AGENDA. BUITENLAND. Woensdag. „Jeraël" (Middelstegracht 3): Samen komst. Spreker dc heer Van der Horst. Kin derkoor. 8 uur. Nutszaal: Concert door Fiep Kruyfc, Berfcha Aten en mevr. F. Bouman Bcszel- 8cn. Kwart voor 8 uur. StadszaalFilmavond met wetenschap pelijke voordracht voor de Leidsche Chris telijke Oranje-Vereeniging. Halfacht. Volkshuis: Tentoonstelling „Het Reizend Museum", Van halfacht tot 10 uur. Wijkgebouw Langestraat 6769: Con cert. 8 uur. Donderdag. „De Graanbeurs"Uitvoering Clir. zang ver. „Zingt den Heer". 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Schouwburg: Kon. Ver. „Het Ned. Too- neel". „Uitkomst". 8 uur. Stadszaal: Filmavond met wetenschap pelijke voordracht»voor do Leidsche Chris telijke Oranje-Vereeniging. Halfacht. Volkshuis: Tentoonstelling „Het Reizend Museum". Van 2 uur tot halfzes en van halfacht lot 10 uur. Da«elijkt: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. ,,Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-thcater", Haarlcmmerstr.Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. Bloemententoonstelling te Heemstede dagelijks van at tien uur tot halfzes. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag B April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren Q. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds Losse^ nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 De voorzitter achtte de aanbeveling van belang genoeg en zou gaarne eens een spe cialiteit op 2/uid-Afriiaansch landbouw gebied laten optreden, maar de opkomst van dezen avond is niet bemoedigend om een ledenvergadering te beleggen. Daarom wilde het bestuur eerst de vergadering hooren. Van verschillende zijden wer(l sympathie mei het denkbeld uitgesproken. Emigree- ren naar Zuid-Atrika zou missclüen voor Hollandschc boeren aanbeveling verdienen boven Canada, waar het niet meevalt. In Amerika worden de grenzen slechts in bij- zondore gevallen opengesteld voor emigran ten. Besloten werd, dat het besluur eerst inlichtingen zal vragen hij den heer- Mol- huijzen. Zijn die informaties omtrent den spreker goéd. dan zal men dezen uitnoo- gen. De nadere regeling werd overgelaten aan het bestuur. Verder was ingekomen een ver2oek van de Leidsche Geitenfokkersvereeniging om weder een bijdrage voor de dezen zomer te houden tentoonstelling van geiten. Bij acclamatie werd op voorstel van het bestuur besloten daarvoor als een bewijs van sympathie een bedrag van f 2.50 af fe staan. Nog deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was ingekomen van de Indus- triëele Club te Leiden, om een vergadering van deze vereentging bij te wonen, waarin de heer Krantz, alhier, een en ander over de verzoufing van Rijnlands boezemwater zou meededen. De heeren Van Sillevoldt De Graaf en den secretaris hadden deze bijeenkomst bijgewoond en hebben met be langstelling de interessante beschouwingen van den heer Krantz gevolgd. Het bestuur heeft, naar aanleiding van deze conferentie aan hel bestuur van de Industriëele Club toegezegd een aantal adressen op te geven van corporaties, die volgens zijn meening met betrekking tot doze zaak belanghebbenden zijn en voorts beeft het een brief aan hei Hoofdbe stuur er over geschreven, waarin op het belang van het vraagstuk is gewezen, doch daarop is nog geen antwoord ont vangen. Do. voorzitter vermoedt, dat het ochrijven voor kennisgeving is aangenomen Hij meent, dat de afdeeling nu de zaak oo verder op haar beloop kan laten, vooal nu is vermeld, dat Rijnland de etui» te Gouda zal verwijden. Aldus werd besloten. Hierna deed de secretaris-penning meester rekening en verantwoording der geldmiddelen, waaruit bleek, dat de ont vangsten hebben bedragen f 509.83, en de uitgaven f 378 35, zoodat het batig saldo bedraagt f 131.18. De rekening werd goedgekeurd en de heer Van Oosterhoul onder dankbetuiging gedéchargeerd. Hierna kwam aan de orde de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering die zal gehouden worden op 29 April a.s. in het hotel „De Witte brug", te 's-Gravenhage. Besloten werd om ten opzichte van de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur