8 IE MID IE IR jl De Terugkeer m Klompvoet. No. 19950. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Maart Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. IPiano's-Vleugels !Pianola-/iiano's Orgels UIT DE RUNSTBFFK. Buitengewoon Gemakkelijke Betalingscondities J. PENSEEL, 2>e HOOVER FEUILLETON. Het Java-Comité zeventig jaar. 24 Maart 1855—1925. Men meldt ons: Op 24 Maart 1885 vergaderden ten huize Tan den heor T ,M. Looman, te Amster dam, een tiental personen, die, mede ten gevolge van mededeelingen door den heer J. Esser, besloten een Vereeniging op te richten, die als Afdeeling van de Ver. Ier Verbreiding der Waarheid en tegelijk als Afd van het Genootschap voor In- en Uit wendige Zending te Batavia „pogingen zou aanwenden om ons volk met de geestelijke en stoffelijke nooden van Java bekend te maken." De nieuwe vereeniging werd ge noemd het Java-Comité. Men stelde zich in verbinding met den heor E W -King, secretaris van hel Ba- taafsche Genootschap en spoedig kreeg men door bemiddeling van mevr. Vollenhove, het verzoek een colporteur uit te zenden. Voorloopig moest men zich bepalen tot «enigen financieelen steun, welke cersl in latere jaren beduidend zou worden. Van be- teekenis is, dat een opleidingsschool, in sa menwerking met het Genootschap, te Bata via gesticht, later heeft geleid tot oprich ting van het Seminarie te Depok, dat zoo veel vruchten voor de zending heeft afge- worepen. Hoewel hel Java-Comité aanvankelijk geen andere bedoeling had dan het zen dingswerk financieel le steunen, zou het be trekkelijk kort na de oprichting komen lot eigen zenctingsarbcid. Door ds.. Willeveen, te Ermelo waren ecnige zendelingen (eigenlijk zendeling- werklieden) uitgezonden naar Sumatra, om daar te arbeiden onder de Angkola-Bataks. Na enkele jaren kon aan deze broeders geen Bteun meer worden geboden, gebrek aan het noodigste deed zich vreezen en loen nam het Java-Comilé de zorg voor de Broeders Dammerboer, Koster en Van Dalen op zich en daarmede begon het eigenlijke, zelfstan dige zendingswerk. Wel had men ook de zorg voor de Brs. Geissler en Haag, maar deze werkten onder leiding van- het Bataaf- sche Genootschap. Hoofdzaak bleef het werk onder de Bataks. Dit werk is rijk ge zegend geworden. Moest men vele jaren wachten vóór de eerste Batak werd gedoopt, men moet niet vergeten, dat juist in het Ang-kola-gebied de Islam het slerkst was. Toch mag van rijken zegen gesproken wor den. De jongste rapporten spreken van 15 gemeenten met 1300 leden eD van 11 scho len door ruim 500 kinderen bezocht. De oude zendeling Dammerboer leeft nog, en verblijdt zich, dat zijn werk wordt voort gezet door de zendelingen W. Th. v. Has selt en H. J. Eggink, welke laalsle met ver lof in het land (le Oegstgeest) vertoeft. In 1878 zou het werk een belangrijke uit breiding ondergaan. Toen loch bood zich dl. J. P. Esser aan, om als zendeling, onder da Madoereezen uit le gaan. Hoewel het" te voorzien was, dat men een moeilijk werk aanvaardde, het werd begonnen. Tot 1888 was dr. Esser op Java. Toen kwam hij met verlof naar Holland eerstens om de Bijbel vertaling in het Madoereesch te voltooien en ook om z. m. jonge mannen te winnen, die onder zijn leiding onder de Madoeree zen zouden willen werken. Helaas, toen RECLAME LEIOEN HOOGÊWOERDRO A'DAM-ROTTCRDAM ARNHEM 5132 een vijftal jonge mannen L ij iwaren aan genomen om in opleiding L werd dr. Esser door den dood weggenomen. Inmid dels was de zendeling H. v. d. Spiegel aan genomen en deze vatte in 1889 het werk van dr. Esser op, door zich in Soemperken le vestigen. Laler kreeg hij hulp in de zen delingen H. Dekker, II. Hendriks cn F. Schelfhorst. Toen in 1920 zendeliDg O. De- decker werd uitgezonden, zou hij v. d. Spie gel niet meer zien, want deze overleed in 1919. In den loop der jaren had hel werk zich aanmerkelijk gewijzigd. Niet alleen werd gearbeid onder Madoereezen in hel Noorden van de Residenlie Besoeki (Oost-Java), maar ook in het Zuiden