No. 19945. WOENSDAG 18 MAART Anno 1925 Officieele Kennisöevfnoen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERÏFSTIEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uilsluitend bij Tooruitbelaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANÏi Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week7018. Buiten "Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 72.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel. Viscbmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar? SCHELYISCH a f0.1£-f0.88 f0.33, SCHOL a f 0.15—10.36. BOT a 10.13, SCIIAR a f 0.13, GEH. KABELJAUW a f 0.28 p. pond en HARING en IJBOKKING. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 18 Maart 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: - a. E. J. J. %van der Linden en rechtver krijgenden lol uitbreiding van de boekdruk kerij en zetterij in een afzonderlijk gebouw Vliet No, 4a, behoorende lot het perceel Ra penburg No. 127, kad. Sectie E. No. 725; b. J. Spruyt en rechtverkrijgenden, tol uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 65, kad. Sectie K. Nis 1470 en 1471. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRUEN, Secretaris. Leiden, 18 Maart 1925. Burgemeester en Wethojadc:s van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen, ten aanzien van den door de Bazaar-com missie van de. Doopsgezinde Gemeente op 28, 29 en 30 April a.s. in één der localitel- ten van de Sociëteit .Musis Sacrum" te hou den bazaar, ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRUEN, Secretaris. Leiden, 18 Maart 1925. Archasologische lezing. Gisteren sprak in de gehoorzaal van het Rijksmuseum van Oudheden alhier de di recteur dr. J. H. Holwerda over „Dca San- draudiga. Germaansche Goden en Heilig dommen in ons land". Spr. begon met er op te wijzen, dat men zich.omtrent de goden, die door de bewoners van ons land ^nstreek9 het begin onzer jaartelling weraen vereerd, meestal een verkeerde voorstelling maakt. De Germaan sche goden, zooals Wotan, Thor, enz. waar aan men gewoonlijk in de eerste plaats denkt, moeten tot een latere periode worden gerekend. De talrijke inscripties op wijstee- nen leeren ons, dat de romaniseering ook op dit gebied zeer groot wa3 en dat vooral goden als Mercurius, Mars, Hercules, zij het dan vaak met Germaansche namen ver bonden, voorkomen. Nadat spr. ook in liet kort in herinnering had gebracht wat de klassieke schrijvers en in de eerste plaats Tacitus omtrent de goden der Germanen mededeel en, toonde hij hoe de opgraving, die hij in den zomer 1924 lusschen Rijsbcrgcn en Zundert, bij den straatweg van Breda naar Antwerpen, vol bracht, geheel nieuwe en hoogst belangrijke gegevens opleverde omtrent de godenver- eering. Op dit terrein was namelijk in 1812 bij den aanleg van den straatweg een groote inscriptie-steen opgegraven, waarop te lezen stond: Deae Sandraudiae cultorcs lempli. Men had tot nog toe hierin gezien een wij steen, door de vereerders der godin opge richt, en vermoed, dat hier eenmaal de tem pel dpzer godin had geslaan. Ook Cuypers, die in 1842 op de vindplaats gegraven heeft, zocht naar de resten van een tempel. De nieuwe opgraving leerde echter, flat hier een cirkelvormige ruimte is ge weest, binnen een uit ruwe steenblokken gemaakte omheining, waarvan nog resten werden teruggevonden, cn dat vlak bij aeze plaats een urnenveld heeft gelegen, dat, blijkens het aardewerk, aan de inhecmsche Germaansche bevolking moet worden toege schreven. Spr. was dan ook van meening dat de inscriptie anders moet worden gelezen en dat de cultores lempli als een soort gezel - schap moet worden beschouwd dat als schutsgodin Sandraudiga bezat. Deze steen duidde dus de plaats aan, waar dit gezel schap haar godendienst