Een Belofte. Lotty wae erg verkouden. Aan hoesten eo proesten geen gebrek. Haar oogen traanden voortdurend cn haar wipneusje was kcedemaal rood en gezwollen. Ze moest dan ook thuis blijven en mocht volstrekt niet naar buiten, zooals baar vriendinne tjes Greta cn Corrie, die heerlijk sleetje reden en elkander met sneeuwballen gooi den. Zij genoten echt van hun vrijen Woens dagmiddag. De moeder van Lotty moest noodzakelijk uit. Haai- vader wa* voor zaken op reis en zou pas tegen het eten terugkomen. En daar Lotty geen broertjes of zusjes had, zat zij nu moederziel alleen in de huis- ktemcr. Vóór Moeder uitging, drukte zij Lotty op heb hart, toch voor-al niet buiten te komen, want dat zij anders nog veel erger verkou den zou kunnen worden en zich misschien een zware ziekte op den hals zou halen. Lotty's moeder drong er bij Betje het dienstmeisje, op aan, dat zij toch vooral goed op het kind letten en voot haar zor gen zou. Lotty had eerst eocigen tijd met haar pop gespeeld, daarna plaatjes gekleurd en baar prentenboeken bekeken. Maar al spoe dig begon haar dit te vervelen en toen Betje in een tijdje niet binnen was geweest om eens naar haar te zien, ging Lotty voor het raam staan uitkijken. Wftt een heerlijk weer was het buiten De zoo schoen zóó helder en de sneeuw glinsterde zóó aanlokkelijk, alsof zij zeggen wilde .,Kom toch hier, Lotty, en maak ballen van me Daar zag Lotty Greta en Corrie aanko men en zoodra de buurmeisjes haar voor het raam ontdekten, begonnen zij te wen den en haar te beduiden, dat zij toch buiten moeet komen Maar Lotty schudde treurig met haar hoofdje. Zij maakte haar buurmeisjes dui delijk, dat zc niet buiten mocht komen. De waterlanders kwamen bijna te voorschijn. In het volgend oogen blik werd er ge beld Betje deed Corrie en Greta open e»n dacht ,,'t Is maar goed, dot de buurmeisje* bij Lottv komen, want dan heeft het kind ge zelschap en kan ik voor het eten Wijven »orgen." Nauwelijks vvaron de vriendinnetjes in de kamer, of Lotty beklaagde zich. dat Moeder haar verboden had naar buiten te gaan, omdat zij zoo erg hoestte ..Komi" zei Corrie. Frans hoestte laatst nog veel erger dan jij en is toch uitgegaan. 't Heeft hem heelemaal geen kwaad ge daan. Ga maar. meeJe bent terug vóór je Moeder thuis komt en als we zachtjes doem, boort Botje niets." Even weifelde Lotty. Zou aj het doen? Meer toen Greta zei ,,Aïs je niet meegaat, gaan wij maar weer weg!" gaf Lotty zich gewonnen. Zij liet zidh maar al te gemakkelijk overreden, trok gauw haar mantel aan, zette haar mut* op en sloop op de teener met de beide an dere meisjes het hm* uit. Hè, wat was het heerlijk, ia de frveecbe, heldere buitenlucht te ravotten 1 Eerst gooiden zij naar hartelust sneeuw- ballen. Daarna werd eco sneeuwpop gemaakt, die twee awnrte oogen wan ookes had, een rood steentje ale mond en een stukje hout woor neus. 't Werd werkelijk een pracht van een sneeuwpop. Eindelijk wilden de meisjes zwaar het 2t>j hadden geen schaatsen bij zich, want tsj loonden nog niet zonder hulp rijden en Greta en Oorrie hadden tfaote gezegd liewer vrfn de sneeuw dan bet ijs te genieten. Op de gracht, waar bet wemelde van vroolijke schaatsenrijders, durfden rij zich niet vertoooen, wfit vrees, dat zij er bekenden zouden aantreffen, die Heht Lotty'? onge hoorzaamheid zonden kunnen verklappen. Daarom gingen ai een heet omd verder Inlusschen was Lotty hoe langer hoe meer gaan hoesten, zoodat zij ongerust begon te worden en naar huis verlangde. ..Eerst zullen we nog even om het hardst glijden. Wie het eerst bij het eilandje is, j heeft het gewonnen, en dan gaan we naar huis. 