No. 19947. VRIJDAG 20 MAART Anno 1925 1 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD .r PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en faterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen3 postrecht. Voor eventueele opzending van brieven I )0 Cis. porto ta betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRU8 DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week 70.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' „0.18. Franco per post ƒ2.35 portokosten. BH nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, tVischmarkt 18, tel.-1225 is ZATERDAG en yoor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.14 f 0.30, SCHOL a f 0.12—f 0.36, BOT a f 0.13 per pond en IJBOKKING. N. C. DE GIJ8ELAAR, Burgem. Leiden, 20 Maart 1925. Het 50-jarig doctoraat van dr. J. G. van der Slnys. Toen wjj gisteren mededeelden, dat er vooi de receptie van onzen stadgenoot dr. Van der Sluys, ter gelegenheid van de her denking van diens 50-jarig doctoraat in de geneeskunde veel belangstelling was, daD was deze omschrijving eigenlijk nog veel te 2wak. De belangstelling was buitengewoon groot. Van drie tot vijf uur was de groote conversatiezaal van „Huize Bruyns", aie als het ware in een bloemenhof was herschapen, steeds vol. Hoogleeraren, doctoren, gewone burgers, mannen en wouwen van eiken leef tijd, van buiten zoo wel als uit de stad zelve. Eu daaronder natuurlijk vele oud patiënten. Een zeer bejaarde dame werd iusscben twee jongere dames geleid en moest, vóór zij de tappen op ging, beneden in een stoel eerst uitrusten. Zij wilde toch. haar dokter op dezen dag persoonlijk ge- lukwenschen. Eerst twintig minuten over vier kwam de feestredenaar prof. Kameriingh Onnes aan het woord, die op recht harte lijke en sympathieke wijze den jubilaris als volgt toesprak: Hooggeachte Van der Sluys! Wanneer wij u in volle kracht aan de zijde uwer vrouw en even als zij stralend van geluk, hier uw vrienden op uw feest dag zien ontvangen, kunnen vrij haast niet gelooven, dat het aantal uwer jaren de 70 reeds met meerdere te boven gaat En nog minder kunnen wij ons dat voorstel len, wanneer wij u, zooals onlangs nog, in een sneeuwbui voorbij zien fietsen, of wel, wanneer wij u door ausculteeren over fijne bijzonderheden van aandoeningen zien beslissen. Slechts aan heel weinigen is het gegeven, dat hun ware leeftijd ach ter een zoo robuste gezondheid en een zoo groote scherpte der zintuigen verborgen hl ij ft als bij u. Maar voor het bereiken der mijlpalen, die langs den levensweg staan, gefdt alleen de ware leeftijd. Toen voor u de mijlpaal in zicht kwam, waarbij gij gerechtigd zoudt zijn het nog zoo jeugdig hoofd met een gouden doctorshoed te dekken, kon dit uwe vrienden niet ontgaan. En terwijl het be richt er van, bij uw patiënten en vrien den van mond lot mond ging, rijpte als vanzelf bij hen het plan om u bij die ge legenheid gemeenschappelijk van hun gevoelens te doen blijken. Wij kenden uw afkeer van al wat naar öene in het oog vallende huldiging zou zwccmen en hebben daarmede ten volle re kening gehouden- door alleen diegenen, die u nader stonden met onze vertrouwelijke overleggingen in kennis te 9tellen. Heb ben wij daardoor velen, die zich uit rui mer kring bij ons zouden hebben willen aansluiten, niet bereikt, hiervan zijn wij daarentegen zeker, dat allen, namens wie mij dc eer te beurt valt hier het woord te Voeren om u hunne dankbaarheid en ge negenheid to vertolken, zich door nauwe banden, vroeger of later geknoopt, als een intieme kring aan u verbonden voelen. Vergun mij dan namens hen allen lie den, nu het vijftig jaren geleden is, dat gij op gezag van den rcctor-magnificus der toenmaals nog hoogeschool genoemde Universiteit te Leiden, uw proefschrift ov.er den bouw van het sinoviaalvlies voor de faculteit der geneeskunde hebt verde digd en den graad van doctor in de ge neeskunde aldaar hebt verworven, u liuldo te brengen voor de wijze, waarop