volbracht en tevens haar dooden bijzette. Ook de half anthropo- morphe sleenen figuur van omslreeks twee meter hoogte, die door Cuypers gevonden is, maakt deze zienswijze nog waarschijnlijker. Immers deze figuur kan zeer goed een go denbeeld zijn geweest. Spr. besloot zijn belangwekkende lezing met er op fe wijzen, dat het samengaan van godencultus en begraafplaats ook elders is geconstateerd, zooals bijv. in Limburg, in het Ravensbosch, en dat dit ook voor onze talrijke urnenvelden moet worden aangeno men. Spr. meent, dat de langwerpige bed- clan, die vaak tusschen de cirkelvormige ur nenheuvel Ijes voorkomen, als dergelijke hei lige ruimten moeten worden opgevat. Volgende lezing 20 Maart door dr. W. D. ▼an Wijngaarden over „Huiselijk en maat schappelijk leven in het oude Egypte", Alliance Franpaise. Voor de afdeeling van de Alliance fran - gaisc heeft Léon le Clerc gisteravond in de Nulszaal een voordracht gehouden over het oude Normandische lied. De spreker wees er eerst op. hoe groot de overeenkomst is tussbhen Holland en Nor- mandië. In zijn jeugd was hij een bewonde raar cn leerling van den Ilollandschcn schil der Jongkind, die in Frankrijk beschouwd wordt als de stichter van de impressionisti sche school. Met hoeveel genoegen vertelde hij dan* ook in on9 land over Normandië. Het oordeel van buitenlanders over Frank rijk is dikwijls niet meer dan een opper vlakkig oordeel over Parijs. Normandië, het land dat beroemd is om zijn cider en zijn goed brood, is door zijn laai, gewoonten en litteratuur scherp onderscheiden van het overige Frankrijk. Nadat Galliërs, Romeinen en Franken elkaar waren opgevolgd, wordt Normandië in de negende eeuw door de Noormannen verwoest. Dezen dringen door tot Parijs en als zij ten slotte het land in bezit gekregen hebben, herstellen zij wat zij verwoest hebben. Zij worden christen. Na een eeuw is het een groote natie; kerken, monumenten, kasleelen getuigen er nog van. Van uit Normandië wordt Engeland ver overd. Deze periode van oorlogvoeren duurt voort tot het eind van de middeleeuwen. Maar er is nog een ander Normandië: hel land van dichters en zangers. Men onderscheidt het cultuurlied, gehoor j zamend aan de wetlen van de poëzie en het volkslied, dat zich niet aan regels stoort en 1 naief van vorm is. De zang van Jean Renaud, door den lieer 1 Le Clerc voor ons gezongen, is een van de gedichten, welke hun oorsprong vinden in de heldendichten. Later zijn de gedichten geïnspireerd door de natuur; de liefde, zij geven vreugde en smart weer; kortom, zij zijn een beeld van het leven. De spreker legde er den nadruk op, dat deze liederen moeten worden gezongen; do streelende me lodieën geven er een groote bekoring aan. In Normandië verdwijnt het oude lied. Het heeft spreker jaren gekost, vóór hij een bundel kon samenstellen. Met een heel sympathieke toewijding zong de heer Le Clerc eenige liederen. Wegens ongesteldheid van mej. Van der Scheer, werd de zanger begeleid door mej. E. Huizin ga. Jammer, dat het publiek zoo weinig tal rijk was. De aanwezigen dankten met een hartelijk applaus. Vereeniging Oud-Leiden". Omtrent de algemeene ledenvergadering van „Oud-Leiden", gisteren alhier gehou-. den, kunnen wij mededeel en, d'at er in het bestuur der Vereeniging geen verandering kwam. Aroor het jaarverslag werd verwezen naar het Leidsche Jaarboekje 1923/24. De kas sloot mot een batig saldo, groot f 446.25. Een 30-tal studenten trad loc als lid der Yereoniging, daartoe opgewekt dooi den vertegenwoordiger van het Leidsch Studentcncoips, die deel uitmaakt van het bc-stuur. Met f-inancieelen steun der Vereeniging werd het den huurder varn perceel 41 Oud'e- Rijn mogelijk gemaakt, de eenige hier ter slede nog beslaande luifel fe doen