AGENDA. SPORT. BUITENLAND. Woensdag. Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg): Voordracht voor de Leidsche Ver. voor Wetensch. Voordrachten van prof. H. Kniep, Berlijn, over: „Uebcr Geschlcchts- differenaicrung und Geschlechtsbesti(mmung im Pflanzcnreich". 8 uur. Re j o-Theater"Ned. Natuurhiat. Ver. afd. Leiden. Natuurhistorische voorstel ling. 8 uur. Schouwburg: Leidsch Studenlcn-Tooneel „Sopbompaneas" of ,,Joscf in 't Hof." 8 uur. Stadszaal: Achtste Volksbijeenkomst, Uit voering leerlingen Zangklasse Muziekschool Leidsche Mjj. v. Toonkunst en orkest-afdee- ling. 8 uur. Wijkgebouw LaugcstraatOntwikkelings avond. Lichtbeelden van Palestina. Spr. mej. W. Snellen. 8 uur. „Zomerzorg": Vergadering tuiniers- en bloemisten-ver. „Door Eendracht Verbon den." Spr. de heer A. Galjaard. 8 uur. Zoeter woud e, Koorzaal Ned.-IIcrv. Kerk: Huisvlijt-tentoonstelling. Halfacht. Donderdag. „In den Vergulden Turk": Alg. Verga dering van leden der afd. Leiden ~MÜ- tot Bev. der Toonkunst. 8 uur. „Jcruël" (Crócncstoeg 16)Bijbelbèspre- king. 8 uur. Nutszaal: Gezellige bijeenkomst Ver. £ot J}cv. der Belangen van Slechthoorenden. 8 uur. Stadszaal: (foyer): Herman Teirlinck over „Dramatische kunst naar aanleiding van en met het oog op het aanstaand open luchtspel te Leiden." 8 uur. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde Li- turgische godsdienstoefening. Koorzang. 8 uur. Zoeicrwoude, Koorzaal Ned.-IIcrv. Kerk: Huisvlijt-lentoonslelling. Halfacht. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart waargenomen door de apotheken der heeren D. J. van Driesum, Mare 76. tel. 406; en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, tol. 594. BILJARTEN. Leiden—Haarlem Het eerste gedeelte van den wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende ploegen van deD Leidschen en dein "Haarlenrschen tijartbond is gisteren in „Zomerlust", ai mer, „aigewerkt". Er was zoowel des mid dags als des avonds wij veel belangstelling van de zgde der Leidsche biljartliei'bebbers. Te 3 uur in den namiddag zou worden aan gevangen. Vooraf echter sprak de heer Boogmans (Haarlem) een kort openings woord, waarin liij de hoop uitsprak, dat de match een sportief verloop zou heb ben en dat zij propaganda zou bevatten voor de biljarteport. Alsnu werd met eerste partgen begonnen. Er werd gespeeld op twee biljarts. De partgen bedroegen 200 caramboles (cadre 35 cM.). Een uitvoerig verslag zal de fezer niet van ons verwachten, gezien het groote aan tal partgen. Het ware bovendien ook eenigs- zins overdreven geweest, omdat er over het algemeen niet zoo heel veel fraais is vertoond. Vooral de Leidenaars presteerden weinig, doch er dient daarbij worden opgemerkt, dat de ploeg was gehandicapt door het niet meespelen van de heeren Beuk, Pardon en Van der Hulst, Juist de beeto spelers ontbraken en daardoor was het zeker, dat Haarlem de meerdere zon blijken te zijn. Het eindresultaat wjjst dat dan ook uit. Des middags werd de stand 51 in het voordeel der gasten. Alleen Mastenbroek had toen een zege voor Leiden weten te behalen. En 's avonds was bet succes wei nig grooter. Karstens won, hoewei slecht op stoot zijnde, van Grenzcnhurg, maar daarbij bleef het ook. Haarlem won in totaal 8 van de 10 punten. Zooals ivij reeds zeiden, was het spel niet bepaald interessant. Al leen de verrichtingen van Kobus, den Haar- lemschen kampioen, en ten deele ook van Metz (Haarlem) maakten daarop een uit