No. 19944. DINSDAG 17 MAART Anno- 192S Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE» 30 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. KlÊine Adverfentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags ea Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordefndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Radactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57G55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANZi Voor Leiden per 3 maanden 3.35, per week 7018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2.35 portokosten. BK nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCEVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel, Vischmarkt 18, leL 1225 is Woensdag ver krijgbaar: SCHrf.YlSCH a f 0.11f 0.2G I 0.33, SCHOL a f 0.15—1 0.32, BOT a f 0.12, SCHAB a f 0 13, GEH. KABELJAUW a I 0.28 per pond en IJBOKKfNG en HARING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 17 Maart 1025. Inaugurale rede van ilea nieuwen piaeses van het Leidsch Studenten-Corps. lieden namiddag werd in Irot groot-audi torium van liet Academie-gebouw de ge bruikelijke inaugurale rede gehouden en wel door den nieuwen praescs collegii, den heer G. C. D. baron Van Hardenbroek. Na een woord van dank voor het in bet Collegium gestelde vertrouwen, zeide de praeses: Wanneer nren nagaat wat een student voor heeft op hem, die direct na de school jaren in de maatschappij komt, is het in de eerste plaats de ongestoorde studie in eigen vak, maar daarnaast de meerdere gelegen heid om in aanraking te komen met ver schillende personen en toestanden, waar door het karakter gevormd kan worden en den blik verruimt. Mogen sommigen zich meer toeleggen op de voltooiing van hun studie dan op de ver ruiming wan den blik, hun resultaat zat bijna even gebrekkig zijn, als dat van hen, die deze jaren uitsluitend hebben benut met „kennismaken", wat men maar al te vaak met bf: k-verruim en verwart. Zonder te witten beweren, dat hiervoor twee afgesloten terreinen zijn, kan men toch wel zeggen, dat liet bijbrc-ngen van kennis meer op het gebied der L nivarsiteit* ligt, terwijl door den ouderlingen omgang in de studentenmaatschappij de gcost- en ka raktervorming wordt bevorderd. Het ligt niet in mijn bedoeling u de ge schiedenis van liet Corps nog eens te ver halen. Gij allen weet, dat cr een tijd was, waarin studenten-maatschappij en Corp. éénzelfde waren. De lijd bracht een grootcr aantal studenten en hiermede een splilsing. Wanneer men de onjuistheid heeft loeren inzien van de veronderstelling, dat men door het behalen van een academischen graad zicli tevens een goede maatschappe lijke positie verwerft, en wanneer men gaat begrijpen, dat men na met succes vol brachte academische studie kan komen te slaan voor de ontnuchterende ontdekking, dat de maatschappij slechts voor weinigen een plaats biedt, dan zal cr een tijd komen, dat alle studeerenden als vanzelf sprekend in één vcroenigd verband met elkaar slaan. Van verschillende zijden is er reed^ her haaldelijk gewaarschuwd legen het roeke loos studeoren van hen, die eigenlijk niet voor de studie geschikt zijn; de brochure, die do juridische faculteit uitgaf onder den tilel: „Na voltooid.' juridische studie" mag hier als een ernstig vermanend woord'ge- noemd worden liet is een stap in de goede richting, die, naar wij hopen, zijn uitwer king niet zal missen; In de gegeven omstandigheden moet het Corps het onderling contact tusschen zijn leden zooveel mogelijk bevorderen, om zoo doende mede te arbeiden aan de vorming van „persoonlijkheden". Toch is dit niet liet ccnige. wal hel Corps kan en moet doen. Naast een versterking naar binnen moet er gestreeld worden naar contact met bui- tenlandsche studenten. Niet omdat er di recte gcmeenschappelije belangen zijn (ge lijkstelling van diploma's mag voor de stu deerenden van groot gewicht zijn, het ligt m. i. niet op den weg der studenten, maar op dien der hoogleeraren slappen in die lichting te