AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. „De Graanbeurs": Uitvoering gymn.- en «chcrmvcr. „Excelsior." 8 uur. Schouwburg: N.V. Ver. Rottcrdamscb Hofstad-Tooneel. „Boefje". 8 uur. „Zomerzorg"Uitvoering tooncelver, „Leidsche Dilettantenclub." 8 uur. Zondag. De Kerk ran Jezus Christus' van de Hei ligen der Laatste Dagen: Zondagsschool halfclf. Vergadering 5 uur. „JeruSl" (Groenosteeg 16): Openbare volkssamenkomst. Spreker de lieer M. G. Mcchclse, van Voorscholen. Halfzeven. „Jeruiil "(Middelslegracht 3): Samenkom sten te balfvicr (spr. de heer Van der Horst) en 's avonds (spr. de heer Brikman, Vlaar- dingen). Morschwcg 69: Evangelisatie-samen komst. 8 uur. Maandag. rtcmonstrantschc kerk: Wijdingsuur. Half- negen. Schouwburg: N.V. Ver. Rollerdamsch- IIofslad-Tooneel. „Vlindertje". 8 uur. Stadszaal: Concert Haarlemsche Orkcst- vcreeniging. 8 uur. Vergaderzaal Leidsche Broodfabriek: Jaarlijksche alg. vergadering van aandeelb. N.V „Do Leidsche Broodfabriek.1' 3 uur. Dtftliiks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 1 tot 4 uur kinder- en faroilie-matinée. „Luxor-theatev", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags raatinée te t uur. „Kejo-tbeatcr", flaarlemmerstr.Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. Museum „De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en tcekeningen door H. A. van Daalhoff. Van 10 tot V uur, 'a Zondags van 1 tot 4 uur. Bloemententoonstelling te Heemstede 'dagelijks van at tien uur tot halfzcs. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst van Za terdagavond, te acht uur, tot Maandagmor gen, te acht uur, wordt waargenomen door do doctoren Niemer, tel. 606; Schreuder, tel. 301 en Veldhuizen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. VaTekamp, tel. 1916. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 toen de lieer v. Rood mededeelde dat duin zand, toegevoegd aan cemcnt-belon van ce ment, grint en Maaszand, aan deze materie een grootere drukvastheid geeft; men geloof de steeds dat duinzand uit den boozo was en ziet daar; do man van de praktijk teerde het hen nu wet anders. Zoo was dan ten slotte nog over te be handelen: de samenstelling van den water toren cn wol eigenaardig is dat deze toren, die oorspronkelijk bestemd was tot het ber gen van het zoute alkoelingswaler voor de hoogovens, ook dienstbaar gemaakt werd voor zoet water, als drinkwater cn ander zins voor do talrijke arbeiders. Dit vooral is een tour de forco geweest om in dat ge vaarte nog een tweede reservoir te maken, wetende dat aan het aanvankelijke project niets meer te veranderen was. Ten slotte deelde spreker nog mede dat voor alles op deze terreinen het axioma geldt, dat ieder stuk, klein of groot, moet vervangen kun nen worden zonder storing teweeg te bren gen in het bedrijf. Deze stelregel wordt con sequent en met succes doorgevoerd. Toen nu do lantaarnplaatjes de talrijke aanwezigen nog eens duidelijk het medegedeelde hadden gerepeteerd, was spreker aan het einde van zijn sobere, onopgesmukte, doeh hijzonder interrcssanle en leerrijke voordracht. Nadat spreker verschillende lot hom gerichte vra gen voldoende had beantwoord, sloot dc voorzitter de heer J. A. Verhoog deze taaiste bijeenkomst van het seizoen, met een tot ziens in de Oclobervergadcring cn een op wek. ,:ng lot deelneming aan de zomerexcur- sie naar Velsen. Hedenmiddag is de in December van het vorig jaar door den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen be noemde Commissie van Toezicht