DINSDAG 31 MAART Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Wo. 19956. DSCH 3AGB PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week 70.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel ischmarkt 18, Iel. 1225, is Woensdag ver krijgbaar; SCHELYISCII a f 0.12—1 0.29, SCHOL a f 0.12—f 0.28, BOT a I 0.11, KA BELJAUW a f 0.23, MAKREEL a I 0.18, CARBONADEVJSCH a f 0.33, TARBOT a 1 0.60 per pond, en IJBOKKING. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden. 31 Maart 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat W. F. Doeswijk. te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik Ier plaatse van verkoop in het per ceel Levendaal no. 81. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1925. Huldiging van den heer G. W. Zandvooit Jr, Zondag 1.1. was het juist 25 jaar geleden, dat de heer G. W. Zandvoort Jr. tot lid van het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht" werd benoemd, toen genaamd Handelsbedienden-Vereeniging „Kennis is Macht" De Yereeniging werd uit den drang der omstandigheden geboren. Er werd aan het handelsonderwijs een vijftigtal jaren ge leden zoo goed als niels gedaan en het wa- ren de handelsbedienden zelf, die hel ini tiatief tot de oprichting namen, weidra ge steund door con gemeentelijk subsidie. Langzaam groeide de Yereeniging, haar leerlingen hadden succes en vooral in de laatste kwarteeuw is de Yereeniging, intus- sehen in Genootschap herdoopt, zeer. voor uitgegaan. De tegenwoordige directeur, de heer A. J. J. Verbrugge, wordt bijgestaan door een grooten slaf van leeraren en bet aantal leerlingen overschrijdt thans reeds het getal van 100. Tot dien steeds tocnemenden bloei heeft de heer Z„ die na eerst 16 jaar als commis saris in het bestuur zitting te hebben gehad, en sinds voorzitter is, veel bijgedragen. Vandaar dat bij het bestuur, de leden en vooral ook door directeur en leeraren het voornemen rijpte hem hij deze gelegenheid te huldigen. Toen de leerlingen van dit voornemen kennis kregen, maakten ook zij zich spontaan op, om daarbij niet achteraan te komen. Zoo ontving de jubilaris Zater dagavond namens alle leerlingen reeds een reusachtige bloemen- tevens vruchtenmand en een mooie groote palm. Zondag kw.un een deputatie uit het be stuur den voorzitter een bloemenmand aan- "bieden, evenals directeur en leeraren, tor- wijl autorileiten, zooals de burgemeester, de wethouder van onderwijs, de secretaris en de chef van algemeene zaken ter secretarie schriftelijk of mondeling hun gelukwen- sehen hem deden toekomen. De eigenlijke huldiging had echter gister- avond in de bovenzaal van „IA den Vergul den Turk" plaats, die keurig met groene plantengroepen en bloemen was versierd. Daar werd te acht uur de heer Zandvoort met zijn familie door bestuur; directeur en leeraren ontvangen. De vice-voorzltter; de lieer D. J. I.ambinon heelle hem en zijn fa milie hartelijk welkom. Hij herinnerde er Mn hoe gisteren in huisclijken kring het jubileum was gevierd geworden, doch dat het bestuur had gevoeld, dal daarop een of- ficieele huldiging moest volgen, om het ge- iiecie bestuur en al de leeraren in de gele genheid te stellen, hun sympalhieken voor zitter de hand te kunnen drukken. Allereerst werd nu een keurige bloemen mand aangeboden, waarna de spr. voortging aan de hand der oude nolulen de verdien sten van den heer Zandvoort te doen uit komen. Voordat hij voorzitter was, hadden er wel eens slrubbelingen in het bestuur plaats, die aan het onderwijs geen goed de den. Sinds zijn voorzitterschap heeft er steeds een goede harmonie gcheerscht en een eendrachtig streven naar verhooging van het peil van het onderwijs. In 1900 had men moeite om mot een behoorlijk aanlal leerlingen een klas le vormen, thans is de toevloed zoo groot, dal alle klassen bezet zijn. Toen was het jaarlijksch budget