De Terugkeer van Klompvoet, No. 19956. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Maart Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. betreft, de Regeering bereid ten spoedigste met die vreemde Rcgecring in overleg te treden om aan de misplaatste wijze van op treden van haar bureau hier te lande een einde te maken? De Zomertijd. Doöi de veilingen, aangesloten bij de Groep Veilingvereenigingen uit den Neder- landschevn ïuinbouwTaad, zijn aan de Eerste Kamer requesten verzonden met beleefd verzoek het wetsontwerp tot algekeele af schaffing van den'Zomertijd aan te nemen. De vele ernstige bezwaren, wordt o.m. ge zegd, tegen den Zomertijd bij land- en tuin bouw mogen als algemeen bekend worden verondersteld. Door- het Centraal-Bureau voor de vei lingen in Nederland is op gelijke wijze go requesteerd. De Prins en Prinses Juliana hebben gisteravond in den Koninklijken Schouw burg in Den Haag de voorstelling bijgewoond van Les Foürberies de Scapin van Molière voor de loden van de Alliance franyaise le 's-Gravenhage. Daarna is de Prins nog en kele oogenblikken tegenwoordig geweest in een der zalen van den Dierentuin, tvaar de uitreiking plaats had van het mobilisatie- kruis aan de vrijwilligers van den Land storm. Gisteravond is in Den Haag het Mo- bjlisatiekruis aan de vrijwilligers van den landstorm uitgereikt. Deze uitreiking ge schiedde door den oud-opperbevelhebber van land- cn zeemacht, generaal C. J. Snij ders, den oud-inspecteur van den Vrijwil- ligcn Landstorm, generaaJ U. C. A. Nce- tcson, cn den inspecteur van den Vrij wil ligen Landstorm, generaal-majoor Fris. Onder de talrijke aanwezigen waren de Minister van Oorlog, de heer Van Dijk, de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Sweerts de Landas Wvborgl», de commandant van het veldleger, generaal Muller Massi3, generaal Van Tcrwisgu en voorts een talrijke schare, militaire autori teiten. Nadat do Kon. Zangvereeruging Ceci lia" het Wilhelmus ten gchoorc gebracht had, opende kolonel Duymaer van Twist de vergadering met een toespraak. Hij stelde voor een. telegram van hulde en ver knochtheid aan de Koningin eu de KoiVn- gin-Moeder te zenden, waarmee de verga dering instemde ook aan Prinses Juliana wérd een telegram gezonden. Daarna nam de Minister van Oorlog het woord. Er werd nu nog besloten een telegram te zenden aan kolonel Keiser, den oud commandant van het corps Vrijwilligen Landstorm, die door ongesteldheid verhin derd was bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Cecilia'' bracht daarna nog een zang nummer ten gehoorc. Vorvolgens kreeg generaal Snijders het woord en reikte aan de officieren van den Vrijwilligen Landstorm liet. Mobilisatie- kruis uit. Generaal Neeteson sprak zijn dankbaar beid uit, dat. hij als oud-inspecteur weer in het midden van landstormers kon zijn; vervolgens reikte hij aan de vrijwilligers het kruis uit. Het voor kolonel Keiser bestemde kruis werd door zijn dochter, mevrouw Van As sendelft dc Coningh, in ontvangst geno men. Gedurende de plechtigheid kwam ter bij eenkomst de eere-voorzitter van de Natio nale Landstormcommissie, minister van fi nanciën Colijn. Even later verscheen de Prins, vergezeld van den burgemeester, mr. J. A. N. Patijn en zijn adjudant kapi tein jhr. von Mühlen. Kolonel Duymaer van Twist heette den Prins, den Minister en den burgemeester van harte welkom en bracht een driewerf hoera uit op het vorstelijk huis, waarmede de vergadering geestdriftig instemde. Daarna was er pauze, onder welke de adjudant van den Prins uit handen van minister Van Dijk het mobiiisatiekruis ont ving. Na de pauze, nadat „Cecilia" nog een zangnummer ten gehoore had gebracht, was hel wourd aun minister Colijn. Spreker richtte