No. 19934. DONDERDAG 5 MAART Anno 1925 Dfficieele Kennisgevingen. STADSNIEOWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD YEATENHEN i 80 Cis. per regel. Bi] regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adyertecliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven BO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 179 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRU8 DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, flschmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH, SCHOL, SCHAR, BOT, KABELJAUW, IJ BOKKING en HA DING. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Mo art 1925. AFSLUITING OVERWEG MORSGHWEG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met het op afstand bedienen van de sluitboomen van den overweg in den Morschweg bij K.M. 47,653 van den spoor weg Leiden's Gravenhage, op dezen over weg een waarschuwingstoestel geplaatst is, dat aangeeft of de sluitboomen al dan niet gesloten zijn. Bedoeld waarschuwingstoestel vertoont naar beide zijden van den overweg bij ge- openden stand der sluitboomen een melk witte ruit, welke des nachts verlicht is en bij gesloten stand der 9luithoomen een zwart oirkeloppervlak met het woord „stop" in melkwitte letters, omgeven met een rooden rand met hel opschrift „stop voor den over weg"; des nachts is het woord „stop" in melkwitte letters verlicht. Bovendien is een belinrichting aange bracht, waarvan de bel begint te luiden, yoordat de boomen gesloten worden. Burgemeester en Wethouders van Leiden N. C. DE GIJSELAAR. Ourgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 5 Maart 1925 VERGADERING - van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 9 Maart 1925, des namiddags te twee uur. Da vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: 1». Ppaeadvies «p het verzoek van mej. L. C. A Roelamts, om eervol ontslag aia on derwijzeres aan de Meisjesschool voor tr. L. O. (41) 2o. Praeajdvies op het verzoek van mej. G. J. M. Hooks, om eervol ontslag als on derwijzeres in het hamdteekenen aan de Meisjessohool voor U. L. O. (42) 3o. Praeadvies op het verzoek van J. den Duijn, om ontslag als lid der Commissie, tot wonmg van sdioohrerauim. (44) 4o. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim. (44) 5o. Benoemmg van een li dder Commis- Bie voor de Bewaarscholen. (43) 60: Benoeming van een Opzichter der Plantsoenen, ra don rang van technisch ambtenaar 2c klasse. (45) 7o. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1923, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (48) 80. Suppletoir» begrooting, dienst 1923, van die instelling. (48) 9o. Rekening, dienst 1923, van die instel ling. (48) lOo. Begrooting, dienst 1925, van die in- tftolling. (48) llo. Voorstel tot verhuring van het voor malige IJkkantoor aan de Lammermarkt aan de vereeniging „de Leidsohe Padvin ders". (49) 12o. Voorstel tot verhuring van een lokaal met voorvertrek in de bovenverdieping van 't voormalig Invalidenhuis, aan de R.-Ka-lii. Muziekvereenigtng „Perosi". (50) 13o. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen weiland in den Roomburgerpolder, Sectie M, Nis 2919 en 2920, aan Jac. Uit- tenboogaard. (51) 14o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij (to gemeente van een strookje grond aan den Stationsweg, kad. bekend Sectie A No. 1124 ged. (52) 15o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den -gvor d gelegen tussohen de rooilijn op bet perceel trad. bekend Sectie O No. 1113 en den openharen weg (de Genestetstraat). (53) 16o. Voonsto! tot aankoop van het zuid westelijk uitspringende gedeelte van het perceel Langebrug 101. (54) 17o. Voorstel tot verkoop van het perceel bouwgrond op het Raamlamd, ten zuiden van de Fruinstraat, kad. bekend Sectie M no. 866 ged., aan Prof. dr. F. Muller