gij in de afgeloopen halve eeuw de wetenschap uwer keuze hebt gediend cn haar welda dige hulp aan tallooze lijdenden hebt ge bracht. Wil daar nevens onze hartelijke gelukwenschen aanvaarden met het voor recht al dit heerlijke werk te hebben kun nen doen en met de voldoening, die u het terugzien op den afgelegden weg bij dit gouden jubileum schenken mag. Met groote voldoening moogt gij er al aanstond aan terugdenken, dat gij de verwachtingen van uwen promotor, den voortreffelijken Zaayer, onder wien gij twee jaren vóór en vijf jaren na uwe pro motie als prosector hebt gewerkt, zoozeer hebt vervuld, dat hij u daarmede bij uw zilveren jubileum in de meest vleiende bewoordingen is komen complimenteeren. Gij hebt van den aanvang af in uwe prak tijk partij weten te trekken van uwe we tenschappelijke voorbereiding. De rustige, objectieve wijze, waarop gij bij het behan delen van een patiënt de aanwijzingen in verschillende richtingen tegen elkander weet te stellen, het gewicht dat aan ieder er van gehecht moet worden weet te be palen en te controleeren, cn onbevooroor- deld deze aanwijzingen tegen elkaar weet af te wegen om tot een juist oordeel om trent het ziektegeval te geraken, beant woordt, geheel aan de methode van het we tenschappelijk onderzoek, die gij u bij uwe studiën hebt eigen gemaakt en ook in uwe dissertatie bij het nagaan van dc-n bouw van het 9inoviaalvlies hebt toegepast. Uwe grondige kennis der anatomie hebt gij steeds onderhouden. Zelfs leeken onder uw patiënten worden, wanneer zij u alle anatomische détails, die bij een of andere aandoening een rol spelen, zien aangeven, getroffen door de diensten, die uw kennis van de anatomie u nog steeds bewijst. Dat gij dezen tak der geneeskundige wetenschap steeds trouwe liefde zijt blij ven toedragen, hebt gij nog voor eenige jaien getoond door een voordracht, waarin gij aan de hand van de beschouwingen van den genialen anatoom Elliot Smith, neerge legd in het boek „Arborial man" van Wood Jones, hebt uiteengezet hoe bij het stijgen "in de rij der dieren in hersenfuncties ge leidelijk toenemen in verband met de ont wikkeling van den vorm der hersenen en de verdeeling der functies over de schor». Aan uwe dissertatie hadt gij niet minder dan 33 stellingen toegevoegd. Getuigt dit reeds van de uitgebreidheid van het voor uwe studiën gekozen gebied, uwe weetgie righeid deed u buitendien telkens nog aan verwant terrein verkennen. Zoo sleldet gij u, om maar één voorbeeld te noemen, toen gij bij de gramineeën stilstond tot taak deze alle te lecren determineeren. Tot deze veelzijdigheid wordt veel bijgedragen door uwe gave van snel opmerken en uwe be hoefte aan indringend waarnemen. Ik zag die gaven nog niet zoo heel lang geleden onverzwakt bij u in werking, toen een zeldzaam voorkomend parasiteerend mosje door u van verre op een boom werd opgemerkt en het beschouwen er van ge- ruimen tijd uwe aandacht spande. Even opmerkelijk als uwe onbegrensde belang stelling voor verschijnselen en feiten en de scherpte, waarmede gij ze waarneemt U de intensiteit, waarmede gij het beeld er van in u opneemt en methodisch in het juiste verband toevoegt aan of vergelijkt met eenig deel van het verbazend omvangrijk geheel var. uwe encyciopaedische kennis. Deze voor den medicus zoo hoogst waarde volle gaven zijn aan de vruchteoi van uwe ernstige klinische studiën en aan den in- tensieven geesterarbeid, dien gij van u zelf bij het observeeren van uwe patiënten vraagt, zeer ten goede gekomen. Daarbij bezit gij de nederigheid, die u, wars van elk vertoon van geleerdheid uw raad steeds in een eenvoudigen onopgesmukten vorm doet geven en waar gij het voor uw patiënt van voordeel acht zelf raad bij anderen doet inwinnen. Men heeft u geduldig aj»®r uitvoerige uiteenzettingen van een ho- moeopaafc zien luisteren, enkel omdat gij meendet er misschien iets in te kunnen hooren, dat voor een uwer patiënten van belang was. Met groote voldoening kunt gij