No. 19932. DINSDAG 3 MAART Anno 1926 Uitslag Kruiswoord-Prijsraadsel Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEID AGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENi RO Cts oer regel Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertenÜên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 'Zaterdags 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie on Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Pastchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week ..v.Tï.7 018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week - „0.18. Franco per post 2.36 portokosten. •H nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Van de vele honderden deelnemers wier opgaven wij ontvingen, zijn er 2 51, die dit kruiswoordraadsel goed opgelost hebben. Daar 5 prijzen beschikbaar zijn, zal hedenavond geloot worden en zullen de namen der gelukkigen, alsmede de goede oplossing morgen in ons blad bekend ge tal aakt worden, j DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken VLscbwinkel, yiflohmarkt 18, tel. 1226, is WOENSDAG verkrijgbaar: SOHELYISCH a f 0.190.48, BOHOL a £0.20—0.35, BOT a £0.16, Geh. KABELJAUW a 0 25 per pond, en IJBOKKING en HARING a f 0.05 per •tuk. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 8 Maart 1925. Indlë als Kunstwerk. Reisimpressies. In aansluiting aan zijn vorige voordracht gaf de heer Roorda in den aanvang van deze tweede en laatste lezing in 's Rijks Elhnographisch Museum alhier, nog eenige qneendere voorbeelden van het individuali se erend vermogen en liet steeds sterker doorgevoerde naturalisme, waartoe de beeldhouwers van de Midden-Javaansche periode, blijkens verscheidene hunner uitin gen, in staat zijn gebleken, naast de door hen, bij de hoofdfiguren, in het algemeen tot wedergave van typen beperkte vorm geving. Een geheel ander beeld vertoonden dan de lichtbeelden van verscheidene der raim een drietal eeuwen later ontstane Oost-Ja- vaansche reliefs, die een streng volgehou den schematisme vertoonen, benevens een naïeve, en ondanfcs alle decoratieve vol maaktheid, toch vaak eenigszins gebrekkige wedergave van de min of meer gestyleerde mcnsohelijko figuur, waaruit zou zijn af te leiden, dat de makers daarvan zich op een geheel ander cm primitiever cuHuurniveau hebben bevonden, dat zij althans den memsch nog niet met dien eigenaardigen amalyseerenden blik hebben aangekeken, dien wij bij de vroegere Midden-Javaansche kunstenaars uit hun werk moesten conclu- üeeren. De vergelijking van een aan den Baraboedoer ontleend relief en een, met een van inhoud ongeveer gelijksoortige compositie versierd, paneel van den Tjandi Soerawama, gaf een ongeveer analoog stijl- onderscheid te zien, als beslaat tusschen het beeldhouwwerk op het tympanom van een romeinsche tempeil in een stad van Zuid-FTankrijk en de sculptuur voorkomend op eene vroeg romaansche basiliek. De specifiek indoncsisch getinte. Oosi- Javaansche sculptuur, die met de H indoe- JiWaansche van het Midden-Javaansche tijdperk vaak weinig meer dan de onder werpen gemeen heeft, vooral op het gebied der relief kunst waarschijnlijk mede ten gevolge van de politieke omwenteling door den Indonesisch-Javaanschen condotliere Ken Arok bewerkt, overhcerschend te zijn geworden en den Iradioneelen ouderen stijl te hebben verdrongen. Een sterk decoratief gehouden, vlakke, aan houtsnijwerk herinnerende em op over dadige wijze het vlak overwoekerende ver- Bieringswijze lost den ouderen meer pictu- ralen en tevens zuiverder het karakter van 6leemplastiek vertoonenden stijl af. Het in Middfen-Java sleede gevoelde verband met de architectuur ging daarbij geheel te loor. Verscheidene der lichtbeelden toonden dan ook het in tusschen vaak zeer fijngevoelige en absoluut beheerschte sierkunstige ka rakter van de Oost-Javaansche reliefkunst, waarbij echter zoo goed a!s nergens het grootere complexen belieerschende compo sitie talent