f 2000 ■thans is dit gestegen tot circa f 10.000. Tijdens het voorzitterschap van den heer Zandvoort is niet alleen de naam van Han- delsbediendenverceniging in dien van Ge nootschap veranderd, er heeft zich ook, on danks het verzet van sommigen, een nieu we slrooming baan gebroken, welke spr. de democratische zou willen noemen, die ge bleken is goed te zijn. In die jaren heeft het Genootschap nog wel met groote moeilijkheden te kampen ge- bad: Wij hebben geldgebrek gekend.'soms zelfs ook te veel geld gehad, zeide spr., eu het was steeds de voorzitter, die met autori teiten de zaken zoo wist te regelen, dat het d» onderwijsinrichting ten goéde kwam, dikwijls met opoffering van zijn huiselijke plichten en genoegens. Spr. memoreerde nog, hoe mede onder in vloed van de mannen van de practijk, het peil van het onderwijs is vooruitgegaan c-n hoe men thans vooral ook voor de practijk bruikbare candidaten aflevert, wee3 in dit verband op de in de laatste jaren ingestelde examen-commissie en prees ten slotle nog eens de zeldzame gave lot het leiden der vergaderingen van den heer Zandvoort, wien hij daarna een groote veldkijker aan bood. Hierna verkreeg de directeur, de lieer A. J. J. Verbrugge, namens het corps leera ren het woord, die er aan herinnerde, dat de leeraren er zich zeer in hadden ver heugd, toen in 191G de heer Z. tot voorzitter werd aangewezen. Men wist wien men kreeg, omdat men hem in het bestuur reeds had leeren kennen als oen man van karak ter, die wist wat hij vulde. In al die jaren heelt de beste verhouding lusschon bestuur en leeraren bestaan. Hét bleek, dat dank zij de uitnemende leiding, er eenheid in het bestuur was, wat de schoot ten goede kwam. Behalve de verbeleringen en hervormingen door den vorigen spr. genoemd, noemde de heer Verbrugge nog de „Mercurius"-exa- mens, en het examen in machineschrijven, benevens de opening van een cursus voor volwassenen en in het Spaansch. Met heel den gang van het onderwijs is de heer Z. op de hoogte; er kan niels gebeu ren of hij weet er van. Vooral ook de ver houding tot het leeraren-personeel prees de heer Verbrugge; de leeraren spreken steeds met groote waardeering van den voorzitter en mede namens hen sprak hij den wensch uit dat de heer Z. nog lang het voorzitter schap van „Kennis is Macht" zal mogen waarnemen. Namens het leerarenpersoneel en den trouwen bode Kleinhans bood hij tenslotte den heer Zandvoort oen schilderij in olie verf in fraaien lijsl aan, geschilderd door onzen stadgenoot don heer W. H. van der Nat aan. Verder deelde hij mede, dat hij bericht van verhindering lyid ontvangen van den leeraar in het Spaansch. den lieer Coych, te Rotterdam, terwijl de heer Enders. van wien hij den jubilaris een brief overhandig de, door ongesteldheid verhinderd was hier te komen. De heer Lambinon las nog een brief voor van verhindering, tevens gclukwcnsch, van den inspecteur van het Handelsonderwijs, mr. Thiol, uit Den Haag. Nadat de bestuursleden, de lieeren Vink en Pelers, nog hadden gesproken, welke laatsle een woord van hulde bracht aan mevrouw .Zandvoort, die door de drukke werkzaamheden van haar man voor „Ken nis is Macht" dezen menigen avond in den huiselijken kring moet missen, verkreeg de lieer Zandvoort zelf het woord. Hij waar deerde zeer de ontvangst hom hier bereid, al meende hij, dat hem veel te veel loftui tingen zijn toegezwaaid Wel wil hij zeg gen, dat hij vooral in de negen jaren van zijn voorzitterschap zijn hart aan liet Ge nootschap heeft verpand, doch had tiij niet altijd zoo'n welwillend en vriendelijk be stuur om zich heen gehad, wellicht had hij hel dan niet zoo tang uitgehouden. Wel zog gen wij in de.vergadering elkander precies, waar het op staat, maar ivij doen het steeds op hoffelijke wijze, zeide spr. Vooral van het Dagelijksch Bestuur ondervond hij veel sleun. Met