op het be heer van het Academisch Ziekenhuis alhier door den president-curator der Leidsche Universiteit, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, in de Kamer van Curatoren geïnstalleerd. Zooals indertijd is medegedeeld, bestaat deze Commissie uit de heeren: dr. M. D. Horst, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst; prof. dr. W. A. Kuenen; A. Couvée P.Jn., penningmeester van het Diaconessenhuis; dr. B. F. Kranlz, prol. dr. P. C. T. van der Hoeven, allen te Leiden; E. Vernède, burgemeester van Voorschoten; A. .T. Schfilvinck, idem van Warmond; J. G. M. van Griethuysen, idem van Oegstgeesl; A. L. Rcimeringer, web houder alhier en voorzitter van de Com missie van beheer voor de gestichten „En degeest", „Voorgeest", en „Rliijngeesl"; J. Marks, administrateur der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit", alhier. Voor het examen voor apothekers assistent waren gisteren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dame» W. H. Leev, geti. te Delft; H. F. P. Otto, geb. te Schiedam; D. A. du Roock, geb. te Soera- baia, en J. J. M. van Woerden, geb. te Rot terdam. Geslaagd voor het tweede gedeelte van het proponents-examen der Remonstxanb sche Broederschap do heer J. A. de Koning. In do maandelijksehe vergadering van do Maatschappij) der Nederlandselie Letter kunde, alhier, zal do heer J, J. Smith, B. A. hoogleeraar te Stellenbosch, die thans in ons land vertoeft, een voordracht houden over: Die ontwikkeling van Afrikaans en die vereenvoudiging van die Afrikaanse werkwoordelijke sisteean. Gisteren werd een uitstekend geslaagde ouderavond in de school Duivenbodestraat B gehouden. Ongeveer zestig ouders waren aanwezig. Te halfacht werd begonnen met enkele versjes, gespeeld door vier leerlingen, die een heel aardig kwartet vormden. Daarna bracht de groep mandoline-spelers een paar meerstemmige schoolversjes ten gehoore. Daverend applaus volgde op deze muziek nummers. 't Was ook vordicndl In de preltige stemming, die na deze in leiding ontstond, wejd onder algemeene in stemming bestolen tot vorming eener nieu we mandoline-club; wederom uit de beide hoogste klassen. Bij de verkiezing der Oudercommissie-le- den werd in de vacature-Bonte met olge- meene stemmen gekozen de heer Van den Burg. De vier overige leden werden bij acclamatie herkozen. Daarna werd gepauzeerd. Verschillende ouders gingen een bezoek brengen aan de hoogste klasse, waar o.a. teekenwerk van de jongens en handwerken van de meisjes waren tentoongesteld. Nu volgden nog enkele nummers van een duo op do mandoline en een solo van een violist, alles door leerlingen der school. Ieder was verrukt over de kostelijke wijze, waarop de jongens speelden. De heer Tjalsma hesprak „Het rooken der kinderen". Vol aandacht werd deze eenvoudige, maar keurig gestelde rede aangehoord. Het had iedere instemming, dat de Oudercommissie zal trachten een weg te vinden, waarop een streng toezicht op het kwaad tot stand komt, met medewerking van dc ouders. Nadat nog een pakkend gedeelte uit het bekende werk van Herman [levermans, „Droomkoninkje", was voorgelezen, werd de bijzonder geslaagde ouderavond door den voorzitter gesloten. Aan het Jaarverslag der N.V. „Eerste Leidsche Hulpbank", gevestigd alhier, Oude-Rijn 104, uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders, ontleenen wij hel volgende: In 1924 kwamen in 565 (v. j. 560) aan vragen, lot een totaa! van f89.084 (v. j. 181.865). Hiervan werden toegestaan 448 (v. j. 457) tot een bedrag van f62.034 (v. j f 61 350). Totaal afgelost in 1924 f62.977. Per 31 December 1924 stond uit een bedrag van f41.839.85 (v. j. f40.056.32), verdeeld over 478 leeningen, alzoo een gemiddelde van f 87.53 (v. j. 480 leeningen met een gemid delde van f 83.46). Op drie leeningen werd een verlies van 1175.64 afgeschrevenove rigens voldeden debiteuren behoorlijk aan hun verplichtingen. De reserve debiteuren werd verhoogd lot f2.829.56 (v. j. (2.197.70). Dc reserve-interest werd verhoogd met f 100 tot f 1500. Het saldo der obligatiele ning verminderde, len gevolge van inkoop cn uitloling, met f2350 en bedraagt thans f 13.650. Op het gebouw werd totaal afgeschreven f 440.77. Dit komt thans op de balans voor met (750O. Het dividend bedraagt 3 pCt. Zoo is dan deze week liet einde geko men van de drie-weeksche serie-film „De Verborgenheden van Parijs, welke in het „Rejo-Thealer" wordt vertoond. Deze derde en laatste serie is weer vol sensatie en spanning en weet de bezoekers zeer te boeien. Aangevangen wordt met een goed verzorgd voorprogramma. Na de pauze ziel men een-groot hislorisch drama „Don Carlos en Elisabeth" in een voorspel cn 7 aclcn. Een film, welke grootsch is van op zei, fijne costuums doet zien cn zeer fijn spel, en welke in Spanje speelt tc-n tijde van de regeering van Karei V. Hel geheel begeleid door de goede mu ziek is ook zeker een bezoek aan „Rejo" len volle waard. In 't Casino-liheater wordt bet program ma aangevangen met een interessant week- revue welke zeer actueel is. Vooral de op namen der „Cross-Country" en die van de ramp der „Soerakarla" trékken bijzonder dc aandacht. Hierna komt een wild-west- drama „dc Wesp". Deze rolprent onder scheidt zich van andere Wild-West filma daar ze niet zoo rijk is aan moorden en ge vechten als meestal het geval is bij dit soort. Vooral de mooie natuuropnamen en hel aantrekkelijke spel der arüslen maken deze film tot een goed geheel. Het zij vermeld dal bovengenoemde film niet op het officieols programma voorkomt doch in de plaats is van een komisch num mer. Na de pauze krijgt men de hoofdlilm, een aangrijpend levensdrama in 6 aclcn „De zonde der Onschuld". Deze film is in een woord een prachtstuk. Dc hoofdrollen wor den uitstekend vertolkt. Het Luxor-thealcr brengt ons deze week weer eens een film, met Jackie Coogan in de hoofdrol en die toch niet is, wat wij ge wend zijn: een Jackie Coogan-film. De kleine Jackie is zoo langzamerhand een groole Jack geworden en heeft reeds veel van liet kinderlijke cn vooral veel van hel natuurlijke in zijn doen en laten, fiat hem vroeger eigen was, verloren. Wel is het spel van den held uit „Het Jochie", „Olivier Twist", e.a. nog aantrek kelijk, maar 't is niet meer de kinderlijke naïeve bengel van voorheen. Bovendien brengt dit ook de him, waarin hij thans do rol van een kroonprins vervult, niet mode. Rosumeerendc dus een heel aardige film, goed geënsceneerd met vaak heel goed spel mei als bijzondere allraclie in de hoofdrol een 10-jarige knaap, maar geen Jackie Coogan. Het bijprogamma is al zeer goed voor zien. Na het gebruikelijke wekelijkscbe nieuws, krijgen wc een wetenschappelijke film over het leven der bijen, gevolgd door een dolle klucht „Toekomsidroomen" en een bijzonder mooie natuuropname van de wereldberoemde kasteelen en slotparken Ie Obanlilly en te Commoties. Aan het Ministerie van Financiën )s gistermiddag aanbesteed do bouw van een semi-permanenten bijbouw bjj het gesticht voor Zenuwlijders Rhijngces^ te Oegstgeest. Ingeschreven hebben: G. H. M. 