No. 19933. WOENSDAG 4 MAART Anno 1925 Ott nummer bostaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. Ons Kruiswoord-Prijsraadsel. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. I IDSC PBIIB DER AD VERTE NTIENi 80 Cli. per regel. BIJ regeiabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenüên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ïaterdags 50 CU., bij een maximum aantal woorden van 80, Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administretie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJ8 DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 'ƒ2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 4" portokosten. 70.18. 0.18. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vtsclimarkt 18, tel. 1225, iè DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISOH f 0.18f 0.20 I 0.48, SCHOL A f 0.20—f 0.35, BOT f 0.16, Geh. KABELJAUW A 1 0.23 per pond, BARING A f 0.05 per stuk en IJBOKKING bij aanvoer. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leidea, 4 Maart 1925. De oplossing ia aldus: m HORIZONTAAL. 1 klein vaartuig kano of cano. 6 tegenovergestelde van jonge oude. 9 groente selderie. 18 voorzetsel in. 16 grint kiezel. 16 voorzetsel op. 17 jong dier lam. 19 viervoetig dier ezel. 20 grootvader opa. 21 muziekstuk opns. 28 lengtemaat el. 24 vierhandige zoogdieren npen, 26 deel van een dak ozie. 27 Arabisch opperhoofd emir. 28 een snarensp eel tuig der ouden lier. 89 de helft van een andere uitdrukking voor te goeder trouw bona. 05 een stuk doek, dat men in een zeil zet om het van onderen te verbreeden ■k fleer. De loting tusschen de 251 goede oplos sers had het volgende resultaat: 1. Mevr. LOTSY, Valkenburg (Z.-H.) een groote zilveren portretlijst. 2. S BUYS, Vreewijkstraal 20, Leiden, een rookstandaard. 3. F. H. KRIEK Jr., Hooglandsche Kerk- gracht 16. Leiden, een inktkoker van Gondscb aardewerk. 4. M. DE MEIJ, MaurHsstraat 11, Leiden, een rookgamitnnr van Gondsch aardewerk. 5. Mej. T. DE BOER, Voorstraat 43, Kat- wijk-aan-den-Rijn, een zilveren portretlijst. Vele inzenders hadden hun oplossing ver gezeld doen gaan van gedichten, min of meer goed geslaagd, ol van Iraaie teeke- ningen. De mooistehiervan was zeker wel die van den heer J. J. J. VAN BEEK, Gal- gewaler 14, waarom wij besloten hebben hem een exira-prijs toe te kennen. De origi neels teekening hangt ter bezichtiging in onze Tijdingzaal, een verkleining er van vinden de lezers hieronder afgedrukt. Bij de meeste foutieve inzendingen schuilde de fout in het woord „atalanle", waarvoor velen „atalanta" hadden geschre ven, terwijl weer anderen er „atelanta" van hadden gemaakt De tweede moeilijkheid vormde het woord „ozie". dat blijkbaar bij de meeste Inzenders onbekend wasdit is het over den muur uit stekend gedeelte van het dak, waarvan de regen afdruipt. Het restje der foutieve oplos singen waren meerendeels overtredingen legen de woorden „Ate" en „adel". De prijzen kunnen vanaf morgen aan onze Bureaux worden afgehaald. DE DIRECTIE. 81 bloedverwant pa. 82 een licht Engelsch' vaartuig kits. S3 kleedingsluk rok. 3-4 philosoof Kant. 86 boom elk. J N 37 voorvoegsel on. 33 Zuidvrucht ananas. 40 afkorting e. a. A I j 41 vlinder atalante. 43 stand adel. 46 erkentelijkheidsbetuiging ss dank. VERTICAAL. 2 spil van een wiel as. 1. 8 lichaamsdeel nek. 4 vettige vloeistof olie, 6 slad in Rusland Orel. 6 een nachtvogel nil, f 7 lidwoord de. 8 gewicht —kilo, 10 aanwijzend voornaamwoord desa. 11 als no. 19 horizontaal ezel. 12 stel span. 14 een groot Keizer - Napoleon, 16 handeling operatie, 18 toonkunsft mnziek. 20 meening opinio. 22 opschik sier. 24 toestand van razernij amok, 26 een bijwoord er. 27 getij eb. r f 30 12 dozijn gros. r' 31 lange boom paal. 34 geluid knaL 35 deel van een kaak tand. 38 onheilaanbrengende Godin Als. 89 een gebiedende wijs sta. 41 het jaar onzes Heercn, verkort AJ), 42 voegwoord en. 44 meisjesnaam Anna. 45 een kaartspel skat Pilgrim-Fathecs-Genootschap. Hedenvoormiddag had in de Doopkapel der Pieterskerk alhier een samenkomst plaats van het bestuur, teden en gencodig- den van het Pilgrim-Fathers-Genoolschap, ten einde een krans le leggen op hel graf van John Robinson, die heden driehonderd jaren geleden aldaar werd begraven. Het gezelschap, dat vrij talrijk was, kwam bijeen in de consistoriekamer dezer kerk, waar verschillende herinneringen van Ro binson in woord en beeld waren neergelegd, waaronder ook het begrafenisboek uit dien tijd, waarin mede de begrafenis van Robin son opgeteekend is. Onder de aanwezigen waren ook mevr. De GijselaarViruly die haar echtgenoot, on zen burgemeester, die door ambtsbezigheden was verhinderd, vertegenwoordigde; de rcc- tor-magnificus prof. mr. A. J. Blok en de secretaris van den Senaat, prof. W. de Sit ter, prof. dr. A. Eekhof; als vertegenwoordi gers van den Kerkeraad der Ned.