onder de daar wo nende Javanen. Deze zijn groolendeels te beschouwen als z.g.n. uilzwermelingen van Modjowarno. het terrein van het N. Z G. Aanvankelijk werden deze bezocht door zendeling ICruvt, maar toen het werk steeds meer groeide, werd hel Java-Comité aan gezocht, ook de geestelijke verzorgen der in het Zuiden wonende Javanen, voor zijn re kening le nemen. Op hei oogenblik telt het Java-Comité op Oost-Java 3 Mad.oereesche- en 9 Javaansche gemeenten met een 4000 leden, cn 9 scholen mei 500 leerlingen. Eindelijk heell het ook op hef eiland Kangean oen lerrein, waar sinds 1913 zen deling Schclfhorsl ook onder Madoereezen werkl. Door hel groeiende werk onder de Java nen is het werk onder de Madoereezen wel wat op den achtergrond gekomen. Er wor den nog ernstige pogingen aangewend, om daarin verbetering te brengen. Reeds is een zendeling, die nog dil jaar hoopt uit te gaan aangenomen en men hoopt spoedig in staat te zijn een tweeden zendeling uit te zen den. Voorzitter is thans ds. J. Buenk; pen- ningm. de heer G. Kreyenbroek; secretaris de heer H. Duijker; terwijl tiet Bureel ge vestigd is Polgiclerstraat 36, Amsterdam. De Indische leerstoelen te Utrecht. Een aantal ambtenaren van binnenlandsch bestuur, van de rechterlijke macht cn van den ndministratieven dienst, allen hooglee raren aan de Rechtsboogescbool, de Volks raadsleden Helsdingen, Meyer Ranncf en Koesocmojoedo, verscheidene residenten, leden van het Hooggerechtshof en van het hoofdparket hebben een manifest ondertee kend tegen de Ind. leerstoelen te Utrecht waarin zij een gevaar zien voor de vrije we tenschap, ondermijning van het vertrouwen in de onpartijdige ambtsuitoefening van de Indische ambtenaren, ongeacht het feit, dat velen zich niet verecnigen met de politieke inzichten van enkele Lcidsche hoogleeraren cn ongeacht dc erkenning van dc onmis baarheid van bet grootkapitaal in Indié. Dc Iwccde lijdelijke tentoonstelling der internationale voorjaarsbloemententoonslel - ling te Heemstede zal Donderdag 26 Maart om lialftwee worden geopend. In den namid dag zal If. M. de Koningin een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Bjj Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in brons, aan A. de Kruyf, smids knecht bij de firma Wed. G. Blok, te Amersfoort. De Propaganda-Commissie der Veree niging van Vrijz.-Hervormden in Nederland voert, onder leiding van den heer L. J. van Dijk, te Rijswijk (Z.-H.), een kernachtige actio. Door of door tusschenkomst van de commissie zijn den laatsten tijd een 47-tal nieuwe afdeelingon van Vrijz.-Hervormden opgericht, Zuid-Holland 15, w.o. Bodegra ven, Boskoop, Voorschoten cn Woerden. Naar wij vernemen, krjjgt de Regoe- ring nog dagelijks aanbiedingen van huis eigenaren, dio hun perceel in Den Ilaag gaarne voor het bekende doe! willen ver knopen. Men kan wel zeggen, dat zoo goed als alle groote percee'.en (e krijgen zjjn. Zelfs het in drukke verbouwing verkeerend huis der familie Thurkow zou onder de aangeboden poretsen behooren. Er is dus keus te kust en te keur en voor het mee- ieadeel ver onder de begrooting van liet oorspronkelijk Itegc-eriDgsplan. („Vad.") I Volgens het „Hbl." hebben B. cn W. I van Amsterdam het plan bij den Baad een crediet aan le vragen voor liet vervaardigen van een film van verschillende door de ge- ineen le uitgevoerde werken en van de in richting en de outillage van diverse dien- slcn. Hei ligt in de bedoeling le doen filmen, wat op het gebied van de volkshuisvesting is bereikt; voorts de havenwerken, nieuw ontstane sladsdcelen; de inrichting en or ganisatie van den Geneeskundigen en Ge- I zondheidsdienst, enz. j Aan prof. J. J. Smith, uit Stellenbosch (Z.