doen), maar uitsluitend omdat het goed en verhelderend werken kan, dat menschen in hun jaren van vorming met elkaar in pan rak ine komen, om van ge dachte te wisselen Zeker is 't overdreven te beweren, dal hierdoor dragers van ver schillende culturen met elkaar komen, maar dat studenten van verschillende landen ook verschillend tegenover allerlei vraagstuk ken slaan, mag zeker wel gezegd worden. Bezien wij de werkzaamheden van de Conlédéralion internationale des Etudiants, dan merken wij, dat deze velerlei zijn. Twee daarvan komen ons voor de voor naamste te zijn, n.l. lo. de „uilwisseling van sludenlcn gedurende of buiten de va- canlies, en internationale reizen", en 2o. uitwisseling van sludentenpers en het uit geven van het centrale orgaan „Le Monde Universitaire". In verband met het eerste herinner ik u aan de kleine groepen Fr-ansche en Duit- sche studenten, die in 1922 in Leiden waren. Deze methode van bezoeken van klein» groepen, die gedurendo enkele dagen of we ken mede kunnen loven met de vreemde •tudenten lijkt ons de juiste. Wil men daarnaast eenmaal in het jaar ot eens per twee jaar een groote algemcene conferentie, het zij zoo, maar het is van secundair belang, want, nogeens, er zijn geen gemeenschappelijke belangen van alle studenten als zoodanig, zoodat er nooit van gemeenschappelijke besluiten ol beginsel-- verklaring gesproken zal kunnen worden. Tot- op lieden was de toetreding lot de Confederation niet mogelijk, tenzij er een nationale organisatie bestond. De Neder- tandsclie Studenten.-Organisatie werd ge- I boren, echter zonder levensvatbaarheid. De toetreding tol de C. I. B. zal een belangrijk punt van bespreking zijn op de binnenkort te houden atgemeene Senaten-vergadering. Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Gisteravond hield genoemde Bond, waar bij zijn Aangesloten de Leidsche Ilcngelaars- vereeniging „Door Vriendschap Verbonden" en „Hengelsport", terwijl de Bond zelf we der is aangesloten bij het Centraal Neder- landsch Ilcngelaarsverbond le 'a-Gravcn- liage, ccn openbare^vergadering in de groote zaal van „De Graanbcurs", waarvoor veel belangstelling was. Zich plaatsende op het standpunt, dat de hengelsport, die uit het oogpunt van volksgezondheid zeker aan spraak mag maken op waardeering. onver diend door autoriteiten, en met name door do visscherij-inspeclie wordt bemoeilijkt, wilde men daartegen een woord van protest doen hooren. De vergadering was vrij druk bezocht, zoodat de zaalzoo goed als geheel bezel was. Aanwezig waren ook de Voorzitter van het Alg. Ned. Heng.-Verbond, de heer Th. Hiel, de secretaris, de heer Van Essen, en de rechtskundige adviseur van het Verbond, De Voorzitter, de heer Erkelens, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder zich richlende tol den Bondsvoorzitter en j don Bondssocrctaris, de heeren Riet en Van Essen, die voor deze gelegenheid waren overgekomen. Ook heette hij welkom mr. Van der Does, rechtskundig adviseur van den Centraten Nederlandschen Hengelaars- bond. De afdeclingsvoorzitter wekte de niel- leden onder de aanwezigen op, om zich bij den Bond aan lo sluiten en het werk niet alleen over te laten aan het kleine aantal, j dat zich heeft georganiseerd en voor de rechten van .alle hengelaars opkomt. Hierna gaf hij het woord aan den heer Hiel. die opmerkte, dat liet niet de eerste maal is, dat het hoofdbestuur hier optreedt, om de belangen van de Leidsche hengelaars te bevorderen. Verder deed hij opmerken, dat de Visscherij-inspectie in ons land er op uit is om de hengelaars te plagen. Gelukkig is deze inspectie er niet in geslaagd om in alle opzichten baas te blijven. Er zijn pro cessen gewonnen door het Hengelaarsver- bond. Hij prees zeer de wakkerheid van de Leidsche afdceling en met name roemde hij liet optreden van den Voorzitter en den 1sten secretaris, de heeren Erkelens en Haalebos, die ook door het orgaan zich tot de leden richten. Met een opwekking tot de ongeorganiseerden, om zich bij de Leidsche