-IIervorm- de Gemeente dr. Locher en ds. Beekenkamp, regenten van het Jan-Pcsijnshofje en enkele andere dames en heeren. De heeren Canon Mervyn, uil Den Ilaag, en Wn. Thomson, uit Amsterdam, vertegen woordigden Engeland en Amerika. Toen het gezelschap, voorafgegaan door prof. dr. Van Nes en dr. Plooy, uit de con sistoriekamer naaf de Doopkapel ging, be speelde de organist, de heer Duyster, het or gel, waardoor de wijding der plechtigheid werd verhoogd. Van de gelegenheid om getuigen van deze plechtigheid, die een openbaar karakter droeg, te zijn, had verder een klein getal personen gebruik gemaakt. Prof. Van Nes sprak na een hartelijke be groeting, tot de aanwezigen en het bijzonder tot hen, die hier Engeland en Amerika ver tegenwoordigden; tot mevr. De Gijselaar en tot de vertegenwoordigers der Leidsche Hoo- geschool, en nadat hij er zijn leedwezen over uitgesproken had, dat de burgemeester, die als bestuurslid veel voor het Genoot schap voelt, verhinderd werd de bijeenkomst bij te wonen, sprak hij de volgende gedach tenisrede uit: „I-Iet zal u niet verwonderd hebben, dat het PiLgrim-Faihere-GenooLsefwup te Leiden dezen dag niet onopgemerkt heeft willen la ten vooifcijgaan. Immers, het Ls heden drie honderd jaar geleden, dat John Robinson, de predikant en leidsman van de kleine ge meente, die om aan de plagerijen en de vervolgingen, in het geboorteland te ontko men, in ons vaderland een toevlucht had gezocht en gevonden, in deze Pieterskerk begraven word. Geen Amerikaan bezoekt deze stad, of hij staat althans een oogen- blik eerbiedig stil voor de bronzen plaat, die in 1891 aan de buitenzijde dezer doop- fcaped te zijner herinnering is aangebracht, met het opschrift: In aeterna memoria erit Juslut. En dan gaan de oogem van den be zoeker vanzelf naair het Jean-Pesijns-hof aan de ovenzijde, gelegen op de plaats van „het huis met de groene deur", waar Ro binson heeft gewoond en waiar zijn gemeen te vergaderde, daifc ook zijn sterfhuis is ge worden. Want Robinson is zelf niet meege gaan naar de Nieuw» Wereld; er was afge sproken, dat hij doeo zou wat de meerder heid deed, etn de meerderheid bleef in Lei den. Toch bleef hij In correspondentie met de vertrokkenen, en liet het hun niet aan zijn geestelijken raad ontbreken. Wel heeft hij de begeerte gevoed zelf ook de groote reis te maken, maar heit is hom niet moge lijk geweest, misschien ook wel ten gevolge van den staat zijner gezondheid; op den eereten Maart van het jaar 1626 weid hij opgeroepen tot die andere veel grootere reis, die geen sterveling gespaard blij Pt; nog Slechts 49 jaar ou<£ Zijn kort leven is bij uitnemendheid vruchtbaar geweest Het zaad, door hem in de harten zijner gemeenteleden gestrooid, heeft rijke vruchit gedragen in die Nieuwe Wereld, welke zoo veel aam de Pilgrim Fathers te danken heeft. Om strijd zijn zijn verdiensten geroemd in 1920, toen wij het derde eeuwfeest van het vertrek der Pil grim Fathers en de afvaart der „Mayflo wer" gevierd hebben. Br is toen ook een oogenblik sprake geweest van een monu ment in deze kapel, om de nagedachtenis van dezen groobên man te earen. Het plan kon evenwel niet uitgevoerd worden. Even min als dat andere, om zijn werken op nieuw uit te geven. Zoo bleef ons niets an dere over dan de bescheiden hulde, waar toe wij u op dezen dag uitgenoodigd heb ben. Ik sprak van een groot man, en meen daarmede niet te veed te hebben gezegd. Ik bedoel daarmede niieit, dat hij bijzonder be kwaam was. Hij was dat zeer zeker naar het getuigenis zijner tijdgenoolen. Hij was thuis irn de klassieken, wier woorden hij gaarne aanhaalde. Hij was bed/reven in de theologische wetenschap zijner dagen, en een gevreesd tegen stander in de academische disputen, die teen