-A.), die op het oogenblik hier te lande vertoeft, is gistermiddag door de hoofd besturen van de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- kaanscho Vereeniging on van het Algemeen Kederlandsche Verbond, in het paviljoen Vondelpark te Amsterdam een noenmaal aan geboden. De tafel werd gepresideerd door prof. dr. J. W. Pont, voorzitter van eerstge noemde Vereeniging. Tot de aanzittenden 1 behoorden: do voorzitter van' het Algemeen Nederlandsch Verbond, de heer P. J. de Kanter; de eere-voorzitter dr. H. J. Kiewiet de Jonge, benevens verschillende hoofdbe stuursleden van beide lichamen; dr. Van Konkel, president van de Maatschappij dor Nederlandsche Letterkunde, en mej. dr. C. Serrurier, secretaresse dier Maatschappij; de hoogleeraren prof. C. G. N. do Vooys, te Utrecht, prof. A. Verwey, te Leiden, prof. J. Prinsen, te Amsterdam, em prof. daVreeze, i bibliothecaris te Rotterdam, de hoer J. L. I Tadema, voorzitter van den Nei. Uitgevers bond, mr. J. H. L. Bergsma, secretaris, en dr. H. van Beeck Vollenhoven, penning meester der Z.-A. Voorschotkas; J. P. v. de Merwe, voorzitter van de Zuid-Afrikaan- sche Studentenvereeniging te Amsterdam: en anderen. Prof. Pont hield eon toespraak tot den gast. Verder voerden nog het woord de heeren De Kanter, Pruisen en Van Konkel. Prof. Smith bedankte. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden jaarvergadering van den Prov. Bond van de aid. der Gcref. Vereen, voor Drankbe strijding werden tol bestuursleden gekozen de heeren ds. C. Mak, te Brielle en G. Don, te Vlaardingen. Aangenomen werden ver schillende voorstellen in het belang van de bestrijding van het alcoholisme. Verder werd beslolen om financieele redenen niet mede te werken aan het houden van een I prov. meeting voor drankbestrijding door de diverse richtingen met Hemelvaartsdag te Delft le houden. Ds. J. v. Hcrksen, Geref. pred. le Hillcgom, hield daarna een opwek kende rede, getiteld: „Niel dogmatisch, maar clhisch". In een spoedvergadering van dein Raad van Engwirden is de gemeente-ont vanger in zijn betrekking geschorst, in ver band met de verduistering, door oen klerk te zijnen kantore gepleagd. Tot tijdelijk ont vanger is benoemd de heer A. van Eek, ambtenaar ter gemeente-secretarie. Begin Juni zal een groep Zuid-Ameri- kaansche gezondheidsambtenaren, die on der de auspiciën van den Volkenbond en RockefelIersUchting een rondreis maken door Amerika cn Europa, om land bezoe ken. Op verzoek van het hoofdbestuur van den B. A. N. S. beeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bepaald, dat aan personeel, dat wegena invalid.teit den dienst j verlaat en zich in een lager geclassificeerde standplaats gaat vestigen, toch het volle loon en het volle pensioen van de oude standplaats zal worden toegekend. De Minister van Financiën heeft nan de Tweede Kamer doen toekomen de ba lans op 1 Juli 1922 van het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds. Do balans, dio een nadee- iig saldo aanwijst van f 103.000.000, sluit met f 597.000.000 en heoft alleen betrekking op de ambtenaren in den zin der Pensioen wet 1922. De lasten en baten der militai ren, met inbegrip van de bezittingen der op 1 Juli 1922 opgeheven militaire fotdsen cn kassen zijn dus niet in rekening ge bracht, Eveneens zijn weggelaten de laa ien cn toekomstige baten der toekomstige ambtenanrspensioenen voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren. Met ze kerheid kan worden gezegd aldus de minister dat het nadcctig saldo van een balans, die ook dc hier ontbrekende pos ten bevat-, zeer aanzienlijk hoogcr zou zijn. De audiënlies van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op 26 Maart en 2 April n.s. gsan niet door; de audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrjjdag 27 Maart a.s. «let plaats hebben. RECLAME. Alphen. Gistermorgen werd ten ge meentehuize door B. en W. aanbesteed het verbouwen van dc voormalige school voor M.U.L.O. aan de Raadhuisstraat tot Land- bouwhuishoudschool. Ingekomen waren 7 biljetten t.w. W. G. Kuijt Leiden in massa f 10.700, perceel a (zonder bijlevcring van schoolmeubiiair f 9.700; F. W. v. d Bijl f 9.773; A. van Dam f 9.4-16; pcrc. a f 8.451; J. Gesman f 8.995; perc. a f 7.960; K. dc Jong Wzn. f 8.710; J. Vonk