zondering. Kobus toonde zich een ze;rsterk speler, die keurig vele moeilijkheden wist te overwinnen. Z'n spel stond stellig stukken hooger dan dat van z'n stadgenoot Metz, wiens serie van 66 hij wist to overtreffen. Kort achter elkaar produceerde hij met zuiver afgemeten klein spel in snel tempo serie's van 22.56, 71 en 27. Z'n tegenstander, Verstraaten, had dan ook nieU tegen hem in te brengen en bleef ver achter. Ziehier do uitslagen (de naam van den Leidenaar staat telkens voor dien van z'n tegenpartij vermeld): pnt. brt lus. gem. A. Verstraaten (Leiden) 34 12 21 2.83 iW. Kobus (Haarlem) 200 12 71 15.38 J. Schrama 116 24 14 4.83 H. G. Metz 200 25 66 8.— B. Mastenbroek 200 46 21 4.34 A. Boogmans 182 46 21 3.99 B. v. d. Voort 67 25 14 2.68 B. A. de Foeljaeger 200 26 27 7.69 P. v. d. Voort Sr. 154 41 17 3.75 Lunenburg 200 42 26 4.76 J. v. d. Berg 182 48 19 3.79 W. Verneyde 200 49 23 4.08 Jac. J. v. d. M'eei: 113 42 14 2.69 K. v. Donzelaar 200 43 28 4.65 B. de Roo 171 45 15 &S8 A. Braukman 200 46 IS 4.34 W. F. Karstens 200 63 16 2.93 .W. Grenzenberg 153 68 11 2.25 P. v. Ruiten 197 04 19 3.98 C, Houten 203 65 17 3.09 De stand is nu dus: Leiden 1431 car. legen Haarlem 1935 car. Op Dinsdag 31 MaarVwordt het tweede gedeelte van den wedstrijd gespeeld in caftj „Monopole", te Haarlem. VOETBAL. Edo—A. S. C. A. S. C. speelt Zondag te Haarlem een vriendschappelijken wedstrijd tegen Edo. Binnenkort zal Edo ook in Leiden op be zoek komen. N. A. C.—H. B. S. Zondag a.s. wordl voor het kampioen schap van Nederland de wedstrijd N'. A. C. II. B. S te Breda gespeeld. Degradatie van U. D. Quick (Nijmegen) heeft er bij da Oostelijke vereenigingen op aangedrongen liet verzoek te steunen, dat door de negen eercleden van den N. V. B. op initiatief van den heer Chr. Engelberts is gedaan, om te trachten een weg te vinden, welke U. D. in de gelegen heid zal stellen alsnog door het spelen van degradatiewedstrijden haar eersle-klasso- tilcl te verdedigen. Competitie Leidsche Voetbalbond. Ie klasse. (bijgewerkt tot cn met 8 Maart '25). doelp. gesp. gew. gel. verl v.t. pni. Norvicus 16 13 i 2 59—25 27 D. L. V. 1 14 9 2 3 54—26 20 L. M. C. I 16 11 5 03—26 22 Quick B. i 17 10 2 5 4S—23 22 Lugd. III 13 6 3 4 18—19 13* Raceel I 13 6 7 34—40 12 L. F. C. III 13 4 2 7 19—34 8* D. V. S. I 17 4 2 11 20—41 10 U. V. S. II 15 2 2 11 23—30 4* A. S. C. 111 14 1 2 11 17—79 2' 2 winstpunten in mindering w. n. o. Se klasse. doelp. U. V. S. 111 gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. 12 9 3 44—12 21 L. F. C. IV 9 6 1 2 31—15 13 L. Boys I 12 7 3 2 30—20 17 Lugd. IV 10 3 2 5 19—21 8 Raceel II 10 3 1 6 20—23 7 Quick B. 11 12 3 2 7 21—25 8 A. S. C. IV 11 1 10 3—53 2 winstpunten in mindering w. n. o. Om den L. V. B.-beker. Dit seizoen zullen wederom wedstrijden gehouden worden om den L. V. B.-beker. Deelnemende vereenigingen zijn: A. S. C. II A. S. C. IH, D. V. S. I, L. F. C. I, L. F. C. II. L. F. C. UI, L. M. C. I, Quick B. I, U. V. S. I en U. V. S. II. De loting heelt het volgende resultaat ge had: Zondag 22 Maart a.s.: Quick B. I D. V. S. I; V. S. IT—L. F. C. Ill; L. M. C. I—A. S. C. III. Lezing van den heer Meerum Terwogt. Naar wij vernemen zal <Je lezing van den heer Meeerum Terwogt over de techniek en tactiek van het voetbalspel in het laatst dezer maand alhier worden gehouden. Ge lijk bekend komt de heer Terwogt op uit- noodiging van bet L.V.B.