beoogde doel wordt nu niet in gevaar ge bracht-, wanneer de gelegenheid tot inelk- bezorgen op Zondag, behalve ten behoeve van ziekenhuizen, gestiohton en bakkerijen, ook voor hotels, koffiehuizen en melksalons wordt vrijgelaten. Deze laatste inrichtin gen zijn, naar de meening van de minder heid, niet in staat haar behoefte aan melk en melkproducten steeds met zekerheid van te voren te schatten. Bij onverwacht 'druk bezoek kunnen zij echter plotseling betrekkelijk groote hoeveelheden noodig hebben. Waar nu alcoholhoudende drauken zonderb ezwaar in groote kwantunis kan nen worden ingeslagen, acht de minderheid van de Commissie het gewenschb, niet door RECLAME. g Geen bezwaar mynheer. Cr dal is er ook in bruin en donkerv 5885 een verbodsbepaling te belemmeren, dab ook onschadelijke dranken als melk, melk- koffie, melkchocolade, enz., juiafc ook op Zondag steeds in voldoende hoeveelheid in publieke gelegenheden verkregen kunnen worden. Derhalve zou de minderheid het tweede lid van het ontworpen artikel 7a der Win- kelsluitingsverordcning als volgt gelezen" willen zien: „Dè bepaling van het vorig lid is niefc van toepassing, voor zoover het betreft be zorging aan ziekenhuizen, gestichten, bak kerijen, hotels, koffiehuizen cn melksalons." Voorschotten aan bijzondere scholen. Van de besturen der in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen zijn verzoe ken ontvangen om lien, overeenkomstig he/ bepaalde in het 3e lid van artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van hun scholen voor 1925 een voorschot te ver- lecnen op de vergoeding van de kosten van instandhouding, bedoeld in artikel 101 dier wet. Uit het overzicht blijkt, dat volgens de gcmccnterckening 1923 de kosten van in standhouding van openbare scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onder wijs met uitzondering van de 'kosten voor vakonderwijzers over dal jaar be^ droegen respect, f82871.42 en f 9741.21. Aangezien het gemiddelde aantal leer lingen in 1923 op gemelde soorten van scholen resp. 4991 en 400 was. bedroegen de kosten .per leerling over dat jaar der halve 116.61 voor de kosten voor gewoon lager onderwijs, en f 23.82 voor de scholen voor u. 1. o. Voorts heeft de gemeente over 1924 ge middeld uitgegeven voor het vakonderwijs in de nuttige handwerken f 85.03, de licha-i melijke oefening f 119.25 (voor gewoon la ger onderwijs) en f 115.51 (voor u. 1. o.) en de wiskunde f 150 per wekelijksch lesuur, terwijl gemiddeld per school en per week onderwijs werd gegeven in de nuttige hand werken gedurende 9.39 uur, in de gym nastiek 4.25 uur (aan scholen voor gewoon 1. o.) en 11.35 uur (aan scholen voor u. 1. o.) en in de wiskunde 10 uur. Tenslotte deelen B. en W. mede, dat op de aanvragen van bijzondere schoolbeslu-. ren om toekenning van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van het vervolgonder wijs over 1924 nog geen beslissing kan wor-. den genomen, aangezien de gemeentereke ning over 1923 nog niet door Gedeputeerde Staten is gesloten. Naar aanleiding van het vorenstaande, geven B. en W. den Raad in overweging: het voorschot op de vergoeding voor 1925 bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920. uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen, vast tc stellen tot een totaal bedrag van f 82.280 (vergoeding voor vakonderwijzers inbegrepen) en wel ver-* deeld over 26 scholen* RECLAME. Huidkwalen zijn dikwijls -zeer hardnek kig. doch moeien steeds zwichten voor de antiseptische genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probasrt geneesmiddel. Per lube 1 1.5888 GEVONDEN VOORWERPEN. Ijsmuts, R.-K. kerkboek, handschoenen, damesceinluurs, portemonnaie met inhoud, poTlemonnaie ledig, sleutels, celluloid kin-, dorarmbandje, bonboekje autodienst Zoeter- woudeLeiden, gouden heerenhorloge, zil veren vulpotloodrijwielbelastingplaatje, nikkelen dameshorloge, vulpenhouder, zak mesje, kapspeld, zilveren cylinder dames-, horloge, bonlkraag, portretbroohe, kinder-! taschje inh. portemonnaie, dop van een vul penhouder, zwart fluweelen bont, zilveren rozenkrans, pakje inh. wol enz., winter-, muls, slinger van een auto, bril, zilveren Zeeuwscbe armband, bord van een vracht auto Van De Gunst, zilveren beursje met inhoud, rozenkrans, lederen hondenzweep, nummerplaats van een auto, gemerkt H 32988, tramabonnement van Verkerk, étui met schrijfbehoeften, kam in étui, mand en kist inhoudende flesschen, nieuw dames- taschje, nieuw kindermuisje, damespara-> pluie, spiritusvat gemerkt N. G. S. F., doublé ring, handdoek gemerkt Nicolaas, nieuwe schoollasch, paar gym. schoenen, étui met schrijfbehoeften van De la Rie, portemonnaie met inhoud van Bosch, rozen krans in étui, lederen horloge-étui, honden.. Terug le bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebuieele alhier, elketi werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6