De Terugkeer van Klompvoet, No. V LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 April Tweede Blad. Anno 1925. LAND. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. De overeenkomst met België. De „Yingtième Siècle" het Katholieke Brusselsche blad, teekent verzet aan tegen de Nederlandsch-Belgischc overeenkomst. „De openbare meening", zegt. het blad, „kan niet toestaan, dat het Vrijdag getee- kend wordt, gelijk een kort bericht, dat of ficieus lijkt, aangekondigd heeft. Op die manier worden vraagstukken, die voor de toekomst Van België van het. hoogste be lang zijn, opgelost aan den vooravond van ide verkiezingen. Terwijl het land in beslag wordt genomen door andere beslommerin gen, aarzelt de Minister van Buitenland- eché Zaken van een ten doode opgeschre ven kabinet niet een overeenkomst te tee kenen van het allerhoogste belang voor de toekomst des lands. Dergelijke gedragin- gen zijn ongeoorloofd. Waarom zou or een dringend belang zijn voor de onderteeke ning van een dergelijke overeenkomst? Er is er geen. In 1839 hebben de Nederlanders met ons een verdrag gesloten, dat even- teer van uitnemend belang was voor hen, doeh zij hebben het pas gedaan, toen z.j goed wisten wat zij deden, op een gunstig ©ogenblik, toen België niet meer mocht ho pen op een doeltreffenden steun van de groote mogendheden, die er genoeg van hadden en in beslag weiden genomen door andere zorgen. Laten wij ons aan dat vooT' beeld spiegelen! De onderhandelingen du ren nu al vijf jaar lang met afwisselend succes. Er is geen enkele overwegende re den, waarom er vandaag aan den dag een einde aan zou moeten worden gemaakt. In tegendeel ontbreken de redenen niet, die ©en driest Minister moeten verbieden Behci» te binden zonder van het land een formeel mandaat daartoe te bezitten. De vermetel heid van Paul Hymans is des te onbegrij pelijker, omdat de openbare meening hem vroeger al de klinke>ndste slag in hot aan gezicht heeft gegeven Vier jaar geleden heeft hij onder soortgelijke omstandighe den ook een Nederlandsch-Belgïsch verdrag willen teekenon, dat oven ontijdig was als dat, wat, naar het schijnt, Vrijdag getee- ke<nd moet worden. In 1921 kon het verdrag wegens de verontwaardiging van do open bare meening liet is nog steeds de ,,XXe Sièole", die aan het woord is niet ge- teekend worden Zal dat in 1925 wel gc- echiodcn?" Te Brussel keersoht het gevoelen, dat ide onderteekening door zal gaan. Men moet in het bovenvermeld artikel van de „XXe Siècle", bet ,,blad vaft de geeste lijken", gelijk men bet noemt, omdat bet door geestelijken geredigeerd wordt, niets anders zien dan een zuivere verkiezings- betooging van deze Katholieken tegen de liberalen in den persoon van Hymans, een hunner leiders, aldus de corr. van de ,,N. R. Crt." Wat de onderteekening in Den Haag betreft, die zal ongetwijfeld doorgaan, ook al zou er 24 uur vertraging in komen, wat, naar men weet, uitsluitend een gevolg zou zijn van den tragen gang van officieels zaken. Men verwacht, dat Hymans Donder dagavond of Vrijdagochtend naar Den Haag zal vertrekken. Peuter verneemt te Londen, dat de Re- geermg thans do herziening van bet Bel- gisch-Xederlandsoh verdrag bestudeert, doch in den korten tijd, dien zij ter be- sobikfcing heeft gehad ssich nog geen be paald oordeel lieeft kunnen vormen. Wijziging inkomstenbelasting te wachten. Naar aanleiding van de aanneming van het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen wordt vernomen, dat thans op het Departe ment van Financiën ccn wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting in overwe ging is. waardoor