Jzn. (55) ISo. Praeadvi'es op het verzoek van A. O-rijven e.a., allen bewoners van 't Ulreehf- sohe Jaagpad, om dien weg van gemeente wege te doen verlichten. (46) 19o. Voorstel tot verhooging van hei voor schot, toegekend aan de Woningbouwver- oenigiag „de Goede Woning", voor de uit voering van haar 2e bouwplan benoorden den Morssingel en tot vaststelling van den desbetrefiende.n begrootingsstaat. (56) 20o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, ter be- koming van eene algemeene vergunning tot levering van duinwater in een gedeelte van de gemeente Oegstgeest. (57) 21o. Verordening houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1618 (Gemeen teblad No. 25), regelende de heffing van leges- en erpeditiegtideo ter Secretarie, bij het Oud-Arclüei en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. (58 en 61) 22o. Veerste! inzake de benoeming van een hoofd van- en eene_onderwijzeres aan de school, verbonden aan de afdeelimg voor jeugdige idioten „Yoorgcesi" en hunne sn- larie6ring. (60) 23o. Praeadvies op hei voorstel van den heer Witmaas en Mevrouw DietrichDe Rooy, om te besluiten tot den lsjuw van een gemeentelijk Ziekenhuis. (47) 2io. Vaststelling van het le suppletoir kohier der schoolgelden voor Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1924/1925. (59) Buitengewone classlcale vergadering. Gisternamiddag - werd in den foyer der Stadszaal een buitengewone classicale ver gadering gehouden voor de classis Leiden der Ned.-Herv. Kerk ter bespreking van de voorsteilen tot wijzigingen in het Diaco nale Reglement, welke voorloopig door de Synode zijn aangenomen; welke vergade ring ook toegankelijk was voor Kerkeraads- leden en belangstellende Gemeenteleden. De bedoeling van deze bijeenkomst wa$, meer bekendiheid te geven aan deze voor stellen en het" vóór en begen er van te overwegen. Op de a.s. classdcaJe vergade ringen komen deze voorstellen weer aan de orde en moet er over gestemd worden. Nu •heben in. deze vergaderingen geen diakenen zitting; alleen predikanten en ouderlingen. Om te voorkomen, dat de mee- ming der diakenen en der leden der Ge meente niet gehoord zou worden, worden allerwegen classicale bijeenkomsten gehou den, waair ie dier belangstellend gemeentel id kan komen en de voorstellen besproken worden. Waar het gaat om de plaats en de positie d-er Diaconie in de Kerk, is het van het grootste belang, dat van zoo'n gelegen heid een ruim gebruik- gemaadot wordt om op de hoogte te komen. De voorstellen zei ven behelzen bed instellen van diaconale raden, classicalen, provincialen en een ai- ge me enen raad, en verder bet wijzigen van het verband luseohen grootere diaconieën en kerkeraden. De samenkomst was dan ook diruk be zocht, zoodat de zaal vrijwel geheel bezet was. Zij werd geleid door den praeoes, dia. W. de Lange, van Woerden, die vóór de opening verzocht gezamenlijk te zingen Pealm 77: 6, waarna hij voorlas Jofh. 22: 114 en voorging in gebed. Daarna heette de Voorzitter de aanwezi gen welkom en deelde mede, dat prof. dT. j J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht, die hier de-voorstellen der Synode zou toe lichten en behandelen, door ongesteldiheid werd verhinderd, wat het bestuur zeer leed deed. Gelukkig had zioh de heer G. A. Ruye voorzitter van de Federatie-van Diaconieën le Utrecht, bereid verklaard die plaats van prof. Slotemaker de Bruine in te nemen, waarvoor spr. hom dank zegde, en hem daarom hartelijk welkom heette. De heer Ruys is iemand, die van hot vraagstuk der diaconale armverzorging sitnds jaren studie heeft gemaakt, ook van de voorstellen, welke tha/n8 aan de aandacht der vergade ring zijn voorgelegd. Hij gaf daarna den heer Ruys het woord, dtiie eerst in het algemeen de armenzorg be handelde, daarbij teruggaande lot 1854, toen minister