Fotografie Fa. M. BONGENAAR AGENDA. NIEUWE RIJN 46 GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Zaterdag. Zomcrzorg: Propaganda-fcestavond van den Jeugdbond voor Onthouding half acht nam. Oegstgeest, Café „De Sport", Kem- ponaerstraatOpenbare vergadering S. D. A.P. Spreker de heer K. Ier Laan over: Do beteckenis van de a.s. verkiezingen. Halfacht. Zondag De Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen: voorm. halielf Zondagsschool; nam. 5 nur, vergadering. „Jeruël" Middclstegracht 3: Voorm. 10 uur en nam.. 7 uur.. Spreker mevr." de. AVartenaTen Bosch en de heer v. der Horst. Nutszanl: Heiig. Soc. samenkomst. Spre ker B, de Ligt; 7 uur nam. StadsEvangclisatio „Jeruel", Groene— steeg 10, nam. halfzeven: openbare volks- aamenkomst. Spreker de heer J. v. d.. Zwart, van Voorschoten. Heemstede: Groote Draverijen, na middag 2 uur. Maandag. Schouwburg: N. V. Het Schouwloomeel. „Dr. Knock of de triomf van de medische wutensohap". 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- Heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart waargenomen door do apotheken der hoeren D. J. van Driesum, Mare 76. tel. 406; en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12. tel. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d o n wordt van ZaterdagaiMod, to 8 uur, tot Maandagmorgen, te 8 uur, waargeno men door de doctoren Boonackcr, tel. 266, lluyzert, tel. 2288 en Poortman, tel. 1481. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr Timmermans, tel. 890. RECLAME. P. SLEGTENHORST. 6342 Specialiteit in Vergroeiingen MUZIEK. Sam Swaap Hans Franco Mendes. In do kleine zaal hebben bovengenoemde musici gisteravond een In alle opzichten aantrekkelijk programma ten gehoore ge bracht. Aantrekkelijk door de vertrouwdheid met de uitgevoerde werken. Men zet zich tot luisteren, rustig, zonder inspanning; men laat de klanken over zich heen gaan; men herkent wat men soms in jaren niet gehoord heeft en men krijgt het prettige gevoel dat de onverwachte ontmoeting van een ouden vriend ons brengt. Wie heeft niet de vijfde vioolsonate van Beethoven gespeeld? Dat is wel de sonate, die door ieder eenlgszins vaardig violist en pianist het eerst ter hand wordt genomen. Ze heeft aan die omstan digheid zelfs een bijnaam te danken: de dilettantensonate. Maar menigeen is ze de porie d'entrée geweest tot den groolen toon dichter en daarom noemen we dien bijnaam veeleer eerenaam dan scheldnaam. Doch ook de meesiers spelen ze en dan bewonde ren we toch altijd weer dat geniaal eenvou dige, dat uit da diepte der ziel opklinkende, dat trouwhartige werk van den jongen Beet hoven, die de zon nog zag schijnen in zijn leven; dan blijft ze nog steeds de Frühtings- sonate. Swaap, die do acustische eigenschap der kleino zaal kent en er zijn toongevlng op instelt, had daardoor een voorsprong op Franco Mendes, voor wien do ruimte vreemd was.De zaal geeft te veel geluid terug dan dat ze steeds den forschen vleugelklank kon verwerken. De pianist is een man van scherpe tegenstellingen; vlakheid in de voordracht is hem ten eenenmale vreemd. Het is al leven dal er bruist in zijn spel. •Zijn virtuose techniek stelt hem tot alles in 6laal. Maar om het geringe absorptievermo gen der kleino zaal hoede hij zich een vol genden keer voor iels le veelforto's verlie zen er gauw hun klankschoon. Het andante der sonalo, dat tol geen uitzettingen aan leiding geelt, klonk bijzonder mooi. Maar ook de overige deelen werden door heide heeren in een gunstig licht geplaatst, een