's-Graven- dijlt. Don Ilaag, £14.827; J. Breevoort, Vhardingen, f16.899; P. J. v. Dijk, Den Haag, f 16.900; II. Iforswagen, Deiden, f 16.945; T. Merbis, Nieuwarkerk a. d IJsel, f17.200; Th. H. Jansen, Rjjswjjk, f17.400; W. Oudsnoorn Zn., Leiden, f 17.600; G. Gesman Lzn. en C. Zootemeyer, Alphen a. d. Rijn, f 17.800; v. d. Velden en Do Jong, Oegstgeest, I1S.6S0; O. M. J. Horvers, Tilburg; 1 18.976; J. v. Riet, Leiden, f19.590; F. Kruin, llillegsrsberg, f19.900; G. W. Proper, Oegstgeest, f19.998; Gebra. Van Ryswjjk, Heemstede, f20.490; J. Lee water en T. Hettema, Heer-Hugowaard, f20.700; Hugo Veerman, Den Haag, f20.750 P. Kort Jr. en O. v. d. Wiel, Rjjnsburg, f21000; P. M. ten Pieriok, Zaandijk, f21.777 De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de ont- eigeningsonlwerpen voor de verbreeding van den Lage Rijndijk in deze gemeente; mej. Meijer en de heeren Van Dijk, Bulten. Heu- kels en Duymaer van Twist. De jaarrekening over 1924 van het Tehuis voor Vrouwen in de Nieuwsteeg sluit met een tekort van f543.10. Er kwa men reeds een:ge extra-bjjdragen in; maar het bestaan van het Tehuis wordt bedreigd. De excursie voor de studenten der ju ridische faculteit, onder leiding van mr. C. W. de Vries, privaat-docent in het arbeids recht, naar de Philips' Gloeilampenfabriek, te Eindhoven, is nader bepaald op 25 Mei. In aansluiting op ons bericht, als zou bij het ongeluk op het Kort-Rapenburg gis termorgen een rijtuig van den stalhouder K. betrokken zijn, verzoekt men ons mede te deelen, dat het rijtuig toebehoorde aan den stalhouder D., alhier. Door dc politie alhier zijn aangehouden de twee nachlverblijvers M C., uit Amster dam, en C. J. W., uit Utrecht, die respec tievelijk nog 14 en 10 dagen hechtenis te goed hadden. Ten huize van de wed. P. Vliet alhier is gisteravond door brandweerlieden een schoorsteenbrand met een emmer water ge- bluschl. Gistermiddag kwart over vier bezweek van een bodewagen, toebehoorende aan A. J. S. te Wassenaar midden op de Breestraat een achterwiel, tengevolge waarvan 't tram verkeer gedurende een kwartier gestremd was. Gistermiddag Ie ongeveer halilwee had op de Heerenslraat een botsing plaats tus- schen twee wielrijders, waarbij dc een, H. J. S., chauffeur, wonende in de Groene- sleeg, een bloedende wond aan het achter hoofd en eenige onbeduidende kwetsuren aan de kin bekwam. De ander, A. J. M., alhier, kwam er zonder verwondingen af. In ons verslag van gisteravond betref fende de lezing van ir. Driessen, zijn eenige kleine foutjes ingeslopen, die wij hierbij even verbeteren. De gezamenlijke jaarlijksche opbrengst der kolenmijnen in Limburg bedraagt niet drie millioen ton, doch zes millioen ton steenkolen. Voorts wordt aan het einde gesproken van chiaan; dit moet natuurlijk zijn cyaan. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien "uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 10'/" heures, Mr. S. Cler. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmorgen, te halfetf, ds. J. Ph. Makkink, 's avonds te zeven uur, ds. C. de Meyere. In beide dien sten bevestiging van nieuwe leden. Remonstrantsch-Gercf. Gem.: Zondagmor gen te halfelf, de heer J. II. Smit Sibinga, proponent. Vereeniging van Yrijz.-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen te halfelf, ds. A. van der Wissel, toespraak tot de nieuwe leden. Solo- en koorzang. Vrije Katb. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, Dienst. Vrijzinnige Jeugdkerk: Zondagavond, te halfacht, mej. de. M. Eelman, uit Den Haag. DE ALGEMEENE TOESTAND. Coolidge's conferentie. Senator BorJli heeft een uur lang met prcrident Coolidge beraadslaagd. Het on derhoud liep in hoofdzaak over het plan tot bijeenroeping van de maritieme conferentie te Washington. Do meening, die in politieke kringen te Washington geuit is, als zou Chamberlains plan voor een veiligheidsver drag een verdaging van do conferentie van Washington sine die tengevolge moeten hebben, wordt niet door Coolidge en Borah gedeeld. Senator Borah is van meening, dat president Coolidge den juisten weg volgt door to trachten de groote maritieme mo gendheden te Washington te vereenigen ter bespreking van de mogelijkheid een einde te maken aan den concurreerenden vloot- aanbouw en hij gelooft, dat Chamberlain's plan, als het wordt aangenomen, voor dit voornemen slechts bevorderlijk kan zijn.. Hij meent dan ook, dat president Coolidge goed doet door op kiesche wijze de mogend heden belangstelling voor de conferentie te blijven inboezemen. Coolidge en Borah zijn het er over eens, dat het geen zin zou heb ben ook de beperking van de legers 1e Was hington op liet tapijt te brengen, zoo er ech ter mogendheden zijn, die meenen, dat zij m deze door onderlinge bespreking iels kunnen bereiken, dan zullen zi> daartegen geen bezwaar maken. Verder zijn zij het er over eens, dat het vraagstuk van de builen- landsche schulden te Washington niet mag worden aangeroerd en dat dit geheel aan de commissie voor do regeling der schulden dient te worden overgelaten. Senator Borali zou gaarne zien, dat ook Rusland en Duitschland op de conferentie te Washington vertegenwoordigd zouden zijn, ook al zouden dan de diplomatieke be trekkingen tussohen Rusland en Amerika nog niet zijn hersteld. Hij wenscht dit niet omdat hij deze beide landen als maritieme mogendheden zou lieschouweD, maar omdat hun aanwezigheid voor dc algemeene rust bevorderlijk zou zijn. DUITSCHLAND. D» crisis in Pruisen Smects overleden. In de permanente commissie uit den Pruisischen Landdag heeft Marx uiteenge zet wat hij onder „loopende zaken" ver staat en gaf als zijn oordeel te kennen, dat een ministerie onder omstandigheden als de huidige een ernstigen plicht te vervullen heeft. Een demissionnaire minister moet ge dwongen worden een kwestie van dringen den aard op te lossen. Dit is zijn vaste over tuiging; hiervan zal hij zich niet laten af brengen, ook niet wanneer men mocht be sluiten hem voor het Staaisgereohtshof te dagen. Hij zou een dergelijk besluit met gerust geweten te gemoet zien en kalm de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor zijD, na rijp overleg en uil volle overtuiging aanvaarde opvatting, dat de permanente commissie een element is van de con stitutie. Wanneer wij haar in den zin der grondwet oproepen, begeven wij ons op den bodem der grondwet. Indien ooit de noodzakelijkheid zich voor gedaan heelt om de permanente commissie bijeen te roepen, dan is het nu. De regee ring draagt een zware verantwoordelijkheid tegenover het land en kan niet toestaan, dat de belastingwetgeving nog langer dan lot 1 April wordt uitgesteld. Men kan niet wachten tot een normale wetgeving toe gepast wordt. De Duilsch-nationalen willen de door de permanente commissie aangenomen nood verordeningen betreffende grondbelasting en een nieuwe regeling der bedrijfsbelasting aan het Slaatsgerechlshot voorleggen, om over hun geldigheid 1e beslissen. Tenminste, wanneer het ingrijpen van het Slaatsgerechtshof mogelijk is. daar dit al leen kan, wanneer 2/3 