't Is nog lang niet donker," zei Greta. Dadelijk ontwaakte Lotty's eerzucht. Met 1 gloeiende wangen vloog zij vooruit en was spoedig de beide anderen een heel eind voor. In haar haast keek zij zelfs niet om en bemerkte daardoor ook niet, dat Corrie op het ijs viel en zóó erg haar knie bezeerde, dat deze bloedde en haar erg pijn deed, zoo dat Greta haar op hielp om haar. langzaam loopend, naar huis te brengen. Beiden hadden verscheiden malen en heel hard hun vriendinnetje geroepen, maar Lotty hoorde en zag niets, omdat zij reeds bij het eilandje was. De beide anderen besloten dus maar zon der haar naar huis te gaan. Als Lotty merkte, dat zij haar niet volgden, zou zij wel vanzelf komen. Toeli Lolly nu achter het eilandje gekomen was, keek zij eens om. Zij was blij, dat geen der beide andere meisjes nog le zien was. Vroolijk liep zij nog een eindje verder. Maar eindelijk begon zij zich toch ongerust te ma ken. Waar bleven Greta en Corrie zoo lang? Door het eilandje, dat vrij hoog en met hoo rnen beplant was. kon zij den anderen kant van don vijver niet zien. Nu riep zij haar vriendinnetjes zoo hard als zij maar kon. Er kwam echter geen antwoord. Alles bleef doodstil. Toen begon zij bang te worden en keerde zij terug, doch in haar opgewonden heid bemerkte zij niet, dat zij eeh verkeerden weg insloeg naar een kanaal, dat nog maar pas dichtgevroren was. Plotseling kraakte en knapte het onheil spellend onder haar. Loüy beefde van angst als zij hier nu eens door het ijs zakte en verdronk 1Niemand zou dan weten, waar zij gebleven was. Terug durfde zij even min, want elke slap zou noodlottig voor haar kunnen worden. In haar wanhoop liet zij zich heel voorzichtig naar den kant glijden, wat haar met veel moeite eindelijk gelukte. Uitgeput en hijgend van inspanning en angst stond zij daar nu radeloos aan den oever. De weg was besneeuwd en nergens zag zij een lévend wezen. Daarbij begon het donker te worden en vielen er groote, dichte sneeuw vlokken. 0, wat had Lotty nu een spijt, dat ztj zoo ongehoorzaam was geweest! Wat zouden Va der en Moeder wel zeggen, als zij bij hun thuiskomst Lotty niet vonden? Angstig schreiend liep zij voorzichtig verder. Zij wil de probeeren den dik bevroren vijver weer te bereiken, om van daaruit den weg naar huis te vinden. Zij kwam echter heel langzaam vooruit, want de zachte sneeuw plakte aan haar schoenen rast En ze was toch al zoo warm en moe! Daar zag zij onder een boom een grooien steen. Zij wilde er een oogenblik op gaan zitten om wat uit te rusten, heel eventjes maar, totdat zij weer verder zou kunnen. Maar nauwelijks had zij er zich op neerge zet, of ze werd vreeselijk soezerig en slape rig! Een tijdlang streed zij er tegen, maar toen vielen haar oogjes dicht en daalden de sneeuwvlokken geruischloos neer. Zij spreid den een witte deken over haar uit. Plotseling sprong zij verschrikt op. Wat was dat toch? Alles om haar been riraalde in een ver blindend. blauwachtig licht en vóór haar stond een beeldschoone, bleeke vrouw, in sneeuw-wiUe. glinsterende kleeren gehuld en op haar donkere vlechten een kroon van flonkerende sneeuwsterren en ijskegels dra gende. Zij boog zich over Lottv heen en fluisterde haar in het oor: ,Jk ben de ijsfee en kom je lot straf voor je ongehoorzaamheid in mijn rijk halen." Lotty was van schrik en van koude ge heel verstijfd en kon zich niet verroeren De fee hulde zich nu in haar langen, wit ten sluier, die met glinsterend rijp bezet was en steeg met bet meisje in de lucht. Een grauwe wolk naderde, die beiden opnam en op een hoogen, heel hoogen berg bracht. Daar voerde de fee Lotty een prachtig paleis binnen, dat geheel van ijs was en zóó oogverblindend fonkelde, dat ze haar oogen dicht kneep. Toen kwam zij in een groote -ontelbaar jmtLhcft**- rieh-4nde wanden en zoldering weerspiegelden, zoo dat alles schitterde en straalde. Een zacht tapijt van sneeuw bedekte den grond. Wat zag Lotty hier