-bestuur. Nederlandsche Corinthians. Voor do 3e rondo der beker-competitie spelen de Nederlandsche Oorinthians Zon dag te Zwolle tegen Zwolsche Boys. WIELRENNEN. Leidsche ren- en Toerist-Vereen. „Swiit". Swift heeft haar laatste wintercompetitie doen verrijden over 300 M., waarvoor zeer veel belangstelling was. Nadat de series bij loting waren ingedeeld werd er een aan vang gemaakt voor het starten. Ie serie: G. Hillebrand wn.; 2e. J. J. Brou wer; 2o serie: N. Kop w.n.; 2e A. Polanen; 3e serie: J. v. d. Wilk w.n.; 2e L. Bekooij. 4e serie: J. Brouwer w.n.; 2e J. Hillebrand. 5e serie; H. J. Jaspers w.n.;_2c K. Wesdorp. Hierna reden de 5 tweede geplaatsten een iicrkansingsrit waarvan er 3 in de demi- finale kwamen. Dit waren L. Bekooij, A. Polanen en J. Hillebrand. Ie demi-finale: le. J. v. d. Wilk, 2e N. Kop, 3e J. Brouwer, n. g., 4e A. Polanen n.g. 2e demi-finale: le C. Hillebrapd, 2e L, Be kooij, 3e II. Jaspers n.g., 4e J. Hillebrand n.g. Zoodat in de finale uitkwamen de twee eerstgeplaatsten van de demi-finale. Hierin behaalde J. v. d. Wilk de le plaals, N. Kop 2e. G. Hillebrand 3e en L. Bekooy 4e. Nu moesten voor de puntentelling der compelilie de onderstaande renners nog rij den. De uitslag werd H. J. Jaspers 5 p., J. Brouwer G p., A. Tolanen 7 p., J. Hillebrand 8 p., K. Wesdorp, 9 p., J. J. Brouwer 10 p. Des avonds gaf „Swift" aan z'n leden en donateurs(trices) een luslrumfeestavond. Hoewel liet bezoek niet aan de verwach ting van het besluur voldeed, was het toch bijzonder gezellig. Direct bij het binnenko men der zaal werd aan de dames een bou- quetje en aan de heeren een zakje sigaret ten aangeboden. Nadat het oudste bestuurslid allen wel kom had geheeten bracht hij op de eerste plaats nog wel z'n hartelijken dank aan al len, die aan den succesavond van 31 Jan. j.l. hun steun en medewerking hadden ver leend, evenals aan de controleurs, die steeds zoo bereidwillig waren bij eventueele ritten van „Swift" zichzelf en hun motor of auto disponibel te stellen, en daarbij niet te ver geten de schenkera van prijzen. Ook maakte de spreker de opmerking dat deze avond niet ging uit een weelde-oogpunt maar hij hoople, dat onder de aanwezigen nog wel een donateur of donatrice zou schuilen wat zeker weer een versterking der vereeniging zou zijn. Voor dezen avond hadden zich aangebo den om medewerking te verleenen de hee ren C. cn J. Huist, die de aanwezigen met piano en viool aangenaam bezig hielden. Er werd menig dansje gemaakt. De heer Post Uiterweerd zorgde voor een verande ring door zijn piano- en zangnummers, waarvoor hij steeds een daverend applaus in ontvangst had le nemen. De hoeren Chr. v. d. rluym en F. G. Poptie gaven nog eenige voordrachten ten beste. Verder werd cr gesjoeld om eenige kunslvoorwcrpen, tot dat omstreeks 2 uur de lijd daar was van sluiten en allen met aangename herinnerin gen aan Swill" huiswaarts keerden. De Zesdaagsche te Parijs. Voor den zesdaagschc te Parijs zijn Ihans de volgende koppels gevormd: Van Kempen -Sérës, Broeco-llae Namara, Aerts-Deruyter, Sergcnt-Grassin, Oscar Egg-Lucien Louet, Thijs-Beyl, gebrs. Vandenhove, Dewolf- Stockelynck, Pagnoul-Duray, Baron-Marcol en Boog mans-Frederick.x. GYMNASTIEK. „Nienw-Brnnhilde". Gisteren had de eerste algemecilo leden vergadering van „Nieuw-Brunhilde" plaats Er werd besloten naast de gymnastiek ook de lichte alhletiek te beoefenen en daarom zal de Vereeniging voortaan boeien: Damcs- Gymnasliek en Aihletiek-Vereen. „Nieuw- Brunhilde". Slatulen en Huishoudelijk