DE FONDSENMARKT. Humor uit het Buitenland- Bij: Ik heb J« een ernstige bekentenis te doen Ür ben al getrouwd." ZIJ: O, waarom liet Je me too schrikkent Ik dacht' dat Je won zeggen dat die into niet ne Jon won (London tlitl) De eenv der reclame. Eerste Inbreker (lot i'it maat): Wat beteekenei. al die stokjes pepier die Je In dat boek geplakt hebt) Tweede dito: 6tnkklce papier. Man, dat Is m'n verzameling krante-reoenslet. (HumoiI^J Peardcnbandelaar; Bier Kees, rijdt dat paard eens rond voor meneer. Nieuwe knecht: Boe moet lk hem rijden, menser, root koopen of serkoopen? (Passing Show] Ksrel, Karei, kom hier. Ik moet den naam hebben jan een klein, geduldig hntsdier san rijf lettere (Humorist] Winkelier: 't Spijt me meneer, maar dit Ie Eet temge soort dat we hebben. Klant: Die kan ik tocb niet gebruiken. Ziet u, Ik ben motorrijder en Ik moet er een met de klep ran achteren (Passing o'howj Wie een goede loop gaat maken, dwars door het terrein, moet zijn voeten met so lide, sterk schoeisel omhullen. Dikke wollen kousen met broques, of hooge rijglaarzen of schoenen met puttees wat u wilt, ala het maar stevig is en bestand tegen water en modderigheidl En dan is er nog de rokl Die akelige, nare, alle bewegingen-belemmerende, moemaken- de, tegenwerkende rokl Er is haast niets lastigers denkbaar, dan dat ding, dat om je becnen slaat en Je bij 't springen, 't grooto stappen maken of 't klauteren alleen maar moeite geeft. Er was in ons gezelschap één vrouw, die met haar rijbroek en puttées liep. Ilecrlijk vrij en gemakkelijk; ieder benijdde haar! Maar niet iedere vrouw is er slank en gracieus genoeg voor gebouwd, dat zij neb, zonder er belachelijk uit te zien, in een khaki-broek kan vertoonen. Voor zulke vrouwen is de korte plooirok de aangewezen dracht. Dat model belemmert de bewegin gen niet en staat bovendien heel netjes. Wie een vlotte, handige sportvrouw wil wezen, moet er fn de eerste plaats voor zorgen, dat haar toilet practisch is, zoodat zij, zonder om haar kleeren te hoe ven denken, van haar wandeling genieten kan: Een hoed, die goed om het hoofd sluit; een wollen jumper over een flink korten, wijd uitwaaienden rok; een warme jekker- jas, die niet te zwaar is en kousen en schoe nen, zooals ik Teeds beschreef. Dan maar gauw do wei in, met een vroolijken lach dat is liters levensvreugd en karrevrachten gezondheid I Denk niet. dat u er met een" „wijden plooirok" mal-oudcrwelsch uit zult zien: do allernieuwste mode-modellen vertoonen alle een veel wijderen rok. In de groote steden worden nu de nieuwtjes vertoond; daar valt veel bij op te merken. In de eerste p)aal9 het grappig verschijn sel, dat reeds door velen werd voorspeld: terwij! wij in de wintermaanden moesten bibberen met bloote halzen en griezelig on bedekte armen, zullen we dezen zomer heel veel moderne toiletjes zien met mouwen tol zelfs over de pols en heel hooge, nauwe boorden! En natuurlijk waagt niet één van ons het om hier tegen in te gaanl Zelden is een vrouw zóó gehoorzaam, als wanneer de mode beveelt. Een ander nieuwtje is de wijde rok. Hij is nog niet absoluut wijd, maar het gaat toch in de goede rtshling. De meeste rokken be staan uit 2 deelen, een kokernauw, kort onderrokje en daar over hoen een ingerim- pelde, gcplisseerde of van flinke stolpplooien voorziene ovorrok, die nog iets korter is dan de andere. De rokken van de manlelcos- tuums zijn onbegrijpelijk kort; zij bedekken amper de knieën! Zou de grens nu nóg niet zijn bcreikl? Voor gckleedero loiicltcn daarentegen