in dc plaats van den heer H. van Eeten, burge meester van Ameide, die is overleden, den afgevaardigde vrij mandaat le geven. Mot betrekking tol het voorstel van het hoofdbestuur om het salaris van den alge- meenen secretaris vast te stellen op f 3500, met twee tweejaarlijksche verhoogingen van f 250, nam de afdeeling geon besluit Een voorstel van dc afdeeling Kromme nie om het jaarboekje af le schaffen, waar hot hoofdbestuur zich tegen heeft verklaard,werd ook door de afdeeling af gewezen. Op den beschrijvingsbrief kwam ook nog voor een lezing van den heer Smeding over het nut van de drooglegging der Zui derzee. De voorzitter meende de leden te moeten opwekken doze lezing bij te wonen, nu men er zoo gemakkelijk komen kan. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde werden resp. benoemd de heeren C. Bakker en Jan de Graaf. Eindelijk kwam ter tafel een schrijven van het hoofdbestuur, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk de in de afdee ling geopperde grieven tegen de huidige vleeschkeuringwet aan het hoofdbestuur te zenden. Hierover werd ampel van gedachten ge wisseld, waaraan verschillende loden deel namen. Als een grief werd genoemd, dat de eigenaar van oen slachtdier keurloon moet betalen, ook al staat vast, dat het vleesoh bedorven is. De heer dr. Roos zcide, dat dit geen be paling in de Vleeschkeuringswet is, maar in de gemeentelijke verordening slaat. Men moet daarover dus bij het gemeentebestuur tereoht komen. Met het oog op een hier ge vestigde Centrale Slachtplaats komen wei nig of geen klachten binnen, zooals in het schrijven wordt genoemd be. stuur vooral»;; brie{ voor kennisgeving ie nemen, waartoe eindelijk werd be sloten. Bij de rondvraag merkte de hoer Van Zijverden op, dat er blijkbaar een weinig opgewekt leven onder de landbouwers heerecht in deze streken en hij vroeg of het niet op den weg der afdeeling ligt om zoo mogelijk nieuw leven op te wekken on der de landbouwers. Zijn ervaring is, dat in andere provincies, zooals Friesland en Zee land den toestand veel beter is. Daar bouwt men kaasfabrieken, benut de weten schap der kunstmeststoffen, enz. De voorzitter onderschrijft vele der op merkingen van den heer Van Z., maar wat is er aan te doen? De secretaris deelde nog meende, dat de afdeeling herhaaldelijk getracht heeft door het houden van lezingen, enz. nieuw leven te wekken, dooh zonder veel succes. Dr. Sillevoldt verdedigde den landbou wersstand in deze streken onzer provincie. Ten opzichte van de kaasbereiding en van het gebruik van kunstmeststoffen is Hol land niet te vergelijken met Friesland en Zeeland, wat hij nader aantoonde. De voorzitter moest toch nog zeggen, dat de saamhoorigheid onder de landbouwers in de omgeving van do groote Hollandsche steden zeer gering is. De heer Lijst herinnerde er aan, dat 20 jaar geleden als middel om meer belang stelling te wekken in de afdeeling wel eens verlotingen van landbouwwerktuigen wer den gehouden. De voorzitter gelooft, dat wij daar niet mee moeten beginnen. Hierna werd de vergadering gesloten. Slotting cnrsns lnxe-bakkerij. De sluiting van den cursus luxe-bakkerij en suikertrekken van de afdeeling Leiden van den Mij. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf had gisteravond plaats. Deze cursus werd gedurende een zestal maanden gehouden in de bakkerij van de Coöperatie „Vooruit." Verschillende genoodigden waren bijeen gekomen, o.a. het besluur van de Coöperatie „Vooruit", het afdeeiingsbesluur en de districlsbestuurder de heer J. van der Blij, uit den Haag. Nadat de opstelling plaats had van hetgeen door de leerlingen was vervaardigd, kreeg men ook als leek een duidelijk beeld van hetgeen op dit gebied vervaardigd kan wor den. Naast de groote verscheidenheid van klem lux-brood zag men ook kransen, enz., die elk op zichzelf iels bijzonders hadden. De cullureele beteekenis van de afschaffing van den nachtarbeid was ook op dezen cursus in beeld gebracht. Men zag een mooie lijst, van deeg ver vaardigd, waarin een plaats was aange bracht, waarin een gezin op versch brood zit le wachten terwijl de bakkersgezel