genoegen constateert hij, dat door samenwerking van bestuur, directeur en leeraren het peil van liet onderwijs op zoodanige hoogte is gebracht, dat de school in Nederland genoemd mag worden. De -tijdsomstandigheden hebben daartoe ook hijgedragen. Eerst werd van hoogerhand niets voor het handelsonderwijs gedaan, toen heelt het particulier initiatief goed ge werkt en de baan geëffend voor de uitbrei ding thans met hulp van de overheid er aan gegeven. Spr. hoopt aan het Genoot- I schap zijn krachten le blijven geven, ver trouwend op do voortdurende medewerking van bestuur, directeur en leeraren. Ten slotte dankte hij voor de prachtige souvenirs, waarvoor hij zeer erkentelijk is en tnedc namens zijn vrouw allen hartelijk dankt, terwijl hij zich in den voorldurenden gunst van allen blijft aanbevolen Vervolgens voerden nog het woord de heer F. G. Mastenbroek Jr., namens „Mer- curius" en do heer B. P. du Croix namens de Federatie van Handels- en Kanloorbe- diendenvereenigingen, die mede hun beste venschen voor de zustarvereeniging uit spraken en In haar voor haar eminenlcn voorzitter. Hiema was het officieels gedeelte afge- loopen en bleef men onder een gezellig strijkje nog ecnigen lijd bij elkaar Anti-Rev. Kiesvereeniging. Gisteravond liield de anti-revolutionaire Kiesvereeniging hier ter plaatse in de groote zaal 'van „De Graanbeurs" een openbare vergadering, waarbij als spreker optrad mr. H. Bijleveld, oud-minister van marine, te 's-Gravcnhage, over het onderwerp: „Don kere Wolken Gouden Verschiet". Er was tlechts matige belangstelling, zoodat, toen de vice-voórzitter; de heer Mazurel, de ver gadering met gebed opende, de zaal slechts ten déele bezet was. Nadat gezamenlijk Ps. 138 4 gezongen was en de secretaris nog eenige mededee- lingen had verstrekt betreffende de verga dering van het Centraal-Comilé te Utrecht, I ving de heer Bijlevold zijn rede aan. Aan den vooravond van de verkiezingen is het goed, aldus spr., eens te zien in welk tijdsgewricht God ons geplaatst heeft. Don kerheid zien wij o m ons heen en helaas ook vaak i n ons; doch daarboven uit straalt het licht, dat ons sterkt in den moeilijken strijd. Is het wel werkelijk donker of is dit slechts een rheloriiche vrijmoedigheid, om een schoon tafereel op te hangen? Ongetwijfeld was het donker in den herfst van 1918, doch het licht straalde hierboven uit in den vorm van den vrede van Ver sailles. Donker is het ook thans in de Euro- peesche Sialen en daarbuiten, wat spr. door de opsomming van enkele internationale vc-rhoudingen aantoont. Er zijn menschen, die in den Volkenbond den lichtstraal zien, die zich eens ontwik kelen zal tot een helder stralend lichl. He laas, spr. vergelijkt dezen bond bij een be kende geschiedenis uit den Bijbel, n.l. het houwen van den toren van Babel. Ook dit is slechts oen werk. van menschenhanden, een pacifistisch gedoe van mannen, die God niet noodig willen hebben. Ook op economisch terrein hoerschl nog diepe duisternis als gevolg van den vreese- lijken oorlog, die achter ons ligt. Lezen wij niet overal van werkloosheid? Nog een donkere wc»ik hangt boven ons in den vorm van het communisme. Is het socialisme niet een loot van den lak, waar uit later ook het communisme zal voort spruiten? Alom duisternis, in weerwil van hel al- tijd-maar-door-roepen van de menschen om vrede. In ons nationale leven is het al niets be ter; worden niet steeds pogingen gedaan om onze nationale veiligheid en ons natio naal bestaan op te hangen aan de wrakke stutten, die men ons opdringen wil? Wordt niet steeds getracht in het internationalisme het middel le vinden om ooi onze natie te behouden? Wie heler dan de Christen zal welen, dal God uil éénen bloede alle volkeren schiep? Bedenken wij we! altijd, dat wij. behalve anti-revolutionair, ook nog zijn christelijk- historisch en dat wij