voorkomen zal worden, dat het nieuwe wetje onmogelijk zou kun nen maken winsten en verliezen bij naam- lcoze vennootschappen to compcnseeren. De Zomertijd. Naar aan „Het Hsgz 'h wordt belicht, wordt er op gerekend, dat van de is Ka tholieke leden der Eerste Kamer maar 5 of 6 hun stem zullen geven aan het wetsont werp tot afschaffing van den Zomertijd. Do verwerping van het wetsontwerp met groote meerderheid schijnt verzekerd, al dus het blad. De Kamerverkiezingen en de oefeningen van onze vloot. Op vragen van het Tweede-Kamcr-lid I Duys betreffende het tijdstip, waarop dit jaar de oefeningsreizen der Nederlandsche vloot zijn vastgesteld, ten gevolge waarvan vele bij de marine dienenden niet aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer zullen kunnen deelnemen, heeft de Minis ter van Marine geantwoord: Evenals andere jaren zullen ook dit jaar door verschillende oorlogsschepen geduren de, den zomer oefeningsreizen naar het bui tenland worden gedaan, w.o., omdat zulks door de Regeering zeer wenschelijk wordt geacht, een reis naar de Oostzee voor vlag vertoon. Aangezien deze reis pl.m. 7 weken i zal moeien duren, met het oog op het zo- merverlof en om andere redenen begin j Augustus moet zijn afgeloopen en bezwaar- lijk vóór 10 Juni kan aanvangen, zal een aantal opvarenden als gevolg van dezen sa menloop der omstandigheden verhinderd zijn deel te nemen aan de verkiezing voor leden der Tweede Kamer, zooals trouwens met tal van zeevarenden het geval is. Ware het mogelijk geweest, de noodig ge achte reizen alle zoodanig te regelen, dat zonder overwegend bezwaar gelegenheid gegeven kon worden lot deelneming aan de bedoelde stemming, dan zou ondergeteeken- de ongetwijfeld het plan in dien geest heb ben vastgesteld; nu de omstandigheden zulks niet loélaten, zal het ecne belang voor het andere moeten wijken. In het voorloo- pige reisplan van Hr. Ms. „Java" zal zooda nige wijziging gebracht worden, dat de op varenden aan de stemming kunnen deel nemen. Voor de afwezigheid der bedoelde schepen op den stemmingsdag bestaan geen andere redenen dan die, welke hierboven zijn ver meld. Wijziging der Registratiewet. Ingediende is een wetsontwerp tot wijzi ging der Registratiewet 1917. De Commissie van Onderzoek, ingesteld om bezuinigingsmaatregelen bij het dienst vak der registratie en domeinen te bera men, acht de kostelooze registratie van ondershandsche en buitenlandsche akten, geheoht aan notarieele akten, een omvang rijken en vrijwel nutteloozen arbeid, die uit een oogpunt van bezuiniging behoort te worden afgeschaft. Deze registratie wordt echter door de Registratiewet 1917 voorgeschreven. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal aangehechte ondershandsche en buitenlandsche akten, dat jaarlijks koste loos wordt geregistreerd, zeer aanzienlijk is. Het kan worden gesteld op 80.000 a 90.000, waartegenover 6lechts plm. 6000 staan, waarvoor het in de wet genoemde recht- van f 1.50 wordt betaald (wanneer de akten niet binnen 3 maanden na d&gtee- kening worden aangeboden). De oommissie stelt daarom voor om door aanvulling van art-. 