gehouden werden. Niet zonder reden is hij op 8 September 1615 benoemd tot eerelid v-am de Leidsche Universiteit. Maar zoo zijn er velen geweest, bij wie wij er geen oogenbiik aan denken om ze groot te noemen. De grootheid van Robinson be staat veeleer hierin, dat hij met al zijn be kwaamheid klein dacht van zichzelf en BINNENLAND. Hulde aan de nagedachtenis van John Robinson te Leiden. j Vergadering van de Ver. tot Instond, honding der „L.a.w.e.t.": tentoonstelling in September; seizoensopening van 20 tot 28 Maart. i Van Regeeringswege is een prijzen. conti61ecommlssie Ingesteld. i Het ontwapeningsvoorstel der sociaal, democraten. De Passage te Zandvoort is in de asch ge. legd. V BUITENLAND. Het veiligheidsvraagstuk. Dnltschland's ontwapening en de ontiniming der Keul- sche zone. Debat in het Engelscbe Hoogerhnis tus schen Asqnith en Cnrzon. De Gezantenraad heelt de beslissing over het rapport over Dnitschland's nalatigheden Inzake ontwapening uitgesteld. Hitier loopt gevaar weer te worden opga borgen. Het Tnrksche kabinet Fethi bet is alge. treden. grout van zijn God, dia hem sterken zou tot het vervullen van zijn roeping. Zoo heelt hij den moed gehad om zioh één le verkla ren met de vervolgden, en aJ hun moeiten te deelen. Zoo heelt hij een deel van zijn gemeente laten uittrekken naar de vneomdte landen als, gelijk zij genoemd zijn, „ven- turens for (he Kingdom"; ondanks alles trouw aan zijn vaderland en zijn aandoe hen Souverein, verloor hij nimmer de belangen van Gods Koninkrijk uit het oog. Overtuigd Calvinist, leider zelfs van een openbare disputatie, in 1615 (ogen het Ar- minianisme, was hij toch te diep doordron gen van eigen beperktheid en feilbaarheid, om eigen inzicht voor onverbeterlijk aan te zien, Niet zonder reden zijn do woorden uit zijn afscheid-rede tot de heengaande® be roemd geworden, waarin hij hen vermaan de ham niet verder te volgen dan hijzelf 0hri3lus volgde. Zoo God hun lefo open baardie door een ander Zijner instromen. ten, zij moesten het even willig aannemen als zij het steeds gedaan hadden uit zijn mond. Hij betreurde het, dat Lutheranen en Calvinisten niet verder wilden gaan dan Luther en Calvijm, en bij hun Hervormei» het verstand van Gods openbaring wilden afstuiten. Zulke woorden In dien tijd vor men zeker een hooge uitzondering. Maar, pleitte hij aldus voor het progressie! karak ter van de openbaring Gods ol liever van haar recht verstand, wij mogen geen oogen biik twijtelen aan den positieven aard zijner geloofsovertuiging. Geen scepsis heeft hem verlamd. Doch hij was er van over tuigd, dat God nog meer waarheid en licht had, die Hij zou te voorschijn brengen uit Zijn Woord. Zoo bracht hij voor zichzelf de leuze van den Dooper in practijk: Hij moet wassen, ik moet minder worden. Dat ia de weg tot ware grootheid". Na deze rede, met gevoel uitgesproken en aandachtig aangehoord, speelde pog- maaJs liet or^el en voegde do Voorzitter den krans bjj dien, welke reeds vroeger op het graf was neergelegd. De secretaris, dr. D. Plooy, deelde mede, dat berichten ran verhindering waren in gekomen van prof. Ad. Dussmann, Berlijn, van de „société de l'Histore du Protes tantisme francais", en van dr. Rende! Harres, Manchester, die oen hartelijken brief hud ge schreven, welke door dr. Plooy werd voor gelezen, terwijl tevens uit zijn naam witte Bloemen werden neergelegd op net graf. Hierna trad naar voren Canon Mervyn, die er op wees, dat het een groote bijzon derheid mag worden beschouwd, dat hier driehonderd jaar, nadat John. Robinson word begraven, nog aan dit feit wordt herinnerd en aan diens nagedachtenis buide wordt bewezen. Dit mag als een bewijs beschouwd worden van groote beteekenis van den man, wien het geldt, maar tevens als een eet voor het land, dat eenmaal aan den Pilgrim Fathers gastvrijheid verl ende; dat teen reeds als het land der vrijheid werd erkend en geroemd. Hij deed uilkomen, dat de drie naties, die in dit feit als het ware op den voorgrond komen, Nederland, Engeland en Amerika, de draagsters zijn geweest van de beginselen der vrijheid. Hij dankte voorts de Universiteit uit dia dagen, die met haar schild de Pelgrim Fathers heeft gedekt en die ook in later eeuwen de vrijheid van geweten eteeth beeft gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1