terugzien op al wat gij, gesteund door uwe kunde, met uwe gaven door uw onbezweken toe wijding aan uwe patiënten voor lien zijt geweest. De praktijk, die gij in uw jonge iaren, in den tijd toen gij nog 3G uren achtereen in het touw kont blijven, heb beheerscht was er een van buitengewoon grooten om vang. Gij zaagt ci* niet tegen op om, na den nacht bij een kraambed te hebben doorgebracht, als tegen den ochtend de jonge wereldburger cr zijn er onder wier kinderen gij reeds weder raad hebt gegeven het levenslicht ha# aanschouwd uw dag- practijk gewoon weder op te nemen. Gij wist voor al wat uw patiënten maar goed kon doen tijd te vinden. Toen een paar dames? die dicht bij elkaar woonden en ge lijktijdig doodziek waren geweest, hun eer ste wandelingetje in do zon zouden doen, wist gij den tijd vrij te maken om hen zelf daarbij tckomen begeleiden. Uit alle krin gen en standen kwam men uw hulp vra gen. Gij praktiseerdet in de gezinnen ran verscheidene medische hoogleeraren, zoo dat gij wel dc lijfarts van de medische faculteit scheen. Een der hoogleeraren liet u naar Yorden komen toen zijn kind ziek werd, onder de tegenwoordige hoogleeraren is er nog een die u deftig als dokter aan spreekt, terwijl gij hem bij den voornaam noemt. Gij werd ten gevolge van gelukkige genezingen in consult naar de omliggonde dorpen geroepen, hetwelk ons er aan doet denken, dat gij ook tijdens uw verblijf op Java, waar gij uw broeder, met wien u een innige band verbond, .zijt gaan opzoeken,* tot uitoefening der praktijk werd geroe pen en dat dit er zelfs toe leidde dat gij in de Preanger regentschappen bij een der regenten een belangrijke genezing tot stand bracht. Een tijd lang hebt gij de wissel- kroon gedragen van de meest geliefde en gezochte huisarts van Leiden te zijn. Toen de zware influenza-epidemie Lel den bezocht, waart gij het die met de huis- sleutels gewapend aan het Rapenburg van huis tot huis gingt hulp brengen, waar de geheele gezinnen waren aangetast. Doch niet alleen in de meer gegoede krin gen bracht u zooals ik zcide uw practijk. Nu eens kwaamt gij daar, waar het als er hulp bij gelegenheid van een vechtpartij werd gevraagd, raadzaam was, zich door een politie-agent te doen vergezellen. Dan- weer werd gij met 'n jol naar 'n schuit ge roeid om, daar aangekomen een kolendamp, vergiftiging der bewoners te constateereo en, zelf reeds halfbezwijmd, door het ma ken van een opening redding te brengen. Aan uw onverschrokken plichtsvervul ling blijft ook buiten den kring uwer pa tiënten in 't bijzonder dc herinnering le vendig do:r het geval van vlektyphus waar gij, bij den lijder, die geen patiënt vtiu was, geroepen, terstond hulp verleend hebt, al werd de besmetting bij het geval zóó gevreesd, dat patiënten van u, dio ver namen, dat gij den lijder bezocht had, u briefjes zonden om vooral niet bij hen te komen. Zeker mag ik, nu ik tracht u het beeld uw toewijding voor oogen te stellen niet nalacen uwe onbaatzuchtigheid aan te dui den door te vermelden h&e bij het inzen den van een declaratie voor waargenomen praktijk door uw waarnemend oollega bij een patiënt, waar gij reeds 30 jaren prac- tiseerdet, deze niet gehonoreerd werd cn toen gij daarover ondervraagd werd bleek, dat gij de eerste drie jaren een declaratie had gezonden, doch toen die niet tot het gewen8chtc resultaat leidde, het zenden van een rekening ala een nuttelooze bijkomstig, lieid in deze praktijk verder achterwege had gelaten. Als kenschetsend voor de gevallen, waar gij het niet hebt gelaten bij enkel uit zui vere nenseherliefde verleenen van medi sche hulp, maar daaraan ook naar uw ver mogen sndere hulp hebt toegevoegd, mag ik verder wel in uwe herinnering terug roep en ho een woonwagenbewoner, die zich als Spanjaard niet verstaanbaar had kunnen maken, maar toch wel tot uitdrukking had weten te brengen, dat zijn gezin medische hulp noodig had, bij u gebracht werd. Gij herinnert u ongetwij feld nog, dat gij toen