100 de vrijstelling van registratie recht voor genoemde akten te veranderen in een vrijstelling van de formaliteit der registratie. De Minister van Financiën kan zich raeï dit voorstel ten volle vereenigen. Bij Kon. besluit is D. Massink, on derwijzer aan een bijz. school te 's-G-ra- venhage, benoemd tot ridder in de orde van Orainje-Nassau; is verleend een eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan den hear G. W. Smit, opzichter bij het Rijksmagazijn van geneesmiddelen, te Amsterdam; is toegekend de aan de orde Van Oranje-Nassau vert>onden eeremedaille in zilver, aan F. W. Butje, meesterknecht bij de firma B. A. van Ruyven. te Amers foort. lu verband met het zilveren huwe lijksfeest van de Koningin, zal, volgens ,,Do Loc.", de soenan zijn oudste dochter Ratoe Alit, de echtgenoot© van den pan- geran Hario Mataram, naar Holland af- i vaardigen voor het overbrengen van zijn 1 gelukwenschen. B. en W. van Amsterdam hebben gis teren vergaderd over de aan te nemen hou ding inzake de Vrijdagavond aangenomen motie-Drabbe, volgens welke betreurd werd de houding van B. en W., in het bij- j zonder waar wethouder De Miranda mede 1 de uitvoering was opgedragen van de mo- tie-Drabbe. De vergadering duurde van half vijf tot halfacht. Men kwam niet tot j overeenstemming. De beraadslagingen zou- den heden worden voortgezet. In de vacature-wij ten ds G. van der Giescn is beroepen bij de Ned.-IIerv. Gem. te Rotterdam dr. F. W. A. Korff, te Heem- slede, in de vacature -wijlen dr. II. T. Oberman is beroepen dr. S. F. H. J. Bcrkel- bach van de Sprenkel, te Haarlem. Drietal te Utrecht bij de Ned.-Herv. Gom.: (vac. ds. Van Dorp): 1. dr. S. F. H. J. Berkelbach van de Sprenkel, te Haar lem 2. ds. J. A. van Selme, te Nijmegen 3. ds. J. J. Stam, to Amsterdam (overzijde van het Y). Do Arnhemsche Raad stelde een be drag van f 10.500 beschikbaar voor do ver nieuwingen van het openlucht-theater aan den Schelmschen weg. O.rn. zullen de hou ten zitplaatsen voor het publick door ban ken van beton worden vervangen. Het centraal-comité tot ondersteuning van behoeftig© predikantsgezinnea ini Duitschland is in liquidatie gegaan. Het totaal de ontvangsten bedroeg aan giften f 62.590.59; aan vaste bijdragen f 19.063.634, aan levensmiddelen f 13.778.80aan klec- ding»bukken f 171.311.65; zijnde in totaal f 266.777.92Vj. Naar ,,Do Tijd" meedeelt-, is er een actie uitgegaan van hoogleeraren, verbon den aan verschillende Nederlandsche uni versiteiten, waaronder ook de R.-K, uni versiteit, om den Minister van Onderwijs te verzoeken het Academisch Statuut zoo danig te wijzigen, dat voortaan een afzon derlijk examen in de wijsbegeerte tot stand wordt gebracht. Op 1 Maart 1925 werden 1303 wedu- wenrenten en 6-121 weezenrenlen krach tens de Invaliditeitswet genoten; op genoem den datum verkeerden krachlens art. 373 dier wet 41.982 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 8296 personen een in- validileitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 89.505 personen ln het genot van een als vrucht van hun ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden -per week. Op een vraag van hot Tweede-Kamer lid Schaper betreffende het instellen van een onderzoek in zake de handelwijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van een nachtwaker te genover autobestuurders in het begin van Februari heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw geantwoord: Omtrent het optreden van den burgemees ter van Ameide in de zaak, waarop betrek king heeft het ingezonden stuk in het „Weekblad van het Recht" (no. 11303) van mr. J. A. van der Lee, heeft de ondergetee- kende een ambtelijk onderzoek doen instel len. Uit dat onderzoek, alsmede uit een rap port ,ter zake aan den Minister van Justi tie uitgebracht door den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, is niet gebleken, dat het gebeurde aanleiding be hoeft te geven, om den burgemeester onge schikt voor zijn ambt te verklaren. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuur ders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 6 tot on met 18 April in hun onderneming, in afwijking van liet bepaalde in de arlt. 23 on 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht. ,,De Ned." meldt, dat de algemeene vergadering van de Chr.-Hist. Unie, op 15 April a.s. te Utrecht te houden, zal worden gepresideerd doer den ion vice-president, prof. dr. Slotemaker de Bruine, zulks voor het feit, dat de voorzitter, mr. J. Schok king, verhinderd is om als voorzitter te fungeeren. Prof. Slotemaker zal ook het politieke openingswoord spreken. In de gehouden algemeene vergade ring van den Christ. Democratisohen Bond zijn na de openingsrede van den voorzitter, mr. A. M. C. Sandberg, de voorloopige sta tuten en het kiesreglement vastgesteld Nadat het bestuursverslag over het op treden van de Christelijk Democratische Federatie was uitgebracht, werd dc vol gende motie eenstemmig aangenomen: De vergadering, gehoord de nadere ver klaringen van het bestuur ten opzichte van de vorming van de Federatie en in het bij zonder ten opzichte van dr. v. d. Laar, hecht aan de handelingen van het bestuur haar volkomen goedkeuring. Besloten werd tot de vorming van een verkiezingskas. Het bondsbestuur werd uitgebreid met- de heeren Th. And ré, UtrechtH. Schol- tens Kzn. Utrecht; C. Schuitemaker, Haar lem, en J. v. d; Steen, Soheveningen. RECLAME. EEN WAARSCHUWING AAN DE LEZERS. Ilct is een niet te loochenen feit, dat In den laalslen tijd. op het gebied van klee ding, vele nieuwe zaken geopend worden, welke nu juist geen aanwinst genoemd kun nen worden, voor den winkelstand in het algemeen en voor den Leïdschen winkel stand in het bijzonder. En dan hebben wij meer speciaal op hel oog, een z.g. „systeem van prijsverlaging", hetwelk voor ons als onbcvooroordeelden zooveel afkeurenswaardigs inhoudt, dat wij niet kunnen nalaten, de lezers hiertegen ernstig te waarschuwen en te beschermen. Wij juichen het toe indien door gezame- Iijkcn inkoop en verbeterde organisatie, de prijzen belangrijk kunnen verlaagd worden, doch wij zullen le eenenmale blijven waar schuwen tegen praktijken, welke slechts ten doel hebben, de lezers, door schijn manoeuvres zand in de oogen le strooien. Zoo moesten wij dezer dagen constatee- ren, dat een firma, niet de kleinste onder de kledingmagazijnen, zich niet geneerde, een cn hetzelfde costume, in een dag tijds, voor vier verschillende prijzen in de etala ges uit le stallen. Zulke praktijken verdienen ten sterkste afgekeurd te worden. Zij kunnen niet anders dan onverdiend oen blaam werpen op den gcheelen win kelstand. Dat intusschen dergelijke methodes hier in Leiden niet lang stand zullen houden, daarvoor zal het Lcidschc koopend publiek wel liet afdoende bewijs leveren. Het zal eenvoudig dergelijke zaken voor goed ver mijden. Vertrouwen, ziedaar een der eerste ver- eischten, welke, juist bij het koopen van kleeding, door het publiek wordt verlangd. Vertrouwen was het, waardoor onze reeds lang bestaande kleedingmagazijnen zich zulk een reputatie konden verwerven. Ver trouwen wa3 het, waardoor, wij noemen slechts een voorbeeld, „de Faam's Kleeding magazijnen" zich hebben opgewerkt tot dc allergrootste en meest gewaardeerde win kelzaken te Leiden. En indien wij dan ook de lezers zouden moeten adviseeren. dan zou het advies luiden: Draagt uitsluitend „de Faam's kleeding" dan weet gij, dat gij solide kleeding koopt, tegen de laagste prijzen, dan zijl gij er ze ker van, Uw keuze te kunnen doen, uit de meest uitgebreide sorteering. Met geschreeuw en veel bombar!