herstel- len. De redactie van „De Leidsch e Post" verblijdde de Vereeniging hiertoe met een gift van f 25, terwijl ook enkele particu lieren het hunne bijdroegen. Om naar behooren werkzaam lo kunnen blijven voor het doel der Vereeniging is toetreden van nieuwe leden hoogst wen- schelijk. Men kan zich opgeven bij de le den van het bestuur,, dat al volgt is sa mengesteld: prof. dr. L. Knappert, voorzit ter; dr. J. C. Overvoerde, onder-voorzitter; S. J. Le Poolc, secretarisH. Th. van Steeden, penningmeester; Felix Dries-sen, Aug. L. Reimerimger, ds. J. A. Prins, J. W. Vertuirgt en J. J. Van der Lip. Opening vap het voorjaaisseizoen. Zooals men weet heeft de vereeniging ,.L. A. W. E. 17' het initiatief genomen tot een algemeene en gelijktijdige seizoens- I opening door de Leidsche Winkeliers, waar l voor zij de medewerking heeft verkregen van de drie alhier bestaande Middenstands organisaties, wat onwillekeurig aanleiding zal zijn, dat de leden dier Vereeniging er aan zullen meedoen, hetgeen nog niet be hoeft te beteekenen, dat winkeliers, bij geen dezer organisaties aangesloten, er niet aan zouden kunnen meedoen. ïïoe meer algemeen deze gelijktijdige opening der voorjaarselalages zal wezen, des te grooter de kans van slagen zij zal hebben, ook in dien zin, dat het publiek uit Leiden en om liggende gemeenten de uitstallingen zal be zichtigen. En daarvoor etaleert men immers! Vrijdag a.s.. 's middiags le twaalf uur, zullen de étalages worden geopend en vlag gen worden uitgestoken. Overigens zullen geen bijzondere feeste lijkheden plaats hebben. Het bestuur i3 er van overtuigd, dat een algemeen uitkomen met het beste, wat onze winkeliers in hun magazijnen hebben de belangstelling vol doende zal wekken, zoodat men daarvoor geen bijzondere attractie# noódig zal heb ben. De Markt- en Kleinhandelarenvereeniging „Leidens Belang". Gisteravond hield de Algemeene Ver eeniging van Markt- en Kleinhandelaren „Leidens Belang" haar jaarvergadering in de groote zaal van „Zomerzorg". De Voorzitter heette.'in zijn openings woord alle aanwezigen hartelijk welkom, meer speciaal den heer Mennes, direcleur van den Markt- en Havendienst en het personeel van dezen dienst; wees voorts op eenige punten voor de organisatie van belang en besloot met deai wensch, dat allen een pret li gen avond zouden hebben. Het Jazzband-orkest, onder leiding van den heer H. J van Wijk had er intusscben de stemming in gebracht. Het Leidsche Klucht- en Revue-gezel schap, onder leiding van den heer Van Zijp, gaf vervolgens" een zevental nummers ten beste, bestaande in voordrachten en tooneelstukjes, waarmede zij de talrijke aanwezigen aapgcnaaim bezig htelden en telkens veel bijval oogstten. De avond "werd besloten met een opge wekt geanimeerd bal. Een bijzonder woord van dank verdient het bolden genoemde Jazzband-gezelschap, dat zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn laak heeft gekweten. De Vereeniging kan met voldoening op dezen zeer goed geslaagden avond terug zien. Een dankbare herinnering. Men schrijft ons: Dezer dagen overleed alhier iemaud, wier heengaan nu in slechts kleinen kring woedt gevoeld en opgemerkt, doch aan wie, ware zij een kwart-eeuw vroeger gestorven, in dit Blad zeer zeker een kolom gewijd zou zijn en wier begrafenis door honderden zou zijn bijgewoond. Door honderden uit de wereld der fabrieksarbeiders. Toen was het niet in '98? de „druk kerij" van de Leidsche Katoenmaatschappij afbrandde, was met on-Hollandsche voort varendheid binnen enkele dagen een werk verschaffing voor de getroffen vrouwen en meisjes op louw gezet, die ongeveer drie jaar in stand is gebleven en die belangrijke directe zoowel als indirecte gevolgen ge had heeft. De groote moeilijkheid was in die dagen