zich in ?t bijzonder tot de generaals Snijders en Neeteson. Het is u bekend, aldus spreker, dat de Koningin destijds aan den landstorm haar portret heeft geschonken. Dit portret wil ik u, uit naam van do landstormen» aanbieden, liet geschenk is groot, niet zoozeer in gelds waarde, maar omdat het niet te verkrijgen is, zelfs voor veel geld niet. Aan u, gene raal Neeteson, bieden wij het aan, omdat gij de eerste inspecteur geweest zijt Het is een uiting van den nationalen geest Aan uw naam, generaal Snijders, ver bindt zich de gedachte aan de moeilijke jaren, die het gewapende Nederland onder uw bevelen heeft doorgemaakt. Ik weet dat gij nooit gewenscht bobt, dat Neder land in den oorlog meegetrokken werd. Gij hebt gedurende jaren de zwaarste taak gedragenop uw schouders rustte do groote verantwoordelijkheid. Dit portret zal niet alleen zijn eeq berinnering aan dezen avond maar ook aan de moeilijke ja ren die achter u liggen. Wees er van over tuigd dat een groot deel en zeker niet het slechtste deel van ons volk u steeds eri* dankbaar hart toedraagt. De vergadering juichte den oud-opper» bevelhebber langdurig en geestdriftig to#. Op voorstel van minister Colijn werd daar na een luid hoera uitgebracht op de Ko ningin. Generaal Snijders dankte den Minister cn de vergadering voor dc hem gcbiachto hulde. Kolonel Duymaer van Twist bracht een luid hoera op den Minister van Financiën uit, waarmede de vergadering met een luid „Leve Colijn" instemde. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt aan de winnaars van den laat9ten schiet wedstrijd. De lieer Sandborg, secretaris van do» Plaatselijke Landstormcommissie, dankte den voorzitter van de Nationale Land stormcommissie, kolonel Duymaer van' Twist, voor de leiding, die hij aan dezen avond gegeven lieeft. Kolonel Duymaer van Twist sprak ccn slotwoord, waarna de vergadering het Wilhelmus aanhief. Naar ,,De Tel." verneemt zal het Nc- dcrlandsch-Belgische accoord in zake het Schelde-regiem. Vrijdag a.s. in Den Haag worden onderteckend. Do Belgische minister van Buitenlundsche Zaken, de heer Paul Hymans, zal met het oog hierop Vrijdag middag te 's-Gravenhage aankomen. Dc on- derteekening zal 's middags geschieden. Des avouds zal minister Van Karnebeek eea diner geven ter eere van zijn collega. De Engelsche en Fransche legeeringen, die met liet verloop der onderhandelingen op de hoogte waren gehouden, hebben hun adhae- sie met dc overeenkomst betuigd. Benoemd lot ridder in de orde vati den Nederlaudschen Leeuw mi*. G. Kirber ger, voorzitter van den raad van beroep voor de directe belastingen 1, te Amster dam; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. Nijkamp, meesterknecht bjf de Maatscliappy „Deventer Dagblad", tn Deventer; is toegekend de aan de ordo van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan mej. A- M. Fften, dienstbode bh' pastoor Vossen, te Sleoaken. Het Raadslid te Heemstede de heer Jorritsma heeft aan Ged. Staten van Noord- Holland gevraagd, het Raadsbesluit tot aan koop van „Spaar en Hout" te vernietigen, omdat hij dit uit financieel oogpunt in strijl aoht met het algemeen belang. Ds. J. H. Wicrsma, dc nestor der pre dikanten van do Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam, wien op zijn verzoek met in gang van l April a.s .emeritaat is verleend, heeft in de godsdienstoefening in de Amstel. kerk afscheid van zijn gemeente genomen. Wij vernemen, dat in Stadhuiskringen wordt verwacht, dat alle wethouders in de hedenmiddag te houden vergadering van B. cn W. als hun opinie zullen Georganiseerd Overleg. Naar „De Res bode" meldt, heelt de voor zitter van den Ministerraad in verband met de wijzigingen in de regeling van het geor ganiseerd overleg hel