„Wij zijn toch voordeeliger", komt men er niet. omdat het publiek te verstandig is, om zich door etalage-goocheltoeren ernstig te laten beïnvloeden. Wij vertrouwen, dat de lezcr3 uit hel bovenstaande hun nut zullen trekken, „er zijn in Leiden zaken genoeg, waar men voordeelig zijn inkoopen kan doen". Wil men liever dat wij een meer positief adres gevenl Welnu dan raden wij U: Koopt in de Faam's Kleedingmagazijnen, want wij hebben door deskundigen laten vaststellen, dat al is de Faam's Kleeding ook heter, duurder is zij niet. 5858 (Zitting van gist erin) Wijziging hnrgelijke pensioenen. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp tot wijziging der Fensioenwet 1922. Art. 9. De heer VAN GIJN (V.-B.) stelt een wijziging van dj l artikel voor, zoodal dit aldus luidt: „Het geldelijk beheer van het fonds voert den Pensioenraad onder toezicht van zeven door ons te benoemen commissaris sen, van wie er len minstfc drie uit de dcel- gercchtigdcn in het fonds en twee uit ver tegenwoordigers van gemeenten worden benoemd". Aoorts stelde hij voor in een tweede lid een aanvulling aan le brengen. De Minister \an Financiën, de heer CO- LJJN, neemt het amendement over en wij zigt het tweede lid zoo, dat door de bestu ren van publiekrechtelijke lichamen aan bevelingen kunnen worden gedaan voor de verkiezing van commissarissen. Art. 17. -- De heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) verdedigt een amendement om in koop van pensioen ook-toe te laten voor hen. die een arbeidsovereenkomst hebben aangegaan, die onmiddellijk aansluit bij liun functie als ambtenaar. Hij acht dit biliijk, omdat tal van andere categorieën van personen in de gelegenheid zijn pen sioen rechten in le koopen. Dc heer SUR1NG (R.-K.) vraagt waarom dc inkoop van pensioenen facultatief wordt gesteld en niet imperatief en waarom in koop van jaren van een inkomen beneden f 400 niet altijd mogelijk is? Dc MINISTER acht het beter facullalief- stc-1 ling nan le brengen, omdat do men- schen vrij moeten zijn te bosisscn, wat zij willen doen. Wal de grens van f 400 betreft, maakte hel ontwerp verschil Lus- schcn hen, die ambtenaar zijn on minder dan f 400 verdienen en hen, die als bij- functie een inkomen daar beneden hebben. Het amendement-Van Braambeek kan spr. uiet aanvaarden, omdat het een nieuw element in de wet brengt, aangezien tot nu toe d?zt gelegenheid tol inkoop niet be-, stond. De, heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) •trekt zijn amendement in. Art. 13 De lieer KETELAAR. (V.-D.) verdedigt een amendement om het derde lid aldus te lezen, dat van de bijdrage be doeld in art. 41 der Pensioenwet, het li chaam dat de belanghebbende tijdelijk ©f zijdelings heeft gediend, ten hoogste een vierde (in het voorstel der regeering de helft) op deze kan verhalen of doen ver halen. Mcj. WE3TERMAN (V.-B.) geeft eenige gevallen van leeraren bij het Nijverheids onderwijs die zich in het pensioenfonds wil len inkoopen. De MINISTER meent dab do kwestie van het amendement-Ketelaar bij dit arti kel niet aan do orde is. Dit artikel is voor een 200-tal personen een overgangsbepa ling en daarom kan geen uitbreiding wor den gegeven. Na eenige re- en dupliek wordt het amen- dement verworpen met 60 legen 21 stem men. Art. 19. -- De lieer VAX BRAAMBEEK (S.^D.) verdedigt het amendement dat bij niet-hcrplaatsing de wachtgeld jaren kunnen worden ingekocht. Voor het fonds betee- kent dat geen nadeel, aangezien de koopsom bij tarief wordt vastgesteld. De MINISTER, zegt dat dit amendement onmogelijk uit to voeren is omdat bij niet- horplaatsing geen grondslag voor de bere kening van dc inkoopsom aanwezig is. Al leen als de volle 10 pCt. werd betaald, zou gonoegen kunnen worden genomen met een dergelijke inkoop. Het amendement-Van Braambeek wordt verworpen met 52 togen 17 stemmen. Art. 23. - De heer TTLANUS (C.