een honderdtal paar handen aan het werk te zetten en te houden zonder anderer broodwinning te schaden, wat verschuiving van het euvel zou beteekend hebben. Er werd dit op gevonden: De adressen werden opgezocht van alle mogelijke „Jongedoch- ters"- en andere Vereenigingen in den lande,, waarvan de leden geregeld bijeen kwamen om kleeren te naaien voor armen, die dan met Kerstmis werden rondgedeeld. Gevraagd werd aan al die Vereenigingen of zij voor één jaar, misschien voor meerdere jaren, hun hemden en kousen door de Leid sche werklooze vrouwen en meisjes zouden willen laten maken. De poging gelukte over de gcheele linie: balen en kisten kwamen uit alle oorden des land9, werden in Leiden verwerkt en in den vorm van hoofdzakelijk hemden .broeken, kousen naar de afzenders in dorp en stad teruggestuurd. Alle beschikbare Leidsche dames, oude cn jongere, getrouwde en ongetrouwde, Pro- testantscho en Roomsche, leidden geregeld de groepen vrouwen, oudere en jongere meisjes, bij haar ongewonen arbeid en hiel den daarmede vol totdat het werk in de fa briek hervat kon worden. De Vereenigingen betaalden niets-, alleen de verzending kwam voor haar rekening. De Leidsche Katoen- maatschappij keerde een bepaalde fractie van het loon uit en uit een fonds, door bur gemeester Was, prof. Drucker en anderen met bekwamen spoed bijeengebracht, werd verder geholpen. Van al dit werk berustte de administratie bij mej. De Visser. Zij maakte een ordelijk verloop van deze zeer ongewone en zeer in gewikkelde werkverschaffing mogelijk. - Zij kende alle deelneemsters; zij wisl, dat Rachel S. geen naald in de hand kon hou den, en richtte de vijftigjarige ai tot loop- moisjo. Zij kwam er achter, dat Grietje R. I van over de veertig niets anders vermocht f te prestoeren dan breien, recht toe, recht aan, en zij zorgde ,dat zij ook nimmer iets anders te doen kreeg. Zij ving klachten op en grieven en wist. dank zij haar opgewekt- j heid en haar kostelijken humor, heel vaak slecht humeur op de vlucht" te jagen. Zij was een middelpunt, dat als onmisbaar ge voeld werd en niet één van do nog levenden uit die dagen, kan haar vergeten hebben. Hoe goed zij haar moeilijk werk verrichtte, blijkt misschien wel het sterkst hieruit, dat zij die ingespannen jaren tot den gelukkig sten tijd van haar leven rekende. Een steeds slechter wordende gezondheid heeft het haar in haar later leven onmoge lijk gemaakt veel te doen. Doch er zijn niet velen onder de gezonden, die op een stuk zoo belangrijk „maatschappelijk hulpbe toon" kunnen terugzien, als het door haar verrichte. Morgen zal dr. J. G. van der Sluys den dag herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskunde. Ten einde de ongetwijfeld velen, die dit verlangen, in de gelegenheid te stellen den jubilaris geluk te wenschen, houdt dr. Van der Sluy9 morgennamiddag van halfvier tot vijf uur een receptie.in Maison Bruyns. aan het Rapenburg, Met ingang van 1 Aug. a.s. is de in specteur A. W. Kamp vcrplaalsj van de inspectie der Rijksbclastin en Nijmegen, 2de afd., naar hier, en is hij toegevoegd aan het hoofd der inspectie 2de afdeeling. Na afloop van dc inaugureelc rede van den praeses collegii gistermiddag heeft do vergadering van het L.S.C. op voorster van dc commissie tot het nagaan van heb beheer van het afgetreden collegium de leden hiervan tot honorair lid van het Corps •benoemd. Hierna werden op voorstel van dezelfde commissie de leden van de almanak-reaac- tio 1924/1925 gedechargeerd en werden dc heeren J. W. Schuyt en B. M. Telders, lo den dezer redactie, eveneens tot honorair lid benoemd. Vervolgens werd de commis sie tot hit nagaan van het beheer gede chargeerd en is dc begrooting voor hot jaar 1925'192G goedgekeurd. In de vacature-Van Hardcnbroeck en -De Yogcl weraen ab lid der lustrumcommissie gekozen de heeren W. F. Noordhoek Hegt en B. Kolff. De Almanakredactie is- voor 1925*1926 samengesteld uit de heeren E. H. ter Kuile, H. B. Wiardi Beekman, Th. B. C. Hoyer, J. v. Ripperda Wierdsma en N. A. P. Smit. Door den architect den lieer D. II. Èverse, alhier, is aanbesteedhet aanleggen van verharde wegen en maken van riolee- ring op het terrein lusschen den Terweeweg en het A.S.C.