klein niot-storend vlekje in het scherzo daargelaten. Hierna heeft Swaap in zijn allcrverruk- kelijksten viooltoon ons de F-dur romance van Beethoven voorgezongen, waarop hij het rondo capricefoso van Saint-Saëns liet volgen, dat door virluoscn zoo gaarne ge speelde salonstuk (maar dan van do aller beste soort) waarin hij met eleganlen zwier de eene moeilijkheid na de andere neemt met een gemak, die het zien en luisteren lol een genot maakt. De heer Franco Mendes speelde do begeleidingen, zooals begeleidin gen gespeeld moeten wordenbescheiden en, waar het pas geeft, relief gevend: zeer mu zikaal. De pianist liet zich, solistisch, hooren in een A-dur-intermezzo van Brahms, dat wel tot de allerintiemsle stukken van dezen in- lienien meester behoort. Hij voelt die mu ziek lijn aan en in zijn voordracht hoort men de bewondering voor het werk dat hij beffg is le reproduceeren. De keuze juist van dit stuk deed den kunstenaar kennen. Do g-nioll rhapsodic van denzelfden auteur is met bravour gespeeld: een pianistische prestatie van belang- Over tempo valt te discussiecren: wij voelen het wat rustiger, wat langzamer Met de monumentale c-inoll sonalo voor piano en viool van Grieg werd de avond be sloten. Dit werk vraagt zeer sterk daar contrasten en de heeren hebben zich beiden laten gaan dat het een lust was. Hel moge dan geen slerk werk zijn Grieg was nu eenmaal niet den meester van den groolen vorm er zit dan toch zooveel echte, een voudige, rustig landelijke en vroolijk opge wonden muziek in dat we het met buiten gewoon genoegen hebben gehoord. Beide concertgevers werden warm toege juicht door een aandachtig luisterend pu bliek. dat de zaal geheel vulde. Een 39 j arige en een lS-j ar ige vrouw zijn to Amsterdam aangehouden, verdacht van diefstal van een platina- broche met diamanten en paarlen bezet, welken diefstal gisteren is gemeld. Bij het lossen van balken uit het in de Waalhaven te Rotterdam liggen de Fransche stoomschip „Notre Dame de Fourvièro" kreeg de bootwerker P. v. B., die aan de wins stond, een balk, die uit een hijsch schoot, tegen het lichaam, waar door hij viel Tegelijkertijd schoot de wins uit zijn werk en kwam de geheele hijsch balken naar beneden en terecht op de bee- nen van dezen bootwerker, wiens rechter been werd afgekneld, terwijl hèt linker been brak. De man is naar het ziekenhuis gebrachtzijn toestand is ernstig. In aansluiting ophetbe- richt in ons blad van gisteren over den root to Rotterdam kan nog het volgende wor den gemeld: Het vertrek in de Prinsenstraat, waar de Dordtenaar beroofd is, is keelema-al voor berooving ingericht. Behalve de deur, die van een portaal af toegang geeft, is «r nog een tweede deur, voor oningewij- den onzichtbaar achter het behang aange bracht. Deze deur komt uit in een keuken, die op hetzelfde portaal uitkomt. Door deze deur, waarvan de grendel dik in de olie zit, is de medeplichtige binnen gekomen hij heeft uit den jaszak van den bestolene diens portefeuille met f23.000 weggenomen. De Dordtenaar had zijn jas op een tafel, midden in het vertrek staande, gelegd. De 21-jarige Q. S. ging vóór hem het ver trek uit j juist op het oogenblik bemerkte de bestolene, bij het aantrekken van zijn jas, den diefstal. Hij liep het meisje na, dat de trap afrende en de straat opliep. Daar gekomen, zag haar een majoor van politie, die het meisje, bij de meeste poli tiemannen wel bekend, tot staan braebt. Zij beweert, van de berooving heelcmaal niets te weten. De buren hebben, tijdens het verblijf van