volgende bepaald: Terwijl tot nu toe in de centrale commis sie zitting hadden leden, aangewezen door Kroon, en leden, aangewezen door de amblenarenorganisaties, en do aldus samen gestelde commissie de aangelegenheden be handelde, haar door de Ministers voorgelegd of ambtshalve door haar aangevat, gaat de commissie ihans alleen beslaan uit verte genwoordigers van de ambtenarenorganisa- ties en behandelt zij thans, in bespreking met de door den Ministerraad aangewezen ambtenaren, de aangelegenheden, haar door die amblenaren voorgelegd of door haar in overleg met die ambtenaren ambtshalve in behandeling genomen. •Het aanhangig maken van onderwerpen bij de centrale commissie zal dus voortaan niet meer door bot hoofd van het betrok ken departement geschieden. Voorstellen en verzoeken lot regeling van aangelegenheden van algemeen belang voor den rechlstoestand van ambtenaren of tot wijziging of intrekking van Ier zake be slaande regelingen en bepalingen, als tot dusverre aan de centrale commissie werden voorgelegd, behooron in den vervolge tot den Ministerraad te worden gericht. Deze beoordeelt of de zaak in het G. 0. behoort le worden gebracht en geeft c.q. de op dracht de aangelegenheid- in de commissie te bespreken en daaromtrent rapport uit te brengen. Aangelegenheden, welke een alge- meenen kant vertoonen, moeten niet door de Departementen worden algbdaan, doch aan den Ministerraad Ier beslissing worden voorgelegd. De cverbevissching der Noordzee. De internationale conferentie van vis- scherij-deskundigen, welke verleden week le Amsterdam bijeenkwam, heelt zich Za terdag j.l. verecnigd met het advies van den Internationalen Raad voor het onder zoek der zee betreffende de bescherming van de jonge schol in de Noordzee. Dit advies strekt tot het sluiten voor een tijdvak van drie jaren voor de treilvisscherij met stoomschepen en motorvaartuigen met grooter vermogen dan 50 P K. van een strook van de Noordzee, welke zich uit strekt van Hoek-van-Holland lot 56 gr. N.B. langs de kusten van Nederland, Duitsclïland in Denemarken en wel van den vaslen wal tot waar het water een diepte van 22 meter (12 vadem) bereikt, gedurende het geheele jaar en van een aangrenzende strook, die zich van de breedte van Helgoland tot 56 gr. N.B. uitstrekt en wol tot waar het water een diepte van 27 meter (15 vadem) heeft, ge durende het geheele jaar behalve in de maanden April, Mei en Juni. Mocht dit voorstel te drastisch worden ge acht, dan kon meende men alhoewel de uitwerking dan geringer zou zijn, des noods overeenkomstig het Duitsche voorsteil de eerstbedoelde strook open blijven gedu rende Januari, Februari, November en De cember en de sluiling van ds andere be perkt worden te'. Juli, Augustus, September en October. De wensch werd voorts uitgesproken, dat de betrokken landen den aanvoer van schol beneden een zekere, door henzelf vast le stéllen maat, zouden verbieden, ten einde de yul-visscherij door de zeiltreilers en do kleine mechanisch voortbewogen vaartuigen in de gesloten gebieden tegen te gaan. Voorls ontveinsde men zich niet, dat voor het welslagen der poging de medewerking der belanghebbenden noodig zal zijn, en sprak men dus de hoop uil, dat zij, alhoewel zij aanvankelijk van de voorgestelde maat regelen nadeel kunnen ondervinden, die medewerking niet zullen onthouden. Wordt tot uitvoering der voorgestelde maatregelen overgegaan, dan verwacht men, dat reeds na het eerste jaar de gunstige gevolgen daarvan voor de scholvangsten in de overige deelen der Noordzee goed merk baar zullen worden. De gespaarde schol loch zal dan uit liet gesloten gebied naar het overige deel der Noordzee zijn getrok ken en daar don scholstand hebben ver- .Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W» E. PONT. (Nadruk verboden). 50) „Je hebt geboord, wal bij zei," schreeuw de Klompvoet, omziend en zijn vinger drei gend naar Marjorie uitstekend, „waar heb je dien man gelalen?" Toen vertelde Marjorie liun, dat zij mij in de grot gelaten had. „Sehen Sie?" brulde Klompvoet. „Hij is vlak onder jullie snuiten ontsnapt, Schwein- hundc, dat jullie bentl Hij is nog in die givl! Pak je weg, jou hondl En zend Zwar ten Pablo hierheen! Zeg hem, dat hij nu met mij te doen heeft! En wat duivelI als ikzelf hem moet .gaan halen. Von Ilagel draaide zich om en snelde heen. De kreupele man was op zijn knieën overeind gekomen. Het zweel gudste hem langs het gelaat, toen hij, over het lichaam bevend tevergeefs trachtte do zwakheid, die liem overmeesterde, baas te worden, terwijl hij de vrecsclijkste gezichlcn trok en een stroom van dreigementen uitte. Toen klonk 'van uil zee een geweerschot, een enkele,knal, die de broeiende stille van het eiland verbrak en zich eindeloos tus- schen de rotsen weerkaatste. Onmiddellijk hield Klompvoels gebrom op. Hij deed geen pogingen t om op te komen en bleef onl 1h alle; n beefde zijn rijkt. Daarna zal natuurlijk de uitwerking nog sterker worden. Men zal dus ruim schoots gelegenheid hebben, vóór het einde deT 3-qarige periode over het effect der maat regelen te oordeelen en tijdig kunnen be slissen, wat daarna verder zal moeten ge schieden. Het slaat thans aan de betrokken Regee ringen, om het voorstel der deskundigen te overwegen, na te gaan ia hoeverre en op welke wijze daaraan uitvoering kan worden gegeven 'en eventueel te dier zake een con ventie le sluiten. Komt hel daartoe, dan is het inlusschen gewenscht, dat zulks zeer spoedig geschiedt, opdat de reusachtige voorraad kleine schol, welke thans nog in de Duitsclie bocht aanwezig is, niet vóór dien is wcggevischt en de maatregelen du9 nit een groot deel van hun dadelijk nut in boeten. Uit de A.-R. Partij. Het aanvankelijk opgestelde concept- program van dc A.-ll Partij heeft eenige wijziging ondergaan, meldt „De StancL" Zooals het nu ter defiuitieve goedkeuring aam dc deputatenvergadering wordt aan geboden, spreekt de partij uit in de bo mende jaren te willen streven naar: 1. Krachtige bestrijding van wat in het leven des volks de publieke eerbaarheid aanrandt. 2. Voortgaande bezuiniging in 's Rijks dienst, in het bijzonder door reorganisatie on vereenvoudiging van de Staatsdien sten, opdat het maatschappelijk on econo misch leven kunnen worden ontlast van den overmatigen belastingdruk, cn vrijer kun ne ademhalen. 3. Krachtige handhaving van de zolfstan- dige. positie, welke Nederland en Indiö onder Nedcrlandsché leiding door Gods voorzienig bestel in langdurige, historische ontwikkeling hebben verkregenkrachtige medewerking aan alle maatregelen, die in het volkerenverkeer de heerschappij van het recht kunnen bevorderen, en dienten gevolge den oorlog beteugelenmitsdien behoud van een eigen weermacht in Neder land en Indic, zooals die uit nationaal cn internationaal oogpunt is voreischt, met be sliste afwijzing van eenzijdige nationals ontwapening. Overigens wenseht het O. O. zakelijk to volharden bij het program van actie, waar mee het de verkiezingen van 1922 tegemoet ging, voor zoover dat program nog niet is uitgevoerd en onder de sinds 1922 gewij zigde omstandigheden nog uitvoerbaar is. Uil bet agendum bij den beschrijvings brief voor de deputatenvergadering der A -R. Partij, die Donderdag 23 April to Utrecht zal worden gehouden, blijkt, aldus „De Stand dat de vergadering een eer sten en een tweeden voorzitter moet ver kiezen. Ah gevolg toch van de statutaire bepaling, dat Ministers niet tegelijk lid van het Centraal-Comitó kunnen zijn, is de heer H. Oolijn als lid en roorzitter af getreden. Dc tweedo voorzitter, de heer A. W. F. Idanburg, heeft zioh ooik genoopt gezien af to treden, in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State. Aan het oordeel der vergadering zal voorts o.m.