Thorbeofce met een ontwenp- Armenwet kwam, dat een sborm van ver ontwaardiging verwekte, omdat een dee£ der armverzorging aan de Kerk "zou worden ontnomen. De wet werd ingetrokken, doch eenige jaren later kwam de wet van minister Van Hall, waarbij meer rekening werd gehou den met de Kerk*. Wat er sindis dien op het gebied der kerkelijke armverzorging, die haar taak deelt met hel burgerlijk armbe stuur, gedaan is, werd door den spr. Ln vo gelvlucht nagegaan, waarna hij eindelijk tot zijn onderwerp kwam. Op aandrang van de Federatie van Dia conieën zijn in het afgeloopen jaar door de Algemeene Synode reglementswijzigingen, aangenomen, die, volgens spr., van groot belang zijn voor de verdere ontwikkeling van den diaconalen arbeid. Deze arbeid dreigde door de overheids zorg steeds verder achterop te geraken; maar is door de krachtige actie van het be stuur dier Federatie sedert eenogen tijd bezig in nieuwe banen te komen. Ook de Synode heeft daarvan het groote belang in gezien en nu ten vorigen jare een eersten stap gedaan om mee te helpen in de goede richting. Het gaat om de plaats van de po sitie der Diaconie in de Kerk, Spr. verdeelde de wijzigingen in drie groepen, welke hij achtereenvolgens behan delde. De eerste groep betreft de termeno- logie, zeker niet onbelangrijk, omdat een juiste redactie der bepalingen noodig is. Zoo wordt o.a. de aanduiding „arme" ver vangen door „behoeftige"; „voor armver- zorg": ambt; voor „bedeelden" - „onder- steucdien" en de collecten, nu niet duidelijk omschreven, worden nu nader omschreven door „collecten voor de diaconie." Eindelijk wordt de verhouding bepaald van Diaconie en Kerkeraad. Deze verhou ding wordt thans niet overal Ln dezeLfde be- woorelingen uitgedrukt al wordt dezelfde zaak bedoeld. Ten gevolge hiervan ontstond onzekerheid over ie bedoeling, wanneer de versohiMende woorden moeten worden toegepast. Hier worden nu zooveel mogelijk overal dezelfde termen gebruikt. Het meest belangrijk zijn die wijzigingen, behooreride tot groep één. Een voorname verbetering in deze groep i3 de invoeging in het algemeen reglement van een dorde afdeeling de Diaconale raden, luidende: Met h!et oog op de behartiging van don dia conalen arbeid, die samensprekamg en de samenwerking der diaconieën, bestaan er Provinciale Diaconale Raad en een alge meene Diaconale Raad" voor de geheels Kerk. Spr. achtte diit een belangrijke verbete ring. De veiheteringen die er een gevolg van zijn, werden door spr. nader behan deld. Over groep twee der wijzigingen, kon spr. kort zijn, hoewel zij, volgens hem, niet het meest aannemelijk moeten worden geacht. Zij betreffen voornamelijk de kwestie, dat de diaconieën zullen uitgeschakeld worden van den algemeenen Kerkeraad. Spr. besloot zijn met aandacht gevolgde f inleiding met den wensch uit te spreken, dat de wijzigingen, althans die, welke zijn neergelegd in groepen een en drie, worden aangenomen. Van de gelegenheid tot gedacht en wisse ling werd allereerst gebruik gemaakt door den heer Bloot, alhier, die zioh niet veree- nigen kon met de veranderingen, waardoor de Diaconiën afzonderlijke lichamen worden zullen. Hij meende, dat de diakenen een deel moeten blijven uitmaken van den Ker keraad en zich ook moeten blijven bemoeien met geestelijke zaken. Dr. Locher, alhier, meende, dat, wanneer deze wijzigingen worden aangenomen, aan de broeders diakenen nog veel kan opge dragen worden, wat de geestelijke zijde van de Kerk raakt. Maar de diakenen worden al zoo met werk overladen, dat zij inder daad wel van werkzaamheden mogen wor den ontlast. Mocht het echter in de bedoeling liggen, om de diakenen te maken tot personen, die alleen administratief werk hebben te doen, wat hij niet gelooft, dan zou hij er ook tegen zijn. Het diakonaat is ook een geestelijk ambt, krachtens het