Gode gehoorzaam moe ten zijn? God schiep de naties cft cpaaldc de gren zen voor elk van hen. Dit moeten wij slecds voor oogen houden. In 1918 dachten wij allen, dat betere toe standen zouden komen; helaas, hel heeft niet zoo zullen zijn. Niet-sluitende bcgroo- lingen en nnderszins zijn aan de orde van den dag. Totdal de man kwam, die voor spelde, dat op zijn optreden een reactie zou volgen, waarhij hel sleenen zou regenen. En liet is aldus uitgekomen; minister Colijn ondervindt bij zijn pogingen om het budget sluitend te maken door zijn bezuinigings maatregelen veel tegenstand. Doch w ij welen, dat op oen tijd, waarin God oogen- sohijnlijk slagen uitdeelt, een lijd volgt, dat deze slagen toch vruchten afwerpen. Niet alzoo het volk, dat slechts stoffelijke belan gen op het oog had cn streefde naar ver maken. Daarom moeien wij er voor waken, dat niet ons geheele gebouw, met zooveel zorg door ons rechtsche kabinet opgebouwd, tot in de pijlers wordt gelroften. Dus ook in bet nationale leven is het volop duisternis. Moeten wij aldus de verkiezingen tege moet gaan? Neen, Godlof! Internationaal is het duister, doch welk een lichtpunt neemt hierin niet Nederland in? Nationaal -is het donker, doch vergeet niet de weldaden, ,,'t is God, die ze u bewees". Staat niet onze rechtspraak op een hoog peil; hebben wij niet een ambtenarencorps, dat onkreukbaar in zijn eerlijkheid is; heb- bon wij niet vrijheid van godsdienst en en dnikpeis en hebben wij zelfs in dezen tijd nog niet beteekenisvolle partijen, die opkomen voor 's Hoeren ordonnantiën? Dit alles slemt tot dankbaarheid, zooal» ook het feit doet, dat eèn der onzen llians vooraan slaat in den strijd voor onze anti revolutionaire belangen. Colijn voelt dit ook als een wondere genade van God, die hem steeds sterken zal in zijn moeilijken kamp. En hebben wij niet reden tot blijmoedig heid, waar wij zien, dat steeds een kern aanwezig is van jonge menschen, die be reid i9 de voetstappen hunner voorgangers le drukken en hiertoe bekwaam ie? Een luid applaus beloonde den spreker voor zijn met aandacht gevolgde rede. De vice-voorzitter dankte den heer Bijle veld voor zijn bemoedigende rede en ver zocht de vergadering de eerste twee cou pletten van bet „Wilhelmus" te zingen, waaraan alle aanwezigen staande voldeden. Hirena sloof de beer Bijleveld met dank zegging. School- Wer ktuinen. Dc animo onder de leerlingen van het vijfde leerjaar van alle lagere scholen tot het bekomen van een eigen tuintje ls bij zonder groot. Bijna vierhonderd en vijftig aanvragen kwamen daartoe bij het bestuur der Vereeniging in. Het terrein biedt slechte ruimte voor hoogstens 225 tuintje*, zoodat niet meer dan 50 pCt van de aanvragen zal toegewezen kunnen worden. Het terrein der schooltuinen is thans ge heel gereed. Het werd over de geheele op pervlakte gedolven en geëgddaarna werden da hoofdpaden er in gelegd, de tuintjes uit gezet ra drainage aange'»»d, tondi' het thans gereed is om do kinderen te ont vangen. De benoodigde gereedschappen en zaden zijn besteld, terwijl de afdceling Landbouw plantenteelt van de Landbouwhoogeschool de benoodigde zaden van de meest voorko mende cultuurgewassen voor den demon- slralietuin beschikbaar hoeft gesteld. Alles is dus klaar om direct na do Paascli- vacarrtie de kinderen hun werk te laten be ginnen. Een groot bezwaar is echter nog, dat er op het terrein een huisje- moet ge bouwd worden om het gereedschap in op te hergen en waarin de kinderen bij slecht weer kunnen schuilen. De inrichting van een en ander heeft echter de geldmiddelen van de Vereeniging uitgeput, zoodal het bestuur hoopt, dat en kele welgestelde ingezetenen het daarin be hulpzaam zullen zijn. Wie i3 bereid deze hoop te helpen ver vullen? De tram op de Haarlemmerstraat. Nu de aanlog van de rails en bovenlei ding reeds sinds eenigen tijd