- onderworpen worden het stem busprogram. Ook zal de vcrgadeiing te benoemen heb ben een voorzitter en penningmeester van den raad van beheer der Dr.-Abraham-Kuy- per-stichting. Deze zaken komen in de middagverga- - handeling. Naar men weet, hoopt ministor Colijn in de morgen verga dering de deputatenredc uit te spreken. De richtige helling. De algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het wetsontwerp ter be vordering van de richtige hefling van de directe belastingen. In dit adres erkent zij, dat het oorspronkelijk wetsontwerp belang rijk verbeterd is; maar er blijven voor haar vier bezwaren bestaan, die haar aan de Kamer doen verzoeken, het ontwerp niet aan te nemen, en wel: lo. Zoo min de Minister als de Kamer heole lichaam. Langzaam wendde hij het hoofd om en keek naar Marjorie, die hem, wezenloos van angst, aanlag. Zoo vond ik hen, toen ik een oogeovblik later het hol binnenstapte. „Ga zitten, Grundt!" zei ik. HOOFDSTUK XXIII. Overgave Hij was doodop van de koorts, maar zijn tegenwoordigheid van geest verliet hem niet. In een oogwenk had hij zijn fluit aan de il'ppen en drie schrille stooten klonken lusschen de rotswanden. Met de andere, hand greep hij zijn revolver. Het gebeurde alles zóó ongelooflijk snel, dat hij mij uit het veld sloeg. "Hoewel ik mijn revolver in de -Land had, toen ik hem uitdaagde, was ik plotseling de kluts kwijt bij hel zien van Marjorie, die met wasbleek gelaat tegen een rotsblok geleund stond, alsof zij op het punt was flauw te vallen. Een ondeelbaar oogeribliik had ik mijn blak van den kreupelen man af en in dat mo' ment had hij op mij aangelegd. „Eén beweging en je bent doodi" snauw de hij mij toe. „Laat die revolver zakken! Laat zakken; versta je me niet?" „Je bent er anders welkom voor," zei ik, terwijl ik het ding op het gras tusschen ons in legde. „Ik ben gekomen om me over te geven, Grundt! Je hebt het gewonnen!" „Heel handig! Heel handig, inderdaad!" smaalde hij. „Je denkt zeker, dat Klomp voet, die stomme, oude mof, dat geweer schot uit zee daareven niet heeft gehoond? Je vrienden kunnen nu terug zijn, majoor Okewood. Maar ze zullen jou niet vee! meer "helpen. Ik schiet je dood!" geven bij benadering op, tegen welk soort rechtshandelingen dil ontwerp wil opko men. Het criterium tusschen belasting-ont duiken en belasting-ontgaan is niet iian le geven en dc omstandigheden zullen dc be slissing hebben. 2o. De moeilijkheid wordt verplaatst van den wetgever naar den inspecteur der di recte belastingen, den Minister van Finan ciën en het gerechtshof te 's-Gravenhage. Bij het ontbreken van elk wettelijk richt snoer zullen dezelfde rechtshandelingen aanleiding geven lot geheel verschillende gevolgen, naar gelang van de bedoelingen, welke de betrokken autoriteiten er aan zul len toeschrijven. Dit bezwaar zal vooral gelden bij de categorie rechtshandelingen, betrekking.hebbende.op het dividend en de reserves van naamloozc vennootschappen. Desbetreffende besluiten van aandeelhou dersvergaderingen komen alle te vallen on der het toetsingsrëcht van den fiscus. Vol gens welke criteria deze toetsing n$pet ge schieden, vermeldt het ontwerp niet. Bo vendien wordt hier feitelijk langs een om weg een winstbelasting op naaml. vennoot schappen ingevoerd buiten de wet om. uit sluitend door ambtelijke resoluties. 