bleek, dat de bouweTs van Tjandi Sewoe en Baraboedoer op zoo uitne mende wijze schijnen te hebben bezeten. Een veroplinteringsproccs nemen wij waar, waarbij de samengestelde tempels en de lompelcomplexen zich steeds meer oplos sen in conglomeraten van vaak tamelijk planJoos op groote terreinen verstrooide ge- louwen zonder bedoelden innerlijken sa menhang, een proces dat wij dan het verst doorgevoerd aantreffen op Bali, alwraar eigenlijk geen tempels meer worden aange troffen, doch alleen groote tempel terreinen met ontzaglijke toegangspoorten tot binnen- moven waarin de godshuizen zeiven zijn opgeiost in conglomeraten van relatiei kleme godenverblijven. meroes, meestal In Vergankelijk materiaal: hout, bamboe en Idjoek opgetrokken. Spreker vond hierbij echter gelegenheid op de schoonheid te wij- Ken van verscheidene dezer, yan materaal zoo eenvoudige, in verhouding on versie ring echter vaak vorstelijke godenverblij ven, die bij aandachtige beschouwing niet zelden dieper ontroeren dan de geweldige, pompeuze maar vaak overdadig versierde toegangspoorten, die het eer3t in het oog vallen. J De pracht, tentoongespreid door offer processies en de 9choonheüd van de bevol king in hare fijngevoelde verhouding lot landschap en architectuur werd voor zoo ver dit met kleurtooze lichtbeelden moge lijk is, gedemonstreerd. Tenslotte werden enkele beelden gegeven van den monuraen- laten huizenbouw ih de Menangkabausche en de Bataksche landen, waarna spreker besloot met een citaat van Keyserling, waarbij deze het wezen der Indische mu ziek omschrijvend, levens een beeld geeft van een der essenlieede elementen in het wezen van de Indonesische ziel, die, zooals spreker meent, vroeger zich ook in de beel dende kunst uitend, thans zich in hoof-d- zaak in muziek,-dans en tooneel openbaart in manifestaties die door hare bijna vol maakte schoonheid behooren tot de kost baarste goederen die de menschheid, in dezen tijd van. inlelieclueele overbeschaving en gelijktijdige diepgecslige verwildering, nog bezit. Met den wensch dat wij Westerlingen ons van onze verantwoordelijkheid ten opzichte van het behoud van deze schoonheid be wust mogen blijven, besloot spreker zijne voordracht. Het begin van de derde alinea van het verslag der eerste lezing, voorko mende in het nummer van 24 Fe bruari, moet, ter verbetering van daarin voorkomende zinstorende drukfouten, aldus worden gelezen: „Naar zijn mèening is het dan ook voor een groot deel aan het feit te danken, dat daar het kunstwerk nog ont staat en niet met de voorop gestelde be doeling wordt gemaakt, dat enz." Officieele opening van de Chr. Bewaarschool aan de Middelstegracht. Aan de Middelstegracht, nabij den Nienwe Rijn, waar kort geleden een complex onbe woonbaar verklaarde woningen en vervallen pakhuizen stond, i9 onder de beproefde lei ding van den architect den heer W. Fontein alhier, een inrichting van voorbereidend on derwijs verrezen, welke zoo naar het uiter lijk als inwendig aan alle redelijke eischen voldoet en voor Leiden als een model voor alle toekomstige bewaarscholen kan dienen. De school, waarvan wij Vrijdag j.l. reeds een korte beschrijving gaven en die is ge sticht door de Vereeniging voor Chr. Onder wijs hier ter slede, werd gisternamiddag of ficieel geopend en zag er feestelijk uit. Het ruime speellokaal was nu voor ontvangka mer ingericht en daar kwamen met het be stuur, het hoofd der school en het verdere personeel bijeen een aantal genoodigden, o. w. als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur de wethouders de heeren Meijnen en Reimeringer, benevens de refe rendaris van de afdeeling Onderwijs ter Se cretaris, de heer Vriend (de burgemeester was wegens bezigheden buiten de gemeente verhinderd); vertegenwoordigers van den j Körkeraad der Ned.