aan het werk is; met als onderschrift: De strijdt tegen hel versche broodje. Zóó waren er nog enkele daarop betrekking hebbende stukken De cursisten op 't gebied van suikertrekken hadden door hetgeen door hen vervaardigd was getoond, hetgeen de natuur voortbrengt zeer goed te kunnnen nabootsen. Een drietal bloemenmanden met fijne ro zen prijkten op den voorgrond en wanneer men dan weet, dat dit enkele uren van te voren gewone witte suiker was, dan mag men zeggen, dat hier een mooi stuk was ver richt. Nadat allen zich om de werktafel hadden gegroepeerd, werd door den heer Geytenbeek een foto genomen. Daarna nam de heer Van der Blij het woord. Hij wees op het mooie stuk werk. door den Algemeenen Bond verricht, en schetste de goede verstandhouding, dje op de ze cursussen heerschte. Ook bracht hij daarmede in verband hoe de Regcering bezig is het cullureele stuk werk, eerst lot stand gebracht en waarvan deze cursus een van de uitvloeisels is, kapot te maken, door de bakkersgezellen weer in den nacht te willen laten werken. Hij dankte do leeraren van dezen cursus, de heeren Schutte en Koek, beiden uit Den Haag, voor hun belanglooze modewerking in dezen; het bestuur van de Coöp. „Voor uit" voor het loffelijk aanbod voor dezen cursus haar bakkerij er beschikking te stel len; de leerlingen voor de voorbeeldige wijze, waarop zij dit aanbod hebben weten te waardeeren, daar wij door hun houding op dezen cursus het volgend jaar weer over deze bakkerij zullen kunnen beschikken: den mr. bakker, den heer N. van der Linden, die op eiken cursusavond aanwezig was om de leeraren met raad en daad bij te staan, het afdelingsbestuur voor haar werk dezen cursus verder mogelijk te maken. Don lee raren werd een enveloppe met inhoud aan geboden. Daarna sprak een der cursisten namens allen een woord van dank aan allen, en in het bijzonder aan de leeraren en den mr. bakker en bood hun een geschenk aan Voor het besluur der Coöperatie „Voor uit" sprak de heer J. Veldman met lof over hetgeen op dezen cursus is gepresteerd. De houding van de cursisten is van dien aard, dat zij het volgend jaar weer op de jnede- werking van de Coöperatie „Vooruit" kun nen rekenen. De heer J. de Wolf, voorzitter van den Bakkersgezcllenbond, sprak een slotwoord, waarin hij aanspoorde de organisatie te versterken. Deze week zal eon étalagelentoonslelling van de gemaakte werkstukken plaats heb ben in de winkels van de Coöperatie „Voor uit" aan de Haarlemmerstraat en de Heeren straat, welke interessant belooft te worden. De malaise in de lederindustrie. Gisteravond hield in een der zalen van cafe „De Graanbeurs" de schocnmakers- patroonsvereeniging „Nieuw Leven", oai- dcrafdeeling van den Ned. Bond' van Schoenmakerspatroons en Winkeliersver- eenigingen een openbare vergadering, waar bjj de heer W. Donker lid Va^et 00 als spreker optrad. Buiten het bestuur was een twintigtal leden aanwezig, toen de voorzitter, de heer De Groot, de vergadering opende met eea hartelijk welkom aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan den heer Donker en ae afgevaardigden der zustervereenigingen. 8pr. zette uiteen, dat het doel van dezen avond is eenheid te brengen in de schoen makerswereld. Hierna vangt de heer Donker zijn rede aan. Spr. heeft met groot genoegen deze spreekbeurt op zich genomen, daar hij veel voelt voor den Nederlandsohen schoen maker, vooral nu deze schoenmaker ook ophoudt een domme, onontwikkelde man te zijn. Ongeveer vijftien jaar geleden wa ren er in Nederland 13.000 schoenmakers, waarvan ongeveer 10-000 reparateurs. Momenteel telt ons land nog geen 400 werkelijke sohoenmakers, de rest zijn repa rateurs. Over het algemeen wordt het werk van de schoenmakers niet gewaardeerd, ja zelf8 geminacht. Reeds vijftien jaar geleden kwam spr. met nog enkelen tot deze over tuiging, doch tevens zagen zij in, dat dit voor en groot deel te wijten was aan de bohoenmakers zeiven, die meerendeels in armoede hun laatste levensdagen versle ten. Zij werkten in hun bekrompen, duffe werkplaatsen van 's morgens zes tot des avonds tien en wilden niet van deze ongun stige omstandigheden