-sportterrein te Oegstgeest. De uitslag i9 als volgt: J. Boeren, Slie- drecht, A f 11.500, B 13.500; J. Straathof, Leiden A f 12.500, B f15.000; D. Stuiven- berg, 's Gravenhage, A f12.899, B f 14.808; H. Bakx cn II. Steenkist, Haarlem A f 12.998 B f 14.299; N. v. Leeuwen, Haastrecht, A f 14.870, B f 15.870; C. Hoogendoorn, firma C. dc Ruiter, Oegstgeest, A f 14.990, B f 15.775; G. W. Proper, Oegstgeest', A f 15.400, B f16.100; Gebr. W. en A. Knij- nenburg, Scheveningen, B f 16 393; II. Ran ters, Raamsdonk, A f 16.990, B f 18.500; J. P. Hiiner, Wassenaar, A f 17.600, B f 18.400. A is verharde wegen; B is bestrating.' Door het Bouwkundig Bureau van den heer J. W, Reynoveld, Oobetstraat No. 4, werd hedenmorgen aanbesteed: het bouwen van een landhuis aan de Fruinstraat, op het Raamlandin massa en in vakken. Imass- werd ingeschreven doorH. Korswagen, voor f 16.900door Alberts en De Jong voor f14.900; door de wed. Van Driel, Koudekerk, voor f 14.200 en door J. Hogendoorn, Leiderdorp, voor f 14.100. In Vakken: Voor metsel- cn timmerwerk door H. Ra urnen voor f 15.045door H Korswagen voor f 14.000 door Th. Barthen voor f 13.708 en door P. J. D. Kloots, voor f 13.761. Voor metselwerk: door Th. G. Barthen voor f6397. Voor timmerwerk: door P. J. D. Kloots voor f 7325door H. Raumen, voor f 7273 en door Alberts cn De .Jong voor 16175. Voor timmerwerk en schilderwerk: door H. Raomoi voor f 5705. Voor schilderwerk: door P. van der Haak, Noordwijk, voor f 1436door W. F. Piket voor f 1230 én door J. Hortensius, voor f 1125. Voor electT. gas en water, en lood- en zinkwerk: door de fivma H. W. Marks, voor f 1249; dojr N. B. Eimer, Koudekerk, voor f 1170 en door P. dc Kier voor f 1125. Voor elceti., gas en water: door H. Boïs- boom voor f 936, en door de firma De Vries en Stevens, voor f 846. Voor lood- en zinkwerk:door» C. Bors- boom voor f 368. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is. deze Leiden Gisteravond kwam in ons Blad voor een advertentie voor den Hildebrand-avond. Daarin was eebter niet vermeld waar de programma's verkrijgbaar zijn. Daarom zij hier vermeld, dat deze verkrijgbaar zijn bij de boekhandelaren: v. Dijk, Nieuwsteeg 17; firma de Kier, Groencsteeg 51; Boekhandel „Patria", Breestraat 156; Du Pon, Haarlem merstraat 81. De avond heeft Vrijdag 27 Maart ffeats in de Stadszaal en strekt ten voordeel e van de afd. Lcid,en voor Chr. Gezondheids- on Vacanlie-kolonies. Door verkeerd uitwijken geraakte gis termorgen omslreeks twaalf uur de 72-jarige H. J. E. nabij den Koude-IIoek onder een sleeperswagen, bestuurd door S. J. Hij kwam er nog goed af en klaagde alleen over een pijnlijke knie. Na door dr. Sloof van den Eerste-Hülpdien9t verbonden tc zijn, werd hij per auto naar zijn woning overgebracht. MUZIEK. Maatschappij voor Toonkunst. Utrechtsch Stedelijk Orkest. Het zwaartepunt lag in Beethoven, ln diens eersié symphonic. Een goede uitge voerde 9ymphonie van den meester is altijd weer nieuw. Een uitvoering, die aanspraak mag maken op den naam herschepping, maakt zelfs de eerste van de beroemde ne- BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel Van der Waerden, om aan de z.g. socialisa- tie-cominijBsie het enquête-recht te verlee» nerf, verworpen. Verwacht wordt, op grond van het afdee- lingsonderzoek, dat