Ilegleme.nl werden goedgekeurd en de Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Aan de huldiging dej vliegeniers in Den Haag zal met een groep van ."0 werkende leden worden deelgenomen. Het besluur achtte het beier, gezien de geweldige drukte die dan in Den Haag zal zijn, geen adspi- rant-leden aan deze demonstralie te laten deelnemen. Een keurig vereenigings-insignc, waarop het monogram N. B. in de kleuren der ver eeniging oranje-bleu, is voor de leden ver vaardigd; in genoemdo- kleuren zal het mo nogram ook op het tumcostuuin worden geborduurd. Het was precies een maand geleden dal de vereeniging werd opgericht en het leden- lat nadert reeds de 100, terwijl bijna een even groot aantal personen zich als dona trice of donateur opgaven. Gezien dit succes is dan ook besloten reeds in het najaar een uitvoering te geven en in dezelfde week een soiree te arrangocrcn. LUCHTVAART. De huldiging der Holland-Indië-vliegers. Het comité te Leiden heeft llians de vra genlijst betreffende de deelname aan de groote demonstratie op 25 April a.s. le Den Haag verzonden, waarbij levens de iniee- kenbiljptten zijn gevoegd. Daar het comité voor den 26en Maart alle opgaven bij het hoofdconnlé moet hebben ingezonden, zal het niet mogelijk zijn na den 21slen Maart nog inschrijvingen le ac cepteeren. De groole demonstralie, waaraan ongeveer 30 lakken van sport zullen deel nemen, o.a. de vliegsport met 12 vliegtuigen van de zeemacht en 20 van de landmacht, belooft zeer interessant te worden. Wij raden dan ook de verschillende sport clubs aan er voor te zorgen dat de vragen lijsten en inleekenbiljctten voor den 22en Maart zijn ingezonden wil men er van ver zekerd zijn, niet teleurgesteld le worden. (Secretariaat Pasteurstraat 38a). Mocht men enkele vereenigingen vergeten hebben een vragenlijst te zenden, zoo kan deze bij het secretariaat nog worden aan gevraagd. LAWN-TENNIS. Om den Davia-Cup. De loling voor den Davis-Cup heeft het volgende resultaat gehad: Nederland sipeelt tegen Ceclio-Slowakije, Engeland tegen Polen, Ierland tegen Oos tenrijk, Frankrijk tegen Hongarije, Canada tegen Nieuw-Zeeland en Australië tegeu Hawaii, terwijl Spanje tegen Cuba speelt in de Amerikaansche zone. EngelandNederland. De Raad van de Engelse lie Lawn-Tennis Association stelde in haar vergadering vast, dat de tenniswedstrijd tusschen Engeland en Nederland, welke 29 Augustus a.s. zal aanvangen, zal bestaan uit 8 heeren-enkel- spelen (te spelen door 4 spelers), 2 heeren dubbelspelen, 4 dames-enkelspelen (te spe len door 4 speelsters), 1 dames-dubbelspel en 2 gemengde dubbelspelen. BOKSEN. De match Dempsey-Wills. Naar uit New-York wordt gemeld is hel contract voor de boksmatch tusschen den wereldkampioen zwaargewicht Dempsey en den neger-bokser Wills tot stand gekomen en wel ten bedrage van 1 millioen dollar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe plannen en gezichts punten Coolidge's conferen tie. Chamberlain Ls te Londen teiug. Hy- mans te Brussel. Benesj en de Poolsche minister vau buitenl. raken zijn nog te Pa rijs, zoodat de besprekingen daar nog niet ten oinde zijn. Inmidde.'a wordt over de ontmoeting tus schen Chamberlain en Herriot oog wat nagepraat Volgens de Matin" zou Cham berlain te Parijs zoowel als te Genève niet zijn eigen opinie hebben verdedigd, maar die dei re&eering. Chamberlain's standpunt zou in den kabinetsraad de nederlaag heb ben geleden. Achter dit alles zou, volgens de Matin", de actie te zoeken zijn van Lord d'Abei- oon en den invloed van Lloyd George. Zon der het Foreign Office er in te kennen, zou d'Abernon begin December reeds, op raad van den kring om Lloyd George, de Duit- sche regeeiing gewaarschuwd hebben, dat het noodig was, een grooten stap te doen om een drieledig Fransch-Belgisch-En- gelsch verdrag te voorkomen. 