f 8.400; perc a f 7.550; J. E. de Vries Amsterdam f 8.195, Bodegraven. De autodienst der firma Bik Zn., van Gouda op Bodegraven en Alphen heeft haar dienst gestaakt. Zo heeft haar concurrentie met den Bodcgraafschen dienst niet kunnen volhouden. Daarbij is het eerste deel van den werke lijk interessanten autobusstrijd, die vooral in het begin do gemeentenaren verdeelde, beëindigd. Algemeen vermoedt men echter dat wel weer spoedig een nieuwe concur rent zal opduiken. Donderdag- en Vrijdagavond zal er in do bovenlokalen van do openbare lagero school tentoonstelling worden gehouden van liet. werk der leerlingen van de ambachts- teekenschool. De toegang daartoe is voor ieder vrij. De vrijwillige Burgerwacht won op een wedstrijd in den Haag een derden korps- prijs. Zaterdag had de aanbesteding plaats van het bouwen van een gröote vergader zaal met paardenstallen, ten behoeve van den eigenaar van hotel van Rossum. Inge schreven werd het laagst voor: Schilder werk door G. Hoogevecn voor f 495; Smids- work door Piket cn Zonen voor f 85.G0; Tim merwerk door A. A. O. v. d. Oudenrijn voor f 3168; Metselwerk door J. Bierhorst voor f 4300; Elcctriciteit door H. Doornbos voor f 150; In Massa door A. A. C. v. d. Ouden rijn voor f 9124. De gunning werd in beraad gohouden. Leiderdorp. Ds. G. Tichelaar, Ned.- Herv. predikant alhier, heeft bekend ge maakt dat hij voor de toezogging van beroep naar Stcenwijk heeft bedankt. Gisternacht is uit een schuurtje aan den Zijlweg alhier een damesrijwiel ontvreemd. Den veldwachter Schaap mocht het gelukken dit spoedig te Leiden op te sporen. Leimuiden. Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester der gemeente. Afwezig met kennisgeving dc heer O. t. den Akker. De vergadering wordt geopend met ge bed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en getee- kend De Voorzitter deelt mede, dat bericht is ingekomen van het raadslid den heer Van den Akker, dat zijn gesteld het hem niet toelaat ter vergadering to komen. Ingekomen is o.m., een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, d.d. 3 Maart 1923, waarin wordt medegedeeld, dat do bijdrage dezer gemeente in de kosten van den Keuringsdienst van waren, district Leiden, over het jaar 1925 is bepaald op f 229.46. Dit bedrag kan verminderd wor den met een bedrag van f 36.01, te voel gestort over het jaar 1922. Naar aanleiding van een verzoek van het. bestuur der R.-K. bijzondere school al hier, om over de jaren 1923 cn 1921 een vergooding te ontvangen van f 390 per Kunt ge 38 ets. per dag sparen dan kunt ge U een Hoover veroorloven, de eenige machine, die te> gelijkertijd klopt, veegt en zuigt. Telefoneer of schrijf ons om nadere inlichtingen. Lucas vnn Leydcnsfrant 2 LEIDEN TEL. 214» Hij KLOPT.CII hij Vttffen hij Zuigt 5309 jaar, voor de aan de school verbonden on derwijzeres in de nuttige handwerken en wel op grond van artikel 101, 9de lid dor Lager Onderwijswet 1920, gesteld in han den van B. on W. om pracadvies, deelt de Voorzitter mode, dat deze zaak onderzocht is geworden en het bestuur op dezo ver goeding recht heeft, zoodat spr. aan den Raad voorstelt de beide bedragen uit te keeren Aldus wordt besloten. Aan de orde komt hot verzoek om voor- sokot op de gemeentelijke vergoeding over eenkomstig artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920, gedaan door do Vereeniging tot oprichting cn instandhouding van vrije scholen met den Bijbei en door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur alhier. B. en W. stellen den Raad voor het ge vraagde voorsohot, reap, groot f 500 en f 2200 uit to betalen in vier termijnen. Al dus besloten. Ingekomen is ccn verzoek van den dood graver 0. van Heyningen G^n., om lijn jaarwedde iets te verhoogen. Do Voorzitter deelt mede, dat deze per soon voor het onderhoud der Algemeenc Begraafplaats een jaarwodde heeft van f 50. Hij moet hiervoor de begraafplaats onderhouden, graven delven en klok luidon by begrafenissen. Met voldoening kunnen wij constateercn, dat do begraafplaats kou- lig onderhouden wordt. Het loon daar voor is eohtcr niet te hoog, maar wij moe ten ook met andore omstandigheden reke ning houden. Deze persoon geniet als klok luider een jaarwedde van f 60 en als straat- veger een jaarwedde van f 150. Zijn jaar wedde als straatveger ig hoog te noemen, daar hij daarvoor slechts een keer in de weck de straat aanveegt. Ook zouden B. cn "NV. willon voorstcllon in verband met het ontslag nemen van N. van Immerscel Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W, E. POXT. (Nadruk verboden). 