begrepen had, dat er warm water noodig zou zijn en den wa gen daarom voor uw huis in de Rem- brandtstraat hebt laten rijden, waar gij het gezin met de noodige boterhammen en wijn hebt laten verzorgen, terwijl gij tot. de eigenlijke behandeling waart overgegaan. Het zal u nog wel voor den geest staan, hoe de bewoner, na reeds met dankbetui ging afscheid te hebben genomen, op het punt van le vertrekken, nog een oogen blik terugkeerde om met gebaren van ze gen aismeeking over uw hui» op zijne wijze aan zijn dankbaarheid uitdrukking te geven. Vergun mij deze uiting van den armen zwerver als symbool te gebruiken voor de groote dankbaarheid die uwe patiënten u toedragen. Voor velen van lien zijt gij niet alleen een hooggewaardeerd huisarts gebleven. Gij hebt hun ook uwe vriendschap geschon ken. De oudere onder uwe vrienden zouden meenen aan die vriendschap te kort te doen wanneer zij op dezen dag niet herdachten den innigen hand, die u aan uw vader, txM ook geneesheer, bond. Toen gij nog een kind waart, werd gij door hem reeds met als spelletjes gedachte proeven en werkzaamheden in de natuur wetenschap opgeleid. Een soijker werd in zuur tot verdwijnen gebracht, de planten werden met hun Lalijnsche naimen ge noemd. Gij waart nog geen IwaaJl jaren toen gij reeds zieken te zien kreegt en ge hoord hebt van ziektebeelden en het stel len van diagnosen. Later liet hij u vertel len, van al het nieuwe, dat gij te Leideo leerdet. Hoog werd dit door hen gewaar deerd. Hij, zijnerzijds leerde u recepleeren, uwe bijzondere kennis van de genees kracht der kruiden en van oudtijds be proefde in vergetelheid geraakte middelen hebt gij voor een groot deel aan hem te danken. Er was een voortdurende gedaoh- tenwisseling lusschen u beide. Soms hebt gij om nog den trein voor een bezoek aan huis te halen in het rijtuig, op weg naar het slation, uw werkpak tegen een beter verwisseld. Geen week ging zonder brief wisseling voorbij. De gehechtheid aan uw vader strekte zich ook uit tot allen, die met hem in relatie'stonden, ja zelfs tot Rustenburg, het plaatsje waar hij werkte en waar gij hem ter ruste hebt gedragen, naast uwe moeder bij het kerkje, waaraan gij ter haier nagedachtenis het orgel had geschonken. Wees er verzekend van, dat uwe vrienden vervuld zijn met diepen eer bied voor de liefde waarmede gij uw ouders hebt omringd en zich heden met u bet beeld van uw vader voor den geest brengen als dengene die u geleend heeft voor uwe zieken te leven, zooals gij steeds hebt gedaan. Waarde Vriend. Nu wij u heden hulde brengen voor al wat gij daardoor voor ons geweest zijt, zult gij begrijpen, dat wij ook gaarne uw gouden dochter-jubileum door een huldeblijk bij u in aangename herin nering zouden willen houden. Wij hopen dit te mogen doen door mede te werken aan de vervulling van een wensch, die, meenen wij, u zeer ter harte gaat. Toen u eens gevraagd werd, wat gij zoudt willen worden als gij voor de tweede maal uw leven zou kunnen kiezeh, hebt gij geantwoord, liefst weder medicus, an ders ontdekkingsreiziger. Dat stemt geheel ook overeen, daarmede, dat gij het aan genaam vond u in don zeer laten avond na uw werk te verpoozen met verhalen over ontdekkingsreizigers of met beschrijvin gen van vreemde landen in de Aarde en hare Volken. Dit welen wij echter ook ze ker, dat gij en uwe vrouw zulke reizen nu samen wel naar vreemde landen, maar toch niet naar onherbergzame landen zoudt willen maken. Ja gij zijt reeds ge signaleerd bij hel reisbureau Bennett, om information in ie winnen omtrent een reis volgens een geregeld plan gelijk bijv. naar Noorwegen. Wij op onze beurt zijn op in formatie uitgetogen hoe wij uw heider ontdekkingsreis zouden kunnen vergemak kelijken. Wij meenen daarin geslaagd te zijn door oen reisboekje met internationale reiscoupons samen te stellen, uit welke coupons gij zelf die voor de af le leggen trajecten kunt uitkiezen, zoodal zij u zoo wel naar de Noordkaap met hare midder- naohtzon