-H.) wenseht de sedert vele jaren bestaande be palingen omtrent hot vervroegd ouder- Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. TONT. CN-.druk verboden). 51) En ik hemic "'de Icn aan on- gesprek bij het ravijn in het woud. Woest beet hij zioli op de lip. „Dus (1A1 was het, dat je ineons her old maakte mij hct'papicr le geven," dacht hij hardop. „Ik verwonderde mij al, waarom je het doodt. Slw ga vcrd?r! We verspillen kostbaren tijd!... „Do kompèspeiling, a.rr.-egcvéu door he' Ordenslrest, war natuurlijk 27, van 27 Ja nuari; de datum, waarop dit gevierd wordt, zooals u wai-jc'i ij-/.1 f wel hebt kun nen gissen. Het licht, iangs de ze lijn geworpen, viel op een bijzonderen steen, een soort pilaar op het bovenste terras, waar je mannen nu &an liet zoeken zijn. Van af dien pilaar, tusschen twee rotsen, iict Suikerbrood en do Lorelei, die beide heet gemakkelijk Ie herkennen waren, zag ik het groote beeld, dat.bedoeld werd me! „Püppchen, in het be richt. Ik weet nu ot jc het liedje „Piipp- chen, du List mein Augenstern" kent?" „Augenstern ster van het oog sloeg op het beeld. Hei heeft één ho! oog. Wan- j neer je aan den kan; van de rots daarach- a1* ':ur' ie door liet oog kijken, I Mi den kiemen kegelvormigen steenhoop dien I Irich von Hagel, met den dood at in dj schoenen, heelt opgericht, orn de bergplaats van "het goud aan te wijzen. Aan den voet van het beeld ligt de schal hegraven. Uit ren doos bovenop nam ik dit handjevol goud. De rest kon ik niet bewe gen, want ik had goen spade of schop on de bodem is hard cr. rotsachtig. Endat is alles, gelpol ik!" Voor liet eerst ontspanden zich Grundils onverbiddelijke (rekken. „Uw verhaal klinkt aannemelijk, Herr Major," zei hij. „Ditmaal geloof ik, dat u waarheid spreekt. Ik slaardc over de kaai. De sloep was verdwenen. Zij moest geland zijn onder de rotsen buiion mijn gezichtsveld. „In elk geval," zei Klompvoet, „wil ik liet er op wagen. Daar je een practisch man bent, kun je we! begrijpen, dat ik niet de kans wil kopen, dat die waardevolle we tenschap, die je nu bezit, ook in het bezit r an je vrienden komt. Verder heb ik een wrok tegen je, Okewood. Hot is een van mijn kalregols, da', iemand, die mij ver slagen heeft, niet mag blijven leven. Daar om za! ik je nu doodschieten Een kreet.... en toen ik mij omwendde, viel iMurjorie voorover op het gras lussehen Grund! er. mij in. „Bah! zei Klompvoet, ..Utat haar maar liggenI Zij zal liij kwam niet aan hot e.ind van zijn zin. Snel als do gc-dachlc had het meisje zich half opgericht, twee knallend,» schoten klon ken bijna gelijktijdig; toen greep Grondt met oen rouwen kreet naar zijn pols. Op hetzelfde oogenblik stormden Garth en Lawless hot hol binnen. Maar ik staarde naar Marjorie, dia onbeweeglijk voor over lag, HOOFDSTUK XXIV. De schat van Ulrich von Hagel. Do beele wereld scheen voor mij op dat oogenblik len einde. Ik had dit meisje uit haar kalme, onbezorgd» heslaan gerukt en haar in een maalstroom van avonturen ge sleept. Moest zij nu haar leven geven voor het mijne op dit verlaten eiland, terwijl ik, de oorzaak van al deze ellende, ongedeerd er van af zou komen? Lawless was Grondt naar de keel gevlo gen en slingerde hem heen en weer als een kat een muis. Toen waren ook plotseling Carslairs en Mackay daar, die met leeren riemen die groote, harige polsen samenbon den, waarvan de een hevig bloedde. Ik stond er hulploos bij en keek als in oen droom