organisatie aan te sluiten, besloot de Voor zitter van het Hoofdbestuur zijn korte- rede, die warm toegejuicht werd. De afdeclingsvoorzitter, de lieer Erkelens, sprak daarna en ging uitvoerig na,-wat de Leidsche hengelaars in den loop der jaren al aan plagerij van de overheid te verduren hebben gehad. De vcrbaliseeringen waren als het ware niet van de lucht. Maar veel succes hebben de latte aanvallen van de Yissclierij-inspcclie niet gehad. Hij bracht hulde aan den rechtskundigen adviseur van do Leidsche Hengelaarsver- ccnigingen, mr. Trapman, die wist te be werken, dal op alle verbaliseeringen ontslag van rechtsvervolging is gevolgd. (Applaus). Maar dat heelt veel geld gekost en hij keurt liet scherp af van de autoriteiten, dat zij do hengelaars zoo hebben geplaagd en op kosten gedreven. Maar tevens wraakt hij het. dat lal van hengelaars parasitceren op do organisatie en zelf verre blijven slaan. Zij moesten als éé-n man toetreden. Onder de plagerijen van dc autoriteiten noemde spreker ook de aangegeven maal van de te vangen visschcn, waarbij aller dwaaste maatregelen zijn genomen, zooals hij nader aangeeft, door te wijzen, dat men aan den cenen kant van de brug soms een anderen maat visch mag vangen dan aan genen kant. Het heet alles in het belang van den vischsland te geschieden, wat volgens spr. onwaar is en onjuist. De verschillends maatregelen worden door spr. scherp gecri- tiseerd. Het heelt soni3 den schijn, dat de mannen der Visscherij-inspectie licUtelijk in hun bovenkamer geraakt zijn. Spr. geeft toe, dat dc Ilollandsclie wateren over 't algemeen armer aan visch zijn ge worden, maar dat is niet de schuld van do hengelaars. Hij geeft ccnige cijfers van den uilvoer van riviervisch, door bcroepsvis- schers gevangen en vervoerd naar het bui tenland. Onze rivieren zijn vooral in den oorlogstijd doodgevischt. Als meerdere factoren van verarming van den vischsland noemde spr. o.a. waterver vuiling, varen met motorvaartuigen, enz. Maar de hengelaars krijgen de schuld en worden er voor met zware boeten en zelfs met tuchtschoolslraj gestraft. En de Vis scherij-inspectie wil niet door de hengelaars worden ingelicht. Op hun vergaderingen schitteren de heeren der Vis3chejij-inspectie altijd door afwezigheid. in dien nood is het Comité van Verweer in Den Ilaag lot stand gekomen, waaruit het Centraal Nederlandscli Hcngelaarsverbond weder is ontstaan, onder wiens leiding de heng laars .veilig zijn. Spr. bracht hulde aan het Dagelijksch Bestuur van het Ver bond voor het vele goede werk. dat het reeds heeft gedaan, en deelde aan den lieer Hiel mede, dat de Leidsche Hengelaarsbond hem in zijn vergadering van 5 Maart tot cerc-voorzitter hooft benoemd. Ilij bood de zen een extract uit dc notulen dier verga dering aan, waarin hij dit venncld zou vinden. (Luid applaus1. Spr. wees er nu nog op. dal er maatrege len in zicht zijn, die de hengelsport nog meer zullen beperken. Het Hoofdbestuur heett zich naar aanleiding daarvan tot eenige leden van de Kamer gewend, die nu voor de hengelaars op de bres zullen staan, naar hij hoopt. De heer Erkelens besloot zijn met aan dacht gevolgd en góed gedocumenteerd be toog, met op het gezonde van de hengelsport te wijzen. De heer Riel dankte voor de onderschei ding, hem te beurt gevallen door de benoe ming van cere-voorzitter van de Leidsche Hengelaars-organisatie. (Applaus). De rechtskundige adviseur, mr. Van der j Does, zeide nu, dat visscherijkwestie9 zeer I moeilijk zijn. ook in juridischen zin, en hij vroeg daarom aller steun en medewerking. Hij heeft vooral de voorlichting van dc man nen van de praktijk noodig. Onder hilariteit der vergadering deelde hij daarop mede. dat hij reeds voor zijn werken voor de hengel sport is beloond geworden, doordat hij, nog slechts kort hengelend, dezer dagen een j snoek ving van 2G pond. De heer Erkelens dankte den heer Van der Does voor zijn heldere adviezen en hel verheugde hem, dat hij nu reed3 den echten hengelaars een