als naar de landen aan de oude wereldzee met hunne verschillende indruk ken cn hun herinneringen kunnen brengen. Wij hopen dat gij en uwe vrouw van dit hoekje voor 2 reizigers bij uw reis gebruik zult willen maken. In bijgaand album, door dc firma Ed. IJdo keurig uitgevoerd, zult gij de namen vinden van liet driehonderdtal patiënten, vrienden en vereerders, die u heden sa men hunne hulde en gelukwenschen ko men aanbieden. Het hoogst artistieke titelblad heeft de bekende sierkunstenaar, de heer H. J. Valk •Sr.. bij wiens gezin gij praeÜ3eert, als uiting van dankbaarheid ter opname in dit album geteekend, waarvoor wij onzer zijds d§n kunstenaar hartelijk dankbaar zijn. Wij hopen dat gij ook later nog dikwijls in dit album zult bladeren en bij het lezen onzer namen oene vriendelijke gedachte aan on« z<uif wijden 1 Nogmaals Yan harte gelukt De Jubilaris, op deze woorden a ut woor dend e, ze<ide diep getoffen te zgn door den hartelgken toon, die or uitsprak. Grj hebt gewaagd van mgne gaven, zeide de jubilaris, maar deze gaven, voor zoover hij zo bezat, I waren liem geschonken en hadden slechts I verdienste, voor zoover hij er een recht gebruik ran gemaakt heeft. Hg heeft wel altijd getracht dit te doen, doch, bg dezen mjjlpaal gekomen, heeft hg het gevoef, dik- I wijls daarin te kort te zijn geschoten. Hg stelt het echter op hoogen prijs, dat het geen hg in het telang van het algemeen neeft trachten te doen, zoodanig is gewaar deerd geworden als hem thans blijkt. Hg betuigt ook voor het stoffelijk blijk hem aangeboden mede namens zgn echtgenoo- te hartgrondigen dank. Zg hopen er een dank baar gebruik van te maken. (Applaus). Prof. dr. E. Gorter sprak vervolgens na mens de afdeeling Leiden van de Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunde, eenige hartelijke woorden, en memoreerde uit het leven van den dokter eenige merkwaardige feiten. Men ziet hem, zoo zeide Jiij o.a., die nog op hoogen leeftijd per rijwiel zijn patiënten bezoekt, meermalen naast de fiets loopem Niet echter omdat hij angstig is ot moe. Het komt omdat hg bgna overal en altijd menschen ontmoet, met wie hg moet spreken, informeerend naar de ge zondheid, hun raad gevend of moed in sprekend. Het zou ook bedacht kunnen zgn als een maatregel van voorzichtigheid. Dit laatste is trouwens een karaktertrek van dezen arts, al heeft hg oog voor het nieuwev dat steeds zgii belangstelling wekt, en dat hij gaarne onderzoekt. Spr. herinnerde er in dit ver bena aan, dat dr. Van der Sluys reeds een lezing in den Geneeskundigen kring hield over radium, toen daarvan nog weinig bekend was. Zeer roemde hij diens veel zijdigheid van kennis, doch die veelzijdig heid van wetenschap heeft hg tevens op zeldzame wgze gecultiveerd. Door de groote gaven van kennis, verstand en hart heeft j Van der Sluys het aanzien van den medischen stand zeer helpen verhoogen, meer en beter als dit door bindende besluiten der Maat- sciiappg zou kunnen geschieden. Spr. besloot met er aan te herinneren, hoe dr. Van der Sluy3 steed3 op goeden voet met de Universiteit heeft geleefd en dit nog doet (Applaus). Ook deze toespraak werd door den ju bilaris in het kort beantwoord, waarbg hij deed uitkomen, hote hij veel van de Maatr schappg tot bevordering der Geneeskunde in het algemeen en van de Leidsche af deeling in het bgzonder heeft genoten. Hierna trad de heer A. J. M. v. Dijk Azn., een jorg kunstschilder aan den Rgnsburgerweg, alhier, naar voren. Hg herinnerde er aan, dat vgf-en-twin tig jaar geleden de jubilaris ge roepen werd bg een knaapje, dat ongesteld was en leed aan „de bof'. De dokter maakte dadelijk een goeden indruk op hem, en dien indruk werd nog zeer versterkt toen deze, teiugkomende, voor den knaap dadels had meegebracht voor dezen een heerlgke ver snapering. En thans, 25 jaren later, nu deze dokter jubileert, en de knaap een man g*- BINNENLAND. Het 50-jarig jubileum van dr. van dei Sluys te Leiden. Herman Teirlinck