naar Garlli, die zijn dochter opnam en haar roerlooze geslalie in zijn armen wiegde. In haar rechterhand omklemde zij nog do re- vol ver, waarmede zij rmjn leven gered had. Een schrille kreet klonk bij den ingang van het hol. Yvonne, Marjoric's kamenier, kwam aangerend. „O, ma chériet Ma ché- rie 1kermde zij, terwijl de tranen haar over de wangen liepen en zij op haar knicfn naast het meisje neerzonk. Nu hield Garth een llesch tegen de lippen van zijn dochter. En tet mijn onuitsprekelijke ver lichting begon zij ie bewegen en opende eindelijk de oogen. „Ik ben weer goed," mompelde zij„ik ben heusch weer bestl O! Yvonne!" ,En zij sloot de oogen weer. Garth stond op, een lange, indrnku de- kende figuur in zijn smetteloos witte klee ding, en keek naar mij, havelooze kerel, die ik was, mei een baard van vier dagen en ongekamd haar, gescheurde, vuile klec- ren en schoenen, die in de rotsen bijna aan flarden gescheurd waren. „Is zijis zijgewond?" stamel de ik. Do miUionnair schudde liet hoofd en slikte. „Zij is alleen maar flauw gevallen," anl- woordde hij. „Mijn arme, arme meisje..." Toen, zijn gevoel beheersehend, vroeg hij boos: „Waar is die kerel, die Guslrin?" „Dood," antwoordde ik. „Ik lieh' hem doodgeschoten Wat ct in het bosch gebeurd was, was heel natuurlijk geweest. Maar, niet de „Naomi", wa? de beschaving teruggekeerd op Cock Island en mijn eenvoudige beken tenis klonk affschuwelijk koelbloedig in mijn eigen ooren. Zoo kort mogelijk maar, zonder eenig belangrijk feit tc verzwijgen, verbelde ik aan Garth de geschiedenis van wat er gebeurd was na zijn vertrek inet Carslairs. Met kwalijk verborgen ongeduld en steeds reoder wordende wangen luister de hij naar mijn verhaalmaar hij werd te toornig, om lot het eind toe naar mij te luisteren. Toen ik hem vertelde, hoe ik Mar jorie gevonden, had in het vcrlrek achter de keuken, barstte hij in woede uil. „Dat is dus het eind van je dolzinnige expeditie I Mijn arme kind, alleen cn onbe schermd in de handen van die wilden! Ma joor Okewoodl wanneer haar iels overko men is doer uw toedoen „Toen ik uw hulp inriep om naar Cock Island te komen, .Sir Alexander," a-nlwoord- de ik, „had ik geen flauw vermoeden, waar dit avontuur ons heen zou voeren. En even min had ik kunnen denkon, dat het moge lijk was, dnt ik vervolgd zou worden. An ders zou ik nooit Hij sneed mij do woorden al met een nij dige handbeweging. „Ik behoef niets meer lo hoeren. Hel is niel aan jou tc danken, dat mijn arm kind niet het leven heelt gelaten door jou roe- kelooze dwaasheid, lie had al lang twijfel in hoe verre ik inij op jouw oordeel kon verlaten. Wanneer ik eenig vermoeden lrad gehad, dat jij met dien ploert van een dok ter samen mijn kleine meid in al deze ellende zoudt slopen. DM kon ik niet op mij laten zitten, zelfs niet van een bezorgden vader. „Het is niet mijn schuld geweest, dal .Mis, Garth aan land is gegaan," antwoord do ik heilig. „En wat Guslrin betrett, u zelf bent het geweest, die hem zonder aarzelon op het eerste gezicht hebt aangenomen. U stelde er prijs op, dat hii deel zou uitmaken van onze expeditie „Maar zonder jou zou Cuslrin nooit.aan boord gekoinon zijn. Dat zul je toch zeker wel niet tegenspreken, wol? Ik wou bij alles, wat heilig is, da! de „Noann" jc nooil had gezien." „ik kan al teen maar zeggen, hoe diep ik liet betreur, dat Miss Garbh zulke vreese- lijk© ervrarirLg©rt Jiccft moeien opdoen, j.'©- gon ik weer. Hij snauwde afleer, maar; ,,Tk wil verder niets meer van jc hoo- renl" En me! deze woord:-n wandelde hij weg (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5