gereed is heb ben wij ons tut bevoegde zijde gewend, ten einde eenige inlichtingen te verkrijgen om trent dj openstelling en in gebruik neming dor nieuwe tramlijn. Hierbij deelde mem ons mede, dat zeer waarschijnlijk voor deze lijn een geheel nieuw systeem motorwagen in gebruik zal worden gesteld, waarbij dan de geheele hovonloiding overbodig zou zijn. Het nieuwe systeem is een vinding van den hekenden Hongaarschen ingenieur Junyady en reeds morgenmiddag zal begon nen worden met het proefrijden, voorloopig niet slechts één motorwagen. Slaagt deze proef, dan zullen van dit type nog acht wa gens in Hongarije worden nabesteld. Doze wagen werd rcods meerdere maten beproefd op oen gedeelte van de lijn nabij Den Haag, doch morgen zal voor liet cêrst hel gehec-le traject afgelegd worden. Naar men ons mededeelt zal de tramwa gen omstreeks vijf uur op de Haarlemmer straat zijn; een gcetle gelegenheid voor hel publiek dus om zich vast te gewennen aan de ongunstige verkcorstoosianden, welke geschapen zullen worden, wannpCT de vol ledige diens! in wcTking Iréedl. Slagerijen en de Arbeidswet. De Hooge Raad heeft bij arresl van 2 Maart 1925 beslist,, dat slagerswinkels, waarin vleesch tot gehakt wordt gemalen en beenderen tot soepbotten worden gehakt „werkplaatsen" in den zin van artikel 2 der Arbeidswet zijn. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het Politie-hureau (afdceling Bijzondere Wetten), Vischmarkt 11, alhier. De Maatschappij lot Bevordering der Bouwkunst van Nederlandsche architecten heeft hot diploma voor bouwkundig opzich ter uitgereikt aan onzen stadgenoot, den lieer B. W. A. Goddijn. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde sla- luien van de machinefabriek „Overrijn", alhier. Op uitnoodigiog van hol Algemeen Ned. Verbond en het Dietsc-h Verhond, af dceling Leiden, zal Donderdagavond te adht uur prof. J. J. Smith, uit Stellenbosch, in het Academiegebouw een Zuid-Afrikaan- sche voordrachtavond houden. Vrijdag avond zal prof. Smith in het Nulsgebouw sproken voor de Mij. voor Ned. Letterkunde, gelijk gemeld is. Gisteren vierde de lieer I. A. S. Sa- ran-i zijn gouden jubileum als lid der St.- Yineentiusvérecjiiging. Gedurendo al dien tijd heeft de heer Sanoni zich gewijd aan dc- armen, als lid en bestuuralid dor St. "Petrus Conferentie, later als president van hel klecdingmagazijr.. De Paus heeft liem voor zijn vele ver diensten toegekend hel EeTekruis Pro Ec clesia et Pontifice. In de gistermiddag gehouden jaarlijk- eclie vergadering ran aandeelhouders der Leidsc-he Broodfabriek werd in overeen stemming met da laatst gewijzigde statuten hel dividend onmiddellijk betaalbaar ge steld. Tot commissaris werd herbenoemd de heer J. Schots. De aSdeeling Leiden van den Contr. Ned. Ambtenaansbond heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Onder wijs. Kunsten en Weienschappen, waarin zij le kennen geeft, dat sinds 1 Januari 1925 aan het personeel óc-r Rijksuniversi teit alhier r.og geen kindertoeslag is uitbe taald. Be leefd verzoekt zij, den Minister te wil len bevorderen, dat deze uitbetaling spoe dig zaïl geschieden. Heder. bestaat de Kweekschool voor Zeevaart alhier zeventig jaar. Hedenavond, aanvangende te acht uur, zal In het gebouw Pieterskerkg-racht No. 7 verschoten worden de Kampioens- prijs Marga 1926. Van de afd. A nemen hieraan deel: J. de Lange, A. van Vliet, Van Staveren Jr., Ph. van der Drift en Brandsma. Van de afd. B A. C. Ooddijn, Van Benten, Lindehof, De Nie en De Gunst. Veteranen-afd.Van Ber gen Henegouwen, Van Staveren Sr., Van Leeuwen, Van de Velden -n Don-Ver. BINNENLAND. De Haagsche rechtbank heeft heden d< vorderingen inzake art. 40 Bezoldigingahe- slnit ontzegd. Thane is definitief bepaald, dat de stem* rning voor de Tweede-Kamer-verkiezingen op 1 Juli zal plaats hebben. De uitreiking van hef