beschamend voorbeeld heelt gegeven. De echte hengelaars vangen zulke I zware snoeken niet. Geroep: Vischjcs van een half ons. De algemeeno secretaris, de heer Van Es- i sgn, tevens zooals hij zeide. ook nog partij - en vakorganisatieman. hield "een improvi satie waarin hij de goede hengelaars stelde tegenover de bvrocpsvisschers, die in het al- gemeen minder opfecht zijn dan de hen gelaars. i Er moet gepropageerd en gewerkt worden I voor de vrijmaking van de hengelsport. Spr. heeft reeds een beroep gedaan op zijn partij- genooten Schaper en Zndelhoft De Voorzitter zeide. dat hij. nu de heer Van Essen namen van Kamerleden heeft ge noemd, namens den heer Riel moet medc- deelon, dat deze het Kamerlid Ter Hall heeft bezocht en dat dit lid heeft verklaard een interpellatio over hot optreden der Vis scherij-inspectie te zullen houden. Van de gelegenheid om vragen te stellen of om met den spr. van gedachten te wisse len, werd door twee der aanwezigen, Boon en Smit, gebruik gemaakt. De een vroeg in lichtingen omtrent een zijstroom van den Rijn, onder Ilazerswoude. waar hem het visschen was verboden. Deze inlichtingen werden door den Voorzitter verstrekt. De tweede vrager wilde de namen van Kamerleden weten die dc hengelsport wel gezind zijn, teneinde die bij de verkiezingen te stemmen en aan te bevelen. Deze tactiek werd van de bestuurstafel sterk ontraden en tenslotte sloot de Voor zitter, die de politiek om den hoek zag ko men, daarover het debat. Na sluiting meldden zich een aantal nieuwe leden bij het bestuur aan. Kunstavond „Pniël". In een der lokalen van het gebouw „Pniël", aan de Middelslegracht, werd gis teravond de eerste van twee kunstavonden gegeven, waarvan de opbrengst zal komen ten bate van onderhoud en aanschaffing van liet meubilair in het .gebouw. Nadat gezamenlijk Gezang 2 1 gezon gen was, ging dr. Riemen» voor in gebed en werd begonnen met de afwerking van het programma, dat een groote verscheidenheid bood van muzieknummers voor pjano, vioo: en cello, ten gehoore gebracht door een bekende Leidsche familie, bestaande uit moeder, dochter en zoon, wicn een woord van lof niet onthouden -mag worden voor hun kranig spel. Voorts werd'er nog door mej. C. v. d. Reek een paar zangnummers ten gehoore gebracht en het orge! bespeeld door den heer J. Kriek, terwijl door diverse personen werd gedeclameerd. Van de drie tableaux, die opgevoerd werden, willen wij in het bijzonder noemen „Geloof, Hoop en Liefde", waarvoor den samensteller alle eer toekomt. De avond werd door dr. Riemens met dankgebed besloten. Wij willen evenwel niet nalaten onz» sladgenooten op le wekken hedenavond een bezoek te gaan brengen aan „Pniél". Er ii vtror „elck wat wils" en voor muzieklief hebbers veel le genieten, De Wethouder van Onderwijs zat morgenmiddag geen spreekuur houden. In het „Staatsblad" is afgekondigd het Kon. besluit tot aanwijzing, overeen komstig art. 170 der Hooger-Onderwijswet, van de Sint-Radboud-Slichting te Utrecht, als bevoegd om bij de faculteit der lettoren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit al hier »en btjionderen leerstoel t» vestigen. De uit Oost-Indië teruggekeerde luite- nanl-ler-zee 2de kl. Th. K. baron van As- beck is geplaatst bij de militaire kustwacht alhier. - De 130 leden der oude Leidsche Tuin- d, rspalroonsvcreeniging zijn niet voorne mens zich bij den aanstaanden toestand rc.-r te leggen en in de door ..Or.s Belang" gehuurde looifa op dc aangeboden voor waarden le veilen. De hoofdmannen hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek van de ge meente aan de Houtmarkt nabij de Zout keet ctn terrein te mogen buren, tan einde daar een veilingslcods op te richten. Het verzoek zal, naar wij vernemen, in handen gestold worden van dc Marktcom- missie cri van den directeur van de Markt en. Havendienst, om pracadvies voor dat B. en W. cp dit verzoek zullen beschikken. B(j (lo heden door don architect den hoer W. Fontein, alhier, in het gebouw „Patrimonium", Hooglandsclie