den bestolene en het meisje in het huis in de Prinsenstraat, een man van de trap zien komen, die haast had. Die man, Jaap ge- heeten, is vermoedelijk dc medeplichtige, die er met den buit vandoor is. Men zal ziob herinneren, dat er sprake is geweest van plannen om te Zandvoort een pier te bouwen naar het voorbeeld van Soheveningen. Thans blijkt, zegt het „Hbld.'; dat de voorwaarden, die het ministerie van waterstaat stelt voor concessie zoo bezwarend zijn, dat er ver moedelijk van den pier niets zal komen. O.a. moet een cautie worden gesneld van f 60.000verder zal de minister van Oorlog het recht hebben in geval van oorlog de pier te doen springen. Gistermorgengeraakteinde Mengelberglaan te Utrecht een vrouw in brand, doordat zij met haar ldeeren in aan raking kwam met een brandende petro leumkachel. Met groote moeite slaagde oen politie agent er in de vlammen te blus- schen, waarna de vrouw, met ernstige brandwonden overdekt, naar de Rijkskli niek werd vervoerd. Gistermiddag heeft ia eon woning bij den Kleinen Ekel te 's-Herto- genbosch de vrouw vaai S. haar beido kin deren van U en 3 jaar opgehangen en is daarna spoorloos verdwenen, zoodat ver moed wordt dat zij ook zichzelf verdaan heoft. Kinderen" uit het eerste huwelijk van <kn man, die verklaarde den avond tevo ren hevige ruzie mot zijn vrouw te hebben gehad, hebben het drama ontdekt. Te Zuid la ren kregen de 2A-j a~ rige arbeider H. Z. te Giezen en de 20-ja- rige boerenknecht Th. P. van Annerveen- schekanaal ruzie om een meisje, waarbij de twist zoo hoog liep, dat H. Z. met een bierflesoh door P. op het hoofd werd ge slagen, tengevolge waarvan hij een bloed uitstorting in de hersenen bekwam. Z. is later overleden in het Ziekenhuis te Atsen. De dader, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, is in arrest gesteld. De verduistering, door B. J., klerk bij den gemeente-ontvanger van Eng- wirden, den heer Pasma te Heerenveen, gepleegd, beloopt f6400, welk bedrag in 1923 door den girodienst werd terugontvan gen e>n door J. niet geboekt werd. Hij heeft bekend. J. was in particulieren dienst van den gemeenteontvanger. Do Vereeniging „Nederl. Fabrikaat'-' heeft ter gelegenheid van haar a.s. 10-jarig bestaan in Mei, een reclame plaat uitgegeven, om aldus te trachten het geheele Nederland6Öho volk in deze her denking te betrekken. E en sc liilder ha d lie t por fret van een oude dame geschilderd en kreeg bezoek van een bekend' criticus, die van tijd tot tgd de ateliers eens rondging. Prachtig, mijn waarde, riep nj) uit, toen nq het jongste werk van het opko mende genie zag, Prachtig! Maar zeg eens waarom naanit ge zoo'n Ieelijk model? 't Is het portret van mijn moe.lcr. antwoordde do schilder kalm. O, pardon, duizendmaal pardon! ric-p de criticus uit, in verwarring, ge hebt gelyk; ik had het moeten zien! ze gelijkt sprekend op u. Hillegom. lverkel. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Kicolai van Voorhout. Nam. 4.30 uur ds. Poot van Amsterdam. (Zcemanscollecle). Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. uur ds. van Hcrksen (coll. W'eesh. Middelharnis) Cltr. Gcr. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Zwiep. Katwijk-aan-Zee. Onze kustvisschers zijn- gisteren spe ciaal op de garnalenvangst geweest on deze arfceid is belor beloond dan de platvischvis- scherij. De besommigen liepen van 110 tot f 40 per boot. Een hunner had 14 besomd aan plalvisch. De garnalen zijn al tamelijk wel volwassen zoodat ze dan ook een ver- koopelijk aanzien hebben. Gevonden voorwerpen, waarvan aan het politiebureau inlichtingen lo verkrijgen zijn: Een huissleutel en een zilverbon van f 2.50. Door den heer O. Plugers in do E. A. Burgerstraat is bij de politie kennis gegeven dat hij aan een zekeren D. de H. te Den Haag zijn trouwbijbel ter restauratie heeft mede gegeven. Het bedrag der kosten werd door hem vooruit betaald. Nu is het reeds vele weken geleden en zelfs na herhaalde aanschrijvingen, liet 'de II. niets van zich hooren. Door de politie is proces-verbaal van oplichting opgemaakt. Door die afdeling Katwijk van den Bond van Geitenfokvercenigingen was gis teravond in „Casa Cara" een vergadering belegd, waarhij als spreker optrad de heer Tukker, Bjjksveeleeltconsulent in de pro vincie Zuid-Holland, uit 's-Gravenhage. De voorzitter der atdeeling do heer W. D. Huis ken opende de vergadering mei een harte lijk welkomstwoord, en gaf hierna hel woord aan den spreker. Deze begon zijn voordracht met de verzekering dat hij met groot genoegen de uitnoodiging had aange nomen, om te Katwijk ook eens te spreken over: „de mejfcproduetie van de geit". Ach tereenvolgens stond spreker stil bij de hoe veelheid melk die een geit kan geven gedu rende het gedeelte van het jaar, waarin zij wordt gemolken; vervolgens bij de hoeda nigheid van de melk waar zij de koemelk verre overtreft wat het vetgehalte betreft. Verder besprak hij de voeding en de stal ling die zoo hoog noodig goed en droog moei zijn terwijl hij in verband met het gesprokene de geitenfokvereenigingen, waarvan er in deze provincie 24 zijn, zeer aanbeval, om langs dezen weg, in het bezit van een gekeurd mannelijk fokbeesl, le ko men lot goed melkvee. Na het uitspreken der rede werd een en ander met lichtbeel den aangevuld. Verschillende geitensoorten werden op het doek gebracht. Zoowel de ouderwetsche soorten als de nieuwerwel- selie werden in groote getale duidelijk voor oogen gesteld. Aan het eind gekomen re kende de voorzitter zich tot tolk der gan- sche vergadering om den heer Tukken dank te zeggen voor zijn leerrijk woord, terwijl hij inzonderheid de opgekomen vrouwen dank zeide voor hun tegenwoordigheid. Volgens jongste opgave zijn aan het gemeentelijk arbeidsbureau als werkeloos ingeschreven: aTbeiders 39; grondwerkers 12; visschers 21; kuipers 6 en opperlieden 4, ie zamen 82 personen. Het bestuur der Clir. Ilist. Kiesver eeniging vergaderde in „Casa Cara" met de propagandaclub. Zij besloot tegen de a.s. Kamerverkiezing een krachtige propaganda te voeren voor de beginselen der Cihr. Hist. Unie en ook na dien een geregelde propa ganda te voeren. Op Tweeden Paaschdag zal in de zaal voor Qiir. en Prot. Belangen een Provin cialen Bondsdag voor Zuid-Holland worden gehouden. Het bouwen van de 50 woon- en win kelhuizen op het terrein bij de Adriana- straat, is door den architect, den heer J. L. v. d. Bom alhier, opgedragen aan de aanne mersfirma Guijt en Mcivogel. Naar wij ver nemen is het de bedoeling om een zekere kleine som gelds le laten storten, zoodat de eventueels bewoner, dan direkt zelf eige naar van liet pand wordt. Verschillende liefhebbers hebben zich reeds aangemeld. Indien dat idee verwezen lijkt wordt, dan zal hel er zeker toe mede werken om den algemeenen spaarzin nog sterker aan te wakkeren. Van de Irawlvissekerij kwamen Vrij dag le IJmuiden aan de markt do loggers KW. 16 met 1236; KW. 22 met 1382 en KW. 64 met 1233 besomming. Katwijk aan den Rijn. Mej. J. A. Schut, onderwijzeres aan de Geref. School voor L.O. is thans delinitief als