de Eerste Kamer het Zomertijdwetsontwerp der Regeering zal verwerpen. De besprekingen over de loonregeling in de contactcommissie voor het mijnbedrijf. Na 15 April wordt waarschijnlijk de in voer van Nederlandsche melk in Duitsch- land beëindigd. Ernstig ongeluk te Schiebroek. BUITENLAND. Aandrang op Cooiidge ook Rusland uit te noodigen tot de ontwapeningsconferentie. i Marx slaagt er niet ln een kabinet it Pruisen te formeeren. Cooiidge onderwerpt zich aan den Senaat I inzake de benoeming van Warren. Weer een arbeidsconflict in Denemarken. In een Amerikaansche mijn zijn 50 arbei ders bedolven. gen tol een noviteit. Zelfs de eerste: al slaat die dan nog min of meer in het teeken van Haydn. Maar wat er al Beethoven in is, is dan ook zoo verrukkelijk mooi cn drukt reeds zoo'n sprekend stempel op het werk, dat ook deze toch, in den grond, van geen ander zou kunnen zijn. Evert Cornelis heeft een bijzondere visie op hel werk. Af wijkingen van de traditie zijn bij herhaling te conslaleeren; men hoort er even vreemd van op, maar men geeft zich gauw gewon nen. De inzet van het eerste deel neemt hij al heel langzaam, dan enkele mooi ge voelde vertragingen in den eersten satz, maar vooral de beroomde inzet van het finale hebben ons in de vertolking van Cor nelis bijzonder gefrappeerd. Was dat niet allerkostelijkst zooals hij de finale liet voor bereiden? Eerst drie opvolgende nootjes van de gamma, dan, na do rust, het vierde er bij; weer even wachten en de kwint 1# compleet; zoo komt de zesde en, de schroom -om door le gaan wordt al grooter, eindelijk de zevende; dan, nu komt ten slotte de moed er in, wordt de voltooide gamma de attaque van den slotsatz, dat prachtig besluit van een symphonie, waar dc zon van bet leven in schijnt, van een stuk muziek, die incar natie is van v rooi ijken" ernst, van ernstige vroolijkheid. Deze preparatie heeft nog een aardige geschiedenis. Bij de eerste uitvoe ringen in 1800 wilde men die inleidende malen niet spelen en men schrapte ze een voudig. De ernstige musicus van toen liet zoo maar geen loopje met zich nemen: der gelijke grappenmakerij werd niet geaccep teerd. De lijden veranderen in sommige op-, zichten toch ook wel eens in hun voordeel. Technisch stond de uitvoering op het hoogste peil: Goed verzorgd bij de voorbe reiding en met toewijding en entrain ge speeld maakte ze grooten indruk. Niets dan lof voor zulk orkestspel. We zullen er nog lang van genieten. Daarna boeide een ander Weener meeste» van een honderd jaar later (Mahler) ons met den langzamen satz uit zijn tweede symphonie. Buitengewoon bekoorlijk, innige walsmuziek in slcpenden tra gen gang, on derbroken door steTk geaccentueerde drama tisch© gedeelten, door Cornelis even poë tisch gespeeld-, als zc door Mahler dichter lijk is gedacht. Van de drie nummers na de pauze noe men het eerst Diepcnbrocies balletmuziek voor „de Vogels" van Aristophanes. StcrK illuslreerende muziek hel vogelgekweel la niet van de lucht hoe licht zou zc tot een trucje kunnen verwaleren! Maar hier is, integendeel, elke noot van begin tot eind muziek gebleven, muziek van nobele klas sieke vinding en even prachligen orkest klank. Wat was Diepenbrock locli een fijne geest. En hij was Nederlander. Een door den componist zelf geïnstru menteerd gevoelig pianostukje, van Ravel, van elegisch karaklc-r (Pavane pour une in fante défunte) cn César Francks Chasseur maudit, niet het sterkste sluk van den meester, completeerden het fijnzii\nig sa mengesteld programma. Hel publiek heeft Evert Cornelis en zijn orkest uitbundig toegejuicht Jammer, dat er hier en daar nog een leege sloel stond. „Toonkunst" heeft zijn leden een prach* tigen avond bereid.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1