mo gen zij wel iels langer zijn. Er komt nu langzamerhand weer wat vorm in de modellen. Het lange, sluke, rechlafhangcnde koker-idee, gaat de mode uit. Ctelukkigi Nu kunnen de vrouwen ein delijk ophouden met haar, dwaze en onge zonde vermageringskuren en weer eens wat zorg besteden aan een mooi figuur. Want zoo zoeljes aan is er een lijn aan de nieuwste scheppingen te ontdekken, een even aangegeven (aillelijn, die de gratie der vrouw bevordert. Wc zullen van den „zomer veel borduur werk aan do japonnen zien: opengewerkte randen, uitgehaalde draden en opgelegde borduur-motieven in kleuren, zilver of goud. Ook de kanten schijnen weer gebruikt te mogen worden; b.v. een groot ingezet »tuk op de hoogte van de buik en een zelfde van aehler vlak onder de schouderbladen. Dikwijls is »r op den rug, recht in het het midden een dubbelplooi gemaakt, ter wijl vier brcede stolpplooien de voorzijde sieren. Men liet: er wordt van alles be dacht of verzonnen om het eenloonige. rechte vlak ven de vorige mode te onder breken. Ik hoef u vast niet te verzekeren, dat dit veel vlotter en aardiger staat. De Rijksregecring van Duilschland heeft Donderdag j.l twee wetsontwerpen gepu bliceerd betrekking hebbende op de valori satie van hypotheken en leeningen. Oog merk is verhooging van het valorisatieper- centage, welk» voor hypotheken, grond- schulden, alsmede voor hypothecair ver zekerde vorderingen van 16 tot 20 pCt. be draagt, wanneer genoemde rechten len tijde van de verkrijging binnen de eerste helft van de bijdrage in de oorlogsbelasting, reeds op de belaste gronden lagen. Het. goudwaar- debodrag zal niet meer worden berekend volgens den Dollar, maar in aanmerking zal worden genomen de innerlijke koop kracht van do goudmark, volgens dollar- index en groothandalsprijzen-index be paald, en periodiek gewijzigd. Het welsont- werp voor de aflossing van openbare lee ningen voorziet in eon uniforme regeling van allo Markenlccningcn van het Rijk, Stalen en Gemeenten. Deze vooral is niet zonder belang voor de builenlandsche hou ders. De leeningen van het Rijk zullen in leeningsaRóssing-schuld van het Duilsche Rijk worden omgewisseld. De verhouding is voor ocrlogsleeningen en van die van vóór den oorlog 5 pCt. en van spaarpremiën-leeningen 2'/a pCt. Hou ders van obligaties, d. w.'z. zij die sedert 1 Juli 1920 de Markobligaties ononderbroken bezaten worden bevoorrecht en ontvangen 25 pCt. der oude leeningen. Do regelmatige bedragen, benoodigd voor de aflossing der leeningen, die op 180 mil- lioen per jaar worden geschat, zul'en wor den gevonden door oen door bet Rijk te sluiten lecning, gebaseerd op de winslon der Duüsckc Rijksspoorweg-maaischappij. Bovendien worden ca. 150 millioen voor een eerste bevoorrechte, aflossing van oude Mar- kenleeningen Ier beschikking gesteld voor spaarbanken, instellingen werkzaam op so ciaal gebied en behoeiligen in het bezit van obligaties van oorlogslceningen van min der dan 1000 Mark. De regccring beschouwt de wetsontwer pen voor de aflossing van leer.ingen en de valorisatie als definitief. De totale schuld van het Rijk wordt door de aflorsingswet van 70 milliard Papiermark op 3'/> milliard Rijksmark verlaagd. Uit het bovenstaande ziet men, dat men in Duitsch'.and niet voor radicale maatre gelen terugschrikt. Wel diep wordt er het mes ingezet, maar, daarmee waarschijnlijk te verkrijgen financieele verbetering, is het offer, dat het Duitsche volk zich opnieuw zal moeien getroosten, wel waard. Inlus- schen blijkt wet hoe langer hoe meer, dat het weerstandsvermogen en de ophouwen- de potentie van het Duilsche volk vrijwel onverzwakt is. De Londensche geldmarkt werd in de a t- geloopen dagen (en nog wel te vroegtijdig) verrast met de aankondiging van een 3 pGt. converaie-leening ten bedrage van 30 millioen Pond hetgeen een flinke daling ten gevolge heelt gehad in bet koersverloop der oude 8Vi pot conversie-teen iEgen. 