bevrijd worden door hun noodlottig fatalisme en wijsgeerige le vensbeschouwing. Dit was een groote be zwaar voor de enkelen, die wet verande ring wenschten en derhalve een Bond stichtten. De eerste vergadering werd bezocht door slechts 2*2 van de 13 000 schoenmakers. Dit ontincMKhgde echter geenszins de kopstuk ken, die onvermoeid met hun werk door gingen. Na het uitbreken van den oorlog kwam het egoïsme het bestuur te hulp en traden vele leden tot den Bond toe, die toen eens klaps 6000 leden telde. Tot op het huidige oogenblik heersoht er onder do schoenmakers een laksheid, die niet te verontschuldigen is. Toch is er een kern onder de leden, waarop de Ned. schoenmakerij eigenlijk drijft. Niet als vroeger minacht het publiek ons vak en weet het thans onderscheid te ma ken tusschen schoenmaken en schoenma ken. Evenwel, de omstandigheden, waar onder deze kern werkt, zijn ook nu nog verre van gunstig. Het moet nog veel meer door dringen tot de leden, dat voor prima werk ook redelijke prijzen kunnen worden be dongen, niet alleen voor de grondstoffen, doch ook voor den arbeid, dien zij ver richten In hot algemeene beeld der malaise deelt ook de sohoenmakerswereld, doch spr. betreurt het, dat niet deze wereld er zich tegen verzet om weer in de ar moede te vervallen, waaruit zij met zoo veel moeite is verrezen. Misleidend is dan ook het verschijnsel, dat bijv. te Rotter dam kortelings vier zaken zijn geopend, die gezamenlijk f 47.000 huur moeten opbren gen. Dit wijst op vooruitgang en toch is dit niet zoo, daar al deze zaken vennoot schappen zijn, die het bestaan van een ge wonen schoenmakerswinkel tot ?n onmoge lijkheid maken. Yoor alles is het dus noodig de handen ineen te slaan om te houden, wat wij thans hebbenzoodoende kunnen wij wat berei ken, zoo niet, dan zijn wij gedoemd weer in den poel te geraken. Probeert dug uw prijzen te maken voor uw werk, naar de maatstaf, die u als vak man toekomt. De maatschappij is als een snel draaiend rad, dat iedereen, die er los opzit, mijlen ver afslingert; doch wanneer men eendrachtig elkander vasthoudt zul len wij er op blijven zitten. Na eenig debat sloot de voorzitter, onder dankzegging aan den spreker voor zijn meermalen geestige en met talrijke geval len uit de praktijk doorspekte rede, de vergadering. De officieele opening van het Insti tuut-Kern in het gebouw 's-Gravestein zal plaats hebben Zaterdagmiddag te twee uur. Het ligt in het voornemen van het bestuur het instituut voorloopig open te stellen Dinsdags, Donderdags en Vrijdags va/n tien tot dén uur, behalve in de aca demische vacanties. Prof. Edwards, hoogleeraar aan de „Medical School of Cornel UDivesity" te New-York, is sedert korten tijd werkzaam in het Physiologisch Laboratorium van prof. Einthoven, tot het doen van weten schappelijke onderzoekingen. De heer D. Roggeveen, kunstschilder alhier, is opnieuw naar Italië vertrokken ter voortzetting zijner studies aldaar, eenige jaren geleden begonnen. De heer H Meijeraan, kruidenier, Hoogewoerd 51, die heden den dag her dacht waarop hij 50 jaren geleden een win kel in kruidenierswaren opende is wel in de bloemetjes gezet. De kruidenierswinkel leek wel in een bloemen- en fruitzaak her schapen. Voor de ramen op de toonbank en waar verder maar een open plaatsje was te vinden, stonden de bloemenmanden en manden gevuld met vruchten. Bij 't krie ken van den dag verrasten de buren hein reeds met een reuzen-bloemenmand en ver dere geschenken, daarop volgden de blijken van attentie van vrienden, kennissen en van leveranciers. Verder kwamen velen persoonlijk geluk- wenschen of bonden door brieven ofl baartjes hun belangstelling. In de Stedelijke Werkinrichting alhier is hedenmorgen het werk neergelegd. Den stakers is het loon te laag. Er kan buiten voeding nog geen rijksdaalder in de week verdiend worden met het werk, waaraan de menschen nu bezig zijn, aldus luidt hun grief. Gistermorgen omstreeks tien uur ge raakte de 16-jarige H. van R., werkzaam bij de Ned Rotogravure-maatschappij aan het Galgewaler. met zijn arm bekneld tus schen een drukpers, waardoor de arm brak. Het ongeluk is geheel aan eigen schuld le wijten. De Eersto-Hulpdienst verleende dè geneeskundige hulp. Bij de Leidsche Spaarbank is in Maart iD gelegd f 242.