over bet komende open- lachtsjiel te Lelden. Vergadering van de Ned. Vereeniging van Hnisvronwen. Candidaten voor de a.i. Kamerverkiezing. BUITENLAND. Lord Cnrzon is hedennacht overleden. De Fransche Kamer over de godsdienst kwesties. De gevolgen der tornado in Amerika. Het Finsche kabinet is afgetreden. worden is, herinnert deze zich dit nog en hjj vindt het een genot, ook zjjn huisdokter iets te mogen aanbieden. Het had den schilder groot genoegen ge daan, dat dr. Van der Sluys voor hem had willen poseeren en als eindresultaat daarvan bood hij onder toejuichingen der aanwezigen, hem een geschilderd portret in lijst aan, dat vervolgens door velo der aan wezigen als zeer welgelijkend werd bewon derd. De jubilaris aanvaardde het met een warm woord van dank en een dito handdruk. Men zie de pkotopagina: Het laatst voerde liet woord de rector magnificus der Leidsche Universiteit prof. mr. A. J. Blok. Het is de gewoonte, dat de Senaat bjj jubileums van gepromoveerden aan do Leidsche Universiteit aan dezen oen telegram van gelukwensch zendt. Men zal het dezen rector wel niet kwalijk nemen, dat van deze gewoonte is afgeweken en aan dr. Van der Sluys op wien de Leidsche Hoogie- school trotsch mag zijn, persoonlijk namens den ganschen Senaat de hartelijke geluk- wenschen komt aanbieden. I De rector sprak de beste wenschen voor i den jubilaris uit, vergezeld van een karte- lijken handdruk, waarmee de jubilaris zioh zeer vereerd gevoelde en hartelijk dankte. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en nadat nog verversohingen waren aan geboden, namen ook de laatste aanwezigen afscheid van den jubilaris en zijn echt genoot^ voor wie zjj dezen dag tot een onvergeteljjken hebben gemaakt. Gaarne deelen wij voor belangstellenden mede, dat het aangeboden portret eenige dagen in den kunsthandel der firma D. Sala Zonen, Breestraat 114, zal worden tentoongesteld. Lezing Heiman Teirlinck. In den Foyer der Stadszaal hield gister avond de hoer Herman Teirlinck voor dn Leidsche Kunstvereeniging de aangekondig de rede over „Dramatische kunst naar aan leiding van en met het oog op het aan staand openluchtspel te Leiden in Juni van dit jaar". De belangstelling was tamelijk;' wij hadden ons die grooter gedacht. Spfeker weid ingeleid door dr. Beversen, die er op wees, hoe na de indrukwekkende wijze waarop de herdenking vanwege den Senaat der Universiteit is geweest, het L.S.C, zich gereed maakt dezen zomer de zegen rijke daad van Willem van Oranje te vie ren, o.a. mot oen openluchtspel, het hoofd punt der feesten, waarvan de auteur nu zou komen vertellen, die hij hartelijk wel kom heette, evenals mevr. De Gijselaar, die haar wegens ambtsbezigheden verhinderden man vertegenwoordigde, den rector-magni ficus,,-het collegium van het L.'S. C., liet bestuur der V. V. S. L. enz. Hij gaf daarop het woord aan den hoer Teirlinck, die zeide verrast te zijn door dc opdracht het scenario van het openluchtspel te vervaardigen, een eer, die hij als Groot-Nederlander waar deert. Hij zag daarin een bewijs van toe-. nadering. Tevens verheugde hij zich cr over, omdat het hem in de gelegenheid stelt zijn experimenten op dramatisch gebied voort te zetten. Zijn proeven zijn niet altijd in den smaak gevallen, doch dit schrikt hem niet af; hij zal doorgaan, gelijk ook le Delft, waar door omstandigheden van bijkoinstigen aard niet bereikt weid, betgeen hij had ge wild. Hij meende, dat de omstandigheden hier gunstiger* waren en met de geestdrift der jeugd mee zou God z. i. al tegen moeten zijn, om niet te slagen. Hij wilde zijn bedoelingen kenbaar maken over dit openluchtspel en begon met een historische schets, de toekomst uitleggend door 't verleden. Hier in Holland zijn wel een dozijn goode toneelgezelschappen, zooals België ze niet heeft, Frankrijk slechts sporadisch. Toch blijven de zalen leeg. Hem werd gezegd, dat het publiek bedorven was enz. Doch

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1