44) Veertien fiad ik er geteld, loen plotseling de grond onder mijn voelen scheen weg te 2inken. fk greup blindelings naar de rots naast mij, mijn liand gleed uit laugs dc gladde oppervlakte en met een dof gerom mel scheen de hecte Irap in te storten. Mijn licht was uitgegaan en te midden van een wolk van afbrokkelend sleen en puin, dal mij bijna deed slikken, glibberde ik lang uil naar beneden in de donkere schacht Wel, ik ben eens in Frankrijk hoog in de lucht gesmeten door een granaatontploffing en ik herinner mij, dat ik als gek met mijn Iheele lichaam cn geest worstelde, ten minste zoo lijkt het mij, nu ik achteraf aan dat ongeval terugdenk legen de onzicht bare kracht, die mij dc hoogte in joeg, tot dat ik den strijd opgaf.ik heb mij nooit den val, die er op volgde, kunnen herinne ren. Maar in dit geval verloor ik mijn be wustzijn geen oogenblik; ik vocht als een bezetene om mijn val tegen te houden en Ik voelde in alle bollen van mijn lichaam den verschrikkelijken schok, dien ik kreeg, toen ik op mijn rug belandde op can har den rotsachtigcn bodem. Een nog naklinkende echo vertelde mij, da! het meisje geschreeuwd had, hoewel ik niet geloof, dat ik werkelijk haar stem boorde. Maar het eerste, dat ik mij goed bewust werd, was een zacht, kreunend ge luid. Toen klonk dc stom van Marjorie van uit de duisternis. „0, Desmond!" En ik hoorde een snik. Ik voelde mij gekraakt en duizelig, maai' ik krabbelde overeind. „Marjorie 1" riep ik, „waar ben je? Ik ben best, er is niels erge gebeurd Ik hoorde een voetstap, loen werd mijn hand gegrepen door een klein, warm handje dat mijn vingers omklemd hield. Nauwe lijks wetend wal ik dyed of waarom ik liet deed, (rok ik haar naar mij loe en sloeg mijn armen om haar heen; ik voelde de slrec.ling van haar zachte haar tegen mijn wang, (oen haar hoofd op mijn schouder ruslte. Zóó hieven wij oen minuut of lan ger in die pikdonkere duisternis, omdal wij zoo blij waren elkaar weergevonden fc heb ben. Als door een wonder had ik de kaars in mijn hand gehouden tijdens mijn vat. Toen Marjorie zich eindelijk uit mijn omarming losmaakte, haalde ik mijn lucifers te voor schijn en slak hel eindje kaars weer aan. Wij stonden in een lange, smalle ruimte waarvan liet dak, nan het begin al laag, afheldo lot het niet meer dan vier voet van den grond af was Het rook er vochtig en muf en hier en daar, wanneer hel schijn sel van de kaars er op viel, glinsterden de wanden van nat. Langs óén zijde van de grol was een soort platte steen. Juist achter do plek, waar wij stonden, was de nauwe 9chacht, waardoor wij afge daald warc-n, en aan den voet daarvan een hoop puin. Ik hief de kaars omhoog en spande mijn oogen in om in de schacht naar beven le zien. Ik staarde in de duis ternis; maar ik merkte wel op, dal, waar de trap ingestort was, er niels overbleef dan de loodrechte rotswand. Ik nam Marjorie's arm en wees naar de natie glinstering op de wanden. „Laten Vij eerst drinken!" zei ik. Mijn slem blonk vreemd hol in die ge welfde ruimte. Ik wendde mij om cn bracht haar naar de rols Ifet water was ijskoud en heerlijk frisch. Het meisje brachl haai' lippen naar den rolswar.d en dironk. Ik volgde haar voorbeeld. Zij hield op voordal ik nog half klaar was, want het scheen wel alsof de zon op dat rotsplateau daarbuiten iederen druppel vocht Ln mijn hecle lichaam had opgedroogd cn ik dronk nog eens