-Herv. Gemeente, be- staande uit de predikanten, ds. Groot Enze- rink, dr. Locher en dr. Plooij; het bestuur der Christelijke Fröbelschool, het bestuur der Christelijke bewaarschoolvereen. „Sa muel" uit Den Haag, enkele leden der Plaat selijke Schoolcommissie, de hoofden en oud- hoofden der Christelijke scholen hier ter stede en eenige andere dames en heeren. De voorzitter der Vereeniging voor Chr. Onderwijs, ds. M. J. Punselie, richtte tol' al de aanwezigen een hartelijk welkom. Hij meende, dat allen wel zouden instemmen met het streven van de.Vereeniging, om voor de jonge jeugd, voor welke de lagere school nog gesloten is, de gelegenheid te openen voorbereidend onderwijs te ontvangen. Het bestuur, de bezwaren dezen weg in te slaan, kennende, had lang gewikt en gewogen en ten slotte daartoe besloten, rekenende op den zegen van Boven. En het meende dien zegen reeds te mogen speuren. Was het toch niet gelukt dat in deze volkrijke buurt, in het centrum der stad, door het vernuft van den architect, waar tot voor korten tijd een chaos heerschte van afgebroken woningen cn an dere gebouwen, is verrezen een inrichting, vriendelijk, gezellig, voldoende aan alle eischen, en daardoor geworden een vreugde voor de opgen en de trots van het bestuur? Het bestuur speurde dien zegen ook in het welslagen bij het zoeken van leerkrach ten. Het mocht het bestifür gelukken een der beste krachten van de bekende Chr. be- waarschoolvereeniging „Samuel"» in Den Haag, als hoofd aan de inrichting te verbin den. Hij heette mej. E. G. Bos als zoodanig welkom, evenals het verdere personeel, en hij wenschte hoofd en personeel van harte toe, dat zij met teerheid en liefde de jonge kinderzielen zullen kunnen leiden, waarin toch ook reeds de zonde in kiem sluimert, en dat zij er toe kunnen medewerken, dat die kiem worde uitgerukt Naast den naam van mej. Bos noemde hij ook nog mej. Loo- huys, die reeds haar sporen op het gebied van het Chr. Fröbelonderwijs heeft verdiend en op wier steun en medewerking het be stuur blijft rekenen. Spr. hoopte, dat deze school het middelpunt mag worden en blij ven van het Chr. Bewaarschoolonderwijs en zal kunnen medewerken tol uitbreiding van het Godsrijk op aarde, en dat Gods ze gen er op zal blijven rusten, want het is tevergeefs aan het huis le arbeiden, als niet des Hoogsten zegen er op rust. De secretaris, de heer P. J. Fontein, deel de hierop eenige ingekomen berichten mede: een schrijven van den eere-voorzitter. ds. J. Iloogenraad, te Breda, dat hij verhinderd was hier tegenwoordig te zijn; van de ver tegenwoordigers van het Rijksschooltoezicht, den inspecteur den heer Baak alhier, de in- spectrice mej. Verhocvc, te 's-Gravenhage, en van dr. Riemens, alhier. Hierna gaf dc Voorzitter, na in het gebed te zijn voorgegaan, nog eenigen anderen heeren het woord, allereerst den wethouder van onderwijs, den heer J. B. Meynen, die het bestuur dankte boor de vriendelijke uit- noodiging, welke uitnoodiging het College gaarne had aanvaard. Hij sprak namens B. cn W. waardeering uit voor de opening de zer school waarin hij ook een gemeente belang ziet. Het bestuur exploiteert reeds acht Chris telijke scholen, wat een prestatie beteekent, die genoemd mag worden, en nu betreedt zij met de opening van deze school een ge heel nieuw terrein. Daaruit spreekt durf» vooral in deze veelszins moeilijke tijden, wat hoog te waardeeren valt. Spr. weet wel, dat de gemeente de salarissen vergoedt en in de exploitatiekosten bijdraagt, maar daar buiten rust de zorg, die niet gering is, op de schouders der Vereeniging. Hij hoopt uit naam van B. en W., dat het bestuur voldoe ning moge smaken voor zijn initiatief, waar moed en durf uit spreekt. Naast dit algemeene woord richtte hij ook een persoonlijken gelukwensch tot het bestuur, dat het gewaagd heeft ook deze school Christelijk te noemen. Hier zal de lieflijke naam klinken, die ruischt langs de wolken en die hemel en aarde te z-aman vcreenigt. He«t contact met den Heiland is voor groote en ook voor kleine menschen een bron van waarachtig en van blij vend heil. De