zoodanig benoemd. De functies van het bestuur van het Wit-Gele Kruis zijn verdeeld als volgt: pastoor Maas, voorz.; P. H. Castenmiller, penningen.Jac. Meijer, seer.; C. v. d. Marei en mej. E. Grimbergen, bestuursleden. Door B. en W. van Katwijk is aan de Maatschappij Wegenbouw te Utrecht ge gund het volgens bestek in orde brengen van de weg WassenaarKatwijkNoord- wijk. Perceel I, van af de Wassenaarschen grens tot den Molenweg te Katwijk aan den Rijn en vervolgens van af den Achterkerk- weg tot den grens Noordwijk voor f 148865, en perceel II, een bestraling van het gedeelte Molenweg tot Groote Steeg voor f 9500. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. Bollee. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur ds. Meijering. Het bestuur der R.K. Kiesvereeniging heelt tot propagandist voor „De Roskam" «angeeteld de heer 6, van den Nouweland. Lisse. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ned. Prol.-Bond 10.15 voorm. ds, E L. Naula van Leiden. Noordwijkerhoul. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk, Zondagmorgen, lien uur. Bidstond voor het gewas. Noordwijk a. Zee. In de zaal naast de Herv. Kerk alhier, vergaderde de Chr.-Ilist. Kiesvereeniging. Als spreker was aanwezig ds. Voorsloeg van Katwijk a. Zee. De cere- voorziller der vereeniging, ds. Vermeulen, opende na gemeenschappelijk zingen en voorlezing van Psalm 33 deze bijeenkomst met gebed. Hierna sprak de voorz. zijn blijdschap .uit over de goede opkomst, en heette de aanwe zigen welkom, waarna het woord aan ds. Voorsleeg was. Spr. begon zijn rede met te wijzen op het gevaar, dat dc oprichting der kleine partijen in ons land met zich bracht, n.l. dat deze afbreuk doen aan een gezond parlemenlair leven. Breedvoerig werd behandeld het beginsel dor communisten, en hoe dit met de werke lijkheid, met de praktijk b.v. in andere lan den in strijd is, hetwelk door spr. met ver schillende otficieele verklaringen en cilaten word aangetoond. Veel wordt van die zijde beloofd, maar weinig gegeven. Zoo vinden we ook op het verkiezingsmanifest weer beloften, waarvan gevoeld moet worden, dal ze nooit vorwe - zcnlijkt zullen worden. Ook werd uitvoerig stilgestaan bij de Herv. Gcr. Staatspartij, welke op ontzettende wijze in haar blad „Slaat en Kerk" op ds. Voor sleeg afgeeit. Spr. wees er op hoe deze partij v/elke zegt te strijden legen Rome, juist Rome in de hand werkt door zich ten doel le stellen andere Christelijke partijen af breuk te doen op allerlei wijze. Een vraag uit de vergadering, wat de Na tionale Unie is en wil, wordt door spr. dui delijk beantwoord. Na nog le hebben opgewekt lot trouw aan de beginselen, besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede. Ds. Vermeulen bracht namens de aanwezigen dank voor de rede, waarna de spreker voorging in dankgebed. Oegstgeest. De colleele voor de diaco nie der Ned. Ilerv. Gemeente, de vorige week langs de huizen gehouden, heelt opgebracht f 063.48. Nabij de begraalplaats „Rhijnhof" werd door de politie een 40-jarige zwerver aan- getrollen die in ziekelijken toestand ver keerde. Juist passeerde een medisch student van hel ziekenhuis te Leiden, die constateer de dat de man ziekelijk was, waarna hij naar genoemde inrichting is overgebracht. Naar aanleiding van herhaalde aan - vragen bij de Wijkverpleging voor alle ge zindien" om een draaibare ligtent, is beslo ten om zulk eene tent te laten maken. De nood dwingt, daar er zieken zijn in de ge meente, die noodzakelijk builen moeten rusten om te kunnen •genezen. Een dergelijke tent leenen is niet mogelijk, waarom dus is besloten tot aanschaffing. Nu is de aanschaf fing niet zoo heel mis. Wij hoorden van iemand, die in een dergelijke tenl genezing mocht vinden, eene prijs noemen van f 700. Echter is door medewerking verkregen dat de kosten aanmerkelijk minder zijn n.l. f 300. Dat is dus al een heele stap, doch het geld moet toch eenmaal bijeen komen. Voor ééne lent is dit dan ook wel mogelijk, in Kat wijk zijn er zelfs wel 7. Wij vestigen dan ook gaarne de aandacht hierop. Het bestuur zal met iedere gift, groot of klein, zeer inge nomen zijn. Rijnsburg. Bij de inschrijving voor het maken van een ijzeren hek ter afzetting van het veilingterrein der veilingvereeni- ging „Bloemenlust" was de laagste inschrij ver de heer Bloomendaal, smid alhier. Het was in het laatste dezer week in dcfi bloemenhandel weer iets trager niet tegenstaande de aanvoer niet was toegeno men. Vooral was dit merkbaar voor de soorten La Reine, Herman Schlegel, Cra- inoisie BriJant. De Narcissen van den kou dien, grond, in bloei gelrokken in de kassen gaan tot f 0.00 per 100. De aanvoer van koude kastulpen wonit steeds groot». Som mige hiervan al9 Duchesse de Parma gaan graag weg, tot f 9 a f 9.30 per 100. Sassenheim. Korkel. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 uur en nam. 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk, v.m. 97» en nam. 5 uur ds. Boeienga. De collecte voor de Herv. school heeft Zondag opgebracht f 67.46. Bij de fokvereeniging „Nooit Gedacht" alhier is als 2e melkcsntroleur benoemd de heer Th. G. van Wieringen, van Woubrugge in plaats van den heer L. B. Verdoes, die tot chef voor de melkverzameling is be noemd bij ds hygiënischs melkstal en mo delboerderij van den heer Zijverden te Hil legom. Voorscholen. Korkel. bericht. Ned.-Herv. Kerk. Zondag tien uur en vijf uur ds. H. P. Fortgens. DE ALGEMEENE TOESTAND. Benesj naar Warschau. Achter de schermen blijft nog altijd het verdere verloop der gebeurlijkheden. Benesj zal blijkbaar beginnen met zijn plan voor een Oost-Europeeschen bond en te Warschau onderhandelingen voeren over een arbitrageverdrag. DUITSCHLAND. De Pruisischs Landdag ver daagd de spoorwegstaking De Pruisische Landdag is tot 31 Maart verdaagd. Een communistisch voorstel den Landdag te ontbinden, is verworpen. Het grootste gedeelte van het stakende spoorwegpersoneel heeft den arbeid hervat. Dit ging te Dresden met wat moeilijkheden gepaard, aangezien er daar tjjdens da sta king vele nieuwe krachten waren aange worven en men 8e gewezen stakers slechts als hulparbeiders weer in dienst wilde nemen. De vakorganisaties hebben zich daarop ter stond in verbinding met de directie der spoorwegmaatschappij gesteld. FRANKRIJK. De regeering wint het pleit. Gisteren is hot denat over de interpellatie inzake den brief der kardinalen voortgezet, llerriot kwam nu zelf in 't vuur. Hij zeide, dat hij (oen hij het gezantschap bij het Va- ticaan afschafte, slechts de beloften der mi nisterieels verklaring is nagekomen, belof ten, die hij reeds afgelegd heeft, toen hij nog lid was van de oppositie. Hij voegde er. aan toe, dat het herstel van hel gezant schap een politieke maatregel is geweest: dat is de afschaffing ook. Hij bezweert de Katholieken te zeggen, wat, in de minis- terieele verklaring, hun geloof verontrus ten kan. Hij herinnert er aan, dat hij, in zijn antwoord op den eersten brief van de kardinalen, plechtig verklaard heelt, dat er geen inbreuk zou worden gemaakt op de