't Is de vraag, of dit bedrag wel in lijn geheel ge plaatst zal kunnen worden, nu meer en meer blijkt, dal de Engelache belegger een zeker wantrouwen toeetert in Entels»h« Staatspapieren. Teekenend is wel hel feit dat b.v. de 4*/> I^ondensche leening ad l'/i millioen slechts voor CO pCt. is inge schreven. Hierbij komt natuurlijk ook de algemeen» economische situatie. Zoo b.v. blijft de hooge levensstandaard in Engeland stationair hoog. Nog sleeds staat het index cijfer 80 pCt. boven dat van 1914. Ook in bet werkeloosheidspercentage is een, zij hel ook lichte, stijging wederom merkbaar. In verband mol de staatsfinanciën en de gesteldheid van de geldmarkt verwacht men dat Engeland binnenkort besprekingen zal openen met Amerikaansche bankiers om in de Unie een groote leening te plaat sen ter stabilisatie van bet Pond Sterling. Ook de afgeloopen week bracht in de Unie een verderen teruggang in de graan prijzen, zonder echler Üians ccnige invloed hiervan uitging op de elfeclenkoersen. Vol gens het ministerie van Arbeid valt er in de Unie een daling in de werkeloosheid waar le neinen, terwijl daartegenover staat een verbetering in het algemeene prijs niveau. Toch zijn hier en daar aanwijzin gen die er op wijzen, dal, vooral in de grool-indusfrie een zekere teruggang te be speuren is. Zoo b.v. bij de Stecl-TTust. Vol gens het jaarverslag van dit concern zijn de brulo-ontvangslen over 1924 afgenomen van $1,571 millioen tot $1,263 millioen. De netto-winst op de gewone aandeelen be draagt 59 millioen hetgeen neerkomt op 11,77 dollar per aandeel, tegen 16,4-2 dollar in het vorige jaar. Er is een netto-ontvangst van 153 millioen en ccn surplus na de be taling van een dividend van 7 pCt. op de prefsrente en de gewon» aandeelen van 24 miliioen dollar. De notlo-inkomslen der Beüehem Steel, een concurrentie van de Steei-Trusl bedroegen b.v. rond 9 millioen dollar oi 2,5G dollar per gewoon aandeel, tegen G,46 dollar per gewoon aandeel in het vorig jaar. Ook in den olieprijs Irad in de jongste een daüng in van 20 cents per barrel, hetgeen wel cenigszi.es in strijd is met de voorstel lingen over de positie van de Amerikaan sche, o'.ie, in den laalstcn in de Ameiikaan- schj pers gegeven. Niettemin, is de economische toestand in de Unie zeer gunstig. Zoo gunstig zelfs, dat thans een voorstel tot belastingverlaging den Senaat heeft bereikt. Uil de inkomsten belasting alleen put de regeering een be drag van 450 millioen dollar. Er zijn aan wijzingen. voig-ns welke het surplus-van de schatkist dit jaar lot 100 millioen dollar zal slijgen, en onder deze omstandigheid acht men een belastingverlaging alleszins rechtvaariligd, 20 Maart, 27 Maarl. Londen 11,97'A 11,99s/. Berlijn 59,62'/i 69,70 Parijs 13,— 13,17'/. Brussel 12,G9 12,82'/. New-York cable 2,50'/. 