Voorzitter dankte voor de belangstel ling, door de gemeente betoond en hoopte, dat deze belangstelling steed9 zal mogen voortduren. Hij dankte tevens voor 's hee ren Meynens persoonlijk woord, dat niet neutraal behoefde té zijn. Ook de School, dat durft hij hier wel iütspreken, is met neu traal. De. Joh. W. Groot Enzerink dankte al» voorzitter van den Kerkeraad voor de uit- noodiging om bij de opening dezer-onder wijsinrichting tegenwoordig te zijn. Hij mag het echter niet verheien, dat ook bij deze opening bij hem een gevoel van onvoldaan- j heid heerscht. Het is nog altijd zooals het I niet zijn moet. Daar is in ons volksleven j een scheuring gebracht, die er niet wezen moet. Hij weet, dat er velen zijn. dde dit niet voelen, en dat hij niet spreekt naar hun zin. Wie echter gelooven, dat het hell van ooi- volk in Christus is gelegen, kan met den bestaanden toestand geen vrede hebben. Als Christelijk Protestantsche natie moee ten wij Christelijk onderwijs van de Regee ring ontvangen. Spr. beschouwt dit als een eisch van het geloof. Niettemin wenscht hij het bestuur har telijk geluk met deze onderneming en het verheugt hem, dat dit een Hervormde School is. De Hervormde Kerk heeft tn dezen een historische roeping. Zij heeft aan te toonen, dat de heerlijkheid en aigenoeg- zaamheid des menschen bij den Heiland is te verkrijgen, en hij hoopt, dat in dien geest ook het werk van deze schooi zal zijn. De Voorzitter, die de tegenwoordigheid van den Kerkeraad bij een plechtigheid ais deze 'n gelukkig novum noemde, zeide 't per soonlijk in menig opzicht met collega Groot Enzerink ecn9 te zijn. Maar de Vereeniging heeft geen kerkelijk cachet. Zij zet de deu ren van haar scholen wijd open, doch ieder weet wat men hier zal vinden. De naam staat eerlijk en duidelijk in den gevel. Dat er een scheur is in ons volksleven, hebben wij te aanvaarden als een fait ac compli, doch wij worden er door versterkt in onze roeping, om de jeugd te voeren in de richting, door ons voorgestaan. Nadat ds. Groot Enzerink zijn meeninf nog korlelijk had verduidelijkt, verkreeg de heer T. S. Goslinga, als voorzitter van de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen het woord. Hij wenschte het bestuur geluk met de opening van het kleuterhuis. Onze Ver- 1 eeniging, zeide spr., ziet in deze school geen concurrentie. Zij weet, dat beids Vereeni- gingen hetzelfde werk doen en beide Chris tus erkennen als hun Hoofd. Hij schetste vervolgens de groote behoefte aan voorbe reidend onderwijs, mede als een gevolg van het toenemend verkeerswezen en ook, om dat de kleine kinderen, die zoo ontvankelijk zijn voor religie, zoo vroeg mogelijk moeten gebracht worden onder de beademing van het Evangelie, wat beslissend kan zijn voor hun volgend leven. Om te de manstree ren. welk een behoefte er aan Christelijk bewaar school onderwijs in onze gemeente bestaat, deelde hij mede, dat de Geref. School aan den Heerensingel thans 160 leerlingen heeft, terwijl er nog 118 op plaatsing wachten. Hierin ligt, meende spr., oen aanwijzing voor ons Gemeentebestuur, om bet particu lier initiatief in dezen f» steunen. Hierna voerden achtereenvolgens nog het woord de. heer A. J. Doorneveld, sis oudst» Christelijk schoolhoofd in de» game ent», die, na zijn algemeen en gelukwenech, een welkomstwoord richtt» tot mej. Bos, dia rij met blijdschap in htm kring zouden opoe- men. Hij erkent gaarne, dat haar taak in menig opzicht zwaarder is dan die van de leiders der gewone lagere scholen. De heer A. J. Oostdam sprak vervolgens nog een kort woord a!s secretaris der Schoolcommissie. Ook hem, als R.