mobiliaatiekrilia in Den Haag. De overberissching der Noordzee. De wijzigingen in de regeling van hel Georganiseerd Overleg. Ontplolting te Maiden: een arbeider gedood. BUITENLAND. Na de eerste stemming voor een DuiUch president. In Engeland gaan stemmen op voor in voering van een militie. De deken van de juridische faculteit te Paiiji van zijn functie ontheven. Hot Gde reg. veld-arl. van hier zal van 18 tot 23 Sept. oefeningen houden to Ede en vervolgens tot 24 Sopt. deelnemen aan de oefeningen in dc omgeving van Amersfoort, onder leiding van den commandant van het veldleger. Zooals wij indertijd mededeelden, heb ben een 150-tal tuinders, leden van dc oude Tuinderspalroonsverceniging, die zich de ge meentelijke veilingloods zagen ontglippen, tot B. on ff. het verzoek gericht een eigen loods te mogen plaatsen op een terrein aan de Houtmarkt. Zonder dat er iets van werd vernomen of deze vergunning reeds wat verleend, zagen omwonenden, die daar om verschillende redenen niet op de plaatsing van een veilingsloods gesteld zijn, vooral met het oog op het druk verkeer, zoowel langs de straat als te water, met schrik, dat daar ter plaatse reeds met den bouw van oen groote loods is begonnen. Ook ons bereikten daarover verschillende opmerkingen en vragen. Bij onderzoek is ons gebleken, dat B. en ff. in afwachting van een definitieve beschikking, na ampel on derzoek en na ingewonnen advies van do Marklcommissie en den Directeur van den Markt- en Havendienst, thans slechts een voorloopige vergunning aan belanghebben den hebben verleend, omdat het college meende, dat men deze menschen in hel aankomende drukke seizoen niet verlegen kon lalen zitten. Deze voorloopige vergunning moet echter niet worden beschouwd als vooruitloopen op een definitieve beschikking. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Vlindertje, zedenspel in 4 bedr., naar Henri Borel. Jaap v. d. Poll heeft zijn verdiensten op het gebied van het trekken van een te spe len tooneelstuk uit romans etc. al te dikwijls bewezen dan dat vrees behoefde te bestaan voor zijn omwerking van Borel's bekende boek lot een looneelwerk. Vlindertje is dan ook geworden een volkomen looneclfahige bewerking, zoo als het ware Annie v. d. Lugt Metsertvan Ees op het lijf „geworpen", ge lijk ook Boefje was. Maar van een totaal andere strekking. Nu Ircedt niet naar voren dat gamin-achlige, waarin Annie van Hes zoo'n hravour heeft, maar een geheel ander accent: iets tec-rs. broos. En ook daarin heeft deze actrice zich een speelster van groole aantrekkelijkheid getoond, ffel bijzonder leer is toch immers dit Vlindertje, dat slechts leven kan in een wereld van vreugd en goedheid, dat gedoemd is le versterven, zoo dra de realiteit des levens het beroert mot kille ademtocht. We mogen Borel's hoek 1e voldoende hekend achten, om op don inhoud dieper in le gaan. Ér ligt een sfeer van bijkans ziekelijke overgevoeligheid o.i. over boek en looneel werk, zooals moeilijk meer bestaanbaar is in onze tijden. Wie kan zich voorstellen zoo'n dood-onschuldig meisje uit goeden stand, zelfs nog na een jaar te hebben ver keerd in de meest mondaine kringen? Bij terugkeer uit het pensionaat zou hot wellicht nog le hegrijpen zijn. Wellicht.. ofschoon ook dan twijfel op zijn plaats is. Vlindertje lijkt ons te behooren tot een soort gemoder niseerde, onreëele romantiek, die veronder stelt een aanwezig zijn van onschuld aan weerszijden van het voetlicht, als ons onbe staanbaar voorkomt, 't Is te zoetelijk en te liefjes om o. i. ontroering te wekken, al zijn de eigenschappen van dal zoetelijk, lief naieve geëigend om door de onbekendheid belangstelling le trekken. En die overgevoeligheid bepaalt zich niet alleen lol de hoofdrol, maar ook lot den va der en officieelen broer. De eerste wordt ge-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1