2,51 De internationale wisselmarkt bleek in de jongsto dagen buitengewoon prijshou dend le zijn. Bijna alle courante muntsoor ten ondergingen een lichte verhooging. Ponden trokken verder aan en ook Marken wisten fractioneel te verbeteren. Opmerke lijk is het, dat voor hel eerst sedert langen tijd ook de middenstand in Duitschland blijken geeft van nieuwe kapitaalvorming. De toeneming der inlagen bij de spaarban ken en van de crediteuren bij de diverse banken iconen zulks duidelijk aan. Wij willen hier nog even de aandacht vestigen op het feit, dak alle Rijksbankhil- Jstten, waarvan de datum van uitgifte gele gen 1* vóór 11 October 1924, ter intrekking worden ppgeroepeo. Ps opgeroepen bank biljetten verliezen op 15 Juni a.s. hun hoe danigheid van wettig helaalmiddel. Na 5 Juni worden ze dan nog tot 5 Juli uiislui- tend door de Rijksbank ingewisseld. Na 6 Juli zijn zij ODgeldig en is de verplichting der Rijksbank lot inwisselen geëindigd. Uit drukkelijk wordt bekend gemaakt dat niet do Renten markbiljetten voor de inwisse ling in aanmerking komen. Daar er voor één millioen Papiermark slechts één Rijksmark gegeven wordt, ko men bedragen aan papiermarken heneden 10 milliard niet in aanmerking. In dit verband zij er cok nog aan herin nerd dat de DuiUche Rijksschuld, hierbo ven reeds genoemd, ca. 3'/. milliard be draagt. Op ultimo 1924 bedroeg zij slechts 27. milliard, d. i. ruim 1650 gulden, zijnde do helft' van de Nederlandsche Staatsschuld hetgeen alweer bewijst waarin een klein land groot kan zijn. De Rijksbank publiceerde in de afgeloo pen dagen de balans betrekking hebbende op 1924. Daaruit blijkt dal er een winst is verkregen van 307 millioen bruto. Het grootste deel hiervan is verkregen uit het crediet-bedrijf. Aan valutagaranties daar entegen werd rond 40 millioen verloren. De totale netto-winst bedraagt 113 millioen. In da laatste dagen ls ook -een opmerke lijke stijging van vla Noorsche Kroon te constateeren en zulks ondanks de groote deviesc-n-aankoopen door de Noorsoho Bank. Een en ander houdt veTband met het binnenkomen der remises uithoofde van hout-export en vischvangstproductcn. Het schijnt dat de locale fondsenmarkt min of meer onder den invloed slaat van de minder opgewekte stemming, welke op de effectenmarkt te New-York heerscht. Thans waren het niel zoozeer de graanprij zen, dan wel de lagere olieprijzen die de situatie beheerschten. Er viel een duide lijke teleurstel ling in de diverse hoeken waar te nemen, hetgeen begrijpelijk is na al hetgeen over de petroleum en de voor uitzichten daarvan geschreven is. Men was er bij ons in liet geheel niet op voorbereid en dacht eerder aan eene stijging dan aan een daling van den olieprijs. Maar men weel het, zelfs met de gunsLigsle berichten kan men in Amerika nog verrassingen ver wachten. Waar bovendien de algemeene stemming van de beurs toch al mi:i of meer gereserveerd is, daar kan bet niot anders, of een dergelijk verloop van zaken moet nog tot meer.dero terughouding aanleiding ge ven. Het groote verschil tusschen New- York en Amsterdam is, dat daar een grooto en uitgebreide speculatie heerscht, dat men daar „overkocht" is, hetgeen ten onzent ab soluut niet het geval is. Yan een speculatie ten onzent kan men kwalijk spreken. Groo te hausse-verbintenissen loopen er niel en de markt is, wat niet altijd gezegd kan wor den, in-gezond. Bovendien bestaal er een vrij omvangrijke contramine, hetgeen een steun voor de markt is. Dit bleek nog deze weck, toen Koninklijken nog al eens aange boden werden, maar dank zij de dekkings- aankoopen, niet zoo heel veel verloren. De ecnige afdeeüng die zich in een tame lijke belangstelling mag verheugen is de rubberhoek, hoewel, het moet er aanstonds worden bijgezegd, de handel hoofdzakelijk in beroepshanden is. Er werd veel gedaan in Amsterdam Rubber, doch de koers zou