Gereformeerd beginsel onzer Kerk, en dat moet het blijven. Ds. Goedhard, alhier, heeft vernomen, dat er straks nog andere wijzigingen zullen worden voorgesteld. Als dit zoo is, dan zou hij deze wijzigingen ook liever uitgesteld zien en daarmede tegelijk behandelen. Verder is hij het eens met den heer Bloot, dat er geen scheiding moet gemaakt worden tusschen de beteekenis van diakenen en ouderlingen, zooals met betrekking vooral tot de groote gemeenten wordt gedacht. Nadat de heer Van der Baan, alhier, een enkele ~practische vraag had gedaan, merkte ook dr. Woldendorp, van Warmond, op, dat hij een scheiding tusschen diakenen en ouderlingen afkeurde. Verder was hij tegen de wijzigingen van groep één, die ons, vol gens hem, meer en meer in den knellenden band der Synode zullen voeren. Hem zou het meer actueel voorkomen, de veeltijds aan de orde gestelde reorgani satie der Kerk te bewerken. Laat men daar mee een begin maken! De scriba, ds. Bollée, uit Katwijk aan den Rijn, had zich bijna geërgerd over de ver vanging van het woord „armen" door „be hoef tigen". Het Evangelie spreekt van ar- I men en daar steekt ook nog geen schande in. Overigens heeft hij bij het 'doorlezen van de wijzigingen, meermalen gedacht: Zijn ai die wijzigingen wel noodig? Ds. Luuring, van Hazerswoude, brak een lans voor het werk der Federatie van dia coniën. Van nabij kent hij het werk, dat dit lichaam heeft gedaan. Eindelijk sloot hij zich aan bij de opmerkingen van dr. Wol dendorp. Hierna werd weder het woord gegeven aan den heer Ruys, voor repliek. Dat er dadelijk weder nieuwe wijzigin gen aan de orde zullen worden gesteld, ge looft spr. niet. Dit heeft hij ook niet gezegd. Er is alleen een rapport gevraagd en spr. ziet dit met belangstelling tegemoet. Voor reorganisatie der Kerk is spr. ook. Men heeft daarover al tal van jaren ge ageerd; er is nimmer iets van terecht ge komen. Wat de vrees betreft, dat bij aanneming der wijzigingen, het geestelijk kfrakter van het werk der diakenen geschaad zal worden, dit moest spr. afwijzen. In de practijk komt van het geestelijk karakter der Kerkeraad»- vergaderingen toch niet veel terecht. Men spreekt er over practische zaken en zijn die I afgedaan, dan gaat men gewoonlijk heen. 1 De heer Bloot protesteerde tegen deze uit lating en hield slaande, dat, wanneer de wijzigingen doorgaan, met name in groote gemeenten, de diaconale werkzaamheden zich tot armverzorging zullen bepalen. Ook ds. Goedhard vroeg nog even 't woord, om hetgeen hij in eerste instantie had op gemerkt, le verduidelijken. De Voorzitter vatte aan het einde het ge sprokene nog eens samen en constateert, onder instemming der vergadering, dat ran de reorganisatie der Kerk, zoolang de toe standen blijven als thans, niets zal komen. Hij was zeer tevreden over het resultaat dezer besprekingen, waarmede de classicale vergadering haar nut kan doen. Hierna werd de bijeenkomst, die ook door eenige vrouwen was bezocht, door ds. Veld hoen, van Alphen, met dankgebed gesloten. Feestvergadering Chr. Reisvereeniging. Gisteravond hield de Leidsche afdeeling van bovenstaande Vereeniging in de groote zaal van „De Graanbeurs" een goedgeslaag de feestvergadering, welke vrij goed bezocht waa. Voor den aanvang werd den aanwe zigen het wachten op aangëname wijze be kort door racnomuziek uit Hilversum, welke, door een viertal loudspeakers versterkt, tot in alle hoeken goed hoorbaar was gemaakt. De Voorzitter, dr. Van Es, opende de ver gadering met gebed, waarna gezamenlijk een Psalmvers gezongen werd. Na voorle zing van Psalm 103 15—22 heette spr. allen hartelijk welkom, waarna hij zijn vreugde uitsprak óver het éénjarig bestaan der Leidsche afdeeling. Het ledenaantal, aldlis spr., is voortdurend stijgende; wel is waar is dit nog niet altijd een leeken van