van den Landdag dit vraagt Meer en meer komt men in politieke kringen in Pruisen lot de overtuiging, dat een zakenkabinet de eenige oplossing is, aangezien het onmogelijk is gebleken, een regeering van rechts of van links samen te stellen en eigenlijk niemand de ontbinding van den Landdag en nieuwe verkiezingen wenscht. Te Metz is overleden de eens bekends Rijnland-separatist Joset Smeets, thans bij kans al vergelen. FRANKRIJK. De broodvoorziening. De Senaat heelt met 224 stemmen tegen 72 het voorstel aangenomen, dat ten doel heeft om de voorziening der burgerlijke be- volkiDg met graan en broodmeel te verge makkelijken door de opening van een cre- diet van 60 millioen voor de vorming van een reservefonds, dat ter beschikking der regeering wordt gesteld om de stijging van de graanprijzen te voorkomen. In den ministerraad heeft de minister van landbouw aangekondigd, dat de verbetering der graanmarkt het mogelijk maakt over 1e gaan lot een eerste vermindering van den prijs van het brood, dat van 7 April of 1.60 irs. per K.G. zal kosten. ENGELAND. Uit de mijnwerkerswereld en scheepsbouwindustrie lord Rawlinson overleden. In het Lagerhuis heeft de ex-labour-minis- ter van het mijnwezen Walsh een wetsont werp ingediend inzake do vaststelling van een minimum-loon voor de mijnwerkers. Alhoewel erkend werd, dat de toestand in mijnwerkerskringen niet kort was, was het verzet krachtig, ook waar bij loonsverhoo- ging de kolenprijs zou moeten stijgeD, ter wijl die nu al een bedenkelijke hoogte heeft bereikt. Kans op aannemen is er niet. Of er dan ernstig aan staking zal worden gedacht, gelijk men van labour-zijde deed doorschemeren 1 In de confcrenlio over do scheepsbouwia- dustrie heeft de woordvoerder der werkge vers voorgesteld een gemengde commissi» to benoemen, die een onderzoek zal instel len naar alle omstandigheden en den tegen- woordigen toestand van het bedrijf. JHj! zcide, dat men misschien do regeering zou kunnen verzoeken ter kennis te brengen van do bnitenlandsche regeeringen, dat de le vensstandaard der Europeescho arbeider» algemeen gedrukt zal worden, indien do 43- urige werkweek niet wordt toegepast in Ne derland en Duitschland. Lord Rawlinson, de, opperbevelhebber van het Indische leger is overleden, 81 jaar oud.. Hij was sedert 1920 opperbevelhebber van bet leger in Britsoh-Indie cn lid van den bitvoerenden Raad van den gouverneur-ge neraal. Hij had een langdurige militaire loopbaan achter zich, nam in 1803 aan de zijde van Lord Kitchener deel aan de veld slagen van Atbara en Kartoem en streed m den Zuid-Afrikaanschen oorlog voor La- dysroith. In den wereldoorlog commandeerde bij het vierde legercorps en was korten tijd aanvoerder van het Engelscho expeditie corps in Noord-Rusland. In 1914 dekte hij den terugtocht van bet geallieerde leger uit Antwerpenin 3918 had hij een aandeel in liet doorbréken der Hindenburg-Knie. ITALIË. Begrooting bnitenl. zaken goed gekeurd. Handelsverdrag met Dnitschland. De Kamer heelt met 257 legen 7 stemmen de begrooting van Buitenlandsche Zaken goedgekeurd, nadat Mussolini beloofd had te zijner tijd een uiteenzetting van den to&- stand tc zullen geven Volgens een bericht uit ltuinc zijn dc Duit- sche en IlaJiaansche gedelegeerden, die over een handelsverdrag onderhandelen, het eens geworden, den tegenwoordigen modus Vi vendi opnieuw voor 3 maanden te* verlen gen. VEREENIGDE STATEN. Coolidge en de Senaat. President Coolidge heeft Thomas T. Wood- lock, uit New-York, benoemd lot opvolger van