3o. De gelijkheid van behandeling zou geëischt hebben, dat art. 3 niet zou gespro-, ken hebben van een beraamde rechtshan deling alleen, doch ook toepasselijk ver klaard zou zijn op een rechtshandeling, welke in het verleden is geschied, doch waarvan dc gevolgen na 1 Mei 1925 voort duren. 4o. In het laatste lid van art. 2 van het ontwerp is de bedoeling, elke dubbele be lasting onmogelijk te maken, niet ruim.ge noeg geredigeerd. Lid 2 van art. 2 zou moe ten luiden: De zelfde bepaling vindt geen toepassing, indien cn voorzoover dezelfde persoon voor hetzelfde bedrag in dezelfde of een andere belasting dubbel zal worden getroffen. Landverhuizing naar Canada. De heer Dresselhuya, lid van de Tweede Kamer .heeft aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: lo. Heeft de Regeering kennis genomen van de vele klachten, in de laatste maanden in de pers geuit, over de misleiding cn val-* sche voorlichting van onze landgenoolen, die door overdreven schoonschijnende voor spiegelingen tot emigratie worden bewogen, in het bijzonder betreffende de woning voor landverhuizing naar Canada? 2o. Is het de Regeering bekend, dat lal van organisaties en* particuliere personen, len minste wel 18 bureaux, hier openlijk oen gevaarlijke propaganda en werving voor emigratie naar verschillende landen voeren, ongerekend het legio aantal over ons land verspreide geheime agenten; en dat zelfs een bureau van ecu buitenlandschc Regce- ring openlijk aan deze afkeurenswaardige werving mededoet? 3o. Weet de Regeering; dat het gevolg van deze geheel ongecontroleerde werving is, dat velen onzer landgenooten veel ernstiger dieptreurige ervaringen opdoen dan die, welke aanleiding hebben gegeven tot zoo felle verwijten aan een sedert opgeheven omigratiebureau te 's-Gravenhage? do. Is de Kegeering niet van oordeel, da't deze toestand van bandeloosheid op emi- gratiegebied, welke in bijna alle landen van Europa onbestaanbaar is, doordat elders do wet voorlichting en werving onder Regee- ringscontrole heeft gesteld en aan geldelijk belanghebbenden te eenenmale verboden heeft, te wijten is aan de zeer achterlijke wetgeving in Nederland op dit terrein? 5o. Gelooft de Regeering niet, dat een nog langer wachten op de al zoovele jaren in voorbereiding zijnde algeheele herziening van onze totaal verouderde wet op de land verhuizing de bestaande ergerlijke toestan den vermoedelijk nog vele jaren zal doen voortduren en dat derhalve, om spoedig de noodige verbetering te brengen, de oplos sing moet liggen in een noodwet, welke er zich toe bepaalt de voorlichting, propagan da en werving onder regeeringstoezicht te stellen en slechts toe te laten onder be paalde voorwaarden en aan niet geldelijk belanghebbenden bij emigratie? 6o. Zoo ja, kan zoodanige noodwet dan eerlang in ontwerp worden te gemoet ge zien en is wat het sub 2o. bedoelde bureau Terwijl hij sprak, zag ik achter hem hoe de „Naomi" de blauwe baai kwam bin- nenstoomon, terwijl de zon hier en daar op het glanzende koperwerk flonkerde, een schitterend wit schip, wit als het.schuim, dat het deed opspatten. Zóó helder was de lucht, dat ik de witte gestalten op het dek kon zien bewegen. Ik spande mijn ooren in of in den klank van den scheepsroeper zou kunnen opvangen, die het bevel tot stoppen zou geven. Maar de wind was van het land af en geen geluid van de „Naomi" drong tot mij door. Het had een spookschip kun- kunnen zijn, een visioen, zooals men zegt, 'dabde menschen in hun doodsuur wel zien. En het scheen ook weikelijk, alsof dat doodsuur voor mij nu geslagen had. Grundts valsche oogen en grimmige mond boven den loop van de groote revolver waren geen ijdele bedreiging. Hij vatte de revolver op nieuw, om beter te kunnen richten, en ik keek, wèg van dtat ijzingwekkende gelaat, wèg van de „Naomi" en haar beloften van een tehuis, wèg van de glinsterende zee en de wuivende