zulks niet doen vermoeden hetgeen daar door komt dat het publiek zich toch nog te veel afzijdig houdt. Vooral is dit opmerke lijk waar immers de Amsterdam Rubber een belangrijke verkooptransaclie heeft ge boekt, tengevolge waarvan haar kostprijs tot en met 1929 reeds bij voorbaat is ge dekt. Aan den anderen kant vergele men echter ook weer niet dal de koersavances voor dit for.ds gedurende de laatste wektn ook niet onbelangrijk zijn en dat er reeds heel wat toekomslperspectieven zijn ver disconteerd. Suikerwaarden werden aanvankelijk ie te aangeboden op grond van den logeren Ou- baanschen prijs. Toch kouden de koersen 'in deze afdceling zich over het algemeen hand haven. De richtige stemming was er echter bij lange na niet, hetgeen ook van Tabak kon kan worden gezegd. Scheepvaartwaarden stil en verlaten .Yan industricele aandeelen waren Jurgens aan deden aanvankelijk zwak, later tamelijk va6t. Centrale Suiker Mij. werd ondanks het gunstige jaarverslag ex dividend lager ver handeld. Van Rank-aandcelen v.aren Ro bavers vaster. Redjang Lebong tijdelijk la* ger in verband met het teleurstellend dirb dend, dafc niettemin V/i maal zooveel be* draagt als over 1923. Van de mcouranté soorten kwamen aandeelen Atlanta weer eens voor den dag, maar naar verluidt, do betaling van heb verkochte terrein binnen drie maanden zal volgen, waarna onmiddel lijk de uitkeering zal plaats hebben. Ven buitenlandsche staatsfondsen werden Ja panners nogal gevraagd. De geldmarkt toonfc een aanmerkelijke verstijving. De prolongatierente liep op lot 3 pCt. Vermoedelijk zal Zwitserland pogen; op de Nederlandsche beleggingamarkt een bedrag van 50 millioen gulden onder tu brengen, hetgeen zijn oorzaak vindt in hot feit, dat Amsterdamsche bankiers momen teel gunstiger condities weten to bieden dut Amerikaansche, waardoor derhalve odb land wederom een belangrijke plaats in de inter nationale credietverleening gaat innemen» Thans blijkt achteraf, dat doze leening een conversielccning zal zijn voor de reeds vej- leden weck genoemde aflossing van 20 mfi- lioen dollars Amerikaansche Bonds. 20 Maart. 27 Maart 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1919. 4'/a pCt. Nederland 1916 6 pCt. Nederl.-Indië 1919 Araslerdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Ilandel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Compania Merc. Argenlinia Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Pelroleum AmsLerdam Rubber Holland-Amcrika-Lijn Neder! Scheepvaart-Unie Mij. ..Nederland" Handelsvcr. Amsterdam Javasche Culluur-Mij. Culluur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Alchison Topeka 4 pCt. Union Pacific aand. Uitlotingen. Credit National 1923. Baden 1367. Rotterdam 1863. Tlieiss 1830. Stuhl Weïssenburg 1870. Turksche loten 1870. Credit Foncier de France 1880. Brussol Kanaal 1870., Cent 1896. Antwerpen 1887. idem. 1903. Betaalbaar gestelde dividenden. Mij. Prudentie div. 28 met f 90. Rottercf. Likwidatiekas 29 f 17.1® Rotterd. Scheepvaart Mii. 4 t I Boterfabriek Lemelervela 9 103)J 103K 98^ 98)4 94)4 9444 101 100« 137 18744 189)4 18744 127JJ 128 85«J 83)4 341)4 347)4 252 240 15.'J 1444 187 170 388; J 372)4 191 204)4 00)4 62)4 135 138)4 155 154 492 491 362)4 358 164)4 16444 393)4 387 367 362 387 380 S9)4 89)4 147)4 144 f 71- Humeurige klant: Ik flr kan geen woorden n ,D.?m m'n '«rontwaarJIglog uit u drukken. Beleefde bediende: Kan ik n een woordenboel ter» koopen, meneert (London Optnicnl

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10