-K. ver heugde de opening dezer school, omdat hij overtuigd is, dat ook hier Christus gediend wordt, dien ook de Katholiek dienen wil naar zijn beste vermogen. De heer Den Blaauwe, voorzitter van de Christelijke Bewaarschoolvereeniging „Sa muel", te 's-Gravenhage, besloot de rij der spreke re en richtte zijn wenschen vooral tot mef. Bos, die zijn Vereeniging noode had zien heengaan, en met wie hij deze School feliciteerde. De Voorzitter beantwoordde ook de laat ste sprekers, waarna hij de aanwezigen uitnoodiigde, na het gebruik van een kop thee meit gebak, door vriendelijke jonge dames rondgediend, de School te bezichti gen, van welke uitnoodiging allen gebruik maakten. Anti-Rsv. Candidatenlzjst. De Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging alhier stelde gisteravond de volgende hee ren candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Op de Hoofdlijst komen voor de heeren: H. Colijn, V. H. Rutgers, Th. Heemskerk, J J. G. van Dijk, L. F. Duymaer van Twist, F. II. De Monlé Verloren, J. Schouten. E. J. Beumer, II. Visschcr, J. A. de Wilde, C. Smeenk, A. Zijlstra, J. G. Scheurer, C. v d. Heuvel, II. A. Dambrink, A. Colijn, Th. Heukels, II. A. Leenstra, J. van der Molen, P. Bermeyer. De kiesvereeniging wenschte de drie laatste personen vervangen door C. Amelink, P. S. Gerbrandy, W. Warnaar. Op de bijlijst komen voor met bovenge noemde wijziging, waardoor de eerste drie candidaten worden gebracht naar de hoofd lijst, de heeren: C. Amelink.. P. S. Gerbrandy, W. War naar, P. van Nes Cz., G. Hofstede, R. Zui- dema, H. Nieuwenhuysen, A. v. Dalen, M. v Grieken, G. Baas Kz., A. J. I. v. Beock Calkoen, H. v. Andel, C. v. cl Zaal, J. Se- vcrijn, D. L. Harms, P. Keulcmans, K. Kruithof, R. Koppe, K. Meima, F. V. Valslar. Tot lid der Internationale Jury voor de Groote Internationale Bloemen Voorjaars- tentoonsteling te Heemstede, welke tentoon stelling uitgaat van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, in samenwer king o.a. met de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, is benoemd onzen Btadgenoot de heer J. G. Ballego. Het bestuur der Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden heeft zich voor het jaar 1Ö26/1926 als volgt samengesteld: Mej. M. Lasondear, pracses; mej-. E. B. ten Bruggen Gate, ab-actis I; mej. F. J. de Clercq Zubli, quaestrix; mej. E. de la Fontaine Verwey, ab-actis II; mej. A. E. Chavannes, assessor. Donderdag 6 Maart a.s. hoopt de heer J. Ouwerkerk den dag te herdenken, dat hij voor vijf-en-twintig jaar in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij. In de buitengewone aandeelhouders vergadering der Naamlooze Vennootschap NederlancLsche Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen voorh. W. Hoogenstraaten en Co., be Leiden, werden de voorgestelde statutenwijzigingen met algemeene 9temmen aangenomen en werd de directie gemachtigd de Koninklijke goedkeuring daarop aan le vragen. Tot commissaris werd benoemd de heer A. B. A. van Ketel, le Overveen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de heer N. Kweslroo, Hoogewoerd 131, het agentschap heeft aanvaard van de nieuwe S tude bake r- au fomobielen Zij omtrent het 25-jarig jubileum der firma Pel nog gemeld, dat de firma namens de vertegenwoordigers een fraaie klok kreeg met d» finroa-naam-letlersals uurteekens. Gistermiddag omstreeks vijf uur had op den Stationsweg een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto, bestuurd door J. P. C. C. en den wielrijder T. K., waardoor het rijwiel vrij ernstig werd beschadigd. De schade zal worden vergoed. Door een der plaatselijke Banken is ter politiek)ureele een valsche gulden gede poneerd. De Italiaan D. A die Zondag wegens gasverstikking in het Ziekenhuis werd op genomen, is gisteren aldaar overleden. Door Van D. is bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn woning in de Groene - steeg door zekeren. T, N. een spiegelruit ia verniel)d. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. Vez. Rotterdamsch-Hofstad-ToonaeL Vorstenschool, drama in 6 bedrijven van Multatuli. Nu het 60 jaar geleden is, dat Multatuli's Vorstenschool voor het eerst werd gespeeld, Is het van de Rotterdammers een daad van piëteit oan thans weer met dit werk van BINNENLAND. Officieele opening van een Chr. Bewaar* school aan de Middelstegracht te Leiden. Amsterdamsche hoogleeraren en de In* dische leerstoelen te Utrecht. Algemeene Vereeniging voor Bloembollen*, cultuur. De memorie van antwoord op het voorc loopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd. Ingediend is een wetsontwerp tof wijzi ging van de Drankwei De eerste vergadering van de gereorgani seerde centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. Mej. Van Dorp heeft haar wetsontwerp tot Kieswetwijziging ingetrokken. Ingekomen is bij de Tweede Kamer het initiatief-wetsontwerp-Ter Laan inzake Ont wapening. BUITENLAND. Het veiligheidsvraagstuk op den voorgrond Bijzonderheden over de begrafenis van Ebert. Het Japansche Lagerhuis neemt de kies wet aan. De Zwitsersche bondskanselier plotseling overleden. hun repertoire voor den dag te komen. Een daad van piëteit, die alle waardeering ver dient. Vorstenschool heeft vijf jaar werk gehad om het tooneel te bereiken. Men durfde het destijds niet aan, was bang voor allerlei, zoodat het groote kans beliep een leesdrama te blijven. In 1870 gereed, slaagde men er eindelijk toch in om het stuk op het tooneel te brengen. De eerste opvoering had plaat» 1 Maart 1875 le Utrecht door het gezelschap van Le Gras, Van Zuylen en Haspels. Mina Kruseman was de koningin Louise, Dirk Haspels de koning, wiens rol hij door zijn i opvatting direct tot een succes maakte. Mina Kruseman was echter niet de geëischte Louise, zij werd vervangen door Catharina Beersmans, tot deze in 1890 de Louise over gaf aan mevr. Alida TartaudKlein, voor wie dit feit het gToole beslissende keerpunt mag worden genoemd. Zij was er! Ziedaar een korte schets van dit tot d» klassieken thans te rekenen tooneelwerk, dat op één dag na juist hier precies rijta gouden jubileum herdacht. Veel is er inmiddels veranderd ln maat schappij en denkwijze, onnoemelijk veel, maar toch is Vorstenschool gebleven een drama, dat men kan aanvaarden en me» doorleven. Het draagt in zich de algemeent menschelijkheid. De Rotterdammers hebben er een zee* mooie vertolking van gegeven. In de eerste plaats blijft de Louise van Alida Tartaud een krachtig pleidooi voor de gnjotheid van deze tragedienne. Dat is af en onverbeter lijk. Naast haar zouden we direct willen noemen de Hanna van Jo FeitenSteen bergen, heel eenvoudig, doch zeldzaam van gevoel. We kunnen ons indenken, dat mevr. Tartaud haar apart in het applaus van d« goed bezette zaal deed deelen. Beide damei kregen bloemen, de koningin nog een keu- rigen bloemenmand daarbij. Tartaud was een goode koning, voorat waar hij gevoel-«pel kon geven, Jules Ver- straete een fleurige Spiridio en een mooi type van Puf, terwijl Theo Frenkel Jr. van Schukenscheuer „fameus" maakte, zij het o.i. niet geheel vrij van te veel charge. Noemen we dan nog de Herman van Jaap v. d. Poll, krachtig en stoer, de als in vlinder-entomologie gestrafte v. Huisde van Henri Monïën en de poëziemakende Albert van Snoek, wiens claus over: Daar is een i kracht, uit hooger kracht gesproten, forscher I had gekund. De overigen pasten zich daar bij mooi aan, zoodat een bijzonder geslaag de opvoering werd verkregen in een af en toe £rat erg primitief aandoend décor, men denke bv. aan de planten voor 't prieel in het 3de bedrijf. En tot ons genoegen hebben wij gecon stateerd, dat een goed bezet Hui9 oprecht heeft genoten van dit „klassieke werk, waar* uit o. i de conclusie mag worden getrokken, dat de liefde voor zwaarder tooneelwerk heusch nog niet dood is, dat deze alleen slechts weer tot nieuw leven moet worden gewekt En dat wordt helaas te veel ver geten 1 MUZIEK. Haarlemsche Orkeet-Vereenlging. De zesde symphonie van Beethoven, d* paTtorale, was het pièce de résislance van het concert van gisteravond. Merkwaardig heid aan deze symphonie is, dat haar on derdeden alle door Beethoven self van qzh

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1