-152.31 en terugbetaald f257.195.03, terwijl 122 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 57 boekjés geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 16.673 inleggers bedroeg einde Maart f 5-338.665.02. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voorloopig nog rust. Vooreerst blijven de besprekingen over de groote vraagstukken in Europa nog beperkt tot onderonsjes en dientengevolge heerscht er rust. DUITSCHLAND. De presidentskeuse de Prui sische crisis Rijnscheep- vaart-loonen. De besprekingen over de presidentskeuze zullen weldra een aanvang nemen. Het Centrum heeft een commissie opgericht, welke zich in verbinding zal stellen met de democraten en eooiaal-democTalen aan gaande een gemeenschappelijke candida- tuur van Marx voor den tweeden verkie zingsstrijd. Hechts is onderling reeds druk in be spreking. De Pruisische Landdag lioetl gisteren weer een nieuwen premier gekozen. Bij eerste stemming werden -S36 stemmen uit gebracht: daarvan heeft de democratische afgevaardigde Oskar HoepkerAschof, op dit oogenblik minister van financiën in het zakenministerie, 211 stommen gekregen; de vroegere ontwapeningscommissaris dr. Peter 176; de communist Pieck 16. Blanco: 6 briefjes. Bij de tweede verkiezing werd Hoepker Aschof met 213 stemmen gekozen. Dr. Pe ters kreeg 177 stemmen. Uitgebracht zijn 433 stemmen; ongeldig waren 43 briefjes, blanco 2. Na soc.-democcraat een cenlrumlid, nu en democraat. Of hij succes zal hebben? We twijfelen. Ontbinding van den Landdag zal vermoedelijk wel volgen. Mel Guatemala is een handelsovexeen- overeenkomst gestolen en met Polen zijn nieuwe besprekingen ingeluid, Een Duitsche financieele groep zal in Brazi'.iS concessies verkrijgen voor den aanleg van een elecfer. spoorweg van 400 K.M. met dubbel spoor. De werknemersorganisaties voor de Rijn- scheepvaart hebben tegen heden de loons- overeenkomst opgezegd. Voor het nieuwe tarief is een reeks van eischen, o.a. een loonsverhooging van 20 pet., opgesteld. De werknemers hebben de eischen verworpen en willen het oude laaief met een jaar ver lengen. Hierop hebben de arbeiders-organi saties nog geen antwoord gegeven, FRANKRIJK. EIzas-Lotharingen en de Pa* rijschs usiversiteitskweetff in da Kamer. De Kamer heeft de kwestie van de reor ganisatie van het administralieslelsel in Ét zas-Lotharingen verder behandeld, waarbij Heriot nog eens zijn standpunt uiteenzette, Havas meldt daarover: Herriot herinnert er aan, dat hij, in over eenstemming met zijn beloften, het regime in Elzas-Lolharingen niet gewijzigd heeft en dat de minislericele verklaring niets bevatte, dat de herwonnen provinoies ver ontrusten kan, want zij was opgesteld in dezelfde bewoordingen als die van Mii- lerand. Hij verklaarde, dat het niet zijn regeering is geweest, die den godsdienst oorlog ontketend heeft. Hij betoogt, dat de commissaris-generaal Alapelite ge dwongen-was een circulaire tot de prefets te richten om de gewetensvrijheid in de scholen te doen eerbiedigen. Er beslaat geen enkele reden, waarom de herwonnen provincies, nu zij tot het moederland terug gekeerd zijn, uitzonderingswetten zouden vragen, hetgeen natuurlijk was, toen zij on der Duitsche overheersching waren. Het spreekt van zelf, dat de consultatieve raad vervangen wordt door een vergadering van Elzasser en Lotliaringsche parlementairen en vertegenwoordigers dor plaatselijke be langen, door de regeering benoemd. Her riot wil trachten de plaatselijke belastingen te verminderen, die zwaar wegen op de her overde departementen. Hij herinnert er ver volgens aan, dat hij persoonlijk niet het be staan erkende van een corcordaat voor EI zas-Lotharingen, doch zich heeft nedergelegd bij het besluit van den Staatsraad. Nochtans heeft de bisschop van Straatsburg aan de priesters bevolen gebeden te lezen tegen de beweerde vervolgers der Kerk. De Fransche regeering heeft echter tegen dezen prelaat niet de maatregelen genomen, die een Duit sche regeering