godsdienstvrijheid en dat de amblena- ren de volmaakste vrijheid van geweten zouden genieten. De regecring heeft de kwestie der congregaties met do grootste mate van liberalisme behandeld. Herriot betoogt, dat hij plechtig moet pro- tesloeren tegen de redevoering van den Paus op 10 Februari 1925, waarin aan de Fransche regeermg varwelen wordt, dat zij een politiek voert, die noch edelmoedig, noch Franseh is. De eerste minister zeide, dat de verklaring der kardinalen geeü ge ïmproviseerde politiek is, doch de sluit steen van een geheele. campagne, in over eenstemming met de leer van het Fransche seminarie te Rome en hij beschuldigt de aanstichters der tegenwoordige campagne er van, m het gansche land gewelddadige boloogingon le hebben ingericht tegen de leekenwetten. Vervolgens las hij verschil lende lessen voor van het Fransche Semi narie te Rome, waarin geleerd wordl, dat de Staat vóór alles den Katholieken gods dienst moet beschermen, en met alle mid delen moet beschermen, zelfs da gewapen de macht, legen zijn tegenstanders. Herriot i» van meening, dat sedert den Syllabus geen enkel document zulk een ernstigen aanslag heeft gepleegd op den geesl der moderne maatschappij als de verklaring der kardinalen. Het stuit tegen de borst, wanneer men er een oproep in leest om op te treden tegen den wetgever, een oproep, die gericht is tot den handel de industrie en de bankwereld. Herriot is vooral veront waardigd over den aanval van het episco paat op de neutrale school. Hij wees er op, dat het lalcisme de rol van het Katholicis me niet miskent, dat een belangrijke bij drage geleverd beeft lot de geschiedenis -der menschheid, toen het niet hel Katholicisme der banken, doch het Katholicisme dep catacomben was. Do laatsle zinsnede verwekte een aller hevigst protest van do rechicrM|de. De lin kerzijde juichte Herriot toe. Heftige inciden ten grepen plaats. Er werd geslagen en ge vochten. De voorzitter schorste do zitting. Bij de heropening der vergadering bracht Herriot hulde aan de Kerk, in den lijd dat ■zij da beschermster was van de onterfden, maar betreurde, dat zij zich langzamerhand heeft laten meeslcepen in een slrbd van be langen en do politiek. De heer Ferronazs (rechterzijde) verzocht Herriot zijn beleediging aan het adres dei Katholieken in le trekken, toen hij van een bankierschristendom sprak en noemde het woord van Herriot een onnoemlijke grotheid. De voorzitter stelde voor op La Ferronaz» de censuur toe te passen, met tijdelijke uit sluiting. die door de geheele linkerzijde; wordt goedgekeurd. De rechterzijde protes teerde heftig. Painlevé schorste opnieuw de zitting. Met geweld moest Ferronazs verwijderd worden. Zoo zijn dus de hartstochten wel ont ketend. Tenslotte is met 325 tegen 251 stemmen de volgende motie aangenomen: De Kamer, haar gehechtheid verklarende aan de beginsels der laïcil"it, waarop d»; republiek de gewetensvrijheid van den bur ger en de godsdienstvrijheid gevestigd heeft, die door de verklaring der rechten van den menseh zijn omschreven, besluit het regime der scheiding van Kerk en Staat te hand haven. die alleen de suprematie der burger lijke macht verzekert, het beroep op geweld afkeurend, dat men voor een dergelijke agi tatie geschikt verklaarde op het oogenblik, dat het land de grootste financieele en In ternationale moeilijkheden moet oplossen, stelt vertrouwen in de regering, om zonder zwakheid de vastberaden en loyale toep»»- sim; der reekewetten voorl le zetten.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2