Kerkgracht 48, gehouden aanbesteding van het afbreken van het perceel Kaiserstraat 32 en het bouwen vaa een garage met bovenwoning, aldaar, waren twaalf inschrijvingen ingekomen en wel van A. Ilartevelt f 10.800; W. Ouds hoorn Zn., f9800; G. W. Proper, Oogst feest, f9782; M. de Tombo .Ir., f9450; Willem van D«k, f8860; W. H. Haak Ce., f8850; P. L. Neuteboom, f8835; H. K. Dee, Voorschoten, f8245; H. Korswa- gon Zn., f8242; .1. A. de Later en 1'. H. Meijers, f7756; D. Kloots en J. Dusoswa, f7650, en Th. G. Barthen, f7587. Waar de naam der woonplaats onvermeld bleef, is deze Leiden. Door M. B. id bij de politie aangifte gedaan, dat door zekeren II. V. Zaterdag avond van zijn woning in de Lange-Para- dijssloeg eenige glasruiten zijn vernield ter waarde van f 8. Mej. A. A., huisvrouw var. O., li eft eveneens bij de politie aangifte gedaan, dat door W. F. van W„ die in staat van diron- kenscltap verkeerde, van haar woning in de Grocnesleeg een ruit is vernield, terwijl hij bovendien een spiraalmatras kapot maakte. Vin een ergerlijke baldadigheid is A. K. in de Bankaslraat de dupe geworden, doordat de twee 16-jarige knapc-n Ff. F', en Jac. B. in ccn waschkuip, welke achter K.'s woning stond, hun brandende eindjes sigaret wierpen. Aan het zich daarin be- v radende lijfgoed werd een schade toege bracht van ongeveer 15 gulden. Door de politie alhier is rumgolioudc-n de nachtverblijvcr G. A. B., le Amsterdam, die van de justitie nog dertien dagen hech tenis tie goed had. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N. V. Vereenigd Tooneel. St.-Joanne, in zes bedrijven en een epiloog door Ber nard Shaw. Jeanno d-'Arc 't Is een der meesl be leende figuren uit de historie en dus is het niet te verwonderen, dat menig auteur zich aan een beschouwing in proza ol poëzie over dc Maagd van Orleans heeft gewaagd. Natuurlijk in uileenloopenden geest, al zij direct op den voorgrond gesteld, dat als ba sis toch mag geldenot romantiek of mystiek beide vermengd, hoe kan 't anders, met rc- ligieusileit. De jongste poging om een algemcenen in druk le vestigen over-Jeanne d'Arc is die van Bernard Shaw. En Shaw zou Shaw I niet meer zijn, zoo hij niet liet over een gansch anderen boeg wierp als al zijn voor gangers deden. Hij verlaat dus de paden der romentiek en mystiek en betreedt een nieu wen weg, om ons deze groote historische figuur nader le brengen. In een voorwoord, dat een 80 bladzijden druks omvat, zet hij zijn bedoelingen uiteen. Bij de opvoering mist men dat, uit den aard der zaak, maar men mag het als zijn recht beschouwen te verwachten, dat de bezoekers daarvan van te voren kennis nemen. Heeft rnen dat gedaan, dan zal ontegenzeggelijk veel duidelijker zijn dan hel geval is bij hel zien der opvoering alleen. Het wil ons toch n.l. voorkomen, dat de opvoering atlern niet in staat is volledig le bieden, wat Shaw heeft gewild. Hoe zag Shaw zijn hoofdfiguur, afgezien van zijn aparte historische visie, die dc Maagd als het ware opheft tot de ideeën van onze tijden, waarlegen weinig bezwaar is le maken, want strekt de historie niet tot leer van heden en toekomst en mag iedere eerlijke poging om. het verleden pasklaar te maken voor do begrippen van het oogenblik daarom niet oprecht worden toegejuicht? Kort en krachtig zegt Shaw daaromtrent: „Though a professed and mo9t pious Catho lic, and the projector of a cru3ade against the Husites, she was in fact one of the first Protestant martyrs. She wa3 also one of the first apostles of Nationalism". Ziedaar Shaw's opvatting en bepaald schitterend is zijn greep daar, waar bij de onschuldige, naieve Maagd laat verpletteren als tusschen molensteenen tusschen de R.-K. Kerk en den adel, die zich met hand en tand verzetten tegen de gevolgen van haar optreden voor eigen kaste. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is aan de St.