groene palmen, naar Mar jorie. Zij stond daar alls een wit marmeren beeld. Alleen haar oogen schenen levend en zij waren groot van angst en ontzetting. Weer klonk liet gefluit van Klompvoet. Ik wendde mijn bLfk en zag, dat zijn voor hoofd vragend gefronst was. Ik haalde de schouders op. „Welke kans heeft de „Naomi" nu tegen jou en je mannen, Grundt?" vroeg ik. „Een plezierjacht heeft geen uitrusting om moordexpeddtieQ op. touw te zeilen, weet jel Jullie bent volledig bewapend en hebt je goed genesteld op het eiland I Ik geloof, dat je vree# overdreven ie!...." „Woorden! Allemaal woorden!" mompel- I de hij. „Niettemin zul ja over een minuut dood zijn!. Hij nam zijn horloge en legde het op de k deken vóór hem. „Toen ik kwam om je te vertellen, dat ik mij overgaf," hernam ik, „sprak ik de waarheid. Jk heb den schat gevonden. En hier is het bewijs!" Ik opende mijn linkerhand cn gooide een handvol goud naar hem toe. Twintig mark stukken; zij kwamen zacht neer op de de kens en lagen daar te schitteren in den i zonneschijn; de kop van den keizer en de keizerlijke adelaar bovenop, zoodat hij ze goed zien kon. Ik liad hem getroffen. Met één oogopslag zag ik het. Hij keek neer op het geld. zijn oogen weiden klein van argwaan. „Also doah!" mompelde hij die ge makkelijke Duitsche uitdrukking, die zoo rekbare beteekenis kan hebben, als bijv.: „Hij heeft het 'm geleverd!" of „Wel, dot had ik nooit verwachtI" of „Hoe is het mo gelijk!" of wat je maar wilt, wat in den zin Jiet best te pas komt. „Laat Miss Garth en mij vrij naar het jacht terugkeeren," zei ik, „en dan zal ik u vertellen, waar de schat verborgen is!" Onmiddellijk vloog hij overeind. „Het staat niet aan jou, mij de wet voor te schrijven, sohurikl" riep 'hij. „Onvoor waardelijke overgave is de eenige soort^van overgave, die ik ken. Zeg wat je te zeggen hebt en dan zal ik besluiten, wat ik met je doen zal lk keek in de richting van de zee. En mijn hart stond stil. De „Naomi" was ver dwenen. Was het dus toch een visioen ge weest? „Vooruit!" droqp Grundt aan. met een nijdig gezicht, „lk heb jo lijd gegeven om te bedenken. Maar nu is mijn geduld uit. Ik zag, dat de. koorts hem weer te pak ken had en dat hij, wat hij ook deed, het besven niet kon tegenhouden. „Wanneer u mij wilt toeslaan mijn lin- keilhand in mijn jaszak te steken," zei ik. „kan ik u iets laten zien, dat alles zal ver klaren." „Bitte selir! Maar denk er aan, dat ik je neer kan vellen vóórdat je nog tijd hebt op mij te schieten, zelfs door jc zak heen..." Uit mijn jas nam ik het spiegeltje. De zonnestralen vielen op het glas. toen ik .het goor den dag haaLde, en het flikkerde. Tusschen de- beide landtongen van <ir Horse-shoe-Baaii kwam de sloep van dr „Naomi" aangestooind. ik kon zien hoe hel wille schuim in hvee gebogen lijnen op spatte, toen haar boeg door het groene wa ter 3need. Het snelle gestamp van haar schroef drong vaag tot~mijn oor door. He vroeg mij ai, of Grundt het gehooid had. Maar hij staarde strak naar het spiegeltje, dat ik heen en weer bewoog in mijn Ivand.- zood-at het flikkerde, steeds maar flikkerde. „Dit was aan het graf bevestigd. Grundt." zei ik. „Dat was wat je ontbrak, om het bericht tc kunnen ontcijferen. Je herinnert je den regel „Klimmer', flimmer' viel"? Dal was de aanwijzing, om op deze manier oen stralenbundel uil te zenden!" ik ving de zonnestralen in den spiegel op en weer kaatste ze in de richting van de baai „zóó van uit den spiegel ingesteld op een hoek van 85 gr; „het garnizoen van Kiel," die Fönf-und-AchtzigeT, dat weet u. Herr Doktor! Toevallig was u het zelf, d-ie zoo vriendelijk was mij die toespeling te doen begrijpen(Wordt v^f' -igd

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5