30 Jan. kwam Sthamer, de Duitsche gezant te Londen, bij Chamberlain met de Duitsche veilig- heidsvoorstellen. Hij verzooht geheimhou ding, doch Chamberlain .deelde de plannen onmiddellijk aan den Franschen gezant mede. Daarop volgde dan de Duitsche dé marche in elle jèajlieerd# hoofdsteden. Wij laten dit gaarne voor rekening van de „Matin", alsnog aan de geloofwaardig heid van een en ander twijfelend, nl is niet uitgesloten, dat Chamberlain niet ge heel en ai zijn eigen opinie kan volgen. De Engelsche arbeiderspartij blijft in middels warm het protocol van Genève verdédigen, al zai het Diet meer baten. De „Manchester Guardian" komt daar nevens met een nieuwe onthulling Frank rijk zou willen een z.g. neutrale gedemili tariseerde buffer-zone over de geheele lengte van liet Rijndal onder controle van den Volkenbond, terwijl Engeland door een militaire overeenkomst waarborgen zou geven. In elk geval zou voor de instelling van con dergelijke zone dc toestemming van Duitschland noodig zijn, doch dc FranSchc politici zijn van meening, dat die toestem ming wel kan worden verkregen, indien F.ngeland slechts bereid is, het Fransche plan le aanvaarden cn in dc kwestie der ontruiming even vastberaden op te treden als Frankrijk. De geallieerden zouden dan een bespoedigde en meer coulante ontrui ming van dc bezette gebieden kunnen aan bieden in ruil voor Duitsohland's toestem ming tot de instelling van een buffer zone, welko zooals ook Frankrijk moet erkennen niet krachtens liet verdrag van Versailles kan worden geëiseht. Of Duitschland daarvoor zal voelen... Senator King, die dc resolutie had inge diend, waarin aan Coolidge wordt verzocht een ontwapeningsconferentie bijeen te roe pen, heeft zich thans tot Coolidge gewend met het verzoek ook Rusland uit» to noo- digen, onafhankelijk van dc waag, of dit land erkend zal worden of niet. Het l.eet, dat feitelijk Borab achter King staa'i DUITSCHLAND. Marx al? de presidents keuze de zaak-Baimat. Marx is weer niet geslaagd om in Pruisen ecu kabinet to Vormen. De rechtsche par tijen hebben opnieuw medewerking gewei gerd. De Duitsch-nationalen waren volsla gen tegen een kabinet-Marx, daar hij can- didaat is voor het presidentschap en de andere rechtsche partijen sloten zich daarbij' aan. Het verluidt, dat Marx er thans genoeg van begint te krijgen. Hij zal het Centrum raadplegen, alvorens er het bjjltje bij neer te leggeu, doch het is vrij1 zeker, dat het zoover komen zal. Het aantal candidateu voor het Duitsche presidentschap groeit nog altijd. De Beier- sche Boerenbond wil n.l. den Ceierschen minister van landbouw Fehr candideeren als telcandidaat. Er is nog kans, dat deze be dankt. Hitier zal ook nog namens de nat.