getroffen zou hebben. Herriot wees er op, dat de schoolstaking weinig toe gepast werd in de groote centra. Wat do intereonfessioneele scholen betreft, heeft hij enkel in 2 nieuwe gevallen toegepast, wat reeds elders bestond. Hij verzekerde geen enkel woord te hebben gezegd, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de regeering te genover Elzas-Lolharingen een daad begaan heeft, waarvoor zij te laken is. De tegen woordige agitatie is van ouden datum en is vóór de komst der tegenwoordige regee ring aan het bewind begonnen Door do erg ste beleedigingen zullen wij ons niet laten van de wijs brengen bij onze tegenwoordige waakzame actie voor onze herwonnen de-' partementen. Dc eenheid van Frankrijk in zijn voornaamste bron van kracht Het if in de richting dezer eenheid, dat Elzaf en Lotharingen bestuurd moeten worden in hun eigen belang, met alle mogelijke om zichtigheid, doch met een vasten wil. Vervolgens zijn eenige interpellaties be handeld over de incidenten bij de juridische faculteit aan de Sorbonne. Er deed zich een rumoerig incident voor, dat lot schorsing der zitting leidde, toen de rechterzijde beweerde, dat zij een beleedigend woord had gehoord, door Herriot tot een lid der rechterzijde ge- richt Herriot zou het woord epilepticus heb ben gebezigd toen bij iets tot den minister van justitie zeide. Bij de hervatting der besprekingen pro testeerde de vroegere minister van oorlog, Maginot, tegen het woord van Herriot, en voegde er bij, dat de groepen der minder heid besloten hebben aan de meerderheid en de regeering te beleekenen, dat de min derheid voortaan eischen zal, dat zij ge ëerbiedigd wordt. Herriot ontkende, dat hij iemand zou beleedlgd hebben en zeöde, dat hij niet Maginot's verklaring beantwoorden zou, want hij meende, dat het niet om een persoonlijk incident gaat, doch om een po- liieke kwestie. ENGELAND. Twee (ocialisatie-rapporten. Het besluur der Independant Labour Party heeft twee rapporten over socialisatie uitge werkt, welke aan het congres der partij zul len worden voorgelegd. In het eerste rapport wordt het beginsel verdedigd, om bij de socialisatie van parti culier eigendom schadevergoeding te betalen. Confiscatie zonder schadeloosstelling wordt afgekeurd, le. omdat zij onrechtvaardig zou zijn tegenover verschillende groepen van bezitters, 2e. omdat daardoor economische verwarring zou ontstaan, en 3e. omdat de oppositie tegen het socialisme er door zou toenemen. Do confiscatie van kapitaal zou de grond slagen van het crediet van vele ondernemin gen vernietigen en zou derhalve een ernstig nadeel voor handel en industrie opleveren. In elk geval kan de verandering van het be staande economische en financieele stelsel in een socialistisch systeem niet plotseling geschieden en niet alvorens men in staat it iets beters voor het bestaande in de plaat» l'o stellen. Men denkt zich de compensaties in den vorm van aandcelen of annuiteiten, welka evenredig dienen te zijn aan do geraamde kapitaalswaarde van het gesocialiseerde eigendom. Bij uitzondering zou voor kleine bezittingen een som in ééns kunnen worden betaald. De schadeloosstellingen zouden du» liet karakter moeten dragen van verhandel bare staatsobligalies op langen termijn en met een vaste rente. Het tweede rapport houdt zich bezig met de socialisatie van het bank- en credietwe- zen. Volgens dit rapport is een grondige her ziening van het geldwezen en van de mone taire politiek in Engeland noodzakelijk, om dat veel meer dan tot dusver rekening dient te worden gehouden met het algemeen be lang en met de belangen der klassen, welke bij de industrie zijn betrokken. De gespaar de gelden dienen zoo productief mogelijk te worden gemaakt en aan de ondernemin gen, welke van algemeen nationaal belang zijn, dient op de voordeeligste voorwaarden crediet te worden verleend, opdat een grooter aantal personen zal kunnen doelen in de winsten, welke op het oogenblik alleen ten goede komen aan de bankiers en aan andere personen, die het credielwezen beheerschen. Ook dienen de provisies voor het financie-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2