wonderlijke dingen ,,Wil je het heele paleis zien?" vroeg de fee en toen Lolty, die van verbazing niet pralen kon, toestemmend knikte, gaf de fee een wenk en kwam er een bediende met een rolstoel aan, waarin de fee haar zei plaats le nemen. Ook gaf zij haar een boekje in de hand, waarin de beschrijving van het heek- ijspaleis stond. Daarop fluisterde de fee den bediende eenige orders in en trok zij zich terug. Nu werden Lotty al de heerlijkheden van het wonderschoone ijspaleis getoond. De fee had gezegd, dat als Lotty zich tegen het een of ander verzette, zij voor altijd hier moest blijven. Dus liet zij zich heel gedwee rond rijden. Maar het was hier zóó ijzig koud. dat zij over haar geheele lichaam rilde. Toen zij het heele paleis gezien had, kwa men er een aantal meisjes in het wit haar halen om beneden op aarde groote ijskegels aan de hoornen en daken te hangen. Dat was een lastig werkje en Lotty's handen verstijf den van de kou. Haar vingers deden haar erge pijn, maar zij morde niet, want de ijsfee had haar immers beloofd, dat als ze heel zoet en gehoorzaam was zij weer naar haar ouders terug mocht. Nu schilderdon de meisje* heel kunstig met haar vingers de mooiste ijsbloemen op de ramen. Daarop werd van wolken, die kwamen aandrijven, rijp genomen en over de aarde gestrooid, zoodat deze net een sprookje geleek en toen de morgenzon aan den horizont opdook en haar gouden stralen de aarde kusten, ontstond er een gefonkel en geschitter, alsof er millioenen edelsteeoen over haar waren uitgetrooid. De boom en hadden luchtige, witte sluiers over htm tokken en deze geleken precies op de hoo rnen uit een tooversprookje. Intusschen zweefde ook de ijsfee naar omlaag om te onderzoeken, of het werk goed was verricht. Zij was heel tevreden en nu vlogen allen naar het paleis terug, om na, volbrachten arbeid uit te rusten. Lotty's hartje klopte, alsof het barsten zou, en zij keek de ijsfee zoo smeekend aan, dat deze medelijden met haar kreeg eo zei: ,,Ik zal je voor dezen keer dan maar niet langer houden, maar je naar je ouders terugbrengen. Maar wees in het vervolg gehoorzaam, meisje! Niemand houdt van ongehoorzame kinderen en zij worden al tijd streng gestraft. Wil je mij beloven voortaan gehoorzaam te zijn t" Lotty beloofde nu van harte, dat ze nooit, nooit weer ongehoorzaam zou zijn. Toen daarop de fee een koe op Lotty's voorhoofd drukte, verloor het kind meer e«i meer haar bewustzijn en viel eendelijk m een diepen slaap. Daarop hulde de fee zich in haar sluier eo zweefde zij met Lotty naar de aarde. Langzamerhand kwam Lotty nu weer tot bewustzijn. Het suisde haar echter heel vreemd in de ooren en tegelijkertijd had ze een gevoel, alsof er iete warms op haar gezicht neerdrupplde. Zij was echter niet in staaf; zich te bewegen, dooh eindelijk gelukte het haar met groote inspanning de oogen op te slaan. Daar zag ze Vader bij haar bedje staan eo Moeder, die zich schreiend over haar heen boog. Zij hoorde plotseling jubelend uitroepen „Goddank, 't kind leeft!" Toen Bet-je bemerkt had, dat Lotty zoo der haar iets te zeggen was uitgegaan, geloofde zij niet anders, dan dat de twee buurmeisjes baar met goedvinden van baar moeder waren komen halen. Maar toen mevrouw later zonder haar dochtertje te rugkeerde, heersche er groote ongerust heid over haar verdwijnen. En deze nam nog toe, toen Greta eo Corrie, die meen den. dat hun vriendinnetje al lang thuis was. hevig ontsteld het voorgevallene be kenden. Intusscben hed men, na lang zoeken., Lotty verstijfd en met. sneeuw bedekt op den steen gevonden. Zij werd naar haar troosteloozo ouders gebracht., die niet an ders dachten, dan dat hun kiml gestorven was. Doch mieerfrtoo was er-nog e*« oprsofcye

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 18