-soc. partij een liefhebber stellen! De Duitech-Hannoveraansche partij geeft aan haar leden het parool uit, bjj de ver kiezing van een nieuwen rijkspresident op 29 Maart aaneengesloten op den Beierschen minister-president Held, aLs den eenigen fe- deralistischen candidaat, te stemmen. In de zaak Barmat is weer een verrassende beslissing genomen. De aanklacht tegen den Ministeralrat Kantz is geheel teruggenomen. Er blijft niet veel meer van over! FRANKRITK. De schoolstrijd in den Elzas enz. het proces Philippe Daudet. De schoolstrijd in den Elzas is weer ge ëindigd. *8 Is een mislukking geworden en men mag zeggen gelukkig, waar de jeugd zelf in het geding werd gebracht. Verscheidene relletjes deden zich voor te El bij Mulhousen, waar de pastoors zich n.b. bij do schooldeuren hadden opgesteld om den kinderen heb binnengaan te beletten en heftig aan het redetwisten togen met de ouders der kinderen. De politie moest hier herhaaldelijk tusschenbeide komen. In den omtrek van Mulhousen trokken troepjes schoolkinderen door do straten met borden, waarop te lezen stond: „Wij wensehen con fessioneel onderwijs!" Het manifest der bisschoppen heeft na tuurlijk tegenmanifesten uitgelokt, 't Wordt een ouderwetsche godsdiensttwist 1 In het proces van Philippe Daudet is, vol gens een bericht uit Parijs, een sensatio- neele wending gekomen, doordat de direc teur der veiligheidspolitie'; Bcrlier, een schoonzoon van Poiucaré, van medeplich tigheid aan den moord en verleiding van minderjarigen besehuldigd werd. ENGELAND. De vervanging van den ko ning proclamatie van de Valera. Tijdens 's konings reis in de 'Middelland- sche zee zullen zijn plichten worden waar genomen door een commissie uit den Ge heimen Raad, gevormd door Prins Hendrik, den eersten minister, den lord-kanselier en den aartsbisschop van Canterbury. ji De minister van transport verklaarde, dat van verschillende zijden werd aangedrongen op de instelling van een gedwongen verzeke ring voor chauffeurs, welke echter niet voor henzelven of voor him passagiers zou moe ten dienen, doch voor derden, die het slacht offer worden van onvoorzichtig rijden. De Valera heeft ter gelegenheid van St. Patricksdag St. Patrick is immers de be schermheilige van Ierland weer een pro clamatie gericht tot do Ieren in den vreem de, waarin hij verzekert onverdroten te zul len voortvechten voor 'n onafhankelijke Ier- sohe republiek en een beroep doet op hun steun. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft overwonnen, want Coo lidge heeft Warren losgelaten als minister van justitie. Coolidge heeft nu daarvoor aangewezen Sargeat RECLAME. 4* Waf C. A A. beoogeu. Als C. A. iets aanvatten, dan doen zij dat met heide handen, d.w.z. niet ten halve', maar grondig en met doortastendheid, zoo'-, dat hetgeen zij ondernemen absoluut moet slagen. Hiervan geven zij wederom een voorbeeld met de opening hunner nieuwe Afdecling voor Heeren-, Jongens en Kinder-t. kleeding, die binnen enkele dagen plaats heeft. Eerst Hink ruimte gemaakt, belen- dende panden bijgetrokken en geheel ver bouwd, daarna enorme voorraden van de meest moderne Heeren-. Jongens- en Kin-: derkleeding bijeengebracht en ten slotte de prijzen zoodanig gesteld, dat zij binnen ieders bereik vallen. C. «S. A. beoogen le Leiden een algelicelo omwenteling te bren gen op het gebied van Heeren-, Jongens- en Kmdcrkleeding, evenals zij dit reeds in an dere steden gedaan hebben. Dat het hun diepe ernst is, zullen alle Leidenaars ge waarworden als. nog deze week de nieuwe Heeren-Afdecling van' C. A. geopend wordt. 