cn nog eens. Maar plotseling trok zij aan mijn mouw cn fluisterde verschrikt: „Watwal is dat?" Zij wees op den groolen platten slcen, waarvan ik reeds gesproken heb. Het scheen een ruw altaar, opgebouwd van groote slcenen, die als een Iersche muur op elkaar gelegd waren. En daar boven op la gen drie of vier lange, versolirompefde pak ken. Hel schijnsel van mijn ^aara viel og> iels ronds, dat helder glinsterde door het omhulsel van het naastbijzijnde ingepakte voorworp heen. Zelfs nog voordat ik naar de slcenen tafel toe stapte, om de dingen van naderbij te bekijken, wist ik wat het waren. Hier lagen de beenderen van dat vergeten ras, dat eens Cock Island bewoond had; de beeldhouwers van het beeld, dat ons van over hel dal tegengrijnsde. Wij waren per ongluk terechlgekomen in een van de be graafplaatsen van het eiland, die in het hart van de rote uitgehouwen waren. De lichte plek, die mijn kaare had beschenen, was een heupbeen, dat door het zwarte om hulsel heen was gedrongen. liet meisje zag het, herkende wat het was en kromp ineen. „Laten we gauw iiier vandaan gaan," zei Marjorie zenuwachtig. „Die.... die mum mies maken me zoo bang. Desmond, breng mij weer naar buiten in den zonneschijn. Hoar stem klonk smcekend en het ging mij door dc ziel. Want ik vroeg mij af „Goede Hcmell" zei ik, „ze zijn niet meer dan een liandvol stof. Er is heusch niels om bang voor te zijnl Kom hier maar op den bodem van do schacht zitten, terwijl ik probeer een weg naar boven 1e vindenl" Ik liet haar zitten op een stapel puin cn gaf haar de kaars om vast te houden, ter wijl ik zoo hoog mogelijk klimmend op den stapol steenen en blokken, eerj middel zocht om da schacht op te klimmen. Maar de rotswand, waaraan de trap, die onder mijn gewicht was bezweken, geleund was ge weest, hing over en was zóó hoog, dat ik er üiet uiteinde niet van zien kon. De rest van de schacht was glad en hard, en hos ik ook probeerde, ik kon nergens een houvast voor band of voet vinden. Mijn eerste veronderstelling bleek maar al te juist. Terug te keeren langs den weg, waarlangs wij gekomen waren, was onmo gelijk. Om den top te bereiken zouden wij met een touw opgeheschen moeten worden. Maar om liet meisje niet angstig te maken, dee.d ik nog maar alsof ik een weg zocht om naar Loven te klimmen. En al dien tijd dacht ik er aan, dat, wanneer er geen an dere uitweg was, die zwartgeworden mum mies onze metgezellen zouden zijn, tot dat Ten laatste klom ik met geschramde handen en groote scheuren in mijn schoe nen terug naar de plek, waar zij zat. ..Er is niets," zei ik. Zij staarde mij als wezenloos aan. „O,"* riep zij toen ontmoedigd uil, „er moet c.en weg zijn naar boven t We kunnen hier loch niet blijven!" Zij sprong overeind, klom op de puinhoo- pen en tuurde naar boven. Ik klom haar na cn nam haar hand. „We zullen de grot eens gaan onderzoe ken en zien of er geen andere uilgang is," zei ik sussend Marjorie wendde zich om en keek naar mij. „En wanneer er geen i3begon zij „O," voegde ze er haastig bij, „denk niet. dal ik zoo laf ben, maar ik heb een af schrik van ingesloten ruimten. En je bent zoo veranderd, sinds wij hier beneden zijn je stem is zoo ernstig, liet maakt mij be zorgd. 0, Desmond, we zijn hier toch niel voorgoed opgesloten I Ik glimlachte haar loe. „Wat ben je aan het doordraven!" zei ik zoo opgewekt als ik kon. „De Hemel beware me, wo zijn nog niet aan hel eind van onze pogingen. Er is vast en zeker oen andere uitgang aan het versie uiteinde van de grol." Er was een soort van opening, daA wist ik; want een van de eerste dingen, die i]( gedaan had, loen ik in dit onderaardsche vertrek belandde, was te kijken welke an dere gelegenheid tot ontsnappen het bood, behalve degene, waardoor wij waren bin nengekomen. Maar het was een spleet, niet meer dan een luchtgat in de rots, dat, op pervlakkig gezien, nauwelijks wijd genoeg was om een hond door Is laten. i 4 VWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5