bloei, doch hét geeft althans- roden tot vreugde. Het lijkt mij overbodig, gaat spr. voort, op deze plaats nogmaals het groote belang eener Chr. Reisvereeniging uileen te zetten; wij willen dezen avond een feestvergadering hebben, echter zonder een bal tot besluit, zooals dit den laatsten tijd overal te doen gebruikelijk i3. Het bestuur heeft al het mogelijke gedaan om dezen avond zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en heeft zich hiertoe de mede werking verzekerd van den heer Hartman, radio-installateur, die de aanwezigen zal vergasten op padiomuziek, en mej Nel Splinter, die enkele liederen zal voordragen, die zich beiden direct belangloos beschik baar stelden. Deze vergadering is, behaive voor de leden ook nog toegankelijk gesteld voor introdu- cées, en spr. hoopt dan ook, dat velen zich zullen opgeven als lid, waardoor deze avond ook in dit opzicht goed geslaagd genoemd kan worden. Hierna las de secretaris, mr. Krabbe, de notulen voor van de laatste vergadering op 16 Mei 1924, welke, onder dankzegging aan den secretaris, onveranderd werden goed gekeurd. In het jaarverslag van den secrtaris-, dat hierna volgde, besprak de heer Knibbe de verschillende zaken, welke geleid hebben tot de oprichting der Leidsche afdeeling. Het verslag werd hier even onderbroken om het publiek gelegenheid te geven te luis teren naar een propagandarede van gene raal Weber, voor de leden der Chr. Reis- veeeniging, door den omroep te Hilversum langs radiografi9chen weg overgebracht De rede was door de geiheele zaal goed verstaanbaar en werd met veel aandacht gevolgd, totdat 4e heer Hartman het toestel uitschakelde, waarna de heer Knibbe het verstag voortzette. Hei ledental bedroeg aanvankelijk 50, later groeide dit tot 87 en thans tellen wij reeds löO^leden. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat hiermede iedereen een duidelijk beeld zal hebben gekregen van den inwendigen toestand der vereeniging, alsmede haar verhouding tot de buitenwereld. (Applaus). De Voorzitter dankte den heer Knibbe voor dit overzichtelijke jaarverslag. Uit het jaarverslag van den penning- meesteresse, mej. Doorneveld, dat hierna volgde, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f277.07 en de uitgaven f263,04, zoodat er oen batig saldo wa% van f 14.04. Mej. Doorneveld werd dank gebracht voor haar nauwgezet beheer. Het bestuur werd uitgebreid met den heer De Die, terwijl een propaganda- en excursiecommissie in het leven geroepen werd, waarvoor gekozen werden de heeren Pont en Koren hof. Tot afgevaardigde ber algemeene vergade ring te Utrecht op a.s. Zaterdag werd ge kozen de voorzitter of bij verhindering van dezen een ander bestuurslid. Hierna zong mej. Nel Splinter op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen, waar bij zij blijk gaf over een goed en beschaafd stemgeluid de beschikking te hebben. De begeleiding was bij mej. Huurman In goede handen. Mej. Splinter werd bloemen aangeboden. De lichtbeelden van de Zwitsersche reis van het vorige jaar, op prettige en onder houdende wijze toegelicht door den voorzit ter, dr. Van Es, oogstten veel Wcee en was een hartelijk applaus voor den explicateur wel op zijn plaats. De Voorzitter dankte hierna nogmaals alle medewerkenden, alsook het publiek voor zijn aandachtig gehoor én verzocht ds. Bouman met dankgebed te willen sluiten, waaraan deze voldeed. BINNENLAND. Voorloopig verslag inzake het voorstel omtrent een ambtswoning voor den Ministei van Bnitenlandsche Zaken: geen stem tei verdediging. De candidaten van de Chr.-Hist. Unit voor de a.s. Kamerverkiezingen. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Te Amsterdam zijn zes personen dood ge- vonden in een woonschuit. BUITENLAND. Een vloedgolf teistert Frankrijk's Zuid kust. De uitvaart van president Ebert te Ber lijn en Heidelberg. Het Duitsche voorstel inzake een veilig- heidspact De inangureele rede van Amerika's presi dent Cooiidge. In Dnitschland dreigt een spoorwegsta king. Een nieuw Tnrksch kabinet is gevormd. Zevende Volksbijeenkomst. De volksbijeenkomst van gisteravond ii stellig een der beste geweest van de reeds, welke lot dusver is gegeven, al was zij dan ook wan een geheel anderen aard dan wij over het algemeen gewoon zijn. Wij zijn vrij behoorlijk op de hoogte van wat de gymnasliek-vereenigingen hier ter stede presteeren en hebben in den loop der laat ste jaren bijkans geen enkele uitvoering of wedstrijd gemist, maar wij moeten erken nen dat het gepresteerde van gisteravond op het gebied van het mannenturnen zoo on geveer het beste was wat wij tot dusver van de plaatselijke vereenigingen alhier hebben gezien. Dit is geen blaam voor de anderen, doch een lof be tuiging voor Donar, dat wijiü zeer langen tijd niet aan het werk hadden gezien, doch dat ons op zeer aangename wijze heeft verrast. En niet alleen ons, maar niet minder ook het uiterst talrijke publiek, dat een preltigen avond heeft gehad en met het applaus niet zuinig is geweest, 't Wm een pracht-propaganda voor de lichamelijke opvoeding en tevens voor de nieuwe oefe-» ningsvormen, die zeer duidelijk door de Do- nar-menschen, onder leiding van den heer S J. Koopmans, zijn gedemonstreerd. Het programma bestond uit vrije- en halteroetert „ningen voor de adepiranten, en uit paard-, Brug- en rek-tumen, benevens hoogsprin gen en vrije oefeningen (volgens het oude Duitsche systeem) en verschillende vormen van voortbewegen en lenigheidsoefeningen als voorbereiding voor de athletiek. Wij zul len er thans, waar het in feite geen speciale- uitvoering van Donar betrof doch slechts het verleenen met medewerking, geen breede beschouwing aan vaslknoopen. Daartoe zal, naar wij hopen, spoedig genoeg nog gelegen-» heid zijn, gezien het feit, dat weldra een openbare les zal worden gegeven. Wij vol staan derhalve met te zeggen dat de uitvoe ring op een technisch hoog peil stond, en dat degenen, die het noodig vonden te. lachen om het medewerken van oudere tur« ners, zich nog w<H iets meer "dan kinderach tig hebben gedragen en daarenboven bewe zen hebben van het doel der gymnastiek als zoodanig bitter weinig te begrijpen. Natuur lijk oogstte Donar den dank der Commissie, terwijl ook aan het strijk-ensemble „Rap sodie", onder leiding van den heer J. Plu, dat op goede wijze de pauze3 tusschen de gymnastiek-nuramers vulde, woorden van lof werden gebracht. De Volkenbond. Over bovenstaand onderwerp sprak gis teren in het Wjjfogebouw aan do Langeetraat de heer W. B. Wiardi Boekman. Het was zeer te betreuren, dat niet meer wijkbe woners en andere belangstellenden, die ei eveneens welkom zijn, gebruik hadden ge maakt van de gelegenheid, om over dit belangrijke onderwerp te hooren spreken. Het kleine aantal, met het bestuur er bij een v^ftiental, plaatste zich in een hoekje van de zaal om de tafel en de heer W. B. heeft op zeer duidelijke on onderhoudende wjjze het een en ander over den Volken bond meegedeeld, waarbij spr. niet naliet op de gebreken van dit instituut te wijzen. Dat de Volkenbond niet is wat racn er zich van had voorgesteld, dat de idealen van Wilson daarin niet tot hun recht kwa men, i3 te wijten aan het feit, dat de Vol kenbond gesticht is onder den invloed van de vredesbepalingen van Versailles. Maar wj) mogen niet voorbij zien, dat door Wil son's streven ten minste de Volkenbond tot stand is gekomen. Een zeer wonde plek is, dat Amerika niet mee wil doen en dat I Duitschland en Rusland nog 8teed3 niet zijn I opgenomen in den Bond. Dat de Volkenbond den toeötand in het Roergebied tolereert; is niet naar recht etf

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1