5100 Jacob Gould Skurman, thans gezant te Peking-, is benoemd tot gezant te Berlijn. Amerika's gezant te Berlijn. Ter gelegenheid van den 54sten gedenk dag van de Parijsche commune zijn er de New-York (stad) en te Chicago relletjes geweest, waarbij bloecl heeft gevloeid. De Internationale werd gezongen in het Russisch eu in het Duitsch. Er werd ge demonstreerd tegen den afgetreden secre taris van Staat Hnghes, omdat deze Rusland niet heeft willen erkennen. In het Garrick-thcater kwamen de betoo- gers^ bijeen; z$ namen een resolutie aan. waarin op onmiddellijke erkenning van Rus land werd aangedrongen. Er was veel politie op de been om de oide te handhaven; nadat de- bijeenkomst twee uur liad geduurd, kwam het tot wan ordelijkheden. Twintig menschen werden zwaar gekwetst naar het hospitaal gebracht. Twintig anderen zjjn in hechtenis genomen. Het spreekgestoelte op het podimn werd kort en klein geslagen. BUITF**LANDSCH GEMENGD. Een zonderlinge ontdekking deed dezer dagen de kooper van een huis in Swindon (Engeland), toen hij kort na den koop het huis bezocht om maatregelen te nemen voor eenige reparaties, die aan het huis moesJen geschieden. In de keuken bemerkte hij een gat in den vloer van ongeveer een voet breedte. Denkende, dat zich onder dal gat een waterton of iets dergelijks bevond, ging de nieuwe eigenaar op zijn knieën lig gen en streek een lucifer aan om te kun nen zien of zijn" veronderstelling juist was. In tegenstelling echter met zijn verwach ting, zag hij daar een menschelijk lichaam b'ggen. De kooper, mr. Harrison, waar schuwde de politie, welke verschillende planken uit den vloer moest breken om het lichaam uit het gat te kunnen halen. Op bet lijk werden papieren gevonden, die uit wezen, dat het toebehoorde aan den vorigen eigenaar van het huis, Joshua Baldwin Smith, die reeds gedurende eenigen lijd werd vermist. Bij onderzoek is gebleken, dat het lijk zeven weken onder den vloer heeft gelegen. Terwijl het lijk zich daar bevond hebben verschillende personen het huis bezocht, waaronder ook de moeder van Smith, voor wie hij het huis had gekocht. Tot nu toe heeft de politie nog geen enkel motief voor de misdaad kunnen ontdekken. 7r is 1 man gedood en 30 gewond hij een relletje te Delhi tusschen Hindoes en Mo hammedanen bij gelegenheid der gemeente verkiezingen. In December overleed te Chicago de jon ge William McClinlock, een wees, die mil- lionair was. Dit sterfgeval trok zeer de aandacht; een anonieme brief bracht de politie cr toe, het lijk to doen opgraven, dbch cr werd niets verdachts ontdekt; de autopsie bevestigde, dat de dood veroor zaakt was door typhus. Thans is er ech ter een nituwe wending in de zaak geko men. De voogd van den overleden wees, William Shepherd, is namelijk aangehou den onder beschuldiging zijn pupil typhus- bacillen te hebben ingegeven. De onmid dellijke aanleiding dezer arrestatie was een aanklacht wegens het stelen van drie bus jes met typhusbacillen, tegen den voogd ingediend door dr. Charles Faiman, eige naar van dc school voor bacteriologie, bij wien Shepherd een cursus in bacteriologie had geloopen. Daarbij had, volgens den dokter, Shepherd een verdachte belangstel ling getoond voor de vraag van het toedie nen van tyi-hu8-kiemen aan een levend we zen, zonder dat er een spoor achterbleef van de wijze waarop het gebeurd was. De verloofde van den overleden McClin- tock, een juffrouw Isabeilo Pope, speelt in deze geheimzinnige geschiedenis eveneens een rol. Zij was n.l. tijdens de ziekte van haar aanstaande verre gehouden van diens sponde en was vastbesloten met hem trouwen zoodra hij weer bij bewustzijn zon zijn.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2