M. W. Potter, als lid van de commissie van den Inlerstaatschen handel. Deze benoe ming is geschied nietlegenslaandc het feit, dat de Senaat de voordracht niet had be krachtigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. To Maudla in Engelsch-Indié zijn drie personen ter dood veroordeeld en een tot levenslange deportatie, allen tot één fami lie behoorende. Dezo familie had namelijk een meisje aan de goden geofferd. De oud ste zoon was ziekmen meende dat hij door, een of anderen boozen geest bezeton was, die men door een offer zon kunnen bezwa ren. Eerst probeerde men het met een vi«- ger van een jongere zuster, bij wie m»n" tevena ccnig bloed aftapte ter verzoening van den boozen geest. Toen dit niet hielp werd het kind heelemaal geofferd. Ook dit hielp niet. De zieke jongen werd toen naakt naar een heilige plaats schr.v-ht waar hi.ï spoedig overleed. Bij de mijnramp te Merlchach in Lotha ringen zijn 51 personen gedood, 28 gewond. De slachtoffers zijn van zeer verschillen de nationaliteit. Maandag heeft de b"grafe- nis plaats. Woensdagmiddag gaf in een buitenwijk van Parijs een dronken Algerijn aanstoot Politieagenten wilden hem inrekenen, maar daar de dronkaard hovig te keer ging, ont stond er een relletje, waarbij het publiek de partij van den dronkaard koos. Een man, die op een fiets kwam aanrijden, bemoeide zich ook al met het geval en dat wel buitenge woon heftig, zoodat een der agenten het nog dig vond hem naar zijn papieren (e vragen"; Als eenig antwoord haalde de man van de fiets een pistool te voorschijn. Toen dc agent agent zijn hand, waarin hij het pistool had, vastgreep, haalde de man een ander pistool te voorschijn en schoot daarmee den politie agent dood. Een vader van vier kinderen. Bij de vervolging van den moordenaar heeft' deze nog twee agenten zwaar verwond. Hij ontkwam. Uit Rome wordt gemeld, dal een aantal Duitsche vrouwen, die op audiëntie zouden gaan bij den Paus, medegedeeld werd, dat zij moesten zorgen, dat haar kort geknipte haar niet in het oog viel. Eenige weigerden en deze werden niet toegelaten. In de Ver. Stalen is men algemeen go schokt door een sterfgeval, dat een gevolg i» van ongebreidelde dweperij. Zekere Herman Schalow. de leider van een groep geëxal- teerde menschen, had een ritus uitgedacht, waaraan hij zich zelf heeft onderworpen. D» handeling bestond hierin, dat de man zich, bijna naakt met uitgespreide armen, op de borst liggend, liet vastbinden op een latei. Toen liet bij zich door een vrouw het ts nog niet bekend wie het geweest is met een witgloeiend ijzer brandwonden in den vorm van een kruis toebrengen op hoofd, ar men, handpalmen en voetzolen. Op sommige plaatsen waren de brandwonden een maar c.Jl. diep. De ongelukkige is aan de gevol - gen gestorven. Dit weerzinwekkende, en te vens diep betreurenswaardige geval moet zijn voorgevallen te Oroville in San Fran - cisco. Do politie heeft zich met het geval be moeid en er wordt een gestreng onderzoek gehouden. Da Doensche arbeidsconflicten. KOPENHAGEN, 28 Maart (N.T.A. Draadl) Na den geheelen dag zitting te hebben gehouden, heeft de verzoeningsraad in het arbeidsconflict vanochtend vroeg aan d« werkgeversbonden, zoowel als aan de ver tegenwoordigers der arbeiders, voorgesteld, dat alle punten van het hangend geschil oj> nieuw zullen worden onderzocht en nieuwe onderhandelingen dienaangaande zullen wot den geopend en dat intussch6n 3e uitg> breido uitsluitingen en stakingsaanzeggingen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2