-Radboud- stichting toegestaan bij de faculteit der let. teren en wrjsbégeerte aan de Leidsche Uni versiteit een bijeonderen leerstoel te vesti gen. Adres van de Ver, van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot bevordering van de rlchtige hef fing der directe belastingen. Het ontwerp M.O, en voorbereidend H.O, is voor deze Kamerzitting van de baan. De Regeering Is voornemens den datum der Kamerverkiezingen te bepalen op 1 Juli a.s. Uitspraak der Haag3che rechtbank in de zaak Slavenburg—Scheurleer, Scheurleer veroordeeld. BUITENLAND, Het onderhoud tusschen Herriot en Oham berlain. Coolidge's nieuwe ontwapeningsconferen tie. Coolidge lijdt in den Senaat een nieuwe nederlaag. Weer een der Barmats in vrijheid gesteld. Builen romantiek en mystiok wilde hij zijn Jeanne d'Arc. door hem St.-Joanne ge naamd, houden. Als eenvoudig meisje van liet tand, onbekend met vleierij, enz., robust uitkomend voor haar meening, moest zij volbrengen, waartoe zij werd geroepen door lujar „stemmen" De stemmen van St.-Ca- tncrina, Sl Margaretba en den heiligen Michael. Maar juist door die stemmen kwam o.i. Shaw in botsing met zijn bedoeling, ro mantiek cp mystiek te vermijden. Er moet toch bezieling uitgaan van Jeanne, zij moet toch alten rnecsleepen, van hoog tot laag en al vond Shaw tweemaal gelegenheid om daaraan uiting lo geven, eerst in het eerste bedrijf, wanneer do slotvoogd bij hot weer leggen der kippen constateert: „She did come from God" en vervolgens in het derdc bedrijf voor Orleans, wanneer de wind plot seling uit de goede richting waait en Dunois roept: „God has spoken; you command the king's nrmy. I am your soldier", hij mocht niet te diep ingaan op die van haar uit gaande bezieling en daardoor heeft hij ge. faald om die bezieling te doen gevoelen, zooals men mag verlangen. Het sterkst vinden wij daarom het vierde en zesde bedrijf, waar resp. in een Engel- sche legertent het lot van Jeanne tusschen geestelijke en wereldlijke macht wordt be zegeld en voor het Hof het vonnis tot den brandstapel wordt geveld. Volledig is daal de vernietigende macht, zooals die zich sluit om de ongelukkige Maagd. En dit trots lange, soms zeer lange clau sen, waarmee Shaw echter zeer handig weet om te gaan, gelijk bekend en volkomen '„tooneel" lo houden. Een geheel sluitend geheel is echter als gevolg van een en ander niet verkregen. Shaw zou voorts Shaw niet zijn, wanneer hij zijn bijlende humor niot den vrijen teu gel had gelaten en dus mankeert die aller, minst. Dwars door alle ernst heen gaan die satire en rake zetten, soms heel onverwacht en meermalen wat vreemd-klinkend, we zouden bijkans zeggen Shakesperiaansch. Af en foe, b.v. door die ongewone gemeen zaamheid, doet dit o.i. eenige afbreuk aan dc groote lijn van Shaw'3 opzet. Bij elkaar genomen, meenen we te mogen constateeren, dat Siiaw, al i9 niet alles vol ledig en in slijl, een werk heeft gewrocht, dat er zijn mag en het Vereenigd Tooneel heelt werkelijk in dit seizoen, dit aan good- tooneel arme seizoen, een „daad" verricht door dit oeuvre ten tooneele te brengen, dal, waar het volledig gespeeld worden moet. ruim vier uur de aandacht, volle aandacht vraagt. Zelfs inspannende aandacht! Niettemin was de schouwburg bijkan» geheel uitverkocht, hetgeen we met zeer veel genoegen constateeren. En er was dankbaarheid voor het gobodene, blijkend, uit krachtig applaus, dat na atloop tot een ovatie bijkans aangroeide. Verkade heeft de regie gevoerd en heeft daaraan een zeer moeilijke laak gehad, die echter glansrijk door hem is volbracht. In decors van Wijdeveld. eenvoudig en 9lrak van lijn, doch aangenaam aandoend en vol komen bevredigend en in costumes, good combinecrend van kleur en met fraaie licht effecten is aan Shaw's St.-Joan alle eer ge geven. Jammer, dat in de tenlscène het licht haperde, doch dit werd handig ondervangen \Vat de vertolking betreft, zijn wc in doorsnee eveneens zeer verrast. Nel Stant» moge dan als de Maagd nog niet volledig opgewassen zijn legen de zwaarte van dez» rol, zij had prachtige momenten en figuur

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1